agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni2180Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-06-2007, 00:01   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Guler Mesajı Göster
Sayın denizakvaryumu
ahududunun sarısı var ben geçen sene yalovadan aldım ve bu sene toplamaya başladım hem de çok güzeller.
hımm
yeni bir bilgi daha öğrenmiş oldum...teşekkürler

.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2007, 12:18   #62
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bahçemdeki ahududu ilk meyvesini verdi.
http://www.agaclar.net/galeri/showim...p?i=8748&c=402

yunus2321 beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2007, 13:41   #63
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Böğürtlen'e hiç yabancı değilim, ama ahududu konusun da tecrübesizim. Böğürtlen bizim köy de az miktar da yetişiyor, fakat komşu köylerimiz olan Çit ve Sele de inanılmaz şekilde çok. Eylül ayından önce pek olgunlaşmıyor. Sanıyorum daha sulak ve nemli yerleri seviyor.

Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2007, 14:04   #64
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Böğürtlenin ağustos sonu eylül ortası gibi meyveleri olgunlaşır diye biliyorum ben de. Fakat ya küresel ısınmadan ya da aşılı böğürtlenlerin özelliğinden bilmiyorum şu anda üzerinde bol miktarda meyvesi var. 2-3 haftaya kadar olgunlaşır gibi görünüyorlar. Doğada bulunanları ağustos sonundan eylül sonlarına kadar toplarız genelde.

Eski 04-06-2007, 14:13   #65
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Böğürtlen toplarken bahçe makasınızı yanınızda götürün. Dalında doğal haliyle kurumuş olanların altına bir kap veya torba koyup makasla grup halinde (yapraklarıyla) kesin. Kışın çay gibi demleyin. Çok güzel mayhoş bir tadı oluyor.

Ezgi beğendi.
Eski 04-06-2007, 20:56   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Bursa'da bir Osmanlı Köyü olarak ünlenmiş olan Cumalıkızık'ta sohbet ettiğim yaşlı bir kadın bahçesinden söktüğü bir kök ahududu fidesini ısrarla hediye etmişti. Ankara'da olabileceğini hiç aklım kesmemişti. Özenle bahçeme diktim.
İlk senesinde sadece çoştu. Meyva vermedi!..
Ancak bu sene (ikinci senesi) bol bol çiçeklendi ve çiçeklerin hepsi meyvaya durdu. Bugün tam 6 adet hasat ettik. Kokusu harika!... Reçelini mi yapalım yoksa marmelat mı; yoksa hepsinden vazgeçelim öylece yiyelim mi karar vermedik.
Ankara'da bahçesi olanlara duyurulur. Güneş alan bir köşesine diksinler, yakışıyor yani!

Emine Akman beğendi.
hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2007, 23:06   #67
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Ben gölgelik rüzgar alan biryere dikilir diye biliyordum acaba yanlış mıyım? Belkide benim ahududu oyüzden büyümüyor minnacık kalıverdi.

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 08:29   #68
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili dal,
Hem ahududuyu hem de bögürtleni güneşli bir yere dik. Ahududu su istiyor ama böğütlen fazla istemiyor. Bursa Alara çifliğinden aşılı böğütlen almıştım önceleri iri iri ve çok verdi. Ertesi sene üstü yine pıtırak meyva doluydu ama bir türlü siyahlaşamadı renkleri hep kırmızı kaldı tadı da aşırı mayhoştu yani yemesi biraz zor.Telefon ettiğimde çok suladığımdan öyle olduğunu öğrendim, bir de onları galiba ahududuya aşilıyorlarmış-ki yeni aldıklarımda diken yok- bu sene suyu çok az veriyorum. Bakalım böğürtlenler nasıl olacak, ama ahududularım nefis , sabahları kaseni al iyice doldur. Yemesi de başka bir güzellik. Buyrun beraber yiyelim sezon fazla uzun değil.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 09:00   #69
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Ahududu için Antalyada olmaz dediler.Yazı atlatırsa kurtuldu demektir.

bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 12:17   #70
Ağaç Dostu

lokmanbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2006
arkadaşlar sarı ahududu nereden bulabilirim bir de bizim aydın kuşadası ya da izmirde yetiştirebilirmiyiz acaba?

lokmanbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2007, 23:34   #71
Ağaçsever

xarfax's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2007
Merhabalar..
Aşılı böğürtlen fidanı isteyenlere yardımcı olabilirim..
Mesajlarını bekliyorum..

xarfax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2007, 06:23   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sevgili Xarfax, bize birazda bilgi versen. Mesela böğürtleni nasıl aşılıyorsun, neye aşılıyorsun.? Anlatmaz mıydın?

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2007, 08:12   #73
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Sevgili Xarfax, bize birazda bilgi versen. Mesela böğürtleni nasıl aşılıyorsun, neye aşılıyorsun.? Anlatmaz mıydın?
satılan fidanların bakımı nasıl olacak?Hastalıklara karşı hangi ilaçlar atılacak ? vb.

Açıkçası forumumuz fidancılarından olan Ahmet Bey den bunları bekliyoruz...İlan verip kaçmak yok

.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2007, 09:20   #74
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Ahududu meyvesini nasıl temin edebiliriz.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2007, 09:26   #75
Yeni Üye

ALABALIK's Avatar

Arkadaşlar, iki yeni dut fidanım yaprak açmadı ama gövdesi henüz kurumadı da. Bilgisi olanlardan yardım rica ediyorum.

ALABALIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2007, 12:58   #76
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Benim de ahududu fidem var artık.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2007, 20:21   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alabalık, dut için meyve ağaçları bölümünde dut başlığına bakınız.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2007, 12:20   #78
Ağaçsever

xarfax's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
satılan fidanların bakımı nasıl olacak?Hastalıklara karşı hangi ilaçlar atılacak ? vb.

Açıkçası forumumuz fidancılarından olan Ahmet Bey den bunları bekliyoruz...İlan verip kaçmak yok

.
Merhabalar.. Kaçtığımı düşünmeyin ..Açıkçası iş tempomdan dolayı foruma çok fazla vakit ayıramıyorum..

Aşılı böğürtlen fidanı dikensiz oluşundan dolayı bu ismi almakta. Yoksa bir aşı uygulaması yapmıyoruz..Çelikle yetiştirilebiliyor.İlaçlamada fazla gerektirmiyo bir üzüm gibi değil yani..
Fidelerin üzerinde meyveleri ufaktan olmaya başladı bir kaç güne kadar tüketilme kıvamına gelecektir..

xarfax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2007, 16:13   #79
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2007
Galeri: 11
All Gold ile tanıştım.

Stockholm’den bir adet All Gold çeşidi ahududu fidanı aldım ve bahçeme diktim.
Alırken dip sürgünü olan bir fidanı seçtim. En azından gelecek yıl meyve almayı garantilemek istedim.
Sabırsızlıkla yerine alışmasını ve coşmasını bekliyorum.
Fall Gold olarak da bilinen All Gold altın sarısı renkte meyve veren bir ahududu çeşidi. Çok iyi meyve veren All Gold Kore’de geliştirilen bir melez. Dahası, soğuğa dayanıklı... Büyük meyvesi bal gibi tatlı ve taze tüketilmek veya muhafaza için harika. Batıda restoranlarda tabakları süslemek için de kullanılıyor. İlk meyveler haziran ortasında, ikincisi Eylülde olgunlaşıyor.

Eklenen Resimler

n_turan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2007, 16:18   #80
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
İşte buda benimkisi.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2007, 16:33   #81
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Adabayrakoglu saksıda mı yetiştireceksin?
Ve bende almak istiyorum nereden aldın ?

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2007, 16:46   #82
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sgörünüş Mesajı Göster
QUOTE=n_turan;101204]Bildiğim kadarıyla tohumdan yetiştirilmiyorlar.

Uç Daldırma:
Bu yöntem siyah ahududu, melez çeşitler, sarılıcı ve dikensiz böğürtlenler için kullanılır.
Yaz sonuna doğru, ahududu veya böğürtlen kamışları çok sayıda sürgün ucu verdiğinde en güçlülerini seçin. Kamışların uçlarını derin olmayan (3-4 cm) bir çukura koyarak U şekline getirdiğiniz bir tel parçasıyla gevşekçe toprağa tutturun ve üzerini kapatın. Çukur açtığınız toprağın nemli kalmasına özen gösterin. Toprak içinde kalan uçtan başlayarak dal üzerinde yatay kökler oluşacaktır. Bırakın kışı orada geçirsin. Ertesi bahar, topraktan yeni bitkinin sürgün verdiğini göreceksiniz. Ait olduğu dalı 20-30 cm uzunluğunda keserek kazın ve yerine dikin.

Sayın n-turan ahududu'nu uç sürgünleri ile yetiştiremeyiz.Basedilen uç sürgünü ile yetiştirme yöntemi Sadece böğürtlene ait.

Sayın sgörünüş,
Foruma uzun süredir giremediğim için size şimdi yanıt verebiliyorum.
Sanıyorum bazı bilgiler eksik.
Siyah ahududunu diğer kırmızı ve sarı ahududuyla karıştırmamak gerek.
Bir tür böğürtlen gibi muamele edebileceğiniz siyah ahududu aynen böğürtlende olduğu gibi uç daldırmasıyla üretilebilir.
Size böyle olduğunu gösteren North Caroline State University'ye ait bir sayfanın adresini ve o sayfadan bir alıntıyı sunuyorum. (Maalesef İngilizce)

http://www.ces.ncsu.edu/depts/hort/hil/hil-8701.html

Tip layering is quite similar to simple layering. Dig a hole 3 to 4 inches deep. Insert the tip of a current season’s shoot and cover it with soil. The tip grows downward first, then bends sharply and grows upward. Roots form at the bend. The re-curved tip becomes a new plant (Figure 2). Remove the tip layer and plant it in late fall or early spring. Examples of plants propagated by tip layering include purple and black raspberries, and trailing blackberries.
Figure 2.

Eski 17-06-2007, 13:42   #83
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
3-4 cm değil, 8-10 cm.lik bir çukur açın diyor.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2007, 15:20   #84
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Hıhım. 1 inç 2,54 cm ediyor.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2007, 04:28   #85
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Merhabalar. Bu başlığı tesadüfen buldum. İyi ki bumuşum her işte bir hayır varmış.Ben dere kenarı yakınlarında bir yerden mine diye düşünüp 3 dal kopartıp aldım bir hafta önce. Üzerlerinde lila pembe çiçek açmıştı. Daha önce lila renginde minemiz vardı odunsu türlerden. Ondan sandım aldım. Fakat bu çalı dikenliydi. Üzerinde minicik top kümeleri vardı kimi biber yeşili kimi morumsu siyah renklerde. Cehaletimi hoş görün tohum falandır diye düşündüm. Ama şimdi Adabayrakoğlu'nun resmindekinin aynısı benim karşımda duruyor. Yaprakları herşeyi aynı. Ben bu üç dalı suya koymuştum. Her sabah suyunu yeniliyorum. İnanılmaz canlılar. Yaprakları çok sağlıklı. İrili ufaklı böğürtlenler var üzerinde yeşil ve mor renk. Çiçeklerini temizlemiştim. Birde mis gibi bir kokusu var. Ben şimdi bu üç dalı bahçeye diksem dallandırsam tutmaz değil mi? Mine sandığım için kök salacaklar sanıyordum, ondan sonra bahçeye dikecektim. Çok üzüldüm şimdi. Bir çaresi yok mudur ki?

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2007, 12:44   #86
Ağaçsever

apo9816's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2005
arkadaşlar bu All Gold çeşidinden türkiyede bulabilirmiyiz

apo9816 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2007, 23:35   #87
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe Mesajı Göster
Hıhım. 1 inç 2,54 cm ediyor.
Verdiğiniz bilgi için teşekkürler.

Eski 18-06-2007, 23:45   #88
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Balıkçı Mesajı Göster
3-4 cm değil, 8-10 cm.lik bir çukur açın diyor.
Çok dikkatlisiniz sayın Balıkçı! Kılı kırk yaran çalışmanız için sizi tebrik ediyorum.
Benim uç daldırma yönteminde anlattıklarım kendi deneyimlerimden derlenmiştir. Böğürtlen yetiştirenler bilirler, toprak uygunsa, ucun toprağa değmesi bile köklenmesine yeter. Bu yüzden de hiç istemediğiniz noktalarda farkında olmadan yeni bitkiler elde edersiniz. (Benim bahçemdeki böğürtlenler sınırda olduğu için komşumun bahçesine uzanan bir dal orada da köklenebilmektedir ve komşunun bahçesinde temizlik yapmam gerekmektedir.) 3-4 cm derinliğinde çukura yatırılması ve üzerine de çukurdan çıkan toprağın eklenmesi ucun kalkmasını engelliyor. Bu da köklenmeyi garantiliyor.
Ancak siz dilerseniz, İngilizce metinde tarif edildiği gibi, 8-10 cm'lik çukuru deneyin de içiniz rahat olsun.

Eski 19-06-2007, 00:43   #89
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi n_turan Mesajı Göster
Çok dikkatlisiniz sayın Balıkçı! Kılı kırk yaran çalışmanız için sizi tebrik ediyorum.
Benim uç daldırma yönteminde anlattıklarım kendi deneyimlerimden derlenmiştir. Böğürtlen yetiştirenler bilirler, toprak uygunsa, ucun toprağa değmesi bile köklenmesine yeter. Bu yüzden de hiç istemediğiniz noktalarda farkında olmadan yeni bitkiler elde edersiniz. (Benim bahçemdeki böğürtlenler sınırda olduğu için komşumun bahçesine uzanan bir dal orada da köklenebilmektedir ve komşunun bahçesinde temizlik yapmam gerekmektedir.) 3-4 cm derinliğinde çukura yatırılması ve üzerine de çukurdan çıkan toprağın eklenmesi ucun kalkmasını engelliyor. Bu da köklenmeyi garantiliyor.
Ancak siz dilerseniz, İngilizce metinde tarif edildiği gibi, 8-10 cm'lik çukuru deneyin de içiniz rahat olsun.
Alınıp darılacak bir şey yok, eleştiri için yazmadım.
Zamanla beni tanırsınız.
Paylaşım için teşekkürler.
Selam ve sevgiler.

Emine Akman beğendi.
Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2007, 12:02   #90
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Sn Balıkçı, hiç darılma gücenme olur mu!
Sayenizde yazıdaki her noktayı kendim de anladım ve yanlış resim koyduğumu fark ettim. Uç daldırma yerine basit daldırma resmi koymuşum. Doğrusuyla değiştirdim. Paylaşmak güzeldir.
Teşekkür ederim.

Emine Akman beğendi.

Etiketler
ahududu, böğürtlen

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024