agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni1190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-01-2012, 23:53   #1711
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Çok yer aramışsınız.. ama.. benim verdiğim linkte gördüğünüz gibi yaşlı delicelerin tenekelerde bolca olduğu ''aile fidancılığı'' aradığınızda sorununuz çözülür gibime geliyor..Onca teneke içinde aşılı delice olduğuna göre bunlarda budanmamış ve aşılanmamış teneke içinde ekili yaşlı delice de mutlaka vardır.

Profil bilgilerinizde ''ormancı'' olduğunuz yazıyor..Aslında sizin için eş-dost ricası ile bir ''delice'' temin etmek pek zor olmasa gerek diye de düşünmeden edemiyorum..

İnşallah verdiğim link sorununuzu çözer, sevinirsiniz..

Ben, Halil Bey, Ömer Bey size yardımcı olmayı istedik,,hatta ben ve Halil bey fotoğraf çekip gönderelim ''görün'' dedik..
Neden böyle alınganlık içine girdiniz pek anlayamadım..

Neyse..Yine de arzunuzun gerçekleşmesini dilerim.

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 10:32   #1712
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Flores Mesajı Göster
Sağolun link için. Ama nette ne kadar fidancı varsa aradığım gibi, aradım kendilerini.
Bir tek kişi var dedi, tanesine 100 TL istedi. Resmini gönderin dedim göndermedi.
Tabi 100 TL fazla dediğim için uğraşmadı. Fazla da.
O büyüklükteki ağacı bahçem olduğunda peyzaj amaçlı alabilirim.
sn. Flores ,
Sn. pria ve diğer arkadaşların cevaplarına lütfen alınmayınız , onların açısından baktığınızda onlarında haklı olduğunu göreceksiniz , bu taraflarda olsanız benim zeytinliklerden kendiniz kazmanız/kazdırmanız kaydıyla ücretsiz olarak size bir kaç tane delice verebilirim , paranın önemi yok , derseniz ki siz kazıp gönderiverin işte asıl sorun orada o işle uğraşacak zamanım(Zannedersem diğer arkadaşların da zamanları) yok , kendi işlerimize bile yetişemediğimiz oluyor , bizim buralarda zeytinliklerde kendiliğinden çıkmış bir çok delice bulunur , zannımca aynı şekilde o taraflarda da bulunacağını düşünüyorum. Arabanızla yakınlardaki zeytin üreticiliği yapılan bir köye gidip köylülerden zeytin delicesi isterseniz öyle 100-200 TL. gibi astronomik fiatlar ile değil çok cüzi fiatlarla ayrıca hemde beğenerek delicenizi alır dönersiniz. Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 12:30   #1713
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-01-2012
SN. Syıldıran, üslubunuzdan samimiyetiniz anlaşılıyor. Yazdıklarınızda son derece haklısınız. Konuyu (konumu) açık ve samimi şekilde cevapladığınız için teşekkür ederim. Alındığım nokta, hiç cevap verilmeden, benim mesajıma gıyaben diğer üyelerle konuşulması ve benim dahil olduğumda ise, "kıymet" "paha" kelimelerinden bahsedilmesi idi.
Tekrar çok teşekkür ederim. Arabam olduğunda zaten yapmayı düşünüyorum.
İyi niyetiniz için tekrar teşekkür ederim.

Flores Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 12:31   #1714
Ağaçsever

Sn. Pria ben profesyonel ormancı değilim. Hani kendi istediğimle beğendiğim ağacı alıp istediğimi yapabilecek yetki ve sorumluluğa sahip değilim. Kalben ormancıyım. Mesleğim ormancılık değil.

Eski 23-01-2012, 14:00   #1715
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Flores Mesajı Göster
SN. Syıldıran, üslubunuzdan samimiyetiniz anlaşılıyor. Yazdıklarınızda son derece haklısınız. Konuyu (konumu) açık ve samimi şekilde cevapladığınız için teşekkür ederim. Alındığım nokta, hiç cevap verilmeden, benim mesajıma gıyaben diğer üyelerle konuşulması ve benim dahil olduğumda ise, "kıymet" "paha" kelimelerinden bahsedilmesi idi.
Tekrar çok teşekkür ederim. Arabam olduğunda zaten yapmayı düşünüyorum.
İyi niyetiniz için tekrar teşekkür ederim.
Sn. Flores ,
Sizin imkansızlıklarınızı düşünemediğim için affınızı rica ederim. Şu durumda size zeytin delicesi temin etme konusunda kendimi borçlu hissediyorum. Eğer beklemeye tahammülünüz var ise acele etmiyecekseniz , nasıl bir delice istiyorsanız zeytinliklerde ağaçları çapalattığım zaman kazdırıp size göndereyim. Saygı ve selamlarımla . .

Eski 23-01-2012, 14:11   #1716
Ağaçsever

Sayın S Yıldıran ,
Asla borçlu "olmak"tan bahsetmeyelim.
Zaman ayırıp, empati yapmakla kalmadınız, bir de jest yapmak istiyorsunuz.
Ne kadar teşekkür etsem azdır. İşi gücü olan insana 24 saat yetmiyor bazen.
Ne kadar yorucu olduğunu (zevkli de olsa) çok iyi bilirim.
Ailem toprağa bağlı şekilde (ama Zeytin'in olmadığı bir yerde) yaşıyor, haliyle
beraber yaşarken nasıl uğraştığımız bilirim.
Düşünmeniz yeterli. Ama fırsat buldğumda orala gelip almayı çok isterim.

Tekrar çok teşekkür ederim. Saygı ve Sevgiyle.

Eski 23-01-2012, 14:27   #1717
Ağaçsever

zeytinden yapılmış bonsai örnekleri
Zeytin Bonsai - Galeri - agaclar.net
Bu linkteki resimleri gördükten sonra nasıl insan heveslenmez.

Eski 26-01-2012, 00:49   #1718
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bir yazıya göre bu yıl Edremit, Havran, Burhaniye, Gömeç, Ayvalık zeytin sineğine karşı havadan ilaçlanmış. Dekara 20cc olacak şekilde Alfacypermethrin kullanılmış. Toplam 27600 litre solusyon kullanılmış.

İlaçlamadan önce halktan küçük ve büyükbaş hayvanlar ile arılar için önlem alınmasının istendiği yazılı.

Nasıl bir önlem aldıklarını yazmamışlar. Arıları kovanlardan salmadılar mı acaba?

Zehirin dekompoze olması 10 günmüş. Hasat yapan olsa da ister sofralık, ister zeytinyağı nasılsa 10 günden önce tüketilmez diye de yorum yapmışlar.

Muhtemelen başka yerlerde de benzeri yapılmıştır. Açıkçası halka filan haber verildiğini sanmam. Buralarda zehirsiz zeytin yetiştireceğim demek abesle iştigal galiba.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2012, 17:19   #1719
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Buralardan gelen yağlar nasıl organik oluyor bu durumda merak ettim

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2012, 21:39   #1720
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Türk usulü ilaçlama bu..
Batı'da böyle bir ilaçlamaya müsaade edeceklerini sanmıyorum..
Zaten bilinçli batı insanı yapacağı protesto ve eylemlerle bu ilaçlama uçaklarının havalanmasına bile izin vermez..
İlaçlama yapsa bile o firmaya veya kuruma mahkemelerde kök söktürür batı insanı..

Ben hatırlıyorum..sanırım 20 sene kadar önce Trakya'da Keşan-İpsala-Enez havalisinde süneye karşı uçakla ilaçlama yapmışlar ve tüm yılanlar öldüğü için fareler korkunç sayıda üremişlerdi..o yıllarda fareler ormanlardaki körpe çam fidanlarının köklerini kemirerek katliam yapmışlardı..asfalt yolların üstü yağmur gibi fare ölüleriyle kaplıydı..

Eski 26-01-2012, 21:52   #1721
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Ürünüm organik diyene inanacak mıyız? Bu ülkede raflarda ve tezgahlarda olan her ürün maşallah organik.

Sertifika veren kurumları ne kadar sağlıklı denetleyebiliyor kurumlar. O kurumlarda çalışanlar ne kadar deneyim sahibi.

En organik olan kendi yetiştirdiğimiz üründür.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2012, 23:51   #1722
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Ben türkiyede organik ürün yetiştirilmesini en çok inanmak isteyenlerdenim, ama bunun daha mümkün olmayacağını da az çok bilinci içerisindeyim, ticari anlamda organik ürün yetiştirmek sadece kisisel çabalarla olacak iş değil, ülkeler arası mücadeleyle çözülmesi gereken bir sorun.

Organik tarım hiç yapılamaz anlamı da çıkmamalı.

Günümüz şartlarıyla illa da organik yetiştireceğim denirse, yapılabilir de, ama bu ticari anlamda ya kar bırakmaz ya da büyük fiat farkı olur.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2012, 15:51   #1723
Ağaçsever

Organik ürün yetiştiren son nesil babaannelerimiz. Hayvan gübresiyle, bitki artığıyla. Değil tarlalarına atacak, evde kullanacak bir poşetlerinin dahi olmadığı, bahçeyi hortumla değil, yağmurla **** arklarla suladıkları dönemi bitiren düzen, asla organik tarımı geri getiremez. Traktör giren tarladan çıkan hiçbir ürün organik olamaz. Benzin ya da mazot değil tarlanın içine, 20 km'den fazla yakına gelmeye başlarsa, o organik değildir.
Organik ürün yemek isteyen insan organik yaşar.
Kimse o günlere dönmez bundan sonra. Uçakla ilaçlamanın kaldırılmasını kim ister. Eskiden değil uçakla, evlerinde bile sinek ilacı kullanmazlarken...
Kuşların sayısı ağaçlar kesilince azaldıysa, sinekler çoğalıyor.
3 sene önce, kene var diye Türkiye'de ilaçlanmayan toprak kalmadı.
Kuş gribi var diye, bütün tavuklar, toprağa ilaçlanarak gömüldü.
O topraklardı sebze meyve yetiştirilen topraklar. Topraktaki zararlıyla biyolojik mücadelenin kanatlarından tutup öldürdüler.
Binalara, yanında bir miktar toprak olması ve bitki ve/veya ağaç dikilmesi şartıyla ruhsat, ya da imar izni vererek, insanlara geçmişleri hatırlatılabilir.
Çünkü herkes, organik doğal gıdanın, ter akıtmadan oturduğu yerde yenmeyeceğini biliyor.
Bu konu benim üzülerek takip ettiğim bir konuydu.
Bizi de domatesler gibi seralara hapsetti bu gelişme adı altında, aslında kontrol edilemeyen kirlilik ve düzensizlik.
Biz de, domatesler gibi hazır gıdayla beslenir olduk. Evet domatesler de artık topraktan beslenemez oldu. Diplerine ne dökerseniz onu yiyorlar. Alışmadıkları şeylere yedirmek için içine dünya kadar katkı maddesi konuyor.
İlk ketçapla tanıştığımızda, herkes gibi tadını ben de beğenmemiştim. Ama sonra neden alıştım? Çünkü artık tarladan domates toplama dönemi bitti. Onu 2 sene dayanabilecek halde saklayacak hale getirmek içine türlü türlü katkıları atıp raflara dizdiler. Mecbur kaldık, sos niyetine kullanır olduk. Eski kuşak hala kullanmıyor. Kendi salçasını yapıp, kendi bildiği gibi muhafaza ederek kışın onu yiyor.
Bizi de şişeleyip üst üstü dizdiler (apartmanlara)! Ya da kuş gibi kafeslerimize.

kemal-efe beğendi.
Eski 30-01-2012, 18:20   #1724
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11

Cudi Dağı'nda şok eden görüntü!
Ülke gündeminde adları 'terör' olayları ve operasyon haberleriyle anılan Şırnak'daki 'Cudi' ve 'Küpeli' dağlarının zirvelerinde, meyve veren ve kültür bitkisi olduğu açıklanan zeytin ağaçları keşfedildi. Böylece, meyve veren zeytin ağaçlarının, bu yükseklikte de yetişebildiği ortaya çıkmış oldu.

Devlet Planlama Teşkilatı'ndan 300 bin lira destek alan 'GAP ve Doğu Akdeniz Bölgelerinde Zeytin Çeşit ve Tiplerinin Belirlenmesi ve Moleküler İşaretleyiciler Yardımıyla Genetik Tanımlanması' ;adlı proje kapsamında, GAP ve Doğu Akdeniz Bölgeleri'nde gruplar halinde çeşitli araştırmalar yapıldı. Şırnak'ın yüksek rakımlı dağlarında araştırma yapan Bornova Zeytincilik Araştırma İstasyonu uzmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Ulaş ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Mücahit Taha Özkaya, araştırma sırasında Cudi ve Küpeli dağlarının 1157 rakımlı bölgesinde meyve veren zeytin ağaçları buldu.

'BU YÜKSEKLİKTE OLMASI ŞAŞIRTICI'

Adana'da düzenlenen 'Tarımsal Eğitim' ile ilgili bir seminere katılan Bornova Zeytincilik Araştırma İstasyonu uzmanı Mehmet Ulaş, bu yükseklikte meyve veren zeytin ağacına rastlanmasının 'şaşırtıcı' olduğunu söyledi. Ulaş şöyle dedi:

"12 araştırma görevlisiyle yürüttüğümüz proje kapsamında Türkiye'nin zeytin yetiştirmeye elverişli alanlarını ortaya çıkarmayı hedefledik. İncelemelerimiz sırasında bulduğumuz zeytin ağacı, bizleri şaşırttı. Çünkü 700- 800 metreden sonra meyve veren zeytin ağacına çok rastlanmaz."

DAĞLARIN ZİRVESİNDE ZEYTİNLİKLER

700- 800 metreden sonra bulunan zeytin ağaçlarının genelde yabani olduğunu ve meyve vermediğini belirten Mehmet Ulaş şöyle devam etti:

"Ancak bizim bulduğumuz ağaçlar, yetiştiriciliği yapılan kültür bitkileri. O iklim ve sıcaklık değerlerinde, böyle zeytin ağaçlarının yetişmiş olması gerçekten şaşırtıcı. Bu ağaçlar tamamen farklı ırk ve türe ait. Yükseklik ve iklim koşulları, bitkilerin yayılımını en çok sınırlayan koşullardır. Bu kadar yüksek rakımlarda bu ağaçlar yetişiyorsa, dağların zirvesinde yeni bahçeler oluşturulabilir."

GENETİK AÇIDAN ÇOK ÖNEMLİ

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Mücahit Taha Özkaya ;da, araştırma yaptıkları bölgenin terör olaylarının yoğun olduğu bölgeler olması nedeniyle özel izinler alındığını ifade ederek, şu bilgileri verdi:

"Bu bölgeler çok yüksek bölgeler olduğu için henüz insan tahribatına uğramadığını düşünüyoruz. Hayvancılık olmadığı için hayvan tahribatı da yok. O yüksekliklerde böylesine meyve veren ağaçlarla da ilk defa karşılaştık. Bu sonuçlar genetik açıdan çok önemli. Çünkü bu tip bitki çeşitleri geliştirilerek, iklim koşulları sınırlı olan bir bölgede zeytinciliğin yayılması söz konusu olabilir. Zeytin tarımı, diğer bahçe bitkileri gibi çok yoğun istekleri olan bitkiler değil. Zeytin yetiştiricisine baktığınızda, çiftçileri genelde düşük ölçeklidir. En fazla 100 ağacı olan insanlardır. Onlar için arazi şekilleri de önemli değildir. Bitkiye yetecek kadar toprak olması yeterli. Ekonomik açıdan da bulmuş oluğumuz çeşitlerin geliştirilmesi, özelliklerinin belirlenmesi ve karakterize edilmesi çok önemli."

DHA

Kaynak : Habertürk
Cudi Dağı'nda şok eden görüntü! GALERİ-HABERTÜRK

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2012, 19:48   #1725
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Güzel türkiyemin örnekleri,

Gülermisin ağlarmısın dedirten bir örnek.

Ağaca gençleştirme budaması yapıldığına göre zeytin (meyva) alındığını da gösterir. Bölge insanı biliyor bizim araştırmacılar bilmiyor.

Üzücü tarafı bunca araştırmacılarımız var şimdiye kadar bu nasıl olmuş da tespit edilememiş,

O bölgenin insanı tarafından mutlaka biliniyordu, hadi şimdi terör var daha önce ne iş yaparmış bu araştırmacılar. İlla bir yabancının gelip tespit etmesimi gerekiyor, köylünün vatandaşın sözleri ne zaman kaale alınacak.

Sanırım bir araştırmacımız kıymetli poposunu koltuğundan kaldırmışta bir şeyi tespit etmiş, türkiye için kendisine teşekkür ederim, bu örnekler çoğalır da bizde kendilerine minnet duyarız.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2012, 20:45   #1726
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sevgi, çalışma bilgi ile tamamlanınca başarı mucizelere kalmıyor.

Yaşlı ağacın budanma şekli çok güzel. Obur sürgünlere izin verilmemiş. Her yeni dalcık mahsül verecek gibi görünüyor. Buna ihtiyacı olan verimden düşmüş çok yaşlı ağacımız var.

Güzel ülkemizin eski kurumlarından (Bornova zeytincilik enstitüsü kuruluş 1937)
güzel insallarımız da çıkıyor. Pozitif olmalıyız sevgili Lilium.

Eski 05-02-2012, 20:34   #1727
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2012
Merhabalar,

Bu sezon Manisa saruhanlı Pınarbaşı köyündeki 7 dönümlük arazime domat zeytini dikeceğim. Bu konuda ufakçapta araştımalar yaptım. Ancak konunun uzmanı olan arkadaşlardan aşağıdaki sorularım için yardım istiyorum.

1) Alacağım fidanlar 1,5 veya 2 yaşında fidan olacak. Bu fidanları kaça kaç ekeyim. Kitaplarda veya bazı resmi kaynaklarda 80*80 ölçüsünü görüyorum. Bu ölçü bana biraz fazla gibi geldi. Ben 50*50 veya 40*40 ekmeyi planlıyorum. Yorumunuz nedir?

2) Domat zeytinini kaç metre aralılkı ekmeliyim. En ideali nedir? Ben 7*7 dikmeyi planlıyorum. Yorumunuz nedir?

Pınarbaşılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2012, 21:17   #1728
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Pınarbaşılı,

Dikim çukurunun fidanın dikim sonrası gelişimi için önemli olduğunu düşünüyorum. Zahmetli olan dikim çukuru 80x80 'i tercih ederdim.

Zirai işleme sürüm aralık mesafesine siz karar vereceksiniz. Domat büyük yapılı ağaç ama, ben dikim aralığını asma diker gibi az mesafeli yapardım. Örneğin 1,5 metre. Niçin'e gelince;

1- Domat erken yaşta mahsule başlıyor. İlk ürün yıllarından itibaren karlı olur.
2- İleride ağaçlar büyüdüğünde büyük ağaç tercihim olursa, aradan eksiltmeler yaparım. Örneğin aralar 3 'er metre olabilir. Daha da ilerde aradan yine eksiltmeler yaparak 6 metreye çıkarılabilir.
3- Bodur ağaç tercihim olursa akıllı budama ile ilk dikim sıklığını mukhafaza ederdim.

Geleneksel dikim para kazandırsaydı Çiftçiler zengin olurdu. Fark yaratmak için gelenelere aykırı olmak lazım

Zeyno waffle beğendi.
Eski 06-02-2012, 08:19   #1729
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Pınarbaşılı Mesajı Göster
Merhabalar,

Bu sezon Manisa saruhanlı Pınarbaşı köyündeki 7 dönümlük arazime domat zeytini dikeceğim. Bu konuda ufakçapta araştımalar yaptım. Ancak konunun uzmanı olan arkadaşlardan aşağıdaki sorularım için yardım istiyorum.

1) Alacağım fidanlar 1,5 veya 2 yaşında fidan olacak. Bu fidanları kaça kaç ekeyim. Kitaplarda veya bazı resmi kaynaklarda 80*80 ölçüsünü görüyorum. Bu ölçü bana biraz fazla gibi geldi. Ben 50*50 veya 40*40 ekmeyi planlıyorum. Yorumunuz nedir?

2) Domat zeytinini kaç metre aralılkı ekmeliyim. En ideali nedir? Ben 7*7 dikmeyi planlıyorum. Yorumunuz nedir?
Merhaba Sn. Pınarbaşılı ,
Fidan dikim aralığı konusunda ben Sn. Zeytinci gibi düşünmüyorum. Domat zeytini büyük ve geniş taç yapan bir ağaçtır. Siz bunu dar bir aralıkla dikerseniz ağaç doğası gereği büyüyüp gelişemez , boğulur. Ayrıca sık dikim şartlarında halkalı leke vb. mantari hastalıklar için uygun ortam yaratılmış olur. Ağaçların arasında hava akımı oluşmasına izin vermek gerekir. Bu nedenle domat zeytini gibi türlerde dikim aralığını 6 m. den az tutmamak gerekir. Ben yaşındaki domat cinsi zeytinlerimi 6,5 m. x 7 m. aralıkla diktim. Sizin düşündüğünüz 7 m. x 7 m. uygun bir aralıktır. İzmirdeki Zeytincilik Araştırma Enstitüsünden daha geniş ve doğru bilgi alabilirsiniz. Selamlar . .

Eski 06-02-2012, 12:00   #1730
Yeni Üye

Sn. Zeytinci,

80 cm derinliği olan ve 80 cm genişliği olan bir çukur 1,5 yaşındaki bir fidan için geniş bir aralık değil mi? Zeytin fidanı bu çukur içinde kaybolur, fidanın büyük kısmı çukur içinde kalır gibi geliyor bana.

80x80 çukuru en hızlı nasıl açabilirim.Traktör arkasına takılan burgularda en fazla çap 40 cm gibi. Bir adam bulup açtırsam günde 10 adet çukuru zor açar adam.

Ancak 40x40 veya 50x50 çukuru Traktör burgusu veya el burguları ile daha kolay açılabilir gibi.

Mümkünse tekrar yorumunuzu alabilir miyim?

Domat zeytininizdeki fikriniz açıkçası beni çok heyecanlandırdı. İyi bir fikir. Gerekirse 10 15 ağacı sizin dediğiniz gibi deneyeceğim.

Teşekkürler.

Eski 06-02-2012, 13:35   #1731
Yeni Üye

İNTEPE's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2011
sn.pınarbaşılı

fidan çukurlarını en iyi kepçe yardımıyla açtırabilirsiniz
hem hızlı, hem de istediğiniz genişlikte olurlar.Çalışan operatöre göre değişmekle birlikte saatte yaklaşık 40-45 adet civarında çukur açılabiliyor.

İNTEPE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2012, 15:34   #1732
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İNTEPE Mesajı Göster
sn.pınarbaşılı

fidan çukurlarını en iyi kepçe yardımıyla açtırabilirsiniz
hem hızlı, hem de istediğiniz genişlikte olurlar.Çalışan operatöre göre değişmekle birlikte saatte yaklaşık 40-45 adet civarında çukur açılabiliyor.
Ben 10 yıl önce fidanlık toprağımın tabanı biraz kist yapıda olduğu için Belediye kepçesine açtırmıştım çukurları..
Operatör işini bilen biriydi..

180 adet çukur açtık..çukurların eni 150 genişliği 150 derinliği ise 120 santim civarındaydı..
6 saatte açmış ve eski parayla 360 milyon vermiştim Belediye'ye..eğer 80x80 çukurları işçiyle açtırsaydım sanırım iki misli para çıkardı cebimden..

Sonra ovada çay boyundan mil toprak getirttim..Çukurdan çıkan toprakla karışım yaparak doldurduk ve fidanları 40-50 santim derinliğe dikerek ve fidanı yerleştirdiğimiz tabanın etrafına kümeler halinde 1.5 kilo triple ve 1.5 kilo da potasyum sülfat koyarak kapattık çukurları iyice..yüzeye yakın olarak yarımşar kilo da kalsiyum nitrat verdim (PH 5.5-6 olduğu için)..bundan sonrada enine ve boyuna 80-90 santim uzunluğundaki topuzlu tekli patlatmayla fidan aralarını 3 kez patlatma çektirdim..
Çok faydasını gördüm bunların..o kıraç toprakta çok güzel serpilip büyüdü fidanlarım..

Zeyno waffle beğendi.
Eski 06-02-2012, 16:08   #1733
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Pınarbaşılı Mesajı Göster
Merhabalar,

1) Alacağım fidanlar 1,5 veya 2 yaşında fidan olacak.
Eğer kepçe temin etmekte güçlük çeker ve işçi gücü ile fidan çukuru açtırmak zorunda kalırsanız size tavsiyem şu:

Fidan dikeceğiniz araziyi yazın 110 beygirlik güçlü bir traktörle, 80-90 santime dalabilen tekli ve topuzlu patlatmayla enine boyuna hiç olmazsa 2 kez sürdürün..ama..traktörcüye fazla güvenmeyin..bu işi yaptırırken binin siz de traktöre ve tekli patlatmanın gırtlağına kadar toprağa gömülüp gömülmediğini gözlemleyin ve gerekirse uyarın..
Toprak iyice havalansın..geçirgenlik kazansın..altı üstüne gelsin..
Ondan sonra ilk yağmurlar başlayıp toprak tavlanınca çukurları açtırırsınız..toprak tepikliğini kaybedip, kabardığı için işçiler çukurları bel küreğiyle daha hızlı açacaktır..
eğer bunları yaparsanız fidan çukurlarını 40x40 açtırmanız yeterli olur..

Ayrıca size önemle tavsiyem, 1 yaşında körpe fidan dikin..ufak fidan çok çabuk gelişir..çünkü 2 yaşında boylu fidanlar ufacık torbalarda yeri dar geldiği için kökleri daire şeklinde dolanıp,sarmallaşmıştır..Eğer 2 yaşında fidan dikmek zorunda kalırsanız, fidanın poşetini yırttıktan sonra toprağın çevresinde daire şeklinde dolanan kökleri mutlaka kesin derim..
Ayrıca 1 yaşında fidan dikerseniz fidana daha az para ödemiş olursunuz..
Kolay gele..

Eski 06-02-2012, 20:18   #1734
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn Pınarbaşılı,

Çukurda önemli olan fidenin iyi gelişimi için uygun şartları hazırlamak. Sn Halil Önen'in çukur önerisine bakınız. Sn. Pria'nın çukur 40x40 ölçülerinden ziyade iyi gelişim için önerdiği gübreleme, toprak işleme bunlar önemli.

Çukuru yer müsait ise kepçe ile açmak hızlı ve uygun olur.

Fidelerin 1 yıllık olsun. Daha hızlı geliştiği tecrübe edildi.

Sık dikimi dene. Sonra seyreltme opsiyonun olsun. Geleneksel dikimin para kazandırmadığına katılan çok yetiştirici var. Fide pahalı değil.

Eski 07-02-2012, 11:39   #1735
Yeni Üye

Sn Zeytinci, Sn Pria,

Beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

Domat zeytini Fidanlarını önümüzdeki ay, mart ayı içerisinde alacağım.1 yaşında olması konusuna özen göstereceğim. Manisa civarında Domat fidanı alabileceğim, Sizlerin güvendiği satın alabileceğim yer var mıdır?Ortalama domat fidan fiyatlarını biliyor musunuz? Alırken sizin vereceğiniz fiyat aralğına dikkat edeyim diye soruyorum.

Tarlayı yaz ayında güçlü bir traktörle sürdürün demişsiniz. Ancak dikme işlemini mart ayında gerçekleştreceğim için bu mümkün olmayacak.

Ayrıca sizlerden bilgi almak istediğim bir konu daha var. Domat zeytini diekeceğim arazi yaklaşık 15-20 yıldan beri ekme , biçme işlemi yapılmayan bir arazi. Birazda meyilli bir arazi. Bu arazinin yan tarafı ve karşı arazisinde domat, tirilye gibi zeytinler ekili.

Ben bu araziye önümüzdeki hafta kepçe getirteceğim. Meyilli olan bölgeleri traktörle sürülebilecek şekilde uygun bir duruma soksun diye.

Bu konuda bana bir öneriniz var mı?

Ayrıca kepçeyi getirdiğimde meyil düzeltme işleminden sonra kepçe ile fidan çukurlarını da açtıracağım.

Bilgi verebilirseniz memnun olurum.
Teşekkürler.

Eski 07-02-2012, 13:30   #1736
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın Pınarbaşılı..

Sizden edindiğim izlenime göre arazinizi az biraz hayal ederek düşüncelerimi aktarayım:

-Araziniz herhalde biraz sarp ve engebeli..bu engebeleri gidermek için kepçe ile tesviye yaptırmak şu yönden sakıncalıdır..siz ufak tepeleri düzeltip çukurları doldurayım derken toprağın üstündeki en verimli katmanları kazıyacaksınız..dolayısıyla kodunu indirdiğiniz yerlerde verimli toprak kalmayacak, belki de hiç hoşa gitmeyecek verimsiz tabakalarla karşılaşacaksınız ve oralara denk gelen fidanlar verimli topraklarla doldurduğunuz yerlere göre daha zayıf gelişecektir..
-Tekli derin patlatma işi her zaman toprak kuru iken yani yazın yapılır..toprak yarılır, karman çorman olur, altı üstüne gelir ve sonbahar yağmurlarıyla birlikte tezekler eriyerek toprak helva gibi olur..siz de kışa girerken çukurları açtırır..birkaç ay da böyle bekledikten sonra marta doğru fidanlarınızı dikersiniz...
-15-20 yıldan beri tarım yapılmayan tepik bir yer olduğuna göre bu tekli derin patlatmayı güçlü bir çift çeker traktörle mutlaka yaptırın derim..toprak havalansın, su tutma kabiliyeti artsın..yoksa fidanları diktikten sonra bu işleri yapmak zorlaşır..en azından fidanlara fazla yaklaşamazsınız..en iyisi fidan dikmeden önce toprak hazırlığını tam yapmaktır..bunun faydasını yıllarca görürsünüz..Tekli topuzlu derin patlatmanın en büyük faydalarından biri de, toprağın yüzeyindeki en verimli 15-20 santim toprağı parçalayarak zeytinlerin köklenme bölgelerine, derinlere akıtması, gömmesidir..
-Eğer traktör girebilecek şekilde bir araziniz varsa tekli patlatmadan şaşmayın..zaten güçlü bir traktör bu işlemi enine boyuna iki kere yaptığı zaman arazinizdeki ufak tefek engebeler, tepeler oldukça düzelecektir..Traktörünün hakkını veren gaddar bir traktörcü keçi gibi tüm arazinizi gezerek dediğim şeyleri yapacaktır..

Not:
Eğer gerçekten traktörcünün ürkebileceği şekilde meyilli sarp bir araziniz varsa, tekli patlatmayı önce yatay, sonra da yukarıdan aşağıya yaptırın..İki patlatma sırasının arası 100-120 santimden fazla olmamalı..
Hem enine hem boyuna bir patlatmayı dekarı 40-50 liradan aşağı yapmazlar sanırım.

Zeyno waffle beğendi.

Düzenleyen pria : 07-02-2012 saat 14:17
Eski 09-02-2012, 11:51   #1737
Yeni Üye

Ailemize ait yaklaşık 13 dönümlük uslu ve ayvalık zeytini karışık olarak zeytinliğimiz var. Bende zeytin konusuna çok meraklı olduğum için 2011 sezonu için 1 adet zeytin toplama makinesi aldım. Benza marka çubuklu bir alet. Kullanımı gayet kolay. Uslu ağaçlarda yaprak dökme oranı çok az.Ancak ayvalık ağaçlarda yaprağı çok döküyor. Bazen ince dalları da kırıyor. Önümüzdeki sezon edremit ağaçların durumu nasıl olur bilemiyorum. Ancak çok büyük kolaylık yaratıyor. Hatta olursa bu yıl içn 2 adet daha bu aletlerden almayı planlıyorum.

Ancak tereddütte kaldığım konu şu. Bu aleti Trilye zeytinlerde kullanamıyorsun. Ağaç dallarını çok kırıyor.(birkaç deneme yaptım) Sizin bu konuda tecrübeleriniz ve bilginiz var mı acaba?

En iyi hasat makinesi hangisidir? dal sarsıcı, gavde sarsıcı gibi hasat makineleri olduğunu ineternet araştırmalarımda görüyorum. Trilye için hangi tarz hasat makinesini önerirsiniz?

Benim her koşulda bu gibi makinelere ihtiyacım var. Çünkü zeytin toplatmak için adam bulmak zor oluyor. Yevmiyeler bu bölgelerde biraz yüksek.

Eski 14-02-2012, 09:55   #1738
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Zeytincilik Takvimi:

Bu takvimde Bağ ve İncir adı da geçmekte. Zeytin ekenlerin, incir ve bağ ile de ilgisi olabilir ve bu nedenle mi birlikte verilmiş?
Veya bu üçlü arasında tozlanma.. vs gibi nedenlerle birbirlerine ihtiyaç ve birliktelikleri olabilecekleri mi?
Ya da aklıma gelmeyen bir başka neden/nedenler mi?

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2012, 21:28   #1739
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2011
Merhaba,
Arkadaşlar ben arbequina zeytinle ilgili bu konudaki eski yazışmaların tamamını okudum fakat hiçbir yazışma kümesi kesinliğe ulaşmamış. Acaba aramızda arbequina i-18 le bahçe tesis etmiş olan var mı? Varsa deneyimlerini paylaşabilirler mi?
Teşekkür ederim.

raraavis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2012, 15:40   #1740
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Sayın Raraavis,
Arbequina konusu bir alt başlıkta tartışılıyor
Bodur zeytin (Arbeguine İ_18)

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, gübre, zeytin, zeytin gübreleme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024