agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni89Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-08-2006, 12:24   #91
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Berayatalay hoşgeldiniz.sizi önceburaya alalım.
Çınarınız hakkında dah fazla bilgi verirseniz arkadaşlarda daha fazla yardımcı olurlar.Bonsai forumlarını takip ederseniz, orada bonsai bakımı ve sulamasıyla ilgili bilgileride bulacaksınız.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2006, 17:09   #92
Ağaç Dostu

vibb's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2006
Talking

İki haftadır suda bekleyen ve kökleri 4-5 cm olmuş 20 tane kadar söğütten kesme boyları 13-20 cm arasında değişen kalemler var. sizce bunlardan orman tarzı olurmu? Nasıl bir saksıya nasıl yerleştirmeliyim.

vibb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2006, 17:22   #93
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Söğütleri ayrı ayrı saksılara alıp şekillendirdikten sonra orman tarzına geçsen daha uygun olur

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2006, 12:55   #94
Ağaç Dostu

vibb's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2006
Talking

hepsini pet şişelere diktim dün. 16 tane bunları ne zaman şekillendirmeye başlayabilirim.

vibb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2006, 12:27   #95
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Galeri: 1
...
Alıntı:
Score 40-45 (of 51 in total)

The maximum score is 51, you scored 40-45.

You know quite a lot about Bonsai, but you still made a few mistakes. Keep practicing and learning, this site might be of great **** to you!
Take a look at the right answers.

cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2006, 20:02   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2006
merhaba
benim fıcus um var yenı aldım acaba bu mevsımde topragıyla bırlıkte fidanımı baska bir saksıya alsam bir problem olur mu birde nasıl bir toprak secımı yapmalıyım.Sımdıden tesekkurler...

nutech Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2006, 04:56   #97
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2006
merhaba nutech
ficusun saksısını değiştirebilirsin. köklerine dokunmadan kalıp olarak çıkartıp bir boy büyük saksıya yerleştirirsen sorun olmaz.toprak olarak yarıyarıya torf ve dere kumu karısımı kullanabilirsin. toprak seçimi konusundaki makaleleri okumanı tavsiye ederim. eğer kök budaması yapmak isitiyorsan kış sonun beklemen daha sağlıklı olacak. yanlız ficus sürekli evde bakılamsı gereken bir bitki olduğu için mevsim faktörü çok önemlimidir onu bilmiyorum. bu konuda uzmanları dinlemek daha iyi olur.

gallus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2006, 10:53   #98
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Merhabalar tazcanky, hoşgeldiniz.
Yalnız şunu baştan söyleyeyim; bizim sitemiz alevlenen bonsai aşkını söndürmez, hatta altına odun atıp bir de körükler, haberiniz olsun!

Verdiğiniz linklere bakınca çok sinirleniyorum. Size değil ****** reklamı verenlere
Sanki o tohumları ekince bonsai çıkacak. Birde utanmadan bonsai resmi koyuyorlar. Acer palmatumun çimlenmesi zaten sorunlu. Ne diyeyim. Yeni başlayacaklar umarım bu tür şarlatanlara kanmazlar.

En doğru kararı vermişsiniz. Bonsaiye başlamak, bonsai yapmak için en uygun yol fidan almaktır. Yazılanları okuyormuşsunuz, hepsini dikkatlice okuduktan sonra kafanıza takılan yerleri sorar ve uygulama yaparsanız kısa zamanda çok yol katedersiniz. Çalışmalarınızı burada görmeyi çok isteriz.

Ortanca siz de hoşgeldiniz. Bonsainizin resimlerini bekliyoruz.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2006, 20:08   #99
Ağaçsever

ortanca's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2006
Galeri: 6
pazar günügemlikte bir fidanlığa gittim.fidanlıkyta fidanlık yani büyük bir yer ..2 tane bayan vardı herneyse uzatmayayım bonsai için fidan alıcam ya işte o hevesle gittim.
burdaki bonsai hakkında yazılan çizilen leri biliyorum ya sanki dışardakilerde yani en azında fidanlıktaki o iki fidan boylu bayan!!larda bilirlerdi ve yardımcı olurlardı en azından neyse sadede geleyim hevesle bonsai yapımına başlayacağımı v.s söyledim hangi fidanı tavsiye edersiniz dedim biri yüzüme boş boş baktı öbürüde bayaği bir düşündüüü dediki yaaa o bonsailer hazır satılır buralarda olmaz dedi..bende 2 ttane bayan görünümünde nöbetçi ağaçla konuşmanın verdiği huzurla eve döndüm ) işe bakın .

TCM beğendi.
ortanca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2006, 20:13   #100
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bence yapman gereken şey gözüne kestirdiğin fidanları alıp okuduklarını uygulamaya başlaman.
Fidancı ya da seracıların bu konuda bilgili olacaklarını düşünme..
deneye deneye sana en uygun ağacı kendin bulacaksın.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2006, 20:17   #101
Ağaçsever

ortanca's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2006
Galeri: 6
haklısınız bu işi başaracağıma inanıyorum yukardaki konuyu anlatma sebebim bonsai nin yurdumuzda çok yeni olduğunu vurgulamak istememdendi ..çalışmalarım devam edecek tşekkürler..

ortanca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2006, 20:29   #102
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Bonsai dünyasına hoşgeldiniz. İşte bonsai böyle bir şey. Biz bunları çok yaşadık.

Fidancıya gidiyorum ve dakikalarca ağaç seçiyorum. Adam artık yüzüme alacaksan al ne karıştırıp duruyorsun gibilerinden bakınca ben de bonsai yapacam o nedenle bakıyorum diyorum. Adam yüzüme daha da anlamsız bakıyor. Ama en azından bonsai ne olaki anlamadım deyip başımdan uzaklaşıyor. O nedenle hiç fidancılara sormayın. Fidancıya sorarsanız size kendince güzel ağaçları, iyi görünen satmaya kalkar. İyi niyetli ve yardımcı olmaya çalışıyor ya. Sizse adamın veya kimsenin beğenmediği, satamayacağı ağaçları alacaksınız.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2006, 23:16   #103
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-06-2006
muşmula

Tohumdan yetiştirme konusunda çok fazla soru geldiğini biliyorum. Ancak tohumdan çıkan bir fidanı görmek bana çok büyük bir mutluluk veriyor. Bu fidanın bir bonsaiye dönüşmesi için çok zaman gerektiğini bilsem de yine de tohumdan yetiştirmeyi bırakamıyorum. Şu ana kadar aldığım fidanları da aşırı budama ya da yanlış zamanda telleme nedeni ile kaybettim. Bugün pazarda gezerken muşmula gördüm. Çocukluğumda yediğim bu meyvenin tadını hayal meyal hatırlıyordum. Dayanamadım ve biraz aldım. Sonra yabani dağ muşmulası çalışmalarını yapan ustalarımızı hatırladım. Acaba bu yediğimiz muşmuladan çimlendirme yapabilir miyiz ki? Denemek için birkaç tanesini plastik bardak içindeki bir miktar suyaattım ve şişirmeye bıraktım. Bu fidanları da görmek nasip olur belki.

banzay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2006, 07:40   #104
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Offf millet fidanı bırakıp yamadoriye geçti sen tohuma başladın be banzay. Ömür yetmez. Neyse iyi çalışmalar umarım en kısa sürede bonsai olurlar.

murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2006, 08:44   #105
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-06-2006
Biliyorum Murare çok zaman alır, fakat amaç mutlaka bu tohumlar bonsai olacaklar diye onları toprağa ekmek değil. Herhalde tohumdan çıkma anındaki o mucizeye tanık olmak. Yamadori ise planlarımı yaptığım listenin en üst sıralarına yükseliyor. Hem de son sürat

banzay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2006, 23:08   #106
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Merhaba gulunadi;
Hoşgeldin diyorum ve bonsai ile ilgili merak ettiğin herşeyi bulabileceğin yerdesin diyorum. Umarım çok güzel bonsailer yaparsın. Her türlü sorularını elimizden geldiğince cevaplamaya çalışacağız. Hele sen bir sitedeki bilgileri oku. Üyelerin bonsai çalışmalarına bir göz gezdir. Tekrar hoşgeldin.

Bonsaireef görse gözleri yaşarırdı herhalde)

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2006, 22:18   #107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-12-2006
selamlar....

aranıza yeni katıldım....bonsai ile ilgili hemen hemen bütün forumları okudum.... bir cüce nar ve ateş dikeni fidanı edindim....galiba onları biraz fazla budadım... budanmış olan dalları ektim ve hemen hemen hepsi köklendi...umarım başarıya doğru bi adım atabilirim....bilgiler için hepinize teşekkürler

yasemin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2006, 23:54   #108
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Merhaba pitircik2702
aramıza senin gibi yeni arkadaşların katılmasına çok seviniyorum
İnşallah uzun soluklu olur dileklerimle...
Fotoğraflarını çekip yüklersen sana elimizden gelen her yardımı yaparız. Merak etme yalnız değilsin. Aslında bir arada olduğumuz için hiçbirimiz yalnız değiliz

Eski 07-12-2006, 12:17   #109
Ağaç Dostu

teşekkür ederim turunç... bütün forum ve makaleleri okuyarak bilgi edinmeye ve siteyi kullanmayı öğrenmeye çalışıyorum...şimdilik sitede bi bulduğumu birdaha bulmakta zorlanıyorum..kendimden emin olunca bende resim gönderim sizin tecrübelerinizden faydalanmak isteyeceğim...

Eski 12-12-2006, 23:13   #110
Ağaç Dostu

merhabalar...
iki tane 10-15 cm boylarında fıstık çamım var ve bunlar için ne yapabileceğimi bilmiyoruum...ve öldürmekten korkuyorum

Eski 13-12-2006, 10:10   #111
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Çok küçüklermiş. Şu anda ne gibi bilgiler istediğinizi yazarsanız size yardım etmek daha kolay olur. Bonsai için mi kullanacaksınız? Kendiniz tohumdan mı yetiştirdiniz?

Eski 13-12-2006, 13:13   #112
Ağaç Dostu

evet küçükler gerçekten ama bonsai için kullanmak istiyorum. şimdiden form vermeye başlamalımıyım yoksa biraz daha büyümeleri gerekirmi?

Eski 13-12-2006, 13:42   #113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Iyi gunler Pitircik2702, aramiza hos geldin. Goruyorum, hissediyorum, bir an once bonsailerin olsun istiyorsun. Bu heyacani bonsaiye yeni basliyan herkes yasiyor, Resimlerde gordugunuz o guzel agaclardan hemen sizde yapmiya hevesleniyorsunuz. Mutlaka bir gun sizinde resimlerini gordugunuz, o guzel agaclar gibi agaclariniz olacaktir. buna ulasmak icin, bu sitede her cesit bilgi vardir. Bu bilgileri ogrenmekle ise basliyabilirsiniz ve en kisa bir zamanda bu agrendiginiz bilgileri pratikte uygulayip el becerilerinizi gelistirmelisiniz.

Fistik camlariniz cok kucuk onlari gozetim altinda buyumeye birakiniz, kokleri ve govdeleri iyice gelissin, dallanip budaklansinlar sonra istediginiz sekli verip onlari guzel bonsailer yaparsiniz.

Sitedeki yazilari okuduktan sonra bir fidanciya gidip, 3 yas ve yukarisi bonsaiye uygun fidanlar secip bonsai yapmiya basliyabilirsin. Resim gonderme imkanin da varsa aldigin fidanlar uzerinde yapacagin calismalarin resimlerini gonderip bizlere her turlu soruyu sorabilirsin. Verecegimiz cevap ve onerilerden yola cikip cok guzel bonsailer yapacagina inaniyorum.
Simdiden kolay gelsin, her sey diledigin gibi olsun.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2006, 13:46   #114
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Merhaba tekrar;
Bak burda seninki kadar bir çama neler yapılabilir resimlerle gösteriliyor. İncele istersen. İşine çok yarayacak ve sana fikir verecektir.
Diğer yandan Ali hocamızın dediklerine aynen katılıyorum.Saygılar...
İşte link:
http://www.bonsaieurope.org/photo/ma...&g2_itemId=841

Eski 27-12-2006, 07:58   #115
Ağaç Dostu

Ben de söğütler üzerine çalışmak istiyorum. Onlardan güzel bonsailer yapılabileceği kanaatindeyim. Evet çok uğraştırır ve çabuk form kaybeder ama bende ağaçlara dokunamamaktan şikayet ediyordum zaten. Sğütle başlamak değil ama söğüt çalışmak güzel olur bence.

Eski 27-12-2006, 08:00   #116
Ağaç Dostu

Bir örnek de ben vereyim. Benimde yaklaşık 40 kadar çelikten ürettiğim söğütüm var. Şekil vermek için fazla zamanım kalmadı ama Ali Hocamı bekliyorum. O kendi söğütünü gösterdiğinde kafamda daha iyi şekil kazanacaklardır.
saule_1.jpg

Eski 27-12-2006, 12:20   #117
Ağaç Dostu

Iyi gunler Joy, umarim iyi uyudunuz ve belkide ruyalarinizda bonsailer gordunuz.

Bonsailerimi ic mekanda tutabilirmiyim sorunuza, burda cevap vermek istedim. daha fazla arkadas cevaptan faydalansin diye.

Tropik bitkilerden yapilan bonsailer disinda bonsai yapilan agaclar genelde disarida tutulur. Cunku bonsai bir salon bitkisi degildir.

Kisa bir sure [iki, uc gun] ic mekanda sergilenebilir daha sonra disari cikarilmalidir, bonsai gunes ister, yagmur ister, hava ister, nem ister yani normal, disarida yasiyan bir agacin ihtiyac duydugu her seyi ister.

Sunun yaninda en fazla ihtiyac duyacagi sizin ona verecegi sevgi oldugunu unutmayin. [kista, donma tehlikesi olan yerlerde agaclarinizi donmamasi icin onlem almalisiniz]

Bonsaili gunleriniz bol olsun.

Eski 27-12-2006, 12:24   #118
Ağaç Dostu

Iyi gunler murare, elinde o kadar sogut varken kendin de birseyler dene
en erken bir zamanda sogutlerim uzerinde yaptigim calismalari sana ve diger arkadaslara resim cekip gonderecegim[iki hafta once yaptigim bir calismayi firsat bulursam bu gun gonderirim]
Sevgi ve saygi ile kaliniz.

Eski 27-12-2006, 13:12   #119
Yeni Üye

greenv@lley's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2005
Söğüt ve bonsai inanın çok şaşırtıcı ve olmuşta ,
Söğüt suyu çok sever ,ozaman sık sulamak gerecek sanırsam
tebrik ediyorum.
En sevdiğim ağacı, bonsai olrak görmek süper

greenv@lley Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2006, 15:28   #120
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
elinde o kadar sogut varken kendin de birseyler dene
Bir iki denemem var ama daha form tutmasına yıllar var sanırım. Sizin çalışmalarınızı da sabırsızlıkla bekliyorum hocam.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024