agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni130Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-06-2018, 18:24   #271
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2017
Bu anlatılan kesinlikle kırmızı örümcek zararlısı. Dalın özüne gidebilmek için, genelde dalın alt kısmından içe doğru çizik çizik eğeyle yapılmış gibi izler göreceksiniz. Dalı kesip açarsanız dal özündeki boşlukta konakladıklarını da görürsünüz.

Mücadele etmek çok zor. Akarisit ilaçlarını kullansanız bile etraftaki seralardan ve sera atıklarından tekrar geliyorlar. Çözümü olan varsa lütfen söylesin. Ne demek istediğimi daha detayda önceki mesajlarımdaki resimlerden görebilirsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smurat45 Mesajı Göster
Merhaba Sayın Silifkel ;Şu an başka fotoğraf yok.Evet dediğiniz gibi aşağıdan yukarıya doğru bir çizik var dikiş izi gibi. Bu tip çizikleri başka fidanlarda da gördüğümü hatırlıyorum.

candirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2018, 08:23   #272
Ağaçsever

smurat45's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi candirli Mesajı Göster
Bu anlatılan kesinlikle kırmızı örümcek zararlısı. Dalın özüne gidebilmek için, genelde dalın alt kısmından içe doğru çizik çizik eğeyle yapılmış gibi izler göreceksiniz. Dalı kesip açarsanız dal özündeki boşlukta konakladıklarını da görürsünüz.

Mücadele etmek çok zor. Akarisit ilaçlarını kullansanız bile etraftaki seralardan ve sera atıklarından tekrar geliyorlar. Çözümü olan varsa lütfen söylesin. Ne demek istediğimi daha detayda önceki mesajlarımdaki resimlerden görebilirsiniz.
Merhaba sayın candırlı ,
Ağaçlarım da 1 aydır önüne geçemediğim bir kuruma var. Bu zararlıdan olabilir mi. Önce ağaçların yaprakları sararıyor sonra buruşup ağaç kuruyor. Sebep bu zararlı mı ki . Sizde de böyle mi olmuştu.

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

smurat45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2018, 10:30   #273
Yeni Üye

Tariuq's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2006
Galeri: 52
Çürük Leke mi?

Bu sene bahçemde ki iki ağacımda da aynı problem var, nedir ve ne yapabilirim? Şimdiden teşekkürler. ANTRAKNOZ-ÇÜRÜK LEKE (Gloeosporium olivarum Alm.) olabilir mi? Şimdiye kadar en fazla yüzde 10 olurdu ama bu sene neredeyse tüm taneler bu şekilde Hiçbir şey yapmadım farklı olarak ama bu sene kışın biraz tavuk gübresi takviyesi yaptım acaba ondan mı?

Eklenen Resimler

Tariuq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2018, 07:37   #274
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Sizin ağaçlara duyan gelmiş gibi gözüküyor. Zeytin sineği, zeytin güvesi ve zeytin kızıl kurdu gibi gözüküyor.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2018, 14:43   #275
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2014
Merhaba. Resimdeki gibi zeytinlerimde sorun var. Zararlımı hastalıkmı bilmiyorum nasıl birşey yapmam gerekir. bir adet ağacımda ve küçük birkaç fidanda

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hkaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2018, 07:19   #276
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2012
Merhaba
korkulacak birşey yok zeytin sürgün güve mücadelesi olmadığından taze sürgünleriniz afiyetle yenmiş devresi geçmiş olmalı ama bir indesit uygulaması yapılması iyi olur

murat-16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2018, 09:58   #277
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat-16 Mesajı Göster
Merhaba
korkulacak birşey yok zeytin sürgün güve mücadelesi olmadığından taze sürgünleriniz afiyetle yenmiş devresi geçmiş olmalı ama bir indesit uygulaması yapılması iyi olur
Teşekkürler. Ben yinede ilaç uygulaması yaparım. Bir sonraki yıl bu güvenin gelmemesi içün bir tedbir varmı.

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hkaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2018, 07:03   #278
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2012
****** var zeytinde bu güve 3-4 kez kendini gösterir çiçek-sap-sürgün olarak ve zeytin sineği takozuda unutmamak gerekir bunların evreleri takip edilerek ilaçlama yapılmalıdır

murat-16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2018, 20:47   #279
Yeni Üye

Tora's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2018
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım, aslında zeytinle tanışmam da yeni sayılır bir seneyi biraz geçti. 3 dönüm bahçe içerisinde 50 tane Edremit cinsi zeytin ağacım var. Ağaçlara birkaç senedir hiç bakım yapılmamıştı, bu sene kışın ilk defa gübre verdim ve bahara girerken budama yaptırdım. 1 senede öğrendiğim en önemli şey şu oldu, her işi kimseye muhtaç kalmadan kendin bilmek ve yapmak zorundasın. Bu yüzden hızlı bir şekilde okuyorum, araştırıyorum, öğrenmeye çalışıyorum. Bu forumun ve Meyvelitepe gibi blogların çok faydası dokunuyor, bilgisini paylaşan herkese teşekkür ederim.
En doğru bilgi tecrübe edilmiş bilgidir. Bu nedenle yeri geldiğinde sorarak, tecrübelerinizden faydalanmayı arzu ederim.
Geçen sene hasattan sonra herhangi bir bordo bulamacı uygulaması yapmadık, kimse bunun gerekli olduğunu söylemedi ve sonucunda bahçede birçok ağaçta dal kanseri yaygınlaştı. Şimdi bu illetten ağaçları nasıl kurtaracağım, sıcak aylarda dalların kesilmesi öneriliyor ama sadece uçlarda değil ana dallarda da siğiller mevcut. Radikal olarak onlarca ağacın bütün dallarını kesme şansım yok, ana dalları bırakıp küçük dalları kesmenin ne faydası olur. Bu konuda tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

Tora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2018, 21:42   #280
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2018
Benimde bi sorum olacak sitede limon çimlendirme diye arama yaptım ama bulamadım.zeytinle alakasız ama sorma gereği hissettim bir bitkiyi tohumdan yetiştirirken herhangibi bi meyve veya zeytin limon meyvesini verebilmesi için evdeki tükettiğimiz gıdanın tohunları olması yeterlimi yoksa dal olarak gerekli mercilerden alınmasımı lazım.
Cevaplarsanız sevinirim limonu çimlendirmeyi düşünüyorum

Gülçincik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2018, 06:48   #281
Ağaç Dostu

Sayın Tora; dal kanserli ağaçları temmuz sonu/ağustos başı gibi budama yapıp %2 lik bordo bulamacı atmanız lazım.
Ana dalları 2-3 sene gibi zaman diliminde geriye doğru budama yapın.
Yörenizi bilmiyorum ama senede en az 2 defa halkalı leke ve dal kanseri için bordo bulamacı atılır.

Eski 10-11-2018, 17:07   #282
Yeni Üye

Tora's Avatar

İnternette türkçe tüm kaynaklara baktım ama bu resimdeki zararlıya ait bir şey bulamadım. Yaprağın içerisinde larva var sanırım. Birçok ağacın yaprakları bu durumda. Halkalı leke değil, ne olduğu hakkında fikri olan varmı?

Eklenen Resimler

Eski 10-11-2018, 19:39   #283
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Zeytin ağacından veya bir meyve ağacının zirai mücadelesinden pek anlamam.
Ben bağcılıkla bir ömür geçirdim, yıl oniki ay 365 gün 1000 dekarlık alanın sorumluluğunu alarak üzüm 🍇 yetiştirdim Avrupa'da.
İyi bir mücadeleci olmazsanız istenilen ürün elde edemezseniz kapı önüne konursunuz.
Anlatmak istediğim bağ konusunda iddialıyım.
Amaa, doğada yetişen bütün bitkiler meraklı olarak ilgilenir yetiştiren müteşebbislerle istişare ederim.
Henüz iki hafta önce Marmara, Ege, Akdeniz, Toroslar üzerinden yaşadığım evime döndüm.
Yalova, Mudanya, Tirilye, Görelle, Bursa yol güzergahında onlarca üretici ile sohbet edip zeytin topladım.
İlaç atıyormusunuz dediğimde 7-8 defa sözünü duydum.
İnanamadım bu kadar ilaç atıldığına.
Onlarca üreticiden aynı rakamı alınca ****** üzüldüm ve şaşırdım.
Gözlemlerim: zeytin alanları çok sık dikilmiş fidanlar.
Çok üretim alanlarda ağaçların altında aşırı boylanmış yaban otlar.
Sadece bu iki faktör bence hastalık kapmaya etken.
Sık dikim yaparsanız hava sirkülasyonu gerçekleştirilemez.
Yaban otları ise meyve ağacının istemediği gazı üretmesi.
Zirai mücadelede gec kalmamak lazım.
Hava şartlarını iyi takıp edip zirai mücadeleyi ilaçlamasını zamanında yapmak gerekiyor.
Yani, hastalalık olmadan.
Hastalık olduğunu görüp atılan ilaç hastalığın ilerlemesini önler.
Nedemek oluyor?
Hastalığa bitki yakalandı, ilaç attım ilerlemesini önlemiş oldum.
Not: Bitki ne kadar az hava alıyor ise o kadar çok ilaç atarsınız.
Gördüğüm zeytin ağaçlarını budarken dallarının yarısını keserim.
Tane olarak az olabilir ama kaliteli mahsul alır ve hava almasını sağlayarak az ilaç atarsınız.
Bunlar benim sadece edindiğim izlenimlerim…

Eklenen Resimler

vural-can, pria ve yurtsever beğendi.
Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2018, 19:56   #284
Yeni Üye

Tora's Avatar

Kendi soruma kendim cevap vereyim, sanırım buna yol açan Aceria oleae (Nalepa) veya Aculus olearius (Castagnoli) veya bunlara yakın bir tür. Meyvelerde ve yapraklarda şekil bozukluğu yoktu ancak larvaların kışı yaprak içinde geçirmesinden bu sonuca vardım.
Daha ayrıntılı bilgisi olup paylaşacak varsa hala bekliyorum.
Bu arada sayın Kozanlı ben maalesef hiç ilaç atmadığımdan böyle oluyor, çünkü ticaret yapmıyorum, randıman sorunum yok , sadece kendimizin iyi yağ yemesi için uğraşıyorum.

Eski 10-11-2018, 20:11   #285
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Zeytinden anlamam ama akar zararlısı olabilir.

https://twitter.com/bitkorbil/status/970706891541184512

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2018, 20:47   #286
Yeni Üye

Tora's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Zeytinden anlamam ama akar zararlısı olabilir.

https://twitter.com/bitkorbil/status/970706891541184512
Benim tahminimde o yönde, yukarıda yazdığım latince isimler ingilizcede "mite" olarak geçiyor yani "akar". Yalnız yapraklar bu kadar deforme değil.

Eski 10-11-2018, 21:53   #287
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tora Mesajı Göster
Benim tahminimde o yönde, yukarıda yazdığım latince isimler ingilizcede "mite" olarak geçiyor yani "akar". Yalnız yapraklar bu kadar deforme değil.

Eriophyid türlerinden bir akar (mite) da olabilir, bir kabuklu bit türü de olabilir. Akarlar genelde zeytin tanelerinde de deformasyona sebep oluyorlar.

Bu gibi gözle görülmesi zor zararlıları tesbit ve teşhis etmek için el mikroskopları çok işe yarıyor. Mikroskop altında zararlıların net resimlerini çekmek mümkün olduğundan tam olarak literatür karşılaştırması yapılabiliyor.

Ağaçlarda ne kadar yaygın olduğu önemli. Normalde doğal düşmanları kontrol altında tutarlar, ancak çok yaygın ise müdahale gerekebilir.

Kabuklu bit ise de, akar ise de müdahale zamanı ilkbahar, çiçek zamanından önce, yumurtaların çatlayıp larvaların hareketlendiği dönem. Ancak kesin teşhis şart. Buna göre müdahale araçları değişiyor. Organik müdahale araçları olarak, eriophyid akarlarında sıvı kükürt (veya mineral yağ), kabuklu bitlerde mineral yağ tavsiye ediliyor.

Bakır, mineral yağ ve kükürt içeriklerinin biribirleriyle uyumsuz olduğu akılda tutulmalı.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2018, 22:56   #288
Yeni Üye

Tora's Avatar

Bulaşık ağaçların meyvelerinde bir deformasyon yok, o zaman kabuklu bit olma olasılığı mı öne çıkıyor. Bu arada bu ağaçlarda taze sürgünlerin un ufak olacak derecede tahrip edilmiş olduğunu da eklemeyi unuttum. Yarın daha ayrıntılı resimler çekip yükleyeceğim.

Eski 11-11-2018, 16:28   #289
Yeni Üye

Tora's Avatar

Aynı yaprağın ön, arka ve kesit görüntüsünü koydum. Belki bu daha iyi bir fikir verebilir.

Eklenen Resimler

Eski 11-11-2018, 21:12   #290
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kabuklu bit değil, mite sanırım. Yaprakların kaçta kaçında var?

Eski 11-11-2018, 22:13   #291
Yeni Üye

Tora's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Kabuklu bit değil, mite sanırım. Yaprakların kaçta kaçında var?
Bazı ağaçlarda yoğun belki yarısında, çoğu ağaçta tek tük.

Eski 20-11-2018, 22:22   #292
Ağaçsever

pin@r's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2015
Herkese merhaba,
Bu sene bahçemdeki dört zeytin ağacından meyve alamadım. Daha doğrusu zeytin tuttu sonraki dönemde çok fazla meyve ve yaprak dökümü oldu.Bir ağaç hariç neredeyse zeytin kalmadı üzerlerinde. O tek ağaç farklı bir yerde ve fotoğraftaki gibi üzerinde kalan zeytinler. Her sene şekli bozuk ve lekeli zeytin olurdu ama bu kadar fazla ilk defa rastladım. İlaç olarak sadece nemaazal denemiştim bu sene. Antalyada'yım bu sene bir şeyler yapmam gerekiyor ama evimin bulunduğu bölgede kediler, arılar, insanlar iç içe. Nasıl bir ilaç ve bakım programı uygulayabilirim yardımcı olursanız memnun olurum.

Eklenen Resimler

pin@r Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2018, 06:34   #293
Ağaç Dostu

Şekil bozukluğunun 2 nedeni vardır. Bor eksikliği ve kırmızı örümcek emgisi.
Diğeri ise zeytin kızıl kurdunun işi, zeytin sineği ile mücadele eder iseniz bunu engelleyebilirsiniz.

Eski 21-11-2018, 17:17   #294
Ağaçsever

pin@r's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Melih Bakırlıoğlu Mesajı Göster
Şekil bozukluğunun 2 nedeni vardır. Bor eksikliği ve kırmızı örümcek emgisi.
Diğeri ise zeytin kızıl kurdunun işi, zeytin sineği ile mücadele eder iseniz bunu engelleyebilirsiniz.
Teşekkür ederim cevabınıza. Gördüğünüz lekeler antraknozdan kaynaklı. Zeytin kızıl kurdu arada olabiliyor bu sene zeytin sineği yok denecek kadar azdı. Resimde görünen izler dolu zararı. Hiç zeytin alamamam bu sene garip geldi bana. Fotoğraftakiler en kötü olanlar ama tamamı şekilsiz zeytinlerin bir tane normal yoktu içlerinde. Aceba akar olabilir mi tespit edemedim ve ettiremedim bu konuyu malesef. Bor noksanlığını bende düşündüm çünkü eriklerde de şekil bozukluğu olmuştu. Bor çok hassas bir olay toprak analizi yapmadan vermeyi düşünmüyorum ayrıca birazda korkuyorum fazla veririm endişesiyle. Zeytin bahçesi olan tecrübeli arkadaşlardan yardım istiyorum çevreye zarar vermeden neler yapabilirim.

Düzenleyen pin@r : 21-11-2018 saat 20:02
pin@r Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2019, 09:23   #295
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2019
Sayın arkadaşlar,
benim sorunum zeytin ağaclarında zeytinlerin büyümemesi çok küçük üzümün olgunlaşmamamış hali gibi yani goruk gibi kalması tek tük normal zeytin tanesi var ama gerisi hep böyle bu hastalığın adı tedavisi nedir yardımcı olabilirmisiniz.

Ferhat009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2020, 19:27   #296
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2015
zeytin kuruması

Merhaba değerli forum dostları. Balıkesir Edremit'te 10 yaşında bir zeytinliğim olup bu sene çiçek dönemi dahil çok canlı olan bir kaç zeytinimde tane bağlamaya doğru kuruma başladı. Fotoğraflarını paylaşıyorum. Gübreleme, bordo bulamacı, zeytin sineği ilaçlamasını geciktirmeden zamanında yapmış olmamıza rağmen bu sene ilk defa böyle bir durumla karşılaştık. Değerli görüş ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.

Eklenen Resimler

gokan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2020, 21:07   #297
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2015
Aşağıdaki linkte başka bir konu başlığı altında bir açıklama buldum; kabuklu bit olabilir diye düşündüm. Görüşü olan var mı?

Halil Önen / Aliağa, Menemen, Belen

gokan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2020, 23:00   #298
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kabuklu bit ile alakası yok. Verdiğiniz resimlere göre gövdede ciddi tahribat var.

Eski 28-09-2020, 10:29   #299
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2013
Merhaba değerli forum üyeleri. Saksıda yetiştirme çalıştığım zeytinim var. Dallarında ve gövdesinde küçük boyutlu pütürler oluştu. Zeytin kanserine benziyor ama emin olamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

manasiyok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2020, 10:32   #300
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2013
https://imagesharing.com//photo.php?s=f1r364mo

manasiyok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024