agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni130Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2015, 14:28   #181
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Budadığınız dalları yakmak en uygunudur. Kuruyan dalları da hemen çıkarın ve yakın. hastalıklı ağaçlarda da bir iki resim koyar iseniz diğer arkadaşlar da bir fikir yürütebilirler.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2015, 17:06   #182
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Ben de bu yıl oldukça sert bir budama yaptım ve yanımdaki komşuma soba tutuşma çırpısı yapsın diye verdim..Ama, bir şart koştum ince kalın tüm dalları fidanlıktan taşıması için..Yani ufacık bir dal dahi kalmadı bu yıl fidanlıkta..

15 gün kadar önce de nerdeyse belime kadar uzanan otları motorlu tırpanımla biçtim..
Toprağın üstü yıldan yıla gittikçe daha fazla ot çürüntüleri ile kapanmaya başladı..Güzel bir malçlama oluyor..Çok fakir ve kumsal olan toprak, güneşi görmüyor ve dolayısıyla nemini daha iyi korumaya çalışıyor..

Bu yıl otları biçerken bir yılanı ortadan biçmişim tırpanımla..Onun ölüsünü farkettiğimde kalkıp tekrar tırpanı çalıştırmak isterken 2 metre ötemden bir yılanın şırıldayıp kaçtığını gördüm..Sanırım ölen yılanın eşiydi..

Zeytinadası beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2015, 19:15   #183
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-11-2011
Selamlar Tekrar;
Uzun araştırmalar neticesinde sonuca ulaştık. Çürük görünümlü çatlakların içerisinde turuncu renkli larvalara rastladık. Bu larvalar zeytin karakoşnili hastalığının 2. ve 3. evreleri. Ancak dalları kurutan ve çürük lekeleri yapan karakoşnil değil. Bu larvaların galerilerde bıraktıkları şekerli maddede ortaya çıkan karaballık (fumajin) hastalığı. Karaballık mantari bir hastalık ve yaşadığı daldaki iletim demetlerini tıkayarak dalın kurumasına sebep oluyor. Kuruduktan sonra da ilk zorlayıcı etkende kendi kendine kırılıyor. Karaballık ile mücadele etmenin yollarını araştırdım ancak bir şeye rastlayamadım. Sanırım larvanın bıraktığı şekerli madde ile hayatını sürdürüp şeker bitince de kendi kendine ölüyor. Yapılması gereken larva popülasyonunu kontrol altına almak. Sistemik ve kontak etkili 3 ilaç Jetsis-Alban4-Poligor karıştırarak atacağız. Biraz fazla zehir oldu yararlı böcekleri de öldüreceğiz ama bu ilaçların sinerjik etkileri de olabilir. İşimi şansa bırakmak istemiyorum.

Sevgiler, saygılar, hayırlı hasatlar...

pria beğendi.
Zeytinadası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2015, 08:20   #184
Ağaç Dostu

Sorunu bulduğunuza sevindim. Bereketli mahsülleriniz olsun.

pria beğendi.
Eski 05-06-2015, 14:55   #185
Yeni Üye

Tangra's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2015
Bu iki larva birbirinden farklı tür müdür, yoksa aynı türün geçirdiği evrim midir?
Birisi koyu iken diğeri açık yeşil renktedir, bilen birisi varsa cevaplayabilir mi, lütfen.

Eklenen Resimler

Tangra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2015, 14:31   #186
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2015
Merhaba bostancık zeytin agacinin uzerinde kahverengi parlak bocegin ismini ögrendiniz mi

Bu böcekle ilgili bilgisi veya ismini bilen varsa yazabilir mi lütfen ben böcek bilimiyle ilgileniyorum ve şuan bu böceği araştırıyorum.
Şimdiden teşekkürler

entomology Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2015, 07:20   #187
Ağaç Dostu

Sayın Tangra, zeytin fidan tırtılıdır.

Zeytinadası ve Tangra beğendi.
Eski 14-06-2015, 20:51   #188
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-11-2011
İkisi de zeytin fidan tırtılı, uzun süre mücadele ettik... Delphin wg haricindeki ilaçlar kısa süreli etki veriyor. Delphin kesin çözüm... Kolay gelsin.

MeyveliTepe ve Tangra beğendi.
Zeytinadası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2015, 20:22   #189
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
2 - 2,5 metre boyunda - 8-10 yıllık zeytin ağacım var. Geçen yıl bir kase zeytin topladım. Bu yıl çiçeklenme çok iyi idi ancak bugün bir baktım bir iki gün içinde çiçekler sararıp kurumuş. Neden acaba?

Hastalıklara baktım karşılık cevap bulamadım.

Ne ilacı ile ne zaman? Çiçekten önce ilaçlamak mı gerekiyor?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2015, 11:04   #190
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
2 - 2,5 metre boyunda - 8-10 yıllık zeytin ağacım var. Geçen yıl bir kase zeytin topladım. Bu yıl çiçeklenme çok iyi idi ancak bugün bir baktım bir iki gün içinde çiçekler sararıp kurumuş. Neden acaba?

Hastalıklara baktım karşılık cevap bulamadım.

Ne ilacı ile ne zaman? Çiçekten önce ilaçlamak mı gerekiyor?

zeytinde temel ilaç bakırlı ilaçlardır. bakır ve bordo bulamacını eksik etmeyeceksiniz. sistemik zehirlerden rogor ve sarban 4 olmazsa olmaz ilaçlardandır.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2015, 14:04   #191
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
zeytinde temel ilaç bakırlı ilaçlardır. bakır ve bordo bulamacını eksik etmeyeceksiniz. sistemik zehirlerden rogor ve sarban 4 olmazsa olmaz ilaçlardandır.
Sarban 4 aktif maddesi chlorpyrifos olan bir organofosfat neuro-toksin.
Chlorpyrifos:
"Chlorpyrifos is moderately toxic to humans, and exposure has been linked to neurological effects, persistent developmental disorders, and autoimmune disorders. Exposure during pregnancy retards the mental development of children, and most use in homes has been banned since 2001 in the U.S.[5] In agriculture, it remains "one of the most widely used organophosphate insecticides", according to the United States Environmental Protection Agency (EPA)"
Özetle; gelişim bozuklukları, bağışıklık sistemi bozuklukları, hamilelerin maruz kalması (soluma, yeme, içme vb. şekillerde) durumunda çocuklarda akıl hastalıkları vb. ile ilişkili.

Rogor, aktif maddesi dimethoate olan başka bir organofosfat.
dimethoate:
"...
Reproductive Effects

When mice were given 60 ppm (9.5 to 10.5 mg/kg/day) dimethoate in their drinking water, there was decreased reproduction, pup survival, and growth rates of surviving pups. Adults in this study exhibited reduced weight gain, but their survival was not affected. In a 3- generation study with mice, 2.5 mg/kg/day did not decrease reproductive performance or pup survival (2). Once in the bloodstream, dimethoate may cross the placenta (10). Teratogenic Effects

Dimethoate is possibly a human teratogen (14). It was teratogenic in cats and rats (6). A dosage of 12 mg/kg/day given to pregnant cats increased the incidence of extra toes on kittens. The same dosage given to pregnant rats produced birth defects related to bone formation, runting and defects related to malfunction of the bladder. Dosages of 3 or 6 mg/kg/day were not teratogenic in cats or rats (2). The NOEL for both cats and rats was 2.8 mg/kg/day (12). There were no teratogenic effects seen in the offspring of mice given (9.5 - 10.5 mg/kg/day) dimethoate in their drinking water (2). Mutagenic Effects

Dimethoate is possibly a mutagen (6, 14, Mutation Res. 88 (3):307- 326. 1981). Mutagenic effects (dominant lethal) were more prominent in male mice given a single high dose of dimethoate than in male mice given one-twelfth of the same dose daily for 30 days (2). Carcinogenic Effects

Dimethoate is possibly carcinogenic (6, 14). An increase in malignant tumors was reported in rats given oral doses of 5, 15 or 30 mg/kg dimethoate for 511 to 627 days (2). Organ Toxicity

The testicles of male rats exposed to dimethoate decreased in size. These rats also developed chronic kidney problems (Environ. Res. 34 (2):193-211. 1984). Fate in Humans and Animals

Dimethoate is rapidly metabolized by mammals. Rats excreted about 60% of an administered dose in urine and expired air within 24 hours. In another study, rats given a single oral dose, excreted 50% in the urine and 25% in the feces within 24 hours. Nine days later, only 0.9 to 1.1% of the dose remained in the rats' tissues . Human volunteers excreted 76 to 100% of administered dimethoate within 24 hours (2). The rate of metabolism and elimination varied in several species tested. Amongst several mammalian species tested, dimethoate appears to be less toxic to those animals with higher liver-to-body weight ratios and to those with the highest rate of dimethoate metabolism (2).
Following application of radio-labeled dimethoate to the backs of cows at the rate of 30 mg/kg, the concentration of dimethoate reached a maximum level of 0.02 ppm in blood and milk in about 3 hours. The level then dropped to 0.01 ppm by 9 hours after application" Cornell Universitesi.

Özetle;
Üreme ve hayatta kalma oranlarına, doku ve organ sağlığına olumsuz etkileri olan, genetik mutasyona sebep olan, muhtemelen kanserojen, organlarda zehirlenmeye yol açan bir içerik.

Yazıldığı üzere sistemik olması, zehirlerin bitki ve tane dokularına sirayet edeceği anlamına geliyor.

Bunların "olmazsa olmaz" olduğundan emin misiniz? Kime ve hangi otoriteye göre olmazsa olmaz? Bunlar olmadığı zaman zeytin olmaz mı? Bunların kullanıldığı zeytin olsa ne olur?

Muhsin Hanif ve Tangra beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2015, 14:55   #192
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2015
kaolin kili

İyi günler uzun zamandır sizleri zevkle takip ediyorum, Balıkesir Marmara adasın da yaşıyorum zeytincilikle ilgili yeni birçok şeyi sizlerden öğrendim diyebilirim, kendime ait zeytinliğim var elimden geldiğince bakmaya çalışıyorum. Son yıllarda zeytin sineği zararı çok fazla artmakta ve kullandığımız tarım ilaçları etkisiz kalmaktadır, sizden öğrenmek istediğim kaolin kilinin zeytin sineği mücadelesinde ne derece etkili olduğu ve uygulamada özel bir formül kullanıyor musunuz ? cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

polatak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2015, 14:58   #193
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
sofralık zeytinin merkezi iznik tir . bu yazdığım ilaçlar kamyonlarca tüketilir. her ticari tarım işletmesi kullanır. şu anda yoğun olarak zeytin pamuklu biti mücadelesi yapılıyor ve bir kaç ilaç birlikte karıştırılarak kullanılıyor.

sofranıza gelen et ve süt ürünleri nasıl üretiliyor?

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2015, 19:42   #194
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
sofralık zeytinin merkezi iznik tir . bu yazdığım ilaçlar kamyonlarca tüketilir. her ticari tarım işletmesi kullanır. şu anda yoğun olarak zeytin pamuklu biti mücadelesi yapılıyor ve bir kaç ilaç birlikte karıştırılarak kullanılıyor.

sofranıza gelen et ve süt ürünleri nasıl üretiliyor?
Evet, kamyonlarca tüketiliyor olması toplumun zehir tavsiyecileri ve onlara uyanlarca zehirleniyor olması gerçeğini değiştirmiyor.

Yukarıda bu zehirlerin içerikleri hakkında yazılanlara bir itirazınız var mı?

Yoksa, akut zehirlenme (ilk 48 saatte zehirlenme belirtileri) olmadıkça sorun yok, 3-5 ay sonra, 3-5 yıl sonra ya da 10 yıl sonra insanlar bu yüzden kanser olsa, bağışıklık sistemleri bozulsa, sakat çocuklar doğsa mühim değil diyenlerden misiniz?

Sofraya gelen (benim soframa geldiğini söyleyemiyeceğim) et ve süt ürünlerinin de zehirli olması zeytinin zehirli olmasının bir bahanesi midir, zeytinde zehir olmayınca eksik mi oluyor? Vücudunuz kabul etmiyor da ille zehirli olsun mu diyor?

Eski 20-06-2015, 19:46   #195
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi polatak Mesajı Göster
İyi günler uzun zamandır sizleri zevkle takip ediyorum, Balıkesir Marmara adasın da yaşıyorum zeytincilikle ilgili yeni birçok şeyi sizlerden öğrendim diyebilirim, kendime ait zeytinliğim var elimden geldiğince bakmaya çalışıyorum. Son yıllarda zeytin sineği zararı çok fazla artmakta ve kullandığımız tarım ilaçları etkisiz kalmaktadır, sizden öğrenmek istediğim kaolin kilinin zeytin sineği mücadelesinde ne derece etkili olduğu ve uygulamada özel bir formül kullanıyor musunuz ? cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Evet, çoğu zaman zehirlerden daha etkili oluyor. Bu başlıkta çok detaylı anlatılmış.

serkanhoca beğendi.
Eski 22-06-2015, 07:23   #196
Yeni Üye

çok teşekkür ederim.

Eski 22-06-2015, 09:53   #197
Yeni Üye

Meyvelitepe öğretici paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim, kolin kiliyle ilgili yapmış olduğunuz testlerde en etkili sonucun kolin + akışkan kontrollü madde olduğunu belirtmişsiniz peki akışkan kontrollü madde nedir? piyasada hangi markalarda satılmakta, mantar hastalıklarda kireç-kükürt +kolin uygulamasına akışkan kontrollü madde uygulanır mı? Değerli bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 22-06-2015, 10:38   #198
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi polatak Mesajı Göster
Meyvelitepe öğretici paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim, kolin kiliyle ilgili yapmış olduğunuz testlerde en etkili sonucun kolin + akışkan kontrollü madde olduğunu belirtmişsiniz peki akışkan kontrollü madde nedir? piyasada hangi markalarda satılmakta, mantar hastalıklarda kireç-kükürt +kolin uygulamasına akışkan kontrollü madde uygulanır mı? Değerli bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
Bu malzeme piyasada küçük miktarlarda bulunmuyor maalesef. Buna en yakın reçine esaslı bir yapıştırıcı edinip kullanabilirsiniz.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 23-06-2015, 07:58   #199
Yeni Üye

Çok teşekkür ederim iyi ki varsınız.

Eski 23-06-2015, 21:47   #200
zgk
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2015
Merhabalar,
Yeni bir zeytinci olarak danismak istedigim bir konu var.
Gemlik tipi zeytinlerimizde oldukca fazla halkali leke hastaligi var. Suandan itibaren bu konuda yapabilecegimiz seyler varmidir? Bakirli ilac atmamizin bi faydasi olur mu yoksa artik ne yaparsak yapalim bisey farketmez mi?

zgk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2015, 22:50   #201
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zgk Mesajı Göster
Merhabalar,
Yeni bir zeytinci olarak danismak istedigim bir konu var.
Gemlik tipi zeytinlerimizde oldukca fazla halkali leke hastaligi var. Suandan itibaren bu konuda yapabilecegimiz seyler varmidir? Bakirli ilac atmamizin bi faydasi olur mu yoksa artik ne yaparsak yapalim bisey farketmez mi?
Hasattan hemen sonra ve ilkbaharda (mart gibi) bordo bulamacı uygulayın. Yaz aylarında yapacak bir şey yok.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 25-08-2015, 12:23   #202
Yeni Üye

Tangra's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinadası Mesajı Göster
İkisi de zeytin fidan tırtılı, uzun süre mücadele ettik... Delphin wg haricindeki ilaçlar kısa süreli etki veriyor. Delphin kesin çözüm... Kolay gelsin.
Yanıtınız için çok teşekkür ederim, elimde Agree 50 WG vardı onu kullandım ve işimi gördü şu an zeytinlerim temiz.

MeyveliTepe beğendi.
Tangra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2015, 14:53   #203
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2015

ceycanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2015, 18:17   #204
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2014
Sayın,arkadaşlar bahçemdeki bütün fidanlarım bu hale geldi çok üzülüyorum bunun anlamı nedir bilen varmı ben yaprak gübresi yakmıştır diye tahmin ediyorum ama böcek diyen de var kestiğim dalları Pazartesi ilçe tarıma götürecem bütün bahçem kurudu çok üçgünüm.

Eklenen Resimler

Silifkel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2015, 16:21   #205
Ağaçsever

Fidanlarımdaki kurumanın sebebi zararlıymış,fidan dallarına 3-5 cm bazen 10 cm dikiş izi gibi çizikler açmış,açmış olduğu yara dalın ortasına kadar devam ediyor ve su iletim olmadığından fidan yavaş yavaş kuruyor.Hiç bir yerde örneğini bulamadım sitelerde böyle bir zararlıdan söz edilmiyor.Ben zararlının kendisini görmedim ama internette hep zararlı resimleri var.
Herkes hasatta heralde hiç fikir veren olmamış.

Eski 23-11-2015, 08:00   #206
Ağaç Dostu

Zeytin yara koşnili olabilir.

Eski 23-11-2015, 09:13   #207
Ağaçsever

Sayın Bakıroğlu,yara koşnilinin tarifi uyuyor ama zarar şekli uymuyor bu zararlı uzun uzun dikiş izi şeklinde yaralar açıyor acaba koşnilde bu şekildemi yumurta bırakıyor bilemedim takip etmek gerekiyordru ama fark edemedim normal koşnille yapılan mücadeleyle baş edebilirmiyim veya kimyasal zehir kullanmadan mücadelesi varmı delfin yeterlimi acaba zaten ilçe tarımın tavsiyesiyle bütün ağaçları dipten kestim yeniden sürgün vermelerini bekliyecem.

Eski 23-11-2015, 17:17   #208
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2013
Arkadaşlar bu sene tarla da zeytin toplama sırasında bazı agaçlarda resim de görüldüğü gibi durumlarla karşılaştık. Bu ağaçların üzerinde meyve olmasına rağmen yaprak sayısı gözle görülür şekilde az ve agaç sanki kuruyacak gibi duruyordu. Netten araştırdığıma göre zeytin dal kanserine benziyor. Bu şekilde hasta olan agaçlara uygulanacak bakım ve tedavi nasıl olmalıdır?

mavi tutku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2015, 07:14   #209
Ağaç Dostu

Budama işlerini Temmuz/ağustos aylarında yapıp %2 lik borda bulamacı atmanızı tavsiye ederim.

Eski 24-11-2015, 17:38   #210
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2013
****** hocam yılda3-4 kere bordo bulamacası uyguluyoruz. ama budama işlemlerini nisan gibi yapıyoz. Dediğiniz gibi daha geç yapmanın faydası olabilir

mavi tutku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024