agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Yabancı otlarla mücadele
(https)

Beğeni Düzeni62Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-03-2007, 23:47   #31
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Bahçedeki yabancı otlar için ziraatçi, BOXER 48SL diye bir ilaç verdi. Kullanabilirmiyim ?

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2007, 23:13   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2007
ben boxer denilen ybancı ot ilacını kullandım güzel yani öbür fiyatları yüksek olan herbisitlerle aynı görevi görüyor güvenebilirsiniz .ilaçlama yapacağınız yerde fidn varsa dikkatli olun saygılarımla...

amasyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2007, 13:21   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Kazlar bazı yetişen filizlere zararlı olmaksızın yabani zararlı otların kontrolünde herhangi bir yaşta kullanılabilirler. Yabani otların temizlenmesi bakımından en iyi performansı 6 haftalık genç kazlar gösterirler. Kazlar; mısır, pamuk, şeker kamışı ve çilek tarlaları ile fidanlık, meyve bahçeleri ve üzüm bağlarının yabani otlarını çok iyi temizlerler. Bununla birlikte kazların niçin bazı filizleri yemedikleri bilinmemektedir.

Kaynak:
Muammer TİLKİ
(Doktora Semineri) KONYA 1999

100 dekar alanda tarımyapan çiftçiler acaba kaç tane kaz kullanmak zorunda bence çok saçma bir yöntem.

latex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2007, 01:03   #34
Ağaç Dostu

DevrilgenKayik's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2006
Galeri: 4
Aradan bir müddet geçmiş bu konunun ama bizim için çok güncel çünkü bahar dönemi tekrar kendini gösterdi bizim çimde ayrık otları. İlk yıl köklerinden zorlayarak demet demet çıkardığımız ayrık otları şimdi bahçemizin dörtte üçünü sarmış durumda. Sizin dediğinize göre genel herbisit kullanırsak çimler de ölür mü bu durumda? Bizim ağaçlar körpe ve ortam rüzgarlı. O nedenle ağaçlara da zarar vermeden atmak çok zor gözüküyor. Seçici bir ilaç yok mu ki acaba? Gerçi yok demişsiniz ama , doğal alternatif vs ...

DevrilgenKayik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2007, 09:55   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
sevgili devrilgenkayık
bu ayrık otları benimde başımın belası fabrikamdaki bahçeme meyve ağaçları dikmiştim 6 yıl önce ama bu ayrık otlarından ne yapsamda kurtulamıyorum.Meyve ağaçları onların yüzünden büyüyemiyoorlar.Evdeki çimlerimede kesin nazar değdi onları ölümden döndürdüm ama geçen cumartesi bahçedeki (affedersiniz) lağım gideri tıkandı ve sucu gidere 75 kg kılruhu denen bir asit dökmemi söyledi.Bende yaptım ama bütün asit kaynayarak çimlerimin üzerine yayıldı tabi onlar yayılıyor ben hüngür hüngür ağlıyorum.Neyse zor bela açtık ben asit yayılan heryeri söktüm toprağını boşalttım ve yeniden çim ektim ama bakalım neler olacak.

Eklenen Resimler

ceviz ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2007, 08:07   #36
Yeni Üye

ziroo's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2007
Wink ayrık bu bildiğimizmi bilmediğimizmi?

Ayrık ile mücadele bilgilerimizn farklı olduğunu gördüm. Kaynaklarınız nelerdir. Ben bir çok konuda sizinle aksi fikirdeyim. Hangisi doğru tartışmak istermisin?
Rizomları parça, uyar ki tüm karbonhidraını tüketebilesin. Ve secici herbisit olarak fusiladeyi kullanabiliriz. Tabi ayrık derken agropyron türleride olabilir, C4 bitkileride olabilir. Bilgilerimiz birleştirerek daha doğru sonuca gidebileceğimizi düşünüyorum.
Görüşmek üzere hoşçakal..

ziroo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2007, 09:03   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2007
Ayrık otu konsunda fmt79 ilaç önerisine katılıyorum, benimde pratik bir ek önerim olacak glyphospate içeren ilaçlardan birisini (ben round up kullanıyorum) oldukça konsatre halde (ben %30 ilaç %70 su kullanıyorum) geniş ağızlı bir kaba koyup bir fırça yardımı ile öldürmek istediğiniz bitkilere boya yapar gibi sürebilirsiniz (mesala ayrık otu) bu geniş alanlarda pratik değil ama küçük bahçelerde çok etkili ve çevreki bitkilere bir zarar gelmiyor, sadece sürdüğünüz ayrık otu ve çevresindeki 4-5 cm çim ölüyor. Bir hafta içinde bu bölgelere yeniden çim ekebilirisiniz ilacın etkisi kısa sürede yok oluyor. Dikkat etmeniz gereken bu karışımın bir damlası bile çok etkili damladığı yerlerdeki çimde ölür damlatmadan ve ilaç sürdüğünüz yerleredeki ilacı aykabınıza bulaştırmadan kullanın yoksa ayak izi şeklinde ölü çim alanları oluşur.

Unutmayın cok etkili değdiği her bitki bir hafta içinde önce sararıp morarıyor sonrada köküyle beraber ölüyor.

En son fazla araştırmadan diktiğim ve çok invazif bir tür olan ribbon grass saldırısından bu yolla kurtuldum.

choroid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2007, 23:47   #38
Ağaç Dostu

DevrilgenKayik's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2006
Galeri: 4
Ceviz ağacı kolay gelsin, işe olumlu yandan bak, belki toprak çok kireçlidir asit iyi gelmiştir Tamam kızma, umarım çabuk atlatırsın. Ziroo benim bahsettiğim ayrık otunun kökü bir yerden geliyor, başka yerden çıkıyor, tekrar başka yere gidiyor, tam koparamıyorsun. Büyüyünce başaka benziyor. Bizim bahçe büyükçe ama choroidin onerisini çok zaman alsa da yaparım- boyama gibi- ama cimlerle içiçe yani onları da öldürüceğim. Acaba çimden vazgeçip, toprağı besleyecek, ya da en azından ayrık gibi zarar vermeyecek, ağaçların büyümesini engellemeyecek başka baskın yeşillik olabilir mi ? Bahçenin bir kısmında da yonca yumakları olmaya başladı. Yonca tohumu atsak, ayrık otundan kurtulabilir miyiz? Yonca iyi midir ? Ya da başka üstünde yürünebilecek yeşil ot ?

DevrilgenKayik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2007, 12:05   #39
Yeni Üye

ziroo's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2007
ayrık

Merhaba arkadaşlar!
Dozun yüksek kullanılması bitkiyi öldürmez kurutur. nedenmi? bu ilaçların sistemik olması, fotosentes ile köklenlere taşınmasını ve bitkiyi kökten öldürmesi gerekir. Fakat yüksek doz kullanıldığında bitkinin yaprakları hemen kurur ve köklere istediğimiz gibi taşınamaz. Normalde total herbisitin etkisini görmek 10-15 gün kadar sürer. Benim çalışmalarımda dar yapraklılara fusiladenin total herbisitlerden daha etkili olduğu idi. Aralara lokal fırça ile uygulama güzel bir yöntemdir. Bende uyguluyorum gerekirse.
Yonca konusuna gelince yoncayı girdiği yerdençıkarmak oldukça zordur. Fakat çıkarılmaz değil. Toprağı ıslah etmeside doğrudur. Alanı ayrıklardan temizlemek için geniş yapraklı bir bitkinin ekilmesi, hem alanaın boş kalmasını engeller hemde istediğiniz gibi secici herbisitleri kullanmanızı sağlar. Yonca yerine ak üçgül daha şık olabilir. Onun görünümü kokusu güzeldir. yeşil alan oluşturmak için iyi bir potansiyeli var aslında.

bahçedeyiz beğendi.
ziroo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 23:18   #40
Yeni Üye

magus's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2006
yabancı otlara karşı acaba bilinen mikrobiyolojik yöntemler var mı? ve Türkiye' de bu yaygın mı?

magus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2007, 23:45   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latex Mesajı Göster
100 dekar alanda tarımyapan çiftçiler acaba kaç tane kaz kullanmak zorunda bence çok saçma bir yöntem.
300 dekar arazide tarım yapıyorum hiç kazım yok.
Bir traktör, iyi bir pulverzatör ve hangi ilacı nasıl ne zaman atacağını bilen bir çiftçi kaz kolonisinden iyidir.

abrakadabra beğendi.
oguzhan-fb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2007, 23:49   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi magus Mesajı Göster
yabancı otlara karşı acaba bilinen mikrobiyolojik yöntemler var mı? ve Türkiye' de bu yaygın mı?
Bu yöntem benimde aklıma geldi. Fakat ne bir yerde okudum nede duydum. Uygulanması organik tarım yapılan alanlarda çok iyi olurdu sanırım.
Bulunduğum yerde böyle bir uygulama yok.

oguzhan-fb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 10:08   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar!

Yazılanlar harika hele bir tanesi varki ona çok güldüm sabah sabah. Neden mi ?

Bir düşündüm bizim seradaki yerin gerçek sahiplerinin önlerine bir masa ve altlarına bir sandalye verdik diyelim keyifleri yerinde. Aysel hanımla bizde servis yapıyor onları rahat ettiriyoruz hatta yavrular için yan taraftaki boşluğa park bile yapmışız bir düşünsenize.
Yerin doğal sahipleride olsalar yok öyle şey herkes yerini bilsin benim seradaki ve dışarıdaki her an misafir 5000 adet kızımı kimse rahatsız edemez. Ancak yinede bir arkadaştan edindiğimiz şu mera ıslah çalışmalarında kullanılan ilaçtan bir kg edindik onları sessizce ve zararsızca uğurluyoruz. Gitmemekte ısrar eden semiz otlarının başlarına geleni ileride paylaşırım.****** önce doğaya saygı.

Saygıyla kalın.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 10:45   #44
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Bu yabancı otlardan bıktım. Başkasını bilmiyorum.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2007, 21:49   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2007
toucdown

glyphosate yanı total herbısıtlerın asıl atası raunduptur. taucdown sadece muadıldır bılgılerınıze

emaskulasyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2007, 09:34   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2007
arkadaşlar yanlış bilgi vermeyin lütfen touchdown muadil degildir yapısında glyphosate olmasına rağmen yanıdaki farklı madde içerikleri ile roundup dan ayrılır.
Ayrık için total herbisit uygulaması doğrudur boş alanlar için.Fakat etkili bir çözüm arıyorsanız Fusilade Forte kullanmanızı öneririm bu seçici bir herbisttir yani geniş yapraklı otları öldürmez.Çim e atarsanız çimde ölür.Bu ilaç yeni çim alanı tesis edilmeden önce ayrık mücadelesinde kullanılır daha sonra çim ekimi yapılır ya da sebze üretiminde geniş yapraklı kültür bitkisi içindeki dar yapraklı otları öldirmekte etkili emniyetli bir çözümdür.

bahçedeyiz beğendi.
tegabion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2008, 14:40   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2008
yabani ot sorunu

meyve baçemin içersinde böğürtlen dikenine benzeyen yabani bir bitki var bizim buralarda köstek dikeni olarak anılıyor ama bilimsel adını bilemiyorum. çeşitli zirai ilaçları kullanmama rağmen bir türlü başedemedim.bitki yaprak ve dal yapısı bakımından böğürtlenin dikenin aynısı ama meyve vermiyor. . kökleride yaklaşık 50 cm derinliğe iniyor .
ayrıca bu bitki böğürtlen gibi yerden yukarıya doğru uzamıyor. yani dalları toprağın üzerini örtecek şekilde sarmaşık gibi uzanıyor.bu uzunluk yer yer 3-4m. yi buluyor ve dalın ulaştığı en son noktada takrar kök salıp oradan tekrar bir kaç dal yaparak araziye yayılıyor.bu bitkinin yayılış şekli bu yani tohuma benzer bişey şimdiye kadar görmedim. daha önce arazinin sadece belli bir noktasında vardı son iki yıldır hemen hemen her tarafına yayıldı. ayrıca zirai müdahelede yukarıda belirttiğim gibi meyve bahçesi olduğu için ağaçlara zarar vermemesi için her ilacı kullanamıyoruz.
buraya resmini koymak isterdim ama dediğim gibi böğürtlenin aynısı tek fark meyve vermemesi.
bu bitki hakkında bilgisi olan ve ne şekilde bir mücadele vermem konusunda yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkurler..

Düzenleyen favorit : 02-05-2008 saat 00:33
favorit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2008, 15:23   #48
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
konuyu tam olarak nereye açacağımı bilemediğim için buraya açtım.
Forumda Arama bölümünde gelişmiş aramaya tıklayın. Başlıklarda Ara'yı seçin, yabani ot (ya da o sıra neyi aramak istiyorsanız onu) yazın.

Çıkan başlıklardan biri işinize yarayacaktır.

Yabani otla mücadele

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2008, 13:56   #49
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1
Yabani otları Prümüs ile yakmak.

Mine Hanım'dan bir alıntı
" Bu konuda otla illaki mücadele edilecekse ( ki artık özellikle meyveliklerde ve zeytinliklerde minimum toprak işleme için ot mücadelesi mümkün olduğunca yapılmamaktadır.) iyi tarım uygulamalarında kullanılan yöntem yabancı otları çıkış anında basit bir prümüsle yakmaktır. Bir küçük tüpe bağlı prümüs omuza asılacak düzenekle taşınır. Serada veya bahçede gezerken sadece çıkmakta olan otun üzerine, göbeğine tutulur ve ot yakılır. Toprak işlemeden sonra düzenli bir uygulama ile bu yöntem otları ilaçsız olarak kontrol altında tutmayı sağlar."

Mine Hanım, Söylediğiniz bu yöntemi bahçemi sürdürdükten hemen sonra mı uygulamam gerekli? Hangi sıklıkla yaparsam kesin bir daha gelmeyecek şekilde başarılı olabilirim acaba. Arsam üzerinde 1,5 yaşında Trabzon hurmaları var, ancak çok fazla böğürtlene ve ayrıca enginara benzeyen dikenli bitkilerden ve açık bir el genişliğinde yaprakları olan yerden 15 cm yükseklikteki bitkilerden var, ve daha tarif edemediklerim de var tabi kısacası bir jungle gibiydi geçen hafta temizlemden önce. Bunlarla mücadelede prümüs yeterli mi? Yoksa herbisit de kullanmalımıyım?

aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2008, 15:39   #50
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Şu anda temizlik yaptırdıktan sonra ilaç attırmanıza gerek yok. Yeni çıkmakta olanları yakarak kontrol edebilirsiniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2008, 11:16   #51
Yeni Üye

seyyah_m's Avatar

Giriş Tarihi: 03-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Sevgili habibe,
Genelde roundup yaz aylarında veya sonbaharda ortamdaki yabancı otlar bahçeyi kapladığında ve yabancı otların bitkisel gelişimlerini tamamladıkları dönemde kullanılır.
Bizimde portakal bahçesinde yabani böğürtlenler çıkıyor. Bahar mevsimi bitmeden bahçenin bir kısmını temizledik. Böğürtlen olan kısmını yaktık ve babam ilaç sıktı üzerlerine ancak ilacın hiçbir etkisi olmadı tekrar çıktılar.

Şimdi yeni bir ilaç alacak ve yarın tekrar sıkacak. Sinirli bir yapıda olduğu için bir önceki ilacın işe yaramayışına bir hayli sinirlenmiş ve satıcı hakkında kötü düşüncelere kapılmıştı. Bu alacağı ilaç da etkili olmazsa sanırım babamı zor tutabilirisiz. Bu konuda önerileriniz neler olur. Portakal ağaçlerı ve birkaç zeytin ağacı bulunmaktadır ve böğürtlenleri kurutacak bir ilaç gerekmektedir. Yukarıdaki ilacı şimdi kullansak fayda sağlar mı?
İlginiz için şimdiden teşekkürler.

seyyah_m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2008, 12:31   #52
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah_m Mesajı Göster
Bizimde portakal bahçesinde yabani böğürtlenler çıkıyor. Bahar mevsimi bitmeden bahçenin bir kısmını temizledik. Böğürtlen olan kısmını yaktık ve babam ilaç sıktı üzerlerine ancak ilacın hiçbir etkisi olmadı tekrar çıktılar.

...
Yakma işleminin yabani böğürtlen temizliğinde işe yaramadığını hatta teşvik ettiği; yabani ot ilaçlamasının sonrasında tekrar çıkabileceği aklımda kalmış.

Benim bahçemin bir kısmını yabani böğürtlen sarmıştı. Budama makası ile toprak hızasının 10-15 cm yukarısından kesip tırmıkla topladık. El çapasıyla toprak altında kalan kökleri çıkardık.(Temizlik sırasında inşaat işlerinde kullanılan kalın eldivenleri kullandık.) Daha sonra taze böğürtlen dalı gördüğümüzde yine el çapasıyla kök temizliği yaptık. 3-4 kere bu işlemi yaptıktan sonra temizlenen yerlerde böğürtlene rastlamadık.

Topladığımız böğürtlen dallarını birkaç yerde öbek yapmıştık. Kış sonunda çürümüş böğürtlen dallarının oluşturduğu kompost - malç (oluşan şeye ne ad verilir bilmiyorum) elde ettik. Bunuda toprakla karıştırarak saksı bitkilerimin bir kısmında kullandım.

Sınırda (doğal çit olduğu için) ve bahçenin bir bölümünde (çoğunlukla böğürtlen dalları arasında ve altında dolaşan ve tahminim buralarda yumurtlayan güzel ötücü bir kuşun barınma yeri olduğu için) yabani böğürtleni yetiştiriyorum, büyüyüp gelişmesini teşvik ediyorum.

Okuduklarımdan elde ettiğim bilgilere göre yabani böğürtlen temizliğinde biraz sabırlı olmak gerektiği. (gerek yabani ot ilaçlaması ile, gerekse elle temizlikte...)

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2008, 23:39   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
bende kullandım ot ilacı ama etkisi yok toprak yüzeyinde olan otlar ölüyor toprakda kalan ayrık otu yine filizlenip yoluna devam ediyor ne kadarda mücadale etsende cıkar bunun adı ayrık otu

Kemal Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2008, 00:07   #54
Ağaç Dostu

quercuslover's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Herkese merhaba, Kendi tarla **** bahçelerinde sebze üretimi yapan bazı tanıdıklarım damla sulama sistemini uygulamaya başlayınca yabani otlardan kurtulduklarını söylemişlerdi. Sulama suyu yaygın alana dağılmadan sadece sebzelerin köklerine verilince yabani otlar yaygın alanda su bulamadıklarından yaşama şansları olmuyor herhalde.

quercuslover Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2008, 14:14   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
uygun fiyatlı herbisit adı lütfen!!!

merhabalar. orman bitişiğinde yetişkin meyve ağaçlarının bulunduğu yaklaşık 8 dönümlük arazide inanılmaz derecede eğrelti, diken, böğürtlen vs. otlar çıkıyor. bu otları yok etmek için şu ana kadar roundup kullanıyordum ama çok pahalıya geliyor. 8 dönüm yere bir de çalı ve odunsu bitkiler olduğu için çok ilaç gidiyor. acaba etkili ve uygun fiyatlı bir ilaç var mıdır piyasada. lütfen yardımcı olun, bıktım bu dikenlerden bahçede yürüyemiyoruz bile.

iki kısa sorum daha olacak. en etkili ilaçlama zamanı ilkbahar mıdır. bir de acaba ilaçlama yaparken şu tavsiye edilen ilaca gübre karıştırma hangi dozajda yapılıyor, 10 litre suya ne kadar gübre konmalı ve hangi gübre, satıcıdan ne olarak istemeliyim gübreyi. teşekkür eder cevaplarınızı beklerim.

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2008, 12:51   #56
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Bitkileri kıştan keseceksiniz,
filiz verinde dallar odunlaşmadan birinci ilaçlamayı yapacaksınız,dekara 1 litre,
bitkiler yazı boyu hiç bir müdahalesiz geçirecekler, sonbaharda aynı dozla ikinci ilaçlama aynı bitkilerin üzerine yapılacak,
Kıştan sonra gelen ilkbaharda bu bitkiler halen ölmemişse 3. ve son ilaçlama yapılacak , doz yine aynı.

abrakadabra ve CheNell beğendi.
izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2008, 14:35   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
yalnız belirtmem lazım ki bahçedeki çalı ve dikenler kesilebilecek gibi değil. insan boyunu aşkın çalılar nerden bakarsanız toplamda en az 4 dönüm alan kaplar. bunları kesmeden direkt ilaçlama yoluna gidersek başarılı olabilir miyiz. o şekilde kaç ilaçlama aşaması yaparız.

ve acaba hangi ilacı tavsiye ediyorsunuz. bir de ilaca gübre karıştırma konusundaki sorularımı da yanıtlayabilir misiniz.

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2008, 23:05   #58
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Merhaba.
Yabancı ot konusunda çok detaylı bilgim yok, ancak çalıları kesmeden bir mücadele yapılamayacaktır. Madem kesmek mümkün değil ise sizin yerinizde olsam yakmak mümkün ise kışın yakar sonra baharda çıkan filizleri ilaçlardım.
Eğer bu da mümkün değil ise tek yol kalıyor: kazarak çalıları yok etmek.
Bir yerde gördüm, 2-2,5 m. kadar boyda bir karaaacı ilaçlamışlardı. Karaağaçın büyümesi durmuştu. Yaprakları bonsai gibi küçülmüştü, ama bitki canlı yemyeşildi.
Zeytinliklerde kazılan meşelerden çıkan filizleri çiftçiler ilaçlarlar, bazıları ölür bazıları ölmez, ilaçlama zamanı ile ilgili olması gerekir bu durumun.
Sanırım bir fikir verdim.
İlaca gübre karıştırma sorunuzu anlayamadım.
Kolay gelsin.
Bu konuda burada uzman arkadaşlar var ise ben de detaylı bilgi almak isterdim eğer yeni bir şey varsa.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2008, 16:51   #59
hly
Yeni Üye

hly's Avatar

Giriş Tarihi: 23-09-2007
merhaba benimde bahçemde ayrık otu cok fazla..güllerim ve begonvillerim var bu ilaçlar onlara zarar verırımı.fırca yardımıyla sürsemde.bilgi verirseniz cok sevinirim..******

hly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2008, 21:09   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Ayrık ilacı, bitkilerinize zarar verebilir, yanma,mutasyon vb.

En akıllıcası 20 cm'lik plastik çitler.Ayrık otunun bitkilerinize dadanmasını önliyor.

Koçtaş'da yanlış hatırlamadıysam 9 metresi 17.50 ytl idi

bilginize...

Kemal Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024