Konu: TCM / bahçe
View Single Post
Eski 30-08-2016, 21:02   #872
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Sonunda kestane aşılarını bitirdim. Ayrı bir konu açayım dedim baktım açılan bir kaç konu var onlar da pek verimli olmamış kestane ile ilgili, ben de buradan devam edeyim.

Önce gerekli malzemeler.. Soldan itibaren göz çıkarılacak dalları kesmek için budama makası, benim gibi 40 yaş üstü için yakın gözlüğü, aşı yapılacak ağacta 'T' hazırlamak için keskin meyve bıçağı, göz çıkarmak için bistüri ucu ve takmak için sapı ve aşı bandı.

Name:  aşılama malzemeleri 30.08.2016.jpg
Views: 614
Size:  41.4 KB

Göz alınacak dallar, mümkünse ucunda meyve olmalı ki en sağlıklı gözü alma ihtimalimiz artsın.

Name:  Aşı alınan çelikler 30.08.2016.jpg
Views: 627
Size:  41.4 KB

Önce aşılayacağımız kestane ağacında 'T' açalım

Name:  T - 30.08.2016.jpg
Views: 606
Size:  24.9 KB

T yi açtıktan sonra hangi gözü alacağımızı belirleyelim. Resimdeki gibi ucunda yaprak olan, odunlaşmamış taze gözlerden alabiliriz. Unutmayalım kesmeye dalın gövdeye yakın yerinden başlayacağız, düz kısım dalın ince kısmında kalacak şekilde keseceğiz.

Name:  göz alınacak örnekler 30.08.2016.jpg
Views: 633
Size:  45.2 KB

Göz almak için bistürimizi alıyoruz. Sapına gerek yok, sadece ucunu da alabilirsiniz. T yi açmak için çok keskin aparata gerek yok bence ama göz almak için mümkün olduğunca keskin, ince bir bıçak lazım ki mümkün olduğunca yüzeye yakın kesip odunsu dokuyu almayalım ve tekrar odunsu dokuyu almak için zedelemeyelim.

Name:  bistüri 30.08.2016.jpg
Views: 641
Size:  42.2 KB

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön