agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni89Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-07-2006, 09:37   #61
Ağaçsever

blackout's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2006
okuduklarımın hepsini derleyip açıklarım büyük bir zevkle ama burada bu kadar büyük ve bilgili bir bonsai ekibi varken biraz ilginç olur benim bilmiş bilmiş şu şöyle bu da böyle, sabır sabır diye ortalıkta gezinmem

ama tabi ki özet çıkarıp yazarım foruma en yakın zamanda, zevkle.

blackout Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2006, 10:34   #62
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Tabii ki önce forumda yazılanları da okuyacaksınız Okuduklarınızı derleyin derken "ortalarda dolaşıp ahkam kesin" demiyorum herhalde

Acemi bir bonsaicinin günlüğü diye bir yer açın kendinize Sizin gibi yeni başlamak isteyenler için rehber olsun. Her okuduğunuzun kaynağını belirtmeyi unutmayın...

lolla beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2006, 12:04   #63
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Acemi bir bonsaicinin günlüğü diye bir yer açın kendinize Sizin gibi yeni başlamak isteyenler için rehber olsun. Her okuduğunuzun kaynağını belirtmeyi unutmayın...
Malina her zaman ki gibi harikasın.
Çok güzel bir fikir.
Blackout sana bu görevi verelim.Hevesin çok fazla.Bunun üstesinden gelebilirsin.Senden sonra bu işe başlayacaklara yol gösterebilecek bir kaynak olur.Altına imzanı atmış olursun.Hemde yazarak çok daha iyi öğrenirsin.Ben yazarak çok şey öğrendim.

Malinanın dediği gibi Acemi bonsaicinin günlüğü diye bir başlık aç.Buraya bonsaiyle nerde tanıştığından başlayarak her yaptığını yaz.Mesela forumda yazan bütün yazıları okudum,internetteki bonsai resimlerini inceliyorum,bugün 3 tane fidan aldım ne yapacağımı bilmiyorum budamaya başlamadan önce sadece suluyorum,sulamayı öğreneyimde bu çok önemli sonra budamaya başlarım,bugün tel sardım bakın böyleyken böyle oldu gibi....

Aslında bir üsteki parağrafta sana bir yolda çizdim. Bakalım ne olacak.

lolla beğendi.
bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2006, 12:33   #64
Ağaçsever

blackout's Avatar

evet aslında çok iyi bir fikir
sonra filmini de çekeriz, insanlar motorcycle diaries diye film çekiyorlar hem banane
şaka bir yana hem gerçekten bana çok faydası olacak bir iş olur, geriye dönüp neler yaptığıma hangi aşamalardan geçtiğime bakabilirim ve yeni başlayacaklara yardımcı olur.
destekleriniz için gerçekten çok teşekkür ediyorum.
en kısa zamanda, bir iki gün içinde, böyle bir başlık açıp düzenli bir şekilde yazacağım.. hem de ünlü olurum

Eski 13-07-2006, 15:15   #65
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
...Blackout önce dış mekan olarak müsait yerin varmı? Genelde evlerde balkonlar kullanılır.Hatta bazı arkadaşlarımız terasa sahiptirler tabikide daha şanslıdırlar.ağaç ve çalı türlerinin geneli kışın soğuk baharlar ve yazında güneş görmek ister.Eğer balkonunuz varsa ve güneş almıyorsa pek istediğiniz sonucu alamassınız.Ama bu hevesinizin kursağınızda kalıcağı anlamına gelmiyor.İçmekan türlerle bonsai yaparsınız ama onlarda iyi bir aydınlık isterler.Başlangıç olarak size iç mekan için ficusu dış mekan içinde ardıçı tavsiye ederim.Zaten siz bunları edindikten sonra birkaç yıl istediğiniz forma girinceye kadar normal bir bitki gibi bakacaksınız.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2006, 15:25   #66
Ağaçsever

blackout's Avatar

evde geniş bir balkon var, günün her zamanı güneş alıyor. orada yapmayı düşünüyorum zaten bu işi, kendime ufak bir tezgah açmayı planlıyorum.. doğrusunu söylemek gerekirse ardıç biraz sevimsiz geliyor bana
dış mekanda yetiştirebileceğim ve çömezlere göre başka neler var?

bahsettiğiniz tavsiyeler fidandan, tohumdan oluşturmak için filan mı yoksa ilk deneme bonsai sinin türü için mi? bu işe daha yeni başlamama rağmen en yakın zamanda bir bonsai edinip onu yetiştirmeye çalışacağım. bir ilk olarak.

bilgilendirmeniz için teşekkür ediyorum

Eski 13-07-2006, 15:31   #67
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Tohumdanda yaparsınız ama çok zamanınızı alır.Bonsai zaten yetiştirilip formu tamamlanmış ağaç veya çalı türüdür.Dış mekan olarak şimşir ve serissada olabilir.Bakın eğer serissa bonsai bulabilirseniz çelikle bunu üretip kendi bonsailerinizi yapabilirsiniz.Serissanın bir avantajıda hem içmekan hem dışmekan olmasıdır.Aynı özelliklere sah kurtbağrı(ligistrum) da vardır.Bonsaisini serissa gibi kolay bulursunuz ve çeliklede kolay üretirsiniz.Buda hem iç hem dış mekandır.İki türde suyu severler.

ozenc beğendi.
cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2006, 15:38   #68
Ağaçsever

blackout's Avatar

serissa gayet güzel görünüyor, ayrıca uğraşması da kolay gibi görünüyor sanki, sade bir biçimi var. ilk çelikleme denememi de onun üzerinde gerçekleştiririm. bulabilirsem ondan alırım, ardıç bulursam onu da alırım.
tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Eski 13-07-2006, 18:38   #69
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Konu başlıkları birbirine girmeye başladı.Düzenli olsun diye Toplantılar, Kaynaklar, Haberler, Satış da sorduğun soruyu burada cevaplayayım.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blackout
bir merak ettiğim konu daha var aslında,
mesela bir küçücük bonsailer var, avuç içine sığabilen saksıların içinde, orta boylular var, sanırım senin minen gibi, bir de gayet düyük olanlar var, normal saksıların içinde..
bu üçünün orijinleri arasındaki fark nedir? yani tohumdan başlayınca küçükler, fidandan başlayınca ortalar filan mı oluyor.
Tohumdan başlayıp çok büyük bonsailer yapabileceğin gibi fidandan çok küçük bonsailer yapabilirsin.Bunun için bir sınırlama getirmenin anlamı yok.

Şöyle birşey var; tohumdan yetiştireceğin bonsai için çok zaman harcamalısın.Bir fidanla başlarsan bu fidanın o hale gelinceye kadar harcadığı zamandan kazanmış olursun.Onun için tohum yetiştir çok zevklidir ama fidanların olup onlarla çalışmaya başladıktan sonra.Tohum primer olmasın.

Eski 13-07-2006, 18:40   #70
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Ağaç şekillendirme ve budama antrenmanları için şimşiri tavsiye ederim.

Eski 13-07-2006, 21:47   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Ben de sumağı tavsiye edeceğim ama herhalde onu bulabilmen biraz zor. Fidancılarda satılmaz zannediyorum. Fakat yine de bulabilecekler için tavsiye etmiş olayım.

Sumak bizim buralarda doğada her yerde görebileceğiniz bir çalı. Odunsu gövdesi olduğuna göre bundan da bonsai olur diyerek bu bahar bir sumak fidanını saksıya almaya karar verdim. Kazma kürekle uğraşmak istemedim. Gövdesinden tutup topraktan söktüm. Şansım varmış toprak yumuşaktı ve bir kaç kökü sağlam olarak çıkarabildim. Topraktan çıkardığım en köksüz ağaçtı ve baharın sonlarına doğru kaldırmıştım. Tutmayacağını düşünerek saksıları meşgul etmek istemedim ve poşete diktim. Ağaçlarımın içinde en az toprağı olan ağaçtı. Hala da öyle. Buna rağmen bu yıl çiçek bile açtı. Budamaya oldukça dayanıklı. Dallanmayı daha aşağı çekmek için ara ara buduyorum. Diğer ağaçlarımın çoğunda böceklenme ve çeşitli hastalıklar olmasına rağmen sumakta bu tür bir sorun yaşamadım henüz. Bence sumak da başlangıç için iyi bir seçim olur.

Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2006, 08:12   #72
Ağaçsever

blackout's Avatar

tamam o zaman tohum işine şimdilik girişmiyorum.

şimşir bulursam alacağım, budamayı öğrenmem lazım ne de olsa en yakın zaman da..

sumağın ağacı veya çalısı mı var ne olduğunu bilmiyordum dün gördüm bonsai ağaç türlerinde, çok ilgincime gitti, güzel bir çalımsı ağaca benziyor. bulursam onu da alırım.

teşekkürler tavsiyeleriniz için

Eski 09-08-2006, 14:48   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2006
Bonsai Yeni Başlıyorum Biraz Yardım lütfen

Herkeze şimdiden teşekkür ederim babamın ortağında bir bonzai türü vardı cok hosuma gitti bana okaliptüs gibi bişey dedi ağacın türü olarak beslemek içinde kolanya ve suyu karıstırıp ağaca sprey yardımı ile sıkıyormus. ben bu soyledigim ağaç türünü nerden bulabilirim tohum ekersem kac ayımı alır büyümesi için şimdiden yardımcı olanlara ve ağaç severlere teşekkür ederim

zeybatsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2006, 16:28   #74
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Aramıza hoşgeldin.Başlangıç olarak sitede bonsai üstüne yazılanları okuman bilgini arttırma açısından faydalı olur.
ilk denemede arkadaşlar tohumdan başlamayı tavsiye etmiyorlar. Fidanın şekil verecek boya gelmesi yılları alacak.
aynı ağacı bulman için adını tam bilmen faydalı olur.

bonsai konusunda yetkin olan arkadaşlar daha ayrıntılı yardım edeceklerdir.
soracaklarını bonsai başlığındaki bölümlerde sorabilirsin.
bonsai yetiştirmeye başlayınca, ayları değil de yılları telafuz etmek daha uygun oluyor.
başarısız denemeler yapmış biri olarak, başlamadan önce şimdi benim yaptığım gibi önce mümkün olduğu kadar okuyup,sonra gelişmiş bir fidanla başlamanı öneririm

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2006, 18:20   #75
Yeni Üye

Teşekkürler arkadaşım tam ismini sorarım aynısından almayi düşünüyorum bonsai ilk gordugumde daha 8 yaşında bişeydim çok hosuma gitmişti ordan heves kaptım ağaçlara ilgim oldugu için dahada cok sariyor teşekkür ederim.

Eski 11-08-2006, 10:01   #76
Ağaç Dostu

gümüş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
yardıma ihtiyacım var .benimde bir bonsaim olsun çabucak olsun istiyorum ve en kısa yöntem gidip bir fidanlıktan fide almak onu yaşatmaya çalışmak falan ancaaak benim küçük bir bebeğim var ve haliyle evden çıkıp da fidanlığa gidebilmem pek mümkün görünmüyor. ayrıca ektiğim tohumlarım, ancak onların büyümesini beklersem ben bu işten vazgeçerim. (bu arada ektiğim erguvan tohumlarım bir haftada çimlendi bakalım yaşatabilecekmiyiz)
ayrıca kestiğim söğüt dallarıda köklendi ama şu an ekilecek kadar değil. .fidanlıktan bir fide alıp onu şekle sokmak veya yapılmış bir bonsai almak kadar hızlı olmasada başka ne yapabilirim.

gümüş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2006, 10:38   #77
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Bonsai almak yetişkin bir çocuğu evlat edinmekle aynı şey
İstediğiniz formu verebilmeniz ve bu işin zevkini çıkarmak için sizin yetiştirmeniz şart

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2006, 14:21   #78
Yeni Üye

Neptünüs Yardımı Lütfen

S.a herkeze ofiste bir neptünüs agacı var galiba türü bonzai ayda bir kere limon kolanyası ile suyu karısıtırıp sıkıyorsunuz 2 aydan beri soldu yardım ederseniz sevinirim.

Eski 11-08-2006, 14:50   #79
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Galeri: 33
Sanırım acele işiniz vardı yazıp geçtiniz burdan.Çok açıklayıcı bir yazı olmamış.Limon kolonyası sıkmanız neden.

some_at Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2006, 19:46   #80
Yeni Üye

Hazır bir agacmiş astim hastalarına falan iyi geliyormus nemli havada yaşiyormus bizimkiler kolonya ve suyu karistirip sıkıp güneşe koymuslar 4 senelik agaci yani limon kolonyası ve su karıstirip ayda bir defa sıkıyorsunuz agac boyle yaşiyor acaba gene yaşarmı 2 aydan beri kuru bir görünümü var ama yapraklar yeşil gene

Eski 13-08-2006, 17:44   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2006
Wink Tohumdan mı, yoksa fidandan mı?

Bonsaiye yeni ilgi duymaya başladım. Biryerlerden başlamalıyım biliyorum. Zaten yaz mevsimi herhalde bu işe başlamak için de uygun değil o yüzden şimdilik bilgi birikimi yapıyorum, öğreniyorum.
İnternette dolaşırken

http://www.gittigidiyor.com/main/sea...makategori=cbc

sayfasında

tdonmez@DÜNYANIN EN KÜÇÜK AĞACI BONSAİ!!!!!!!!!! diye

6 adet satış ilanı gördüm. Henüz ağaçları da pek tanımıyorum. Burada 6 ağaç türünün tohumları satılıyor.

Ne dersiniz tohumdan başlasam nasıl olur?
Bu fiyatlar sizce nasıl daha ucuz bir yer bulabilir miyim? Ben Bursa'da oturuyorum.

sakincan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2006, 18:13   #82
Yeni Üye

Arkadaşim bende başlarken orda gordum ama daha almadim arkadaşlarımızın hepsi tohum olmasın diyo fidan al daha iyi diyor cunku bende yeniyim ben bu forumdaki cogu yaziyi okudum ve anladıgımı yeni gelen arkadaşlara bu sekilde biraz bildigim şeyleri anlatabilirim ben cok biliyiorum demiyorum fidandan basla diyor arkadaşlar bence forumu güzel ce bir oku sakincan bu arada aramıza hoş geldin arkadaşim

Eski 13-08-2006, 18:59   #83
Yeni Üye

Wink Okaliptüs Fidanı Aliyorum Biraz Yardim Edin Lütfen

Yarin Allah'in izini ile avcılarda bi bitkici var forumda buldum nosunu son okaliptüsünü alacam ve yarin bir fidan olarak bonzişko yetiştirmeye başlayacam sizden isteidigim biraz yardim
1.Fidanı alirken neye bakmamlazım
2.Hangi Marka Toprak ve nasil bişey
3.Saksı Kac Cm boyutlarında olmalı
4.Yosunlama yapmak istiyorum ideal kac gün sonra yapmaliyim
5.İlaç falan lazımmı
6.Bunlari Lütfen bana yazin bende bonsai severler arasına girmeyi sabır ile istiyorum
7. Simdiden bilgilerinize ve beni aydınlatacaginiz için sizlere büyük teşekkür borcluyum 8 yasından beri yetiştirecektim ama nasip olmadi ve suan 16 yasındayim Türkiyede boyle bişey olacagini zannetmiyordum ama varmiş

Düzenleyen zeybatsu : 13-08-2006 saat 20:09 Neden: Başlık cekici deil
Eski 14-08-2006, 10:08   #84
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakincan
http://www.gittigidiyor.com/main/sea...makategori=cbc

sayfasında

tdonmez@DÜNYANIN EN KÜÇÜK AĞACI BONSAİ!!!!!!!!!! diye

6 adet satış ilanı gördüm. Henüz ağaçları da pek tanımıyorum. Burada 6 ağaç türünün tohumları satılıyor.
''Dükkanımda 6 farklı bonsai ağacı tohumu vardır''
Bu düzenbazlık değilde nedir.Bonsai ağacı tohumu diye birşey var mı?Bonsai bir ağaç türü değildir.İnsanların kandırmaya utanmıyorlar mı?Bir sürü de bonsai fotoğrafı eklemiş.Sanki o tohumları ekince o bonsailer kendiliğinden oluşacak.Ekip ellemezsen onlarda koca ağaç olur.
5 tane tohumada 14.90 ytl istemiş.Çok kızdım.

Eski 14-08-2006, 11:52   #85
Yeni Üye

bana dediki aradıgımda son okaliptüs fidanı dedi bende istanbul fatihde oturuyorum burda bonsainin "b" si yok. acele etmiyorum sabır gerekiyor biliyorum ilk deneyimim oldugu için böyle heycanlanıyorum. Daha Yasım 16 gencligin verdigi ateş ilk araba kullanışımdada boyle oluyordu. malina *** ederim ben okuyorum not aliyorum bide not aldıgım için daha rahat oluyor.

Eski 21-08-2006, 19:03   #86
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-08-2006
Bonsai ye başlayacağım...

Eğer bir başarırsam, en çeşitlerine sahip olurum... Hırslıyımdır ama ilk önce bir tane yapmam gerek...

Ama kafama takılanları da birtürlü atamıyorum...

Diyelim; zeytin dalını köklendirdim ve diktim, bunun büyümesini nasıl engelleyeceğim ki???

Budasam da yine yaprakları büyük büyük çıkmayacakmı???

Sonra kökleri alabildiğine büyür ve genişler ise???

Sorularımı yanlış yerde mi arıyorum acaba...

Link verirseniz sevinirim...

ReaL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2006, 19:31   #87

memet's Avatar

tam yerindesiniz..
sizde benim yaptığımı yapın herhangi bir ağacı alıp başlamadan mümkün olduğu kadar bilginizi arttırın.ben hali hazırda okumaya devam ediyorum forumlarda.

sayfanın üstünde arama başlığına bonsai yazarak arayabilirsiniz.ağaçlar.net ana sayfaya giderseniz orda bonsai ile ilgili açılış bütün başlıkları bir arada göreceksiniz

Eski 23-08-2006, 22:32   #88
Ağaç Dostu

vibb's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2006
İyi geceler diyerek başlamak istiyorum. son 20 günümü bonsai forumlarını ve makalelerini okuyarak geçirdim ve nihayet bugün ilk adaylarımı saksıya diktim. bunlar bir orman koruma memuru tarafından kökleri ışık bile görmeden bayağı geniş bir toprak kütlesi ile sökülmüş 4 tane ortalama 20 cm boyunda ardıç.
şimdi sorularıma geçeyim...
1- bunları yaşatma şansım nedir.
2- gövdeleri sanki biraz ince geldi bana kalınlaştırmak için ne zaman ne yapabilirim.
bu arada dikim işini çok özenli yaptığımı söyleyebilirim.forumlarda okuduğum ne kadar uyarı varsa hepsine harfiyen uydum.
yardımlarınız için teşekkürler............

vibb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2006, 23:16   #89

memet's Avatar

aramıza hoşgeldin.kendini burada da tanıtırsan seviniriz.forumlarda bonsai bölümlerini takip edersen yararlı bilgiler edineceksin.
birde bonsai sohbet bölümü açtık orada da sorabilirsin.
yazın en sıcak olduğu günlerde söküldüğü için şimdilik fidanlarının yaşamasını ummaktan başka yapacak bir şey yok.
bende zeytin sökmek istiyordum ,arkadaşlar zamanın uygun olmadığı konusunda uyardılar.benzer sorulara verilmiş cevapları forumlarda bulacaksın.
şimdilik gölge bir yerde koru .Umarım yaşatırsın.

Eski 24-08-2006, 00:36   #90
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Vibb aramıza hoşgeldin.Seni buraya da bekliyoruz.

Yaşatma konusuna memet değinmiş.
Gölge serin bir yere koy.Bu sene gübreleme ve yapma.Şekillendirme de yapma.

Gövde kalınlaşması için yapacağın birşey yok.Zamana bırakacaksın.Hiç budama yapmadan sadece uç alarak dallanması sağlarsan kalınlaşma süresini kısaltabilirsin.Ama illa şekillendirme istiyorsan şekillendirip dal sayısını azalttığın için gövde kalınlaşması biraz daha zaman alacaktır.

Birde gövde kalınlaşması için olabildiğince büyük saksıya dik.Saksı küçültmesi sakın yapma.Bırak biraz serpilsin.Ama dediğim gibi uç alma işlemi yaparakta dalların uzamasını engelleyip dal sayısını arttırmalısın ki şekillendirirken elinde yeterince dal olsun.****** bütün bu işlemler için şu an erken.1-2 sene hiç elleme.

Fotoğrafta ekleyebilirsen iyi olur.
Katılımcı olman dileğiyle...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024