agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-03-2009, 21:56   #2221
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halil onen Mesajı Göster
... zeytin findanlarının yapraklarının uç
kısımlarından başlayan, genelde orta kısımlarına varan bazen de yaprağın
tamamına yakınında yanık şeklinde kızıl renkte kurumalar oluşuyor.
...
Bazı ağaçlarda birkaç yaprak, bazılarında yoğunlukta, bazılarında ise hiç yok.
...
Bu bir hastalık mıdır? Yoksa aşırı yağışlardan kaynaklanan bir sorun mudur?

...
Fotoğraf eklemenizi rica ederim.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-03-2009, 22:09   #2222
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs Mesajı Göster
...

Bizi endişelendiren şey, meşelerin oyuklarının artarak bu yüzlerce yıllık ağaçları kaybetmemiz. Meşelerdeki bu durum karıncalardan mı kaynaklanıyor? Ya da meşedeki başka bir problem mi karıncaları çekiyor? Bu durum için ne yapabiliriz beni yönlendirebilirseniz çok sevinirim.

...
Orman müdürlüğüne başvurmanızı öneririm. Orman ağaçları ile ilgili bilgim kısıtlı, restorasyonları, korunmaları ayrı bir bilim dalı. Hele ki böylesine değerli, koruma altındaki ağaçlar, kesinlikle daha yetkin ağızlardan bilgilenmeniz gerek.

Eski 27-03-2009, 22:54   #2223
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Chotanaq Mesajı Göster
Mine hanım, başka bir konuda yazdığım meselemi burada da paylaşmak istiyorum, sizin çare tavsiyesinde bulunacağınızı söylediler

Bir yazınızı okudum Guzmanya geçtikten sonra evde açmaz diye. Yani evle dışarı arasındaki tek fark sıcaklık mıdır?

Ve Guzmanya dışarıda kış sıcaklıklarına dayanır mı, böyle mi anlamalıyım?

Zaten ben onu dışarıda yetiştirmek istiyordum aslında, mezarlıkta. Dışarısı evden daha mı uygundur?

2.Sorunum;

Guzmanya soğanlı bir bitki değil bir bromeliattır. Ana bitki çiçeği geçtikten sonra yavaş yavaş ölür, ölmeden önce yavrular, bu yavrulardan ayırma ile ürer. Tropik bir bitkidir, iç mekan bitkisi olarak düşünün, dışarıda, kabristanda yetiştiremezsiniz.

Evde çiçek açması zordur, çünkü rozet dizilişli yaprakların ortasından etilen gazı geçirilerek çiçek açtırılır. Bu durumda evde bitkinin harcı son derece nemli iken şeffaf bir poşete koyar ve poşet içine de olgun elma dilimleri, havuç parçaları, bütün limon koyun kapatın. Elma dilimlerini saksıya koyun. Bütün bu bitkiler etilen sentezleyecek. Guzmanya da bundan faydalanacak. Ayrıca içeride ihtiyaç duyduğu nem ve ılık hava oluşacak. Ancak yine de zor. Kendi adıma bunu sadece sera ortamında iki kez başardık.

Bu arada harcı da çok önemli, spagnum yosunu, kum, çam kabuğu ve az perlit iyi oluyor. Normal toprağa dikmeyin.

2. Sorununuz ise zararlı. Bir çeşit bit bu. Elinizde varsa ilaç uygulayınız. Yoksa bizim ev ilaçları tarifimizden arap sabunlu zeytinyağlı terkibi kullanınız.

Eski 27-03-2009, 23:13   #2224
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009

Sn. Mine hanım, resimler pek net değil ama idare eder sanıyorum.

Halil Önen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-03-2009, 18:11   #2225
Ağaç Dostu

Birol's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Teşekkürler Mine Hanım.

Birol Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-03-2009, 20:53   #2226
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:

Sn. Mine hanım, resimler pek net değil ama idare eder sanıyorum.
Bu fotoğrafı görünce besin eksikliği tablosu gözümün önüne geldi. Potasyum eksikliği görüntüsü gibi.

Name:  Zeytinbesin.jpg
Views: 2732
Size:  24.0 KB

Eski 28-03-2009, 21:53   #2227
Ağaç Dostu

levsel's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Gözlerde bir sorun yok. Seradan çıkmadan önce sürgün vermek üzereymiş ama sonra birkaç sürgün izi koşullar uygun olmadığı için kurumuş, ama bu sıkıntılı bir durum değil son derece sağlam gözler de var.

Bakımı ile ilgili difenbahya başlığında pekçok bilgi bulabilirsiniz. Önemli olan mümkün olduğunca kireçsiz, klorsuz su, aydınlık, rüzgarsız, ılık bir ortam ve güzel bir saksı harcı.
Mine Hanım

İçimi rahatlattınız çok teşekkür ederim

levsel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-03-2009, 00:50   #2228
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bu fotoğrafı görünce besin eksikliği tablosu gözümün önüne geldi. Potasyum eksikliği görüntüsü gibi.

Eklenti 69469
Sn. Mine hanım verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Potasyum eksikliği olduğuna karar verdik.,

sitemizde ve başka sitelerde potasyum eksikliğiyle ilgili araştırma yaptım

Zeytin(oleo) forumunu baştan sona okudum.

Şimdi ne yapmam gerekiyor?

Üç yaşıdaki bir zeytin fidanı için;

Hangi potasyum gübresi kullanmalıyım.

Ticari gübre ismi verebilirmisiniz?

Yılda kaç defa, hangi aylarda vermeliyim?

Toprak altı mı? Yaprak gübresi olarak mı?

Toprak altı ise, ağaç başı kaç gram, yaprak gübrasi ise 100lt'ye
kaç gram vermeliyim?

Diyeceksiniz ki,toprak analizi yaptırdınız mı? Hayır.

On dekar da üç farklı toprak yapısı vardı maliyeti yüksek olunca tahlil yaptırmadım.

Teşekkür ederim.

Eski 31-03-2009, 08:04   #2229
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Alıntı:
Orman müdürlüğüne başvurmanızı öneririm. Orman ağaçları ile ilgili bilgim kısıtlı, restorasyonları, korunmaları ayrı bir bilim dalı. Hele ki böylesine değerli, koruma altındaki ağaçlar, kesinlikle daha yetkin ağızlardan bilgilenmeniz gerek.
Mine Hanım Teşekkürler

Soruşturduğumuz birkaç Orman müdürlüğünden ve Tema'dan soruma cevap alamadım. Anıt ağaçların restorasyonu ile ilgilenen bildiğiniz bir yerin iletişim bilgileri var mıdır?

Çünkü bizdeki durum ağaçları "anıt ağaç" olarak ilan edip, ondan sonra kaderlerine terk etmek şeklinde oldu. Bizler gözümüzün önünde onların bozulmalarına tanık olmak istemiyoruz.

kaktüs Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-04-2009, 00:15   #2230
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-11-2008
Merhaba Mine Hanım ben bahçemde hobi amaçlı sebze ve çiçek yetiştiriyorum.2 yıldır biberlerime kalın yeşil ip gibi bir ot musalla oldu.Biberleri adeta boğuyor. Çevremden aldığım bilgilerle bu otu koparıp biberlerden uzağa atıyorum,ama nafile. Kökünü bulmam bile imkansız,zaten bulamadım. Biberden bibere atlayarak her tarafı sarıyor. Adını bile bilmediğim bu ota karşı mücadelede bana bir çözüm önerir misiniz? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Gülüm Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-04-2009, 13:39   #2231
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2009
Galeri: 15
Alıntı:
Guzmanya soğanlı bir bitki değil bir bromeliattır. Ana bitki çiçeği geçtikten sonra yavaş yavaş ölür, ölmeden önce yavrular, bu yavrulardan ayırma ile ürer. Tropik bir bitkidir, iç mekan bitkisi olarak düşünün, dışarıda, kabristanda yetiştiremezsiniz.

Evde çiçek açması zordur, çünkü rozet dizilişli yaprakların ortasından etilen gazı geçirilerek çiçek açtırılır. Bu durumda evde bitkinin harcı son derece nemli iken şeffaf bir poşete koyar ve poşet içine de olgun elma dilimleri, havuç parçaları, bütün limon koyun kapatın. Elma dilimlerini saksıya koyun. Bütün bu bitkiler etilen sentezleyecek. Guzmanya da bundan faydalanacak. Ayrıca içeride ihtiyaç duyduğu nem ve ılık hava oluşacak. Ancak yine de zor. Kendi adıma bunu sadece sera ortamında iki kez başardık.

Bu arada harcı da çok önemli, spagnum yosunu, kum, çam kabuğu ve az perlit iyi oluyor. Normal toprağa dikmeyin.

2. Sorununuz ise zararlı. Bir çeşit bit bu. Elinizde varsa ilaç uygulayınız. Yoksa bizim ev ilaçları tarifimizden arap sabunlu zeytinyağlı terkibi kullanınız.

Teşekkür ederim mine hanım guzmanyada fazla takılmamak gerekiyor o zaman ve 2.sorun için en uygun yöntem zeytinyağlı tarif.

YENİ SORUM;
Bahar gelince bazı şeyler değişmeye mi başladı bilmiyorum ama evimdeki horoz ibiği ve Bleu (Türkçesini bilmiyorum) solmaya başladı, ben suyu fazlamı kaçırıyorum yoksa güneşsizlikten mi oluyor anlamadım.

-Oda normal güneş alıyor yani yarı gölgeli sayılabilir.
-Oda hava almıyor
-Hergün tüm saksılara üstünü ıslatacak şekilde su veriyorum.

Toprağın üstü kuru olduğu için beni yanıltıyor dayanamayıp su veriyorum, fazla sudan mı yoksa daha fazla mı güneş istediklerini anlayabilir miyim?

Bunlara ek olarak cam güzeli aldım alır almaz 20 yaprağını kestim 1 gece evde kaldı 2.gün dışarı koydum yaprakları düştü. Alışır mı acaba?

Teşekkür ederim zaman ayırdığınız için.

(Guzmanya'yı yazgeldiği için mezarlığa diktim, sağlam guzmanya'yı evde bıraktım.)

Akşam resimleri eklerim yardımcı olur.

Chotanaq Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-04-2009, 12:23   #2232
Ağaçsever

rohlfs's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2006
Galeri: 25
Sayın Mine hanım,

Kışın diktiğim Şeftali fideleri yapraklandılar fakat özellikle birisinde yoğun bir şekilde yapraklarında büzülme var fotoğraftaki gibi.

Besin eksikliği mi acaba ne dersiniz? Bir fikrim yok ne yapabileceğimle ilgili olarak.

Name:  DSC00402.jpg
Views: 5121
Size:  32.0 KB

rohlfs Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-04-2009, 12:45   #2233
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Captan isimli mantar ilacı kırmızı örümcek için de kullanılabilir mi? Bir fayda sağlar mı?

berduray Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-04-2009, 17:24   #2234
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Bir bilen orman mühendisine soralım;
Asli orman ağaçlarında ve asli orman ürünü veren ağaçlarda imar ihya nedir?
Bu bozuk orman arazilerinde imar ihya yaparken elde ettiğimiz emval kime ait?
Şimdilik farklı cevaplar aldım. Kesin bilgi sahibi olan varsa sevinirim.

Avanos Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-04-2009, 20:31   #2235
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
...
Üç yaşıdaki bir zeytin fidanı için;

Hangi potasyum gübresi kullanmalıyım.

Ticari gübre ismi verebilirmisiniz?

Yılda kaç defa, hangi aylarda vermeliyim?

Toprak altı mı? Yaprak gübresi olarak mı?

Toprak altı ise, ağaç başı kaç gram, yaprak gübrasi ise 100lt'ye
kaç gram vermeliyim?

Diyeceksiniz ki,toprak analizi yaptırdınız mı? Hayır.

On dekar da üç farklı toprak yapısı vardı maliyeti yüksek olunca tahlil yaptırmadım.
...
Potasyum sülfat fidan başına 500 gr topraktan verin, sulayın. Haziran, ağustos ve eylül aylarında da yapraktan 10 lt suya 30 cc potasyum tiyosülfat verin.
Analizi mutlaka yaptırın. Çünkü yaptırmadığınız sürece doğru element ve doğru miktarı verip vermediğinizi bilemezsiniz.

Eski 04-04-2009, 20:37   #2236
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs Mesajı Göster
... Anıt ağaçların restorasyonu ile ilgilenen bildiğiniz bir yerin iletişim bilgileri var mıdır?

Çünkü bizdeki durum ağaçları "anıt ağaç" olarak ilan edip, ondan sonra kaderlerine terk etmek şeklinde oldu. Bizler gözümüzün önünde onların bozulmalarına tanık olmak istemiyoruz.
Çok haklısınız, bazılarının durumu gerçekten üzücü.

Maalesef ben de bu konuyla ilgilenen hiç kimseyi tanımıyorum. Bakalım burada okuyan birisi ses verir mi?

Eski 04-04-2009, 20:38   #2237
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gülüm Mesajı Göster
...2 yıldır biberlerime kalın yeşil ip gibi bir ot musalla oldu.Biberleri adeta boğuyor. Çevremden aldığım bilgilerle bu otu koparıp biberlerden uzağa atıyorum,ama nafile. Kökünü bulmam bile imkansız,zaten bulamadım. Biberden bibere atlayarak her tarafı sarıyor. Adını bile bilmediğim bu ota karşı mücadelede bana bir çözüm önerir misiniz? ...
Bu otun fotoğrafını çekseniz de bize yollasanız?

Eski 04-04-2009, 20:41   #2238
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Chotanaq Mesajı Göster
...

Bahar gelince bazı şeyler değişmeye mi başladı bilmiyorum ama evimdeki horoz ibiği ve Bleu (Türkçesini bilmiyorum) solmaya başladı, ben suyu fazlamı kaçırıyorum yoksa güneşsizlikten mi oluyor anlamadım.

-Oda normal güneş alıyor yani yarı gölgeli sayılabilir.
-Oda hava almıyor
-Hergün tüm saksılara üstünü ıslatacak şekilde su veriyorum.

Toprağın üstü kuru olduğu için beni yanıltıyor dayanamayıp su veriyorum, fazla sudan mı yoksa daha fazla mı güneş istediklerini anlayabilir miyim?

Bunlara ek olarak cam güzeli aldım alır almaz 20 yaprağını kestim 1 gece evde kaldı 2.gün dışarı koydum yaprakları düştü. Alışır mı acaba?

...
Hem fazla su hem de az güneş horoz ibiği için problem ama ana sorun fazla su olur genelde. Bleu nedir bilmiyorum. Horoz ibiği tam güneş seven bir bahçe çiçeği gölgeye adapte etmeye çalışarak hata ediyorsunuz.

Cam güzeli dışarıyı sever. Bekleyin başka problem yoksa toplar. Olmazsa budayın.

Eski 04-04-2009, 20:46   #2239
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rohlfs Mesajı Göster
Sayın Mine hanım,

Kışın diktiğim Şeftali fideleri yapraklandılar fakat özellikle birisinde yoğun bir şekilde yapraklarında büzülme var fotoğraftaki gibi.

Besin eksikliği mi acaba ne dersiniz? Bir fikrim yok ne yapabileceğimle ilgili olarak.

Eklenti 70529
Bu bir hastalık, şeftali yaprak kıvırcıklığı veya diğer adıyla klok hastalığı. Bakırlı bir ilaç uygulanması gerek. Bulaşıcıdır.

Eski 04-04-2009, 20:49   #2240
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Captan isimli mantar ilacı kırmızı örümcek için de kullanılabilir mi? Bir fayda sağlar mı?
Hayır Captan kırmızı örümceğe etki etmez. Captan uygulanırken dikkat edilmesi gereken noktaları gözden kaçırırsanız fungusit olarak da fayda sağlamaz.

Kesinlikle kireçsiz su kullanın, ya da 1 lt suya leblebi kadar limon tuzu atın. Az hazırlayıp tüketin, kalan ilaç birkaç saat içinde etkisini tamamen kaybeder.

Eski 04-04-2009, 21:44   #2241
Ağaç Dostu

Sn.Mine hanım, verdiğiniz bilgilerden dolayı çok sağolun.
Sanırım, zeytini ve zeytin konusunu ciddiye almam gerekiyor.
Öyle, diktim bayıra mevlam kayıra ile olmuyomuş.

Saygılar.

Eski 04-04-2009, 23:20   #2242
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bu otun fotoğrafını çekseniz de bize yollasanız?

İnşallah biberler çıktığında fotoğrafını size yollarım.Bu otla erken mücadele etmek için bir tahmini fikriniz varmı acaba?

Eski 05-04-2009, 14:45   #2243
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Hayır görmeden hiç fikir yürütemeyeceğim. Sarımsı ince deseydiniz küsküt derdim ama koyu yeşil ve kalın diyorsunuz...

Eski 05-04-2009, 15:19   #2244
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Teşekkürler Mine Hanım.

berduray Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-04-2009, 20:21   #2245
Ağaç Dostu

Sn. Mine hanım, rohlfs' un (bu kelimeyi yazmakta, okumakta ne zormuş) sorununu bende geçen yıl biraz yaşamıştım. Sn. rohlfs tam zamanında sorması, önlem açısından çok iyi oldu. Sağolasın sn. rohlfs.

Sn, Mine hanım, bakırlı ilaçtan, bordo bulamacını tarif ettiğinizi biliyorum.

Bu, bordo bulamacının hazırları çıkmış. **** ben yeni duydum.

Sanırım hazırları da bu klok hastalığı için uygundur.

Bende hastalık başlamadan uygulayacağım.
Soğolun dostlar.

Eski 05-04-2009, 22:40   #2246
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gülüm Mesajı Göster
Merhaba Mine Hanım ben bahçemde hobi amaçlı sebze ve çiçek yetiştiriyorum.2 yıldır biberlerime kalın yeşil ip gibi bir ot musalla oldu.Biberleri adeta boğuyor. Çevremden aldığım bilgilerle bu otu koparıp biberlerden uzağa atıyorum,ama nafile. Kökünü bulmam bile imkansız,zaten bulamadım. Biberden bibere atlayarak her tarafı sarıyor. Adını bile bilmediğim bu ota karşı mücadelede bana bir çözüm önerir misiniz? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Tarla sarmaşığı. Kültürel mücadelesi...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-04-2009, 00:07   #2247
Ağaç Dostu

Alıntı:
Hayır görmeden hiç fikir yürütemeyeceğim. Sarımsı ince deseydiniz küsküt derdim ama koyu yeşil ve kalın diyorsunuz...
Zannedersem tarifte biraz acemilik ve yalnışlık yaptım. Aynen sizin tarif ettiğiniz küsküt otu canavarı. Nasıl bişey bu bende anlamadım. Kökünü bulamadığım (belki de olmayan ) bir bitki. Bu sene gene biberlerime dadanmadan bir yol gösterirseniz sevinirim.

Eski 06-04-2009, 00:19   #2248
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Selahattin Bey; yardımcı olmaya çalıştığınızdan dolayı size çok teşekkür ederim. Ama bu resimdeki sarmaşıktan bahçemde bol miktarda mevcut.Kökü çok sağlam olduğu için bellemekle çıkmıyor. Bizimde ellerimize kuvvet söküp atıyoruz.

Eski 06-04-2009, 00:29   #2249
Ağaç Dostu

Sn. Mine Hanım benim bir sorunum daha var. Bizim buralarda kulağa kaçan böceği denen bir böcek bütün bahçeyi sarmış durumda. Asmalardan,ağaçlardan evlere kadar giriyor. Hangi ağacın meyvasının içine baksak bu böcek çıkıyor.Bu böcekle mücadele için önerebileceğiniz bir ilaç adı ve uygulanılışı var mı acaba? Tüm yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Eski 06-04-2009, 00:54   #2250
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Gülüm küsküt parazit bir ot. Kökü filan da yok. Maalesef çıkmadan yapabileceğin bir şey yok. En azından benim bildiğim yok. Kulağa kaçana gelince ilaç tavsiye etsem de alamayacaksınız. Bu yüzden ilinizde yetkili bir ziraat mühendisi bulup reçete yazdırsanız iyi olur. Bu böcek bahçede kuytu yerlerde, boş saksılarda, otların arasında gizlenmeyi sever. Ancak yine bu böcek nar yaprak bitinin de doğal düşmanıdır. Onu baskılar.

Tabiat ne enteresan değil mi?

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024