agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni547Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-07-2018, 12:43   #1
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2017
Yasemin (ygorer) / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir*: Şile, İstanbul

Bahçenin büyüklüğü*: 80+10+10 --> Yaklaşık 100 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk*vb*koşulları*: Ön bahçe çoğunlukla tam güneşli, sabah, akşamüzeri gölge kısımlar var. Yan bahçe yarı gölge. Arka bahçe gölge/yarı gölge

Bölgenin*Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki*yeri*: 9a

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama*vb)*: Yazlık

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı?*: Çim ve kenar çit bitkileri vardı.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz?*: 1 yıl

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı?*: Kendimce tasarım yaptım, profesyonel yardım almadım.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz*: Vardı, bulup eklemeye çalışırım.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Kişisel. Sadece çim biçme ve ağaç budama için site bahçıvanı yardımcı oluyor.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz*vb.) nelerdir? Ufak bir köşesine 2-2,5 m2 lik sebze yatağı yaptım.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı?*: Ufak bir süs havuzu ve yaz dönemi çiçekli kalabilecek peyzaj düzenlemesi. Çimler ve sebze yatağı için sulama sistemi. Ön ahşap çiti uygun bitkilerle sardırmak.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler)*: Leylandi ve limoni serviler, süs eriği, bodur elma, nar, zeytin, oya, manolya, defne, yaseminler, clematisler, güller, mor salkım, hanımeli, ortanca, süs bitkileri, su bitkileri (su sümbülü, su marulu), sebze (domates, biber, salatalık, nane, roka vs.)

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı?*: Clematis, gül ve sebzeler

Varsa çok özel bir bitkinizin adı?*: Clematis

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz?*: Evet

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl?*: Dere suyu kullanabiliyoruz.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz?*: Özel bir önlem yok. Sebze toprağında cocopeat kullanıyorum.

Toprak özellikleri*: Genel

Kompost yapıyor musunuz?*: Hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu?*: Çok. Düzenleme hataları, sulama için yeterince gidememe, böcekler için zamanında doğru müdahele yapamama vs.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz?*: Doğal mücadele yapmaya çalışıyorum. Baharda yoğun sümüklüböcek sorunum var. Yaz döneminde de tırtıl/kurt sorunları ile uğraşıyorum. Temel mücadeleyi suda çözünebilir kükürt, arap sabunu karışımı ile yapıyorum. NeemAzal başlayacağım.

Bahçeniz organik mi?*: Forumdan okuduklarıma uygun organik ürünler tercih ettim. Şu ana kadar farklı bir uygulama yapmadım, geçmişten kalan bir durum var mı bilemiyorum, bu sebeple bahçe organik midir emin değilim.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz?*: Koyun, keçi, solucan. Çimler için çim gübresi.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı?*: Denk gelmedim.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?*: Hortum ve başlığı ile elle yapıyorum.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu?*: Orman kenarında. Dere yakın. Kışın don olabiliyor.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler?*: Sebze yatağı oluşturmak, yeni ağaç, sarmaşık ve bitkiler almak. Saksıda süs havuzu yapmak.

Tetanoz aşısı oldunuz mu?*: Hayır

ygorer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2018, 14:35   #2
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Merhaba,
Uzun bir takip, öğrenme hevesi ve uygulama telaşından sonra elde ne kaldı ise paylaşma zamanı diyerek bahçe sayfamı yaratayım dedim.
Fırsat buldukça bahçe resimlerimi ve yaşadıklarımı paylaşmayı umut ediyorum.

Eski 10-07-2018, 15:50   #3
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Öncelikle bahçenin ilk haline ait bulabildiğim resimleri ekleyerek başlayayım.

Çimlerin ve leylandi çitlerin halihazırda olması sebebiyle kendimizi şanslı hissettik.

Eklenen Resimler

abk, sevoş, Muda ve 8 kişi beğendi.
Eski 10-07-2018, 16:15   #4
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Kapı girişi olan gölge kısım. Burada hangi bitkiler olur diye bakınırken yine bir klasikte karar kıldım ve ortanca diktim Ortaya ilk clematis denemem. Saksıda da fundalarım var.

Mart 2018 yeni ekildiği andaki durumu :

Eklenen Resimler

abk, blnturkek, Muda ve 5 kişi beğendi.
Eski 10-07-2018, 16:20   #5
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Bu da ektiğim clematis'in güncel durumu. Fideyi Mrs. Cholmondeley olarak almıştım ama sanırım başka bir tür çıktı

Eğer denk gelen biri olur da adını yazarsa çok sevinirim.

Eklenen Resimler

abk, blnturkek, sevoş ve 9 kişi beğendi.
Eski 10-07-2018, 16:32   #6
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Clematis sevgisi

Tesadüfen tanıştığım clematis'i araştırdıkça hayran oldum. Bauhaus'ta da satıldığını görünce 3 fide daha aldım. İkisini bahçeye, birini de İstanbul'da balkona saksıya ektim. Sanırım onu da bahçeye götüreceğim.

Şu an bu üçünde çiçek yok. Açtığı hallerinin resmini ekleyeceğim. Bahçede kilerde ciddi bir yaprak yenmesi sorunum var, ilgili böceği bir türlü yakalayamadım. Hatta biri iyice yok olmak üzere ve çok üzgünüm. Kükürt denedim, pek bir işe yaramadı. İlgili konu başlıklarını da taradım ama henüz sonuç elde edemedim.

Ama ilgim söneceğine iştahım daha çok arttı. Bunlardan çelik ile çoğaltmayı ve farklı çeşit fide ilaveleri ile yoluma devam etmeyi hedefliyorum

sevgihoca beğendi.
Eski 10-07-2018, 16:38   #7
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Balkonda duran clematis, ismini bulamadım. Araştırıp tahmin ettiğim isimler var ama emin olamadım. Çok zarif bir çiçek.

Mayıs 2018

Eklenen Resimler

abk, sevoş, Muda ve 13 kişi beğendi.
Eski 10-07-2018, 16:41   #8
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Bahçe The President

Nisan 2018

Eklenen Resimler

Eski 10-07-2018, 16:45   #9
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Bahçe Little Duckling Piilu

Mayıs 2018

Eklenen Resimler

Eski 10-07-2018, 23:01   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2015
Bahçe sayfanız hayırlı olsun,değerli üyemiz.Clematis,hiç büyütmedim,çoğu üyemizde var.Bir türlü cesaret edemediklerimden.Hepsini güle güle büyütün.Sevgiler.

ygorer beğendi.
sevgihoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2018, 14:17   #11
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca Mesajı Göster
Bahçe sayfanız hayırlı olsun,değerli üyemiz.Clematis,hiç büyütmedim,çoğu üyemizde var.Bir türlü cesaret edemediklerimden.Hepsini güle güle büyütün.Sevgiler.
Çok teşekkür ederim. İnşallah başarılı sonuçları paylaşırım Durmak yok yola devam.

sevgihoca beğendi.
Eski 07-12-2018, 09:32   #12
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Minik sebze bahçesi

2018 bahar-yaz döneminde bahçenin köşesinde deneysel denebilecek küçük bir sebze bahçesi yaratmaya çalışmıştım. Yaptıklarımı buraya not olarak yazmak istedim ki bu sene iyi olanları hatırlayayım, hataları da tekrarlamayayım Belki denk gelen birilerine de faydası olur.

Öncelikle forumdan okuduğum bilgilere göre yükseltilmiş sebze yatağı oluşturmaya çalıştım:

Yaklaşık 2,5 m2 lik bir alanı 10 cm kadar derinlikte çapaladım. Kenarlarına daha önce bahçe için almış olduğum küçük tahta çit kenarlarından koydum. Yalnız biraz kısa kaldığı için toprağa iyi saplayamadığımı düşünerek önlerine de çilek saksıları koydum ki devrilmesin. Yatağın içine bahçe toprağı ve koyun gübresi ilave ettim. Kazdığım toprakla birlikte yaklaşık 25 cm yüksekliğinde harç elde etmiş oldum.

Forumdan elde ettiğim bilgilerden toparlayabildiğim kadarıyla toprağın içine;
Cocopead-hindistan cevizi torfu 2,5 kg suda ayrıştırarak, lav kırığı+kum karışımı 1 kg, agrohum humik asit tahmini 5 kg, keçi gübre+leonardit karışımı ilave ettim.

Bunun ilerleyen zamanda sulama, verim ve hastalıklar açısından çok faydalı bir karışım olduğuna karar verdim. Çevremde hatta bitişik komşu sebze bahçesindeki hastalık ve verim ile karşılaştırınca işe yarayan temel şeyin bu toprak harcı olduğuna inanıyorum. Düzenli sulayamadığım dönemde de sebze yatağındaki bitkilerin diğer bitkilerden daha az etkilendiğini gördüm.

Sadece kaolin kili de almıştım güneş yanıkları için, buna ne zaman gerek olduğunu ve nasıl kullanacağımı çok kestiremediğim için hiç kullanmamış oldum. Bu yaz takipte olacağım.

Bu konularda bilgi veren tüm forum üyelerine gönülden teşekkür ediyorum. Çok keyif alarak uyguladım. Sonuçlarını da almak ayrıca mutlu etti tabii.

Eski 07-12-2018, 09:52   #13
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Nisan-Mayıs 2018 Sebze yatağı

Nisan hazırlıklar ve Mayıs fidelerin ilk durumu

Eklenen Resimler

Eski 07-12-2018, 10:23   #14
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Tebrik ederim

Çalışmalarınızda başarılar .kolay gelsin

ygorer beğendi.
ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2018, 10:27   #15
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Fide dikimi

Mayıs ayında fideler.

Fideler için önceden kağıt üzerinde sıklık ve düzen için o kadar plan yapmama rağmen iş uygulamaya gelince oldukça sık ve karışık bir dikim oldu.

Diktiklerim :
Acı biberler - Tohumları annem vermişti, kendi bir biberden almış. Çok verim aldım. Bütün yaz ve sonbaharda sürekli çok miktarda biberimiz oldu. Acı pek yemediğimiz için (sanırım kıyamayıp tüm fideleri dikmeye çalışmışım) bol miktarda arkadaşlara verme şansımız oldu. Bir kısmını da kurutup pul biber yaptık. Bahardan sonbahara kadar (şu an hala) yemyeşil görüntüsü ve üzerinde biberleri ile de en önde çok güzel bir peyzaj yaptılar. Doğru sıklıkla dikilmesi şartıyla tavsiye ederim.

Tatlı biberler - Bauhaus tan aldığım az sayıda fideyi de yan kenarlara ve gölge kalan yerlere diktim. Kahvaltılık çok güzel oldu.

Pembe domatesler - Bauhaus tan aldığım fideler devasa ağaçlara dönüştü Fidelerin ne kadar büyüyeceğini kestiremedim. Arada bir kaç hafta gidemeyince de çok dallı ve kalın büyüdüler. Bu sebeple hem sıkışma yaşadılar hem de sürekli devrilerek zarar gördüler. Başlarda kurt problemi yaşadım. Sadece bozuk domates ve yaprakları uzaklaştırdım. Bir de genel olarak kükürt uygulamıştım. Kurt için organik ilaç almıştım ama kullanmadan domatesler toparladı, kullanmaktan vazgeçtim. Bu konuyta bu yaz dikkat edeceğim. Zamanında yapılması gerekenler konusunda sanırım daha çok okumam gerekiyor.

Hıyar - Arka sıraya ve toprağın ister istemez eğim yaptığı yere salatalık diktim, suyun bu tarafa doğru akması iyi olur diye düşündüm. Ancak ciddi külleme sorunu yaşadım. Çok verim alamadım. Bir kaç iri salatalık dışında kurudu gitti.

Bahar başında roka dikip zamanı geçene kadar yeme şansımız da oldu. Tohumlarını topladım.

Aralara fesleğen ve kadife çiçekleri ektim. Bunların zararlılara karşı iyi bir koruma olduğunu okumuştum. Yalnız sümüklü böcekler kadifelerimi hep yedi Kendini kurtarabilenler daha sıcaklarda boy gösterebildi.

Kenarlara lavanta, biberiye ve kekik ektim. Sebzelerin lezzetinde, arıların çekilmesinde ve tozlanmada faydası olduğunu okumuştum.

Dikim ile ilgili aldığım temel dersler :
1. Fidelerin kaynağını iyi bil, büyüklüklerini, ışık ve su isteklerini hesaba kat.
2. Hırsa kapılıp çok sık dikme
3. Sırık gibi destekler için daha doğru seçimler yap.
4. Özel bir çeşit varsa bunları ayrı izole bir yerde dik.

Eklenen Resimler

abk, birol baser, Muda ve 7 kişi beğendi.
Eski 07-12-2018, 10:29   #16
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmeter Mesajı Göster
Çalışmalarınızda başarılar .kolay gelsin
Çok teşekkür ederim ahmeter. Bu bahar için şimdiden sabırsızlanıyorum

Eski 07-12-2018, 11:02   #17
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Haziran-Temmuz 2018 Sebze Bahçesi

Sebzelerim...

En öne de cherry domates ler dikmiştim, sümüklü böceklere iyi bir ziyafet oldu
Kalanlar da bize yetti

Arkalar da boş kalmasın dedim oraya da bardak domates diktim verimi az oldu.

Pembe Domates ağından aldığım yerel fideleri maalesef yaşatamadım.

Eklenen Resimler

Eski 10-01-2019, 09:54   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2019
Bahçe Sulaması Nasıl Olmalı? Sulama Pompaları Nelerdir?

Santrifüj pompa nedir?
Santrifüj pompalar, sıvıyı çarklar arasında dönmesi sonucu elde edilen enerji vasıtasıyla hareket ettiren mekanik cihazlardır. Sıvı hızlı dönen çarka kendi ekseni boyunca girer ve çarkın kanatçık uçları boyunca merkezkaç kuvveti ile dışarı atılır. Pervanenin hareketi, sıvının hızını ve basıncını arttırarak pompa çıkış yönüne yönlendirir.

Santrifüj pompaları nasıl çalışır?
Çark, santrifüj pompalarının en önemli parçasıdır. Bir dizi kavisten oluşur. Bunlar iki disk arasında kapalı bir pervane gibidir.

Sıvı çark eksenine girer, kanatçıklar arasından dışarı çıkar. Pervane bir tahrik milinden motora bağlıdır. Motor çalıştığında çarklar yüksek hızda dönmeye başlar. Çarkların dönme hareketiyle sıvı çarkın kanatçıklarından pompa gövdesine doğru hızlandırılır.

Pompa gövdesinin iki temel tasarımı vardır. Salyangoz ve Jet. Her iki tasarımda da amaç sıvı akışını basınçla kontrollü bir deşarja dönüştürmektir.

Salyangoz tipi

Jet tipi
Temel çalışma prensipleri birbirine benzer fakat salyangoz pompalar en fazla 6 metreye kadar emiş yapabilirken jet pompalar ise içerisinde enjektör ve difizör bulunduğu için 9 metreye kadar emiş yapabilmektedir. Salyangoz tipi Santrifüj pompalar daha çok tarla, bahçe sulamalarında kullanılır. Jet pompalarda derinden emişli olduğu için Salyangoz pompara göre daha basınçlı pompalayabilir.

Santrifüj Pompaların Kullanım Alanları
Santrifüjlü pompalar, endüstriyel, tarımsal ve evsel uygulamalarda su, çözücüler, organik maddeler, yağlar, asitler, bazlar ve herhangi bir ‘ince’ sıvıların pompalanması için yaygın olarak kullanılmaktadır. Aslında, düşük viskoziteli akışkanları içeren hemen hemen her uygulama için uygun bir santrifüj pompası tasarımı vardır.

Sonuç olarak;

Bir santrifüj pompa, çark olarak adlandırılan bir veya daha fazlı tahrikli rotordan dönme enerjisinin aktarılmasıyla çalışır. Pervanenin hareketi, sıvının hızını ve basıncını arttırır ve sıvıyı pompa çıkışına yönlendirir.

Santrifujlü pompa tasarımları, su, çözücüler, kimyasallar, ve hafif yağlar gibi akışkanların pompalanmasında düşük maliyetli çözümler sunar.

Santrifuj Pompa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

-Kullanım Alanı

– İniş Derinliği

-Basma Yüksekliği

-Sıvının aktarılacağı mesafe

-Pompalanması istenen sıvı miktarı,

www.kampa.com.tr olarak olarak uzun yıllardır havalandırma ve sulama sistemleri üzerinde hizmet veren uzman personellerimizden çağrı merkezimizi arayarak size en uygun ürünleri bulmak için arayabilir, teknik bilgi ve öneri alarabilirsiniz.

Kampa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2019, 15:59   #19
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

2019 Bahar-Yaz hazırlıkları

Bu sene hazırlıklara çiçek tohumları ile başladım. Tohumları evde ektim, gelişimleri şimdilik iyi. Umarım bahçeye transfer edip sonuçları paylaşabilirim.
Vapur dumanı, Calendula ve Latin çiçeği (sebze bahçesi için), Gpysopila, Cezayir menekşesi ve Campanula tohumları ektim.

Güneş, gölge isteklerine göre farklı yerlere ekeceğim. Şimdilik planım Cezayir menekşesi (ki şu ana kadar filizlenmedi ), campanula ve gypsopila yı gölge yerlere ekmek.

Bu konuda farklı önerileriniz olursa lütfen beni yönlendirebilirseniz çok sevinirim. Gölge alanda bir türlü başarı sağlayamadım.

Selma_321 beğendi.
Eski 20-02-2019, 16:08   #20
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Şimdilik hazır aldığım çiçeklerimi seyrediyorum
Campanula

Eklenen Resimler

abk, Ayazkızı, Muda ve 3 kişi beğendi.
Eski 20-02-2019, 16:08   #21
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Bahçedeki bitkilerin resimlerini paylaşmanızı bekliyoruz. Gözümüz gönlümüz açılsın. Başarılar

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2019, 16:21   #22
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Hercai menekşeler bu hafta coştu

Eklenen Resimler

Eski 20-02-2019, 16:56   #23
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Bahar çiçekleri

Soğanlı bitkilerden lale, üzüm sümbülü, çiğdem ve geçen seneden kalan soğanlardan sümbül ile Nergis Aralık sonunda ekmiştim, büyümeye başladılar.

Eklenen Resimler

Eski 20-02-2019, 16:59   #24
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Bunları hazır aldım ama isimlerini henüz çıkartamadım, bulursam buna göre bakımını yapacağım.

Eklenen Resimler

Eski 20-02-2019, 17:10   #25
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Sardunyalar

Sardunyalarımı bu sene daha derin budadım.
Çeliklerim bahçeyi şenlendirmek için hazır. Fotoğrafta sadece bir kısmı var. Çiçekli olanlar daha önceden diktiğim ve gelişen çelikler.
Umarım çoğunlukla tutar.

Eklenen Resimler

Eski 20-02-2019, 17:26   #26
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Filizler

Roka (çok sık oldu bakalım nasıl şaşırtacağım)
Vapur dumanı (çabuk filizlendi ama sık olmuş)
Calendula (2 günde filizlendi ve çok hızlı büyüyor, ne zaman şaşırtmalıyım acaba)
Cezayir menekşesi (onlarda en nihayet filizlendiler)
Latin çiçeği (seyrek filizlendi)

Eklenen Resimler

Eski 22-02-2019, 00:11   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2018
Çok güzel bahçeniz çiçekleriniz, üretim çalışmalarınız bereketli olsun. maşallah hepsine ve size. keyfle güzelliklerinizin tadını çıkarın.

su teresi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2019, 07:12   #28
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ygorer Mesajı Göster
Bunları hazır aldım ama isimlerini henüz çıkartamadım, bulursam buna göre bakımını yapacağım.
Bu güzel çiçeklerinizin ismi kalonche(kalonşe).. Bahçeniz çok güzel, keyifle büyütün inşallah hepsini..

Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2019, 07:49   #29
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Bir türlü 250-500 m2 bir hobi bahçesi türünde arazi bulamadık. Bulduklarımızda dudak uçuklatıyor. Hep hayalim ama bakalım gerçekleşecekmi?

Bahçeniz çok güzel

ebd beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2019, 09:43   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Bahçenizi çok beğendim Bereketli bir sezon geçirmeniz dileğiyle

ygorer beğendi.
bilenyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024