agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22546Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-09-2010, 17:08   #6781
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Sevgili maki01 ,
klubnika 'nın da da dediği gibi bunun nedeni Fusarium olabilir .
Mantar ilaçlarını Bakır sülfattan Captan ' a kadar gözden geçiriyorum .
Bence de sebep bu olabilir . Toprağı nasıl bu varlıktan arındıracağız ?
Beni 3 gündür meşkul eden soru bu ...

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2010, 17:14   #6782
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi klubnika Mesajı Göster
Dün gece Rusya'dan gelen yaprakları toprağa ektim ve seraya koydum. İki yapraktan olan yavruları fitilli yapıp hazırladım, fotoları sunuyorum. Menekşeler fazla olunca gene fitilli sulamaya dönmek zorundayım, sulamak çok zaman alıyor
Fitilli sulama için kullandığınız sular gübreli su mu acaba? Gübreli su ise ne tür bir gübreden karışım hazırlayıp koydunuz?

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2010, 18:17   #6783
Ağaç Dostu

yağ-mur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Galeri: 14
Alıntı:
Dün gece Rusya'dan gelen yaprakları toprağa ektim ve seraya koydum. İki yapraktan olan yavruları fitilli yapıp hazırladım, fotoları sunuyorum. Menekşeler fazla olunca gene fitilli sulamaya dönmek zorundayım, sulamak çok zaman alıyor
malesef benimkilerde hala ses yok hatta biri çürüdü tekrar kesip suya koydum umutlarım tükeniyor

yağ-mur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2010, 18:29   #6784
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Benim de Rusya'dan gelen yapraklarım köklendi Yarın sera için yeni bir kap alıp, toprağa geçireceğim. 17 yaprakta bir fire çok değildir sanırım.

Düzenleyen katmer : 06-09-2010 saat 18:29 Neden: yazım hatası
katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2010, 18:31   #6785
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Tebrikler ablacım.Hayırlı olsun.Başarı oranın çok yüksek.

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2010, 19:32   #6786
/

Giriş Tarihi: 11-06-2010
Galeri: 2
Bitki hastalıkları ilgili

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Sevgili maki01 ,
klubnika 'nın da da dediği gibi bunun nedeni Fusarium olabilir .
Mantar ilaçlarını Bakır sülfattan Captan ' a kadar gözden geçiriyorum .
Bence de sebep bu olabilir . Toprağı nasıl bu varlıktan arındıracağız ?
Beni 3 gündür meşkul eden soru bu ...
Jezebel, canım ondan arandırmak mümkün değil, toprakta, suda, havada her yerde olabilir. Temel taşı kullanılan malzemeleri sterilize, dezenfekte etmek, önleyici ilaçlar kullanmak, ben karışımı hazırlarken fungisit ürünü mutlaka koyarım mesela. Ve eve gelen her canlı bitki 1 aya yakın evdeki olan bitkilerden uzak tutuyorum, ''karantina''ya alıyorum yani

klubnika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2010, 19:40   #6787
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Fitilli sulama için kullandığınız sular gübreli su mu acaba? Gübreli su ise ne tür bir gübreden karışım hazırlayıp koydunuz?
Evet Faruk Bey, ''Kemira Kombi'' kullanıyorum( içerik 1 sayfa evvel verdim) Çook hafif bir karışım yaparak 5 gr - 0,5 L suya, bu su bardaklara koyuyorum.

Eski 06-09-2010, 21:28   #6788
/

Menekşelerden renk değişimi.

Yapraklardan menekşe yetiştiren arkadaşlar için bilgi. Bazen yapraktan çıkan ve sizin elinizde büyüyen yavru menekşeler tıpa tıp ana menekşe gibi çıkmıyorlar. Özellikle bikolor ve trikolar olan türlerde sık görülen durum. Ana menekşenin rengi koyu ise yapraklardan çıkan yavrulardan koyu olanları koyu gen taşırlar bu yüzden koyu rengi daha fazla olur, daha açık olan yavrularda beyaz veya açık renk hakim olur. Böyle bir durum var ve kaçınılmaz bir şey

Eski 06-09-2010, 21:31   #6789
/

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağ-mur Mesajı Göster
malesef benimkilerde hala ses yok hatta biri çürüdü tekrar kesip suya koydum umutlarım tükeniyor
Peki, yapraklara nasıl bir işlem uyguladınız

Eski 06-09-2010, 21:57   #6790
Ağaç Dostu

yağ-mur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Galeri: 14
[QUOTE=klubnika;692559]Peki, yapraklara nasıl bir işlem uyguladınız[/QUOTE

senin dediğin gibi yaptım bir önceki sayfada anlattığın gibi,ama aktif karbon bulamamıştım

yağ-mur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2010, 15:15   #6791
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2010
Benim menekse saksilarimda siyah kucuk kanatlari seffaf olan bir bocek var.Dun bol su verdim bircok bocek tabaga geldi.Bocek pire gibi sicriyor.Evde gul boceklerini oldurmek icin ilac var Menekselere kullansam olurlermi menekselerde yeni yapraklar daha yavrulari bile yok.Ne olur yardim edin habire toprak degistirmekte istemiyorum iki kere degistirmim topragi.
Ben bir haftadir yeme sorunu olan insanlar icin uretilmis bir icecek var her cesit mineral ve vitaninler var ben siseyi calkalayip saksiya dokuyorum burda okumustum kola veriyorlarmis ve iyi geliyormus bu icecek bu bocegi yapmis olabilirmi.

Sevinay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2010, 15:36   #6792
Ağaçsever

cansuyu_yagmur's Avatar

Giriş Tarihi: 03-07-2010
peki deneyimli arkadaslardan rica etsem nasil bir toprak karisimi kullandiklarini aciklayabilirlermi acaba.. hatta yeni baslaynalar icin ayri bir konu acilsada en önemli püf noktalari paylasilsa nasil olur acaba ?
ben daha yeni merak sardim menekselere.. normal cicek topragina diktim suda köklendirdigim yapraklarimi

cansuyu_yagmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2010, 18:45   #6793
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevinay Mesajı Göster
Benim menekse saksilarimda siyah kucuk kanatlari seffaf olan bir bocek var.Dun bol su verdim bircok bocek tabaga geldi.Bocek pire gibi sicriyor.Evde gul boceklerini oldurmek icin ilac var Menekselere kullansam olurlermi menekselerde yeni yapraklar daha yavrulari bile yok.Ne olur yardim edin habire toprak degistirmekte istemiyorum iki kere degistirmim topragi.
Ben bir haftadir yeme sorunu olan insanlar icin uretilmis bir icecek var her cesit mineral ve vitaninler var ben siseyi calkalayip saksiya dokuyorum burda okumustum kola veriyorlarmis ve iyi geliyormus bu icecek bu bocegi yapmis olabilirmi.
Sevinay, sanırım bu sayfadaki bilgi size yararlı olabilir, googledeki çevir yardımıyla çevirme yapabilirsiniz. Sizin zararlı hangisi? Ona göre tavsiyede bulunurum.
Вредители и болезни орхидных закрытого грунта — Википедия - kopyalayın ve googlede arama yapın

Eski 07-09-2010, 18:57   #6794
Yeni Üye

Kublinka bunlardan hic biri degil kucuk sinek gibiler ama pire gibi zipliyorlar suyu sevmiyorlar belli ben dun bol su verdim bir cogu tabaga geldi.

Eski 07-09-2010, 19:38   #6795
/

Yapraktan- yetişkin menekşeye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cansuyu_yagmur Mesajı Göster
peki deneyimli arkadaslardan rica etsem nasil bir toprak karisimi kullandiklarini aciklayabilirlermi acaba.. hatta yeni baslaynalar icin ayri bir konu acilsada en önemli püf noktalari paylasilsa nasil olur acaba ?
ben daha yeni merak sardim menekselere.. normal cicek topragina diktim suda köklendirdigim yapraklarimi
Yapraklar ilgili konu #6694
Toprak ilgili #6699
Devam konu #6846
Şimdi de TROPİKAL marka( www.tropikal.com.tr) bir toprak aldım Bauhaus mağazasında, karışım olarak çok hoşuma gitti onu dezenfekte edip yarısı kadar perlit ekledim, biraz fungisit (ne varsa, mantar önleyici olarak) iyice karıştırıp(eldiven kullanın) yaprakların ekimini yaptım ve seraya koydum. Güle güle büyütün

Eski 07-09-2010, 19:42   #6796
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan Mesajı Göster
Şu linkte bulunan en arka sıradaki besinden bahsediyorum.O olabilir.

http://www.google.com.tr/imgres?imgu...:0&tx=46&ty=97
Emre'cim haklıymışsın.

Sevgili katmer, marketteki tüm gübre çeşitlerini içerikleri inceledi. Botanika tüm Çiçek Çoşturan'larda içerik yenilemiş. Verdiğin linkteki de yeni içerikli gübre imiş.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2010, 19:44   #6797
/

Zararlı böcekler ve ilaçlar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevinay Mesajı Göster
Kublinka bunlardan hic biri degil kucuk sinek gibiler ama pire gibi zipliyorlar suyu sevmiyorlar belli ben dun bol su verdim bir cogu tabaga geldi.
Aaaa, çok güzel!!! Size için cevap buldum, hem de türkçe. http://www.tarim.gen.tr/bitkihastane...ararlilari.htm
Sizin zararlının adı Collembola, inette daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Zararlının tanımı:
Bu böcekler yaklaşık 1-4 mm uzunluğunda, gümüş-siyah-beyaz renk olabilirler. Çoğu arkasında bir çatal kuyruğu mevcut, 3 cm kadar atlayabilirler. Fazla nemli ve organik maddeler zengin olan toprağı severler. Toprağı suladığınız zaman onları nasıl farklı yönlere zıplıyorlar çıplak gözüyle rahatlıkla görebilirsiniz. Sıçrayarak diğer çiçeklere rahatlıkla geçebilirler.

Tedavi: - Carbofuran
İNSEKTİSİTLER / KARBAMATLAR / 5- CARBOFURAN
Genel Adı : Carbofuran
Kimyasal Adı (IUPAC) : 2,3-dihydro-2,2-dimethylbenzofuran-7-yl methyl carbamate
Teknik Maddenin Fiziksel Hali : Renksiz kristaller
Formülasyon Tipleri : SC,GR,WP,FS
Etki Şekli : Genelde kontak ve mide etkili; sistemik insektisit, nematisit
Üreticileri :Bayer, Chunhu, FMC, Jin Hung,Kuo Ching,Makhteshim-Agan,Mitsubishi Chemical,Pilarquim,Sanachem,Shenzhen Jiangshan,Sinon,Sundat,Taiwan Tainan Giant
Akut Oral LD 50 : 8 mg/kg
ADI : 0.002 mg/kg
Zehirlilik Sınıfı : Ib (WHO)
Arılara/Balıklara Zehirliliği : Arılara ve balıklara zehirlidir.
Türk Gıda Kodeksinde Yer Alan Maksimum Rezidü Limitleri (MRL)

En uygun bu ilaç, rahatlıkta çok nazik olan orkide bitkilere bile kullanabilirsiniz

Düzenleyen klubnika : 07-09-2010 saat 20:49
Eski 07-09-2010, 20:33   #6798
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Tahmin etmiştim maki01 ablacım.Bundan sonra dikkat edelim yeni içerikten alalım.

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2010, 20:53   #6799
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Arkadaşlar şimdiye kadar göbeği olmayan bir menekşe ile karşılaşmamıştım.Yanlardan yavru veriyor galiba onlar büyüyecek ve yavru verecek.

Eklenen Resimler

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2010, 20:59   #6800
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fahriyee Mesajı Göster
Arkadaşlar şimdiye kadar göbeği olmayan bir menekşe ile karşılaşmamıştım.Yanlardan yavru veriyor galiba onlar büyüyecek ve yavru verecek.
Fahriyeecim, nasıl büyüme noktası yok?! Ya bu güzel yapraklar nerden çıktılar Yandaki yavrulara dokunma, bakalım ne olacak...

Eski 08-09-2010, 13:09   #6801
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Sevgili klubnika,
Yeni koklenmis yaprakta yanyana fazla sayida yavru cikinca onlari ne zaman ayiriyorsun? Yapragin sapini boluyor musun?

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2010, 13:20   #6802
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2010
Herkese merhaba;
Arkadaşlar gübre ile ilgili yorumlarınızı okudum.Aldığım gübre Botanika markasının Afrika Menekşeleri için özel ürettiği MOR şişedeki gübredir.Bazı arkadaşlar bu gübreden kullanıyormuş fakat içerik farklıymış.Belkide benim aldığım gübre Botanika'nın yeni ürünüdür.

Almak isteyenler için: Ümraniye Praktiker
Çiçek Çoşturan(Mor şişe)
600 ml
Beş buçuk TL

Doğa Perisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2010, 13:23   #6803
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2010
Klubnika gübre için yaptığın araştırma için teşekkür ederim.Nerde bulduğumu,marka adını bir önceki yorumda yazdım.Ordan bakabilirsin.

Doğa Perisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2010, 15:55   #6804
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zappie Mesajı Göster
Sevgili klubnika,
Yeni koklenmis yaprakta yanyana fazla sayida yavru cikinca onlari ne zaman ayiriyorsun? Yapragin sapini boluyor musun?
Ersan bey, çoğunlukla yavrular resimdeki boyda olduğu zaman ayırıyorum. Mutlaka bütün yavrular aynı boy olamaz, en küçükleri da mutlaka şansı tanıyorum. Yalnız toprağa ekerken büyüme noktası toprağın hemen üstünde olsun bu çok önemli, yoksa çürümeye yol açabilir, üstünde olduğu zaman da iyi değil Sağdaki daha küçükler, soldaki artık tam oldular. Sapı da, yavaşça, yavrulara zarar vermeden, ayırıp atıyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen klubnika : 08-09-2010 saat 16:38
Eski 08-09-2010, 17:09   #6805
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Sevgili fahriyee, aynı durum benim bir menekşemde de oldu. Merak etme yanlardan yavrulamaya devam ediyor. Bunun genetikleriyle oynandığı için meydana geldiğini düşünüyorum.

Sevgili Doğa Perisi'nin yazdığı vitaminden aldım. Bizim daha önce kullandığımız vitaminin yenilenmiş hali. Botanika bütün ürünlerini yenilemiş.

Düzenleyen katmer : 08-09-2010 saat 21:21 Neden: harf hatası
katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2010, 20:30   #6806
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Rengi de güzeldi arkadaşım.Olmazsa 1-2 yaprağı suda köklendirip ekeyim,inşallah tutar.Birazdan koçtaşa gidip bakayım bari,çiçekli birkaç menekşe bulursam alayım.Herkes bayramlık alır ben hala menekşe sevdasında...

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2010, 00:34   #6807
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Ölmek üzere olan menekşeleimin tümünün toprağını değiştirdim. Ama aldığım toprak o kadar kötü çıktı ki, hata mı ettim değiştirmekle diye düşünmeye başladım.

Üzerinde "perlit ve humus ile zenginleştirilmiştir" yazıyor, markası da Toros. Toprak ıslanmıyor (evet yanlış duymadınız ıslanmıyor), suyu döküyorum, su alta geçmekte önce zorlanıyor, geçince de üst tabaka hiç ıslanmamış olarak toz halinde kalıyor. Ayrıca içinden dal parçaları, süngerimsi dokular çıktı

Ayrıca suladıktan sonra küf kokmaya başladı

Kurtarayım derken daha beter etmem umarım.

İşte bu fotoğraftakiler bir seferde topladığım çürümüş yapraklar.

Eklenen Resimler

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2010, 07:34   #6808
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Torf kurumussa tekrar su almasi cok zor olur. Sizin yerinizde olsam aldiginiz topragi saksilarda koymadan once bir kovada suya basar, bir kac gun bekler, sonra fazla suyunu suzerek oyle kullanirdim.

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2010, 14:01   #6809
Yeni Üye

Alıntı:

Aaaa, çok güzel!!! Size için cevap buldum, hem de türkçe. http://www.tarim.gen.tr/bitkihastane...ararlilari.htm
Sizin zararlının adı Collembola, inette daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Zararlının tanımı:
Bu böcekler yaklaşık 1-4 mm uzunluğunda, gümüş-siyah-beyaz renk olabilirler. Çoğu arkasında bir çatal kuyruğu mevcut, 3 cm kadar atlayabilirler. Fazla nemli ve organik maddeler zengin olan toprağı severler. Toprağı suladığınız zaman onları nasıl farklı yönlere zıplıyorlar çıplak gözüyle rahatlıkla görebilirsiniz. Sıçrayarak diğer çiçeklere rahatlıkla geçebilirler.

Tedavi: - Carbofuran
İNSEKTİSİTLER / KARBAMATLAR / 5- CARBOFURAN
Genel Adı : Carbofuran
Kimyasal Adı (IUPAC) : 2,3-dihydro-2,2-dimethylbenzofuran-7-yl methyl carbamate
Teknik Maddenin Fiziksel Hali : Renksiz kristaller
Formülasyon Tipleri : SC,GR,WP,FS
Etki Şekli : Genelde kontak ve mide etkili; sistemik insektisit, nematisit
Üreticileri :Bayer, Chunhu, FMC, Jin Hung,Kuo Ching,Makhteshim-Agan,Mitsubishi Chemical,Pilarquim,Sanachem,Shenzhen Jiangshan,Sinon,Sundat,Taiwan Tainan Giant
Akut Oral LD 50 : 8 mg/kg
ADI : 0.002 mg/kg
Zehirlilik Sınıfı : Ib (WHO)
Arılara/Balıklara Zehirliliği : Arılara ve balıklara zehirlidir.
Türk Gıda Kodeksinde Yer Alan Maksimum Rezidü Limitleri (MRL)

En uygun bu ilaç, rahatlıkta çok nazik olan orkide bitkilere bile kullanabilirsiniz
Ilgine cok tesekkur ederim.Ben Londradayim su anda ve bu dedigini bulamadim evde genel susbikileri haserelerine karsi bir ilac var onu kullanacagim baska bir saksiya kullandim 2 gun once bitkide bir degisiklik yok menekselerim kok vermis yaprak halinde deneyip gorecegim oleceklermi kalacaklarmi.Cok sevinmistim butun yapraklar kokverdi diye hatta sapi olmayan yaprak bile kokvermisti.Insallah olmezler zehri verdikten sonra

Eski 10-09-2010, 10:35   #6810
Ağaçsever

cansuyu_yagmur's Avatar

Giriş Tarihi: 03-07-2010
Alıntı:

Yapraklar ilgili konu #6694
Toprak ilgili #6699
Devam konu #6846
Şimdi de TROPİKAL marka( www.tropikal.com.tr) bir toprak aldım Bauhaus mağazasında, karışım olarak çok hoşuma gitti onu dezenfekte edip yarısı kadar perlit ekledim, biraz fungisit (ne varsa, mantar önleyici olarak) iyice karıştırıp(eldiven kullanın) yaprakların ekimini yaptım ve seraya koydum. Güle güle büyütün

bilgiler icin tesekkürler sevgili klubnika,
peki fungisit topragin küf atmamasinimi önlüyor, cünkü neden bilmiyorum 4-5 gün önce tüm filizlenen yapraklarimi diktigim saksilarda küf olusmus..
topragimi degistirmem gerek yapraklara bir zarari olurmu
birsürü para ve emek harcadim bosa gitmesini istemiyorum

hayirli bayramlar diliyorum herkese

cansuyu_yagmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024