agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni231Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-02-2009, 06:12   #61
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Sn. Kgursan,
Mayıs gülü (çok çiçeklenen) budaması zamanı şubat ayı mıdır? Eski dalların boyları yaklaşık 9 metre. Sarılıcı mayıs gülünün budaması nasıldır? Eski dalları dipten kesip çıkarmak mı gerekir?
Sarılıcı güllerde 9m. lik dalı dibinden çıkaramazsınız. Bu ana dal/dallar üzerinde yaşlanmış kısa dallar varsa belki onlar çıkabilir.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2009, 16:12   #62
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Çalı gül budama

Sn Kgursan,

Çalı tipi güllerin boyları biraz yüksek 1,5-2 mt. Boylarını topraktan 40-50 cm kalacak şekilde budamak istiyorum. Toprağa yakın en az 2 yıllık dalları 40-50 cm boyunda budasam, bu dallardan filizlenir mi? Yoksa mutlaka geçen yılın dallarından mı budamak gerekir?

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2009, 16:51   #63
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Sn Kgursan,

Çalı tipi güllerin boyları biraz yüksek 1,5-2 mt. Boylarını topraktan 40-50 cm kalacak şekilde budamak istiyorum. Toprağa yakın en az 2 yıllık dalları 40-50 cm boyunda budasam, bu dallardan filizlenir mi? Yoksa mutlaka geçen yılın dallarından mı budamak gerekir?
Bu yıl sürmüş genç ve sağlıklı dalları bırakıp yaşlı (gövdeleri çatlamaya başlamışdallar) çıkarılırsa gül gençleşmiş olur.

Eski 24-02-2009, 17:26   #64
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Kgursan

Benim çalı güllerimdeki problem fazla boylanmış olmaları 1,5-2 mt. Bu yılın (aslında geçen yılın) dalları 0,75-1 mt. den başlıyor. Onları bırakır isem çalı güllerin boyları çok yükselir ve çiçeklerini toplamaya boyum yetmez.

İki yıllık dallarda henüz kabuk çatlaması yok. Ama bu eski dallarda dikenden başka bir dallanma yok. Size istediğim bilgi, henüz çatlatıp odunsu olmamış toprağa yakın eski dalları bıraksam budallardan bu yıl filiz verir mi?

Hocam umarım sizi sorularımla sıkmadım. Yanıtınız için simdiden teşekkür ederim.

Eski 26-02-2009, 00:20   #65
Ağaç Dostu.

Yaşlı dallardaki gözlerin sürgün vermesi genç dallardan daha zor olur. Uzamış dalların uçlarını istediğiniz yükseklikten keseceksiniz. Kestiğiniz yerin altında kalan gözler uyanıp sürgün verecek. saygılarımla.

sinbas beğendi.
Eski 01-03-2009, 18:06   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2008
Sayın kgursan öncelikle siteye eklemiş olduğunuz resimle için teşekkür ederiz.
elinizde aynı seradaki güllerin çiçeklenmiş resimleride mevcut ise onlarıda eklerseniz
bakmaktan keyif alacağız.

Bu seradaki güllerin cinsi nedir acaba? Bu cinsin bende kırmızısı mevcut fakat aynı cinsin
diğer renklerini bir türlü bulamadım aldıklarımın hepsi değişik cins çıktılar.
bu cinsi sevmemin sebebi çiçeklerinin 2 hafta kadar bozulmadan kalabilmesi.

gerçi bu sayfa sadece budamayla ilgili konular için ama bizi gül cinsleri ve nerelerden temin edilebileceği konusundada bilgilendirirseniz sevinirim. (ayrıca doğal gübreleme konusundada bilgi verebilirmisiniz)
Malesef ülkemizde çiçekçilikle uğraşan pek çok satıcı sattıkları güllerin cinslerinden bihaber ve rastgele bilgilerle müşterileri yalnış yönlendirmekteler.

İlginize teşekkür ederim...

okur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2009, 23:56   #67
Ağaç Dostu.

Sn okur., Serada çiçekleri açmış gül bulunmaz!!, çünkü serada kesme çiçek olarak gül yetiştirilir ve çiçekler açmadan, gonca halinde kesilir. Bazen günde 2 kez çiçek kesilir. Bahçe gülleri kesme güllerden biraz farklıdır. Serada genellikle tek çiçeği olan ve goncası çabuk açmayan güller kullanılır, bahçede ise çok çiçeği olan güller. Ben ticaretini yapmadığım için kimlerin sattığını bilmiyorum. Yalova, İzmir, Antalya da ve Mersinde aşı yapıp satanlar varmış. Ben bilmiyorum.

Eski 02-03-2009, 17:32   #68
Ağaç Dostu

Nail Sarı's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2008
Galeri: 1
Sayın arkadaşlar
Oturduğum sitenin bahçesini düzenlediler. 25-30 adet gül fidesi ekildi. Acaba bu henüz yeni ekilmiş güller budanır mı? Sizlere danışmadan bir yanlış yapmayayım.
Teşekkürler.

Nail Sarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2009, 19:05   #69
Ağaç Dostu.

Elbette budanır. Budanıp da öyle dikilmiş olması gerekir. Dikerken budanmış ise başka işleme gerek yok

Eski 26-03-2009, 15:49   #70
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Selam.
Merhaba uzun zamandır baktıgım bu gül kışın ve yıl boyu cicek acıyor senenin neredeyse 10 ayı cicekli beyaz kokulu bir tür ucları soguktan pembeye dönsede düz beyaz dikeni yok denecek kadar az .
boyu 35 40 cm .
sizce cinsi nedir

Eklenen Resimler

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 17:28   #71
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Arkadaşlar,
Gül konusunda bir sürü yazı okumama rağmen kafam hala karışık. bu fotoğraftaki gülüm sanıyorum bodur gül. En uzun dalı 50 cm. kadar, yaprakları minik, çiçekleri katlı ve bir TL büyüklüğünde. Hiç çiçeksiz kalmamıştı Ocak ayına dek. Son çiçeğinden kısa bir süre sonra kış ortasında deli gibi uyandı kendi kendine, yaprak fışkırdı her yerinden.

Minyatür güllerin budanmasına gerek olmadığı yazıyor birçok yerde. Sol alttaki filizin yaprakları daha büyük çıktı. Bu yaprağı büyük filiz de gülümün tamamı da normal mi?
Form vermek adına uzun dalları bu kadar canlıyken budamam gerekli mi?
Kime sordu isem farklı yanıt alıyorum. Bir üstat yorumu rica ediyorum.

Name:  S6301647.jpg
Views: 5327
Size:  53.6 KB

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 17:36   #72
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın Turuncu His, size verilecek cevabı ben de merak ediyorum, üç tane baston gülüm var, üzerine minyatür gül aşılanmış, ben de budanıp budanmayacağını merak ediyordum.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 17:40   #73
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Ben daha Gül çeşitlerini öğrenemedim Adalet Hanım Derin bir mevzu Gül konusu.
Zaten budamaya da kıyamıyorum çiçekleri; kolunu bacağını canlı canlı keser gibi...
Fotoğrafta çok belirgin değil ama dal görünmüyor fışkıran yapraklardan.

Eski 26-03-2009, 19:16   #74
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Minyatür güller hakkında bir fikir veremeyeceğim. Neden Mine hanıma sormuyor sunuz?
Bildiğim şey, açmış çiçekleri mutlaka solmaya yakın veya solduktan sonra kesmeniz gerektiği. Kesmeye acımayın, size daha çok çiçek versin.
Bir de güller budanırken, dalları içe doğru yönlendirilmez. Hem bu dallar hem de aşırı yapraklanma gülün güneş almasına mani olacağından istenilmeyen şekildir.
Budanmış gülün şekli, ters çevrilmiş bir şemsiyeyi andırmalıdır. Bu durumda dallar rahatça güneş alır.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 19:23   #75
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Minyatür güller iki yaşına dek budanmaz diye bir bilgi okumuştum. Ben de ancak iki yaşına geldiğini düşündüğüm için henüz hiç budamadım Güler hanım.

Budama yöntemlerini okuyarak öğrendikten sonra bir de uygulamalı eğitimini almıştık Mine hanımdan. Ama minyatürlerde durum farklı olduğu için önce buradan sormak istedim. Eğer yanıt alamazsam Mine hanıma sorarım diye düşündüm. Daha az meşgul etmek açısından...

Geçmiş çiçekleri mutlaka koparıyorum da bu cimcime hiç yapraksız kalmadı ki...Pek bir coşkulu; o nedenle kestiremedim budama koşulu ve zamanını...

Eski 26-03-2009, 20:57   #76
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Sayın TuruncuHis, ben de 8 farklı türde minyatür gül yetiştiriyorum saksıda.

Bu minyatür güller bahçeye dikilecekse, o zaman 2 yaşına kadar budanmaz deniyor (biraz boy atıp irileşmesi için) ama saksıda olunca hep küçük tutmak isteyeceğimizden, her zaman budayabiliriz.

İzmir'de olduğunuz için erken uyanmış sizinki, bizimkiler de Silifke'de neredeyse hiç yaprak dökmedi.

Minyatür güller de tıpkı büyük güller gibi budamalara çok dayanıklı ve olumlu tepki veriyor. Yapraksızken budamak daha iyi olurdu ama yapraklıyken de korkmadan budayabilirsiniz, kısa sürede kalan dallardan bol bol sürgün verir.

Benimkiler her mevsim, zorunlu ya da zorunsuz olarak budandı ve hep harikaydılar(ilaç yakması hariç), şu an da harikalar.

Ben sizin yerinizde olsam, uzayıp gitmiş olan dalları, kısalar seviyesinde keser, kestiğim dalları da toprağa sokardım. Minyatür güller çok çabuk tutuyor.

Bulabilirseniz toprağın hayvan gübresi koyun, çok iyi geliyor.

Yeni sürgünün eskisinden büyük yapraklı çıkması mevsimsel bir olay, sonbahar ve ilkbahar mevsimi, sıcak bölgelerde güllerin en sevdiği sıcaklıkta oluyor ve minyatür güllerin sürgünleri ve çiçekleri bu dönemlerde canlılaşıp irileşiyor.

Çok sıcak yaz günlerinde ise yapraklar daha sık ve küçük, sert oluyor; çiçekler de küçülüyor.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 21:46   #77
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Sevgili Nariel,
Ne kadar tatmin edici bir açıklama olmuş, tüm sorularıma yanıt aldım. Çok çok teşekkür ederim.
Cahilliğimden o gülü sadece torfa dikmiştim. Ona rağmen pek güzel serpildi. Böylesine çoşunca humus ekledim üst taraftan biraz toprak alarak. Bir de budayınca herşeyi tamam olacak hiperaktif gülümün.
Rengi de ilginç; kırmızı- sarı- turuncu alacasıyla açıyor. Son çiçekleri ise beyaz üzerine çok hafif sarı açtı. Besin ile ilgili bir durum sanırım.
Tekrar çok teşekkürler...

Eski 26-03-2009, 22:15   #78
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Rica ederim

Gülünüz bundan olabilir mi acaba?

Eklenen Resimler

Eski 26-03-2009, 22:38   #79
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Fotoğraflardan bir türlü emin olamadım sayın Nariel. Minyatür gül adı altındakilerin çiçekleri normal gül formu ya da büyüklüğü gibi görünüyor. Benimki ise hem ceviz büyüklüğünde top gibi hem de bir dal ucunda birkaç gül birden birarada.
Hiç fotoğraf çekmemişim çiçekli halde iken. Rengi soruyorsanız evet, sizinki ile aynı
Yarın ilk iş site sayesinde öğrendiğim budamayı yapmak olacak...

Eski 26-03-2009, 23:16   #80
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Miyatür güllerin çiçeklerinin formu da sanırım mevsime-besine göre değişiyor. Benimkiler bir dönem top gibi açtı, bir dönem de normal gül gibi.

Eklenen Resimler

gilan, Emine Akman ve saisha beğendi.
Eski 26-03-2009, 23:29   #81
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Sevgili Nariel,
Konu dışına çıkmak istemiyorum ama şunu söylemeden geçemeyeceğim: Keşke bunca zamandır bu bilgileri arayacağıma en baştan sorsa imişim. Budamanın dışındaki soru işaretlerini de birden aydınlatıverdiniz
Oh be!

Eski 26-03-2009, 23:38   #82
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Yardımcı olabildiğime sevindim

Yetiştirdiğim çok fazla bitki olduğu için hepsini birden gözlemleme şansım oluyor; belli dönemlerde çoğu bitkim aynı fiziksel değişimi gösteriyorlar (çiçeklerde küçülme, yaprak boyu değişimi, çiçeğin ortasından polen yerine yeşil yaprak çıkması vb..).
Bu nedenle fiziksel özelliklerinin çevresel etkilere göre değişim gösterdiklerini tecrübeyle öğrenmiş oluyorum

Eski 30-03-2009, 16:53   #83
Yeni Üye

narinkrgl's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Merhalalar arkadaşlar.Bende minyatür gülden bir çelik aldım.Nasıl ekmem gerekir?Önce köklendirmeli miyim?karar veremedim.Yardımcı olursanız sevinirim.

narinkrgl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 17:47   #84
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Toprağa sokun üçte birini, toprağı nemli tutun (sırılsıklam ıslak değil) ve ellemeden birkaç ay bekleyin, büyük ihtimalle tutacaktır.

Eski 15-04-2009, 20:05   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2008
Apartmanın arka bahçesine 15-20 yıllık, 1 metreden uzun ve gövdeleri ağaçlaşmış güller var. Bugün işten geldiğimde budanmış olduklarını gördüm ve budanmış dalları alıp balkona koydum. Bunları bir şekilde köklendirip yaşatmanın bir yolu var mı? Görseniz üzülürsünüz, kocaman ve upuzun gül dalları balkonda duruyor, ölürlerse yazık olur. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

leprikon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2009, 19:33   #86
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Yaprak Budama

Nalan Hanım yaprak budamayla igili soru sormuş. Ben kendi güllerimde bu yıl yaprak budaması yaptım. Sonuç olarak hem daha fazla dal yaptılar. Hem de şimdiden üstleri tomurcuk doldu. Bunu kelimelerle açıklamak zor olacağından şema ekliyorum.

susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2009, 19:51   #87
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Şemayı yüklemeye çalışıyorum. İnşallah bu sefer olmuştur.

Eski 03-05-2009, 23:32   #88
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi susam Mesajı Göster
Şemayı yüklemeye çalışıyorum. İnşallah bu sefer olmuştur.
Sayın Susam,
Şema gelmemiş ama 57 no'lu mesajdaki 3. fotoğrafa dikkatli bakınca ne yaptığınızı anladım.Daha önce de bakmıştım ama görememişim.İlginize çok teşekkür ederim.

nalan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2009, 08:51   #89
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Dün saatlerce yeni yaptığım şemayı yüklemeye çalıştım. En sonunda pc dondu ve yükleyemedim. Sanırım pc de bir sorun var.

Eski 19-05-2009, 21:19   #90
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Benim budama yöntemim.

Arkadaşlar,
Yazılanları elimden geldiğince okudum. Sn. Kgursan'dan sağolsun bazı bilgiler temin ettim.
Sarıcılı gül, mayıs sarıcılı gülü ve çalı formlu güller için budama hususunda bir yöntem benimsedim. Sonuç oldukça başarılı. Hem çiçeklerini hemde yapraklarını keyifle seyrediyorum.
Birkaç yıl kötü budama yapılmış idi. Bu yıl kendim budama yaptım.
Şöyle ki:
Referans Çalı güller;
1-Ana gövde üzerinde geçen yıla ait kalem kalınlığında 2 dal bıraktım. Bu dalların boyunu toprak seviyesine göre 2 karış yüksekten kestim. Bu iki dal güney ve kuzey yönünde bıraktım.
2-İki yıldan eski kartlaşmış dalları gövde dibinden kestim.
3-Gövde üzerinde eski hatalı budamalardan kalmış kuru çıkıntıları gövde dibinden kestim.
4-Cılız, zayıf kalemden ince dalları gövde dibinden kestim.

Artık güllerimde iki dal ve yaprak birbirine değmiyor. Güneş ve hava dallar arasına engelle karşılaşmadan süzülüyor.
Güller açmaya başladı. Aşmış/geçkin çiçekleri bağlı olduğu ana köke yakın çiçek sapı üzerindeki ilk **** ikinci beşli yaprağın hangisi dışa bakıyorsa o yaprağın üzerinden kesiyorum. Yani çiçek kesimi aynı zamanda budama oluyor.
Bu arada budadığım iki dal haricinde dipteki topraktan gelen yeni/taze ve çok sayıdaki sürgünleri dipten kesiyorum.

Bakım konusunu burası yeri olmadığından kısaca vereyim. Bir hafta küllemeye / mantari hastalıklara karşı Topas ile takip eden hafta zararlı böceklere karşı Basudin ile ilaçlama yapıyorum.
Yanmış keçi gübresi toprağına verdim. Sulama yaparken yaprağına temas ettirmiyorum.

cottonmel beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024