agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni198Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-03-2015, 11:57   #61
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sayın zharugba;

Hayırlı olsun güzel bahçeniz.

Bahçenizi teraslama yaptığınız çok güzel. Ancak yapabilirseniz her terasın ön tarafına aşağıya doğru toprağın kaymasını önlemek için taş duvar çekebilirseniz iyi olur. Tabi önemli olan toprağın yağan yağmurlardan, esen rüzgarlardan korunması. Asma bahçelerinde eğimli arazide mutlaka teraslama yapılıyor.

Benim aşağıya inmek için toprak ıslak iken yapmış olduğum merdiven dahi zaman içerisinde nerede ise eski haline geldi.

İlk iki yıl özellikle fidanların gelişmesi açısından çok önemli. Siz yapabilirseniz damlama sulamayı çekip fidanlarınızı sulamaya dikkat edin. Benim geçen yıl diktiğim asmalar yazın çok kurak geçmesi, suyun arıza nedeni ile kesilmesinden dolayı nerede ise 250 tanesi kurudu. Çok az yaşayan kaldı.

Üvezleriniz Ankara'da yaşadığına göre bizim burada da yaşar sanırım. Ben meyvesinin olgunlaşamayacağını düşünüyordum. İlerleyen zamanlarda biraz diksem iyi olacak.

telato beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2015, 21:47   #62
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zharugba Mesajı Göster
Üvezlerin durumu
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zharugba Mesajı Göster
Bahçemde tahminen kendiliğinden yetişen 5 adet üvez ağacı var. Altlarında birçok ışkın denilen fidanları var. Ben bir türlü kesmeye kıyamıyorum fidanları.
İlk defa bu sene tadına baktım üvezlerin. Olgunları çok lezzetli fakat arasında olmamış bir taneyi ağzınıza atarsanız yandınız demektir. Ama tamamen olmadılar daha. Resimlerde göründüğü gibi kırmızılar ama hala koparıp yemeğe çalışırsanız olmadıklarını anlayabiliyorsunuz. Acaba üvez ağacı tam olarak ne zaman ve nasıl hasat edilir. Bilenler yardımcı olursa sevinirim.
Sorbus (Üvez)

Yenilebilen tür anladığım kadarı ile bahçenizdeki üvez ağaçları. Diplerindeki fidanlardan gönderme durumunuz olur mu.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2015, 15:21   #63
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sorbus (Üvez)

Yenilebilen tür anladığım kadarı ile bahçenizdeki üvez ağaçları. Diplerindeki fidanlardan gönderme durumunuz olur mu.
Merhaba Sayın Muda,

Şu an için yağan yağmurlar yüzünden bahçem çamur durumda o yüzden giremiyorum ama havalar biraz düzelince bakmak lazım.

Kolay gelsin.

zharugba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2015, 15:45   #64
Ağaçsever

Leonardit

Bağları dikerken bu leonarditi kullanmıştım. Bilen arkadaşlar acaba değerleri uygunmudur yoksa başka bir markayı mı önerirler acaba?

Eklenen Resimler

Eski 16-03-2015, 16:15   #65
Ağaçsever

Bahçe sürüm

Ankara'da hava bu hafta cumartesi pazar günleri yağmurlu idi.Bahçemin olduğu Bağlum'da dolu bile yağdı. Bu hafta damla sulama sistemi için Rüzgarlı'ya gittim 40'lık hortumdan musluk çıkarmak ve sulama kısmını ayırmak için malzeme aldım. Bilmeyen için bu malzemelerin isimlerini öğrenmek zor olsada anlaşıyorsunuz. Kangal plastik borular için olmazsa olmaz parça püşvit, te boru,manşon , dirsek, kaval boru, rediksiyon, vana ve çeşmelerden oluşan bir kaç parça malzeme 70 lira tuttu.Bunlara bir deponun altına bir de konteynerın altına olmak üzere borudan yükselen iki çeşme ayıracağım. Aşağıdaki çeşmeden sonra ise yeni bir vana takıp damla sulamanın kontrolünü buradan yapacağım. Bir adet 400 m deliksiz damla sulama borusu aldım ona da 90 TL verdim. Cumartesi Bağlum'daki bir traktörcü ile anlaşıp bahçemin uygun olan yerlerini ki çok az bir kesimi oluyor sürdürdüm. Sonrada oğlumla yağmurdan dolayı konteynerın içini temizledik. Dört yaşındaki aslan oğlum fırsatını bulup gene üstünü başını çamur etti.

Eklenen Resimler

Eski 17-03-2015, 22:20   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2014
iğneliler ve ibreliler

Merhabalar,

Öncelikle hayırlı olsun bahçeniz, güzel günlerde sağlıkla kulanmanız dileğiyle.

Meyve ağaçları güzel oluyor fakat herdem yeşil ağaçları da ihmal etmeyin bence. Bahçeyi çok daha güzel gösteriyorlar. Rüzgar ve güneşi kesebiliyorlar. Ķışin diğer ağaçlar yapraklarıni döktüklerinde bahçenin renkli kalabilmesini sağlıyorlar. guzel ferah kokular veriyorlar özellikle yağmurlardan sonra.Arizona servisi, Leylandi ve Sedir ağaçlarının Ankaraya çok iyi adapte olduğunu düşünüyorum. Sarıçam ve karaçamlar biraz sorunlu gibi.

Ben de 2013 yılında Bağlumdan bir arsa aldım. Tabii ki oldukça meyilli meyilli araziler aslında güzel bir şekilde organize edilince düz arazilerden daha gösterişli olabiliyor, güneşlenme daha iyi oluyor, taban suyu problemi az oluyor, fakat işlenmesi daha problemli tabii ki.

Bağlumda üzum, badem ve armut zaten standart bilirsinuz. Visne kiraz ceviz ise digerlerinden daha kolay yetişiyor gibi geldi bana. Toprak çok iyi olmasa da su tutma kapasitesi bence iyi.

tekrar hayırlı olsun bahçeniz

SerdarKaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2015, 12:59   #67
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SerdarKaptan Mesajı Göster
Merhabalar,

Öncelikle hayırlı olsun bahçeniz, güzel günlerde sağlıkla kulanmanız dileğiyle.

Meyve ağaçları güzel oluyor fakat herdem yeşil ağaçları da ihmal etmeyin bence. Bahçeyi çok daha güzel gösteriyorlar. Rüzgar ve güneşi kesebiliyorlar. Ķışin diğer ağaçlar yapraklarıni döktüklerinde bahçenin renkli kalabilmesini sağlıyorlar. guzel ferah kokular veriyorlar özellikle yağmurlardan sonra.Arizona servisi, Leylandi ve Sedir ağaçlarının Ankaraya çok iyi adapte olduğunu düşünüyorum. Sarıçam ve karaçamlar biraz sorunlu gibi.

Ben de 2013 yılında Bağlumdan bir arsa aldım. Tabii ki oldukça meyilli meyilli araziler aslında güzel bir şekilde organize edilince düz arazilerden daha gösterişli olabiliyor, güneşlenme daha iyi oluyor, taban suyu problemi az oluyor, fakat işlenmesi daha problemli tabii ki.

Bağlumda üzum, badem ve armut zaten standart bilirsinuz. Visne kiraz ceviz ise digerlerinden daha kolay yetişiyor gibi geldi bana. Toprak çok iyi olmasa da su tutma kapasitesi bence iyi.

tekrar hayırlı olsun bahçeniz
Sayın SerdarKaptan, teşekkür ederim.

Bahçede mazı ve ardıç mevcut herdem yeşil olarak. Meşe de bulunmakta. Sadece meyve ağacı değil amacım ama çok çeşit olmasını istiyorum.

Meyil olayına gelince yavaş yavaş şekle sokmaya çalışıyorum bahçeyi ilerde güzel olacak gibi.

Dediğiniz gibi armut, badem üzüm standart, vişne , erik, ceviz, üvez de bulunmakta bahçemde. Meyilli kısmın toprağı iyi olmasa da alt kısmın ki idare eder gibi.

Eski 18-03-2015, 13:07   #68
Ağaçsever

Yeni fidanlar

Bugün A.O.Ç fidan satış yerine gittim açık köklü fidanlara bakmaya. Çok az fidan kalmış durumda. Hemen dikemeyeceğim için tüplü bir kaç fidan aldım.
1 adet erkek Ihlamur 20TL
1 adet dişi ıhlamur 6TL
1 adet ters dut 25TL
2 adet çınar 8TL
1 adet sarmaşık gül 7,5 TL
4 adet hanımeli 12 TL

Toplamda 78 TL verdim. Oradaki arkadaş çok yardımcı oluyor. Artık hafta sonu dikerim bunları.

tarla kuşu ve telato beğendi.
Eski 26-03-2015, 16:12   #69
Ağaçsever

Gelsin meyve fidanları

Cumartesi Terkrar A.O.Ç'ye gidip

1x Amasya elması
1x Z900 kiraz
1x Napolyon Kiraz

33TL

aldım. Daha sonra hemen yakındaki tigemin fidanlığına gittim

2x Ayva (eşme,ekmek)
2x Şefali (Hale)
1x Nektarin
2x Kayısı(şekerpare ve roxana)
1x Kütahya vişne
1x Ahudu
3x ceviz( 2 şebin, 1 bilecik)

140 TL

fidanlarını aldım. Doğru bahçeye gidip hafta içi aldıklarımla beraber 27 ağacın hepsini toprakla buluşturdum. Kovalarla su vermek gayet zor oldu. Eniştem gene yardımcı oldu.

Artık

33 adet bağ
27 adet benim diktiğim meyve agacları
20+ adette önceden var olan meyve ağaçları

yaklaşık 80'den fazla ağacım oldu sulanacak ve bahçede devamlı bir su kaynağım yok. 5 tonluk depoyu doldur sula tekrar doldur yapacağız artık.

Vegy beğendi.
Eski 26-03-2015, 16:18   #70
Ağaçsever

Unuttuklarım

Birde internet üzerinden sanalbahcem den aldığım 4 elma 3 şeftali vardı hafta içi elime ulaşan. Onları diktim. Bu sayede tek yerden alışveriş yapmamış olup riski dağıtmış oldum.

Amasya Elma Fidanı (M9 Anaçlı) Tam Bodur
Pink Lady Elma Fidanı (M9 Anaçlı) Tam Bodur
Granny Smith Elma Fidanı (M9 Anaçlı) Tam Bodur

Cresthaven Şeftali Fidanı (GF677) Bodur
Spring Bella Şeftali Fidanı (GF677) Bodur

aydemiraydın beğendi.
Eski 31-03-2015, 09:44   #71
Ağaçsever

Son durum

Ankara merkezde daha alçak yerlerde çiçekler açmaya ağaçlar uyanmaya başlasa da Bağlum'da hala ağaçlar uyanmadı.

Eklenen Resimler

Eski 06-05-2015, 14:53   #72
Ağaçsever

çiçeklendi

Sonunda Ankara'da ağaçlar biraz canlandı. Büyük ağalar çiçeklendi. Soğanlar azcık boylandı. yeni diktiğim ağaçlar patlamalar gözlemlendi.

Eklenen Resimler

Eski 10-01-2016, 18:28   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2015
5 aydan bu yana yoksunuz neler yaptınız bahcenizde...

yenikentli123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2019, 17:09   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2019
Selam

sevgihoca beğendi.
Zharugba2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2019, 18:48   #75
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
evet son durum ne acaba birkaç fotoğrafla anlatabilir miyiz

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2020, 22:32   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2020
Bir türlü şifremi hatırlayamadım.

Aynen devam bahçeye gidip geliyorum. Hala su işini çözemedim.

Zharugbason Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024