agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni175Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-08-2015, 15:17   #541
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Baro Mesajı Göster
merhaba
Bir Zelkova bonsai si hediye geldi bana ve onu daha özel bir konuma getirdim kendim için...ilk defa bir bonsai ile uğraşacağım..kaybetmemem çok önemli ve şuan itibariyle profesyonel takımla ilk defa maça çıkmış genç takım oyuncusu gibiyim (istekli,hırslı ama tecrübesiz )..yeni başlayan arkadaşların ilk yaptığı hata sulama konusu sanırım bu konuyla ilgili baya bir şey okudum nette ve durumu şuan için iyi gibi duruyor..kışları yaprak dökeceği konusunda birşeyler yazıyor nette ama çok temiz bir bilgi ağı olmadığı için kimlere güveneceğim konusu sıkıntı..
öncelikle bana okuma yapabileceğim kitap,link vs gibi argümanları paylaşabilirmisiniz ve öncelikli tavsiyeleriniz neler olabilir??
üşenmeyip yazarsanız sevinirim...
Ülkemizde bu alanda faydalı bir literatür maalesef henüz yok.
Forumumuzun bonsai bölümünde size faydalı olacak bir çok başlık ve konu mevcut, bunları dikkatlice gözden geçirmenizi ve daha önce çalışma yapmış arkadaşların çalışmalarındaki tecrübelerinden istifade etmenizi öneririm.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2015, 11:46   #542
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2015
Arkadaşlar herkese merhabalar,
Bahçemizde meşe ağacı vardı 3-4 yıllık var. Bunu çıkardım bonsai olur mu bu? Şimdi çıkardım çünkü memleketten ayrılacağım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Screenshot_2015-09-05-11-43-42-1.jpg (48.6 KB, 222 views)
ilkerk88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2015, 12:15   #543
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkerk88 Mesajı Göster
Arkadaşlar herkese merhabalar,
Bahçemizde meşe ağacı vardı 3-4 yıllık var. Bunu çıkardım bonsai olur mu bu? Şimdi çıkardım çünkü memleketten ayrılacağım.
Elbette olur.
Ancak fidan o kadar genç ki (eğer gerçekten 3-4 yaşında ise uzun süre bakımsız kalmış demektir) o saksıda bonsai olacak derecede gelişmesi imkansız. Gittiğiniz yerde yine bahçeye veya çok daha geniş bir eğitim saksısına almanızı öneririm (saksı değiştirme döneminde).

Eski 07-09-2015, 12:37   #544
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Bu dönemde, mevsimde sökülen ağaç yaşar mı? Hiç sanmıyorum.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2015, 12:42   #545
Ağaçsever

Tylerdurden's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2014
Merhaba, Mart ayında sökülen ortalama 10 yaşında ki bir ağacın yaşaması/yaşamaması neye bağlıdır? teşekkür ederim.

Tylerdurden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2015, 13:29   #546
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tylerdurden Mesajı Göster
Merhaba, Mart ayında sökülen ortalama 10 yaşında ki bir ağacın yaşaması/yaşamaması neye bağlıdır? teşekkür ederim.
Tekrar merhaba

Çok şeye bağlıdır: Ağacın türüne (örneğin bu bir ibreli ise, kökü yeterince toprakla birlikte alınmadıysa büyük ihtimalle ölecektir, ama bu bir zeytin ise bu durum hiç sorun teşkil etmez), tarihten ziyade ağacın henüz uyanmış olup olmamasına, köklerine ne derecede hasar verdiğinize, söküm sonrası bakım koşullarına... diye uzayıp gider.

Eski 10-09-2015, 00:18   #547
Ağaçsever

Tylerdurden's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Tekrar merhaba

Çok şeye bağlıdır: Ağacın türüne (örneğin bu bir ibreli ise, kökü yeterince toprakla birlikte alınmadıysa büyük ihtimalle ölecektir, ama bu bir zeytin ise bu durum hiç sorun teşkil etmez), tarihten ziyade ağacın henüz uyanmış olup olmamasına, köklerine ne derecede hasar verdiğinize, söküm sonrası bakım koşullarına... diye uzayıp gider.
Teşekkür ederim Sn Sakaki, anladığım kadarıyla mart ayına kadar dogru bilgilenmek gerek.

Sakaki beğendi.
Tylerdurden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2015, 17:15   #548
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn. Sakaki'nin söylediklerine tamamen katılmakla beraber küçük ama çok önemli bir şartıda belirtmek istiyorum; Meşe gibi yaprak döken türlerde söküm sırasında ağacın uykuda olması çok önemlidir. Daha da önemlisi ağacın uyanmasına çok yakın bir zaman da yapılan sökümler en mükemmel olandır.

Eski 16-09-2015, 10:18   #549
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2015
merhabalar ben yeni merak saldım bonsai işine bende bonsai ekim kiti aldım ama bir baktım foruma bu bonsai bir tür değil ağaç şekillendirme sanatıymış. bu benim daha çok hoşuma gitti bende iş yerimde yetiştirebileceğim ve bonsai yapabileceğim bir fidan almak istiyorum. sizden bakımı kolay ve iç mekanda bakılabilecek bir tür önermenizi rica ederim. ben araştırdım ficus iyi diye duydum ama önerilerinizi bekliyorum. birde ankarada bulabileceğim yer konusunda da yardımlarınızı bekliyorum.

ertu8276 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2015, 12:05   #550
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Size afra da öneririm.

Eski 16-09-2015, 13:13   #551
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın ertu8276,

İç mekanda yetiştirmek için ficus veya p. afra olabilir. Ficus alırken dikkat edilecek nokta ginsenge aşılı olmasın, aşı uyuşmazlığı nedeniyle kuruma yapar.

Kolay gelsin....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ertu8276 Mesajı Göster
merhabalar ben yeni merak saldım bonsai işine bende bonsai ekim kiti aldım ama bir baktım foruma bu bonsai bir tür değil ağaç şekillendirme sanatıymış. bu benim daha çok hoşuma gitti bende iş yerimde yetiştirebileceğim ve bonsai yapabileceğim bir fidan almak istiyorum. sizden bakımı kolay ve iç mekanda bakılabilecek bir tür önermenizi rica ederim. ben araştırdım ficus iyi diye duydum ama önerilerinizi bekliyorum. birde ankarada bulabileceğim yer konusunda da yardımlarınızı bekliyorum.

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2015, 14:02   #552
Yeni Üye

Sayın sagol, badrobot,

Yorumlarınız için çok teşekkürler. Birde ficus alabileceğim yer var mı? Ankara'da bu konuda da bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Eski 16-09-2015, 14:52   #553
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Ankaradan hiç fidan almadım o nedenle ficus nerede bulunur birşey diyemeyeceğim, başka arkadaşlar önerebilir belki.

kolay gelsin...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ertu8276 Mesajı Göster
Sayın sagol, badrobot,

Yorumlarınız için çok teşekkürler. Birde ficus alabileceğim yer var mı? Ankara'da bu konuda da bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2015, 17:01   #554
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Ficus tropik bir tür olduğundan ülkemizdeki sert kışlara dayanalıklı degildir. (Ancak güney bölgelerinde bahçede toprağa ekilebilir.) Bu nedenle karasal iklimin hakim olduğu ve kışların sert geçtiği yerlerde ancak ısı koruması yaparak veyahut sera ortamında kışı atlatmasını sağlayabilirsiniz.
Fidancılar açısından bu durum ekstra bir işçiliktir ve her fidanlık bu işlere ve risklere girmez. Ancak bu tip tropik türlere özel ilgisi olan kişi ve kişilerce üretilip yetiştirilir.

Eski 16-09-2015, 22:11   #555
Yeni Üye

Anlatılanlardan dolayı ficus bulmak zor olacak peki akçaağaç olur mu iç mekan için

Eski 16-09-2015, 22:39   #556
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

İç mekan ve Akça ağaç birbirine hiç uymayan iki kelime...

Eski 17-09-2015, 14:46   #557
Yeni Üye

Sn. badrobot,

ilginize teşekkürler. bana ankarda fidan alabileceğim yer önerecek birileri var mı?

Ankarada bonsai ile ilgilenen üstatlar var mıdır.

onlarla irtibata geçmek için önerileriniz var mı?

Eski 19-10-2015, 20:17   #558
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2015
Merhaba
Bugün bir alışveriş merkezinde bu çamlardan gördüm, oldukça minyatür bir görüntüleri var, salon çamı diye satıyordu görevli 15tl dan. Sizce nasıl bir seçim olur bonsai adayı olması için? (3-4cm lik gövdeleri vardı)
IMG_2603.jpg

boguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2015, 09:48   #559
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2015
herkese merhabalar. aranıza yeni katıldım. yaklaşık 2 aydır bende bonsaiye merak saldım ve başlamak istiyorum. son bir haftadır hemen hergün sitede yazdıklarınızı okuyup, youtube dan videolar izleyerek öğrenmeye çalışıyorum.

Sakaki beğendi.
memates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2015, 09:59   #560
Yeni Üye

yardımlarınızı bekliyorum

terasımda duran yaklaşık 40-45 cm lik çam ile başlamayı düşünüyorum. henüz hiçbir müdahalem olmadı. öncelikle gövde kalınlaştırmaya başlıyayım, budamamı yapayım, tellememi yapayım ne yapayım
IMAG3083111.jpg

Düzenleyen memates : 08-11-2015 saat 14:15 Neden: resim ekledim
Eski 08-11-2015, 12:36   #561
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2015
Arkadaşlar merhaba! ekte göründüğü gibi tohum aldım ama çok fazla bilgi kirliliğinden dolayı kafam iyice karıştı..kimi diyorki tohumdan bonsai olmaz kiminde diyorki olur ama uyku süresi var buzdolabında 90 gün beklet çorba oldum..şuanda tohumlarım 2 gündür suda çimlendirme için bana kısa özet bilgi verebilirmisiniz? şimdiden teşekkürler

caglayan86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2015, 12:37   #562
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2015
https://goo.gl/photos/6BbSecPesJbFYF8i7

caglayan86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2015, 20:32   #563
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caglayan86 Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba! ekte göründüğü gibi tohum aldım ama çok fazla bilgi kirliliğinden dolayı kafam iyice karıştı..kimi diyorki tohumdan bonsai olmaz kiminde diyorki olur ama uyku süresi var buzdolabında 90 gün beklet çorba oldum..şuanda tohumlarım 2 gündür suda çimlendirme için bana kısa özet bilgi verebilirmisiniz? şimdiden teşekkürler
Cooook vakit kaybi olur.
Fidan alip baslayin.

ahmetyasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2015, 11:17   #564
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memates Mesajı Göster
terasımda duran yaklaşık 40-45 cm lik çam ile başlamayı düşünüyorum. henüz hiçbir müdahalem olmadı. öncelikle gövde kalınlaştırmaya başlıyayım, budamamı yapayım, tellememi yapayım ne yapayım
Eklenti 584401
Bence bonsaiye başlamak için en son tavsiye edilecek zor bir türle başlangıç yapmışsınız, kaldı ki ağaçlarınız da henüz üzerinde işlem yapılamayacak kadar küçükler henüz. Şu aşamada size daha uygun/kolay ve özellikle yaprak döken bir türle başlamanızı öneririm. Çamlarda budama, biçimlendirme, telleme, uç alma vs. teknikleri diğer türlere göre çok daha farklıdır. Yaprak döken bir türde yapacağınız yanlış bir budamanın zor da olsa telafisi vardır ancak ibrelilerde yapacağınız yanlış bir budama dalı hatta ağacı komple kaybetmenize bile neden olabilir.

Eski 10-11-2015, 11:25   #565
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caglayan86 Mesajı Göster
Sn caglayan86

Tohumdan da bonsai olur elbette, tek farkı çok daha uzun vakit almasıdır ve bu sebeple yeni başlayanlar için pek tavsiye edilmez çünkü en azından birkaç sene boyunca hiç bir işlem yapmadan yeterli büyüklüğe ve kalınlığa ulaşmasını beklemeniz gerekecektir. Yoksa tohumdan bonsai olmaz diye birşey asla söylenemez!

Tohumlarınıza gelince, çok yanlış bir zamanda çimlendirmeye başlamışsınız maalesef
Bunun için en uygun zaman (soğuk katlama uyguladıktan sonra) ilkbahar başı olmalıdır! Soğuk katlama tekniği de her türe göre farklılık gösterir, hatta kimi türler soğuk katlama gerektirmez. Bu konuda türler hakkında daha fazla bilgi edinmenizi öneririm.

Bir de unutmadan: bölgenizde yetişmesi zor veya imkansız olan türler ile hiç vakit kaybetmeyin derim.

Başarılar & bol şans!

Eski 10-11-2015, 14:42   #566
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Bence bonsaiye başlamak için en son tavsiye edilecek zor bir türle başlangıç yapmışsınız, kaldı ki ağaçlarınız da henüz üzerinde işlem yapılamayacak kadar küçükler henüz. Şu aşamada size daha uygun/kolay ve özellikle yaprak döken bir türle başlamanızı öneririm. Çamlarda budama, biçimlendirme, telleme, uç alma vs. teknikleri diğer türlere göre çok daha farklıdır. Yaprak döken bir türde yapacağınız yanlış bir budamanın zor da olsa telafisi vardır ancak ibrelilerde yapacağınız yanlış bir budama dalı hatta ağacı komple kaybetmenize bile neden olabilir.
teşekkür ederim. bonsaiye yaklaşık 2 aydır merak saldım. terasımdakileri geçen sene bonsainin b sinden haberim yokken dikmiştim. onlar kendi hallerinde büyümeye devam etsinler bende bir fidanlığa uğruyayım o zaman

Sakaki beğendi.
Eski 08-12-2015, 20:01   #567
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2015
Çam Fidanı Söktüm

Merhaba arkadaşlar. Bu gün yol yapım çalışması yapılan bir yerden geçerken gözüme bir çam fidanı takıldı. Muhtemelen bir kepçe darbesiyle yıkılacaktı. Ben de hazır bonsaiye merak salmışken söküp şansımı denemek istedim. Haliyle kökleri zarar gördü. Eve dönünce elimdeki boş bir saksıya dikimini geçekleştirdim. Şimdi bu fidanı kurtarabilmek için bana ne önerir siniz? Bonsai için uygun bir fidana benziyor mu? Hangi çam türü olduğunu biliyor musunuz?

1-P_20151208_191740.jpg

1-P_20151208_191927.jpg

dr.arrican Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2015, 20:09   #568
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2015
İyi akşamlar herkese yeni katıldım aranıza Bonsai merakından dolayı 1 haftadır sitede bilgi edinmye çalışıyorum her ne kadar acer palmatumlar yeni başlayanlara önerilmesede internette fidan olarak ACER buergerianum ve ACER palmatum Dissectum buldum biraz internet üzerinden online sorular sordum ve Dissectumların 50-70 cm boyunda aşılı ve gövdesinin 15/20mm olduğunu ve buergerianumların 100-120 cm boyunda 4 yaşında ve gövdesinin daha kalın olduğunu öğrendim fotoğrafları yok malesef sizce bu bilgilere göre fidanlar uygunmudur fiyatları 33-TL

Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2015, 17:38   #569
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2015
Herkese selamlar. Bu gün fidancıdan bir tane acer negundo aldım ağacın gövde çapı 3 cm boyu 130 cm çok fazla bilgim yok daha araştırıyorum öğrenmeden birşey yapmayayım ama balkonda dursun suyu vereyim yaşatayım öğrendikçe uygulayayım diyorum önerileriniz ve yardımlarınız için ve fotoğraflarını paylaşmam için üyelerin bonsai çalışmaları kısmına konumu açmamlazım yanlış yerlere açmayalım konuyu )

Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2016, 17:44   #570
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2014
İyi günler herkese. Daha önce bonsai denemelerim oldu fakat kendi evimde olmadığımdan ve bonsai'yi bonzai ile karıştıran insanlarımız yüzünden abimin hediyesi olan bonsai kurudu gitti. Çocukluk hayalim olan bonsai işine kendi evime çıkarak tekrar başlamak istiyorum. Bunun içinde sizden yardım istiyorum. Daha önce zelkova cinsi bonsaim vardı. Yer değişikliği yaramadığı ve çok acemi olduğum için kurudu sanırım. Bu denememde de başarısız olmak istemiyorum. Şuan samsun da yaşıyorum ama bonsai yetiştireceğim ev biraz tepede kalıyor ve haliyle sahil kesiminden biraz daha serin. İç ortamda yetiştirmek için bana önerebileceğiniz yaprakları küçük (zelkova gibi) bonsai türü varmıdır?

hamdd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bonsai, bonsai eğitimi, bonsai fidan seçimi, bonsai köklendirme, bonsaiye adım atanlar, havai köklendirme, limon ağacı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024