agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Yabancı otlarla mücadele
(https)

Beğeni Düzeni62Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-08-2012, 09:25   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2012
Cakilla ortulu araba park yerindeki otlar icin rondoup aldim, fakat karisimi ne olculerle yapacagim? Kutunun ustunde yazar dusuncesi ile satin aldigim yere sormadim, su ve rondoup orani ne olacak?

vahitbudak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2012, 10:08   #122
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Round Up, Monsanto'nun glyphosate içerikli ünlü ot ilacı. İçine glyphosate direnç geni yerleştirilern bir çok GDO'lu ürün (mısır, soya, kanola vs.) ile birlikte kullanılması teşvik ediliyor. Böylece tarlada tüm bitkiler ölürken direnç genine sahip GDO'lular ölmeyecekmiş.

Monsanto, round up için biodegradable (doğada kendi kendine parçalanabilir) olduğunu iddia ediyordu ancak bunun yalan reklam olduğu ortaya çıktı ve açılan bir davada mahküm oldu. AB'de round up "çevre için tehlikeli" olarak sınıflandırıldı.

Bu içeriğin kullanılması her durumda GDO endüstrisini teşvik anlamına da geliyor.

Bahçenizde istenmeyen otlardan kurtulmanın etkili ve faydalı bir yöntemi yazlık ve kışlık örtü bitkileri (fiğ, yulaf, arpa, karabuğday vs.) ekmektir. Bu bitkiler diğer otlara meydan vermeyip azaltacaktır. Tohum vermeden önce biçilip toprağa karıştırılması da toprağınızın organik maddesini önemli ölçüde arttırır, ayrıca yeşil gübreleme de yapmış olursunuz.

Yabani otların büyük bölümü tohumla çimlenir. Tohum olgunlaştırmasına fırsat vermediğinizde kolayca kontrol edilebilir seviyede tutmak mümkündür.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2012, 00:56   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Round Up, Monsanto'nun glyphosate içerikli ünlü ot ilacı. İçine glyphosate direnç geni yerleştirilern bir çok GDO'lu ürün (mısır, soya, kanola vs.) ile birlikte kullanılması teşvik ediliyor. Böylece tarlada tüm bitkiler ölürken direnç genine sahip GDO'lular ölmeyecekmiş.

Monsanto, round up için biodegradable (doğada kendi kendine parçalanabilir) olduğunu iddia ediyordu ancak bunun yalan reklam olduğu ortaya çıktı ve açılan bir davada mahküm oldu. AB'de round up "çevre için tehlikeli" olarak sınıflandırıldı.

Bu içeriğin kullanılması her durumda GDO endüstrisini teşvik anlamına da geliyor.

Bahçenizde istenmeyen otlardan kurtulmanın etkili ve faydalı bir yöntemi yazlık ve kışlık örtü bitkileri (fiğ, yulaf, arpa, karabuğday vs.) ekmektir. Bu bitkiler diğer otlara meydan vermeyip azaltacaktır. Tohum vermeden önce biçilip toprağa karıştırılması da toprağınızın organik maddesini önemli ölçüde arttırır, ayrıca yeşil gübreleme de yapmış olursunuz.

Yabani otların büyük bölümü tohumla çimlenir. Tohum olgunlaştırmasına fırsat vermediğinizde kolayca kontrol edilebilir seviyede tutmak mümkündür.
Bilgilendirme icin tesekkurler ama araba yolu oldugu ici herhangi bir dikip yapmam soz konusu degil. O yuzden soruma henuz cevap ariyorum

vahitbudak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2012, 10:41   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi durustsahtekar Mesajı Göster
...Herbisit kullanırken karışıma yaprak gübresi karıştırmak daha etkili oluyor.bunu bir çiftçiden duymustum.denedegımde gercekten daha hızlı sonuç verdi.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kemal Cengiz Mesajı Göster
...ama muhakkak içine bir miktar gübre karıştır.eğer gübre koymazsan yabancı otlar stomalarını kapayarak ilaca karşı savunmaya giriyor ve ilaç etkili olmuyor.gübreli karışımda ise bitki gübreyi almak isterken aldanıyor ve ilacıda beraberinde bolca alıyor bu da ek bilgi olsun.
Bu yöntemle roundup ilacına gübre karıştırmak istiyorum. eğrelti otları, büyük dikenler, mumsu yapraklı dikenli sarmaşık, kayın-meşe benzeri ağaçların 1 ile 3 yıllık yeni topraktan çıkan fidanları, elma-armut-kiraz benzeri ağaç yabanileri gibi sayısız miktarda yok etmem gereken bitkiye uygun, roundup'a katılacak yaprak gübresi tavsiyesi rica ediyorum. Acil cevap gelirse çok makbule geçecek. Bu bitkiler haftaya kalmaz yaprak döker havalar soğuyor, dökmeden ilaçlamam lazım. o yüzden acil lazım bu bilgi.

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2013, 23:54   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Yabancı ot mücadelesi hafife alınacak bir iş değil özellikle çok yıllık otlardan sazlık ve ayrık çok inatçıdır keçi inadının adı çıkmış. doğru yapılmaz ise ilaca direnç kazanır ve bir daha söküp atamazsınız.

lodos_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 10:42   #126
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2012
çim alanlarda ayrık otu ile mücadele

Çim alanlarda ayrık otunu öldüren bir kimyasal olmaması ayrık otu ile mücadele etmemize bir engel teşkil etmemeli.Kimyasal mücadele yapılamasada mekanik ve önleyici uygulamalarla mücadele edebilmekteyiz.Burda amaç ayrık otlarının doğal rekabet sonucu baskı altına alınıp temizlenmesidir.İçinde boşluklar bulunan seyrek çim alanlar ayrık otları için uygun ortamı oluşturur.çimlerin biçilmesi çok derinden yapılırsa çim zarar görür,**** hatalı ilaç kullanımı sebebiyle yakılan çim ayrık için yine uygun bir ortam oluşturur.Öyleyse ayrık otu ile mücadelede dikkat etmemiz gereken konuların başında çim alanımızın sıklığı korunmalıdır bunu sağlamak içinse; doğru biçim ,uygun kesim yüksekliği,kesim sıklığı,çentme ve çim alanı havalandırma uygulamaları yapılır.

Pirimoğlu Tarım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2013, 17:04   #127
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2013
Bahçesinde yabani sarmaşığa rastlayan var mıdır? Kendisinden kurtulmanın ilaçla dahi mümkün olmadığını söylüyorlar. Kökünün çok uzun olduğu ve temizlemenin imkansız olduğunuda. Peki ben bu durumda bahçeyi ona mı teslim edeceğim

emel262 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2013, 22:40   #128
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Küçük alanlar için ot mücadelesi:

Risk almak istemeyenler için, çocuklara, kendinize, hayvanlara ve dünyaya zarar vermeyen birkaç basit yöntem: Elinizle sökün. Birazcık bilek gücü… Su ısıtıcısındaki veya çaydanlıktaki kaynar suyu yabani otların üzerinde gezdirin. Kaynar su, değdiği her bitkiyi anında öldürüyor. Sirke kullanın. Sprey şişesine koyduğunuz sirkeyi, güneşli bir saatte yabani otların üzerine sıkın. Birkaç gün sonra yabani otların kuruduğunu göreceksiniz. Unutmayın: Sirke bitki ayrımı yapmaz; diğer bitkilerinize değdirmemeye özen gösterin! Biçin. Çiçeklenmeden önce biçerseniz, tohumlarının yayılmasını da engellemiş olursunuz. Onlarla yaşamayı öğrenin. Başka bir bitkiye zarar vermiyorlarsa, onlardan kurtulmamız şart mı? (Söylememe gerek var mı? Benim en beğendiğim yöntem bu oldu.) -

Bakınız:

Yabani Otlardan Kurtulmanın İlaçsız Yolları | Zehirsiz Ev

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 13:09   #129
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
İyi günler.

Bahçemizde (5 dönüm) çimlerin içinde yabancı otlar var. Bahçede aynı zamanda çok sayıda gül ve çalı formunda bitki ile çeşitli ağaç da var. Yabancı otlar elle başedilemeyecek kadar çoğalmışlar. Çimleri kurtarmak istiyorum. Ne öneirsiniz?

Herbisit (Tordon 101) kullanırsam güller ve ağaçlara zararı olur mu? Nelere dikkat etmeliyim.

Düzenleyen Yücel Özlem : 13-04-2014 saat 00:59
Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 17:19   #130
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yücel Özlem Mesajı Göster
Bahçemizde çimlerin içinde yabancı otlar var. Herbisit (Tordon 101) kullanırsam güller ve ağaçlara zararı olur mu? Nelere dikkat etmeliyim.
Sayın Yücel Özlem.
Büyük ihtimalle biliyorsunuz efendim. Tordon101 iki komponenli bir herbisitdir. Birinci komponent canlı ve çevre sağlığı açısından fazla zararlı olmamakla birlikte ikinci komponent 2-4.D in kanserojen olduğu konusunda bilimsel çalısmalar oldukça fazla.

Bu nedenle ilaçlama işlemini yapacak kişi ile uygulama yapıldıktan en az 10 gün içinde sahaya girme ihtimali olan kişileri olumsuz yönde etkileyebilir diye düşünmek gerektiğini sanıyorum.

Saygılarımla.

abrakadabra beğendi.

Düzenleyen OSMAN45 : 13-04-2014 saat 07:41
OSMAN45 Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 21:41   #131
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
Sayın Yücel Özlem.

5000 dönümlük(5 milyon metrekare) bahçeye herbisit kullanmak biraz zor olur sanırım. Büyük ihtimalle biliyorsunuz efendim. Tordon101 iki komponenli bir herbisitdir. Birinci komponent canlı ve çevre sağlığı açısından fazla zararlı olmamakla birlikte ikinci komponent 2-4.D in kanserojen olduğu konusunda bilimsel çalısmalar oldukça fazla.

Bu nedenle ilaçlama işlemini yapacak kişi ile uygulama yapıldıktan en az 10 gün içinde sahaya girme ihtimali olan kişileri olumsuz yönde etkileyebilir diye düşünmek gerektiğini sanıyorum.

Saygılarımla.
Efendim, ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.

Bahçemizin alanını yanlış yazmışım. Düzelttim. Özür diliyorum.

Bu durumda Tordon 101 den vazgeçiyorum.

Bahçe çimleri içindeki yabancı otlara karşı kullanabileceğim, tercihen odunsu bitkilere de zarar vermeyecek, daha masum bir herbisit önerebilir misiniz?
Sevgi ve saygılarımla.

Düzenleyen Yücel Özlem : 13-04-2014 saat 01:00
Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 22:18   #132
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Sayın Yücel Bey,
Benim de dikkatimi çekti. Bahçenizin gerçek alanı ne kadar. İnanın merak ettim.
Saygılar.

Yücel Özlem beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 22:33   #133
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vahitbudak Mesajı Göster
Cakilla ortulu araba park yerindeki otlar icin rondoup aldim, fakat karisimi ne olculerle yapacagim? Kutunun ustunde yazar dusuncesi ile satin aldigim yere sormadim, su ve rondoup orani ne olacak?
Merhaba,
Her kimyasalın doğaya ve canlılara zararlı olduğunu belirtmek isterim önce.
Mekanik mücadele yapamıyorsanız ve Roundup kullanmak istiyorum diyorsanız..

Önemli olan dekara ne kadar ilaç düşeceğidir.
Bir dekara 300 ml. ilaç gelecek şekilde isterseniz 10 litre ile, isterseniz 30 litre su ile atabilirsiniz.

İlacın üstünde bilgiler yazılıdır. Kullanma miktarı, karışabilirlik durumu, vs.

Gerçi geç bir cevap oldu fakat aynı soruyu sorabilecek arkadaşlar için faydalı olur

Yücel Özlem beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 23:22   #134
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yücel Özlem Mesajı Göster
daha masum bir herbisit önerebilir misiniz?
Sayın Yücel Özlem,

Çizmeyi aşmak istemem. Kimyasalları iyi bilirim ancak kariyerim beşeri ilaçlar üzerinedir, zirai değil. Ziraat mühendisi arkadaşlarımız tavsiyede bulunur ise daha isabetli olur diye düşünüyorum.

Sadece acizane şunu söyleyebilirim. Estetik ve keyfi konularda zararı şüpheli ilaçları kullanmayı tercih etmem.

Selam ve saygılarımla.

Düzenleyen OSMAN45 : 12-06-2014 saat 07:19
OSMAN45 Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2014, 00:35   #135
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Bahçeyi yavaş yavaş istila etmeye başlayan bu bitkiyle daha önce karşılaşan oldumu acaba?Başı boş bırakırsam her yeri kaplayacak.Her yıl alanını genişletiyor.
Bu Yabani Bitkinin Adı Nedir? (Sormadan önce ilk mesajı okuyun)

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2014, 13:53   #136
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Herkes ilaçlama demiş ama meyvesini yediğiniz bahçeye ot ilacı atmak bence kendini zehirlemekten başka bir şey değil.
En güzeli el çapası **** belleme olmuyorsa koyu renk muşamba ile malçlama
Bir kaynakta pürmüz ile otu yakmanında çözüme katkı sunacağı bilgisi vardı.

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2014, 23:24   #137
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2011
Bahçemdeki Yabani otlardan kurtulup peyzaj için hazırlamak

Merhaba Ağaç ve Doğa dostları;
evimin önündeki 20 metrekarelik bahçemdeki yabani otlardan kurtulup peyzaj için hazırlamak ve çim tohumu ekmek istiyorum. bu otlardan nasıl kurtulabilirim. bahçe işlerinde yeniyim. ilaç kullanmak da istemiyorum.

beloved42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2014, 14:53   #138
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Bellenecek bellenirken otlar elle temizlenecek
Sonra gübrelenip çapayla gübre toprağa karıştırılacak
Sonra çim ekilecek
Belleme çapalama esnasında eski yabani otların kılcal kökü bile kalmamalı
Gübre yanmış gübre olmalı

YeniBON beğendi.
Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2014, 12:33   #139
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Wink ot

bu ottan nasıl kurtulabilirim kendisiyle beraber salyangozda getiriyor

Eklenen Resimler

remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2014, 05:17   #140
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Geniş yapraklı yabani otlardan kurtulmak için zirai ilaç kullanmak istemeyenlere, denenmiş ve sonuç alınmış benzin uygulamasını önerebilirim. El pompası ile Name:  pompa.jpg
Views: 6161
Size:  5.0 KB uygulanması iyi sonuç veriyor. Ancak uygulama sırasında ve sonrasında sigara, kibrit, çakmak vs. kesinlikle yasak.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2014, 22:25   #141
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Geçenlerde bir arkadaşa bu yıl kurduğum meyve bahçesinde yabancı otlar için ne yapacağımı sorduğumda, bana sıra arasına çim ekmemi önerdi. Birçok meyve bahçelerinde bu şekilde mücadele yapılıyormuş. Çim hem yabancı otların çıkmasını engelliyor hemd e toprakta su tutmaya yardımcı oluyormuş.
İlginç geldi ve internetten araştırmak istedim. Gerek yurt dışı ve gerekse yurt içi profesyonel meyve bahçelerinin resimlerine baktığımda hep sıra aralarında çim vardı ve başka yabancı ot da görünmüyordu. ancak konuyla ilgili bir yazı, makele veya bilgi bulamadım. Sizlerin de bilgisini almak isterim...

abrakadabra beğendi.
estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2015, 09:42   #142
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emel262 Mesajı Göster
Bahçesinde yabani sarmaşığa rastlayan var mıdır? Kendisinden kurtulmanın ilaçla dahi mümkün olmadığını söylüyorlar. Kökünün çok uzun olduğu ve temizlemenin imkansız olduğunuda. Peki ben bu durumda bahçeyi ona mı teslim edeceğim
Cozum bulabildiniz mi ?
Yoksa, teslim oldunuz mu..
Aslinda, salatasi ve yumurtali yemegi guzel oluyormus..Esim, beyaz ciceklerini de cok sever.
Benim on taraf, istila olmak uzere.. 2 seneye kalmaz , yabani sarimsak tarlasi olacak..

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2015, 12:27   #143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2014
Yabani Ot ile Mücadeleyi Kazanamadım ?

Arkadaşlar merhaba,

Geçen temmuz ve ağustos ayında bahçemi komple çağalayıp hem taşlardan hemde yabani otlardan arındırdım. Otları köklerinden vs çıkarttım. Bütün kış boyunca bahçemi hiç kullanmadım toprak iyice otursun diye. Kış bitti ama şimdi bahçemde gene bir sürü yabani ot çıktı. Yani ben otları kökünden almam rağmen hiç bir işe yaramadı. Şimdi çim ekme sezonu gelmeden gene otları temizlemek istiyorum. Yalnız gene kökünden söküp rulo çimi serdikten sonra bu şekilde olursa yaptığım iş hiç birşeye benzemez. Bu konu hakkında önerileriniz var mı ?

Roundup adlı ilaçla önce bitkleri kurutuo ondan sonra çapalasam bana daha fazla yararı olur mu acaba ? Yorumalrınızı bekliyorum teşekkürler

ali876 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2015, 02:10   #144
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Geçenlerde bir arkadaşa bu yıl kurduğum meyve bahçesinde yabancı otlar için ne yapacağımı sorduğumda, bana sıra arasına çim ekmemi önerdi. Birçok meyve bahçelerinde bu şekilde mücadele yapılıyormuş. Çim hem yabancı otların çıkmasını engelliyor hemd e toprakta su tutmaya yardımcı oluyormuş.
İlginç geldi ve internetten araştırmak istedim. Gerek yurt dışı ve gerekse yurt içi profesyonel meyve bahçelerinin resimlerine baktığımda hep sıra aralarında çim vardı ve başka yabancı ot da görünmüyordu. ancak konuyla ilgili bir yazı, makele veya bilgi bulamadım. Sizlerin de bilgisini almak isterim...
Çimin içindeki elma hariç tüm meyve ağaçlarım kurudu. Bu uygulamanın bilimsel olduğun düşünmüyorum.

Eski 12-03-2015, 02:18   #145
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ali876 Mesajı Göster

Geçen temmuz ve ağustos ayında bahçemi komple çağalayıp hem taşlardan hemde yabani otlardan arındırdım. Otları köklerinden vs çıkarttım. Bütün kış boyunca bahçemi hiç kullanmadım toprak iyice otursun diye. Kış bitti ama şimdi bahçemde gene bir sürü yabani ot çıktı. Yani ben otları kökünden almam rağmen hiç bir işe yaramadı. Şimdi çim ekme sezonu gelmeden gene otları temizlemek istiyorum. Yalnız gene kökünden söküp rulo çimi serdikten sonra bu şekilde olursa yaptığım iş hiç birşeye benzemez. Bu konu hakkında önerileriniz var mı ?

Roundup adlı ilaçla önce bitkleri kurutuo ondan sonra çapalasam bana daha fazla yararı olur mu acaba ? Yorumalrınızı bekliyorum teşekkürler
Önce bellemeyi, 15 gün bekledikten sonra yabani ot ilacı kullanmanızı öneririm. Bu şekilde kullanılacak ilaç miktarı en az 1/4'e düşecektir.

Eski 22-05-2015, 10:40   #146
Ağaçsever

Aeonium's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2015
Geçen sene feslsğenden aldığım tohumları ektim böyle bir şey çıktı. Bunlar yabani bir ot mudur. Ne olduklarını anlayamadım, yardımcı olursanız sevinirim

Eklenen Resimler

Aeonium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2015, 19:34   #147
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aeonium Mesajı Göster
Geçen sene feslsğenden aldığım tohumları ektim böyle bir şey çıktı. Bunlar yabani bir ot mudur. Ne olduklarını anlayamadım, yardımcı olursanız sevinirim

Merhaba Aeonium,
Siyah saksıda fesleğen görüyorum, emin olamamak'la birlikte diğer yetişen bitkilerin tohumlarının Torf Toprak Ya da Hayvansal gübreye karışmış yabani İt üzümü bitkisine benzettim. Yani 2 saksıdaki büyümüş 5 adet bitkinin 1 tanesinin fesleğen olduğunu söyleyebilirim.

Güler beğendi.

Düzenleyen ozermu : 30-05-2015 saat 20:15
ozermu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2015, 16:29   #148
Ağaçsever

Aeonium's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2015
bilgilendirmeniz için teşekkürler ozermu

Aeonium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2015, 13:15   #149
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ali876 Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,

Geçen temmuz ve ağustos ayında bahçemi komple çapalayıp hem taşlardan hemde yabani otlardan arındırdım. Otları köklerinden vs çıkarttım. Bütün kış boyunca bahçemi hiç kullanmadım toprak iyice otursun diye. Kış bitti ama şimdi bahçemde gene bir sürü yabani ot çıktı. Yani ben otları kökünden almam rağmen hiç bir işe yaramadı. Şimdi çim ekme sezonu gelmeden gene otları temizlemek istiyorum. Yalnız gene kökünden söküp rulo çimi serdikten sonra bu şekilde olursa yaptığım iş hiç birşeye benzemez. Bu konu hakkında önerileriniz var mı ?

Roundup adlı ilaçla önce bitkileri kurutuyor ondan sonra çapalarsam bana daha fazla yararı olur mu acaba ? Yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DevrilgenKayik Mesajı Göster
Aradan bir müddet geçmiş bu konunun ama bizim için çok güncel çünkü bahar dönemi tekrar kendini gösterdi bizim çimde ayrık otları. İlk yıl köklerinden zorlayarak demet demet çıkardığımız ayrık otları şimdi bahçemizin dörtte üçünü sarmış durumda. Sizin dediğinize göre genel herbisit kullanırsak çimler de ölür mü bu durumda? Bizim ağaçlar körpe ve ortam rüzgarlı. O nedenle ağaçlara da zarar vermeden atmak çok zor gözüküyor. Seçici bir ilaç yok mu ki acaba? Gerçi yok demişsiniz ama , doğal alternatif vs ...
Ağaçlık alanlarda kullanılacak ilaçlar rüzgarsız ve mümkün olan erken saatlerde **** geç saatlerde atılmalıdır.
Zira güneş etkisiyle yapraklarda merceklenme ve hızlı metabolizma sebebiyle fitotoksite gibi olumsuzluklar meydana gelebilir.
İlaç tavsiyesini mutlaka bir ziraat mühendisinden almalısınız.
Ehm bende nacizane ziraat mühendisiyim ama böyle söyleyince az kıymetimizde bilinsin gibi bir durumu düşünüyoruz. megalomanlık işte...
olay şudur önce etrafınızda etkilenecek su kaynakları arıcılık ve diğer cins ve türdeki ekilişlere zarar vermeyecek sınır ilaçlamasını dikkatlice yapmalısınız. ardından açık alanlarda kullanılan esterli ilaçların ağaçlık alanlarda atılan aminli alternatifine yöneleceksiniz. Bu ilaçlamayı dar yapraklılar(buğday ve alt türleri ..mısır dahil...) içindeki geniş yapraklı bazı otları öldürmek için yapmalısınız. sellektif yani seçici ilaçlama ağaçlara özel ot ilaçları kullanırken sistemik değil kontak etkili ilaçlama yapılmalıdır. mesela glyphosate (glifosat) içerikli sistemik total herbisitlere hassas ağaçlar olumsuz etkilenmesin diye bu tedbir alınmak zorundadır. birde otların ilaçlama ile kurutulmasından daha önemlisi düzenli bahçe dizaynetmek ve mekanik olarak toprağı sürerek işlemek daha faydalıdır. ilaçlarla zehirlediğimiz doğanın intikamı çık acı oluyor.
Çok önceleri yazılmış bu yazıya belki çok cevaplar verilmiştir. ben sadece daha sonraki aramalarda bizimde bir tuzumuz olsun diye ekleyiverdim. Belki birileri faydalanır.
ha bu arada ilaç ismi zikretmek benim açımdan çok önemli değil.
Zira teknoloji sürekli gelişiyor ve bugün kullanılan daha iyisi üretilince güncelliğini yitiriyor.

sayın ali876 toprakta ot tohumunu bitirmenizin imkanı yoktur. Mümkün değil. Toprağı pişirmeniz ısıyla tohumdan arıtmanız halinde canlıların dışkısı veya rüzgarla **** ayağınızdaki çamur topaklarıyla geri gelecektir.
İyi ki mümkün değil.zira soylarını kuruturduk..
toprakta çimlenen bir tohum diğerlerinin durmasını ve sonraki yıllarda çimlenmesini sağlayan enzimler yayar.
sürekli aynı tarlada ziraat yapan ve ilaçlayan biri 10 yıl sonra tohum bırakmasına izin vermediği halde ot populasyonunu görebilir. 20 yıldan fazla süreyle toprakta çimlenmeden kalabilen tohumlar vardır..
Modern usullerden birisi portakal bahçeleri **** karpuz tarlalarının naylonla kaplanıp istediğimiz bitkilerin çıkabileceği deliklere dikim yapmak.
Tabidir ki bahçesi ve çimi olan arkadaşlar için bu geçerli olmayacaktır.
şu an tarlaya çıkmam gerektiğinden sonra devam etmek üzere... selametle

Düzenleyen abrakadabra : 22-01-2016 saat 16:14
abrakadabra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2015, 13:24   #150
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
çim ekimi yapılması mantıklı ama hangi iklim koşullarında? hangi toprak hazırlıklarıyla? hangi belirli bakım koşullarıyla?
toprağınızın gevşetilmesi ve poröz yani gözenekli havalandırma koşullarına bol hayvansal ve bitkisel gübreleme teknikleriyle hazırlanması üst yapının sıkıştığında derhal eski yapısına gelebilecek esnek yapıda olması ve en önemlisi o resimleri gösterilen yerlerdeki iklimsel yağış şartlarına tabii olması gerekir. bizim ülkemizde pek geçerli olması veya gerçekleştirilmesi zordur.
şimdi ağaç taç çevresince pülverize püskürtülüp ince bazı sentetik materyallerle kaplanması naylon serilmesinden daha pratik olacaktır. bu benim fikrim. ama bu teknolojiyi kimyagerler ürettimi bilmiyorum. yıllardır olması gerektiğini düşündüğüm polimer uygulaması hayallerimi süsler. benden fikir gelsin belki birileri için çığır açar..

abrakadabra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024