View Single Post
Eski 19-05-2009, 20:19   #90
Zeytinci
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Benim budama yöntemim.

Arkadaşlar,
Yazılanları elimden geldiğince okudum. Sn. Kgursan'dan sağolsun bazı bilgiler temin ettim.
Sarıcılı gül, mayıs sarıcılı gülü ve çalı formlu güller için budama hususunda bir yöntem benimsedim. Sonuç oldukça başarılı. Hem çiçeklerini hemde yapraklarını keyifle seyrediyorum.
Birkaç yıl kötü budama yapılmış idi. Bu yıl kendim budama yaptım.
Şöyle ki:
Referans Çalı güller;
1-Ana gövde üzerinde geçen yıla ait kalem kalınlığında 2 dal bıraktım. Bu dalların boyunu toprak seviyesine göre 2 karış yüksekten kestim. Bu iki dal güney ve kuzey yönünde bıraktım.
2-İki yıldan eski kartlaşmış dalları gövde dibinden kestim.
3-Gövde üzerinde eski hatalı budamalardan kalmış kuru çıkıntıları gövde dibinden kestim.
4-Cılız, zayıf kalemden ince dalları gövde dibinden kestim.

Artık güllerimde iki dal ve yaprak birbirine değmiyor. Güneş ve hava dallar arasına engelle karşılaşmadan süzülüyor.
Güller açmaya başladı. Aşmış/geçkin çiçekleri bağlı olduğu ana köke yakın çiçek sapı üzerindeki ilk **** ikinci beşli yaprağın hangisi dışa bakıyorsa o yaprağın üzerinden kesiyorum. Yani çiçek kesimi aynı zamanda budama oluyor.
Bu arada budadığım iki dal haricinde dipteki topraktan gelen yeni/taze ve çok sayıdaki sürgünleri dipten kesiyorum.

Bakım konusunu burası yeri olmadığından kısaca vereyim. Bir hafta küllemeye / mantari hastalıklara karşı Topas ile takip eden hafta zararlı böceklere karşı Basudin ile ilaçlama yapıyorum.
Yanmış keçi gübresi toprağına verdim. Sulama yaparken yaprağına temas ettirmiyorum.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön