agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni10669Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-09-2019, 11:59   #1351
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
İstanbul'da yaşarken, İsmek'in bahçecilik kursuna gitmiştim. Konulardan çim yetiştirme ve bakımına geldiğimizde, hocamız anlattı da anlattı. Yok su tüketimi, yok biçmesi, gübrelemesi, havalandırması... Zaten kentin kullanma suyu yetmeyecek diye endişelendiğimiz yıllardı.

İyice dolmuşuz demek ki, sınıfta bir homurdanma, bir itiraz havası oluştu. Herkes meşrebine göre bir nidâ ile seslenmeye başladı:

"Yasaklansın!"

"Vergi koyalım!"

"Caiz değil!"

Yaş ortalamamız 45-50 vardı, ama dersi sabote ettik.

O gün bugün çimden pek hoşlanmam.

Ama bu hoşnutsuzluk TCM'nin sayfasına olan muhabbetime gölge düşürmez.

Güneşiniz ve suyunuz bol olsun.

TCM ve Portakal Rengi beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2019, 21:23   #1352
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Evet ben de “Grow Food, Not Lawns” , yani “ Çimen değil gıda yetiştirin” diyen insan tiplerindenim.
Hatta çam ve servi yerine fındık, ceviz, meyve fidanı dikilsin isterim.
Yani ağaçlandırma yapılırken neden hep çam?! mana veremiyorum.
Bir hayvan, bir kuş , bir insanın karnı doysa fena mı olur?.
Sn. TCM nin çimi ufacık yer, hedef aslında golf sahaları, seçkin bir zümre orada keyif alacak diye devasa alanlar çimlendirilip sulanıyor.
Sn. TCM çime çıplak ayak basmak çok şifalı, bende 1x1m2 çim ekip basmayı düşünüyorum
Kolay gelsin.

obabilgesi, Muda, Asoo ve 4 kişi beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2019, 01:13   #1353
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Sevgili Jezebel, kuşkusuz yorumunuzun altına imzamı atıyorum!
Neden yollarda kayısı veya şeftali ağacı görmeyiz? Veya neden kiraz ağacı olmaz yollarda? İllâki bir bahçe içerisinde sahipli mi olması gerekir?
Düşünsenize yol boyunca elma ağaçları dikilmiş bir cadde, hatta adı elmalı cadde olsa... Veya ayva ile donatılmış bir sokak, üzüm salkımları ile bezenmiş bir site. Ne kadar güzel olurdu...

obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2019, 17:15   #1354
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Çim diğer bitkilere göre 10 kat kadar fazla su tüketirmiş. Umarım çim aşkına diğerlerinin başına bir şey gelmez.
Çevreciler çimi sevmiyorlar, bu nedenle.
Siz onlara bakmayın. Süper model arabaya golf alanı yakışır. Bir delikten ne olacak ki ?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
İstanbul'da yaşarken, İsmek'in bahçecilik kursuna gitmiştim. Konulardan çim yetiştirme ve bakımına geldiğimizde, hocamız anlattı da anlattı. Yok su tüketimi, yok biçmesi, gübrelemesi, havalandırması... Zaten kentin kullanma suyu yetmeyecek diye endişelendiğimiz yıllardı...
O gün bugün çimden pek hoşlanmam.
Ama bu hoşnutsuzluk TCM'nin sayfasına olan muhabbetime gölge düşürmez.
Güneşiniz ve suyunuz bol olsun.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Evet ben de “Grow Food, Not Lawns” , yani “ Çimen değil gıda yetiştirin” diyen insan tiplerindenim.
Hatta çam ve servi yerine fındık, ceviz, meyve fidanı dikilsin isterim.
Yani ağaçlandırma yapılırken neden hep çam?! mana veremiyorum.
Bir hayvan, bir kuş , bir insanın karnı doysa fena mı olur?.
Sn. TCM nin çimi ufacık yer, hedef aslında golf sahaları, seçkin bir zümre orada keyif alacak diye devasa alanlar çimlendirilip sulanıyor.
Sn. TCM çime çıplak ayak basmak çok şifalı, bende 1x1m2 çim ekip basmayı düşünüyorum
Kolay gelsin.
Sizden farklı düşünüyor değilim aslında. Hanım, eş-dost komşunun 'kilit taş yap' baskısına ancak buraya kadar dayanabildim de şimdiki aklım olsa çok önceden çim yapmam gerekiyormuş. Şu ana kadar çimlendirdiğim yerler yürüme yolları sadece, herhangi bir ağacı köklemiş, çiçeği yolmuş değiliz. Bahçeye ilk girişteki kısım boş kaldı, burayı seneye yapalım diyorum.

Name:  22.09.2019 bahçeye girişten bakış.jpg
Views: 854
Size:  46.3 KB

Seneye üstteki resmin sağ tarafındaki kısmı çimlendirmeyi düşünüyorum. Az ileride aşılattığımız kestane ağacı var, sırık kuru fasulyelerin arkasında. Elma ağacı kesilecek, çok güzel meyveleri var ancak yaşlandı, bir yıl ürün verip diğer yıl vermiyor. Bu yıl verdiği ürünler de hastalıklı ve küçük. Sanki can çekişiyormuş gibi geliyor. Onun yerine mavi ladin güzel olur. Kayınpeder kızacak @Jezebel gibi 'meyve vermeyen ağaç niye dikilir ki' diyecek ama bahçede bir köknar bir de ladin olsun.

Name:  22.09.2019 seneye çim yapılacak alan.jpg
Views: 786
Size:  60.7 KB

Girişte sol tarafta (resimde leylandlerle dalyalar arasındaki alan) sedumlar vardı hatırlarsanız, iki yıldır ön taraflarına dalyaları ekiyoruz. Sedumları bu yıl kaldırdım-kaldırıyorum. Komple ortanca olacak orası da karşısı gibi. Bir ay önce diktiğimiz hazır fide ortancalar iki yıl kadar büyüyemezler ve önlerine yine dalya ekmeye devam edebilirim.

Name:  22.09.2019 sedum yerine ortanca yapılan alan.jpg
Views: 773
Size:  52.1 KB

Artık yapılan işlerde tekil birinci zamir kullanılacak, 'ben yaptım', 'ben ektim' gibi; hanım bahçe işlerinden istifa etti.

TCM Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2019, 12:06   #1355
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Neyse durum böyle; çimlere fazla su gitse de (üç beş kata varan sarfiyatın olacağını pek sanmıyorum) biçildiğinde elde edilenlerle kompost yapıyorum, seneye bunu daha fazla ve düzenli yapabilirim. Bu bölge kışın boş durup yağmurlarla aşınacağına, ayrık otları fink atacağına, komple kilit taşı olacağına seçimimizin yerinde olduğunu söyleyebilirim.

Ağaçlar net sayesinde tanıştığımız arkadaşlarımızın verdiği ak üçgül tohumlarını da çim niyetine bahçenin ön tarafına ekmeyi düşünüyorum.

Bu arada 'forumun bize kazandırdığı' demişken yine forumdan, ikinci gerçek arkadaşımız; @ g.c. ailesiyle tanıştık önceki haftalarda Manisa da. Güler ve güzel yüzlü, cana yakın, sevecen çekirdek aileye buradan da teşekkürlerimizi, sevgi ve saygılarımızı iletirim.

Karpuz olacak galiba..

Ay-yıldız (moon and star) karpuz 2014 te zengarden den aldığım üç karpuz tohumundan biri. Bu cins ekmemiştim aslında büyük olmuyor, tadında da çok fark yok diye ama bir kök çıkmış nasıl olduysa. Karpuzun özelliği yapraklarında ve meyvesinde yıldıza benzeyen minik ışıltılar ile aya benzetilen daha büyük sarılıkların olması. Küçük karpuzda olduğu gibi kimi 'ay' lar dolunay kıvamında olabiliyor. Büyüklük hiç bu kadar olmamıştı, aslında diğer çeşitlerde de hiç bu kadar olmamıştı. Sanırım ürünler arası mesafelerin açılması, damlama sisteme geçilmesi, nispeten öncekilere göre düzenli kükürt ve oksijenli su atılması, ekim-dikim esnasında çukurlara konulan solucan gübresi herhalde buna sebep olanlardan.

Name:  22.09.2019 ay yıldız karpuz.jpg
Views: 722
Size:  44.7 KB

Önceki sayfada yazdığım şeker gibi karpuzun en büyüğü bu. Daha kesmedim de olgunlaştıysa tohumları hepimize yeter.

Name:  22.09.2019 tatlı karpuz.jpg
Views: 739
Size:  39.1 KB

Bu yıl üç cins ekmiştim, arada karışan tek tük olanları saymazsam. Bu da epey güzel oldu; bölgemizdeki aldığım tohumlardan mı yoksa bu da zengarden in 2014 tohumlarından çarliston karpuza mı ait bilmiyorum. Bir tadına bakalım, ona göre sadece iki çeşit karpuz ekilecek bahçeye.

Name:  22.09.2019 karpuz.jpg
Views: 732
Size:  45.1 KB

22.09.2019 un karpuz ve ayçiçeği hasadı.

Name:  22.09.2019 hasat karpuz.jpg
Views: 752
Size:  53.5 KB

Sarı-kırmızı cimbom da bile bu kadar güzel duramazdı..

Name:  22.09.2019 cimbom dalya.jpg
Views: 730
Size:  38.1 KB

Eski 25-09-2019, 11:57   #1356
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Tohumluk almaya başlayalım artık. Biberlerin renklerinin iyice kırmızı olmasını bekliyorum. Hatta hafiften pörsüyorlar. Sonra bıçakla yarıklar açıyorum üzerinde ki havalansın, çürümesin ve gölgede kurutuyorum. Buna rağmen ne hikmetse fireler de oluyor.

Sol üstteki iki tane tatlı dolmalık biber, hemen altındaki salçalık kırmızı biber ve sağdakiler de jalapeno biberler. Büyük jalapenoların hikayesini ve sizlerden gelen öneriler bir önceki sayfada. Büyüklerin hepsi tek kökten, küçükler de olması gereken boyları. Sürekli böyle büyüklerini önümüzdeki yıllarda da üretebilirsek adını 'ağaçlar.net' biberi koycez. Bu arada kırmızı salçalık biberleri kahvaltıda tüketmesi çatır-çutur pek güzel oluyor mutlaka deneyin.

Name:  22.09.2019 tohumluk biberler.jpg
Views: 697
Size:  44.7 KB

Bulgar domatesleri... 115 kökten kalan beş-altı kökten biri, çevresinde sağlam domates kalmayınca meydan bunlara kaldı. Hepsi böyle ayakta kalsa olmamıydı

Name:  22.09.2019 kalan domatesler.jpg
Views: 708
Size:  69.7 KB

Name:  22.09.2019 kalan domatesler yakından.jpg
Views: 678
Size:  55.4 KB

Blue beauty ... Canımsın...

Name:  22.09.2019 blue beauty.jpg
Views: 701
Size:  68.6 KB

Bu senenin yenilerinden...

Name:  22.09.2019 yeni dalya.jpg
Views: 673
Size:  35.0 KB

Ölüler yaşayanlardan daha çok çiçek alır. Çünkü pişmanlık minnetten daha güçlü bir duygudur. / Anne Frank

Eski 26-09-2019, 15:30   #1357
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ Jezebel in bahçesindeki convolvulus arvensis ten bizim bahçede de vardı, biz ehlileştirip kapıya bekçi yapmıştık hatırlarsanız.. Ücretsiz izne ayırdık kendilerini, kollarını kesip kapımızı kapadık artık. Mırın kırın etti ama yapacak bir şey yok, bir sene sözüne güvenip kapıları açık bırakmıştık, uzak komşulardan biri koyunlarını sokup kışlık mahsüllerimizi yedirmişti.

Name:  2019 kapının görevi tamamlandı.jpg
Views: 666
Size:  51.6 KB

Sedumların yerine geçecek ortancaların (Hydrangea) daha yakından resimleri. Seneye değil de sonraki sene epey bulundukları yeri kaplarlar ve önlerindeki dalyalara fırsat vermezler artık. Karşılarındaki ortancalar budanacak bu yıl ilk defa. Yapraklarını döksün ondan sonra sert dalları iyice aşağıdan yeni dalları biraz daha yukarıdan buda dedi ortanca yetiştirici bir arkadaş. Baharda yapılan budamada o yıl çiçek vermiyor diye biliyorum. Çelik isteyen arkadaş olursa uzak mesafelere nasıl gönderileceğini de anlatırsa severek gönderebilirim. Aslında resimdekileri 2- 2.5 tl. ye almıştık hazır poşetli şekilde.

Name:  15.09.2019 yeni ortancalar.jpg
Views: 663
Size:  61.2 KB

Sizin gibi onlarca domatesimiz yok işte, elimizdeki beş altı kök domatesi allayıp pullayıp resmediyorum.. Hafize hanım..

Name:  10.09.2019 hafize.jpg
Views: 650
Size:  68.4 KB

Bir çaprazlaşan biberimiz daha oldu. Buena mulata ebeveynin biri ama siyahı nereden buldu çözemedim. Siyah biberimiz yok çünkü, önceki sene vardı. Büyüklük bunea mulatadan az daha fazla, kıvrımları aynı onun gibi, acılığı daha fazla ve değişik süs acı biberlerin, habanero biberlerin aromasına benzer tat var. Bakalım, buna da TCM siyahı deriz.

Name:  15.09.2019 siyah biber.jpg
Views: 670
Size:  62.6 KB

Eski 26-09-2019, 16:35   #1358
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Nekadar güzel bir şey değil mi ya birde bişey soracağım bende şimdi güncel konu 13 gösterip 6 konu açıyor bu normal mi

TCM beğendi.
tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2019, 12:30   #1359
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Şu blue beauty karşıdan çok fena göz kırpıyor bana... Seneye aklımda olanlardan.

TCM beğendi.
elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2019, 14:47   #1360
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
Nekadar güzel bir şey değil mi ya birde bişey soracağım bende şimdi güncel konu 13 gösterip 6 konu açıyor bu normal mi
Olayı anlamadım maalesef güncel konu vs.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin Mesajı Göster
Şu blue beauty karşıdan çok fena göz kırpıyor bana... Seneye aklımda olanlardan.
Tohumluk çıkarsa da çok az olur herhalde, bu sebeple paylaşamayabilirim, ancak paylaşım zamanı siz hatırlatın özellikle isteyen üç beş kişiye mutlaka buluruz.

Eski 27-09-2019, 16:49   #1361
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Tohumluk çıkarsa da çok az olur herhalde, bu sebeple paylaşamayabilirim, ancak paylaşım zamanı siz hatırlatın özellikle isteyen üç beş kişiye mutlaka buluruz.
Tamam

obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2019, 18:09   #1362
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
Alıntı:
Olayı anlamadım maalesef güncel konu vs.
Ben tahmin ettiğimi söyliyeyim.

Güncel konu 13 adet gösteriyor. Çünkü 13 adet yeni mesaj yazılmış. Fakat bu mesajların sizin de gördüğünüz 6 adedi normal başlıklar içerisinde olduğu için görülebiliyor. Yeni mesajlar içerisinde görülen fakat siz açtığınızda açılmayan 7 adet mesaj ise çok büyük bir ihtimalle Alışveriş bölümü içerisinde yazılmış mesajlar. Ancak ilgili başlık içerisine girildiğinde görülebiliyorlar.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2019, 18:35   #1363
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Ben bu sene o kadar istememe ragmen bu cesitten bir turlu yetistiremedim. Seneye nasip olur insallah

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin Mesajı Göster

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2019, 11:42   #1364
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Herşeyden 250 şer gr. Bu da eksik kalmasın Geçen seneye göre biraz daha arttırdık, üzümler bana bağlı köyden katkısız, ilaçsız, tamamen doğal..(dediler de satmıyorlar zaten, kalanını pestil vs. yaptılar)

1120 yoğunluk ile başladık, sekizinci günde (dün) 1015 yoğunlukla süzdüm.

Name:  02.10.2019 başlangıç şarap.jpg
Views: 560
Size:  51.0 KB

Bu resimler çekilirken (29.09.2019) daha açmayan dalyalar vardı, özellikle hanımın 'niye çıkmadı açaba, çürüdü mü acaba, kayboldu mu ki' diye celallendiği sarışın sonunda 'tek olarak' çıktı.

Name:  29.09.2019 dahliya.jpg
Views: 575
Size:  42.1 KB

Sanırım bu yıl alınanlardan

Name:  29.09.2019 dahliya 2.jpg
Views: 547
Size:  35.3 KB

Eski 10-10-2019, 19:03   #1365
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Merhaba sayın TCM,
Bu seferki sorum bahçenizin dışından olacak. Umarım kızmazsınız.
Geçen sene Salihli dönüşü Nazilli'ye Beydağ, Ödemiş üzerinden gelmiştik. Doğası bir harikaydı. Kayak tesisi ve Gölcük adında bir göl var. Bu göle bir otel yapılıyordu. Tamamlandı mı acaba? Ayrıca kar yağdığında konaklayabileceğimiz ev veya pansiyon tarzı tanıdığınız insanlar var mı?
Bu sene bir hafta sonu o taraflara gelmeyi istiyorum.

TA-1012 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TCM beğendi.
musa_ekrem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2019, 20:38   #1366
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ musa_ekrem, estağfurullah, kızmak ne demek.

Kızılacak, sövülecek, dövülecek o kadar değerli insanımız var ki Bir kaç örnek vereyim...

Bozdağ a kayak merkezi yapıldı 1988 de, sonradan öğrendik ki tesis yanlış yere yapılmış, çığ riski dolayısıyla bir kaç yıldır kapalı...

Gölcük te girişte bir otel vardı, futbol takımlarının gözbebeği, iki üç yıl önce ne amaçla verildiğini bilmiyorum dolandırıcının birine verilmiş, eleman da devletten teşvik almış sonra vınnn...

Gölcük te hala kanalizasyon yok, rivayete göre rahmetli Demirel zamanından kalan proje bir başka elemana verilmiş 'hadi bakalım bizim oğlan buraya kanalizasyon yap' diye. Eleman da yaptı, iki yıl millet çalışmalar sebebiyle rezil oldu, milletin duvarını bahçesini 'kanalizasyon geçecek' diye yıktılar, yollar çamur deryası, neyse bitti dediler sevindik. Meğer sistem yanlış yapılmış, teslim almaya gelen resmi kurum 'biz böyle almayız' demişler o da öyle kaldı...

Sizin bahsettiğiniz otel için ihaleye çıkıldı 'yap, işlet, devret' yöntemiyle bilinen bir şirkete verildi. Bunlar da sanırım taşerona veriyor, taşeron şirkette batıp gidiyor, orası da bekliyor dört beş aydır, ne kadar beklenir belli değil...

Yani biri gelse dese ki 'bu cennet köşelere ne yapsam da buraların anasını bellesem', hah işte ancak bu kadar yapabilirdi herhalde

Neyse Musa Bey, bu yaz yeni bir yer açıldı motel-pansiyon kıvamında, sanırım kalınabilecek bir kaç odaları var. Denk gelirse yukarı çıktığımızda ayrıntılı bilgi alır size dönerim. Geldiğiniz hafta aşırı kar yağmazsa tanışmaktan zevk alırım..

Eski 11-10-2019, 13:53   #1367
Ağaçsever

Merhaba sayın TCM,
Ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim. Öyle güzel bir doğanın böyle trajediler barındırdığını bilmiyordum. Umarım telafisi olur.

Bende sizinle tanışmaktan zevk duyarım. Sizden haber bekliyorum.
İyi günler.

Eski 12-10-2019, 14:51   #1368
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Alıntı:
Sizden farklı düşünüyor değilim aslında. Hanım, eş-dost komşunun 'kilit taş yap' baskısına ancak buraya kadar dayanabildim de şimdiki aklım olsa çok önceden çim yapmam gerekiyormuş. Şu ana kadar çimlendirdiğim yerler yürüme yolları sadece, herhangi bir ağacı köklemiş, çiçeği yolmuş değiliz. Bahçeye ilk girişteki kısım boş kaldı, burayı seneye yapalım diyorum.

Eklenti 698884

Seneye üstteki resmin sağ tarafındaki kısmı çimlendirmeyi düşünüyorum. Az ileride aşılattığımız kestane ağacı var, sırık kuru fasulyelerin arkasında. Elma ağacı kesilecek, çok güzel meyveleri var ancak yaşlandı, bir yıl ürün verip diğer yıl vermiyor. Bu yıl verdiği ürünler de hastalıklı ve küçük. Sanki can çekişiyormuş gibi geliyor. Onun yerine mavi ladin güzel olur. Kayınpeder kızacak @Jezebel gibi 'meyve vermeyen ağaç niye dikilir ki' diyecek ama bahçede bir köknar bir de ladin olsun.

Eklenti 698885

Girişte sol tarafta (resimde leylandlerle dalyalar arasındaki alan) sedumlar vardı hatırlarsanız, iki yıldır ön taraflarına dalyaları ekiyoruz. Sedumları bu yıl kaldırdım-kaldırıyorum. Komple ortanca olacak orası da karşısı gibi. Bir ay önce diktiğimiz hazır fide ortancalar iki yıl kadar büyüyemezler ve önlerine yine dalya ekmeye devam edebilirim.

Eklenti 698886

Artık yapılan işlerde tekil birinci zamir kullanılacak, 'ben yaptım', 'ben ektim' gibi; hanım bahçe işlerinden istifa etti.
Merhaba Sayın TCM;
Bahçeniz çok güzel gözüküyor. Bana ilham verdi kendi bahçem için. Ben de yürüyüş yollarını yeşil apayım. Her ne kadar eşim ve kayınpeder bahçeyi betona boğsa da savaşım devam edecek Bu arada ben çim yerine üçgül yoncası ekmeyi düşünüyorum, tavsiye ederim size de. Bahçesinizin daha geniş plan fotoğrafları varsa görmekten çok mutlu olurum.

TCM beğendi.
acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2019, 16:53   #1369
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2013
çok emek harcanmış bir bahçe. Ellerinize sağlık epey beğendim

TCM beğendi.
bilenyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2019, 19:31   #1370
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Çok fena oynarız biz bu zeybeği...
...Hem de çokkk...Gözlerim yaşarmasa eyiydi...

Eski 05-11-2019, 11:00   #1371
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi25 Mesajı Göster
Merhaba Sayın TCM;
Bahçeniz çok güzel gözüküyor. Bana ilham verdi kendi bahçem için. Ben de yürüyüş yollarını yeşil apayım. Her ne kadar eşim ve kayınpeder bahçeyi betona boğsa da savaşım devam edecek Bu arada ben çim yerine üçgül yoncası ekmeyi düşünüyorum, tavsiye ederim size de. Bahçesinizin daha geniş plan fotoğrafları varsa görmekten çok mutlu olurum.
Cevap aralı oldu ama;

Üçgül yoncasını forumdan tanıştığımız bir arkadaş getirmişti bana sağolsun, bahçenin bir kısmına ekme düşüncemiz var bizim de.

Bahçenin panografik görüntüsünü girişten ve arka taraftan ekledim.

Name:  2808.jpg
Views: 383
Size:  36.8 KB

Name:  2810.jpg
Views: 392
Size:  41.7 KB

Eski 05-11-2019, 15:43   #1372
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Alıntı:
Cevap aralı oldu ama;

Üçgül yoncasını forumdan tanıştığımız bir arkadaş getirmişti bana sağolsun, bahçenin bir kısmına ekme düşüncemiz var bizim de.

Bahçenin panografik görüntüsünü girişten ve arka taraftan ekledim.

Eklenti 700468

Eklenti 700467
Çok güzel, huzur dolu gözüküyor. Paylaştığınız için teşekkür ederim

TCM beğendi.
acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2019, 10:51   #1373
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musa_ekrem Mesajı Göster
Merhaba sayın TCM,
Ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim. Öyle güzel bir doğanın böyle trajediler barındırdığını bilmiyordum. Umarım telafisi olur.

Bende sizinle tanışmaktan zevk duyarım. Sizden haber bekliyorum.
İyi günler.
Orada çalışandan aldığım bilgileri buraya yazayım belki sizin gibi bu taraflara gelmek isteyen olur, o kişinin telefon bilgisini de özel mesaj ile size atayım.

Konaklı Butik Otel Ödemiş Gölcük Yaylasında, 8 odası mevcut konaklama için, odalarda wc-banyo-çift yatak-ısıtma (kalorifer) mevcut, kahvaltı dahil oda fiyatı 250 tl. yani iki kişi fiyatı bir odada.

musa_ekrem beğendi.
Eski 07-11-2019, 11:04   #1374
Ağaçsever

Alıntı:
Orada çalışandan aldığım bilgileri buraya yazayım belki sizin gibi bu taraflara gelmek isteyen olur, o kişinin telefon bilgisini de özel mesaj ile size atayım.

Konaklı Butik Otel Ödemiş Gölcük Yaylasında, 8 odası mevcut konaklama için, odalarda wc-banyo-çift yatak-ısıtma (kalorifer) mevcut, kahvaltı dahil oda fiyatı 250 tl. yani iki kişi fiyatı bir odada.
Merhaba,
İlginiz için teşekkür ederim. Kar yağdığında mutlaka geleceğim.

TCM beğendi.
Eski 11-11-2019, 14:23   #1375
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Az önce yeni bahçe sayfası açan acemi arkadaşın bahçesindeydim. Daha şimdiden işler yıldırmış gibi, biz de hanımla dama demek üzereyiz hatta geçen bahsetmiştim hanım dedi bile. Allahtan kayınpeder geçen yıl kendi tarla bahçe işlerinden emekli olmuştu da şimdi bize yardım ediyor. Dolayısıyla işleri azaltmamız lazım. Seneye çiçeklerin dibine jütlü çuval gibi olan taban örtüsü sermek istiyorum. Yeni dikilen ortancaların dal kısımlarına gelen kısımlarını kesip boylu boyunca (60- 70 cm. lik genişlik yetecek gibi) uzatmalı. Dalyaların dalları topraktan çıkınca aynı işlemi ona da uygulamalı, böylece sezon boyu bir daha yanlarına uğramayız, nasılsa alttan damlamalar gidecek, plastikten daha iyi olur, hava aldırır, suyu aşağıya geçirir diye düşünüyorum. Peki bu uygulamayı fidelere de yapsam olmaz mı?...Fideleri toprağa dikince hemen bunları 50 cm. genişliğinde toprağa örtsem, daha sonra çapalama boğaz doldurmayı nasıl yaparız, yoksa çapalamadan sonra mı örtmeli. Taban örtüsünün arasındaki toprak alanı da çapa makinesiyle yaparız...Nasıl fikir...

Eski 12-11-2019, 08:05   #1376
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Az önce yeni bahçe sayfası açan acemi arkadaşın bahçesindeydim. Daha şimdiden işler yıldırmış gibi, biz de hanımla dama demek üzereyiz hatta geçen bahsetmiştim hanım dedi bile. Allahtan kayınpeder geçen yıl kendi tarla bahçe işlerinden emekli olmuştu da şimdi bize yardım ediyor. Dolayısıyla işleri azaltmamız lazım. Seneye çiçeklerin dibine jütlü çuval gibi olan taban örtüsü sermek istiyorum. Yeni dikilen ortancaların dal kısımlarına gelen kısımlarını kesip boylu boyunca (60- 70 cm. lik genişlik yetecek gibi) uzatmalı. Dalyaların dalları topraktan çıkınca aynı işlemi ona da uygulamalı, böylece sezon boyu bir daha yanlarına uğramayız, nasılsa alttan damlamalar gidecek, plastikten daha iyi olur, hava aldırır, suyu aşağıya geçirir diye düşünüyorum. Peki bu uygulamayı fidelere de yapsam olmaz mı?...Fideleri toprağa dikince hemen bunları 50 cm. genişliğinde toprağa örtsem, daha sonra çapalama boğaz doldurmayı nasıl yaparız, yoksa çapalamadan sonra mı örtmeli. Taban örtüsünün arasındaki toprak alanı da çapa makinesiyle yaparız...Nasıl fikir...
Örtü engeller ama yok etmez. Örneğin, ayrık otu alttan geçer gider.
Ekip dikeceğiniz alanı azaltmak daha iyi bir yol olabilir. Mantar hastalığı sahibi olmanızı da engelleyebilir.
10 - 12 yıl önce Dikili de tatil yapıyordum. 20 kadar öğretmen yaz-kış orada kalıyordu. Kulağıma küpedir :
"25 m2 alanda sırayla söküp ekerek yıllık gereksinimlerini karşıladıklarını söylüyorlardı. 50 m2 eken yazın denize gidemez diyorlardı."
Siz çeşit yetiştireceğim, tohum elde edeceğim peşinde dolandıkça 50 yetmez ama eldekini de küstürmemek gerekli.

TCM beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2019, 10:01   #1377
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Öncelikle taban örtüsünü (malç naylonu değil, hava aldıran su geçiren) resimdeki gibi çiçeklerin (dalya) altına sereyim diyorum, soldaki büyük ortancaların altında zaten ayrık bile gelişemiyor dibine ışık almadığı için. Bir de sol üst taraftaki yeni ortanca dikilen alana sermeli. Artacağını düşündüğüm az miktarda örtüyü de deneme amaçlı domateslerin altına sereyim.

Örtünün yabani otları (özellikle ayrığı) tamamen bitirmeyeceğini biliyorum, siz mi eklemiştiniz bir kaç ay önce ayrığın kabaklarla dansı vardı bitmesinler zaten, doğayla niye zıtlaşalım ki; amacımız seneye daha az yabani ot ve tüm çıkan otları kompost olarak tekrar geri kazanmak. Bu yıl nispeten başarılı olduk, ama son dönem bahçeden de göçtükten sonra otlar alıp başını gidince bir kısmı çöpe, bir kısmı parçalanarak bahçeye az bir kısmı da gübrelerini çuvallarla aldığımız arkadaşın koyunlarına yem olarak gitti.

25-50 m.kare yerlerin insanı yıpratacağını düşünmüyorum, hadi ilk bir kaç yılda acemilikten tamam da, yıllardır uğraşan insan; '50 - 100 m.kare yere bakmaktan deniz giremedim' diyorsa tamamen bıraksın, hiç uğraşmasın

Çeşit arttırma niyetim yok, iki yıldır yeni domates almıyorum sayılır, çok beğenirsem bir kaç kök ekiyorum, biberi de bu yıl oldukça azalttım mı tamamdır, ne kadar çok çeşit o kadar sıkıntı haklısınız.

Eklenen Resimler

Eski 12-11-2019, 10:11   #1378
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Sezon sonuna doğru hanımla yeni hobimiz, eski sevdamız alevlendi.. Beş altı yıl önce bırakmıştık..

Kimseler yok, sessizlik, huzur, bir de bir kaç sazan yakaladık mı müthiş, ne demişler 'oltanın bir ucunda balık diğer ucunda ...'

Name:  baraj 01.11.2019.jpg
Views: 304
Size:  36.0 KB

Name:  01.11.2019 oltalar.jpg
Views: 307
Size:  62.1 KB

Eski 13-11-2019, 08:09   #1379
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-03-2019
Benimde huzur bulduğum, her haftasonu zamn ayırdığım aktivitem.

TCM beğendi.
feyzi_48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2019, 09:28   #1380
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyzi_48 Mesajı Göster
Benimde huzur bulduğum, her haftasonu zamn ayırdığım aktivitem.
Burası için sezon kapandı sayılır artık, havalar hala soğuyamasa da, balıklar 'ayılar' gibi uykuya dalıp metabolizmalarını kapadılar (en azından ben öyle umuyorum) iki keredir tık yok çünkü

Forumda var ise bana da gösterin ilgili sayfada yoksa bahçemizde deneyimlerimizi paylaşalım.

OSMAN45 beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024