agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Fotoğraf Yarışmaları > 2009
(https)

Anket Sonuçlarını Göster: Anket kapatılmıştır
Emre Kitiş - Girdap 34 35.79%
limon - Mor Yaban Asması 37 38.95%
Mehmet Eskizara - Bahçemdeki Papatya 6 6.32%
Sevil - Güngüzeli 10 10.53%
yellowhulk - Bahçemin Gülü 8 8.42%
Oy Verenler: 95. Bu ankete oy veremezsiniz

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-06-2009, 13:45   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2009
sn.fatmadündar, sizin bu yarışmada herhangi bir emeğiniz olduğunu düşünmüyorum. Bence de hiç olmazsa emeğe saygı duyun.

Snow_Flake Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 13:46   #32
Yeni Üye

zenfree, size hak veriyorum.

Snow_Flake Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 15:27   #33
/

Çok güzel. Emeğinize sağlık...

"BuTTeRFLY" Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 15:33   #34
Yeni Üye

fotoğrafların hepsi çok güzel

AnqeL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 15:48   #35
Yeni Üye

Harika fotoğraflar, emeğinize sağlık

Schmetterling Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 15:59   #36
Yeni Üye

Arkadaşlar özllikle "Girdap" çok hoşuma gitti.Çok güzel.

Bodur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 16:14   #37
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Cnn_Canan
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Alıntı:
duru_c
Yeni Üye

Alıntı:
Snow_Flake
Yeni Üye

Alıntı:
"BuTTeRFLY"
Yeni Üye

Alıntı:
AnqeL
Yeni Üye

Alıntı:
Schmetterling
Yeni Üye

Alıntı:
Bodur
Yeni Üye

Tümü Emre_Kitiş adlı üyeye oy veren ve bunu ilk mesajlarını yazarak yapan üyelerin verdikleri oylar geçerli olamaz.

Emre_Kitiş arkadaşlarının tavrı nedeniyle yarışma dışı kalmıştır.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 16:28   #38
Ağaç Dostu

myndos's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2008
Galeri: 58
Zamanında ve çok uygun bir karar verdiniz, sizi kutlarım sn malina.

myndos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 17:16   #39
Yeni Üye

Emre_Kitiş's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
Galeri: 31
Sn Malina bu haksız uygulamanız hiç hoş olmadı. Burada bir engizisyon mahkemesi kurmuşsunuz istediğiniz gibi asıp kesiyorsunuz. "1" mesajlı üyeler oy kullanamaz diye bir kuralınız olmadığı halde ve bunlardan bazıları oyunu kime verdiğini forumda belirtmediği halde bu üyeleri gerekçe gösterip beni yarışma dışı bıraktığınızı söylüyorsunuz. Bu nasıl bir adelet anlayışıdır? yarışmanın sonucuna bir jüri karar verecekse burada niye oylama için bir anket açtınız? ve nasıl oluyorda istediğiniz oyu geçerli sayıp istediğinizi geçersiz sayabiliyorsunuz? Yakında üyeliğimi de iptal ederseniz şaşırmayacağım. Ben sitenizi her gün düzenli bir şekilde takip eden ve üye olduğu günden bugüne kadar çok kısa bir sürede gerçekten emek vererek çekilmiş 35 fotoğrafını paylaşan bir üyenizim. Acaba hakettiğim gerçekten bu mu? Siz üyelerinize böyle mi davranıyorsunuz? Agaclar.net sitesinde bu tarz keyfi uygulamaların yapıldığı duyulursa, bu sizin ve sitenizin itibarını ciddi şekilde zedeler. Ben kararınızı tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum.

Emre_Kitiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 17:25   #40
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Alıntı:
Tümü Emre_Kitiş adlı üyeye oy veren ve bunu ilk mesajlarını yazarak yapan üyelerin verdikleri oylar geçerli olamaz.

Emre_Kitiş arkadaşlarının tavrı nedeniyle yarışma dışı kalmıştır.
Demek oy vermek için üye olmuşlar. İnanılır gibi değil.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 17:29   #41
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre_Kitiş Mesajı Göster
Sn Malina bu haksız uygulamanız hiç hoş olmadı. Burada bir engizisyon mahkemesi kurmuşsunuz istediğiniz gibi asıp kesiyorsunuz. "1" mesajlı üyeler oy kullanamaz diye bir kuralınız olmadığı halde ve bunlardan bazıları oyunu kime verdiğini forumda belirtmediği halde bu üyeleri gerekçe gösterip beni yarışma dışı bıraktığınızı söylüyorsunuz. Bu nasıl bir adelet anlayışıdır? yarışmanın sonucuna bir jüri karar verecekse burada niye oylama için bir anket açtınız? ve nasıl oluyorda istediğiniz oyu geçerli sayıp istediğinizi geçersiz sayabiliyorsunuz? Yakında üyeliğimi de iptal ederseniz şaşırmayacağım. Ben sitenizi her gün düzenli bir şekilde takip eden ve üye olduğu günden bugüne kadar çok kısa bir sürede gerçekten emek vererek çekilmiş 35 fotoğrafını paylaşan bir üyenizim. Acaba hakettiğim gerçekten bu mu? Siz üyelerinize böyle mi davranıyorsunuz? Agaclar.net sitesinde bu tarz keyfi uygulamaların yapıldığı duyulursa, bu sizin ve sitenizin itibarını ciddi şekilde zedeler. Ben kararınızı tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum.
Alıntı:
ve bunlardan bazıları oyunu kime verdiğini forumda belirtmediği halde
Haklısınız, onu düşünüp tek tek kontrol ettim.

Anket Sonuçlarını Göster

Adı geçen arkadaşların tümü, size oy vermiş...

Zaten bu gibi durumları kontrol etmek için, oy verenlerin isimlerinin göründüğü anket tipini kullanıyoruz.

Eski 07-06-2009, 17:35   #42
Ağaç Dostu

myndos's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Demek oy vermek için üye olmuşlar. İnanılır gibi değil.
Bunun böyle olduğu peşpeşe gelen yeni üyeler ve oy artışından aleni bir şekilde belli olmuştu. Emre_Kitiş'in arkadaşları keşke bu şekilde davranmasaydı. Mor yaban asması ve girdap birara başbaşa gidiyorlardı. İlerleyen oylarla girdap'ın da kazanma şansı olabilirdi. (Bu arada fotoğrafı beğendiği için girdap'a oy vermiş bizlerin de oyları boşa gitmiş oldu. )

Eski 07-06-2009, 17:38   #43
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Haklısınız. Zaten çok güzel bir fotograf.

Oy verenlerin hepsi de Adanalı. Çok ayıp.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 17:48   #44
Yeni Üye

Emre_Kitiş's Avatar

Ben bir şeyi öğrenmek istiyorum. Yeni üyeler bu ankette oy kullanamaz diye bir kuralınız var mı? yarışma sonucunu bir jüri belirleyecekse (Yarışma kurallarında böyle yazıyor) niye oylama yapıyorsunuz? kararı jüri verecekse oylamayla ilgili sonuçları neden olay haline getiriyorsunuz? Lütfen bu sorularıma cevap verin.

Eski 07-06-2009, 17:56   #45
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Ben bir şeyi öğrenmek istiyorum. Yeni üyeler bu ankette oy kullanamaz diye bir kuralınız var mı? yarışma sonucunu bir jüri belirleyecekse (Yarışma kurallarında böyle yazıyor) niye oylama yapıyorsunuz? kararı jüri verecekse oylamayla ilgili sonuçları neden olay haline getiriyorsunuz? Lütfen bu sorularıma cevap verin.

Oy kullanan arkadaşlardan rica edelim, (Sizin gruba soramayacağım, kusura bakmayın) benim tavrımı yanlış buluyorlarsa, yani sadece birine oy vermek için üye olmanın sakıncası olmadığını düşünüyorlarsa, sizinle tartışayım. Yoksa bunu tartışmanın bile anlamı yok.

Bu arada, kurallar statik değil, yeni durumlar yaşadıkça güncelliyoruz. Şimdiye kadar böylesi hiç başımıza gelmediği için kural olarak eklemek de aklımıza gelmemiş...

Ekleyeceğim...

Eski 07-06-2009, 18:06   #46
Ağaç Dostu

myndos's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Oy kullanan arkadaşlardan rica edelim, (Sizin gruba soramayacağım, kusura bakmayın) benim tavrımı yanlış buluyorlarsa, yani sadece birine oy vermek için üye olmanın sakıncası olmadığını düşünüyorlarsa, sizinle tartışayım. Yoksa bunu tartışmanın bile anlamı yok.

Bu arada, kurallar statik değil, yeni durumlar yaşadıkça güncelliyoruz. Şimdiye kadar böylesi hiç başımıza gelmediği için kural olarak eklemek de aklımıza gelmemiş...

Ekleyeceğim...
Tavrınız doğrudur. Sadece birine oy vermek için üye olmak bence etik değil ve finaldeki diğer arkadaşların da hakkını yemektir.

Düzenleyen myndos : 07-06-2009 saat 18:11 Neden: finaldeki eklendi
Eski 07-06-2009, 18:38   #47
Yeni Üye

Emre_Kitiş's Avatar

İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN (Kanun No. 5651) gereği ödülü ne olursa olsun kurallarıyla birlikte yarışma düzenlendiği sabittir. İçerik sağlayıcı tarafından kullanıcılara tebliğ edilen kurallar dışında hareket edilerek bazı yarışmacıları yarışma dışı bırakmak yasal değildir. (Söz konusu olayın vukuu bulduğu tarihteki kurallar geçerlidir. Sonradan yapılan değişiklikler dikkate alınmaz.)
Agaclar.net alan ismindeki internet ortamından üyeliğimin iptali ve site içerisinde şahsıma ait ve her biri telif hakkına tabi olan içeriğin derhal silinmesini talep ediyorum.

Eski 07-06-2009, 20:30   #48
agaclar.net

malina's Avatar

Bir bilgi daha: Aşağıdaki iki gruptaki arkadaşlar, aynı bilgisayarı kullanarak foruma bağlanıyorlar.

1. Bilgisayardan bağlananlar:
Alıntı:
canankitis
Cnn_Canan
Snow_Flake
duru_c
2. bilgisayardan bağlananlar:
Alıntı:
"BuTTeRFLY"
Schmetterling
AnqeL

Eski 07-06-2009, 20:31   #49
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Ben de Emre Bey'in çektiği fotoğrafı beğendim. Emre Bey'i yarışma dışı bırakmak yerine yığın oyları önlemek için en az iki aydır üye olanların oyları kabul edilse daha iyi olmaz mı?

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 20:36   #50
agaclar.net

malina's Avatar

Fotoğraf beğenmek başka bir konu...

Sonuçta bu forumun alt yapısı hazırlayanlar, fotoğraf yarışmalarında bu tür numara yapanlara karşı önlem alalım diye düşünmemiş. Üye olan herkes (1 defa olmak kaydıyla) oy kullanabiliyor. Biz de esas olarak yarışma sitesi olmadığımız için, bunlara mani olacak özel bir yazılım hazırlamadık.

Elimizdekilerle idare edeceğiz.

Yukarıdaki bu kadar ayrıntı sizi tatmin etmiyor mu sayın sakagun?

Eski 07-06-2009, 20:59   #51
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Beğendim derken, Emre Bey'i tercih edip oy kullanan diğer eski kullanıcıların kullandığı oyların boşa gideceğini vurgulamaya çalışmıştım sayın Malina. Ben de oy kullansaydım oyumu kendisine verirdim.
Yeni üyelerin oylarının kabul edilmemesi konusunda ben de sizinle aynı fikirdeyim. Bu yeni kullanıcıları ayıklamak uğraştırıcı olacaksa tabi ki istediğiniz yöntemi kullanabilirsiniz. Sonuçta yönetici sizsiniz, uğraşan sizsiniz. Sadece fikrimizi sorduğunuz için fikrimi belirtmek istedim.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 21:17   #52
Ağaç Dostu

myndos's Avatar

47 nolu mesaja cevap vermek bana düşmez ama forum'un bu bölümünü takip eden bir üye olarak görüşümü yazmak isterim.
(19:38'den bu yana yönetim'in cevabını bekledim, görüş bildirmediler, belki düşünüyorlar, belki üyelerin görüşünü bekliyorlar, diye... izninizle devam ediyorum. (ben bu mesajı yazana kadar; 48, 49, 50, 51 yazılmış ama ben devam ediyorum...)

Akışı hep beraber toparlarsak:
Sn Emre_Kitiş; siz 9 nolu mesajınızda: 'Mayıs ayının sonuçları belli oldu mu acaba?' diye sordunuz. Derya Özen ve ben dostane yanıt verip, 'yeni üye' olduğunuz için size açıklamaya getirmeye çalıştık. Ve ardından DarkYES finalistleri açıkladı. Bazı arkadaşlar oylarını kullandı, görüşlerini bildirdi.

Ardından 20 ve 21. mesajlarda 2 yeni üye daha katıldı forum'a ve oylarının Girdap'dan yana olduğunu belirttiler. 22.mesajda jineop fikrini yazdı.
(Bu arada mesajları okurken ben de kendi kendime 'yeni üyeler çoğalıyor, siteye ilgi artıyor' diye düşündüm.)

23. mesaj fatmadundar'dan geldi; 'Eğer "0 (sıfır) mesajlı üyeler değerlendirmeye alınmaz." ise Emre Kitiş'in değerlendirme dışı kalması gerekmez mi?' diye yönetime sordu.' (Bu mesaj; aniden, ne sebeple, ne demek için çıktı? sorusu kafama takıldı.)

24, 25, 26 nolu mesajlarda site üyesi arkadaşlar finale kalan fotoğraflarla ilgili görüşlerini yazdılar.

Sonra siz -Emre_Kitiş- 27 nolu mesajda; 'Fatma Dundar hanımefendinin fotoğrafımın yarışma dışı kalması konusundaki isteğini anlayabilmiş değilim. Yarışma kurallarına göre "0 mesajlı üyeler yarışmaya katılamaz" diyor. Derya Hanım'ında belirttiği gibi yarışmaya katıdığım anda, yani fotoğrafımı yüklediğimde mesaj sayım "0" değildi. Eğer öyle olsaydı program gereği sanırım fotoğrafı yükleyemezdim. Ben konunun takdirini Agaclar.net'in değerli yöneticilerine ve kullanıcılarına bırakıyorum. Ben bu platformda güzel olduğuna inandığım şeyleri paylaşma imkanı buldum. bana bu imkanı veren herkese de ayrıca teşekkür ederim.' dediniz. (Bu gayet olgun bir yaklaşımdı.)

28 ve 29 da, 2 yeni üye daha katıldı oylamaya ve 'girdap, emek, saygı' üçlemesi yaptı.

30. da zenfree siteye eklenen fotoğraflara ve bunların kalitesine dikkat çekti. (bence de haklı. Kitiş fotoğraflarınızın çoğu gerçekten çok başarılı, sizi bu konuda kutlarım.)

Ardından 31 - 36. mesajlarda 5 tane daha yeni üye katıldı ve malina'nın tespit ettiği gibi 'girdap' lehine oy kullandılar. (Adanalı üyelerin çokluğunu fark ettiğimde, 'tuhaf birşeyler oluyor' diye düşünüp konunun gidişatını takip etmeye ve merakla beklemeye başladım.)

37. mesajda malina kararını açıkladı. Ve bence de zamanında ve doğruydu.
Ama belki 'girdap' yarışma dışı tutulmadan, haksız verilen 'yeni üye' oyları kaale alınmayıp, oylama sürdürülebilirmiydi? diye de düşünüyorum.
(Başka açıdan bakınca şu soru da akla geliyor.., bu yeni üyeleri, !kim?! üye olması konusunda motive etti? yoksa kendiliğinden oluşan, bir hemşehrilik tutkusu mudur bu? )

39. mesajda siz -Emre_Kitiş-; 'Sn Malina bu haksız uygulamanız hiç hoş olmadı.' diye başladınız ve 'Agaclar.net sitesinde bu tarz keyfi uygulamaların yapıldığı duyulursa, bu sizin ve sitenizin itibarını ciddi şekilde zedeler. Ben kararınızı tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum.' diye bitirdiniz. (Bence, bu tehditvari yaklaşım hoş olmadı!.)

Sonra 40 - 46 arası mesajlar var.

47. mesajınızsa siz;
'İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN (Kanun No. 5651) gereği ödülü ne olursa olsun kurallarıyla birlikte yarışma düzenlendiği sabittir. İçerik sağlayıcı tarafından kullanıcılara tebliğ edilen kurallar dışında hareket edilerek bazı yarışmacıları yarışma dışı bırakmak yasal değildir. Söz konusu olayın vukuu bulduğu tarihteki kurallar geçerlidir. Sonradan yapılan değişiklikler dikkate alınmaz. Agaclar.net alan ismindeki internet ortamından üyeliğimin iptali ve site içerisinde şahsıma ait ve her biri telif hakkına tabi olan içeriğin derhal silinmesini talep ediyorum.' dediniz..,

(mesajın başında da yazdığım gibi bu yaklaşımın karar aşamasında muhatabı ben değil site yöneticileridir. Üye olarak görüş bildiriyorum.)

Ama agaclar.net sitesinin bir üyesi olarak, ben de size şunu sormak istiyorum: Sn Emre_Kitiş; 'Neden bu kadar kızgınsınız? ' Arkadaşlarınızı bu işin içine kattınız mı? Öyle ise neden? Yukarıda bir yerlerde söylemiştim, fotoğraflarınızın çoğu güzel ve doğa için örneklerinizle emek veriyorsunuz, bence devam edin, kendi bileğinizin hakkı ile kazanabilirsiniz. Yarışmada kazanmak o kadar önemli değil, paylaşmak söz konusu olunca...

(ben bu mesaı yazana kadar; 48, 49, 50, 51 yazılmış... )
'Ben de Emre Bey'in çektiği fotoğrafı beğendim. Emre Bey'i yarışma dışı bırakmak yerine yığın oyları önlemek için en az iki aydır üye olanların oyları kabul edilse daha iyi olmaz mı?' diyen sakagun'un teklifine katılıyorum ve 'Emre Bey'i tercih edip oy kullanan diğer eski kullanıcıların kullandığı oyların boşa gideceğini vurgulamaya çalışmıştım.' cümlesine; 'oldu olacak, yen kırılır kol içinde kalır, napcen gari?' diye Bodrumluca cevap veriyorum.

Mesaj çok uzadı, kafanızı şişirdimse affola, gidişatı izleyerek analiz yapalım, olayı anlayalım istedim.

sevgiyle,

Düzenleyen myndos : 07-06-2009 saat 22:11 Neden: Ben de grafiker olduğum için; font yada satır ayarlarında, metnin sayfadaki doğru akışı için düzeltmeler yapıyorum bazen. Örn: 1 satır veya 1 pxl aşağı veya yukarı gibi.
Eski 07-06-2009, 22:26   #53
Ağaç Dostu

füsunANK's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2006
Galeri: 49
Merak ettiğim bir şeyi soracağım izninizle Finale kalan fotoların seçimi neye göre ve kim tarafından yapılıyor. Herhangi bir yerde açıklama var ve ben görmedi isem kusura bakmayın. Oyum Mor Clematis e.

füsunANK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 22:34   #54
Ağaç Dostu

myndos's Avatar

Alıntı:
İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN (Kanun No. 5651) gereği ödülü ne olursa olsun kurallarıyla birlikte yarışma düzenlendiği sabittir. İçerik sağlayıcı tarafından kullanıcılara tebliğ edilen kurallar dışında hareket edilerek bazı yarışmacıları yarışma dışı bırakmak yasal değildir. (Söz konusu olayın vukuu bulduğu tarihteki kurallar geçerlidir. Sonradan yapılan değişiklikler dikkate alınmaz.)
Sn Emre_Kitiş; Yorgun bir çalışma gününün ardından, uykuya geçmeden önce son bir şeyi daha gündeme getireyim;
[I]İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN (Kanun No. 5651) üzerine; ('bu sitede kanuna aykırı davranışlar mı var? şeklinde..,) yarın detaylı inceleyip, konuşalım mı?

Eski 07-06-2009, 22:45   #55
Ağaç Dostu

myndos's Avatar

Alıntı:
Bir bilgi daha: Aşağıdaki iki gruptaki arkadaşlar, aynı bilgisayarı kullanarak foruma bağlanıyorlar.

1. Bilgisayardan bağlananlar:
2. bilgisayardan bağlananlar:
Bunların hepsi, değişik posta adresleri kullanan tek (veya çok nick'li) bir üye olabilir mi? gibi bir soru da geliyor insanın aklına.
Ya da, yandaş arkadaşlar internet cafe'de bir araya gelip 'haydi yazalım' mı demişler?

Eski 08-06-2009, 00:21   #56
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Oy!

Alıntı:

Ekleyeceğim...
Tavrınızı doğru buluyorum malina. Burası herşeyden önce "forum", haliyle yarışmalar da forum üyelerine açık bir alandır, bunun, hiç de etik olmayan bir şekilde aşılması hoş değil ve zaten siz de sadece o eşitsizlik yaratan duruma yönelik bir önlem aldınız.

Nasıl ki (yabancı) turistler, çeşitli güzellikleri için bir yeri gezip, fotoğraflayabiliyor ancak seçme ve seçilme gibi o yerin halkına özel hakları kullanamıyorlarsa, forumlar gibi belli bir ilgi alanına yönelik konularda, üyeler arasında yarışmalar düzenlenip, oy kullanılması da seçme ve seçilmedir ve sırf birinin seçilmesi için kuzu postu giymiş üyelerden ben rahatsız oldum doğrusu.

Dolayısıyla nasıl ki oy vermek için vatandaş olunmuyorsa, üyelere ait olduğu bu kadar belli olan bir alanda, oy vermek için üye olunması, bırakın kanunu, en azından forumun üyelerine karşı ayıptır.

Şahsen, Emre Kitiş'in fotoğraflarını galeride görüp beğendim. Fotoğrafları beğenip, beğenmemek tabii ki başka bir konu. Ancak, kendisinin "... site içerisinde şahsıma ait ve her biri telif hakkına tabi olan içeriğin derhal silinmesini talep ediyorum." şeklindeki yazısından sonra ağaçlar.net gibi karşılıksız, paylaşım esasına dayanan bir sitede, bu düşüncedeki insanlara ait içeriği her hangi bir şekilde okumak ve görmek istemiyorum.

Biz burada özgürce içimizden gelenleri yazıyor, paylaşmak istediğimiz fotoğraf ve görselleri paylaşıyor, okuyup gördüklerimizin de bizim gibi düşünen insanlara ait olduğuna inanıyoruz. Böyle düşünüp, davranmayanların yeri burası değil, olmamalı.

20 yıldır hukukun içinde olan biri olarak da Emre_Kitiş'e küçük bir hatırlatmam olacak; Hukukun en temel ilkelerinden biri Hakkın kötüye kullanılmasının hukukça korunmayacağı ilkesidir. Yani yüzeysel olan haklılığınıza hukuku alet etmeniz pek mümkün değil.

Bu arada kimsenin oyu da boşa gitmiş değildir, beğendiğimiz fotoğrafları belirtiyoruz o kadar, Magnumphotos'a ülkemiz adına fotoğraf göndermiyoruz ki!

gece
oy kullanan bir arkadaş!

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2009, 00:57   #57
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Mesajları okumadan oy kullanmıştım ve oyum gerçekten gotoğraf olarak beğendiğim için "bahçemin Gülüne" oldu
Eğer adaletten söz ediyorsak:
1- Yarışma kuralları, yarışmadan önce bu tip tatsızlıkların yaşanmaması için netleştirilmeli
2- Sadece Emre Kitiş' e 0 mesajla oy verenler değil, tüm yarışmacı arkadaşlarımıza 0 mesajla oy verenler açıklanarak bu oylar geçersiz sayılmalı
Hemen tarafınızdan Adana 'lı damgası yiyebilirim. Hiç sakıncası yok.Evet Adana'lıyım. Hem arkadaşımızın hem de yönetimin tavrından rahatsız olduğumu belirtmek istedim.

Düzenleyen maki01 : 08-06-2009 saat 00:58 Neden: düzeltme
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2009, 07:34   #58
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Emre Bey, bence konuyu bu kadar uzatmanıza gerek yok. Bu bizim için eğlenceli bir oyun gibi. Bende yarışmaya katıldım, ilk beşte yokum diye, bas bas bağırıp feryat mı edeyim? Eski yarışmalardan ikisinde ilk beşe girmiştim ve ben kendi fotoğrafıma oy vermeyip, yarışan diğer fotoğraflara oy verdim. Bunu bu yarışmaya katılan pek çok kişi de yaptı. 3 ay öyceki yarışmada, tüm üyeler rakiplerine oy verdi. Bunlardan biriside bendim. Üstelik benim iki kız kardeşimde bu siteye üye olmalarına rağmen, onlara bana dair oy kullandırtmadım. Tüm bunları nedeni, bu yarışma bizim için bir eğlence, katılmakda kazanmak kadar güzel. Sizin fotoğrafınız çok güzel, zaten kazanma olasılığı olan bir fotoğraftı. Arkadaşlarınızın oy kullanıp, bu güzel eğlence alanını gereksiz bir tartışma alanına çevrilmesine hiç gerek yoktu. Bana kalırsa sizin şu andan sonra yapacağınız en güzel hareket, bundan sonraki yarışmalarda da en güzel fotoğraflarınızı yükleyip, diğer üyelerin ve yönetimin sizin hakkınızı vermenizi beklemektir. Burada her zaman güzel ve iyi olan kazanıyor, dahası dostluk kazanıyor, eminim sizde bunu farkedecek ve burayı daha çok seveceksiniz...

Lütfen yazdıklarımı size karşı bir tavır değil, sizden daha eski bir üyenin nasihatları olarak algılayın.

Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2009, 07:40   #59
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
canankitis, Cnn_Canan, Snow_Flake, duru_c

"BuTTeRFLY", Schmetterling, AnqeL

Olmak üzere iki kullanıcı grubu aynı bilgisayardan bağlanıyorlar ve tüm bu kullanıcılar son üç gün içinde üye olmuşlar. Oylarının neden geçersiz sayılması gerektiğini açıklamaya sanırım gerek yok.

Fakat, neden bahsi geçen yedi oyu geçersiz sayıp, yarışmaya devam etmek yerine Sn. Emre Kitiş'in yarışma dışı kalması gerektiğini açıklayayım.

Yukarıda ismini verdiğim üyeliklerin aynı bilgisayardan bağlandığını belirttim. Biz bunu tespit edebiliyoruz. Fakat bir kişinin, internet kafeleri gezerek oluşturacağı hesapları tespit edemiyoruz. Bunun tespiti henüz mümkün değil ve çok uzun süre de olmayacak. Dolayısı ile bundan sonra üye olupta, oy kullanan tüm arkadaşlarımızın oyları şaibeli olacaktır.

İkinci bir durum, konu ile alakasız bir yeni üyenin, tüm iyi niyeti ile bu yarışmada Sn Emre Kitiş'in çalışmasına oy kullandığında, biz bunun ayrımına nasıl varacağız.

Bizim yönetim olarak bazı sorumluluklarımız var. Her üyeye eşit davranmak, kimseyi kayırmamak, kimseyi ezmemek, adaletli davranmak en dikkat ettiklerimizden.

Malina'nın belirttiği gibi, böyle bir durum ile daha önce karşılaşmadık. O yüzden çok net bir kuralımız yok. Fakat bundan sonra bu durum ile ilgili bir kuralımız var olacaktır. Keza diğer tüm kurallarımızda benzer tecrübeler sonrasında konulmuştur. Sanılanın aksine keyfe keder kural oluşturmuyoruz.

Konunun, Sn. Emre Kitiş'in bilgisi ve kontrolü dışında gelişmiş olduğunu umaraktan, sadece yarışma dışı bırakıyoruz. Amacımız kötü olsaydı, üyeliğide iptal edebilirdik.

Elbette ki, Sn Emre Kitiş'in adli makamlarda itiraz etme hakkı kendisinde mevcuttur.

Teşekkür ederiz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2009, 08:33   #60
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Sevgili Todor, siz bunları yazınca benimde aklıma bir soru geldi. Şimdi bizim evde bir bilgisayar var ve biz üç kardeşte ağaçlar nete üyeyiz, bu tür bir durumda biz üç kardeşte aynı üyenin fotoğrafını beğenip oy verirsek, aynı bilgisayardan bağlantı yapılmış diye, bizim oylarımızda **** bizim oy verdiğimiz üyenin fotoğrafıda yarışma dışı mı kalacak. Bir önceki yarışmada, kız kardeşim başka, ben başkabir üyenin fotoğraflarını beğenmiş ve öyle oylama yapmıştık, fakat bazen aynı fotoğrafı beğendiğimizde oluyor. Burada kişinin samimiyeti de önemli mi?

Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024