agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni198Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-08-2014, 21:30   #31
Ağaç Dostu

YeniBON's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zharugba Mesajı Göster
Bahçemin ilk halinin fotoğrafı

Bahçeniz hayırlı uğurlu olsun. Şu anda bile çok güzel. Keşke yakınlarınız da olsam da yardım edebilsem.

Yeni fotoğraflarınız bekliyoruz.Kolay gelsin.

YeniBON Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2014, 22:47   #32
Rim
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Allah hayirli ugurlu bereketli etsin insallah hayalleriniz bol,isiniz kolay olsun

Rim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2014, 16:27   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2012
İyi dilekerlerini ileten arkadaşlar çok teşekkür ederim. Yarın gene gidicem ve toprak analizi için örnek alıp toprak analizi yaptırıcam ***. Haftasonunu beklemek artık zor oluyor

zharugba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2014, 12:34   #34
Ağaçsever

Toprak analizi

Bugün cumartesi aldığım toprak numunesini Biyotar adlı analiz laboratuarına teslim ettim. Aşağıdaki gibi bir analiz paketi seçtim.KDV dahil 150 TL ödedim. Gelecek hafta sonuçları alacağım. Sonra ver elini toprak kalitesini artırma çalışmaları.

AZOT+FOSFOR+POTASYUM+
ORGANİK MADDE+SATURASYON+pH+EC+TUZ+KİREÇ+ BAKIR+DEMİR+MANGAN+ÇİNKO+KALSİYUM+MAGNEZYUM+SODYUM
+BOR+TEKSTÜR

Eski 02-09-2014, 14:29   #35
Ağaçsever

Asma fidanlarım

Bahçeme dikmek için aşağıdaki sayıda asma fidani siparişi verdim. Minik bir bağım olacak ilerde.

1xAta sarısı
1xBig Perlon
1xFlame seedless
1xHamburg Misketi
1xTekirdağ Çekirdeksizi
1xTrakya İlkeren
1xVictoria
1xYalova İncisi
4xAlphonse Lavalle
4xCabarnet Sauvignon
4xCardinal
4xCrimson Seedless
4xHasan Dede
4xHoroz Kaararsı
4xItalia
4xKalacik Karası
4xMerlot
4xNarince
4xPembe Gemra
4xRazakı
4xRed Globe
4xSultani Çekirdeksiz
4xSuperior Seedless

aleydi beğendi.
Eski 09-09-2014, 12:18   #36
Ağaçsever

Toprak analizi sonuçları

Analizi yaptırdım ve sonuçları değerlendirme konusunda bağ dikimine uygun olarak sizden yardımlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

Ayazkızı ve YeniBON beğendi.
Eski 16-09-2014, 14:01   #37
Ağaçsever

Bu hafta konteyner'ın içini döşedik ve bu seneki bahçe davetini gerçekleştirdik. 30 kişi ağırladık. Hizmet etmekten başka işlere vakit bulamadık. Sadece üzümleri bu sene için sonkez suladım. Bu tarihten sonra okuduğuma göre sulama yapılmamalıymış. Üvezler kızarmaya başladılar ama hala koparıp yediğinizde ağzını buruyor acı elma gibi. Sadece yere düşen olgunlardan bazıları nın tadı çok güzeldi. Toprak analizine kimsenin yorumu olmamış.

Eski 16-09-2014, 16:50   #38
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Analize göre öncelikle toprağınızı organik maddece zenginleştirmenizi öneririm. Çevrenizde yanmış hayvan gübresi bulup arazinize serperseniz vereceğiniz suni gübrelerin de yarayışlılığını artırabilirsiniz.

NPK gübrelerinden NP ağırlıklı olan gübrelerle taban gübresi uygulaması yapın. Potasyum yeterince varmış. Hasattan bir ay önce potasyum ağırlıklı bir gübre kullanırsınız.

Mikrolarda mangan dışında toprağınız fakir görünüyor. Onları da bitkileriniz yeşerdiğinde yaprak gübresi ile takviye edersiniz ya da taban gübrelerinde mikro elenemt katkılı olanlar var. Onlardan da kullanabilirsiniz ama yine de yaprak uygulama yapılmasında fayda var. Mikro elementler için diyorum makro elementler bence topraktan verilmeli.

Ayazkızı ve YeniBON beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2014, 22:21   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2014
Doğal gübreden şaşma.Az olsun öz olsun .Bu işin ticaretini yapmak istemiyorsan organik olmasını istiyorsan koyun , tavuk , yarasa , güvercin gübrelerini kullanmanı öneriyorum.İlaçlamayı da kimyasal kullanmadan yapmanı tavsiye ediyorum.Organik ilaçlama yap .Kimyasal kullanıp çok ürün alacağına az olsun organik olsun

İpek Kozası beğendi.
birolcicek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2014, 15:21   #40
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Analize göre öncelikle toprağınızı organik maddece zenginleştirmenizi öneririm. Çevrenizde yanmış hayvan gübresi bulup arazinize serperseniz vereceğiniz suni gübrelerin de yarayışlılığını artırabilirsiniz.

NPK gübrelerinden NP ağırlıklı olan gübrelerle taban gübresi uygulaması yapın. Potasyum yeterince varmış. Hasattan bir ay önce potasyum ağırlıklı bir gübre kullanırsınız.

Mikrolarda mangan dışında toprağınız fakir görünüyor. Onları da bitkileriniz yeşerdiğinde yaprak gübresi ile takviye edersiniz ya da taban gübrelerinde mikro elenemt katkılı olanlar var. Onlardan da kullanabilirsiniz ama yine de yaprak uygulama yapılmasında fayda var. Mikro elementler için diyorum makro elementler bence topraktan verilmeli.
Yorumlarınız için teşekkürler. Tahminen söylediklerizi önümüzdeki aylarda uygulamaya çalışacağım. Ama öncelikle bahçe çitlerimin yerlerinin değişmesi işi var onu yaptıktan sonra gübre getirtip karıştırmak içinde sürdürmek istiyorum.Ama işte ha deyince olmuyor. Zaman lazım

Eski 17-09-2014, 15:24   #41
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birolcicek Mesajı Göster
Doğal gübreden şaşma.Az olsun öz olsun .Bu işin ticaretini yapmak istemiyorsan organik olmasını istiyorsan koyun , tavuk , yarasa , güvercin gübrelerini kullanmanı öneriyorum.İlaçlamayı da kimyasal kullanmadan yapmanı tavsiye ediyorum.Organik ilaçlama yap .Kimyasal kullanıp çok ürün alacağına az olsun organik olsun
Gübrelerin organik olmasına dikkat etmek istiyorum ama genede organik olmayan maddeler kullanmak zorunda kalacağım sanırım. Bahçedeki çok miktardaki yabani otlardan ayrık otları dahil kurtulmak için roundup kullanacağım gelecek bahar. Bu sene bir türlü başa çıkamadım. Bellediğim yerlerden tekrar yabancı ot çıktı.Gelecek senede böyle olsun istemiyorum.

Eski 17-09-2014, 15:32   #42
Ağaçsever

Alıntı:

Üzümleri dikerken çukurunu dibine leonardit ve taban gübresi koymak istiyorum. İki farklı öneri geldi. Bir arkadaşım DAP kullan dedi diğeri ise TSP kullan dedi. Sizce hangisini kullanmam gerekir. Hatta birisi rapora bakarak
  • 2-3Kg leonardit
  • 250gr TSP
  • 200 gr PotasyumSülfat
  • 150 gr Çinko sülfat
  • 150 gr Demirsülfat
  • 100 gr Magnezyum Sülfat
  • 50 gr Borik asit
koymamı söyledi.

Acaba biraz abartmışmı bir asma için yoksa gereçekten doğru şeyler mi söylemiş merak ettim. Diğeri ise DAP önerdi. DAP ile TSP nin farkı nedir acaba?

YeniBON beğendi.
Eski 17-09-2014, 15:43   #43
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Gübrelerin organik olmasına dikkat etmek istiyorum ama genede organik olmayan maddeler kullanmak zorunda kalacağım sanırım. Bahçedeki çok miktardaki yabani otlardan ayrık otları dahil kurtulmak için roundup kullanacağım gelecek bahar. Bu sene bir türlü başa çıkamadım. Bellediğim yerlerden tekrar yabancı ot çıktı.Gelecek senede böyle olsun istemiyorum.
Round Up ı ha bahçede kullanmışsınız ha bardağa döküp bi duble içmişsiniz.

Bu sene anneannem yakınıyor soğanlar yağmurlardan hastalık yaptı diye. Ben ona soğanların hastalık yapmasının tek sebebi bu mu diye sorduğumda ise evladım toprak ta hastalandı diyor.

Kullandığımız kimyasal gübreler ve bu tür zehirlerle toprağı hastalandıran gene bizleriz.

Bu tür ilaçların (zehirlerin) toprağa ve içinde yaşayan canlılara verdiği zararı düşünün. Bu üçüncü senem ufaktan bahçe yapıyorum. Her sene bahar aylarında bahçeyi bellediğimde gitgide artan solucanları kullandığım doğal gübrelere ve hiç kullanmadığım zehirlere bağlıyorum.

Umarım siz de kullanmazsınız. Kendinizi zehirlemeyin.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2014, 09:44   #44
Moderatör

h_dogan's Avatar

Alıntı:
Üzümleri dikerken çukurunu dibine leonardit ve taban gübresi koymak istiyorum. İki farklı öneri geldi. Bir arkadaşım DAP kullan dedi diğeri ise TSP kullan dedi. Sizce hangisini kullanmam gerekir. Hatta birisi rapora bakarak
  • 2-3Kg leonardit
  • 250gr TSP
  • 200 gr PotasyumSülfat
  • 150 gr Çinko sülfat
  • 150 gr Demirsülfat
  • 100 gr Magnezyum Sülfat
  • 50 gr Borik asit
koymamı söyledi.

Acaba biraz abartmışmı bir asma için yoksa gereçekten doğru şeyler mi söylemiş merak ettim. Diğeri ise DAP önerdi. DAP ile TSP nin farkı nedir acaba?
Gübre konusunda bu kadar ayrıntıya girmeyin bence. Leonardit veya Ekoflora'nın yanmış hayvan gübresi çeşitleri var.

TSP ve DAP arasındaki fark;
TSP %43-44 fosfor içeren bir gübre ve hafif asidik topraklar için öneriliyor içinde kalsiyum da var.
DAP ise %18 azot ve %46 fosfor içeren bir gübre.

Fidanlarınız tüplü olsun, çıplak kök dikecekseniz ilk başta kesinlikle suni gübre kullanmayın derim, kökleri yakma ihtimaliniz fazla. Organik gübrelerde sıkıntı yok eğer hayvan gübresi koymamakta ısrarcıysanız leonarditi fazla kullanın. Diğer seçenek bahçenizdeki otları biçip bir köşede biriktirin ve kendi kompostunuzu yapın. Bir yılda bayağı gübreniz olur.

Roundup kullanabilirsiniz ama topraktaki mikroorganizmalara etkisi fazla olan bir ilaç. İlle de ayrıktan kurtulmak için ilaç kullanacağım diyorsanız seçici herbisit kullanmanızı öneririm.

Eğer bahçenizi kurarken ticari kaygı taşımıyorsanız bahçenizi zehirle doldurmanızın alemi yok.

Ayazkızı beğendi.
Eski 18-09-2014, 12:38   #45
Ağaçsever

Ticari bir kaygım yok,zaten dikmeyi düşündüğüm asmalar baya karışık çeşitten oluşuyor bu yüzden ve halen özel bir şirkette çalışıyorum. Elimiz ayağımız toprağa değsin, Gün boyu oturuyoruz bira hava alalım diye aldık bu bahçeyi.

Maalesef üzüm siparişlerini çıplak kök olarak vermiştik. Aralıkta gelecek parafinli olarak.Çıplak kök dikerken leonardit ve hayvan gübresi koyacağım galiba ama hayvan gübresinin illaki yanmış olmasına gerek var mı? Yabancı ottan başka yanmamış gübre köklere zarar verir mi?

Cevabınıza göre dikim yapmadan önce 3-4 traktör gübre döktürüp derince sürdürmeyi düşünüyorum.Ama gübre sanırım tam yanmamış olacak çünkü traktörcünün insafına kalacağız. Gene aynı gübreyi çukurlara koyabilir miyim yoksa hazır satılanlardan mı alama gerekir?

Eski 18-09-2014, 13:25   #46
Moderatör

h_dogan's Avatar

Yanmamış gübre sıkıntı yaratabilir. Bahçeye atacaksanız çukurlara leonardit koyarsınız. Suni gübreyi ilk başta kullanmayacaksınız bu durumda.

Organik madde suni gübrelerin alımı ve yarayışlılığı için de önem arzediyor. Topraktaki organik madde yetersizse attığınız gübrelerin de yarayışlılığı azalıyor.

Eski 18-09-2014, 13:44   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Merhaba öncelikle hayırlı uğurlu olsun zor ama keyifli bir yolculuk başlamış ama yolunuz uzun
Öncelikle toprak analizine göre bol miktarda yanmış hayvan gübresi (tercihen koyun keçi ama ekonomiklik ve bulunabilirlik açısından sığır) kullanmanız gerekir.
Örnek olarak 1100 m2 araziye ben iki kamyon sığır gübresi kullandım tüm yüzeye saçıldı.
Tavuk gübresinin kullanımı tecrübe ister ağaçları vs. yakabilir.
Toprağın kumlu ve tınlı olması güzel benim toprağım killi maalesef bu nedenle kum takviyesi yapmam gerekti. Toprağın kolay direne olması iyi ama su tutmayacağı için sulamada daha fazla su harcamanız olası
Toprak işlemek için bel güzel ama çapa makinası alsanız daha az yorulursunuz.
Organik olsun vs. derken dikkat edin toprağın ihtiyaçlarını göz ardı etmeyin azot eksikliği için inorganik gübre kullanmak sorunda kalıyorum sizin de başınıza gelecek.
leonardit bulunmaz nimet mutlaka kullanın ben hayvan gübresi ile beraber kullanıyorum.
Bahçem Ankara Kalecikte gelirseniz daha derin konuşuruz
Kolay gelsin

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2014, 10:18   #48
Ağaçsever

Bu hafta da bahçeye gittim.

Bu haftada gene bahçeye gittik. NE yapacağımı bilemedim. Sulama dönemi bitti. Budama zaten bu dönemde yapamıyoruz. Geçen sene ektiğimiz sebze ve meyveler zaten yazı çıkaramamıştı. Ben geçen seneden kalan budama ve kesimlerden kalan ağaçları topladım bir araya.Dikim sezonunu bekliyoruz artık.

Bahçe için sabırda lazımmış.

Eski 24-09-2014, 10:27   #49
Ağaçsever

Üvezlerin meyvelerı renklenmeye başladı.

Bahçemde tahminen kendiliğinden yetişen 5 adet üvez ağacı var. Altlarında birçok ışkın denilen fidanları var. Ben bir türlü kesmeye kıyamıyorum fidanları.
İlk defa bu sene tadına baktım üvezlerin. Olgunları çok lezzetli fakat arasında olmamış bir taneyi ağzınıza atarsanız yandınız demektir. Ama tamamen olmadılar daha. Resimlerde göründüğü gibi kırmızılar ama hala koparıp yemeğe çalışırsanız olmadıklarını anlayabiliyorsunuz. Acaba üvez ağacı tam olarak ne zaman ve nasıl hasat edilir. Bilenler yardımcı olursa sevinirim.

Muda beğendi.
Eski 24-09-2014, 10:31   #50
Ağaçsever

Üvezlerin durumu

Üvezlerin durumu

Eklenen Resimler

Eski 24-09-2014, 10:36   #51
Ağaçsever

Bahçemdeki bu ağaçların türü nedir

Bahçemde bu ağalardan var bunların birinde görülen meyvelerden var ama sadece birinde. Bu diğerlerinden farklı mı acaba? Bunlardan bu ağaçlardan nasıl çoğaltabilirim. Direk bu meyve gibi şeyleri toprağa mı dikmem gerekiyor. Ne zaman dikmem gerekiyor.

Eklenen Resimler

Eski 25-09-2014, 15:47   #52
Ağaçsever

Alıntı:
Yanmamış gübre sıkıntı yaratabilir. Bahçeye atacaksanız çukurlara leonardit koyarsınız. Suni gübreyi ilk başta kullanmayacaksınız bu durumda.

Organik madde suni gübrelerin alımı ve yarayışlılığı için de önem arzediyor. Topraktaki organik madde yetersizse attığınız gübrelerin de yarayışlılığı azalıyor.
Artık dediğiniz gibi leonardit koyacağız sanırım çukurlar. İlgili cevaplarınız için teşekkürler.

Eski 25-09-2014, 15:52   #53
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhank Mesajı Göster
Merhaba öncelikle hayırlı uğurlu olsun zor ama keyifli bir yolculuk başlamış ama yolunuz uzun
Öncelikle toprak analizine göre bol miktarda yanmış hayvan gübresi (tercihen koyun keçi ama ekonomiklik ve bulunabilirlik açısından sığır) kullanmanız gerekir.
Örnek olarak 1100 m2 araziye ben iki kamyon sığır gübresi kullandım tüm yüzeye saçıldı.
Tavuk gübresinin kullanımı tecrübe ister ağaçları vs. yakabilir.
Toprağın kumlu ve tınlı olması güzel benim toprağım killi maalesef bu nedenle kum takviyesi yapmam gerekti. Toprağın kolay direne olması iyi ama su tutmayacağı için sulamada daha fazla su harcamanız olası
Toprak işlemek için bel güzel ama çapa makinası alsanız daha az yorulursunuz.
Organik olsun vs. derken dikkat edin toprağın ihtiyaçlarını göz ardı etmeyin azot eksikliği için inorganik gübre kullanmak sorunda kalıyorum sizin de başınıza gelecek.
leonardit bulunmaz nimet mutlaka kullanın ben hayvan gübresi ile beraber kullanıyorum.
Bahçem Ankara Kalecikte gelirseniz daha derin konuşuruz
Kolay gelsin
Evet Baya bir işimiz var. Bahçe tel çitlerinin yeni yerine alınması, teraslama işlemlerini yaptırdıktan sonra sürdüreceğim toprağı. Çapa makinası çalınır diye korkuyorum. Birde toprağın şu anki halini çapalamak için çağırdığım çapacılar ağız birliği etmişcesine çapa makinası ile olmaz sen önce bir sürdür dediler. Deyinimlerinizden yararlanmak çok güzel. Çok sağolun.

Eski 21-01-2015, 16:51   #54
Ağaçsever

Gelişmeler

En son yazdığımda aşağıdaki gibiydi bahçem. Tel çit ustaları sağolsunlar beni baya uğraştırdılar. Birisi ile anlaştık bu hafta gelecek hafta tam 2 ay oyaladı ve yapmaya da gelmedi. Sonra bulduğum usta da saolsun sadece pazar günleri gelip çalıştı. 3 haftada ancak bitti çitlerin yeni haline gelmesi.

Eklenen Resimler

Eski 10-03-2015, 13:04   #55
Ağaçsever

Yavaş yavaş oluyor

Sonunda bahçenin tel çitlerini imar planına göre düzelttirmiş oldum. Ustalar eski tellerin beton direklerle bağlantılarını kestiler ve olduğu yere yatırıp rulo haline getirdiler ve topladılar. Daha sonra yeni kuyuları kazmadan bozma bir aletle 30 cm çapında 40-50 cm derinliğinde kazdılar. Ustalardan birisi dikili olan beton direkleri yerinden söküp dibindeki eski betonu kırdı. Diğer ustalar bu direkleri sırtlanıp yeni kazılmış çukurlara taşıdı ve diğer iki usta is hazırladıkları beton harcı ile çukurları doldurdular. Betonlar kuruduktan sonra gergi teli denen 3 sıra düz teli çektiler ve rulo haline getirmiş oldukları tel çitleri tekrar açarak gergi tellerine kerpeten ve tel yardımı ile bağladılar. İşte sonuç aşağıda

Eklenen Resimler

Eski 10-03-2015, 13:29   #56
Ağaçsever

Dikleşen bahçem

İmar planına göre bahçe daha da dikleşen bahçeyi kullanabilmek için biraz işlem gerekiyordu. Zaten tel çitleri yerine aldırmak için eski malzemeleri kullanarak bile olsa ustaya 2000 TL vermek zorunda kaldım. Bir de bahçeyi şekle sokmak için bir kepçe çağırdım. Kepçeler 10 dk'lık bir işiniz olsa bile 150 TL almadan duraklarından çıkmayan arkadaşlar tarafında kullanılıyor bilginize. Gittim duraklarına birisi ile saati 85 TL den anlaştık ve bahçeye getirip teraslama yaptırdım. iş toplam 3- 3,5 saat sürdü ve 250 TL verdim bu işleme de. Fiyatları özellikle birileri planlama yaparken lazım olursa diye veriyorum. Sonuçta aşağıdaki hale geldi bahçem.

Eklenen Resimler

Eski 10-03-2015, 13:33   #57
Ağaçsever

devamı

resimlerin devamı

Eklenen Resimler

Eski 10-03-2015, 13:57   #58
Ağaçsever

Gelsin Asmalar

Daha önce yukarıdaki yazdığım gibi açık köklü asma fidanları sipariş etmiştim. Siparişler 27 şubatta geldi fakat hava çok soğuk olduğundan hemen dikmek yerine bahçedeki kum yığınının ortasına diktim ve üzerine şeffaf naylon ile örttüm. Çünkü Ankara hala soğuktu. Cumartesi günü gittim bahçeye ve bel ve kürek yardımı ile teraslama yaptığım en üst sıraya iki sıra toplam 33 adet
40 cm çapında 60 cm derinliğinde çukurlar açtım 3-4 saat sürdü.

Toprak tahlini yaptırdığım Biyotar'ın Sirkeli'deki deposundan 4 torba 25 kg'lik Leonarditi 80 TL ye almış bahçeye götürmüştüm. Daha sonrada Ankamall'e çok yakın olan İskitler'deki zahirecilerden birinden aldığım 50 kg'lik 70 TL'ye TSP gübre almıştım.Eylül ayında yine Bağlum radar yolunda bulunan koyun besicilerinden birinden 1 traktör romörkü koyun gübresini 170 TL'ye getirtmiştim.

Sitelerde gürgenden kestirdiğim 2 metre boyundaki herekleri de kuyuları kazıktan sonra aldım geldim. Saat 14:00 de kuyuların diplerine önce 1-2 avuç TSP daha sonra 3-4 kg Leonardit ve 3-4 kg koyun gübresi koyduk eniştemle beraber ve üstene 10 cm toprak attık. Daha sonra herekleri dikipi fidanları bağladık ve çukurları toprakla doldurup hepsi tam bir boya kovası can suyu verdik. İşimiz bittiğinde saat 18:00'i gösteriyordu ama ben alışkın olmadığım için perişan olmuştum. Ama değmiş mi siz değerlendirin.Resimler aşağıda.

Eklenen Resimler

Eski 11-03-2015, 19:52   #59
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Sayın zharugba; Hayırlısı olsun güzel bahçenizin.
Asmalar tek sıra olsa, daha iyi olacaktı.. Bakımı zor olacak!
Bağ omcaları aşılı ise; aşı noktaları çok çok aşağıda kaldılar.
Kolaylıklar gelsin.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2015, 08:38   #60
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum Mesajı Göster
Sayın zharugba; Hayırlısı olsun güzel bahçenizin.
Asmalar tek sıra olsa, daha iyi olacaktı.. Bakımı zor olacak!
Bağ omcaları aşılı ise; aşı noktaları çok çok aşağıda kaldılar.
Kolaylıklar gelsin.
Teşekkürler Syn Ligustrum. Çardak usulü yetiştirmeyi planladığımdan iki sıra ektim. Fidanlar boylanınca profillerden çardak yapacağım. Bağ omcaları aşılı ve sertifikalı olarak aldım. Aşı noktaları topraktan 5-10 cm dışarıdalar. Resimlerdekilerin aşı noktaları dallanmanın olduğu yerdeydi hatırladığım kadarıyla.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024