agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni167Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-08-2011, 00:35   #301
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2010
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sonerordo Mesajı Göster
yakışıklı kardeşim mutlu yıllar güle güle büyüt kaktüslerini güneşi beraber turlayın hatta.
Sevgili kardeşim teşekkür ederim Hep birlikte turlamak dileğiyle...

Saygılar...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karalale Mesajı Göster
Nice senelere sevgili sarıefe. Astrophytumlara bayıldım. Hepsi birbirinden güzel. Dilerim hayatında sadece kaktüs dikenleri olsun sevgiler, selamlar....
Sevgili karalale, bilmenizi isterim ki bu yıl aldığım en güzel hediyelerden birisi sizin desteğiniz oldu. Bu sergide A. hintonii varsa sizin sayenizde var. Sizin kalbiniz bu bitkilerden daha güzel. Sevgiler, selamlar ve iyi tatiller

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Hepsi çok özel ve çok güzelmiş. Özellikle SUPERKABUTO'lar. Güle güle büyütün.

Doğum gününüz kutlu olsun. Hayatınızda her şey istediğiniz gibi, gönlünüzce olsun.

(Simetri muhabbetine çok güldüm..)
Beğenmenize sevindim. Güzel dilekleriniz için de çok teşekkür ederim. Sizinde yüzünüz hep gülsün sevgili agozce.

Saygılar...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuzhan Mesajı Göster
yakışıklı kardeşim mutlu yıllar güle güle büyüt kaktüslerini ....Hepsi birbirinden güzel.
İltifatın için teşekkür ederim sevgili Oğuzhan. Beğenmene sevindim.

Saygılar...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lir Mesajı Göster
Hepsi mücevher gibi, ellerinize sağlık. Mutlu, sağlıklı güzel bir yaşam dilerim.
Teşekkür ederim sayın lir. Hep birlikte inşallah.

Saygılar...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feriha Mesajı Göster
Doğum gününüz kutlu olsun, nice sağlıklı, mutlu yıllara sevgili sarıefe..

Serginiz tam benlik olmuş.. Yumuşak dikenli, batmayanlardan..
İnsanın canını acıtanlardan çiçeklerini merak etsem de durabildiğim kadar uzak kalmayı tercih ediyorum. Aralarında ilk defa gördüklerim var, paylaştığınız için teşekkürler. Açıyorlar mı merak ettim..
Sevgili feriha, güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Hepsi çiçek açıyor. İlk eklediğim zaten açmış durumda. Diğerlerinin açması için biraz beklemek gerekecek. Açmış hallerini ekleyip nasıl açtıklarını göstermek isterim.

Puna bonnieae
Name:  Puna bonnieae (Small) (Custom) (Custom).jpg
Views: 1064
Size:  22.5 KB

Aztekium hintonii
Name:  A. hintonii (Custom).jpg
Views: 1070
Size:  13.1 KB

Avonia quinaria ssp. alstonii
Name:  Avonia Quinaria (Small) (Custom) (Custom).jpg
Views: 1115
Size:  16.3 KB

Mammillaria luethyi
Name:  Mammillaria Luethyi (3) (Small) (Custom) (Custom).jpg
Views: 1200
Size:  26.7 KB

Trichocaulon cactiforme
Name:  208445_29680_XL (Custom) (Custom).jpg
Views: 1052
Size:  17.9 KB

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi günebakan Mesajı Göster
Bu sergiyle bir çoğumuzu geçtin çeşitler çok güzel. Güle güle büyüt. Doğum günün kutlu olsun Allah sana ve kaktüslerine uzunn ömürler nasip etsin. Hediyelerin bol bol kaktüs olsun
Sizin güzel dilekleriniz de benim için değerli birer hediyedir. İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim sayın günebakan.

Saygılarımla...

_Esin_ ve pamuktopu beğendi.

Düzenleyen sariefe : 23-08-2011 saat 02:21
sariefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2011, 01:01   #302
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Sayın kardeşim, güneş etrafında sağlıkla, mutlulukla, tekrar tekrar turlar atarsın inşallah....

Son kaktüslerin çok güzel ve ender bulunan türler. Takip ettiğim satış yerlerinde hiçbirini görmedim desem yalan olmaz.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sariefe Mesajı Göster
Çünkü bugün 20 Ağustos ve bendeniz Güneş etrafındaki 31. turumu tamamlamış bulunuyorum Daha ne kadar döneriz Allah bilir. mg4219small.jpg[/IMG][/CENTER]

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2011, 22:19   #303
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Puna bonnieae MUHTEŞEM

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2011, 01:14   #304
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Galeri: 15
Bir haftadır Antalyadaydım. Bu akşam geç saatte elimde sayısını bilmediğim bir sürü kaktüs ve suculent ile döndüm. Bu arada yaş gününüz olduğunu öğrendim.
Aileniz ve bitkilerinizle birlikte sağlıklı, mutlu ve çok daha bol çiçekli nice güzel günler dilerim.

mrmusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2011, 07:17   #305
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Sevgili sariefe, Biraz gecikmekle birlikte aslında dileğim; her günün başka güzelliklere yelken açtığın, yeniden doğduğun bir gün olsun.
Nice yıllara canım.

Ve sergin...Yine bir sariefe kılasiği, hiç şaşırmadım. Sunumdaki estetk, özen vs.
hepsi harikalar, ayıramayacağım

Sevgiler...

Düzenleyen aygün : 25-08-2011 saat 19:31
aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2011, 15:24   #306
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez Mesajı Göster
Sayın kardeşim, güneş etrafında sağlıkla, mutlulukla, tekrar tekrar turlar atarsın inşallah....

Son kaktüslerin çok güzel ve ender bulunan türler. Takip ettiğim satış yerlerinde hiçbirini görmedim desem yalan olmaz.
Hep birlikte inşallah sayın ablam.

Bu türleri Türkiye' de bulmak pek mümkün değil. Ben de hiç görmedim. O nedenledir ki değişik ülkelerden bulup aldım. Mammillaria theresae, Puna bonnieae ve Trichocaulon cactiforme Macaristan' dan, Aztekium hintonii Fransa' dan Almanya aktarmalı olarak, Avonialar Amerika' dan, Astrophytumlar Belçika' dan ve Mammillaria luethyi Almanya' dan gelen turist bitkilerdir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuzhan Mesajı Göster
Puna bonnieae MUHTEŞEM
Bence de

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrmusti Mesajı Göster
Bir haftadır Antalyadaydım. Bu akşam geç saatte elimde sayısını bilmediğim bir sürü kaktüs ve suculent ile döndüm. Bu arada yaş gününüz olduğunu öğrendim.
Aileniz ve bitkilerinizle birlikte sağlıklı, mutlu ve çok daha bol çiçekli nice güzel günler dilerim.
Sayın abim güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Hep birlikte inşallah. Yeni güzelleriniz hayırlı olsun. Keşke size eşlik edebilseydim. Bir gün bende bir gezi düzenlemeyi çok istiyorum. Birlikte döneceğim saksı sayısınıda Allah bilir. Bir gözüm sayfanızda olacak. Ekleyinde görelim güzellerinizi.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aygün Mesajı Göster
Sevgili sariefe, Biraz gecikmekle birlikte aslında dileğim; her günün başka güzelliklere yelken açtığın, yeniden doğduğun bir gün olsun.
Nice yıllara canım.

Ve sergin...Yine bir sariefe kılasiği, hiç şaşırmadım. Sunumdaki estetk, özen vs.
hepsi harikalar, ayıramayacağım

Sevgiler...
Sevgili aygün, çok teşekkür ederim. Sözleriniz benim için çok değerli. Sergiyi beğenmenize de sevindim. Bir başkasında görüşmek dileğiyle...

Sevgiler...

Eski 27-08-2011, 23:10   #307
Ağaç Dostu

nesli6's Avatar

Giriş Tarihi: 20-10-2010
Sariefe bey, dostlara selam sergisi oldukça güzel olmuş, sizlerle bitki paylaşmak çok keyifli, rica ediyorum. Bitkilerin sağlıklı ve gelişmiş olduğunu görmekten mutluluk duyuyorum, özellikle yavruluk aşamasını geçip artık genç bir kaktüs haline gelen Gymnocalycium(272/3) çok şirin bir gelişme göstermiş, kardeşleri bende ama hala yavru evresindeler yani bilemiyorum Sedum sieboldiinin çeçeğini merakla beklediğinizi yazmışsınız kasım ayında çiçeklendiğini belirtmek istedim yanlız güvercinlere dikkat etmek gerek zira onlara okadar iştah açıcı geliyor ki bazen bitki üzerinde görmelik bir kaç tomurcuk ancak kalıyor (şayet sizin merakınıza inat yaparmışcasına bitkiyi kökünden söküp dallarını balkona ve balkondan aşağı saçmadılar ise ve yine bitki üzerinde birkaç tomurcuk arta kaldıysa sanslısınız demektir)

Dikenli bir yol sergisi ise, içerisinde bulundurduğu ender(bu türleri ülkemizde görmek güzel) ve bir o kadarda güzel türleri nedeniyle tek kelimeyle HARİKA. Özellikle Avonianın (Punanında)o güzel beyaz çiçeğinin saksısını süslediği zamanları da hep birlikte görmek dileğiyle.

nesli6 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2011, 19:02   #308
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2009
Galeri: 21
Nadir türlerden oluşan serginizi ve doğumgününüzü bugün gördüm, Sayın Sarıefe. "Paylaşım" hikayelerinize ise bayıldım. Yeni bitkileriniz ile mutluluk dolu bin yaşam diliyorum size. Geçmiş doğumgününüz kutlu olsun. Nice yıllara...

PlentyPlant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2011, 21:16   #309
Ağaçsever

esinruzgar's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2011
Sayın Sarıefe öncelikle geçmiş doğum gününüz kutlu olsun.
Sayfanızı dolaşmak gerçekten büyük keyifti. Sergilerinizdeki birbirinden güzel sukulentler, espirili ve içten anlatım tarzınız ve görselliğe verdiğiniz önem insanı bu sayfanın bağımlısı yapabilir.
Hayatın dikenli yollarında, dikensiz mutluluklar diliyorum size.

esinruzgar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2011, 00:37   #310
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-07-2011
Sayın Sarıefe geçmiş doğum gününüz kutlu olsun.Sayfanızın hayranıyım. Muhteşem güzellikleri bizlerle paylaşıyorsunuz. İnsan bakmaya doyamıyor.Ayrıca bayram serginizi dört gözle bekliyorum.

zafer1326 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2011, 12:11   #311
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Sayın sariefe,

Son iki sayfada yüklediğiniz türlerle yeni sulara yelken açmış durumdasınız. Çok güzeller. Güle güle büyütün.

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2011, 12:54   #312
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Çok güzel tebrik ederm, hayran olmamak elde değil...
Büyük bir emek işi, tekrar tebrikler

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2011, 21:25   #313
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nesli6 Mesajı Göster
Sariefe bey, dostlara selam sergisi oldukça güzel olmuş, sizlerle bitki paylaşmak çok keyifli, rica ediyorum. Bitkilerin sağlıklı ve gelişmiş olduğunu görmekten mutluluk duyuyorum, özellikle yavruluk aşamasını geçip artık genç bir kaktüs haline gelen Gymnocalycium(272/3) çok şirin bir gelişme göstermiş, kardeşleri bende ama hala yavru evresindeler yani bilemiyorum Sedum sieboldiinin çeçeğini merakla beklediğinizi yazmışsınız kasım ayında çiçeklendiğini belirtmek istedim yanlız güvercinlere dikkat etmek gerek zira onlara okadar iştah açıcı geliyor ki bazen bitki üzerinde görmelik bir kaç tomurcuk ancak kalıyor (şayet sizin merakınıza inat yaparmışcasına bitkiyi kökünden söküp dallarını balkona ve balkondan aşağı saçmadılar ise ve yine bitki üzerinde birkaç tomurcuk arta kaldıysa sanslısınız demektir)

Dikenli bir yol sergisi ise, içerisinde bulundurduğu ender(bu türleri ülkemizde görmek güzel) ve bir o kadarda güzel türleri nedeniyle tek kelimeyle HARİKA. Özellikle Avonianın (Punanında)o güzel beyaz çiçeğinin saksısını süslediği zamanları da hep birlikte görmek dileğiyle.
nesli6 Hanım Ağustos bitti bitecek. Kasım' a birşey kalmadı. Güvercinlerin sıcak yaz aylarında susuzluk çekmemeleri için sularını eksik etmediğimi düşüneceklerini ve bitkilerime yanlış yapmayacaklarını umuyorum. Yoksa önümüzdeki yaz yağmur duasına çıkarlar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PlentyPlant Mesajı Göster
Nadir türlerden oluşan serginizi ve doğumgününüzü bugün gördüm, Sayın Sarıefe. "Paylaşım" hikayelerinize ise bayıldım. Yeni bitkileriniz ile mutluluk dolu bin yaşam diliyorum size. Geçmiş doğumgününüz kutlu olsun. Nice yıllara...
Sayın PlentyPlant çok teşekkür ederim. Hep birlikte inşallah. Selamlar...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esinruzgar Mesajı Göster
Sayın Sarıefe öncelikle geçmiş doğum gününüz kutlu olsun.
Sayfanızı dolaşmak gerçekten büyük keyifti. Sergilerinizdeki birbirinden güzel sukulentler, espirili ve içten anlatım tarzınız ve görselliğe verdiğiniz önem insanı bu sayfanın bağımlısı yapabilir.
Hayatın dikenli yollarında, dikensiz mutluluklar diliyorum size.
Sayın esinruzgar beğenmenize sevindim. Elimden geldiğince sahip olduğum güzellilkeri siz sevgili dostlarla paylaşmaya devam edeceğim. Güzel dileğiniz için teşekkür ederim. Saygılarımla...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zafer1326 Mesajı Göster
Sayın Sarıefe geçmiş doğum gününüz kutlu olsun.Sayfanızın hayranıyım. Muhteşem güzellikleri bizlerle paylaşıyorsunuz. İnsan bakmaya doyamıyor.Ayrıca bayram serginizi dört gözle bekliyorum.
Sayın zafer1326 çok teşekkür ederim. Güzel sözleriniz beni mutlu etti. Ben sadece size layık sunumlar yapmaya çalışıyorum. Mümkün olduğu sürecede devam edeceğim. Yalnız şu anda bayram dolayısıyla evde değilim. Aslında iki güzel bayramın denk geldiği 30 Ağustos' u bir sergiyle kutlamayı ben de çok isterdim. Keşke fotoğrafları hazırlayıp yola çıksaydım diyorum kendime. Ama merak etmeyin bayram dönüşü bu sergiyi gerçekleştireceğim. Hem içinde inanç olana her gün Ramazan, vatan sevgisi olana her gün Zafer Bayramı değil mi?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skaraca Mesajı Göster
Sayın sariefe,

Son iki sayfada yüklediğiniz türlerle yeni sulara yelken açmış durumdasınız. Çok güzeller. Güle güle büyütün.
Sayın skaraca beğenmenize sevindim, teşekkürler.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rodoslu Mesajı Göster
Çok güzel tebrik ederm, hayran olmamak elde değil...
Büyük bir emek işi, tekrar tebrikler
Sayın rodoslu teşekkür ederim. Emeksiz hiç bir şey olmuyor. Sevgi varsa da emek sorun olmuyor. O da var çok şükür

Eski 13-12-2011, 18:25   #314
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Öncelikle iyi akşamlar ne kadar güzel renk renk çiçeklenmişler maşaallah. sayfaya uzun zamandır girmemişsiniz. sevgiler öğretmenim.

Düzenleyen serkan_istanbul : 16-12-2011 saat 12:50
serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2011, 23:05   #315
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Merhaba sevgili serkan_istanbul. Haklısınız uzun zamandır sayfada faaliyetim yok. İlgi alanları geniş bir insan olarak herşeye yetişememeye başladım. Yakın zamanda bir hareket görebilirsiniz. Bazıları çam süsler biz kaktüs diyerek ipin bir ucunu size vereyim. İstediğiniz yere çekin Ziyaretiniz için teşekkürler. Görüşmek üzere. Sevgiler.

Eski 31-12-2011, 14:55   #316
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2010
Galeri: 2
Tolga cım, yeni yılın kutlu olsun. Sevdiklerinle birlikte sağlıkla, huzurla başarı dolu bir yıl diliyorum.. Sevgi ve selamlar...

karalale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2011, 15:37   #317
Ağaç Dostu

yener.T's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2010
Galeri: 16
Sayın sarıefe son iki sayfadaki ender bulunan turist kaktüslere hayran kalmamak elde değil MaşaAllah bu ender bulunan çeşitlerin yetiştirmek ten ayrı bir zevk aldığınız anlaşılıyor.Ben burada fotoğraflarını gördükçe heyecenlanıp Allahım sen neler yaratmışsın diye düşünmekteyim.Ellerinize,bilgilerinize sağlık.Bu arada Yeni yılınızı kutlar,Sağlık ve huzurlu seneler dilerim.

yener.T Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2011, 16:19   #318
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Tolgacığım yeni yılın kutlu olsun dön artık aramıza şu süslenmiş kaktüslerinle

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2011, 20:20   #319
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karalale Mesajı Göster
Tolga cım, yeni yılın kutlu olsun. Sevdiklerinle birlikte sağlıkla, huzurla başarı dolu bir yıl diliyorum.. Sevgi ve selamlar...
Lale Hanım çok teşekkür ederim. Güzel mesajınızla yeni yıla mutluluk cepte başladım Diğerleride gerçekleşir inşallah. Aynı şekilde ben de size, sevdiklerinizle birlikte mutlu, huzurlu bir yıl diliyorum. Herşey gönlünüz kadar güzel olsun. Sevgi ve selamlar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yener.T Mesajı Göster
Sayın sarıefe son iki sayfadaki ender bulunan turist kaktüslere hayran kalmamak elde değil MaşaAllah bu ender bulunan çeşitlerin yetiştirmek ten ayrı bir zevk aldığınız anlaşılıyor.Ben burada fotoğraflarını gördükçe heyecenlanıp Allahım sen neler yaratmışsın diye düşünmekteyim.Ellerinize,bilgilerinize sağlık.Bu arada Yeni yılınızı kutlar,Sağlık ve huzurlu seneler dilerim.
Sayın yener.T kaktüslerimi beğenmenize sevindim. Daha iyileri sizin olur inşallah. Güzel söz ve dilekleriniz için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yeni yılda ben de size güzel günler diliyorum. Sağlık, mutluluk ya da her ne isterseniz... Herşey gönlünüzce olsun...

Saygılar...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bettyycim Mesajı Göster
Tolgacığım yeni yılın kutlu olsun dön artık aramıza şu süslenmiş kaktüslerinle
Sevgili Betül Hanım çok teşekkür ederim. Sizin güzel mesajınızı görmek de beni mutlu etti. Size de mutlu yıllar. Herşey gönlünüzce olsun.

Ben zaten aranızdayım Aşağıda da bunun kanıtını göreceksiniz. İyi seyirler

Düzenleyen sariefe : 02-01-2012 saat 10:47
Eski 31-12-2011, 20:20   #320
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Güle güle 2011 - Hoşgeldin 2012

Yeni yılda açmayan çiçekleriniz açsın, gülmeyen yüzleriniz gülsün.

YENİ YIL ÖZEL SERGİSİ

Name:  2012 (Small).jpg
Views: 783
Size:  34.6 KB

Ağaç süsleme geleneği eski bir Türk geleneğidir.

Hıristiyanlar' ın İsa' nın doğuşu olarak kutladığı Noel bayramı, çok eski Türkler' in yeniden doğuş bayramıdır.

Türkler' in, tek Tanrılı dinlere girmesinden önceki inançlarına göre, yeryüzünün tam ortasında bir akçam ağacı bulunuyor. Buna hayat ağacı diyorlar. Bu ağacı, motif olarak bizim bütün halı, kilim ve işlemelerimizde görebiliriz.

Türkler' de güneş çok önemli. İnançlarına göre gecelerin kısalıp gündüzlerin uzamaya başladığı 22 Aralık' da gece gündüzle savaşıyor. Uzun bir savaştan sonra gündüz geceyi yenerek zafer kazanıyor.

Güneşin yeniden doğuşu, bir yeni doğum olarak algılanıyor. İşte Türkler bu güneşin zaferini büyük şenliklerle akçam ağacı altında bir bayram olarak kutluyorlar.

Bayramın adı
NARDUGAN (nar=güneş, tugan-dugan=doğan) Doğan güneş.

Güneşi geri verdi diye Tanrı Ülgen' e dualar ediyorlar. Duaları Tanrı' ya gitsin diye ağacın altına hediyeler koyuyorlar, dallarına bantlar bağlayarak o yıl için dilekler diliyorlar.

Bu bayram için, evler temizleniyor. Güzel giysiler giyiliyor. Ağacın etrafında şarkılar söyleyip oyunlar oynuyorlar. Yaşlılar, büyük babalar, nineler ziyaret ediliyor, aileler bir araya gelerek birlikte yiyip içiyorlar. Yedikleri; yaş ve kuru meyveler, özel yemek ve şekerleme. Bayram, aile ve dostlar bir araya gelerek kutlanırsa ömür çoğalır, uğur gelirmiş.

Akçam ağacı yalnız Orta Asya' da yetişiyormuş. Filistin' de bu ağacı bilmezlermiş, bu yüzden olayın, Türkler' den Hıristiyanlar' a geçtiği ve bunu da Hunlar' ın Avrupa' ya gelişlerinden sonra onlardan görerek aldıkları söyleniyor.

İsa' nın doğumu ile hiç ilgisi yok.

"Doğum, güneşin yeniden doğuşu"

Sümerolog
Muazzez İlmiye ÇIĞ

Sonuç olarak; kimimizin kutladığı kimimizin yabancıların geleneği olarak görüp kutlamadığı 31 Aralık gecesinin ne eski Türkler' in 22 Aralık' da kutladığı nardugan ile ne de hıristiyanların 25 Aralık' da kutladığı İsa' nın doğumu (noel) ile hiçbir alakası yok. Kutladığımız sadece özel bir takvim gününden ibaret.

Ağaç süsleme konusuna gelince bu da yukarıda açıklandığı üzere eski bir Türk geleneğidir. Bugün isteyen süsler istemeyen süslemez. İsteyen de benim gibi kaktüslerini süsler İşte benim yeni yıla birlikte girdiğim yeni kaktüslerim...

İsim eklenecek!

Yeni yilinzi kutlerim! (Gagauz Türkçesi)

İsim eklenecek!

Yeni iliniz mübarek olsun! (Azerbaycan Türkçesi)

İsim eklenecek!

Teze yılınız gutlayarın! (Türkmen Türkçesi)

İsim eklenecek!

Yengi yılıngız mübarek bolsun! (Üzbek Türkçesi)

İsim eklenecek!

Yengi yılıngız a mübarek bolsun! (Yeni Uygur Türkçesi)

İsim eklenecek!

Cangı cılıngız kuttu bolsun! (Kırgız Türkçesi)

Khan beğendi.

Düzenleyen sariefe : 29-05-2013 saat 16:09
Eski 31-12-2011, 20:21   #321
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

İsim eklenecek!

Canga cılıngız kuttı bolsın! veya Cana cılınız ben! (Kazak Türkçesi)

İsim eklenecek!

Cange cılıngız kuttı bolsı! (Karakalpak Türkçesi)

İsim eklenecek!

Sezne yanga yıl belen tebrik item! (Tatar Türkçesi)

İsim eklenecek!

Hezze yangı yıl menen kotlayım! (Başkırt Türkçesi)

İsim eklenecek!

Cangngı cılığıznı alığılayma! (Karaçay-Malkar Türkçesi)

İsim eklenecek!

Yana yılınız men! (Nogay Türkçesi)

Khan ve pamuktopu beğendi.

Düzenleyen sariefe : 29-05-2013 saat 16:10
Eski 31-12-2011, 20:21   #322
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

İsim eklenecek!

Yangı yılıgız kutlu bolsun! (Kalmuk Türkçesi)

İsim eklenecek!

Sizni yanhı yıl bıla kutleymın! (Karay/Karaim Türkçesi)

İsim eklenecek!

Naa çılnang alı stapçam irerni! (Harkas Türkçesi)

İsim eklenecek!

Caa çıl-bile bayır çedirip orımen! (Tuva Türkçesi)

İsim eklenecek!

Slerdi cangı cılla utkup turum! (Altay Türkçesi)

Pinus plasticus
Name:  IMG_6921 (Custom).jpg
Views: 682
Size:  30.8 KB
Naa çıl çakı polzun! (Şor Türkçesi)

Khan, _Esin_ ve pamuktopu beğendi.

Düzenleyen sariefe : 01-01-2012 saat 15:31
Eski 31-12-2011, 20:22   #323
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

ADA-2012 Projesi

Yeni yılda farklı bir projem olacak. Gayrimenkul fiyatlarını duyunca kendime küçük bir ada yaptım. Yeni yılda bu ada üzerinde çalışacağım. Issız bir ada da mahsur kalsam yanımda olmasını istediğim 3 şey ne olurdu bilmiyorum ama bu adaya 3 çeşit sukulent koydum. Bunlar; Crassula lycopodioides purpusii, Sedum palmeri ve Hatiora solicornioides. Zamanla yeni türler ve yosun takviyeleriyle yaşanılası bir yer olacağını umuyorum. Aşağıdaki fotoğraflar adamın şimdiki halidir. Yılın ilk günü sizlerle tanıştırmak istedim. İlerleyen günlerde değişiklikleri yine burdan aktaracağım. Her türlü öneriye açığım.

pamuktopu beğendi.

Düzenleyen sariefe : 29-05-2013 saat 16:14
Eski 31-12-2011, 20:23   #324
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

_Esin_ ve pamuktopu beğendi.

Düzenleyen sariefe : 01-01-2012 saat 02:05
Eski 31-12-2011, 20:23   #325
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

pamuktopu beğendi.

Düzenleyen sariefe : 01-01-2012 saat 02:25
Eski 31-12-2011, 20:31   #326
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
Sevgili Tolga,

2012 tüm insanlık için; Demirin güle dokunuşu gibi,hoşgörü uyum ve barış içinde geçsin.
Nice mutlu yıllara..

Name:  0046.JPG
Views: 650
Size:  47.6 KB

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2011, 20:39   #327
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Alemsin be Tolga, belli oldu dönüşün muhteşem olacak

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2012, 13:05   #328
Ağaç Dostu

Manolya_'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2011
ADA-2012 Projesi
Önce 2012 yılı siz ve aileniz için uğurlu olsun
sonra;
ada projeniz için şahaser bir yıl olsun.
Bu ada fikrini çok benimsedim )
Bazı kişilerin gemicikleri varsa sizinde adanızın olması son derece normal hatta hakkınız )
Bu adaya hangi yoldan gideceğiz?
Bir ara bize tarif ederseniz yazın adaya ziyarete geliriz belki
Selam ve saygılarımla
asu

Manolya_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2012, 16:08   #329
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-07-2011
Çok hoş bir sürpriz olmuş. Ellerinize ve emeğinize sağlık. Ayrıca adanız muhteşem görünüyor.
Yeni yılda tüm güzellikler sizinle olsun.

zafer1326 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2012, 16:10   #330
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hozat Mesajı Göster
Sevgili Tolga,

2012 tüm insanlık için; Demirin güle dokunuşu gibi, hoşgörü uyum ve barış içinde geçsin.
Nice mutlu yıllara...
Sevgili Tülay Hanım, yüreğiniz o kadar geniş ki dileklerinizde kimseyi atlamıyorsunuz. Dediğiniz gibi, 2012 tüm insanlık için güzel geçsin. Hatta bu güzellik parçası olduğumuz tüm doğayı da içine alsın. Hayvanların, bitkilerin nesli tükenmesin. Dengemiz bozulmasın.

Yeni yılınız kutlu olsun. Sevgi ve selamlar...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bettyycim Mesajı Göster
Alemsin be Tolga, belli oldu dönüşün muhteşem olacak
Süsleme derken akşam oldu. Fotoğraf çekecekken hava karardı. Karanlık oda da stüdyo kurarken iyice geç kaldım. Son olarakda yükleme ve düzenleme ile yeni yılın ilk dakikalarında artık herşey hazır Takdir sizin sevgili Betül

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manolya_ Mesajı Göster
ADA-2012 Projesi
Önce 2012 yılı siz ve aileniz için uğurlu olsun
sonra;
ada projeniz için şahaser bir yıl olsun.
Bu ada fikrini çok benimsedim )
Bazı kişilerin gemicikleri varsa sizinde adanızın olması son derece normal hatta hakkınız )
Bu adaya hangi yoldan gideceğiz?
Bir ara bize tarif ederseniz yazın adaya ziyarete geliriz belki
Selam ve saygılarımla
asu
Her gün bir öncekinden güzel geçer ve herşey gönlünüzce olur ümidiyle ben de sizin yeni yılınızı kutlamak isterim sevgili Asu. Mutlu yıllar...

Adama gemisi olanlar değil, gönlü güzel olanlar gelebilicek... Siz gelmek isteteyin yeter. Ben gelir alırım

Şu an adada tadilat var. Tamamlansın, tüm doğa dostları için turlar düzenlicem. Hepinizin özel yeri olacak adada.

Selam ve saygılar...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zafer1326 Mesajı Göster
Çok hoş bir sürpriz olmuş. Ellerinize ve emeğinize sağlık. Ayrıca adanız muhteşem görünüyor.
Yeni yılda tüm güzellikler sizinle olsun.
Beğenmenize sevindim sayın zafer1326. Tüm güzellikler bana çok gelir. İzninizle paylaşalım

Saygılarımla...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024