agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni175Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-07-2013, 12:15   #301
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yesil_ozgurluk Mesajı Göster
Merhabalar,
Ben bonsai bakımına yeni başlayacağım ve siteyi gezmeden önce Ginkgo türü tohumlar aldım. Ancak tohumdan fidan elde etmenin zor olduğunu ve çok sabır gerektirdiğini siteyi okuyunca öğrendim ister istemez bu işe başlayınca içimizde heyecanın getirdiği bi acelelik oluyor ama zamanla bu sabıra dönüşecektir
Kısaca, yarın siparişim elime ulaşıcak. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?
Aramıza hoş geldiniz

Öncelikle Ginkgo tohumunun çimlenme koşullarını ve zamanını öğrenin, tohumunuz çimlenip büyürken de Ginkgo bakım koşullarını iyice öğrenmenizde fayda var. Forumdaki bonsai başlıklarını iyice gözden geçirmenizi tavsiye ederim:

Ginkgo Biloba çimlendirme

http://www.agaclar.net/forum/igne-ya...gaclar/856.htm

Mabet Ağacı / Ginkgo biloba / Maidenhair Tree

İlerleyen aşamalarda zaten hep birlikte yardımlaşırız

Kolay gelsin ve başarılar.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2013, 23:02   #302
Yeni Üye

assassinan's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn.assassinan.
Sizin fidanlarla bir oranlama yapabilesiniz diye bu fotoğrafı görmenizi istedim. Bu gördülkleriniz son bir-iki hafta içinde aldığım ağaçlar. Hepsinin uç noktalarında yeni patlamış bir göz mevcut. Kesimleride o gözlere göre yaptım ve gözler hepsinde gelişmeye başladılar.
Sn. Badrobot,

sizin adayların yanında benimkiler cüce kalıyor sanırım benim fidanları biraz gelişmeleri için kenara ayırıp ufak ufak çalışmalar yapacağım bunun yanı sıra sizinkiler gibi birkaç aday edineceğim. Bence her kalınlıkta bonsai yapılabilir ki yapanlar da var bildiğim kadarıyla, hem çeşit olur böylece Belki ince olanları daha küçük saksılara ekip mini bonsailer yaparım. Ama sayenizde farklı bir bakış açısı da kazanmış oldum teşekkürler.

Sakaki beğendi.
assassinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2013, 23:22   #303
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.assassinan.
Bu forumunda amacı bu zaten. Bonsai severlere ve bonsai yapmak isteyenlerin birbirlerine destek olması. Hep daha ileriye, daha güzele ulaşması. Bu süreçtede üyelerden size ve bana her zaman yardım edecekler çıkacaktır. Bu süreç böyle devam edecektir emin olun.
Bende bu forumda tartışarak, konuşarak bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum ve daha öğreneceğimiz çok şeyler var.
Bende ilk başlarda ÇOK İNCE fidanlar toplamıştım. İnce fidanlarınızı şimdilik bir kenara kaldırın veya imkanınız varsa toprağa ekin. Onlarda bir gün kıvama gelecekler.
Eğer sizin bakış açınızı bir miktar dahi değiştirebildiysem bile ne mutlu bana.
İyi çalışmalar dilerim.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2013, 22:30   #304
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2013
Benjaminim hakkında bi kaç soru sorucaktım.

Herkese merhaba cevaplarınız için şimdiden teşekkürler bu benjamin için neler yapabilirim ikincisi yaprak küçültme işlemi uygularım iki seferdir ama bazı yapraklar çok kocaman oldu yani küçülmesi lazımken ama neden öyle oldu bide yaprakları kesince dallar daha çabuk büyüyür gibi geldi. teşekkürler..

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2013-08-12 23.05.034.jpg (61.3 KB, 310 views)
Dosya Türü: jpg 2013-08-12 23.05.0910.jpg (74.6 KB, 304 views)
Dosya Türü: jpg 2013-08-12 23.05.1314.jpg (74.5 KB, 305 views)
mustafa007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2013, 23:46   #305
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Merhaba sn mustafa007,

Yaprak küçülmesini şimdiden dert etmenize gerek yok
Bitkinizin önünde daha uzun bir süreç var. Öncelikle bitkinizi geliştirmeye ve gelişirken de uygun bir tarz seçerek ona uygun şekillendirmeye odaklanın derim.
Yaprak küçültmesi daha ileri aşamalarda düşünmeniz gereken bir işlem.

Bitkiniz henüz genç olduğundan, tarz seçimi konusunda bolca da seçeneğiniz var zaten. Forumda ve internette diğer bonsai tarzlarını bolca gözlemleyerek hemen işe koyulun

Kolay gelsin.

Eski 13-08-2013, 21:30   #306
Yeni Üye

teşekkürler sayin sakaki dogru söylüyorşun sekillendirme yapicam zaten ddgn gbi ama neden yapraklar daha çok büyüdü anlamad araim daha once agaçlar.com da bu konuyu baya bi arastirdm yapraklarin yarisini kesiyoruz yanlşsya uyariniz sayin sakaki. bide dal secimi nerdn yapabilrm tesekkürler

Eski 13-08-2013, 21:40   #307
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.mustafa007.
Ağacınız daha henüz çok genç ve önünde çok zaman var. O kadar genç bir fidan ki ne tarz ne de dal seçimi gibi konuları dahi konuşmanın bir anlamı yok şu vakit.
Siz isterseniz daha yaşlı bir adaylarla çalışmayı deneyin.

Eski 13-08-2013, 22:03   #308
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafa007 Mesajı Göster
teşekkürler sayin sakaki dogru söylüyorşun sekillendirme yapicam zaten ddgn gbi ama neden yapraklar daha çok büyüdü anlamad araim daha once agaçlar.com da bu konuyu baya bi arastirdm yapraklarin yarisini kesiyoruz yanlşsya uyariniz sayin sakaki. bide dal secimi nerdn yapabilrm tesekkürler
Ficus (İncir) türlerinde bu işlem, yaprağın yarısından keserek değil de, yaprağın yaprak sapından ayrıldığı noktadan keserek yapılıyor genelde ve yaprağın sapı dal üzerinde bırakılıyor. Böylece aynı noktadan 2-3 hafta içinde çıkan yeni yapraklar öncekine nazaran daha küçük çıkıyor.

Sizin ağacınızda farkındaysanız yarısından kestiğiniz yapraklar düşmemiş ve yerine yenileri çıkmamış. Daha farklı dallarda veya dalın uzantısında çıkan yapraklar daha büyük ki genelde ilk çıkan yapraklar sonradan çıkanlara göre daha küçük kalır.

Ama ilk başta dediğim gibi bu konu acelesi olan bir husus değil. Ficus bitkiniz ince diye çok aşırı dert etmeyiniz. İyi baktığınız taktirde çok hızlı gelişen bir bitkidir. Ama bu bitki gelişirken de sn badrobotun dediği gibi deneyimlemek amacıyla daha gelişmiş adaylar edinmenizin de faydası olur.

Başarılar diliyorum.

NOT: Mesajlarınızda Türkçemizi biraz daha itinalı kullanmaya özen gösterirseniz, mesajlarınızı tüm üyelerimiz daha rahat okuyacak ve faydalanacaktır ileride. Teşekkürler.

Qria beğendi.
Eski 13-08-2013, 22:07   #309
Yeni Üye

teşekkürler syn sakaki dediginizi bi deneyecegim syn badrobot dogru söylüyorsunuz ben zaten çok acele etmiyorum sadece yaprak küçültmeyi merak etmiştim ilk etapda dediginiz gibi biraz daha zman geçtikden sonra o işlemleri uygulayacagım teşekkürler.

Sakaki beğendi.
Eski 19-08-2013, 14:41   #310
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2013
Bu Ağaçtan Bonsai Olur Mu?

Dün arkadaşımın bahçesini gezerken akça ağaç olduğunu söylediği bu ağacı gösterdi ve isterse bonsai yapmam için bana verebileceğini, istersem havai köklendirme yapabileceğimi söyledi.

Sizce bu ağaçtan bonsai olur mu? Havai köklendirme için uygun mevsim nedir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg photo (3).jpg (69.3 KB, 296 views)
Dosya Türü: jpg photo (4).jpg (70.7 KB, 295 views)
Dosya Türü: jpg photo (5).jpg (73.2 KB, 292 views)
Dosya Türü: jpg photo (7).jpg (73.1 KB, 291 views)
Dosya Türü: jpg photo (8).jpg (73.5 KB, 292 views)
trapcode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2013, 18:27   #311
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn trapcode,

Ağacın ismi Dişbudak yapraklı akçaağaç (Acer Negundo) ve güzel bonsai örnekleri de var ancak Konya için havai köklendirme açısından pek de uygun olmayan bir döneme girmek üzeresiniz. Riske girmemek için bence bu işlemi önümüzdeki ilkbahara bırakın (çevrenizdeki ağaçlar uyanmaya başladıktan sonra başlayın).

Başarılar dilerim.

trapcode beğendi.
Eski 20-08-2013, 01:50   #312
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2013
Merhaba, bu bonsai hastalığı banada bulaştı sanırım
forumdaki bilgiler ışığında az önce bonsai tohumu siparişi vermekten son anda kurtuldum. tohum işinden vazgeçtik şimdi fidan meselesine geldi. fidan temini için civardaki fidan satıcılarını yarın dolaşacağım. air layering methodu da aklıma yattı açıkçası. ama aklıma takılan bir nokta var cevabını bulamadığım onu sormak istiyorum. başlangıç için akcaağaç uygun diye bir yazı okudum. bu ağaçtan çevrede bolca rastladım. akçaağaç bonsai resimlerini google da arttığımda yaprakları çok daha küçük bu bizim bildiğimiz ağaçtan farklı bir tür mü? bu hale nasıl geliyor onu çözemedim.

ookano Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2013, 08:35   #313
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Sayın ookano,

Siz herhangi bir işlem yapmadan önce ilgili konu başlığında ağacın fotoğrafını paylaşın, şu anda bu işlem için uygun zamanda değiliz zaten, bu işlemin inceliklerini öğrenmek için bolca araştırma ve gözlem yapın.

Çevrenizdeki fidanlıkları varsa orman fidanlıklarını dolaşıp, bonsaiye uygun gövdede ve bulunduğunuz iklime uygun fidanlar alarak , ağaç yetiştirme konusunda da bilgi sahibi olursunuz.

Fotoğraflarda gördüğünüz küçük yapraklar, yapraksızlaştırma ve çatallandırma budaması ve uygun gübre rejimi sayesinde elde edilmektedir. Biçim verme teknikleri - agaclar.net bölümünde bu konular ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

ookano beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2013, 09:42   #314
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.ookano.
Sarınırım sizin google'dan aratıp gördüğünüz akçaağaç türü Acer Palmatum (onunda yüzlerce alt türü var.) olabilir. Zira en yaygın olarak bonsaide kullanılan akçaağaç türü bu değerli ağaçtır. Bu konuda Sn.tourkana'nın engin bilgilerinden ve tecrübelerinden herkesin faydalanması gerektiğini düşünüyorum.
Bonsai'ye başlangıç olarak bölgenizin iklim özelleiklerine uygun yerli ağaç türleriyle başlamanın daha uygun olacağını düşünüyorum. Deneyiminiz ve bilginiz zamanla arrtıkça zaten diğer türlerin yetiştirilmesi ve bakımı konusunda daha başarılı olacaksınız.

ookano beğendi.
Eski 20-08-2013, 13:27   #315
Yeni Üye

Qria's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Herkese merhaba, ilk bonsai demememi zakkumla yapmıştım ve hüsranla sonuçlanmıştı, şu sıralar tekrar heveslendim ve bugün yarın bir fidanlığa gidip uygun bir fidan almayı düşünüyorum, teorik olarak çok fazla okuduğum için bu sefer kendime daha çok güveniyorum, incir ya da sukkulent türünde bir şeyler düşünüyorum ustalarımıza bir danışayım dedim, şimdiden teşekkür ederim

Sakaki beğendi.
Qria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2013, 12:30   #316
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.Qria.
Bonsai'ye İncirle başlamak size yine bir hayalkırıklığına neden olabilir. Zakkum gibi çok inatçı bir ağaç olduğunu söylemeliyim. Bence bir dut sizin için çok yerinde olur. Birde şöyle beden çapı 6-7cmlik bir ağaç bulursanız son bahar sonunda dahi yüzünüz gülecektir.

Eski 24-08-2013, 19:39   #317
Yeni Üye

Hangisi ile başlamalıyım?

Merhaba yeniden,
tavsiyeleriniz üzerine fidanlığa gidip tek tek fidanları inceledim. kalın gövde yapısında bonsai için uygun olabilecek fidanları sordum. fidanlıktaki ağaçların nerdeyse çoğu budanmış halde idi. tek tek fotoğraflarını almaya çalıştım.
ordaki eleman ilk 2 resimdeki ağacın huş ağacı olduğunu bunun uygun olduğunu söyledi. ağacın boyu 1 m civarında ve kökü 4-5 cm kalınlığında.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_0901.jpg (72.6 KB, 282 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0902.jpg (72.7 KB, 278 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0903.jpg (74.2 KB, 274 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0904.jpg (72.6 KB, 273 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0905.jpg (72.7 KB, 278 views)
Eski 24-08-2013, 19:42   #318
Yeni Üye

bunun dışında bişey sediri dedi ama tam hatırlamıyorum kök yapısı daha uygun olan burdaki ilk 2 resimdeki fidanları ve 3-4 resimdeki akçaağaç türünü gösterdi.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_0906.jpg (72.4 KB, 277 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0907.jpg (71.3 KB, 274 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0908.jpg (72.3 KB, 273 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0909.jpg (71.0 KB, 274 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0910.jpg (72.0 KB, 274 views)
Eski 24-08-2013, 19:44   #319
Yeni Üye

mor çiçek açan kendilerinde bonsai yapılmış olan bi fidan gösterdi ve şiddetle tavsiye etti. ağaç hoşuma gitti açıkçası ama başlangıçta kolay mı olur zor mu bilemedim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_0911.jpg (72.5 KB, 276 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0912.jpg (71.9 KB, 273 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0913.jpg (71.2 KB, 271 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0914.jpg (70.6 KB, 273 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0915.jpg (71.8 KB, 274 views)
Eski 24-08-2013, 19:46   #320
Yeni Üye

bunların dışında bizim site içerisinde rastladığım ağaç türü var bunlarda aklıma takıldı. bunların türü nedir? bonsai için uygun mudur?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_0916.jpg (70.2 KB, 273 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0917.jpg (72.4 KB, 271 views)
Eski 24-08-2013, 19:53   #321
Yeni Üye

her mesaja 5 adet fotoğraf eklenebildiği için ayrı ayrı atabildim resimleri. öğrenmek istediğim bu fidanlar ile başlangıç yapılabilir mi? hangisi daha kolay ve uygundur? öte yandan bunların çoğunun boyu fotoğrafta belli olmayabilir ama 1 m den büyük. alt taraftaki dallar tamamen budanmış. oradaki eleman tepeden 30-40 cm kısmı kesip dikersen büyür dedi ama aklıma yatmadı açıkçası. bu mümkün müdür?

Eski 25-08-2013, 09:42   #322
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bazı ağaçlar budanarak kısaltılabilir. Budamadan sonra kalan kısım tekrar dallanır.
Bu kural değildir. Çam ağacında bu türden dallanma olmaz. Fotoğrafladığınız çamlarla ilgilenmeyin.

Bu fidanlıktan almanız gerekmiyorsa, ben başka ağaçlara bakmak isterdim. Gösterdiğiniz fidanlar yeni başlıyorken sizi yorabilir.

ookano beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2013, 12:48   #323
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.ookano.
Size bir kaç madde altında kendi şahsi düşünvelerimi. anlatmak isterim.
-Öncelikle ağaçlarn toprağa yakın (2-3cm) bir yerinden bir mesuroyla çaplarını yahut çevrelerini ölçün. Bu size ağaçların ne kalınlıkta olduğun hakkında net bilgi verir.
-Ben çam ağacı çalışmıyorum. Çünki ZOR. Gerçektende çok zor. SnMemet beyin dediği gibi geriden sürgün vermediğinden ağacın boyunu pat diye kesip kısaltamazsınız. Ancak her yıl çıkan yeni mumların alınmasıyla, enerji dengelemesi sayesinde yıllar içerisinde boyunu kısa tutabilirsiniz ancak. Boyu uzamış olan bir ağacı ancak başka bir yöntemde aşı yöntemiyle kısaltabilirsiniz. Kalın bedenli bir çam ağacına (mesela boyu 3-4m olan) ilk 40-50cmlik kısımlarından yapılan aşılarla bonsai formuna ulşatırabilirsiniz.
-Çınar,ligüstürm,dut,erik,ficus,begonvil,akçaağaç,k araağaç,defne,zeytin vb. bir çok türde 5 metrelik bir ağacı toprak seviyesinden 30-40cm kalacak şekilde kestiğinizde ağaç büyük olasılıkla yaşar ve yeni sürgünlerini bir dahaki bahara verir. Bu ağaçlar arasından dayanıklığı ve hızlı gelişmesi nedeniyle dutla başlamanızı tavsiye ederim.
İyi çalışmalar dilerim.

ookano beğendi.

Düzenleyen badrobot : 27-08-2013 saat 08:36
Eski 26-08-2013, 23:01   #324
Yeni Üye

ilginiz için teşekkür ederim. mesajı yanlış yere koymuşum onun için özür dilerim. benim attığım fotoğraflarda dut fidanı var mı? şu pembe-mor çiçek açan ağacın cinsi nedir?

Eski 27-08-2013, 11:29   #325
Yeni Üye

Qria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn.Qria.
Bonsai'ye İncirle başlamak size yine bir hayalkırıklığına neden olabilir. Zakkum gibi çok inatçı bir ağaç olduğunu söylemeliyim. Bence bir dut sizin için çok yerinde olur. Birde şöyle beden çapı 6-7cmlik bir ağaç bulursanız son bahar sonunda dahi yüzünüz gülecektir.
Sayın badrobot önerinizi kesinlikle dikkate alacağım, öneriniz sayesinde bir ağacın hayatını kurtardığınız için ayrıca teşekkür ederim size, fidanları alıp onları bonsai yapacağım diye öldürmek istemiyorum bu yüzden çok dikkatle seçim yapmak taraftarıyım, hatta bazen bonsai sanatı ne kadar doğru, ağaca acı çektiriyor muyum diye düşünmeden edemiyorum.

tourkana beğendi.
Eski 27-08-2013, 11:51   #326
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.Qria.
Ağaçların sinir sistemi yoktur, o yüzden acı çekmezler. Çelikle üretim ve daldan köklendirme yapılan ağaçlarda resmen yeni bir birey oluşturduğumuzu düşünürsek bitkiler dünyasının biz insanların düşündüğü gibi bir hayat formu olmadığı oratada. Doğada bu ağaçlar kendi dünyalarında bir çok zorluklarla karşılaşıyorlar, Zayıf olanlarını sistem kendiğinden eliyor zaten ve ölüyorlar. Oysaki biz bu ağaçları yaşatmak için her türlü çabayı sarfediyoruz. Hatta zayıf ve hasta olan bireyleri dahi yaşatmanın yollarını arıyoruz. Oysaki doğa böyle bir şey yapmaz.
Biz insanların hep özlem duyduğu ve yapması gereken en önemli şey; bitkiler dünyasıyla kendi dünyamızı uyumlu, barışçıl ve adeletli bir ortamda buluşturmak olmalıdır.

Harun Parlak, Qria ve Duray beğendi.
Eski 27-08-2013, 15:11   #327
Yeni Üye

Qria's Avatar

Sn. badrobot
Ağaçların sinir sistemi yok evet ama acı çekmek sadece sinir sistemine bağlı olmayabilir, onların acı çekme anlayışının nasıl olduğunu bilemeyeceğimizden dolayı tereddütüm var zaten, örneğin beynimizde de sinir yok ama deforme olduğu zaman geri dönülmez hasarlar oluyor (aklıma başka örnek gelmedi
Anlayacağınız içimde bir 'acaba' sorusu var bakalım yukarıdan bir cevap gelir belki

Eski 28-08-2013, 13:54   #328
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-04-2007
Sayın Qria bir de şu açıdan düşünün; Bitkiler yara aldıkları yeri iyileştirmek için büyüme hormonu salgılarlar. Bu da onların mazoşist olduklarını gösterir ve acıdan haz duyarlar. bu açıdan bakınca arkadaşları mutlu bile etmiş oluyoruz sanırım

Özgür Tosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2013, 14:21   #329
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Bu konu üzerinde bazı insanlar üzerinde gereksiz bir takıntı olması söz konusu ve bu konu gereksiz bir şekilde çok uzadı.
Doğada ağaçların nerede çıkıp, büyüyecek ve yaşayacaklarını seçme gibi bir şansları yok. Bazen öyle çetin şartlar atında yaşıyorlarki, öylesine zor durumlarda dahi hayatta kalıyorlar ki...bir kayanın içine düşen bir tohum, bir avuç toprakla yıllar içersinde kocaman bir ağaç oluyor. Bedenini zararlı konakçılarla sarılı olan o bitkinin özsuyunu emerek öylesine sömürüyorlar ki ağaç bu nedenle ölüyor. Oysaki bonsai yaparken bizler bitkiyi zamanında sulayıp, zamanında gübreliyip, zamanında ilaçlıyoruz. Onlarda bizlere çiçek açarak,meyvelerini vererek bu memnuniyetlerini gösteriyorlar. Daha ne olsun.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg elma.jpg (24.8 KB, 261 views)
Dosya Türü: jpg PEMBE-CICEKLI-DOGWOOD-CORNUS-BONSAI-10-TOHUM__71499614_0.jpg (33.4 KB, 263 views)
Eski 04-09-2013, 23:32   #330
Yeni Üye

dut fidanı aldım

merhaba yeniden, önerileriniz üzerine dut fidanı arayışı içerisine girdim ve bulabildim. fotoğrafları aşağıda. bundan başka daha kalın gövdeli bir tane daha var onu da almayı düşünüyorum. şimdi öncelikle ne yapmalıyım. konuya burdan mı devam edeyim yoksa forumda başka bir bölüme mi geçeyim?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_0937.jpg (70.8 KB, 251 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0938.jpg (67.2 KB, 249 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0942.jpg (61.6 KB, 248 views)

Etiketler
bonsai, bonsai eğitimi, bonsai fidan seçimi, bonsai köklendirme, bonsaiye adım atanlar, havai köklendirme, limon ağacı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024