agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni175Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-04-2013, 15:12   #271
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hafka Mesajı Göster
Merhaba,
Bende yaklaşık 5-6 aydır bonsai ile ilgileniyorum ve artık uygulamaya geçmek istiyorum.
Öncelikle çok uzun olacağını bilsem de tohumdan nar, elma, armut vb. bitkilerden bonasi için çimlendirmeye başladım.
Ama benim asıl sorum şu: Doğadan bonsai için ağaç almak istememe rağmen, çok güzel bonsai adaylarının olduğunu düşündüğüm köyüme yalnızca bu yaz ağustosun ilk 10-20 gün için gidebiliyorum. Bu aylarda doğadan fidan alınır mı?
Köyümde ki başlıca ağaçlar: Elma, armut, vişne, ardıç, ahlat, çam, meşe, söğüt, kavak.
Köyün iklimi hakkında: Bayburt ilinde bulunuyor. Sert karasal iklime yakın fakat daha yumuşak karadeniz iklimine geçiş bölgesinde.
Doğadan yamadoriye karşıyız, özel mülkünüzse ayrı bir iş tabi , ama yasal olarak zor durumda kalmamak için buna dikkat etmelisiniz.
Ayrıca o dönemlerde alınacak yamadorilerin tutma şansı maalesef çok zayıftır,hatta yoktur. KEsinlikle tavsiye etmem.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2013, 16:44   #272
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2013
Çok teşekkürler yorumunuz için.

Ayva şimdilik çok küçük, daha 1 senelik bile değil. Onu yanında yine kökten patlamış bir elmam var, oda küçük. İkisini birbirine yakın bir yere dikeceğim bahçemde. Ana dal kuvvetlenince budamaya başlayıp saksıya alacağım.

Bu hafta sonu Havai Köklendirme işlemini en az 10-15 yerde yapacağım meyve ağaçlarım da. Hangileri tutarsa onları saksıya alacağım. Tabi ki köklenmeler birkaç ayı bulacak.

Bu ağaçları beklemeden birkaç şimşir edineyim diyorum ki budama, gübreleme, toprak değişimi gibi uygulamalara da yavaş yavaş başlaya bileyim.

Eğer tüm bu düşündüklerim firesiz tutarsa 1-2 ay içinde 15-20 bonsai adayım olacak. Tabi ki sizlerin bol bol yorum ve yardımlarına da ihtiyacım olacak.

h.armutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 18:18   #273
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2013
Merhabalar.Ben bugün bir leylak fidani aldim ve bonsaiye baslamak istiyorum. cok heycanliyim
okadar cok yazilanlari okudum ki fidani alinca ne yapacagimi bilemedim.bonsaiye nerden baslamaliyim ilk olarak ne yapmaliyim balkonami koymaliyim yoksa soguk olan bir odam var orda daha iyimi olur? yardimlarinizi bekliyorum.

yade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 18:44   #274
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2013
Bende yeni başladığım için sana tavsiyem şimdilik sadece okuman diger konulardaki tavsiyeleri de tabi ki daha bilgili üstadlara bırakıyorum.

c.cakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 20:42   #275
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yade Mesajı Göster
Merhabalar.Ben bugün bir leylak fidani aldim ve bonsaiye baslamak istiyorum. cok heycanliyim
okadar cok yazilanlari okudum ki fidani alinca ne yapacagimi bilemedim.bonsaiye nerden baslamaliyim ilk olarak ne yapmaliyim balkonami koymaliyim yoksa soguk olan bir odam var orda daha iyimi olur? yardimlarinizi bekliyorum.
Merhaba sn yade,

Bitkiniz üzerinde herhangi bir işlem yapmadan önce bonsai bölümündeki başlıkları detaylı olarak incelemenizi, okumanızı ve bilgilerinizi olabildiğince artırmanızı öneririm.

Çoğu ağaç/çalı türü gibi leylak da bir dış mekan bitkisidir ve güneşe ihtiyaç duyar, dolayısıyla evin iç mekanında tutmak pek iyi bir fikir değil.

Bir de eğer fotoğrafını foruma yükleyebilirseniz, hepimiz size daha iyi bir fikir veririz.

Kolay gelsin.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 21:58   #276
Yeni Üye

leylak

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg leylak (1224 x 1632).jpg (69.2 KB, 380 views)
Eski 09-04-2013, 22:03   #277
Yeni Üye

Öncelikle cevabiniz icin cok tesekkur ederim.yukarida aldigim leylak fidani var,birde erguvan agaci tohumu aldim yarinda sögüt celikleri toplayacagim. Bahceli bir evde degilim ama en azindan balkonum var bolca sabah günesi alan.forumda bonsai basligi altindaki yazilari sürekli okumaya calisiyorum ama sizlerinde yardimlariniza ihtiyacim var.

Sakaki beğendi.
Eski 10-04-2013, 00:30   #278
Ağaç Dostu

Bana kalırsa saksısını değiştirmeniz gerekir. Kökler toprağın üzerine çıkmış sanırım. Forumda kök budama ile ilgili bilgiler var önce oralara bakmanızı öneririm. Bitkiyi gövde kökünden tutup çektiğinizde %99 ihtimalle sadece kök göreceksiniz. Bunun sonucunda bitkiye su verdiğinizde su tam olarak emilemeyip köklerde kalacak, köklerin çürümesine yol açabilecek diye düşünüyorum. Toprak karışımında da acele etmeyin derim benim gibi bir ton malzeme alıp sadece 2 tanesini kullanmanız yazık olur. Elimde kalan malzemeler için (su tutucu özellikte) tohum alacağım sırf

Eski 20-04-2013, 16:00   #279
Yeni Üye

tamara197's Avatar

Giriş Tarihi: 21-12-2012
Question bana destek lütfen..!!

Herkese Merhaba , Bonsai ile ilgili bir çok fotoğrafı yorumları inceledim..çok ama çok hoşuma gitti ..Bu bonsai'lerin hertürlü ağaçtan olabildiğini bilmiyordum ..

Bende bir ağaç alıp denemek isterim lütfen birisi bana yardımcı olabilirmi ..? kolay büyüyen ve şekil alabilen hangi ağacı almalıyım..?

Hertürlü çiçeğim menekşelerim vs. var çokta güzel büyüyorlar ama bu bonsai olayı beni çekti nedense))evimin balkonunda veya salonunda hangi kokten faydalanabılırim

tamara197 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2013, 20:27   #280
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tamara197 Mesajı Göster
Herkese Merhaba , Bonsai ile ilgili bir çok fotoğrafı yorumları inceledim..çok ama çok hoşuma gitti ..Bu bonsai'lerin hertürlü ağaçtan olabildiğini bilmiyordum ..

Bende bir ağaç alıp denemek isterim lütfen birisi bana yardımcı olabilirmi ..? kolay büyüyen ve şekil alabilen hangi ağacı almalıyım..?

Hertürlü çiçeğim menekşelerim vs. var çokta güzel büyüyorlar ama bu bonsai olayı beni çekti nedense))evimin balkonunda veya salonunda hangi kokten faydalanabılırim
Merhaba sn tamara197,

Kendinizi kolay veya hızlı büyüyen ağaç türlerine koşullandırmayın. Sizin için en ideal adaylar öncelikle bölgenizdeki iklim koşullarına uygun türlerdir, yani her gün yolda rastladığınız ağaç türleri...

Tabii ki bir de seçim yaparken iç mekanda mı yoksa dış mekanda mı yetiştireceksiniz buna da dikkat etmeniz gerekir. Örneğin bir dış mekan ağacı olan zeytini alıp evin içinde bakamazsınız, vs.

Diğer gerekli tüm bilgileri zaten bonsai başlıkları altında bulabilirsiniz, bulamadığınız zamanda sorarsanız tüm arkadaşlar seve seve yardımcı olurlar.

Kolay gelsin.

Eski 22-04-2013, 00:23   #281
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2013
Çam

Ben internetten aldiğim çamla başladim.

drummer86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2013, 08:36   #282
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drummer86 Mesajı Göster
Ben internetten aldiğim çamla başladim.
Hangi çam çeşidi? Fotoğraflarını bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Eski 22-04-2013, 23:44   #283
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemboa Mesajı Göster
Yukarda diğer arkadaşlar güzel bilgiler vermişler. Şekil vermek için bol bol bonsai resimleri incelmekte fayda var. Bu adreste benim topladığım resimler var sanırım 400 civarında. Bunları indirip incelerseniz, faydaları olur.

http://rapidshare.com/files/48305526...08-31.rar.html
Öncelikle merhabalar. Ben bonsai yetiştirmek istiyorum ve sitenizde yeniyim bu yüzden yazılanları okuyordum ve sizin paylaştığınız bu linke rastladım fakat link çalışmıyor. Sizden ricam bu birikiminizi tekrar paylaşmanız. Şimdiden çok teşekkürler..

Mkurnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2013, 09:32   #284
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Merhaba sn Mkurnaz,

Dışarıdan link olarak verilen fotoğraflar, bu örnekte de gördüğünüz gibi o link zamanla çalışmaz hale geldiğinde forumumuzda da görüntülenemez hale geliyor. Bu yüzden fotoğrafları doğrudan forumumuza yüklemeleri konusunda üyelerimizi sık sık uyarıyoruz.

Eski 23-04-2013, 09:36   #285
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mkurnaz Mesajı Göster
Öncelikle merhabalar. Ben bonsai yetiştirmek istiyorum ve sitenizde yeniyim bu yüzden yazılanları okuyordum ve sizin paylaştığınız bu linke rastladım fakat link çalışmıyor. Sizden ricam bu birikiminizi tekrar paylaşmanız. Şimdiden çok teşekkürler..
Bol bol bonsai resminden ziyade kendi ağacınızın türündeki resimleri incelerseniz gövdesinin kalınlığı şukadar olunca nası görünür şuralardan dal bırakırsam nasıl görünür soruları kafanızda kalmamış olur sonra da herşey size ve ağacınıza kalmıştır bence. Bir fotoğrafta gördüğünüz bonsainin aynısını yapmak, daha güzelini yapmaktan zordur.

Eski 25-04-2013, 10:22   #286
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi c.cakir Mesajı Göster
Bol bol bonsai resminden ziyade kendi ağacınızın türündeki resimleri incelerseniz gövdesinin kalınlığı şukadar olunca nası görünür şuralardan dal bırakırsam nasıl görünür soruları kafanızda kalmamış olur sonra da herşey size ve ağacınıza kalmıştır bence. Bir fotoğrafta gördüğünüz bonsainin aynısını yapmak, daha güzelini yapmaktan zordur.
Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Mkurnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2013, 12:23   #287
Ağaç Dostu

zorr's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2012
Galeri: 1
image.jpg
Sn.memet yalnız siz bir fikir verdiniz teşekkür ederim.
Benim istediğim literati oldu,dallar çok kalın, bunları biçimlendirsem? daha uzun bir yol.Güzel de durmazdı.
Böylece bonsai olmaya yaklaşıldı.
Sonbaharda tellenecek
Selamlar

ilgili mesajlar için :Yeni başlayanlar, bonsai için fidan seçimi
Yeni başlayanlar, bonsai için fidan seçimi

turkankaragoz beğendi.

Düzenleyen tourkana : 01-06-2013 saat 20:00
zorr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2013, 20:52   #288
Yeni Üye

şubat's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2013
sbtbn.jpg
Merhabalar,
bonsailer hep ilgimi çekmiştir,
forumda ilgili konulara öylesine bakıyordum fakat,
bahçede bu ağacı gördüm,
neden benimde bir bonsaim olmasın dedim...
kendinden eğimi var ve gövdesi yeterince kalın gibi.
şimdi ben bu ağacı alıp bonsai yapabilir miyim?
forumda ilgili konulara tekrar bakıp notlar almayı düşünüyorum
fakat
öncelik olarak ağacımın uygunluğunu öğrenmek ve
ilk olarak ne yapmam gerekir bilmek istedim.
sanırım şimdilik olduğu yerde kalması kendi sağlığı açısından en iyisi olacak
çünkü hiçbir bilgim yok nasıl yaşatırım saksıda

budamam gerekir mi herhangi bir dalını acaba?
yoksa olduğu gibi kalsın mı?
yazık günah hiç bulaşma ağaca da diyebilirsiniz,
hiç alınmam...
benimki sadece bir küçük heves...
cahil cesareti de diyebilirsiniz

şubat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2013, 13:56   #289
Yeni Üye

aykut_celebi's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Merhabalar,
Üye olmama rağmen bir türlü foruma konu açamadım. Öncelikle kusura bakmayın. Ben bonsai sanatına ilk adımları atanlardan bir tanesiyim. Buradaki yazılanları takip ediyorum. Bu yüzden 3 yaşında bir fidan buldum internetten. Sizce bunu tedarik etsem, bonsai için uygun olur mu ve altından kalkabilirmiyim diye düşünüyorum. Sonuçta bu canlıyı ziyan etmek istemiyorum.
Teşekkürler.

İsmi de " Buxus " olarak geçiyor.

turkankaragoz beğendi.

Düzenleyen tourkana : 18-06-2013 saat 15:29
aykut_celebi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2013, 15:32   #290
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Sn. aykut_celebi, bu ağaç şimşir türü olup, dayanıklılığı ile yeni başlayanlara sıkça önerilir.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2013, 16:27   #291
Yeni Üye

aykut_celebi's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
Sn. aykut_celebi, bu ağaç şimşir türü olup, dayanıklılığı ile yeni başlayanlara sıkça önerilir.
İlginiz için teşekkür ederim. Siparişi verdim büyük ihtimal yarın elimde olur. Bu konuda üstadların deskteklerini ve önceden yazdıkları mesajlara bakacağım.

aykut_celebi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2013, 20:11   #292
Yeni Üye

assassinan's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2013
4 Fidan ile bonsaiye başladım

Merhabalar,

daha evvel de kendimi biraz tanıtmaya çalışmıştım, adım Sinan ve Aksaray'da yaşıyorum. Burada bulunma sebebim küçüklüğümden beri hayranlık duyduğum bonsai sanatına iyice merak sarmış olmam. Daha yeni yazma fırsatı buluyorum çünkü daha öncesinde site içinde epeyce araştırma yapıp edinebildiğim kadar bilgi edinmeye çalıştım. Bir yandan da artık uygulamaya geçmek gerekir diyerek civardaki fidancılardan 4 adet fidan aldım (zeytin, bodur ardıç, sedir ve incir) ve tavsiyelere uyarak öncelikle bu fidanları yaşatmaya çalışıyorum.

Sanırım bonsai için çok ince ve cılız adaylar seçtim. Bu sebeple siz değerli ve tecrübeleri üyelerin tavsiyelerini sabırsızlıkla bekliyorum. Yeni adaylar mı seçmeliyim? Bu adaylarla nasıl çalışmalar yapabilirim? Sedir kurumuş mudur acaba?

Düzenleyen assassinan : 14-07-2013 saat 01:46 Neden: resimler eklenmemiş
assassinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2013, 20:35   #293
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.assassinan.
Mesajınızı daha yeni gördüğümden ancak şimdi size yazabiliyorum.
Sizin seçmiş ve almış olduğunuz fidanları görmedım, ince olduklarını yazmışsınız. Forumda ince fidanlardanda bonsai yapan arkadaşlar var. Onlarında çalışmaları oldukça başarılı olduğunu söylemeliyim.
"Her yiğidin bir yoğurt yiğişi vardır" derler ve doğruda söylerler.
Ben "kalıncıyım", yani seçtiğim adaylar en az 5-6cm kalınlığında, onlarıda küçük bonsai yaparak değerlendiriyorum. Asıl favorim 8-10-12 cm (hatta dahada kalın) çap kalınlığına sahip adaylar. Hatta en son, iki gün önce Torbalıdan aldığım ve boyunu 34cm kalacak şekilde kestiğim, bedeni S şeklidenki çınar yapraklı akçağaacımın beden çap kalınlığı 9cm'dir. Önümüzdeki 3-4 yıl içinde 45-50cm boyundca bir bonsai elde etme niyetindeyim.
Sizede tavsiyen küçük boy bonsai yapmak istesenizde beden çapı 5-6cmlik ağaçlar elde edin. Bonsaileriniz heybetli bir görüntüye kavuşacaktır. Daha ince adaylar işinizi zora sokacağı kanısındayım.
İnce adaylardan bonsai yapanlar bana kızmasınlar. Onların çalışmalarınıda dikkatle izlemekteyim ve beğeniyorum. Herkesin bir yolu var, tekniği, bakış açısı, beklentileri farklı.
Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Düzenleyen badrobot : 26-07-2013 saat 08:21
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2013, 10:04   #294
Yeni Üye

assassinan's Avatar

Merhaba sn. badrobot,

cevabınız ve ilginiz için teşekkürler ancak fidanları görmedim demişsiniz resimleri yükledim acaba görünmüyor mu?

Bir sorum da akçaağacınız ile ilgili, 34 cm kalacak şekilde kestim demişsiniz, fakat mevsim itibariyle sakıncalı değil mi acaba? Bu güne kadar forumda okuduğum, büyük çaplı budamaların genellikle ağaçların uyku döneminde (yaprak döktükten sonra tekrar tomurcuk verecek ilkbahar mevsimi arası sürede) yapıldığı yönündeydi. Acaba yanlış mı biliyorum yoksa sizin bildiğiniz değişik birşey mi var

Ben henüz işin çok başındayım ve daha kalın adaylarla da çalışmak istiyorum tabi, hatta çeşit olsun diye çeşitli kalınlıkta adaylarla çalışmayı hedefliyorum.

Eski 26-07-2013, 11:46   #295
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.assassinan.
Fotoğrafları mesajınızda ben göremiyorum.

Yeni başlayanlar, bonsai için fidan seçimi

Kesim konusuna gelince; aslında okuduklarınız ve söyledikleriniz doğru. Fakat 3-4 metrelik ağaçları arabamın bagajına başka şekilde sokup eve getiremezdim. Ağaçlarımı eve getirirken, naklederken olması gerekenden çok daha uzun (en az iki kat uzun) bir şekilde oracıkta kesiyorum ve eve getiriyorum. Eve getirdikten sonra ağacımı iyice inceleyip gerekli doğru kesimleri yapıyorum. (çınar yapraklı akçaağacımı tam 3 gün düşündüm.)
Bu mevsimde özelliklede kalın bedenlerde kesimler özsu kaybı,enfeksiyon ve mantar tehditlerinden dolayı oldukça tehlikeli, fakat gerekli bazı önlemler alarak bu tehlikeyi minumuma indirebilirsiniz.
-Kesimde kullanacağınız kesici aletlerin steril olması gerekir. (keskin testereyi veya testere ucunu kloraklı suyla silip durulayın)
-Kesimden hemen sonra, vakit kaybetmeden ağacı aşı macunuyla kapatmalısınız.
-Ağacı 2-3 gün serin, rüzgar almayan, yarı/tam gölge bir yerde barındırmalısınız.
-Ben ağaçlarımda RAZORMİN kullanıyorum. Bu mevsimde yaptığım kesimlerden hemen sonra kullandığım ağaçlarımdan hep olumlu sonuçlar aldım. Razormin'in içindeki amino asitler kök sistemini güçlendirdiğinden ağaç stresini çabuk atlatıyor.
-Sulama en önemli konu. Aslında tüm ağaçlarımızı dengeli sulamalıyız. Benim bahçendeki damlama sulama tüm ağaçlardaki stresi en aza indirgemekte.

Bu mevsimdeki yapılan kesimlerin bir avantajınıda söylemeden geçemeyeceğim;yukarıdaki gerekleli, uygun şartları sağladıktan sonra ağaç aktif dönemde olduğundan kesi yarasını çok kısa bir sürede iyileştiriip,kapatmaktadır. Kışın yapılan kesimlerde ise bu süre çok daha uzamakta.

Kalın bedenli ağaçlar konusunda hala ısrarlıyım. En az 5-6 cmlik hatta çok daha kalın ağaçlarla çalışmanız size zaman ve görsellik avantajı sağlayacaktır. iyi çalışmalar dilerim.

Eski 27-07-2013, 11:59   #296
Yeni Üye

assassinan's Avatar

Merhaba sn. Badrobot,

değerli bilgileri için teşekkürler tavsiyelerinize uyarak bende daha kalın adaylarla çalışacağım. Özellikle de bu mevsimde yapılacak olan bir kesim için yapılacak olan uygulamalar çok önemli ve değerli bilgiler.

Birkaç sorum olacak kloraklı su yerine çamaşır suyu da kullanılabilir mi? Razormin de sanırım köklendirme hormonu doğru mudur?

Bir de ilginçtir ki bende resimler görünmesine rağmen sanırım başkaları görüntüleyemiyor. Tekrar yeni resimler ekliyorum. Bu sefer olur inşallah ve bunlar üzerinden yorum yaparsanız sevinirim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_8355.jpg (31.7 KB, 231 views)
Dosya Türü: jpg IMG_8357.jpg (58.0 KB, 225 views)
Dosya Türü: jpg IMG_8358.jpg (49.4 KB, 228 views)
Eski 27-07-2013, 12:29   #297
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.assassinan.
Şimdi ağaçlarınızın fotoğraflarını görebiliyorum. Bende zamanında sizin ağaçlarınız gibi oldukça ince fidanlar almış ve üzerleinde çalışmaya, uğraşmaya çalışmış ve çççoookkk zaman kaybetmiştim. Bu tür fidanlar inanın zaman kaybı.Hemen hemen hepsini ya toprağa (14 adet) diktim, bazı yerlere (10-15 adet) bağışladım.
Kalın bedenli ağaçlar fiyat olarak ince fidanlara göre 8-10 tanesinin fiyatına denk gelsede buna kesinlikle değer..Bende bir anda 10 tane FİDAN almaktansa 1-2 AĞAÇ alıyorum.
Razormin aslında bir gübre, fakat içinde köklendirme görevi gören hormonlarda mevcut. Tüm bahçeme 10-15 günde bir yaprağa püskürterek veriyorum.
Çamaşır suyuda aynı işi görecektir. Buradaki amaç ağacınızı keseceğiniz kesi aletinin enfeksiyon ajanlarından arındırmak olmalıdır. Bunu neyle yaptığınızda çok önemli değil aslında.
Not: Ağaçlarınızın fotoğraflarını çekerken birdahaki sefere yandan ve tam göz hizasından çekmenizi öneririm. Böylece tüm üyeler ağaçlarınız hakkında daha doğru yorum ypabilirler.
İyi çalışmalar dilerim.

Eski 27-07-2013, 13:31   #298
Yeni Üye

assassinan's Avatar

Sn. Badrpbot,

cevabınız ve önerilerinizi için tekrardan teşekkürler.

Eski 27-07-2013, 20:25   #299
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.assassinan.
Sizin fidanlarla bir oranlama yapabilesiniz diye bu fotoğrafı görmenizi istedim. Bu gördülkleriniz son bir-iki hafta içinde aldığım ağaçlar. Hepsinin uç noktalarında yeni patlamış bir göz mevcut. Kesimleride o gözlere göre yaptım ve gözler hepsinde gelişmeye başladılar.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20130727_173314.jpg (68.5 KB, 227 views)
reis5534 beğendi.
Eski 30-07-2013, 00:41   #300
Yeni Üye

yesil_ozgurluk's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2013
Merhabalar,
Ben bonsai bakımına yeni başlayacağım ve siteyi gezmeden önce Ginkgo türü tohumlar aldım. Ancak tohumdan fidan elde etmenin zor olduğunu ve çok sabır gerektirdiğini siteyi okuyunca öğrendim ister istemez bu işe başlayınca içimizde heyecanın getirdiği bi acelelik oluyor ama zamanla bu sabıra dönüşecektir
Kısaca, yarın siparişim elime ulaşıcak. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Sakaki beğendi.
yesil_ozgurluk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bonsai, bonsai eğitimi, bonsai fidan seçimi, bonsai köklendirme, bonsaiye adım atanlar, havai köklendirme, limon ağacı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024