View Single Post
Eski 26-03-2009, 19:57   #76
Nariel
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Sayın TuruncuHis, ben de 8 farklı türde minyatür gül yetiştiriyorum saksıda.

Bu minyatür güller bahçeye dikilecekse, o zaman 2 yaşına kadar budanmaz deniyor (biraz boy atıp irileşmesi için) ama saksıda olunca hep küçük tutmak isteyeceğimizden, her zaman budayabiliriz.

İzmir'de olduğunuz için erken uyanmış sizinki, bizimkiler de Silifke'de neredeyse hiç yaprak dökmedi.

Minyatür güller de tıpkı büyük güller gibi budamalara çok dayanıklı ve olumlu tepki veriyor. Yapraksızken budamak daha iyi olurdu ama yapraklıyken de korkmadan budayabilirsiniz, kısa sürede kalan dallardan bol bol sürgün verir.

Benimkiler her mevsim, zorunlu ya da zorunsuz olarak budandı ve hep harikaydılar(ilaç yakması hariç), şu an da harikalar.

Ben sizin yerinizde olsam, uzayıp gitmiş olan dalları, kısalar seviyesinde keser, kestiğim dalları da toprağa sokardım. Minyatür güller çok çabuk tutuyor.

Bulabilirseniz toprağın hayvan gübresi koyun, çok iyi geliyor.

Yeni sürgünün eskisinden büyük yapraklı çıkması mevsimsel bir olay, sonbahar ve ilkbahar mevsimi, sıcak bölgelerde güllerin en sevdiği sıcaklıkta oluyor ve minyatür güllerin sürgünleri ve çiçekleri bu dönemlerde canlılaşıp irileşiyor.

Çok sıcak yaz günlerinde ise yapraklar daha sık ve küçük, sert oluyor; çiçekler de küçülüyor.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön