agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni175Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-02-2013, 22:42   #241
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2013
****** olmaz irtibat numarası ile msjınızı bekliyor olcam.

ihsan.guvenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2013, 21:12   #242
Ağaçsever

viyol's Avatar

Giriş Tarihi: 27-11-2012
Bonsai Adayı

Bu fırça çalısı, bonsai olmak için uygunmu acaba???

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2013-02-07 16.56.32.jpg (68.8 KB, 575 views)
viyol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2013, 15:31   #243
Ağaçsever

zevraki's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2013
Selam.Ben Bonsai'ye yeni başladım araştırdığım kadarıyla çok keyifli ve sabırlı bir hobi ama nerden başalayacağımı bilmiyorum.Öncelikle yeni başladığım için sizin tavsiyelerinizi almak istiyorum.Hangi ağaç türünden başlasam sizce daha uygun olur teşekkürler

zevraki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2013, 15:44   #244
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zevraki Mesajı Göster
Selam.Ben Bonsai'ye yeni başladım araştırdığım kadarıyla çok keyifli ve sabırlı bir hobi ama nerden başalayacağımı bilmiyorum.Öncelikle yeni başladığım için sizin tavsiyelerinizi almak istiyorum.Hangi ağaç türünden başlasam sizce daha uygun olur teşekkürler
Aslında olay basit.
Başlangıç olarak doğada hoşunuza giden bir ağacı,gözünüzde ortalama 1/7 oranında küçültün ve aynı ağaç türünden aynı şekli verebileceğiniz adaylar seçerek üzerinde çalışmaya başlayın.

Üzerinde çalışma konusunda(aday seçimi,budama,telleme,şekil verme vs)forumda yeterince kaynak bulabilirsiniz.

Ama önce bir bonsai adayı seçmelisiniz.

Düzenleyen Manifesto : 20-02-2013 saat 18:24
Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2013, 10:17   #245
Ağaçsever

zevraki's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster
Aslında olay basit.
Başlangıç olarak doğada hoşunuza giden bir ağacı,gözünüzde ortalama 1/7 oranında küçültün ve aynı ağaç türünden aynı şekli verebileceğiniz adaylar seçerek üzerinde çalışmaya başlayın.

Üzerinde çalışma konusunda(aday seçimi,budama,telleme,şekil verme vs)forumda yeterince kaynak bulabilirsiniz.

Ama önce bir bonsai adayı seçmelisiniz.

teşekkürler.

zevraki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2013, 12:08   #246
Ağaçsever

Synnada's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2012
Galeri: 6
Bonsai adayı olur mu?

Merhabalar;

Bonsai tutkusuna yeni kapılanlardan birisi olarak bir konuda yorumlarınıza ihtiyacım olacak. Birkaç hafta önce yapmış olduğum dağ yürüyüşü esnasında rastladığım bir bitki dikkatimi çekti. Bulunduğum tepenin yamacında bulduğum bu bitki oldukça harap haldeydi. Dinlenmek için onun yanına oturdum ve incelemeye başladım. Ne tür bir bitki ya da ağaç olduğunu bilmiyorum. Onu oradan alıp bonsai için kullanabilir miyim diye epeyce düşündüm. Sonra yanımda gerekli teçhizatın olduğuna kanaat getirdikten sonra dikkatlice yerinden çıkardım. Kendi boyu kadar kökü vardı neredeyse. (uğraştırdı biraz...) Dönüş için yaklaşık 4 saatlik yolum vardı ve ona göre muhafazasını yaparak eve getirdim. Evde bulunan topraklı bir saksıya naklettim. Yaklaşık 20 gün olacak aldığımdan bu yana ve gayet sağlıklı görünüyor.

Sizlere öyküyü kısaca anlattıktan sonra şu konularda bilgisi olanlardan yardım isteyeceğim.

• Türü konusunda bilgisi olan var mı?
  • Yapraklarının oldukça zarar görmesinin sebebi ne olabilir?
  • Bonsai olarak yararlanabilir miyim?
Gövde yapısını ve üzerindeki hasarı gösteren fotoğraflar aşağıdadır:

Sağlıcakla kalın.

Synnada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2013, 12:42   #247
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Bonsaiye musait ama uğraşmak lazım.

Hasarların nedeni dolu olabilir. Yaprakların bir kısmını ortadan delmiş geçmiş.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 19:59   #248
Ağaç Dostu

zevren07's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2008
Ben internette ki fotoğraflarına bakarak şu "ACER palmatum Atropurpureum" türüne hayran oldum ve sipariş ettim.Antalya sıcakları yazın bu bitkiyi sıkıntıya sokar mı? Yazın yaylaya yazlığa götürsem diğer aylarda Antalya da gelişimini sürdürebilir miyim?Burada anormal sıcaklar 2-3 ay oluyor.Orada niyetim yaylaya götürmek.Şimdiden ilginize teşekkürler.

zevren07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 22:39   #249
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn zevren07,

Eğer Antalya'nın yaylası ile kastınız Korkuteli tarafı ise, orası bile bu bitki için sıcak sayılır
Ayrıca ben Adana'da bir tanesi Acer Rubrum olmak üzere 2 farklı Acer türü denedim; Rubrum sıcağa çok hassas, yazın yaylaya bile götürdüm ancak Adana'ya kışın geri getirdiğimde, bitki yaprak dökmedi, yani uykuya girmedi ve strese girdi. Diğerini ise toparlaması ve ölmemesi için Adana'nın serin bir bölgesinde toprağa indirdim.

Anlayacağınız Akdeniz şeridinin kışı bile bu bitki için tam yeterli gelmiyor

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2013, 00:16   #250
Ağaç Dostu

zevren07's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2008
Üzüldüm şimdi, ama neyse bir deneyelim artık,biraz yavaş gelişerek de olsa hayatta kalması için uğraşacağım.Demek Korkuteline bile sıcak,bu baya üzdü beni. Ilginize teşekkür Sakaki.

Sakaki beğendi.
zevren07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 19:34   #251
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Bodur çalı türlerini kullanmaya çalışın. Daha az bakım ile daha kaliteli sonuçlar alırsınız.

miralay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 13:28   #252
/

Giriş Tarihi: 05-03-2013
Bonsai`ye yeni baslama (yardim ve tavsiye)

Merhaba arkadaslar,

Simdi bonsai tohumu diye bir sey yok diyeceksiniz evet biliyorum. Bende guzel Bonsaileri olan agac tohumlarinin siparisini verdim.

Bende yeni baslayan bonsai meraki gecmeden hemen internetten tohum siparisi verdim. Aslinda hazirdan baslayacaktim ama internetten hazirlari baya bir ucuk fiyatla satiliyor.

Su an bulundugum Diyarbakirda da maalesef marketlerde de fazla yok. Olanda hosuma gitmedi ficus turuydu ( formu kotuydu).o yuzden bende tohumdan siparis verip bir taraftan da fidandan yetistiriyim diyiyorum iste burada da sizin gibi deneyimli arkadaslar devreye giriyor.

Dun fidanliktan bir tane zeytin fidani aldim adam asili oldugunu soyledi bende boyu ve capi hosuma gitti icin aldim.

Simdi resimlerini ekledigim zeytin mi?

Ve bu asamadan sonra ne yapmam gerekiyor budama mi yoksa saksi degistirip beklememi veya baska bir sey.

Bir de tohum resimlerini de ekledim bunlari nasil yapmami onerirsiniz acaba.

yardimlarinizi sabirsizlikla bekliyorum. Bu arada cuce nar ve baska kucuk bonzai icin degisik agac fidelerini ucuz ve saglam yollu nereden bulabilirim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_0210.JPG (61.1 KB, 504 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0211.JPG (47.5 KB, 497 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0212.JPG (60.6 KB, 489 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0214.JPG (63.1 KB, 488 views)
yunus2321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 17:55   #253
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yunus2321 Mesajı Göster
Simdi resimlerini ekledigim zeytin mi?

Ve bu asamadan sonra ne yapmam gerekiyor budama mi yoksa saksi degistirip beklememi veya baska bir sey.

Bir de tohum resimlerini de ekledim bunlari nasil yapmami onerirsiniz acaba.

yardimlarinizi sabirsizlikla bekliyorum. Bu arada cuce nar ve baska kucuk bonzai icin degisik agac fidelerini ucuz ve saglam yollu nereden bulabilirim.
Merhaba sn yunus2321,

Evet bu bir zeytin.

Bence hiçbir şey yapmadan önce forumumuzun "Bonsai Başlıklarını" iyice okuyup, bonsai konusunda öğrenebildiğiniz herşeyi öğrenin. Şu anda anladığım kadarıyla pek bilgi sahibi değilsiniz ve bu aşamada bir işlem yapmak veya herhangi birinin tavsiyesine uyarak bir işlem yapmak belki de ağacınıza yapacağınız en en kötü şey olur

Bonsai konusunda lazım olacak her türlü bilgi forumumuzda fazlasıyla mevcut, bulamadığınız bir şey olursa yardım da isteyebilirsiniz

Tohum konusuna gelince; bahçeniz varsa onları bahçenize ekin ve 3-5 yıl unutun. Tohumdan üretilen fidanlar üzerinde bonsaiye yönelik çalışmalar yapmak için zaten daha uzun bir süre gerekli. O bakımdan acele etmenize gerek yok.

Fidan bulmak da zor değil, zaten bonsai hakkında bazı temel bilgileri kavradıktan sonra ve forumda örnek çalışmaları inceledikten sonra neyi nerede bulabileceğinize daha rahat karar verir bir hale geleceksiniz.

Başarılar dilerim.

Dipnot: "Bonzai" değil "Bonsai"

Eski 11-03-2013, 23:07   #254
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Merhaba sn yunus2321,

Dipnot: "Bonzai" değil "Bonsai"
iyi akşamlar...

Evet sanirim sadece bir yerde bonsai yerine bonzai yazmisim duzelttiğiniz için teşekkürler...

Tohumlara gelince onları söyleminize göre bahçem yok ama artık aldığım viyol yani fide yetiştirme kabına ekip bekleyecem umarım 1-2 ay içinde filizlenir.

Bu arada hazır bir bonsai de almama gerek var mı?

Eski 12-03-2013, 00:10   #255
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yunus2321 Mesajı Göster
Bu arada hazır bir bonsai de almama gerek var mı?
Kesinlikle gerek yok Hatta hazır bonsai almak yerine bonsaiye uygun ve hataları tolere etme kabiliyeti yüksek/hızlı gelişen ve bölgenize uygun bir ağaç/fidan seçmek size daha hızlı deneyim kazandırır.

Eski 12-03-2013, 06:45   #256
/

Alıntı:
Kesinlikle gerek yok Hatta hazır bonsai almak yerine bonsaiye uygun ve hataları tolere etme kabiliyeti yüksek/hızlı gelişen ve bölgenize uygun bir ağaç/fidan seçmek size daha hızlı deneyim kazandırır.
Bakalım söylediklerinize uygun güzel fidan bulabilecekmiyim.

Teşekkürler.

yeşillim beğendi.
Eski 12-03-2013, 10:25   #257
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2010
Thumbs up Asilem / ıhlamur, çam

Merhaba Arkadaşlar
Bonsai ilgimiz eşimin nette bonsai tohumları görmesiyle başladı. Büyümüş halinin fotoğrafları bizi heyecandırdı, eşim sipariş verecekti ki bir aksilik oldu ve sipariş gecikti, bende o boşluktan yararlanıp araştırma yaptım, tohumdan bonsainin biraz sıkıntılı olduğunu ve uzun zaman aldığını öğrendim, en iyisi fidan üzerinde çalışmaya başlamak olduğunu okudum. Bunun üzerine eşimle tohumdan vazgeçtik.

Geçtiğimiz haftasonu Kartepe'ye annemlere gitmiştik, orda bonsai merakımızı dile getirdik, ve annem bize bahçeden bir ıhlamur fidanı ve kendisinin fotodaki şişeye yeni dikmiş olduğu, tutup tutmayacağından emin olmadığı çam fidanını verdi...

Annemin ekmiş olduğu çam fidanını (fidesi mi demeliyim bilmiyorum ikisinin arasındaki farkı) sadece suluyorum..
Ihlamuru ise az önce gübreli bir toprağa ektim hemen fotoğrafını çektim... Hayatımdaki ilk ekim işlemim bu arada, inşallah tutar..

Ihlamurun yanında iki tane küçük sürgün var (sanırım sürgün adı) onları gözetleyerek tutup tutmadığını anlamayı düşünüyorum. Ben henüz toprakla bitkilerle haşır neşir olma konusunda da acemiyim.. Saksıda çiçeklerim var ama hazır dikilip bana verilmiş bitkiler, sadece suluyorum ben...

Bonsai de eşimle ortağız, inşallah bitkilerimiz tutar...
Tecrübeli arkadaşlarımızın fikir ve yorumlarını bekleriz...
Sevgiler...

tourkana ve Sakaki beğendi.
Asilem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2013, 17:08   #258
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asilem Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar
Bonsai ilgimiz eşimin nette bonsai tohumları görmesiyle başladı. Büyümüş halinin fotoğrafları bizi heyecandırdı, eşim sipariş verecekti ki bir aksilik oldu ve sipariş gecikti, bende o boşluktan yararlanıp araştırma yaptım, tohumdan bonsainin biraz sıkıntılı olduğunu ve uzun zaman aldığını öğrendim, en iyisi fidan üzerinde çalışmaya başlamak olduğunu okudum. Bunun üzerine eşimle tohumdan vazgeçtik.

Geçtiğimiz haftasonu Kartepe'ye annemlere gitmiştik, orda bonsai merakımızı dile getirdik, ve annem bize bahçeden bir ıhlamur fidanı ve kendisinin fotodaki şişeye yeni dikmiş olduğu, tutup tutmayacağından emin olmadığı çam fidanını verdi...

Annemin ekmiş olduğu çam fidanını (fidesi mi demeliyim bilmiyorum ikisinin arasındaki farkı) sadece suluyorum..
Ihlamuru ise az önce gübreli bir toprağa ektim hemen fotoğrafını çektim... Hayatımdaki ilk ekim işlemim bu arada, inşallah tutar..

Ihlamurun yanında iki tane küçük sürgün var (sanırım sürgün adı) onları gözetleyerek tutup tutmadığını anlamayı düşünüyorum. Ben henüz toprakla bitkilerle haşır neşir olma konusunda da acemiyim.. Saksıda çiçeklerim var ama hazır dikilip bana verilmiş bitkiler, sadece suluyorum ben...

Bonsai de eşimle ortağız, inşallah bitkilerimiz tutar...
Tecrübeli arkadaşlarımızın fikir ve yorumlarını bekleriz...
Sevgiler...
Forumumuza ve bonsai dünyasına eşinizle birlikte hoş geldiniz

Tohumdan başlamak yanlış değil aslında, ama çok daha uzun bir süreç gerektirdiği için özellikle yeni başlayanlara tavsiye edilmeyen bir durum genelde.

Şimdi tohum yerine fidan almışsınız ama keşke biraz daha gelişmiş fidan alsaymışınız daha da iyi olurmuş. Bir sonraki fidanınız daha gelişmiş bir şey olursa öğrenmeye bir an önce başlayabilmek için daha iyi olur sizin açınızdan

Kolay gelsin & başarılar...

NOT: Fotoğrafları foruma yüklemeniz mümkün mü acaba?

Eski 13-03-2013, 14:24   #259
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Arkadaslar, Bonsai hakkinda fazla bir bilgim yok, hatta bu konuda kara cahilim desem yeridir. Suan yeni yeni Bonsai ile ilgili basliklardaki calismalari elimden geldigince takip etmeye calisiyorum.

Merak ettigim, kucucuk bir saksida, azicik toprakla bir Agac nasil besleniyor. Yoksa sivi besin, vitamin mi veriliyor.

Anladigim kadariyla hemen hemen her Agac turunden Bonsai calismasi yapilabiliyor. Peki Araucaria Araucana ( Maymun Cikmaz Agaci ) da Bonsai icin uygun bir Agacmidir?

Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 14:54   #260
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Merhaba sn Tohumcu Nilgun,

Ağaç için önemli olan toprağının azlığı veya çoklu ya da köklerinin uzunluğu veya kısalığı değil ihtiyacı olan besinlere ulaşabilmesi ve alabilmesi. Dolayısıyla sizin de dediğiniz gibi ağacın ihtiyaç duyduğu besinleri saksıdaki ağacımıza biz verdiğimiz sürece sorun yok demektir

Vitamin, hormon vs. şeylere pek itimat etmeyin, bildiğimiz gübrelerden veriyoruz hepimiz ve ayrıca izelement katkısı vs. Bunun dışında gizemli veya sır sayılacak birşey verilmiyor minyatür kalması için.

Arokarya ağacını ben şahsen dallanma ve folyajı açısından bonsai için pek uygun bulmuyorum, daha doğrusu hoş olacağını hiç sanmıyorum ama onun bile bonsaisi yapılabilir tabii ki

Sevdiğim türler içerisinde yetiştiremediğim tek tür Acer'ler. Belçika'da güzel bonsai nursery'ler olduğunu biliyorum, hatta Hollanda'da daha da çok. Yerinizde olsam oralardan güzel bir pre-bonsai acer alırdım kendime

Eski 13-03-2013, 15:38   #261
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Alıntı:
Merhaba sn Tohumcu Nilgun,

Ağaç için önemli olan toprağının azlığı veya çoklu ya da köklerinin uzunluğu veya kısalığı değil ihtiyacı olan besinlere ulaşabilmesi ve alabilmesi. Dolayısıyla sizin de dediğiniz gibi ağacın ihtiyaç duyduğu besinleri saksıdaki ağacımıza biz verdiğimiz sürece sorun yok demektir

Vitamin, hormon vs. şeylere pek itimat etmeyin, bildiğimiz gübrelerden veriyoruz hepimiz ve ayrıca izelement katkısı vs. Bunun dışında gizemli veya sır sayılacak birşey verilmiyor minyatür kalması için.

Arokarya ağacını ben şahsen dallanma ve folyajı açısından bonsai için pek uygun bulmuyorum, daha doğrusu hoş olacağını hiç sanmıyorum ama onun bile bonsaisi yapılabilir tabii ki

Sevdiğim türler içerisinde yetiştiremediğim tek tür Acer'ler. Belçika'da güzel bonsai nursery'ler olduğunu biliyorum, hatta Hollanda'da daha da çok. Yerinizde olsam oralardan güzel bir pre-bonsai acer alırdım kendime
Sayin Sakaki, sordugum konularda beni aydinlattiginiz icin cok tesekkur ederim.

Bu aralar kucuk kizimla ilgilendigim icin baska ugraslara zaman bulamiyorum. Sadece Bonsai hakkinda bilgi edinmeye calisiyorum. Ilerki zamanlarda tavsiyenize uymayi dusunuyorum. Saygilar...

Sakaki beğendi.
Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 19:11   #262
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2010
Alıntı:
Forumumuza ve bonsai dünyasına eşinizle birlikte hoş geldiniz

Tohumdan başlamak yanlış değil aslında, ama çok daha uzun bir süreç gerektirdiği için özellikle yeni başlayanlara tavsiye edilmeyen bir durum genelde.

Şimdi tohum yerine fidan almışsınız ama keşke biraz daha gelişmiş fidan alsaymışınız daha da iyi olurmuş. Bir sonraki fidanınız daha gelişmiş bir şey olursa öğrenmeye bir an önce başlayabilmek için daha iyi olur sizin açınızdan

Kolay gelsin & başarılar...

NOT: Fotoğrafları foruma yüklemeniz mümkün mü acaba?
Hoşbulduk Syn Sakaki teşekkürler

Gelişmiş fidan derken dallı budaklı olmasını mı kastettiniz acaba, yoksa gövde kalınlığını mı? Esasen bu fidancık (ıhlamur) daha uzundu ve dalları vardı lakin annem onu bize verirken budadı, sanırım tutması için yaptı bunu.

Şuan ilk hedefim bu fidanların yerlerini sevmeleri ve tutunmaları, onlar gelişmeye başlayınca bonsaiye dönüşmeleri konusunda neler yapmam gerektiğiyle ilgili yardıma ihtiyacım olacak..

NOTA CEVAP: Elbette mümkün, yüklüyorum efendim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg CIMG1215.jpg (29.7 KB, 473 views)
Dosya Türü: jpg CIMG1218.jpg (32.8 KB, 466 views)
tourkana, Sakaki ve Synnada beğendi.
Asilem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 12:37   #263
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Bu bilgileri bu forumdan rahatlıkla edinebilirsiniz.
Ayrıca kısa zaman içinde yeni başlayanlara yönelik,bilgiye ulaşmanın daha pratik olduğu sık sorulan sorular ve cevaplarına ilişkin genel bir başlık açacağız.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 18:30   #264
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2013
Ormanın yol geçecek kısmından bir kara çam fidanı söktüm geldim. Eşim bu ne dedi. dedim bonsai.
okuyorum blogları forumları, okudukça kafam karıştı gitti. Lütfen birisi yardımcı olsun. En ideal başlangıç ağacı hangisidir?, bu ağaç kaç yaşında olmalıdır?, kök formunu ve dal formunu ağaca zarar vermeden kazandırmanın en kolay yolu nedir?

phonemon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 20:36   #265
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi phonemon Mesajı Göster
Ormanın yol geçecek kısmından bir kara çam fidanı söktüm geldim. Eşim bu ne dedi. dedim bonsai.
okuyorum blogları forumları, okudukça kafam karıştı gitti. Lütfen birisi yardımcı olsun. En ideal başlangıç ağacı hangisidir?, bu ağaç kaç yaşında olmalıdır?, kök formunu ve dal formunu ağaca zarar vermeden kazandırmanın en kolay yolu nedir?
Sanırım biraz tersten başladınız gibi
Öncelikle kafanızı karıştıran ve sorular yönelttiğiniz her konu hakkında bilgiyi forumumuzun bonsai bölümündeki başlıklar altında bulabilirsiniz. Keşke önce bunları bir okuduktan, iyice öğrendikten ve biraz da deneyim yaşadıktan sonra ağaç sökseydiniz.

Eski 27-03-2013, 23:05   #266
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2013
Wink Coğrafi konuma uygun fidan seçimi ve DIY NPK

Herkese merhaba.

Bir alışveriş sitesinde bonsai tohumu görmemle bu hobiyi yapmaya kara verdim. Küçük bir araştırma ile bu forum sitesini buldum ve yapmam gerekenleri araştırmaya başladım. Bu hobide çok çok acemi olduğum için fazla yalnış yapmadan ilerlemek istiyorum.Bu yüzden sizlerinde destek ve önerileri benim için önemli.
Eskişehir'in mevsim şartlarına uygun ağaç türleri üzerinde araştırma yaparken en uygun türün ardıç olacağı kanısına vardım.Buradaki bir kaç fidancıyı gezdim ancak ardıç türleri bulamadım.Bende internetten sipariş etmeye karar verdim.
(Sürünücü Ardıç İbuki Ardıcı Juniperus Conferta Blue Pacific 100 Cm 15-20 cm çap 29.00tl)

(Sürünücü Ardıc İbuki Ardıcı Bodur Juniperus Procumbens Nana 20-30 Cm Çapı 39.00tl)

Bir fidan için bu fiyatlar normalmidir.
Birde (toros(lübnan)sediri 60-80 cm boy 7.50tl)

Bu iki ağaç türü arasında kaldım. Eskişehir'in mevsimsel şartlarını ve acemi birisi olmamı göz önüne alarak hangi türü seçmeliyim.

İkinci konu ise sormam için biraz erken ancak araştırma mahiyetinde; Ben bitkili akvaryum ile uğraşıyorum.Emers ve submers bitki yetiştiriciliği ile uzun zamandır ilgileniyorum.Bu bitkilerde kullanılan gübreleri de maliyeti çok düşürdüğü için kendim (DIY) yapıyorum. Akvaryum gübreleri biraz pahalı Potasyum, Fosfat, Nitrat, Karbon(Excell) ve Demir gübrelerini kendim yapıyorum.Micro element gübresini ise yapımı çok meşakatlı olduğu için başka bir hobiciden alıyorum. Sanırım fidanlarımızda-ağaçlarımızda-bonsailerimizde bu gübrelerin kullanımında bir sakınca yok. Akvaryumda gübre miktarını ''ppm'' olarak ayarlama yapıyoruz. Bunu toprakta nasıl ayarlama yapabiliriz.
Örnek vermek gerekirse 1ml fosfat gübresi 50 lt suya 0,1 ppm fosfat katıyor. Akvaryumda olması gereken fosfat miktarı 0,5ppm. Buna göre ne kadar fosfat eklemem gerektiğini biliyorum.Haftalık olarak sudaki fosfat - nitrat - demir miktarlarını ölçüp uygun değere getiriyorum.Toprakta **** fidanda bu durum nasıl işliyor.

Biraz uzun oldu sanırım.
Teşekkürler.

eskserkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2013, 19:51   #267
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2013
Angry Fidan Seçimi

Merhaba Arkadaşlar;

Güvendiğim ve yıllardır evimizin bahçesini süsleyen ağaçlarını düzenleyen insan ile konuştum fide ile bu işe başlanacağını duydum ki az çok bu işi yapan birisi olarak hoşuma da gitti açıkcası oturduğum yer İstanbul bu nedenle biraz da soğuğa töleransı olan fideler düşünüyorum ama çok fazla bir bilgim yok bu konuda, aşağıdaki tercihlerden birisini bana seçebilirseniz buna göre balkonu fidanlar ile donatmak istiyorum.

Vereceğiniz fikir, öneri ve yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

- Cupressus Arizonica (Mavi Servi) Temin edilebilecek fidan 80-100 cm.
- Juniperus Horizontalis Lime Glow (Sarı Ardıç) Temin edilebilecek fidan 55-60 cm.
- Cupressus Macrocarpa Goldcrest (Limoni Servi) Temin edilebilecek fidan 50-75 cm.
- Nar Fidanı HİCAZ NARI

* Tavsiye edebileceğiniz diğer fidanları da getirtmeye çalışacağım, bunlar deneyimli olduğum türler olduğu için belirttim.
** Söğüt ve şimşir konusundaki tecrübe, deneyimlerinizden faydalanarak tavsiyelerinize de açığım.

OmerTarik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2013, 13:30   #268
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2013
İlk Bonsai çalışmam

Merhaba arkadaşlar;

Ben aranıza yeni katılan bir üyeyim. Evimin etrafında ufak bir bahçem ve bahçemde 10 kadar meyve ağacım var. Geçen sene kuruduğu için köke yakın bir yerden kestiğim bir AYVA ağacım vardı. Geçen gün bahçeyle uğraşırken kökünden birkaç yeni dal oluştuğunu gördüm ve söküp daha uygun bir yere dikeyim dedim. Bu arada sökerken köke biraz zarar verdim sanırım Sonra bu ağaçtan bonsai yapabileceğimi fark ettim ve biraz araştırma yaptım internette. En açıklayıcı bilgilere sitenizden ulaştım. AYVA ağacı biraz daha kendini toparladığında saksıya alıp çalışmalarıma başlayacağım.

Bu arada Havai Köklendirme konusunu gördüm forumda ve birkaç ağaca daha uygulamak istiyorum. ÖNEMLi sorun şu ki, hormon kullanmadan köklendirme yapmak istiyorum ve SÖĞÜT SUYU'nun bu işlemi hızlandırabileceğini okudum H.ALİ beyin yazısında. Söğüt suyunun 4 hafta gibi bir sürede oluştuğunu okudum, o nedenle SÖĞÜT ÇAYI hazırlayarak 1-2 günde tamamlayacağımı düşündüm. Söğüt çayını şöyle hazırladım; 3-5 cm uzunluğunda kestiğim taze söğüt dallarını kaynar suya koydum ve dinlendirmeye aldım. 2 gün sonra denemeye başlayacağım.

Soru 1; meyve ağaçlarından bonsai ye başlamam doğrumu? Tam bir acemiyim de
Soru 2; Söğüt suyu havai köklendirme için iyi bir seçim mi? IPA hormonu da havai köklendirme için aynı sonuçları verir mi?
Soru 3; bu dönem (Mart-Nisan Ayları) köklendirme için veya ağaçların büyümesi içi doğru bir dönem mi?
Soru 4; Söğüt ağacından bonsai elde etmek için havai köklendirme yerine suda köklendirip başlaya bilir miyim?

Birçok ağacı aynı anda köklendirip denemek istiyorum ki elimde çalışma yapacak çok öğe olsun. Umarım hepsi tutar da hepsinin görsellerini buradan paylaşırım.

Yardım ve yorumlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

h.armutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2013, 14:31   #269
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Merhaba,
Bende yaklaşık 5-6 aydır bonsai ile ilgileniyorum ve artık uygulamaya geçmek istiyorum.
Öncelikle çok uzun olacağını bilsem de tohumdan nar, elma, armut vb. bitkilerden bonasi için çimlendirmeye başladım.
Ama benim asıl sorum şu: Doğadan bonsai için ağaç almak istememe rağmen, çok güzel bonsai adaylarının olduğunu düşündüğüm köyüme yalnızca bu yaz ağustosun ilk 10-20 gün için gidebiliyorum. Bu aylarda doğadan fidan alınır mı?
Köyümde ki başlıca ağaçlar: Elma, armut, vişne, ardıç, ahlat, çam, meşe, söğüt, kavak.
Köyün iklimi hakkında: Bayburt ilinde bulunuyor. Sert karasal iklime yakın fakat daha yumuşak karadeniz iklimine geçiş bölgesinde.

hafka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2013, 15:10   #270
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.armutlu Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar;

Soru 1; meyve ağaçlarından bonsai ye başlamam doğrumu? Tam bir acemiyim de
Soru 2; Söğüt suyu havai köklendirme için iyi bir seçim mi? IPA hormonu da havai köklendirme için aynı sonuçları verir mi?
Soru 3; bu dönem (Mart-Nisan Ayları) köklendirme için veya ağaçların büyümesi içi doğru bir dönem mi?
Soru 4; Söğüt ağacından bonsai elde etmek için havai köklendirme yerine suda köklendirip başlaya bilir miyim?
1- Ayva güzel bir seçim olabilir, ama bunun yanında dayanıklı yaprak döken-dökmeyen birkaç başka adayınız daha olmasını öneririm.

2- Köklendirme hormonunu çok fazla önemsemeyin, Japonlar kabuk soyulduktan sonra açıktaki kısmına tekrar iyileşmemesi için bakır tel sarıyorlar, söğüt suyunu deneyebilirsiniz, bunun öncesindeki hazırlılkarı yeterki iyi yapın mutlaka olumlu sonuç alırsınız, tabi ağacın türü de bunda bir etken. (Çamı yapmayın )

3- En iyi zaman havaların ısınmaya başladığı zamandır , çok sıcaklarda köklendirme alanını nemli tutmak zor olabilir ama bu dönemde uygundur.

4- Söğüt kolay kökleniyor, bu konuda önceki çalışmaları araştırın derim, nette bolca örnek olması lazım.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bonsai, bonsai eğitimi, bonsai fidan seçimi, bonsai köklendirme, bonsaiye adım atanlar, havai köklendirme, limon ağacı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024