agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni10682Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2017, 15:44   #1051
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Çiçekler elbette güzel ama sarı etiketler de çok hoşuma gitti. Nereden buldunuz, kaça aldınız... bilgi verebilir misiniz?
İnternetten baktım bu etiketleri. Ödemiş te dolaşırken tesadüfen saksı, bambu vs. satan yerde gördüm. Büyüklü küçüklü çeşit çeşit. Bunlar yanılmıyorsam orta boy ancak oldukça yeterli ve tanesi 35 kuruş gibi. 100 tane aldım, kimisinin üzerine asetat kalemiyle bir kerede yazınca silik kalıyor, onları iki kerede yazıyorum. Domates biberlerde farklı türden olanların bir başına bir sonuna koymayı düşünüyorum, yan yana duran 10 kökün hepsine de 'heybetli' diye yazmanın anlamı yok

esemeral ve Dutlubahçe beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2017, 16:31   #1052
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
sayın tcm

sarı etiketler için özellikle domateslerde size bir tavsiyede bulunacağım.
domatesler çok fazla büyüdüğünden ve de aralarda toplama sırasında ayağa takılıp yerinden çıkabiliyor. örnek olarak kendi bahçemden bahsetmek isterim. ben 5 mm çelik tellere etiketlik kaynattırdım. tanesi 3.5 tl ye geldi uzun vadeli olması için önce astar sornada sarı boyayla boyadım. bunların boyları 60 cm toprağa ne kadar soksam da domates toplama giren çocuklar ya da başkaları iri olmasından ve ayaklarına takılmasından dolayı yerinden sökülmüş olarak gördüm. sonrasında o çubuğun rastgele geri başka yere sokulduğunu gördüm.

bu şekilde domateslerinizin isimleri karıştırmanız mümkün olabilir.

Çözüm: domates karılarını yaptıktan sonra ve sarı etiketliklerini taktıktan sonra elime bir kağıt kalem aldım karıkları çizdim. hangi domatesin hangi karıkta olduğunu yazdım ve kağıdı tohum alana kadar sakladım. sonrasında tohum almaya sıra gelince bi baktım ki etiketliklerden 3 tanesi çıkarılmış kağıda baktım ve domateslerimi kurtardım.

söz uçar yazı kalır hesabı bunu dikkate alınız

esemeral, TCM, blick ve 1 kişi beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2017, 16:40   #1053
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

domateslerin tepelerindeki sarımsı-yeşilimsi renkler benim gördüğüm kadarıyla türden türe değişiyor. bazı domateslere gerçekten az su vermek gerekli diye düşünüyorum. ben sizin gibi bol su verince domates hızlı olgunlaştı ancak sıklıktan dolayı güneş göremeyen üst kısımlarda sarartılar kaldı benim yorumlamam bu şekilde. yani az güneş bol su etkisi öyle oluyor gibi

esemeral ve TCM beğendi.
Eski 28-09-2017, 16:52   #1054
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Soldaki kökteki ve yukardaki resimdeki gibi görece düzgün şekilli ve yayvan, dediğiniz gibi orta-iri meyveli olmalı. Sizdeki meyveler iyi gözüküyor. Pembe Domates Ağı'ndaki yetiştiriciler ne yazık ki bu çeşidin saflığını bozdu. Çaprazlanmadan dolayı çeri domates haline geldikten sonra tohumunu paylaşmaya devam edenler vardı. Sn üzüm'den gelen tohumlarda sorun yoktu. Elinizdeki tohum değerlidir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
@ birnefestoprak, 'Hafize Baliç' ile ilgili ilk paylaştığım yıl bilgisi burada. Paylaşanlar arasında @ üzüm ve @ heyyamola var. @ üzüm 2013 yılında paylaşmış, o zaman ben buralarda değildim muhtemelen @ heyyamola dan gelmiş bana tohum. O zamanki ürün bilgisinde boyut için çoğunluğu iri olan orta - iri büyüklükte yazmışım.

Ancak kendi paylaştığım tohumların açıklamalarında da belirttiğim bir durum var; siz de sık sık vurgulayıp karşı çıkıyorsunuz gerçi, amacım farklı tür domatesleri deneyerek istediğim türleri bulmak ve çeşitliliği minimuma indirerek aynı çeşitlerle yola devam etmek. Tabi bunu yaparken tohumlar arası çaprazlaşma olabilir ancak şu ana kadar ben bir sorun görmedim/göremedim. Aşağıdaki resim geçen haftalarda çekildi, soldaki gözüken tek kök hafize, diğerleri favorimiz italian.. Resim size fikir verdi mi bilmiyorum ancak isterseniz önümüzdeki günlerde gittiğimizde ayrıntılı resimlerini çekebilirim. Bu yılki hafizeler pembe, ince kabuklu genelde yumruk büyüklüğünde ve heybetli-italian-maniyeye oranlar daha sert-dayanıklı. Misal 10 tane italianı yayladan aşağıya indirince bakıyoruz kimi ezilmiş, kimi yarılmış ancak hafizeler 'blue beauty' ler kadar olmasa da sertimsi yapıları sebebiyle etkilenmemişler olaydan.

Eklenti 658031

esemeral ve TCM beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2017, 18:11   #1055
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ Musa Gündoğan, uyarılarınız için teşekkürler. Dediğiniz gibi kağıda yazıp sonradan ona baktığım da oldu, ancak ne kadar plan yaparsanız yapın tohum-fide ekip-dikerken evdeki hesap pazara uymuyor. Aceleyle onu oraya bunu buraya ekelim derken karışabiliyor. Meyve sebzeleri özellikle domatesleri toplarken benden başka kimse giremez bahçeye Hanım bile sorar hangisini koparabilirim diye, malum tohumluklar önemli, dağıtırım yoksa ortalığı.

Eski 02-10-2017, 08:20   #1056
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

@TCM domates konusunda bende çok hassas olduğumdan bu sene tüm tohum alacağım domatesleri taa ilk çiçek açmadan hepsini tül izoleyle kapattım. sonra kendi içinde tozlaştırdım. umarım çapraz tozlaşma bu sene olmamıştır. sırf bu yüzden bizimkiler yaklaşık 1 ay domates yiyemediler. özellikle ilk çiçeklerde bu uygulamayı yaptım. baktım domates gerçekten yansıtmıyor diğer tohumluğa geçtim.

esemeral, TCM, dongyul ve 2 kişi beğendi.
Eski 02-10-2017, 15:12   #1057
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Yaylada patlıcan olmaz diyenlere gelsin bu resim.

Name:  patlıcan 2017.jpg
Views: 1037
Size:  58.2 KB

Fuji elmasının (en sevdiğimiz elmadır hanımla) dördüncü yılı olmalı. İki tane var üstünde, dört beş idi bu ikisi kalmış.

Name:  fuji elması.jpg
Views: 1043
Size:  55.0 KB

Hercai menekşeleri bu sezon ekmedik, sağda solda tek tük çıkanlar kendi çabalarıyla bugünlere geldiler.

Bu da pek şirinmiş...

Name:  hercai menekşe 2017.jpg
Views: 1041
Size:  60.4 KB

Etkinlikten gelen kalıcı ıspanak, 10 kadar ektiğim tohumdan sadece biri çimlenmişti. Sezon sonu artık etrafındaki yabancı otları mazur görün.

Name:  kalıcı ıspanak 2017.jpg
Views: 1035
Size:  62.8 KB

Geçen sene ilaç yazdırmaya gelen ve ot-çöple haşır neşir olmayı seven bir amca, o an nasıl baktıysam artık 'seni stresli görüyorum ben, melisa göndercem bir saksı, kaynatır içersin arada' dedi. Bir hafta 10 gün sonra kapı çalındı amcanın 10 yaşlarındaki torunu, elinde kilosunun yarısı kadar kocaman bir saksı 'bunu dedem gönderdi' deyip odanın bir kenarına koydu. Oğlum kaç paraymış bu deyince de, 'kafanı takma doktor amca, sorun yok, bak işine' gibilerden cümleler söyledi ama tam hatırlamıyorum şimdi Canımsın dedim, böyle samimi güzellikler olmasa bu işler çekilmez.

İşte o saksı aşağıda ve hala saksıda. İçeride olmadı, geçen sene yapraklarını bir tur toplayıp yaylaya çıkardık ancak neremize kızsam bilemedim toprağa aktaramadık daha.

Ancak hafiften rahatlatıcı, kafa dinlendirici bir şeyler içmek isteyene melisa yı mutlaka öneririm. Bu aşırı kokulu olan melisa değil 'limon otu' olan melisa. Bir tatlı kaşığı silme bile olsa yeterli, suyun tadını rengini değiştiriyor, sıcak suyun içerisine döküp içerim arada ancak yaprak kalmadı

Name:  melisa 2017.jpg
Views: 1065
Size:  43.4 KB

Eski 02-10-2017, 15:25   #1058
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Buena mulata biber

Bu yıl ilk denememiz bu biberi, sanırım @ bahcedenn in paylaşımıydı. Pek sevdik biz, erken oldu bibersiz kalmamış olduk. Mor rengiyle her gören pek sevdi, daha öncede yazmıştım bilinmeyen, görülmeyen sebzelerden her bahçeye lazım tek tük. Ancak bu arkadaş 8-10 cm. boyu ve çıtır çıtır lezzetiyle de muhteşem, çok tazeyken yersen hafif acı, gittikçe artan acılığı var. Meyve verimi resimde görüldüğü gibi oldukça iyi.

Name:  buena mulata 2017.jpg
Views: 1254
Size:  69.8 KB

Name:  buena mulata 2 -2017.jpg
Views: 1271
Size:  57.5 KB

Aşağıdaki arkadaşların bir kısmı yendi kalanı da pre / probiyotik olarak ufakça bir kavanoza yerleştirildi, yanlarına mor lahana, pancar sapı-yaprağı ilave edildi. Sorun olmazsa suyunun lezzetini ve şifasını tahmin edemiyorum...

Şu renklerin güzelliğine bakar mısınız..

Name:  buena mulata 3 -2017.jpg
Views: 1246
Size:  44.3 KB

Eski 02-10-2017, 18:05   #1059
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Alıntı:

Ancak hafiften rahatlatıcı, kafa dinlendirici bir şeyler içmek isteyene melisa yı mutlaka öneririm. Bu aşırı kokulu olan melisa değil 'limon otu' olan melisa. Bir tatlı kaşığı silme bile olsa yeterli, suyun tadını rengini değiştiriyor, sıcak suyun içerisine döküp içerim arada ancak yaprak kalmadı

Eklenti 658329
Aşırı kokulu olan melisa (kolonya çalısı) çalı formunda ve zehirli!

Sizdeki oğul otu, limon otu gibi adları da olan tıbbî melisa; depresyon ve uykusuzluk gibi sorunlara iyi geldiği ve rahatlattığı biliniyor. Yapraklara elinizi sürüp hafif ovunca limon gibi kokar.

Aman dikkat arkadaşlar, bilmeyenler için uyarı olsun.

Ben de çok sevdiğimiz doktorumuza peru mumu hediye etmiştim. "Bilgisayar başında çok duruyorsunuz bu kaktüs elektromanyetik enerjiyi çekiyormuş ve tecrübeyle sabit, dinçleştiriyor" deyince pek sevinerek almıştı. Epey alışmıştık, güler yüzlü, ilgili, mütevazı biriydi. Köyden gelince sağlık ocağına gittik, göremeyince çok üzüldüm. Güler yüzlü doktor eksikliğinden şimdi hastalansam bile ocağa gidesim gelmiyor.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2017, 18:57   #1060
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
...doktorumuza peru mumu hediye etmiştim. "Bilgisayar başında çok duruyorsunuz bu kaktüs elektromanyetik enerjiyi çekiyormuş ve tecrübeyle sabit, dinçleştiriyor" deyince pek sevinerek almıştı. ...
Ben hem işte hem de evde bilgisayarın başındayım..

Eski 02-10-2017, 19:08   #1061
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Mesaj alınmıştır Lakin adres isterem doktor amca

TCM beğendi.
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2017, 20:14   #1062
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Mesaj alınmıştır Lakin adres isterem doktor amca
Ömürler görün e mi... Almış kadar oldum..

Eski 03-10-2017, 09:12   #1063
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bu yıl önceki yıllara göre epey mısır yedik.

Name:  darı 26.09.2017.jpg
Views: 991
Size:  48.8 KB

Sadece biz değildik bizim mısırları yiyen. Kuşlar, fareler..

Name:  darı yakın çekim 26.09.2017.jpg
Views: 988
Size:  44.1 KB

Şundaki rahata bak arkadaş..

Name:  darı - kurt 2017.jpg
Views: 1003
Size:  31.9 KB

Kıvrılmış mis gibi, kahve falan, gazete getireyim..

Name:  darı - kurt 2 2017.jpg
Views: 996
Size:  29.7 KB

Mısırlar büyümeye başladığında böcekler görünce bir kez decis ve toz şeklinde böcek ilacı attım, daha sonra ilaçlamadım bir daha.

İlk resimde çoğunlukta olan mısırlar etkinlikten gelmişti, görüntü, verim ve tat olarak oldukça güzeller, haşlamadan rahatlıkla yenebilir, çok da değişen bir şey olmuyor o kadar tatlılar. Ancak közlemeye gelmiyorlar, hem tatları kayboluyor, hem de çok fena dişlere yapışıyorlar. Hem haşlayalım, hem közleyelim, ayrıca çok ta tatlı olmasın canım ne bu pamuk helva mı derseniz bizim yörede sık ekilen eğri-büğrü mısırlar var ancak onlarda da verim olmadı.

Mısırları yüzeye çok yakın ekmemek lazım, kökleri dibe ulaşmayacağı için şiddetli yağmur - rüzgarda yan yatıyorlar. Geçen sene buna dikkat etmeyince kenarlarına ip çekmek zorunda kalmıştım. Bu yıl tek tük devrilen olsa da daha iyiyiz.

Resimleri ziraat mühendisine gösterdim, kuşlar bu kadar çok yiyemez (kimi koçanları tamamen temizlemiş keratalar) yenen kısımlar üst taraftaysa fare yemiştir dedi. Ben de fare delikleri bahçenin diğer tarafından bu tarafına niye geldi acaba diyorum.

Bu yeşil kurtlardan domateslerde de oluyor tek tük.

Eski 08-10-2017, 00:41   #1064
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Biri blue beauty domates mi görmek istedi

@telato tabaktakileri göstermiş, ben de daldakileri göstereyim.

Bu yıl blue beauty ler geçen seneye göre daha iri oldular. Daha önce bahsetmiştim sanırım buna sebep suyun daha çok beklediği uç bölgeye ekilmiş olmaları.

Name:  blue beauty 2017.jpg
Views: 1169
Size:  50.5 KB

Name:  blue beauty 1- 2017.jpg
Views: 1230
Size:  62.1 KB

Name:  blue beauty 2- 2017.jpg
Views: 1194
Size:  46.4 KB

Eski 08-10-2017, 14:58   #1065
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Biri blue beauty domates mi görmek istedi...
Of of of, böyle güzel domates mi olur arkadaş

Domates olsam kesin bunlara aşık olurdum, gerçi insan halimle bile ciddi elektrik aldığım ortada

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2017, 22:57   #1066
Ağaç Dostu

hcorak's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2012
Sayın TCM, bahçenizi severek takip ediyorum. Biberiniz çok hoş rengarenk çok güzeller. Hele son mesajınızdaki domates harika görünüyor. Bu sene etkinlikten domates tohumu talep etmiycem dedim değişik domatesleri görünce dayanamıyorum. Sayın TCM Blue Beauty domates tohumunu inşallah azda olsa etkinliğe ilave edersiniz bizde bu güzelliği bahçemizde görürüz.

Düzenleyen hcorak : 08-10-2017 saat 23:10 Neden: eksik yazım
hcorak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2017, 23:21   #1067
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Biri blue beauty domates mi görmek istedi

@telato tabaktakileri göstermiş, ben de daldakileri göstereyim.

Bu yıl blue beauty ler geçen seneye göre daha iri oldular. Daha önce bahsetmiştim sanırım buna sebep suyun daha çok beklediği uç bölgeye ekilmiş olmaları.

Eklenti 658648

Eklenti 658649

Eklenti 658650
Sn. TCM emeğinize sağlık çok güzel bir görüntü ..

Bizim Blue Beautyler de sera içerisinde bu şekilde olmuştu, sizin domatesler dış ortamda görünüyor. ilaçlama ve gübrelemeyi nasıl yaptınız domates üzerinde beyaz benekler görünüyor ?

esemeral ve TCM beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2017, 23:35   #1068
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tcm Mesajı Göster
...bu yıl bahçeye toplamda 750 kg. Civarı keçi gübresi ve 50 kg. Granül leonardit attım. Bahçede sebze ekilen yer yaklaşık 600 m.kare kadar olmalı. Bu gübre ve leonarditin büyük çoğunluğunu elimle ve kürekle serptim toprağın üzerine. Fideleri toprağa dikerken de açtığım çukurlara ikişer avuç keçi gübresi ve birer avuç leonarditi attım. Seneye toprağa serpmeden sırf bu sistemi kullanayım diyorum. Leonardit kullandığım ikinci yıl oldu.

Bu yıl sebzeler daha bir güzel, iri, lezzetli ve dayanıklı oldu. Ilk kez domatesler tamamen hastalıksız yıl geçirdi diyebilirim. Yaklaşık 90 kök domateste mantar sebebiyle dalları kanserleşmiş gibi siyahlaşan üç kök domatesi söktüm sadece. Salatalık dahi (mantar ilacı iki kez attım salatalıklara) yiyebildik. Domates ve bakliyatlara üç kez sadece sulandırılan kükürt atarken patlıcan ve salatalıklara üç kez mantar, mısır ve brokoli grubuna ise bir kez böcek ilacı attım. Misal ilk kez ektiğimiz bulgar domatesinin bir tanesi 980 gr. Geldi. Yaylada patlıcan olmaz derler daha önce de oluyordu ancak bu yıl sizlerden gelen üç cins patlıcanı epey yedik. Biberlere hiç bir şey atılmadı, kuru fasulyeye üstünkörü kükürt attım. Geçen yıl kükürt ile birlikte attığım bakırı doğaya verebileceği zararı göz önüne alarak bu yıl atmadım. Kimyasal gübre hiç atılmadı. Dolayısıyla bu yıl bahçemizden memnun kaldık diyebilirim. Bunda keçi gübresi, leonardit, şans, nasip hangisi öncelikli etmen bilmiyorum...
Çok sağolun @ Resulgur, bir önceki sayfada yazmıştım, bu yıl yanılmıyorsam üç kez sadece sulandırılabilen kükürt attım. O beyazlıklar kükürt.

Eski 13-10-2017, 08:20   #1069
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Soldaki kökteki ve yukardaki resimdeki gibi görece düzgün şekilli ve yayvan, dediğiniz gibi orta-iri meyveli olmalı. Sizdeki meyveler iyi gözüküyor. Pembe Domates Ağı'ndaki yetiştiriciler ne yazık ki bu çeşidin saflığını bozdu. Çaprazlanmadan dolayı çeri domates haline geldikten sonra tohumunu paylaşmaya devam edenler vardı. Sn üzüm'den gelen tohumlarda sorun yoktu. Elinizdeki tohum değerlidir.
@ birnefestoprak, 'hafize domates' in ayrıntılı resimlerini çektim geçen hafta. Soğuyan hava, geçmekte olan yayla sezonu yaprakları sararttı.

Name:  hafize 2017.jpg
Views: 1090
Size:  52.9 KB

Name:  hafize 2 2017.jpg
Views: 1100
Size:  58.0 KB

Name:  hafize 3 2017.jpg
Views: 1097
Size:  60.3 KB

Eski 13-10-2017, 09:33   #1070
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Geçen sene @ erkanbey den gelen dünyanın en acı ikinci biberi 2 milyon scoville lik 'trinidad moruga scorpion' ...

Saksıya çift kök diktim, iki kökünü de toprağa dikmiştim. Yaylada önceki hafta yağan kırağı tüm yeşil yapraklarını dondurmamış ama dokundurmuş. Üzerindeki biberleri toplayıp söktüm. Saksıdakileri de iki hafta önce aşağı indirmiştim, baktım bir tane biber büyümeye başlamış.

Topladığım tüm biberler irili ufaklı yeşil, fiziki olarak özelliklerini yansıtan en güzeli bu.

Name:  trinidad moruga scorpion yeşil 13.10.2017.jpg
Views: 886
Size:  32.0 KB

Bu da en olgunu.

Name:  trinidad moruga scorpion.jpg
Views: 864
Size:  24.4 KB

Önceki akşam resimdeki çentilmiş yeri yedim yetti

Name:  yenmiş trinidad moruga scorpion.jpg
Views: 868
Size:  27.3 KB

Eski 23-10-2017, 00:46   #1071
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

İki hafta önce kırağı yağma ihtimaline karşı buradaki çiftçilerin yaptığı bir olayı deneyeyim dedim ve daha kızarmamış sert domatesleri toplayarak yine yayladaki deponun içerisine birbirlerine değmeyecek şekilde ve gölgelik olarak kullandığım kalın bezin üzerine sıraladım. Üç beş taneyi de eve getirdim ve ayakkabılığın üzerine gözümün önüne koydum. Bir hafta geçmeden bir gün baktım domatesler kızarmış Yayladakilere baktım yaklaşık üçte biri kızarmış. Lezzetleri de fena değil, yazın yediklerimizden çok farkı yok. Havalar önümüzdeki hafta salı gününden itibaren soğuyacakmış. Don tehlikesi olanlar deneyebilir.

esemeral ve A_NOMAD beğendi.
Eski 23-10-2017, 08:53   #1072
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Kabaklarımız,

Etkinlikten gelen fransız kabağını turunculaştıramadık, zaman yetmedi Kimi siyaha yakın koyulukta yeşil oldu, kimi açık yeşilden öteye gidemedi.

Name:  2017 toplu kabak.jpg
Views: 829
Size:  51.0 KB

Balkabakları arsız oluyor. Resimdeki arkadaş bizim taraftan komşuya tellerin arasından geçmiş, oradaki kütüğün üzerinde kendine yer bulup sefasını sürmüş.

Name:  kabak yan komşuda 2017.jpg
Views: 834
Size:  61.1 KB

Eklenen Resimler

Eski 23-10-2017, 09:46   #1073
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bilgisayarda sorun olunca fasulyelerin resmini üste ekledim yazısını buraya yazayım.

Bu yıl domates ve fasulyelerin sırığa alma işleminde farklı yollar denedik. Domatesi daha önceki yorumlarımda anlatmıştım. Domatesleri yaparken fasulyelere de benzer yöntemi uygulayayım dedim. Farklı olarak iki demir arasını daha uzun tuttum ve nasılsa ipe sardıracağım için çift ip yerine tek sıra ip kullandım. Domateste dallara destek olması için önünden ve arkasından iki sıra ip geçiriyorduk. İpleri birbirine paralel birer karış aralıklarla demirlere bağladım ve uzayan fasulye kollarını fazla gerdirmeden (buna dikkat etmeyince ilk doladığım fasulye kolları koptu veya ezildi) yeşil sera iplerine doladım.

Sonuç; toplaması kolay, kargılardaki gibi devrilme kırılma yok ancak ilk aşamada biraz uğraştırıyor.

Eski 01-12-2017, 12:39   #1074
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Şu mütevaziliğe bakar mısınız, ordinaryüs profesor mübarek...

Kendinden emin tavırlar...(Sanki 40 yıldır aşı yapardın)

İş güvenliği falan...Tuzlayım da kokma...

Ve gerçekler...

Eklenti 647224

Eklenti 647225

Eklenti 647226

Eklenti 647227

Eklenti 647228

Aynı ağaca bir milyon tane aşı yap, o aşılardan 'Nagional Geographic' belgeseli oluştur ve hiç biri tutmasın...

Kayınpederle mevsim sonuna doğru armut ağacını kendi dalından aşıladık üç tane, ikisi tutmuş. Tutan iki aşının en az biri benim. Buradan şu sonuçlar çıkarılabilir: 1-beceriksizlik 2-göz aşısı yapılacak materyal mümkün olan en kısa sürede ana ağaca aktarılmalı, benim gibi göz olan dalı kes, 10 dk. yol git, 10 dk. hazırlan vs. derken zaman geçirince böyle oluyor...
Kestaneye göz aşısı maceramı hatırlar mısınız? Deli kestaneye 100 tane aşı yapmıştım da hiç biri tutmamıştı. Aşıdan anlayan arkadaşlar şu resme baksın bu gözlerden alınan aşılar tutar mı?

Name:  s.jpg
Views: 714
Size:  34.6 KB

Tutmaz hiç biri... Çünkü göz, tomurcuk yok hiç birinde

Aşağıdaki resimde ise iki tek tomurcuğu olan var.

Name:  ss.jpg
Views: 721
Size:  69.3 KB

İşte böyle Bu yıl yine aşı yapmak üzere dalları elime aldığımda tesadüfen dikkat ettim gözlere. Geçen seneki gibi olmasa da kestaneye ve bir elma ağacına aşı yaptım gözlere dikkat ederek bakalım ne olacak.

Eski 01-12-2017, 16:19   #1075
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sn. TCM;

Sizin aşı maceralarınız benim maceralardan daha ilginç. Biz en fazla alıç benzeri olan tek çekirdekli çalıya kızılcık aşılamıştık.

Aşılama zamanınız ne zaman. Durgun göz aşısı mı yaptınız.

Elma ile kestane aynı çekirdek olmayacağı için aşı tutmaz diye düşünüyorum. Siz en iyisi meşe ağacını deneyin. Meşe ağacına bir kişi burada aşılamış ve tutturmuştu. En az birbuçuk metre sürgün vardı. Ancak şu durumda nasıl bilmiyorum. Ağaç yaşıyor mu gidip göremedim.

Burada bir arkadaş benden aldığı kestane çubuklarının uç kısımları ile aşılama yaptı. Aşı tuttu. Her yıl çekirdekten dikmiş olduğu kestanenin sürgünleri donuyordu. Ağustos 15 ten sonra su vermemesini söylemiştim. Ağaç büyümeye devam ettiği için kendini kışa hazırlayamıyor. Su vermeyi kesince ağaç donmadan kışı geçirmişti. Tabi daha tam ağaç halini almadı. Fidandan biraz daha büyük. Aklıma gelirse son durumu fotoğraflayayım.

esemeral ve TCM beğendi.

Düzenleyen Muda : 01-12-2017 saat 20:45
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2017, 00:22   #1076
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ Muda yanlış anladınız / anlattım. Göz aşısını kestaneye ve elmaya uyguladım. Bir de komşunun armuduna. Yani her cinsi kendine aşıladım, sadece armudun bir gözünü elmaya da yapmış olabilirim. Eylül ayının başındaydı yanılmıyorsam.

esemeral beğendi.
Eski 02-02-2018, 14:53   #1077
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

İki aydır bahçemizin sanal yüzüne uğramamışız, nerelerde çene çalıyorduysak artık...Ondan sonra bahçeden verim bekle...

Aralık sonuna doğru bahçenin bir köşesine kavılca tohumu ekmiştik, 250 gr kadar buğdayımız vardı onu da 10 m. kare kadar yere ekebildik. Sonra internetten siyez buğdayı buldum, onu da bahçenin öteki köşesine ektik iki hafta sonra. Baktım bu hafta sonu bir şeyler çıkıyor topraktan sivri sivri ama bizimkiler mi bilemedim.

Bahçedeki büyük ceviz ağacı kesilmişti sezon sonu. Onun yerine daha küçük chandler ceviz diktik hafta sonu iki tane. İki fidan arasında altı metre var ancak fidanların yan bahçeye yani komşu ile aramızdaki tellere ve etrafındaki kiraz ağacına uzaklıkları üç dört metre arası oldu. Tozlaştırıcı dikmedik, onun yerine bir tane aşılı kestane fidanı diktik. Malum kestane aşılama çalışmalarında başarısız oluyorum, bari direk aşılı alalım. Bunların yanında bölgemizde ufak çaplı tohum fidan etkinliği yapan öğretmenimizden aldığım içi dışı kırmızı posof elması ile iki kök ahududuyu da diktik.

Bir ek bilgi vereyim; kestane çıplak köktü, ahududular da öyle. Cevizler plastik poşette, posof elması da çıplak köktü ancak ben onu geç dikeriz diye saksıya almıştım. Fidancılık işi yapan abimiz bunu duyunca sen bir an önce yaylaya ek onları ki kökleri çalışmaya başlasın, yoksa biraz daha beklersen gelişim açısından bir yıl kaybedersin dedi.

Cevizimiz, fidanın üzerinde beyaz aşı bandı gibi bir şey vardı,
öteki fidandaki sıktığı için çıkardım, bunun üzerindekini havalar soğuk belki sıkıntı olur diye ellemedim.

Name:  chandler 28.01.2018.jpg
Views: 596
Size:  63.6 KB

Cevizin 10 m. ilerisindeki kestane...

Name:  kestane 28.01.2018.jpg
Views: 589
Size:  70.0 KB

İki kök ahududu, yan yana dikiverdik, toprağın üst tabakası buz, zor kazılıyor, hazır açmışken...

Name:  ahududu 28.01.2018.jpg
Views: 611
Size:  65.3 KB

Bizim bahçenin komşu tarafından görüntüsü...

Name:  bahçe 28.01.2018.jpg
Views: 585
Size:  47.2 KB

Biraz daha sol taraftan, öndeki dal parçaların komşunun ocak yakarken kullandığı budama artıkları. İçerisinde onlarca küçük kuş var...Ne işiniz var soğukta buralarda inin aşağıya...

Name:  bahçe 2 -28.01.2018.jpg
Views: 598
Size:  54.9 KB

Eski 12-02-2018, 09:58   #1078
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Sezonu patlıcan tohumlarını suya koyarak başladık. Bir kaç gün
sonra da biberleri sulandırırım.

Pazar günü fazla ince dallara dokunmadan, yapabildiğim kadarıyla da büyük dalları ve boya giden uzayan dallarını keserek budamaya başladık. Budamadan sonra tüm agaçları ilaçladım.

.:: Büyük Çiçek | Türkiye'de Bir İlk ::. da sezonu açmış, bu senenin siparişlerini de verdik.
Yaylacıların zamanı gelmiş ya, az sonra maç başlayacak. Hadi bakalım yaylacılar yavaş yavaş ısınma turlarına...

g.c. beğendi.
Eski 12-02-2018, 11:46   #1079
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

10 güne kadar patlıcanlar, bir hafta sonra biberler, önümüzdeki ay ortasından sonra domates tohumları vs. vs.

İLAVE: Üç hafta sonra bordo ilaçlaması, bir ay sonra budamalar yapılacak.

Düzenleyen TCM : 12-02-2018 saat 13:27 Neden: İlave
Eski 04-03-2018, 13:14   #1080
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Sitemiz geri geldi.

20 şubatta patlıcanlar, sanırım 28 şubatta da biberler suya kondu. Patlıcanları iki gün biberleri bir gün suda bekletip daha sonra üç katlı tuvalet kağıdının içerisine koydum (peçeteye göre daha yumuşak oluyor) Beş gün sonra topan patlıcanlar çıktı ancak kırçıllı ve siyah patlıcanlardan hala tık yok. Sanırım tohum aldığım patlıcanlarda, aldığım tohumlarda yani bende sorun oldu. Elimde tohum çok olduğu için iki gün önce birer kısım daha koydum bakalım onlar ne yapacak.

Biberleri de çeşit çok olduğu için fırının içerisine koymuştum. Önceki gün fazla sıcak olmadığı için (20 derece) tepsinin içinde tabak, tabağın içinde tuvalet kağıdı olmak üzere 24 derece olan buzdolabının üzerine koydum ancak üstü açık olduğu için bir günde kurumuşlar, hemen nemlendirdim bugün tek tük çıkmaya başlamışlar, bakalım sorun olacak mı?

10 kök osmanlı çileği ve ahududu fidesi buldum (yöremizde tohum fide paylaşan hocamızdan) fideleri direk yaylaya diktim ancak çilekleri önce bardağa diktim biraz gelişsinler diye.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024