agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22546Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-10-2010, 13:18   #7081
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Sevgili zappie, menekşeniz gerçekten çok güzelmiş. Aslında yapı marketlerde ve büyük marketlerde değişik çeşitlere rastlanıyor. Ben de buralardan pek çok farklı renge sahip oldum. Ama en büyük ve en önemli sorun, oralardaki menekşelerin bakımsız olması. Tabii eve hastalık da taşıyorlar.

Artık her yerden menekşe almamaya özen gösteriyorum (Natalya sağolsun). Çünkü bulaşıcı hastalık yüzünden fazla kayıp verdim.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2010, 13:20   #7082
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zappie Mesajı Göster
Sevgili Fahriye,
Bendekiler malesef hep siradan market meneksesi. Cicekcinin birinde rastlamistim buna. Belki de "sport" olusmustur. Fitilden vazgecmem artik. Fitilli menekselerin cok buyumesi dezavantaj olarak goruluyor. Ama olsun, ben gurbuz bitkileri severim. Bu meneksem hala yeterince buyumedi. Kendime de yedek almadim henuz. Yilbasina dogru sana da gonderirim. Bu arada Repkina'lardan Deniz Prensesi'nde nihayet yavru gorundu!
Malesef demeyin gücenirler,hepsi çok güzel maşallah.Ben de kök kesimi yaptığım 2 menekşeye fitil uyguladım.Daha önceki deneyimlerimde fitil ayarlaması yapamamıştım.Kökler çürümüştü.O yüzden saksı büyüklüğü ve fitil kalınlığı ile ilgili deneyimlerimi yavrularda yapıyorum.Tecrübem artınca anaçlara da uygularım.
Deniz prensesin gibi benim rus kızlar da bir an önce yavru verirler inşallah.Köklenenleri bugün ekerim galiba...(29 eylülde geldiler)

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2010, 13:39   #7083
/

Giriş Tarihi: 11-06-2010
Galeri: 2
Müthiş Ersan Bey ellerinize sağlık

klubnika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2010, 14:46   #7084
Ağaç Dostu

nazlı hilal's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fahriyee Mesajı Göster
Teşekkür ederim Klubnikacığım bugün zamanım olursa köklenenleri inşallah toprakla buluşturayım.
Ellerine sağlık Nazlı Hilal,diğerleri de çiçeklenince ortam müthiş olacak gibi.
Sevgili Zappie birkaç değişik renk daha sergilersen yapraklarına dünür olacak gibiyim,maşallah o nasıl bir renk öyle?Hala fitilli mi bu menekşen yoksa normal sulamaya döndün mü?
Sağol sevgili Fahriye,diğerlerininde çiçeklenmelerini dört gözle bekliyorum

nazlı hilal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 17:51   #7085
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-09-2010
Sevgili cellin,

Çok şaşırtıcı ama 6 yapraktan biri filizlenmeye başlamış, iki ince filizi var. )) Diğerlerinde bir hareket şimdilik yok ama onlardan da ümitliyim. Sırf su dolu bardakta bu kadar sürede(11 gün) filizlenme hiçbir zaman görememiştim. Haberleşelim diye konuşmuştuk bilgi vermek istedim. Annenize mutlaka iletin, ne de olsa onun yöntemi.. Mutlu olur umarım..sevgiler, saygılar..

Durum özeti:

9 ekim de, sevgili cellin'in deneyimli annesinin yöntemi olan, 1 çay bardağı suyun içine 1-2 çay kaşığı toprak koyarak yapraklar beklemeye alınmıştır.

Düzenleyen elelergg : 20-10-2010 saat 23:25
elelergg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 19:03   #7086
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Teşşekkür ederim sevgili maki01, dediğiniz gibi uygulamak daha temkinli olur
Taç kesim yaptıklarımı sevgili klubnikanın bilgilerine göre ilk önce suda köklendiriyorum. Onlar köklenince hemen sihirli toprağa almayayım mı?

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 19:16   #7087
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Gençleştirme amacıyla taç kesim hiç yapmadım. Bu soruyu klubnika yanıtlasa daha doğru olacak

Kök çürümesi nedeniyle yaptığım taç kesimde direkt torfa diktiklerimden olumlu sonuçlar aldım. Suda köklendirmeyi hiç denemedim sevgili arkadaşım.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 20:49   #7088
Ağaçsever

Çok teşekkür ederim sevgili celinn, umarım diğerleri de bir an önce filizlenir ve yavrular da aynı hızda oluşup sağlıkla büyürler. Şayet herşey yolunda giderse, kargolanabilir boyuta gelince güvenli bir şekilde size hediye ederim..

Güzel gelişmelerle yakında görüşmek üzere, sevgiler, annenize hürmetler..
---------------------------------
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cellin Mesajı Göster
Çok güzel bir haber bu. Çok sevindim. Süre gerçekten çok şaşırtıcı. Benimkilerde bir hareket yok şimdilik. Bende acık toprak atayım bari tabi işe yarar mı bilmem Annesinin sözünü dinlemeyen evlat annesinin lafına gelir Diğerleride köklenir umarım.Bol çiçeklerinide görün inşallah
Anneme söyledim. Tabi ki çok mutlu oldu. Size çok selam söyledi ve sevgilerini yolladı. Güle güle büyütsün dedi.
Sevgiler benden de...

Düzenleyen elelergg : 20-10-2010 saat 23:24
Eski 20-10-2010, 22:13   #7089
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2010
Merhaba,
Yeni üyeyim herkese selamlar,
ben de şu sihirli menekşe toprağından aldım ve çok memnunum. bildirmek istedim. ayrıca yeni ürünler de çıkarıyorlarmış. aradım ve çok ilgili davrandılar. açıkçası şaşırdım. profesonelce yaklaşıyorlar. praktiker, kipa, tekzen ve koçtaşta var bu topraklar. sihirli toprak diye bir ambalaj var ben bunu sebzede kullanmıştım bahçemde çok memnun kalmıştım. paylaşmak istedim. selamlar.

yeşilisevvekoru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 22:41   #7090
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yeşilisevvekoru Mesajı Göster
Merhaba,
Yeni üyeyim herkese selamlar,
ben de şu sihirli menekşe toprağından aldım ve çok memnunum. bildirmek istedim. ayrıca yeni ürünler de çıkarıyorlarmış. aradım ve çok ilgili davrandılar. açıkçası şaşırdım. profesonelce yaklaşıyorlar. praktiker, kipa, tekzen ve koçtaşta var bu topraklar. sihirli toprak diye bir ambalaj var ben bunu sebzede kullanmıştım bahçemde çok memnun kalmıştım. paylaşmak istedim. selamlar.
Hoşgeldiniz

Yeni gelen arkadaşlarımız ilk önce forumda ilgili başlıkta kendilerini tanıtmaları gerekiyor, kendinizi tanıtırsanız seviniriz. Ayrıca sitemizde Türkçemize özen gösterilmesi, imla kurallarına uyulması, noktadan sonra bir boşluk bırakarak, büyük harfle başlanması dikkat edilmesi gereken kurallardır. Sevgiler.

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 22:50   #7091
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Ve de sadece reklam içerikli gibi algılanabilecek mesajlardan uzak durmaya çalışırız.

Selim Bey ürünleri ile ilgili bilgileri bizlere iletecektir. Zaten içerik olarak oldukca zengin bu karışımda alacağımız sonuçları buradan seve seve paylaşmaya hazırız.

Eski 21-10-2010, 12:26   #7092
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Aramıza hoşgeldiniz yeşilisevvekoru.

Eski 21-10-2010, 12:32   #7093
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun Mesajı Göster
Teşşekkür ederim sevgili maki01, dediğiniz gibi uygulamak daha temkinli olur
Taç kesim yaptıklarımı sevgili klubnikanın bilgilerine göre ilk önce suda köklendiriyorum. Onlar köklenince hemen sihirli toprağa almayayım mı?
Sevgili acemifüsun;perlit karıştırılmış bir torfa alıp birkaç ay köklenmesini bekleseniz daha iyi olur. Sonrasında sihirli toprak kullanın. Ayrıca kök ya da taç kesimi yapılan menekşenizi sera yapsanız tutması garanti olur. Yine de Klubnika daha tecrübeli olduğundan onun fikri de alınmalı...

Eski 21-10-2010, 22:07   #7094
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Epeyden beri açmayan menekşelerimin çoğu tomurcuklandı. Şimdi yükleyeceğim menekşem yalınkat olmasına rağmen, bu açışında katmerli açtı.

Name:  menekşe.jpg
Views: 1780
Size:  39.4 KB

Name:  menekşe 1.jpg
Views: 1591
Size:  36.6 KB

Name:  menekşe2.jpg
Views: 1781
Size:  39.3 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 22:36   #7095
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Yönetimden gelen uyarılar nedeniyle övgü mesajlarını yazmamaya çalışsam da , mükemmel çekim ve menekşeler sevgili SDurul. Kutluyorum arkadaşım.

Eski 21-10-2010, 23:05   #7096
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sevgili Maki, ben de teşekkür mesajı yazmamaya çalışsam da, size teşekkür ediyorum. Tabii ki; bitki delileri olarak, yetiştirdiğimiz bitkinin beğenilmesi hepimizin hoşuna gider.

Benim merak ettiğim, yalınkat açan menekşenin katmerli açması, sizlerin menekşelerinde de olabilen bir durum mu? Bir de, önce ki mesajlarımda yüklediğim pembe menekşem de renk değiştirdi, açık eflatun açtı. Menekşelerim şaşırtmaya devam ediyor.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2010, 00:19   #7097
/

Suda köklendirme nedeni

Arkadaşlar, yöntemleri hiç önemli değil, eğer sizin ekmiş olduğu bitkiler gelişiyorlarsa ve bir göze gelen sorun yok ise
Benim ilk suya koyma nedeni şu, sudaki olan çelik veya taç kesimi olan menekşeler çürüme belirti varsa müdahale etmek daha çabuk ve kolay olur...
Başarılar dileğiyle

Eski 22-10-2010, 05:40   #7098
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Selam.
sera yöntemi bardak yöntemi direk kesilip topraga koymak .
denedim denedim 20 ye yakın yapragı feda ettim olmadı natalya hanımın tarifini harfiyen uydum gene olmadı
ben yavru menekşe alamıyacakmıyım .hata yapıyorum ama nerede

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2010, 13:54   #7099
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili iris41,

Sera yönteminde nasıl bir kabı sera kabı olarak kullandın?

Özellikle pastanelerde sıkca kullanılan şeffaf kapaklı kutularda ben de çok yaprak çürüttüm. Sera kabının biraz büyük olması; yarı şeffaf buzdolabı saklama kaplarının en büyük boyları gibi; başarı şansını arttırıyor. Bu büyük kapları kullanmaya başaladığımdan bu yana sorun yaşamıyorum.

Eski 22-10-2010, 14:21   #7100
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Sevgili makiciğime tamamen katılıyorum. Aynı sorunları ben de yaşıyordum. Hatta benim evim seraya uygun değil kararı vermiştim. Büyük ve yarı şeffaf saklama kaplarına geçince problem kalmadı.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2010, 16:10   #7101
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili cellin,

Gözünaydın, şimdi yavru vereceği günleri saymaya başlayacağız. Benimkiler biraz tembel sanki hala yavru yok

Eski 22-10-2010, 16:10   #7102
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Gözünaydın cellin ablacım. )

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2010, 19:13   #7103
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Degerli menekşe dostlarım maki ve katmer cok haklısınız pastaneden aldıgım kap neden olabilir cok sağolun .
yılmadan devam edecegim

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2010, 22:59   #7104
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Red face

Ofisim aydınlık ve serindir. Menekşeler bayılırlar. Bu da benim beyaz marul'um. Tek yaprağı, sapından eğimli kesip toprağa sokarak büyüttüm, 1 yıl sonra bu hale geldi. Son hali ise 5 parçaya ayrılmış durumda, tek saksıdan 5 saksı menekşe çıkarttı, sağa sola hediye ettim. Beyaz türler çok kökleniyor, hemen açıyor, çok seviyorum.

Eklenen Resimler

violet19 beğendi.
SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 07:56   #7105
Ağaç Dostu

nazlı hilal's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2010
Sayın Serdag,beyaz menekşeyi bende çok seviyorum,bahar dalı gibi,baharla birlikte ağaçlarda açan çiçekleri anımsattığı için daha çok seviyorum.Emeğinize sağlık

nazlı hilal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 12:45   #7106
Ağaçsever

Sevgili cellin, çok sevindim bu güzel habere.. Bence suda köklendirme için çok iyi bir süre, bana kalırsa önce sizinki yavru verecek..)

Ben de birkaç gün sonra toplu ve detaylı fotoğraf eklemeyi düşünüyorum, sizin ve değerli kullanıcıların fikirleri ve yönlendirmeleri benim için çok önemli..

Sevgiler,
elelergg

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cellin Mesajı Göster
Müjdeler olsun. 9 Ekimde suya koyduğum rus menekşe yapraklarım bugün itibariyle köklerini acık göstermiş. Artık 1 haftaya kadar topraklada kavuşurlar inşallah.
Sevgili Elelergg benimkiler biraz gecikti ama başarıya ulaştı. Çok mutluyum çok

Eski 23-10-2010, 13:53   #7107
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iris41 Mesajı Göster
Selam.
sera yöntemi bardak yöntemi direk kesilip topraga koymak .
denedim denedim 20 ye yakın yapragı feda ettim olmadı natalya hanımın tarifini harfiyen uydum gene olmadı
ben yavru menekşe alamıyacakmıyım .hata yapıyorum ama nerede
Merhaba, aynı şehirde oturuyoruz bir birine ziyaret edelim nerde hata varsa birlikte bakalım

Eski 23-10-2010, 14:27   #7108
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

sevgili iris41,
ben nasıl çoğalttığımı size açıklayayım. en az 2 yaşındaki bir menekşeden, gelişkin, sert ve sağlıklı bir yaprağı makasla kesin. sapı yaklaşık 3 cm uzunluğunda olmalı ve tek hamlede, hafif eğimli bir şekilde kesmeniz gerekli. sonra, daha önce suladığınız, yumuşattığınız torfa, bir çay kaşığının sapı ile, biraz derince bir çukur açın. unutmayın açtığınız çukur geniş olmayacak, yaprağın sapından biraz geniş olabilir sadece. sapı zedelemeden toprağa sokun. orta kısma, dik duracak şekilde. yaprak saksı kenarlarına değmemeli. yaklaşık 1,5-2 santimi toprağa girmeli. sonra etrafını biraz bastırın, toprağın sokulan kısmı sarmasını sağlayın, bunu toprağı kaşığın sapıya biraz iteleyerek yaprak sapına sürmekle yapabilirsiniz. üstüne bardak filan kapamanıza gerek yok. yaprağın sap dibinden biraz can suyu verin. bundan sonra, toprağı kuru gördükçe az az üstten su verin. 2-3 günde bir. aydınlık bir yerde durması yeterli. yaprağı aydınlık yöne çevrili tutun. 2-3 ay tek yaprak halinde kalacaktır. sonra dibinden yavrulamaya başlar. tutmazsa anında çürür zaten. tutarsa sert ve dik olarak kalacaktır. hafif arkaya yatacak olursa, yaprağın altına yastık görevi görecek bir şey koyun; ben bir deniz kabuğu koymuştum mesela.

Eski 23-10-2010, 14:29   #7109
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazlı hilal Mesajı Göster
Sayın Serdag,beyaz menekşeyi bende çok seviyorum,bahar dalı gibi,baharla birlikte ağaçlarda açan çiçekleri anımsattığı için daha çok seviyorum.Emeğinize sağlık
sevgili nazlı hilal, çok teşekkür ederim. beyazlar sahiden harika oluyor, biraz da aceleciler. bundan ayırdığım 5 parçadan biri şu an açıyor, resmini yarın koyacağım.

Eski 24-10-2010, 01:30   #7110
Ağaç Dostu

yağ-mur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Galeri: 14
SerDag gerçekten çok güzeller beyazın asilliği her yerde belli ediyor kendini,benim yapraklarda hala ses yok bir ay oldu toprağa alalı

yağ-mur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024