agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni167Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-06-2011, 05:00   #241
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Yüreğine sağlık küçük şairin ne güzel söylemiş, ne doğru yazmış efecim On dokuz mayıs köşesi olmasaydı kocaman bir eksiklik olacaktı bu sayfada emeklerine sağlık çok güzel bir köşe. Çok güzel kaktüsler Sevgilerimle

Düzenleyen sevim.K : 01-06-2011 saat 15:05
sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2011, 15:04   #242
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2010
Galeri: 7
Haklısınız sevgili öğretmenim, olmazsa olmazdı. Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Sevgiler...

sariefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2011, 22:36   #243
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Hem sergilenenler güzel hem de sergilenme amaçları güzel.

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2011, 23:30   #244
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Hem siz dostlar güzelsiniz hem de siz dostlarla paylaşmak güzel.

Eski 01-06-2011, 23:51   #245
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Çok geçmeden çiçeklerini de göreceğimiz kesin.

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2011, 18:40   #246
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Sizi bekletmek istemem sevgili aygün

Eski 02-06-2011, 19:01   #247
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Regaip Kandili

Tüm dostlarımın kandili mübarek olsun.

MİNİ "REGAİP KANDİLİ" SERGİSİ

Regaip Kandili veya Regâib Kandili Hicri takvimin Receb ayının ilk Cuma gecesine denk gelen kandil gecesidir. Kökü "arzulamak, meyletmek" anlamlarına gelen regâib sözcüğü Kur'an' da geçmez. İslam kültüründe diğer kandiller gibi önemli bir yeri olan kandilde İslam peygamberi Muhammed' in iki rekat namaz kıldığına ilişkin çeşitli rivayetler vardır. Her sene Recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan gecesidir.

Sulcorebutia mentosa

ykolko ve pamuktopu beğendi.

Düzenleyen sariefe : 18-08-2011 saat 03:42
Eski 02-06-2011, 19:04   #248
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Mammillaria sempervivi

Saygılarımla...

ykolko ve pamuktopu beğendi.

Düzenleyen sariefe : 20-08-2011 saat 00:57
Eski 02-06-2011, 19:13   #249
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Sevgili sarı efe sizin ve agaclar net dostlarımın kandili mubarek olsun .
Allah daha güzellikleri nasip etsin cok güzel bir kaktüs

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2011, 19:25   #250
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Teşekkürler sevgili sariefe. Senin de regaip kandilin kutlu olsun.

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2011, 20:52   #251
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Evet. Şimdi araya girebilirim. Az önce erken davrandığımı anlayıp çekiliverdimdi. Şimdi tutmayın beni; süper demeliyim.
Süper. Dedim gitti.

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2011, 00:07   #252
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Hayırlı kandiller...
Çiçekler çok güzeller. Sulcorebutia mentosa benim de edinmek istediğim türlerden birisi.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2011, 14:37   #253
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iris41 Mesajı Göster
Sevgili sarı efe sizin ve agaclar net dostlarımın kandili mubarek olsun .
Allah daha güzellikleri nasip etsin cok güzel bir kaktüs
Teşekkür ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aygün Mesajı Göster
Teşekkürler sevgili sariefe. Senin de regaip kandilin kutlu olsun.
Teşekkür ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayşe Yıldız Mesajı Göster
Evet. Şimdi araya girebilirim. Az önce erken davrandığımı anlayıp çekiliverdimdi. Şimdi tutmayın beni; süper demeliyim.
Süper. Dedim gitti.
Beğenmenize sevindim Ayşe Hanım. Teşekkürler.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Hayırlı kandiller...
Çiçekler çok güzeller. Sulcorebutia mentosa benim de edinmek istediğim türlerden birisi.
Teşekkürler sayın zenfree. Kırmızı dikenli güzel bir kaktüs. Umarım kısa zamanda sizde bir tane bulursunuz.

Eski 04-06-2011, 22:42   #254
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Sulcorebutia mentosa çok güzelmiş.Çok çekici .
Mutlu görünüyorlar .Umarım hayatınızda bu güzellikler gibi olur .

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2011, 12:01   #255
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Kaktüsleriniz çok güzeller inşallah bende sizinkiler gibi çiçeklerini görmek nap olur. Şu anda sadece terasımdaki halk diliyle adı latincesini bilmiyorum kaynana kafası o çiçek acacak. sevgiler.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 13:57   #256
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuzhan Mesajı Göster
Sulcorebutia mentosa çok güzelmiş.Çok çekici .
Mutlu görünüyorlar .Umarım hayatınızda bu güzellikler gibi olur .
Sayın Oğuzhan dileğiniz çok güzel. Teşekkür ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul Mesajı Göster
Kaktüsleriniz çok güzeller inşallah bende sizinkiler gibi çiçeklerini görmek nap olur. Şu anda sadece terasımdaki halk diliyle adı latincesini bilmiyorum kaynana kafası o çiçek acacak. sevgiler.
İnşallah sayın serkan_istanbul. Bu arada terasınızdaki kaktüsün adı "kaynana dili" dir. "Kaynana kafası" diye bir kaktüs yok

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sonerordo Mesajı Göster
sayın sariefe, sayfanızdaki düzen disiplin ve sunumdan dolayı tebrik ediyorum. Bugün dünya çevre günüymüş. Sergi var mıdır diye ümitlenmiştim kutlu olsun.
Teşekkür ederim sayın sonerordo. Keşke bir iki gün önceden haberim olsaydı. Malum zaman ayırmak ve hazırlık yapmak gerekiyor. Bu sefer etoburları fotoğraflamıştım. Linki; sariefe / etoburlarım. Bunu "Çevre Günü Sergisi" olarak kabul edin lütfen.

Eski 07-06-2011, 14:46   #257
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul Mesajı Göster
Sanırım o dediğini halk arasın da kaynana topuzu derler, gerçek adı sanırım Echinopsis obrepanda

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 16:01   #258
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Ne bileyim seneler önce sanırım 17 yıllık bir kaktüs bana hediye eden abla söylemişti ben onun yalancısıyım. Çok teşekkürler bu arada cidden kıskanıyorum su anda sadece çiçek açan kaynana topuzu.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 19:11   #259
Ağaç Dostu

nesli6's Avatar

Giriş Tarihi: 20-10-2010
Yeni sergiler, yeni türler + güzel bir şiir!
Rebutiadan Mammilarialara, Eriosyceden Sulcorebutiaya hepsi itinayla seçilmiş ve güzel türler, özellikle Eriosyce paucicostata nın dikenlerinin siyah ve mat duruşunu çok beğendim.
Ayrıca küçük şair 19 Mayıs adlı şiirinde duygularını ne kadar güzel ifade etmiş öyle, serginin güzelliğini daha da arttırmış. Anlamlı sergileriniz, görselliği hat safhada sunumlarınız ve güzel bitkilerinizle foruma kattıklarınızdan dolayı tebrikler.

nesli6 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2011, 11:18   #260
Ağaç Dostu

yener.T's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2010
Galeri: 16
Sayın Sarıefe iyi günler dilerim.bettyycim sayfasında sedumlarla ilgili olarak bir kaç sera adresi verebileceğinizi yazmıştınız.size zahmet olmazsa İstanbul içi veya dışı bu gibi yerlerin adreslerini,internet satışı var ise linglerini özelime bildirirseniz memnun olurum.
Bu vesile ile selamlarımı sunar,sağlıklı ve huzur dolu günler dilerim.

yener.T Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2011, 03:17   #261
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nesli6 Mesajı Göster
Yeni sergiler, yeni türler + güzel bir şiir!
Rebutiadan Mammilarialara, Eriosyceden Sulcorebutiaya hepsi itinayla seçilmiş ve güzel türler, özellikle Eriosyce paucicostata nın dikenlerinin siyah ve mat duruşunu çok beğendim.
Ayrıca küçük şair 19 Mayıs adlı şiirinde duygularını ne kadar güzel ifade etmiş öyle, serginin güzelliğini daha da arttırmış. Anlamlı sergileriniz, görselliği hat safhada sunumlarınız ve güzel bitkilerinizle foruma kattıklarınızdan dolayı tebrikler.
Sevgili nesli6, güzel sözleriniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla... (Büyümüş şair )

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serilaaa Mesajı Göster
Sayın Sarıefe iyi günler dilerim.bettyycim sayfasında sedumlarla ilgili olarak bir kaç sera adresi verebileceğinizi yazmıştınız.size zahmet olmazsa İstanbul içi veya dışı bu gibi yerlerin adreslerini,internet satışı var ise linglerini özelime bildirirseniz memnun olurum.
Bu vesile ile selamlarımı sunar,sağlıklı ve huzur dolu günler dilerim.
Sayın serilaaa, cevabımı çok geç yazdığımın farkındayım. Tatil durumları yüzünden forumdan biraz uzak kaldım. Sözünü ettiğiniz konudaki bilgileri özelinize yazacağım. Gecikme için kusura bakmayın lütfen. İyi dilekleriniz için de teşekkür ederim. Ben de size sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

Selamlar...

Eski 07-08-2011, 07:04   #262
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Efecim çok güzel Eklenme tarihine baktım bende kendime kızdım nasıl görmedim bu güzelleri diye. Güle güle büyüt bol çiçeklerle. Sevgiler

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2011, 11:39   #263
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Galeri: 15
Kolleksiyonların gittikçe geliştiğini görmek ne güzel. Hepside birbirinden güzel çiçeklerle gülümsüyorlar. Teşekkürler sarıefe.

mrmusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2011, 06:00   #264
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K Mesajı Göster
Efecim çok güzel Eklenme tarihine baktım bende kendime kızdım nasıl görmedim bu güzelleri diye. Güle güle büyüt bol çiçeklerle. Sevgiler
Sevgili Hocam beğenmenize sevindim. Yaz dönemine girince ben de forumdan uzak kaldım. Yavaş yavaş rayına oturtmaya çalışıyorum. İnşallah güzellikleri paylaşmaya kaldığımız yerden devam ederiz. İyi dilekleriniz için teşekkürler. Sevgiler...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrmusti Mesajı Göster
Kolleksiyonların gittikçe geliştiğini görmek ne güzel. Hepside birbirinden güzel çiçeklerle gülümsüyorlar. Teşekkürler sarıefe.
Sayın Abim, elimizden geldiğince birşeyler yapmaya çalışıyoruz. Sizin gibi duayenler bu anlamda bize örnek oluyorsunuz. Bu anlamda asıl ben teşekkür ederim.

Saygılarımla...

Eski 14-08-2011, 22:51   #265
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili sariefe, arkadaşımız karalale sizin için bana yüksük taşı gibi mini mini bir kaktüs bıraktı.
Salı günü İstanbul'a geleceğim onu size nasıl ulaştırabilirim? Bana cep telefonunuzu yazar mısınız?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2011, 00:55   #266
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Güler Hanım ne güzel bir haber verdiniz. Özelden devam edelim

Eski 18-08-2011, 02:32   #267
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Dostlara Selam

Eveeet, bu kadar tatil yeter. Biraz uzak kaldım ama gelirken size selam getirdim. Kimden dersiniz? Tabi ki benimle paylaştığınız değerli bitkilerinizden. Bakın bakalım tanıyabilecek misiniz? Büyümüşler mi? Değişmişler mi?

DOSTLARA "SELAM" SERGİSİ

Name:  ar13lt3uw8cg7.jpg
Views: 3871
Size:  53.5 KB

"Selam bir gülümseyiş, selam bir bakış, selam bir merhabadır; selam tam vaktinde bir gönül alma, ta yürekten bir teşekkürdür. Selam bir umman; sevgi saklar derinliklerinde. Selam içten bir tebessüm, kalbî bir yakınlıktır. Selam ve aleyk, birbirini bütünleyen ikizler...

Selam geldi ve bütün yaslı çehrelerdeki kederlerin yerini en içten tebessümler aldı. Onun sıcaklığıyla karanlık gönüllerimiz aydınlandı. Göz gözü görmez olduğunda ve ters düştüğünde birbirine bütün yollar ve dahası gönüller kapattığında birbirine çelikten kapılarını, açtırmaz mı bahar çiçeklerini bir selam?
"

İlk fotoğraf sevgili Güler' in yavru ağzı renginde çiçek açan atlasının. Ortadaki tek dal olarak gelen bitkinin artık iki de kolu var. Fotoğrafta gözükmeyen diğer iki sürgün ise sanırım bacakları oluşturacak Size de saksıda oturan bir kuş gibi gözüküyor mu? Boynu kafası ve kanatlarıyla bana sanki bir kuş gibi gözüküyor. Umarım bir gün uçup gitmez. Bu güzel bitki için tekrar teşekkürler sevgili Güler.

Sıradaki fotoğraf ise sevgili Hhatice' nin, bir gecelik gelin bitkisine olan ilgimi dile getirdiğim bir mesajımı okumasıyla özelden "bende iki yaprak var isterseniz birini sizinle paylaşabilirim" demesi üzerine bu forumdaki ilk paylaşımımı gerçekleştirmeme vesile olan bir gecelik gelin bitkisi (Night Blooming Cereus). Orjini tabi ki bu bitkiyi bir çok kişiyle paylaşan bir gecelik gelinin babası sevgili Zafer İnandıklı. Sağdaki tek yaprak olarak gelen gelin artık bir anne (anaç) Yeni yaprak ve sürgün çıkarmaya devam ediyor.

Bu fotoğraftaki Sedum palmeri' de yine sevgili Hhatice' den. Üstteki gelinle birlikte verdiği bitki verdiği günkü gibi duruyor Ne büyüdü ne küçüldü. Mame bonsai havasında yaşayan bir bitki İkisi içinde tekrar teşekkürler sevgili Hhatice.

_Esin_ ve pamuktopu beğendi.

Düzenleyen sariefe : 21-08-2011 saat 00:17
Eski 18-08-2011, 02:32   #268
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Şimdi sahneye sevgili bettyycim' in paylaşımları çıkıyor. Balkonunda küçük bir ormanı olan sevgili dostumuzun paylaşımlarıda bu ölçüde geniş İlk sırada bizim pembe çiçekli bir gecelik gelin dediğimiz ama doğrusu pembe çiçekli Epiphyllum olan bitkimiz var. Bir gecelik gelin denen bitkide aslında bir Epiphyllum' dur ama sadece beyaz çiçeklidir. Yarım yaprak olarak gelen cengaverimizin artık bir kılıcı ve bir de kalkanı var.

Sıradaki bitkinin adını bilmiyorum. Ama bu da bettyycim' den. Alttaki tek lob olarak gelmişti. O şimdi bir gökdelen.

Bu da bettyycim' den gelen bir diğer bitki. Üstteki bitkinin küçük bir çeşidi. İlk verdiği filiz üstten sararma yapınca kesip yanına dikmiştim ki şimdi ilk gelenin de diktiğimin de yeni filizleri var.

bettyycim' den gelen bir başka bitki ile daha birlikteyiz. Bu bitkimiz pembe çiçek açan paskalya kaktüsü. Uc kısımlardaki tüm loblar yeni çıkanlar.

Vee yine bettyycim' in paylaşımları ile devam. Bu da kırmızı çiçek açan paskalya kaktüsü. Lob çoğaltıyor ve oldukça sağlıklı.

Aaaa bu kimden ola ki? Tabi ki bettyycim' den. Ağaçlar.net' in İstanbul toplantısında kaktüs serasına gitmeden az önce elime tutuşturduğu küçük bir stapelia çeliği. Uzun zaman geçmesine rağmen ne ölmüş ne de büyümüştü. Yakın zamanda bir yandan bir de tepeden iki sürgün vermeye başladı. Gerisi de gelir herhalde. Tüm paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim sevgili bettyycim.

Düzenleyen sariefe : 29-05-2013 saat 16:02
Eski 18-08-2011, 02:33   #269
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Bu fotoğraftaki paskalya kaktüsleri sanırım üç renk (Pembe, kırmızı ve beyaz) ve paylaşım sevgili rodoslu' dan. Benimle bu güzellikleri paylaşan dostumuz sevgili rodoslu, tekrar teşekkürler.

Şimdi sırada sevgili nesli6' nın benimle paylaştığı iki bitkisi var. İlki Sedum sieboldii. Oldukça gelişti ama ilk çiçeklerini henüz göremedim. Merakla bekliyorum.

İkincisi, bir bebek kaktüs. Aslında o artık bir genç. İkisi için de tekrar teşekkürler sevgili nesli6.

Sıradaki bitki sevgili sevim.K' dan. Bir çok kişi gibi bende Aporocactus sevdalısı iken sevgili hocam sevdamı bu küçük aporocactus yavrusu ile taçlandırmıştı. Yalnız uzun zaman bir hareket göremediğim bitki yanından minik bir filiz verdi. Sevincim ise o minik filiz ile orantısız büyüklükte oldu. Tekrar teşekkür ederim hocam.

Bu fotoğraftaki bitki bir Haworthia viscosa. Kaynağı Ferda Ülkümen olan bitkiyi benimle paylaşan ise sevgili ankstel. Ağaçlar.net' in genel toplantısında bana köksüz olarak gelen bu yavrucak hayata tutundu ve umarım yakında büyüyüp gelişecek. Teşekkür ederim sevgili ankstel.

Düzenleyen sariefe : 29-05-2013 saat 16:03
Eski 18-08-2011, 02:33   #270
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Şimdi bu kısım biraz enteresan olacak. Yine, benimle paylaşılan bitkiler olacak. Yine teşekkürüm olacak. Fakat kime olacak?

İlk bitki Echeveria setosa. Bu bitkiyi Ağaçlar.net' in 2011 genel buluşmasında yapılan çekilişte kazandım. Minicik sevimli bir bitkiydi. Biraz büyüdü ama hala sevimli. Hem de tüylü Paylaşan dostumuza bitkisinin bende olduğunu ve durumunun iyi olduğunu söylemek isterim. Ayrıca paylaşımından dolayı teşekkür ederim.

Gelelim asıl enteresanlığa. Yer Mecidiyeköy x Cafe. Sene, bu sene. Ağaçlar.net İstanbul toplantısındayız. Bir masada ben, ankstel, epsody, Zafer İnandıklı ve Nuri Mürvet oturuyoruz. Sevgili epsody hararetli bir biçimde solucan gübresini anlatıyor. Mevzu derin. Kafamız bir dünya. O sırada bir bayan geldi ve bana, siz bu türlerle ilgileniyorsunuz deyip parmak uzunluğu kadar köksüz bir Senecio çeliği verdi. Bende teşekkür edip kabul ettim ve çeliği diktim. O çelik köklendi ve boylandı. Senecio beni bilir ben Senecio' yu. Fakat bana onu veren kimdi? Sordum soruşturdum hatırlayan yok. Bakın kimseniz ortaya çıkın. Merak etmeyin bitkiyi geri vermeyeceğim. Fakat bitki büyüyor yakında kaynağını sorarsa ben ne diyeceğim O' na? Lütfen...

Şaka bir yana, teşekkür ederim. Bitki üstte gözüken ilk parçadan ibaretti. Şimdi köklendi ve aşağı doğru uzun bir dal attı. Saksı içinde kalan ve fotoğrafta gözükmeyen bir de yeni filizi var. Yakında coşar bu afacan. Tabi yakınlık göreceli bir kavram

"Selam" olsun size sevgili dostlar. İyi ki varsınız sevgili doğa dostları.

Saygılarımla...

pamuktopu beğendi.

Düzenleyen sariefe : 18-08-2011 saat 04:42

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024