agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni175Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2007, 20:54   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2007
Yeni başlayanlar, bonsai için fidan seçimi

merhabalar. benim ulaşabilecegim bir fidanlık bulamadım o yuzden bahcemdeki bazı fidanların fotograflarını çektim buraya yukledim.sizden bunların hangilerinden bana bonsai olabilecegini soylemenizi ricaa ediyorum.gerçi siz hepsinden olur diyeceksiniz ama boyları ve govde kalınlıkları biraz farklı..teşekkurler..

şimdi bu yukarıdaki ceviz fidanı boyu 20 cm falan var.bunu saksıya alayımmı yoksa biraz daha beklesinmi? normal bir saksıya almayı düşünüyordum.

bu da ikinci ağacım bir çam ama türünü bilmiyorum fıstık çamımı yoksa başka bir türmü bilemeğeceğim.bunun boyu daha uzun 50 cm var govdesi daha kalın.ama bu bahar yeni filizler vermedi galiba bulundugu kutu yuzunden olsa gerek..

yukarıda bir çam daha.bu daha guzel boyu da kısa biraz 20 cm var **** yok ama dalları cok hoş gercekten canlı ve yeşil yeşil

üstte de son çamım.
arkadaşlar gercekten bahçem cok buyuk ama en fazla çam fidanı var başka da fidan bulamadım.çamların hepsi 4-5 yaşındadır.
yardımlarınız için gercekten sağolun.
bunları saksılara almalımıyım.yoksa kalsınlarmı öyle.
ama ben bir an once başlamak istiyorum bu işe ve elimde uygun ağaç yok bu çamların bazıları çok güzel gerçekten..

akon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2007, 14:12   #2
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Akon
Ağaçların gördüğüm kadarıyla bonsai için pek uygun değil.
Üstelik bonsaiye yeni başlayacağın için sökmektense fidelerini saksıda almanı, bunları ise bonsaide yapacağın tellemelere ve budamalara alışabilmen için yerinde şekillendirerek el alışkanlığını arttırmanı tavsiye ederim.
Böylece bahçende de güzel form almış ağaçlar olacaktır

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2007, 17:08   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2006
Merhaba Akon,Ceviz yaprakları hayli büyük bir ağaçtır.Dolayısıyla yaprak küçültmede sıkıntı yaşayabilirsin gibi geliyor.Hem ceviz faydalı bir meyve.Bırak onu sana meyvelerini versin.2.fotoğraftaki mavi ladin gibi duruyor.3 ve 5. fotoğraftakiler hakkında fikrim yok fakat 4. iğne boyları ve renginden anladığım kadarıyla fıstık çamı.Benim özellikle dikkatini çekmek istediğim konu;çamların hepsinin iğne uçları sararmış.Sana alarm veriyor.İçlerinde 2 numara bonsaiye uygun gibi ama önce sağlığına kavuşsun

cüce nar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2007, 19:33   #4
Ağaç Dostu

başka fidanım yok ama..
cüce nar bende farkındayım ama ne kadar özen göstersemde o sararmalar bir türlü gitmiyor..önerebileceğin bir çözüm var mı?

Eski 16-05-2007, 22:43   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Sevgili akon merhaba.

Bende senin gibi daha çok yeniyim ama bence:

Öncelikle bahçem çok geniş diyorsun ama bütün fidanlarını kutuların içine hapsetmişsin. Öncelikle uygun zamanda hepsini bahçene aktar. Yani kutularından kurtarıp direk toprağa dik. Bu şekilde sararmalrın önüne geçersin ayrıca fidanların çok daha hızlı gelişip daha kalın gövdeye daha çabuk ulaşırsın. Ama bu aktarma için şu zamanlar pek uygun değil diye biliyorum. Öncelikle sonbahara kadar yaşatmaya çalış. Eğer ölmezlerse kışa girmeden **** kıştan çıkarken bahçene aktar. Ama bu arada bu sitedeki hemen hemen bütün yazılanları oku. Mesela; aktarma yapılırken nelere dikkat edilir, aktarma zamanı, hangi fidanlar aktarma yaparken nelere dikkat ediyoruz, aktarmadan önce fidanlarımızın yaşaması için neler dikkat ediyoruz vs, vs

sevgiyle

vekilori

vekilori Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2007, 23:00   #6
Ağaç Dostu

vekilori yazdıkların için teşekkurler fakat benim sadece bir tane fidanım saksıda diğerlerinin hepsi zaten bahcede duruyor kutuda falan değil.ben sadece onlardan bazılarını saksıya almak istiyordum o nedenle sormuştum

Eski 17-05-2007, 11:03   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2006
''Ama bu aktarma için şu zamanlar pek uygun değil diye biliyorum. Öncelikle sonbahara kadar yaşatmaya çalış. Eğer ölmezlerse kışa girmeden **** kıştan çıkarken bahçene aktar.''Burada bir yanlış anlaşılma var.Ağaçların yerlerini değiştirmede uykuda oldukları Ekim-Nisan arasını beklemenin sebebi;ağaçlar söküm esnasında kökleri zarar göreceğinden uygulamanın belirtilen aylarda yapılması gerekir ki ağaç bu şoku atlatabilsin.Yani bu uygulama doğadan/bahçeden sökülüp saksıya alınmak istenen ağaçlar için geçerli.Saksıdan yere taşıma esnasında böyle bir risk olmadığı için söz konusu değil.Ancak yinede ufak ta olsa şöyle bir risk var.O da ağaç mekan değiştirdiği için maruz kalacağı güneş/ışık,açık/kapalı ortam değişikliği ağaçta bir stres durumu yaratabilir.Eğer yaz dönemlerinde zorunlu bir yer değiştirme söz konusu ise bunlara dikkat etmek gerekir.Gölge bir yerde saksıdaki bir ağacı direk güneş alan bir bahçeye almak risk yaratabilir.çamların iğne uçlarındaki sararmalar için;Ağaçlara verdiğin su miktarı ve gübre etkili gibi.Yinede forumdaki ziraat mühendisi arkadaşlar ve bu konuda alaylı bir çok arkadaş var.Onlar bu konuda daha ayrıntılı cevap vereceklerdir.Yeşillikler içinde bir ömür dilerim.

cüce nar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2007, 12:13   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2007
Bonsai seçimi...

Merhabalar bu forumu bulmam gerçekten çok iyi oldu kara kara düşünüyordum nasıl yetiştiririm ne yaparım diye forumdaki birçok konuyu okudum ancak bu beni kararsızlığa sürükledi sizlerin önerilerini bekliyorum. Süpermarketlerden bonsai alma taraftarı değilim bir fidan alıp herşeyi kendim yapmak istiyorum ancak ne alacağım konusunda sizden yardım istiyorum almak istediğim ağaçın özellikleri öncelikle arsız olması kolaylıkla şekil verilebilmesi ve ucuz olması çünkü maalesef çok paralar verebilecek durumda değilim şu anda hangi fidanı önerirsiniz?

TeTiK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2007, 12:21   #9
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2007
Ben hiç deneyimli değilim ama ilk defa başlayanlara 3-4 senelik bir şimşir öneriliyor. Tabi bir fidancıdan alcaksınız. Zaten bu forumda üyelerin bonsai çalışmaları var oraya da yeni başlık açıp fotoğraflarını eklerseniz hangi biçimde,stilde yapacağınızı öneren deneyimli kişiler bulursunuz.

caploonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2007, 12:27   #10
Yeni Üye

çok teşekkürler. Bir sorum daha olacak 3-4 senelik şimşir fiyatları nedir acaba?

Eski 13-06-2007, 12:31   #11
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Pek fazla değildir ben daha genç fidan aldım 2 ytl ye ama onun büyümesi lazım bonsai olması için.
3-4 senelikler ise 5 ytl yi geçmez heralde belki daha ucuzdur.

Eski 13-06-2007, 12:33   #12
Yeni Üye

Mikail50's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2007
Bende yeni baslayan biri olarak tavsiyem na kadar saglikli olur bilemem,ama ben birkaç çesitle birden basladim.Zeytin,elma,asma ve 2 tane pre-bonsai(yani bonsai adayi).

Mikail50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2007, 12:44   #13
Yeni Üye

Bunu duyduğuma çok sevindim ben de korkmuştum çok daha pahalıdır diye sanırım ben de istediğim gibi bir kaç çeşit alabilirim aslında 2. seçenek olarak ardıç düşünüyordum gerçekten çok güzel bir ağaç yapraklarıda öyle bu konuda fikriniz nedir acaba ve başlangıç olarak ne gibi malzemeler satın almalıyım?

Eski 13-06-2007, 13:12   #14
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Benim hiç tecrübem olmadığından sadece forumda okuduklarımın bazılarını anlattım. Bu konuda bir fikir veremem.

Eski 13-06-2007, 13:58   #15
Yeni Üye

tamam yinede çok teşekkür ederim yardımlarınız için araştırmaya devam...

Eski 13-06-2007, 14:16   #16
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Başlangıç için birkaç fidanla başlamak pek çok açıdan faydalı. Çünkü ilk öğreneceğiniz iş olan sulama ve fidanı yaşatma çalışmasında, kayıp verme riski yüksek.
Bir kaç fidanla başlama bu bakımdan çok uygun.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2007, 15:46   #17
Yeni Üye

Tamamdır kararımı verdim şimşir, akçaağaç ve ardıç alacağım en yakın zamanda fotoğraflarını koyup gerekli bilgiler konusunda sizleri rahatsız edeceğim saygılar.

Eski 13-06-2007, 15:58   #18
Ağaçsever

dentist48's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2007
şimşir ve ardıç iyi seçim.dayanıklı, küçük yapraklı,ağır budamalara ve tellemeye uygun kolay şekil verilebilir...vs

dentist48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2007, 20:01   #19
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Bonsai için fidan ararken bir Begonvil buldum, bir de şimşir ama özellikle kökleri dikkatimi çektiği için aldım. Çok küçük umarım uygun bir şekil bulurum onun için. Bir de Karabiber diye pazarcıdan Yalancı Karabiber almıştım. Onu da bonsaide değerlendirebilir miyim?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg şm.jpg (66.6 KB, 3853 views)
Dosya Türü: jpg şmş.jpg (66.5 KB, 3815 views)
Dosya Türü: jpg krbb.jpg (66.7 KB, 3808 views)
Dosya Türü: jpg bgv.jpg (68.8 KB, 3831 views)
emrebadem beğendi.
hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2007, 21:40   #20
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
En alttakini yenimi ektiniz acaba?

emrebadem beğendi.
cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2007, 21:56   #21
hfz
Ağaç Dostu

En alttaki Begonvil. Bir fidancıdan bu şekilde aldım. Aldığımda budanmıştı. Ben henüz bir işlem yapmadım. Zaten bu haliyle bile tam bir bonsai görüntüsünde. Bu anlamda şanslıyım.

Sadece vitamin verdim yeni yerine alışmasında yardımcı olsun diye.

Eski 07-09-2007, 22:41   #22
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Size kendi yaptığım birşeyi tavsiye edeyim.
Önümüzdeki bahar başı toprağını kalıp olarak koruyarak yani kökleri dağıtmadan saksıdan çıkarın. Eğer kökler saksıyı sarmışsa daha büyük saksıya, sarmamışsa aynı saksıya tekrar dikin. Tekrar dikerken yapacağınız şey, yüzey toprağını hafif hafif alın. Ben bu işlemi nazikçe eski bir bıçakla yapıyorum. Kökler çıkabilir. Çıkan kökler odunsu olduğu sürece sorun yok. Yoğun şekilde kılcal kökler görünce işlemi bırakın. Şimdi tekrar dikime hazır. Saksının dibine toprak ilave edip diktiğinizde bu bonsai adayının, daha da ortaya çıktığını farkedeceksiniz.

nur.erdoann ve HasTas beğendi.
Eski 07-09-2007, 23:04   #23
hfz
Ağaç Dostu

Kökler saksıyı tamamen sarmış durumda. Hatta şu an bile dağıtmadan daha büyük saksıya alsam mı diye düşünmüştüm ama önce Memet'e göstermek istedim.

Toprağı biraz açmıştım köklere bakmak için. Üst toprağı ince köklere kadar açarsam çok güzel bir kök çıkacak karşıma. Epeyce de kalın üstelik. Bir iki gün içinde toprağı azıcık açarak kökün resmini alır buraya koyarım.

Eski 08-09-2007, 14:17   #24
hfz
Ağaç Dostu

Resim almak için kök kısmını birazcık açtım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg kök.jpg (69.7 KB, 3798 views)
Dosya Türü: jpg kök1.jpg (69.6 KB, 3768 views)
emrebadem beğendi.
Eski 09-09-2007, 14:21   #25
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Gayet güzel. Yukarda anlattığım dikim şekline birşey daha ilave edeyim. Bu kökün odunsu bölümü bitene kadar açtıktan sonra tekrar ekerken bitkiyi saksının ortasında hafif bir tepe üzerindeymiş gibi dikerseniz, daha da ortaya çıkarak güzel bir görüntü yakalarsınız. bunun içinde gövdenin toprağa girdiği yerden kenarlara doğru meğil verecek şekilde, toprağı şekillendirmelisiniz.

Eski 10-09-2007, 10:35   #26
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sevgili HFZ

Öncelikle begonvilin çok güzel bir bonsai adayı, lakin şunu belirtmek istiyorum aslında bu yazacaklarımı atölye çaışmasında söyleyeçeğim, ama yine de belirtmek isterim.

Fidandan bonsai yapım çalışmasında göz ardı edilen bir ayrıntı vardır.
Buda işleyeçeğimiz **** çaışaçağımız fidanın neye benzemesini istediğimiz ve boyunun ne olması gerektiği.

Bu uzunluk köklerden en üsteki sürgüne göre bakılır.
Keshitsubuku: 7.5 cm bonsai.
Mame-bonsai: 7.5 -15 cm bonsai
Ko-mono-bonsai:15-30cm bonsai
chu-mono-bonsai: 30-60 cm bonsai
Dai-mono-bonsai: 60-120

Şimdi bunlar japonların koyduğu bir staddart.
Ezberlemeyede gerek yok, ama ölçüler bu.
Elindeki begonvil daha da mı kısaltmak istiyorsun, yoksa aynı boyutamı tutmak istiyorsun. Daha da uzamasını mı istiyorsun önemli olan bu.
Yani bu mart ayında dalları 4-7 cm geriden budayıp, köklerinde 1/3 budayıp ufak bir saksıya alırsan uygundur.
Ama dalları 2-4 cm geriden budayıp, kökleri düzenleyip aynı saksıya dikersen de uygundur.
Ya da dalları hiç ellemeden, köklere hiç dokunmadan, 1 ila 2 boy daha büyük saksıyada alman uygundur.
Ama dediğim gibi, sen öncelikle nasıl bir yok çizeceğini kendin belirliyeceksin.

Benim şahsi fikrime göre, ben şunu yapardım.
Ağaçı şu anda aldığım fotoğrafik referasnlarına göre, 30 cm civarı sayarsak.
2-4 cm geri budama yapar gereksiz, dalları temizler, bir kağıt üstünde ağaçın şeklini çizer, daha sonra mart ayı gibi köklerini açar, kök derinliğine göre kökleri uygun bir şekilde tarar, daha sonra ağacı sığ ama geniş bir alıştırma saksısında bir yıl daha üst ve alt yapısının şekillendirim. Önümüzdeki gelecek yıllar için de bir bonsai saksısına alırdım.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2007, 14:17   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Hafize iyi gunler, ne guzel bonsai adayi bulmussun. Ozellikle de gelinduvagi.
ondan guzel bir bonsai yapacagini biliyorum ve yapacagin o bonsai ile bir omur boyu bu ugrastan vazgecmiyecegini de biliyorum. kolay gelsin.

Bonsaisan'in dediklerini uygularsan elde etmek istedigine daha cabuk ulasirsin.

Cemboanin dediklerini de uygulayabilirsin ama agacinin ne boyda ve tarzda olmasini istiyorsan ona gore calismalar yapmalisin.

Biber agaci koklerinin rahatsiz edilmesini hic sevmiyor. Saksi degisirken ve kok budarken dikkatli ol kokler uzerinde mumkun oldugunca toprak birakmiya calis.

Simsirden de bir dik tarz yapabilecegini dusunuyorum.
Tekrar kolay gelsin.

Bonsai ile ugrasan arkadaslara not:
Hafize uzun bir zaman bonsai yapmak icin uygun fidan bulamiyacagi endisesi yasiyordu. Birden karsimiza boyle guzel bir bonsai adayi fidanla cikti.
Kosede bucakta kalmis fidan satan yerlerde, yani hic ummadiginiz bir yerde en guzel fidana rastliyabilirsiniz. Satilmayip yillarca bir kosede kalmis fidanlar, bonsai yapmak icin guzel malzeme olur aklinizda bulunsun.
Sevgilerle.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2007, 14:56   #28
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Ali bey güzel bir konuya değinmiş. Benim elimde fazlaca bonsai çalışması olduğu için, bir süredir fidancılara gitmedim. Bir süre daha gitmeyeceğim. Fidancılara gittiğim zaman benimde yaptığım buydu. Aslında fidancılara gittiğiniz zaman kırılmış, onlara göre şekilsiz kalmış ve bir kenara atılmış fidanlar bizim için en ideal bonsai adayı fidanlar olacaktır. Bundan dolayı özellikle bu şekilde sorun. Hatta fidancıya özellikle bir tür ismi vermeden bunu sorarsanız size enteresan örnekler çıkartabilir.

Fatma Kochan beğendi.
Eski 10-09-2007, 16:12   #29
hfz
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim. Çok güzel yöntemler yazmışsınız ama ben pek bir panikteyim. Açıkçası tam karar veremedim ne yapacağıma. Çünki dersime çok çalışmadım. Bir şey yapmadan önce forumdaki yazıların tamamını okumam gerek. Ben yarısını bitiremedim.

Sevgili bonsaisan'ın verdiği ölçülerde -Ko-mono-bonsai:15-30cm bonsai ve chu-mono-bonsai: 30-60 cm bonsai- arasında kaldım. Ama 30 cm daha iyi olacak gibi geldi.

Şu an dalları hiç ellemek istemiyorum, alalı henüz bir ay olmadı ve yeni budanmıştı. Tekrar budanma stresi yaşatmak istemem. Ama 2 boy büyük bir saksıya alıp, sevgili cemboa'nın belirttiği şekilde üstten kökleri biraz açarak (kalan kısımları hiç topraktan ayırmadan) bahara kadar kendine gelmesini ve gelişmesini beklemek istiyorum.

Baharda da ana budamayı ve kök budamayı birlikte yapmak istiyorum. Uygun olur mu? Hem o zamana kadar daha fazla bilgilenmiş ve ne yapmak istediğime tam karar vermiş olurum.

Yalancı Karabiber'i zaten bonsai için almamıştım. Gerçek Karabiber diye yanılıp almıştım. Elimde olduğundan değerlendirmek istedim. Şimşir ve o iyi bir deneyim yaşatabilir bana. Ama kökleri konusunda iyi ki uyarmışsınız, benim bilmem mümkün değildi. Daha dikkatli olurum..

Eski 10-09-2007, 17:37   #30
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Yukarda diğer arkadaşlar güzel bilgiler vermişler. Şekil vermek için bol bol bonsai resimleri incelmekte fayda var. Bu adreste benim topladığım resimler var sanırım 400 civarında. Bunları indirip incelerseniz, faydaları olur.

http://rapidshare.com/files/48305526...08-31.rar.html

Aliyazar beğendi.

Etiketler
bonsai, bonsai eğitimi, bonsai fidan seçimi, bonsai köklendirme, bonsaiye adım atanlar, havai köklendirme, limon ağacı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024