agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni10682Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-04-2021, 15:23   #1471
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Şefim burada çiftçiler patatesleri ekeli çok oldu, birer karışı geçti ürünler, ekin artık siz de, sıcaklara kalırsa sıkıntı olmasın..

İşte o patates bu patates değil Tatlı patates.
O yüzden.

Yoksa geçen sene sökmeye unuttuğum yerli patatesler büyümüş, bir karış olmuş.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2021, 20:22   #1472
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Ekinezya sorunlu, tohum da ektim, canlı da getirdim, pembe ve beyaz.
Kesinlikle mutlu olmayıp öldü.
Zengarden sitesinde paylaştı, satışta var gibi oldu,

bana araçla 5 dk mesafedeler, öğlen yemek yemeyip onlara gittim.
"Çok küçükler, satamıyoruz, büyümüyorlar" dediler.
Aynısı bizim iklimde "Unutmabeni" çiçeği için de söylenebilir, bir kök yaşatamadım

Eklenti 718366

Bazı belediyeler parklarına dikiyor, yaşıyor, ben saksıda bile yaşatamıyorum.
Kusura bakmayın sayfanızda çok ağladım Sn.TCM.

.
Sn.TCM.

Unutma beni çiçeği olduğunu düşündüğüm çiçek bende doğal olarak kendi büyüyor. Ancak çıçekler çok minikler. sizin gördüğünüz çiçekler de minik mi?

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2021, 18:49   #1473
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
İşte o patates bu patates değil Tatlı patates.
O yüzden.

Yoksa geçen sene sökmeye unuttuğum yerli patatesler büyümüş, bir karış olmuş.
İyi mademse..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sn.TCM.

Unutma beni çiçeği olduğunu düşündüğüm çiçek bende doğal olarak kendi büyüyor. Ancak çıçekler çok minikler. sizin gördüğünüz çiçekler de minik mi?
@Jezebel e niyetlenip bana seslendiniz sanırım.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2021, 19:43   #1474
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bakla ekmiştik kıştan tarlaya azot için, epey çıktılar ama çiçeklenmeye başladılar birer karışken, daha erken değil mi?

Name:  Bakla yakın.jpg
Views: 679
Size:  64.2 KB

Bunların ürettiği azottan ne olacak ki Dört beş yılda bir bahçeleri dipten sürmek lazım daha önce bahsetmiştim. Zamanla su toprakta sert bir tabaka-set oluşturarak bitki köklerinin sulama suyunu almasını engelliyor ve kırılması gerekli. Önümüzdeki günlerde bir traktör bularak baklalarla birlikte toprağı derinden sürmeli.

Name:  Bakla.jpg
Views: 685
Size:  56.9 KB

Geçen seneden kalan marul ve naneleri taze soğanların yanına topladık.

Name:  Nane-taze soğan.jpg
Views: 685
Size:  59.9 KB

Bu iki şaşkın marula ne demeli...

Name:  Marul.jpg
Views: 680
Size:  62.7 KB

Eski 27-04-2021, 20:13   #1475
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Yıllaaaar önce bahçenin uzak köşesine diktiğimiz çilekleri yıllardır kendi hallerine bırakmıştık. İlk yıllarda bakmıştık aslında; meyveleri toprağa değerek bozulmasın ayrıca çilek asidik toprağı sevdiği için altlarına ormandan topladığımız çam iğneleriyle doldurmuştuk, işe de yaramıştı. Sonradan saldık yakalarını, gözden uzak olan gönülden de uzak oldu. Dal atıp çoğalara, buldukları kadar su ile tek tük te meyve vererek yaşamaya alıştılar.

Bir kaç yıldır yapacaklarımız arasındaydı; düzgün bir yere almak, altını örtmek ve yenilemek. Normalde çileklerin ticari ömrü üç dört yıl, sonrasında meyve verimi azalıyor.

Bayındır a gittiğimizde 40 tane küçük poşetlerde (2 tl.) yediveren çilek almıştık. Bu hafta sonu onların yerini hazırladık.

Name:  çilek 1.jpg
Views: 682
Size:  59.0 KB

Tablalar yaklaşık 50 cm. çileklerin karşılıklı ve yan yana birbirinden uzaklığı 30 cm. araya iki sıra damlama çektik.

Name:  çilek 2.jpg
Views: 695
Size:  51.9 KB

Üzerine de çuval tarzında alta su geçiren hava alan siyah sera örtüsünü yerleştirdik.

Name:  çilek 3.jpg
Views: 694
Size:  50.6 KB

Bu arada 23 Nisan da dahliyaları da ektik, yaklaşık 75 kök...

Eski 27-04-2021, 20:54   #1476
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2021
Çileklerin altına çam iğnesini ilk defa duydum. İlk fırsatta Topcam dağına çıkıp çam ignesi toplayacağım

TCM ve Resulgur beğendi.
fdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2021, 21:45   #1477
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bu yıl ekim çalışmalarına (geçen seneye göre ikişer hafta daha erteleyerek) nisan başında başlamıştım. Biber - domates -tigernutlarda sorun yok. Alttaki resimler üç hafta önceden, bugün tabi daha büyükler, bahçeye aktarsak olacak.

Name:  3.jpg
Views: 633
Size:  60.2 KB

Üzerlerine sineklikleri koyuyorum fazla güneşten etkilenmemeleri için. Bu yıl ekim daha geç olduğu için havalar da ısındığı için sera içerisinde fazla beklemelerine gerek kalmadı.

Name:  4.jpg
Views: 626
Size:  57.3 KB

Ancak benim domateslerde bi sorun var gibi. Nisan ortasına doğru, yani yaklaşık beş hafta önce tek tek uğraşmamak için büyükçe bardaklara 10-15 erli olarak ektim. Amacım üç dört yaprağa ulaşınca tek tek daha küçük bardaklara geçirmekti. Oysa hala aşağıdakiler, yani istenilen gelişmeyi gösteremediler.

Name:  1.jpg
Views: 629
Size:  63.7 KB

Ekim malzemesi aynı; cocopeat ve perlit, onunla alakası olamaz. Toplu ektiğim için desem o da olası değil çünkü bir kaç yeni çeşidi üç dört tane ektiğim halde onlar da aynı boyda. Acaba sıcağa mı kaldılar desem o da mantıklı gelmedi. Suyu az desem her gün az çok su veriyorum. İnşallah sonuç etkilenmez.

Name:  2.jpg
Views: 626
Size:  33.0 KB

Eski 26-05-2021, 15:46   #1478
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Ekim malzemesi aynı; cocopeat ve perlit, onunla alakası olamaz.
Ekim malzemesinde yalnızca cocopeat mi var? Besin yok gibi bir şey hindistan cevizi kabuğunda. Besini suyla mı veriyorsunuz ?

TCM beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2021, 21:18   #1479
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2021
Sayın TCM aynı sorun bende de oldu. Domates ve biberlerimiz bir türlü büyümedi. Domates tohumlarını çimlendirip doğrudan bahçeye ekip fideyi bahçede açık alanda (sera değil) yetiştiriyoruz. Onlar daha sağlıklı. Hatta bir kaç güne kalıcı yerine alınacak boya ulaşırlar.

TCM beğendi.
fdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2021, 08:04   #1480
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Ekim malzemesinde yalnızca cocopeat mi var? Besin yok gibi bir şey hindistan cevizi kabuğunda. Besini suyla mı veriyorsunuz ?
Sadece perlit ve cocopeat, belli bir boya gelinceye kadar ihtiyaç duymuyorlar, bu yıl ve önceki yıllarda da hep aynı şekilde ekmiştim.

Eski 27-05-2021, 15:15   #1481
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Sn TCM, bardaklardaki fide sayısı çok fazla ve içindeki malzeme az. Bir bardakta en fazla 2-3 adet olacak şekilde bir düzenleme yaparsanız faydalı olacağına inanıyorum.

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2021, 08:22   #1482
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Sadece perlit ve cocopeat, belli bir boya gelinceye kadar ihtiyaç duymuyorlar, bu yıl ve önceki yıllarda da hep aynı şekilde ekmiştim.
Bardaktaki fide sayısı çok olması nedeniyle, ortam yeterli büyüklükte değil şeklinde düşünüyorum. Ne kadar su verebilirsiniz ki ? Bitkiler yeterli suya ulaşamıyordur.
Bardaktaki bitkiler köklerini nereye sığdıracaklarını düşünmekten, birbirleriyle didişmekten büyümeye zaman bulamıyor da olabilir.

halcur beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2021, 13:34   #1483
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ its_just_a_ride, @Dutlubahçe ve @Portakal Rengi, sanırım haklısınız, aslında ben de haksız sayılmam çünkü amacım küçük yerde büyütmek değil biraz kendine gelince tek tek göçürmekti. Demek ki, çoklu olarak küçük yere ekince kendine gelmesi de yerine göre küçük oluyormuş. Domatesin kısa süredeki hızlı gelişimini göstermek için alttaki resimleri koydum. Tek olarak küçük viyollere aktarınca ilave olarak sadece solucan gübresi ekledim. Buradan çıkan sonuç; seneye nisan sonuna yakın domatesleri eksem gayet yeterli olacak. Tabi biber ve patlıcanları da ona göre domatesten bir hafta ve 10 gün önce ekmeli.

28.05.2021:

Name:  28.05.2021 domates.jpg
Views: 520
Size:  56.8 KB

Altı gün sonra 03.06.2021:

Name:  03.06.2021 domates.jpg
Views: 521
Size:  68.8 KB

Ve bugün, yani ilk aktarımdan iki hafta sonra. Bu durumda artık rahatlıkla toprağa aktarabiliriz.

Name:  11.06.2021 domates.jpg
Views: 519
Size:  53.8 KB

Eski 26-07-2021, 15:47   #1484
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bu yıl yağmur - soğuk vs. sebebiyle bahçeye geç dikildi sebzeler. Domateslerin geç kalması da isabet oldu haliyle. Şimdilik sorun yok hiç birinde; bir kaç yıldır bahçemde cirit atan ve attığı ciritlerle domateslerime zarar veren mantar sporları artan hava - toprak sıcaklığıyla açılıp saçılmadan ve domateslerimi ele geçirmeden bir tur sistemik mantar ilacımı attım. Domatesle birlikte patatese de etkili olan mantara karşı kayınpederimin ektiği patatesleri de ilaçladım. Yarın iyi bakamamışsın demesin. Sistemik ilacın devamını hastalık belirtileri görülmeden ilaçlamayı düşünmüyorum. Üzerine bugün yarın kaolin kili de uygulamayı düşünüyorum. Kaolin kilini patates - kabakgillerin tamamına ve patlıcanlara da uygularım.

En öndekiler kışlık grubu; sıra artınca pancar - lahana - karnıbahar - brokoli diktik. Arkada acurlar, devamında pırasa ve börülce (börülceyi iki yıldır ekmiyorduk hastalıklarıyla baş edemiyoruz verimli olmuyor diye de hanım bu yıl ısrar etti, bakalım nasıl olacak)

Arkasında iki sıra karpuz; sıraların genişliği 100 - 110 cm. civarı. arasına çapa makinesi rahat girsin, çok ta ekip - dikmeyelim diye geniş tutuyoruz bir kaç yıldır. Karpuzu dikerken de ortadaki sırayı boş bıraktık kollar yayılabilsin diye. Kök araları 50 cm. oldu. Dikerken birer kucak kompostun içine oturttum fideleri, mis gibi oldu. Daha önce ektiklerim diktiklerimi geçerdi, bu kez ektiklerimi daha küçük gözlü viyollere koydum ve sürekli güneş altında tutarak dal budak atıp yukarı büyümeden çabuk köklenmelerini sağladım. Dolayısıyla toprağa aktarınca sorun olmadı. Karpuzlardan sonra patlıcanlar, biberler, domatesler ve en arkada da patatesler. Biberler çift çift dikildi ancak seneye sık ve tek dikeyim diyorum. Domatesler de bildiğiniz gibi 50 cm. aralı, demirlerin arasında ve etrafından sera ipi geçirildi.

Name:  26.07.2021 karpuz vs..jpg
Views: 468
Size:  50.3 KB

Bakliyat grubunda; ilk iki sırada kuru fasulye, oturak ve iri taneli, en sevdiğim... Arkasında iki sıra taze fasulye çoğunluk alman olmak üzere ayşe kadın ile birlikte. Ekim sonrası yağan yağmur nispeten çıkımı engelleyince geçen hafta ilave yaptık, damlama sulama sonrası onlar da çıkmışlar. Bundan sonra ekim - dikim yapılmaz artık, zira olası donlar ürün almanızı engeller yayla şartlarında. Fasulye bakliyat grubu içinde en erken ürün aldığımız olduğu için ekebildik. Fasulye arkasında da toplam 5 sırada iki çeşit barbunya var.

Name:  26.07.2021 bakliyat vs..jpg
Views: 466
Size:  61.8 KB

Üstte dikim resimleri olan çilekler büyüdü, tadım yapıldı, pek lezzetli. Arada tek tük kuruyan, gönülsüz büyüyenler de oldu. Solucan gübresi verecektim unuttum

Name:  26.07.2021 çilek.jpg
Views: 454
Size:  59.1 KB

Yabani otun kökü ne kadar olabilir ki demeyin.

Name:  26.07.2021 yabani ot kökü.jpg
Views: 465
Size:  76.1 KB

Bu da ailemizin yeni üyesi, o da bahçeden pek memnun değil gibi, aynı kayınpeder...

Name:  26.07.2021 kedi.jpg
Views: 460
Size:  73.0 KB

Eski 27-07-2021, 15:40   #1485
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

GÜLe sorma, o bilmez aşkı, sevdayı, neş'eyi.

Name:  26.07.2021 gül.jpg
Views: 437
Size:  42.3 KB

Lâleye sor, çiğdeme sor, mor menekşeye sor.
FATMAGÜLe sor, belki o bilir...

Name:  26.07.2021 fatmagül.jpg
Views: 443
Size:  52.2 KB

Pembe fatmagül olmayacak yerde çıktı, ben kestim o çıktı, ben kestim o çıktı... Sonuç böyle işte, pek güzel; üç kuruşluk aklın, sınırsız iştahın, tatminsizliğin, açgözlülüğün ile ne karışırsın doğanın - yaradanın işine...

Name:  26.07.2021 fatmagül pembe.jpg
Views: 440
Size:  60.1 KB

Her bahçeye lazım; çekici-parlak renkli-uzun süre açan çiçekleri ile sağlam destek-köstek istemeyen ve sürekli üzerine arı-kelebekleri çeken yapısı ile tıbbi bitki EKİNEZYA...

Name:  26.07.2021 ekinezya.jpg
Views: 446
Size:  60.5 KB

Basmaya az çok dayanıklı, müthiş kokulu, arıları çeken, hastalık bilmez, çok su istemez, yayılıcı, şifalı KEKİK...

Name:  26.07.2021 kekik.jpg
Views: 441
Size:  61.5 KB

Eski 27-07-2021, 15:55   #1486
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Geçen yıldan söylemişti hanım; bu yıl bir bölgeye ZAMBAK ekelim diye. Bizimkiler minik daha yarımşar metrelik, komşudakiler 2 m.ye yaklaştı, onlar gibi olacak sanıyor garibim. Sonraki seneye bizimkiler de öyle olacak. Şu an gösterişli değil ama çoğalıp uzayınca onlar da güzel oluyor. Çiçekleri dahliya - ekinezya gibi çok uzun süre açmasa da, destek istemiyor, kokulu, görüntü güzel vs.

Name:  26.07.2021 zambak.jpg
Views: 451
Size:  51.7 KB

Bi zahmetsiz çiçek daha; ORTANCA. Çiçekleri saydıklarım arasında en az kalanı, ama sök-tak derdi yok, dibinde bitki barındırmaz çapala-ot yol derdi yok, budamaya gerek yok, gölge yerde güzel olur, fazla güneş istemez, sürekli gölgede de olur ama bu kez yoğun çiçek açmaz. İki yıldır ortancadan yana pek yüzümüz gülmedi. Geçen sene budadığımız için çok az açtı, oysa denilen üzre çiçekler geçince sezon bitmeden budamıştık. Bu yıl da yeşillenmeye başlayınca gelen soğuklar erik çiçeklerini dondurduğu gibi ortancaların çoğunun ucunu da kuruttu; veya biz öyle düşünüyoruz.

Name:  26.07.2021 ortanca.jpg
Views: 441
Size:  48.7 KB

Ve en sevdiklerimiz; soğanlarını sök-depola-çıkar-tak her yıl uğraşsak ta, diplerindeki otları sürekli yolmak zorunda kalsak ta, devrilmesinler diye destek çubukları ile uğraşsak ta, her sezon sonuna doğru mantar hastalığıyla uğraşsak ta yapcak bi şey yok, gülü seven dikenine katlanır... DAHLİYA..

İlk açanlar;

Name:  26.07.2021 dahlia 1.jpg
Views: 444
Size:  42.5 KB

Name:  26.07.2021 dahlia 2.jpg
Views: 444
Size:  45.1 KB

Name:  26.07.2021 dahlia 4.jpg
Views: 445
Size:  43.6 KB

Eski 27-07-2021, 15:58   #1487
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Hanımın en sevdiği renk; beyaz...

Name:  26.07.2021 dahlia 3.jpg
Views: 471
Size:  36.7 KB

Name:  26.07.2021 dahlia 5.jpg
Views: 470
Size:  42.7 KB

Name:  26.07.2021 dahlia 6.jpg
Views: 457
Size:  38.7 KB

Name:  26.07.2021 dahlia 7.jpg
Views: 457
Size:  52.0 KB

Name:  26.07.2021 dahlia 9.jpg
Views: 451
Size:  58.0 KB

Eski 09-08-2021, 16:04   #1488
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2020
Alıntı:
Ne kadar ihtişamlı

TCM ve halcur beğendi.
chntskn06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2021, 13:03   #1489
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Bu kavuran güneş bizim dahliyaların tomurcuklarını yaktı. Garipler açmak üzereyken kapkara oldular. Seneye daha gölge bir yere dikme niyetindeyim. Sizinkilerin renklerine de hayran kalmamak mümkün değil.

nazlı06 ve TCM beğendi.
elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2021, 16:34   #1490
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin Mesajı Göster
Bu kavuran güneş bizim dahliyaların tomurcuklarını yaktı. Garipler açmak üzereyken kapkara oldular. Seneye daha gölge bir yere dikme niyetindeyim. Sizinkilerin renklerine de hayran kalmamak mümkün değil.
Çok sıcaklara kalmayacak şekilde erken ekmeye çalışın, dahliyalar sıcağı sevmez ama güneşi ister mutlaka. Erken filizlenmesini sağlayarak çiçeklenmelerini erkene alabilirsiniz.

Eski 17-08-2021, 10:05   #1491
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Oturak domateslerin toprakla teması sonucu mantara yakalanma riski yüksek olduğu için tamamen sırık türler seçildi bu yıl. Sabah çiyi başta kabakgiller olmak üzere domates - patates - ve bazı çiçek türlerinin mantara yakalanma olasılığını arttırıyor yaylada. Üç yıldır domateslerde mantarla mücadelemiz sürüyor. Bu yıl bahçedeki yerini tamamen güneş gören, eski yerinden uzak yere aldım, fide dikiminde solucan gübresi, sonrasında bir kek kökten iki kez yapraktan hümik asit uygulandı. İki kez de damlama delikleri üzerine büyük ve küçük baş yanmış hayvan gübresi atıldı. Sulama 20 cm. lik delikleri olan saatte 2 lt. su verebilen damlama sistemiyle üç günde bir hava sıcaklığına göre 1-1,5 saat süreyle yapılmakta. Bahçede sadece domateslere koruma amacıyla hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte bir kez sistemik mantar ilacı uygulandı. Yoksa sporların bahçenin diğer taraflarında da yayılmasına izin verirsek bu tür ilaçları daha fazla kullanmak zorunda kalacaktık. Domates - patates - kabakgiller - biber - lahana - karnabahara iki kez % 5 ve % 1 (ağırlık ölçümü yanlış yapıldığı için, yoksa ikincisi % 2,5 oranında atılacaktı) oranında kaokil uygulandı. Patlıcan ve biberlerin köklerini keserek deviren tel kurtlarına karşı uzun süre müdahale edilmedi ancak fideler devrilmeye devam edince kimi köklere sadece bölgesel (hatta zararı minimuma indirmek için noktasal) insektisit uygulandı. Şu an başta domatesler olmak üzere oldukça iyi durumda bahçe.
Domates kök araları 50 cm. Aslında oturak 50, sırık cinste 40 cm. yeterli ama yer müsait olunca sıra aralarını da geniş tutarak 110 cm. yaptım. Bu sayede ilk çapayı çapa makinesiyle yapabildim. Artık sadece damlama borusunun etrafında çıkan otlar temizleniyor, nem olmadığı için diğer yerlerde ot çıkışı çok çok az.

Domateslere destek için spiral inşaat demiri kullanıldı önceki senelerde olduğu gibi. İki demir arasında üç kök var. Dipten itibaren yaklaşık 15-20 cm. de bir sera ipi fide gövdesi arada kalacak şekilde sarılıyor demire. Resimdekiler birer kilo üzeri domates verebilen kırmızı Bulgar domatesleri. Bu yıl kendi rekorumu kırmaya niyetliyim.

Biber; tatlı ve acı biber çeşitlerini bahçenin iki ayrı köşesine diktim. Biliyorsunuz biberde tozlaşma olasılığı son derece yüksek, bir kaç km. den dahi farklı türlerle tozlaşabiliyor. Bu şekilde bari tatlı acıyı ayıralım dedik.

Forumda bolca paylaşıp dağıttığımız diğer domates çeşidi olan Blue Beauty nin kardeşi Black Beauty. Üzerindeki beyazlıklar kaolin kili.

Bakliyatlar; Karadeniz den gelen @Zekoş un barbunyası, şeker barbunya, Alman fasulye, oturak irice kuru fasulye çeşitlerimiz. Tek tük fasulyeler olmaya başladı. Ekimde kök araları 35 cm. civarı, her ocakta cinse bağlı 2-3 kök bırakıldı. Bambu ve kargılar destek yapıldı, sıraların baş - son ve ortalarına domateste kullandığımız inşaat demirlerinden koydum ve uç kısımlarından tüm destekleri yine sera ipiyle birbirine bağladım. Bu sayede hem rüzgarda devrilme riski çok azalıyor hem de kısa kargılarda uzamaya devam eden kollar ipler üzerinden devam ediyor.

Karpuz; Bradford karpuzu.. Kök araları 50 cm. İi sıra ekildi, yaklaşık 50 kök, sıra arası bir boş bırakılarak 2 m. nin üzerinde açıldı, kollar bu arada uzuyor. İki yıldır tip olarak buna benzeyen Amerikan yerlilerine ait kırmızı çekirdekli Ireniwaki karpuzunu üretmeye çalışıyorum, tohum az olduğu için ortam şartları da uygun olmayınca arada kayboluyorlar. Karpuzlarımız halen yumruk büyüklüğünde..

Bu yıl olursa bir iki petek bal yeriz, olmazsa tozlaşmaya katkısı olsun diye bahçenin uç tarafına bir kovan arı koydum. Çalışıyor keratalar, özellikle kabakgillerin üzerinde uğultu ile dolaşıyorlar.

Bulgar domates

Name:  Bulgar 2021.jpg
Views: 325
Size:  70.1 KB

Black Beauty

Name:  black beauty 2021.jpg
Views: 313
Size:  63.7 KB

Şeftali ve pembe çeri

Name:  şeftali domates 2021.jpg
Views: 327
Size:  69.7 KB

Name:  2021 domates destek.jpg
Views: 318
Size:  54.7 KB

Name:  Domates düzen 2021.jpg
Views: 330
Size:  63.2 KB

Eski 17-08-2021, 10:17   #1492
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Hafize Baliç, yine her zaman ki formunu koruyor.

Name:  Hafize Baliç 2021.jpg
Views: 311
Size:  62.9 KB

Buena mulata,

Name:  biber 2021.jpg
Views: 308
Size:  56.3 KB

Arı kovanı; pek bal yok gibi, olsun; vızıltıları yeter, fazla yaklaşınca da uyarı atışları hala devam ediyor, "alışmak sevmekten daha zor geliyor" demek.

Name:  Arı kovanı 2021.jpg
Views: 311
Size:  68.7 KB

Bakliyat grubu,

Name:  Bakliyat düzen 2021.jpg
Views: 312
Size:  64.9 KB

Karpuz,

Name:  Karpuz 2021.jpg
Views: 310
Size:  60.3 KB

Eski 17-08-2021, 10:22   #1493
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bu yıl salatalıklar direk toprağa ekimde çıkmadı, viyolde de taşınma-iş-güç derken uğraşamadık. Az miktarda salatalığa karşın bolca acurumuz var.

Name:  Acur.jpeg
Views: 324
Size:  61.5 KB

Topan patlıcan, yiriz seni şirin şey..

Name:  Topan patlıcan 2021.jpg
Views: 323
Size:  49.8 KB

Geçen haftadan ilk hasadımız,

Name:  İlk hasat 2021.jpg
Views: 322
Size:  43.7 KB

İki güzellikle bitirelim,

Name:  dahliya 2021.jpg
Views: 323
Size:  39.0 KB

Kırmızıııı .... Beyaaaz...

Name:  Dahliya Türkiye.jpg
Views: 305
Size:  49.0 KB

Eski 17-08-2021, 10:48   #1494
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bu yıl salatalıklar direk toprağa ekimde çıkmadı, viyolde de taşınma-iş-güç derken uğraşamadık. Az miktarda salatalığa karşın bolca acurumuz var.

Eklenti 720988

Topan patlıcan, yiriz seni şirin şey..

Eklenti 720989

Geçen haftadan ilk hasadımız,

Eklenti 720992

İki güzellikle bitirelim,

Eklenti 720990

Kırmızıııı .... Beyaaaz...

Eklenti 720991
Bölgenizin iklimi sıcakken hasatın geç kalmış olması geç dikmenizden ötürü mü farklı durumlar mı var Sn. TCM

Eski 17-08-2021, 11:01   #1495
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Alıntı:
Oturak domateslerin toprakla teması sonucu mantara yakalanma riski yüksek olduğu için tamamen sırık türler seçildi bu yıl. Sabah çiyi başta kabakgiller olmak üzere domates - patates - ve bazı çiçek türlerinin mantara yakalanma olasılığını arttırıyor yaylada. Üç yıldır domateslerde mantarla mücadelemiz sürüyor. Bu yıl bahçedeki yerini tamamen güneş gören, eski yerinden uzak yere aldım, fide dikiminde solucan gübresi, sonrasında bir kek kökten iki kez yapraktan hümik asit uygulandı. İki kez de damlama delikleri üzerine büyük ve küçük baş yanmış hayvan gübresi atıldı. Sulama 20 cm. lik delikleri olan saatte 2 lt. su verebilen damlama sistemiyle üç günde bir hava sıcaklığına göre 1-1,5 saat süreyle yapılmakta. Bahçede sadece domateslere koruma amacıyla hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte bir kez sistemik mantar ilacı uygulandı. Yoksa sporların bahçenin diğer taraflarında da yayılmasına izin verirsek bu tür ilaçları daha fazla kullanmak zorunda kalacaktık. Domates - patates - kabakgiller - biber - lahana - karnabahara iki kez % 5 ve % 1 (ağırlık ölçümü yanlış yapıldığı için, yoksa ikincisi % 2,5 oranında atılacaktı) oranında kaokil uygulandı. Patlıcan ve biberlerin köklerini keserek deviren tel kurtlarına karşı uzun süre müdahale edilmedi ancak fideler devrilmeye devam edince kimi köklere sadece bölgesel (hatta zararı minimuma indirmek için noktasal) insektisit uygulandı. Şu an başta domatesler olmak üzere oldukça iyi durumda bahçe.
Domates kök araları 50 cm. Aslında oturak 50, sırık cinste 40 cm. yeterli ama yer müsait olunca sıra aralarını da geniş tutarak 110 cm. yaptım. Bu sayede ilk çapayı çapa makinesiyle yapabildim. Artık sadece damlama borusunun etrafında çıkan otlar temizleniyor, nem olmadığı için diğer yerlerde ot çıkışı çok çok az.

Domateslere destek için spiral inşaat demiri kullanıldı önceki senelerde olduğu gibi. İki demir arasında üç kök var. Dipten itibaren yaklaşık 15-20 cm. de bir sera ipi fide gövdesi arada kalacak şekilde sarılıyor demire. Resimdekiler birer kilo üzeri domates verebilen kırmızı Bulgar domatesleri. Bu yıl kendi rekorumu kırmaya niyetliyim.

Biber; tatlı ve acı biber çeşitlerini bahçenin iki ayrı köşesine diktim. Biliyorsunuz biberde tozlaşma olasılığı son derece yüksek, bir kaç km. den dahi farklı türlerle tozlaşabiliyor. Bu şekilde bari tatlı acıyı ayıralım dedik.

Forumda bolca paylaşıp dağıttığımız diğer domates çeşidi olan Blue Beauty nin kardeşi Black Beauty. Üzerindeki beyazlıklar kaolin kili.

Bakliyatlar; Karadeniz den gelen @Zekoş un barbunyası, şeker barbunya, Alman fasulye, oturak irice kuru fasulye çeşitlerimiz. Tek tük fasulyeler olmaya başladı. Ekimde kök araları 35 cm. civarı, her ocakta cinse bağlı 2-3 kök bırakıldı. Bambu ve kargılar destek yapıldı, sıraların baş - son ve ortalarına domateste kullandığımız inşaat demirlerinden koydum ve uç kısımlarından tüm destekleri yine sera ipiyle birbirine bağladım. Bu sayede hem rüzgarda devrilme riski çok azalıyor hem de kısa kargılarda uzamaya devam eden kollar ipler üzerinden devam ediyor.

Karpuz; Bradford karpuzu.. Kök araları 50 cm. İi sıra ekildi, yaklaşık 50 kök, sıra arası bir boş bırakılarak 2 m. nin üzerinde açıldı, kollar bu arada uzuyor. İki yıldır tip olarak buna benzeyen Amerikan yerlilerine ait kırmızı çekirdekli Ireniwaki karpuzunu üretmeye çalışıyorum, tohum az olduğu için ortam şartları da uygun olmayınca arada kayboluyorlar. Karpuzlarımız halen yumruk büyüklüğünde..

Bu yıl olursa bir iki petek bal yeriz, olmazsa tozlaşmaya katkısı olsun diye bahçenin uç tarafına bir kovan arı koydum. Çalışıyor keratalar, özellikle kabakgillerin üzerinde uğultu ile dolaşıyorlar.

Bulgar domates

Eklenti 720980

Black Beauty

Eklenti 720981

Şeftali ve pembe çeri

Eklenti 720982

Eklenti 720978

Eklenti 720979

Sayın TCM, çok güzel bir anlatım olmuş. Keşke tecrübeli üreticilerimiz aşama aşama, hangi zaman aralığında ekilir, sulanır, ilaçlanır, gübrelenir... Bunları paylaşsa, bizim gibi acemiler de faydalansa...

Problem şu ki çok kişi çok şey yapıyor ve bunları da paylaşıyor ama binlerce sayfanın arasında kaybolup gidiyor. Kaolin ile EM.A, Gülleci, Hümik asit karışır mı? Oranları ne olmalı?İlaç kullandıktan sonra ne kadar zaman sonra organik katkı malzemeleri kullanılır? Hangi ilaç ne zaman kullanılır? Hangi gübre ne zaman ne kadar kullanılır?
Üretim takvimi gibi bir çalışma yapılsa yani. Sabit bir sayfa oluşturulsa, üyeler günlük/haftalık o sayfadaki/takvimdeki bilgileri takip ederek üretim yapsa. Ne büyük bir kolaylık olurdu.

İki senedir bostan yapıyorum. Geçen seneki "bismillah"tı. 4 garık üretim yaptım. Her garık 3 metre uzunluğundaydı. Bu sene 14 garık 4'er metre uzunluğunda. (Çapa makinesi çok faydalı bu arada.) Seneye Allah kerim.
Bu sene domateslerden fayda görmedim. Hastalandı. Söktüm hepsini. Şunu anladım "tam organik" üretim benim için çok erken. Seneye mildiyö, yeşilkurt, tuta için ilaç kullanacağım gibi görünüyor.

Yukarıdaki güzelim domatesleri ve onunla ilgili süreci anlattığınız yazıyı görünce ben de aklıma gelenleri yazayım dedim. Sürç-i lisan ettiysek affola.

halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2021, 11:55   #1496
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Öncelikle arı kovanınız hayırlı bol bol ballı olsun Sn.TCM. Ürünlerinize gelince hepsi de çok neşeli görünüyorlar, e bu da yerleri geniş geniş olmasından kaynaklanıyor benim gibi yerim dar tepiş tepiş değiller.

Şaka bir yana, siz bu işi iyi biliyorsunuz ellerinize emeklerinize sağlık hepside çok güzeller, ağız tadıyla tüketin. Eşinizin beyaz dahliyası da çok güzel açmış hepsine maşallah, dahliyayı ben de çok seviyorum ama maalesef benim bahçem çok küçük olduğu için sizlerin kileri seyretmekle yetiniyorum. Kolay gelsin.

TCM beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2021, 16:58   #1497
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halcur Mesajı Göster
Sayın TCM, çok güzel bir anlatım olmuş. Keşke tecrübeli üreticilerimiz aşama aşama, hangi zaman aralığında ekilir, sulanır, ilaçlanır, gübrelenir... Bunları paylaşsa, bizim gibi acemiler de faydalansa...

Problem şu ki çok kişi çok şey yapıyor ve bunları da paylaşıyor ama binlerce sayfanın arasında kaybolup gidiyor. Kaolin ile EM.A, Gülleci, Hümik asit karışır mı? Oranları ne olmalı?İlaç kullandıktan sonra ne kadar zaman sonra organik katkı malzemeleri kullanılır? Hangi ilaç ne zaman kullanılır? Hangi gübre ne zaman ne kadar kullanılır?
Üretim takvimi gibi bir çalışma yapılsa yani. Sabit bir sayfa oluşturulsa, üyeler günlük/haftalık o sayfadaki/takvimdeki bilgileri takip ederek üretim yapsa. Ne büyük bir kolaylık olurdu.

İki senedir bostan yapıyorum. Geçen seneki "bismillah"tı. 4 garık üretim yaptım. Her garık 3 metre uzunluğundaydı. Bu sene 14 garık 4'er metre uzunluğunda. (Çapa makinesi çok faydalı bu arada.) Seneye Allah kerim.
Bu sene domateslerden fayda görmedim. Hastalandı. Söktüm hepsini. Şunu anladım "tam organik" üretim benim için çok erken. Seneye mildiyö, yeşilkurt, tuta için ilaç kullanacağım gibi görünüyor.

Yukarıdaki güzelim domatesleri ve onunla ilgili süreci anlattığınız yazıyı görünce ben de aklıma gelenleri yazayım dedim. Sürç-i lisan ettiysek affola.
Keşke dediğiniz gibi tecrübeli üstatlar böyle bir çalışma yapsa. Organik üretim yapmanın sizin için erken olduğu kanısında size katılmıyorum sayın halcur tam tersine bu sene yapılan hatalardan ders alıp seneye onları telafi etme yönünde sizi kamçılaması lazım bu kadar erken vazgeçmeyin derim. Emeklerin zayi olması moralleri bozuyodur elbet ama netice elde ettiğinizde de o denli mutluluk verecektir. Gayretinizi diri tutun derim...

alperfect, TCM ve halcur beğendi.
Eski 17-08-2021, 19:56   #1498
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chntskn06 Mesajı Göster
Bölgenizin iklimi sıcakken hasatın geç kalmış olması geç dikmenizden ötürü mü farklı durumlar mı var Sn. TCM
Yayladayız: İzmir - Ödemiş - Gölcük yaylası, rakım 1.000 m. civarı, İzmir sıcaklığı ile karıştırmayın. Çevrede ekip dikenlerden domates -fasulye toplayanlar var, bizim bu yıl hava şartları ve bizim fidelerden kaynaklanan sebeplerle bir kaç haftalık gecikme oldu sadece, sonucu çok etkilemez yani.

Eski 17-08-2021, 20:24   #1499
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Sayın TCM, çok güzel bir anlatım olmuş. Keşke tecrübeli üreticilerimiz aşama aşama, hangi zaman aralığında ekilir, sulanır, ilaçlanır, gübrelenir...
Ekim dikim zamanlarımı her yıl paylaşıyorum, çünkü kendim de unutup bakıyorum Mümkün olduğunca da sadece resim değil de bilgi - deneyim paylaşmak istiyorum. Bunu yaparken de en sevdiğim; bahçeme ziyarete gelenlerin önerilerini okumak. Bazen aynı şeyleri pek çok kez paylaştığım da oluyor ve bu sebeple her şeyin resmini de aktarmak istemiyorum.

Alıntı:
...Problem şu ki çok kişi çok şey yapıyor ve bunları da paylaşıyor ama binlerce sayfanın arasında kaybolup gidiyor. Kaolin ile EM.A, Gülleci, Hümik asit karışır mı? Oranları ne olmalı?İlaç kullandıktan sonra ne kadar zaman sonra organik katkı malzemeleri kullanılır? Hangi ilaç ne zaman kullanılır? Hangi gübre ne zaman ne kadar kullanılır?
Üretim takvimi gibi bir çalışma yapılsa yani. Sabit bir sayfa oluşturulsa, üyeler günlük/haftalık o sayfadaki/takvimdeki bilgileri takip ederek üretim yapsa. Ne büyük bir kolaylık olurdu. ...
Kaolini ilk kez kullandım ve şu ana kadar daha önce olan sorunları da görmedim. Ancak bu yıl sabah çiyi de az, belki esas faktör budur. Özellikle domatesler pek güzel gidiyor. Mantara kaolinin olumlu etkisi olmaz diye düşünüyorum. Benim de merak ettiğim sorular var, bir kaç yerde sordum cevabını bulamadım, araştırırken bulduklarım; fide dikiminde değil de biraz büyüyünce kaolin uygulanır, ilk atış için % 5 sonrakiler % 2,5 ağırlık oranıyla atılmalı. Misal 10 lt. suya yarım kilo kil hesabıyla. Kaolin kili çoğu ilaç gübre ile karışıyormuş, hümik asit ile de karışır herhalde ama ben her ürüne kil uygulamadığım için karıştırmadım. Gülleci ile karışmasa iyi olur diye düşünüyorum, önce hümik asiti uygulayıp sonra kil attım. Rüzgar vb. etki ile ayrıca yeni çıkan dal - yaprak - ürün için ara ara kil % 2,5 oranıyla tekrarlanırmış. Ben geçen attığımda oranı yanlışlıkla düşük tuttuğum için önümüzdeki hafta % 2,5 ile tekrar uygulasam iyi olacak herhalde. Mümkün olduğunca ilaç atmıyorum. Dediğim gibi sadece biber ve patlıcana az bölgeye DECİS uyguladım. Yeri gelmişken çiçeklerdeki mantar için de bir kaç kökte görülen hastalık için TOPAS kullandım, tek kullanımda tamamen düzeltti, mükemmel ilaç çiçekler için. Domateslere de bir kez sistemik ilaç attım mantardan koruma amaçlı. Bahçede hastalık belirtisi görülünce duruma göre sistemik olan ve/veya olmayan ilaçlar bir kez, önceden görülmesine bağlı iki üç kez kullanılabilir. Geçen sene domateslerdeki mantarı aynı ilaçla üç uygulama ile önlemiştim. Ancak çiftçiler gibi hastalık görülmeden tüm ilaçlardan ne varsa karıştırıp kullanalım mantığı bizim gibi hobiciler için geçerli olmamalı. Sonuçta doğaya başvurduğumuz için insan eliyle üretilen şeyleri ne kadar az kullanırsak o kadar iyi olacaktır. Fenni gübre kullanmıyorum hiç. Toprak yapısı bozuk değilse bence kimse de kullanmamalı.

Alıntı:
...Bu sene domateslerden fayda görmedim. Hastalandı. Söktüm hepsini. Şunu anladım "tam organik" üretim benim için çok erken. Seneye mildiyö, yeşilkurt, tuta için ilaç kullanacağım gibi görünüyor.Yukarıdaki güzelim domatesleri ve onunla ilgili süreci anlattığınız yazıyı görünce ben de aklıma gelenleri yazayım dedim. Sürç-i lisan ettiysek affola.
Domatesler için kaolin kilini mutlaka kullanın derim, bir de geçen iki senedeki benim domateslere bakın bi, ilaç ismini de yazmıştım.

Sonuç: Amacımız her yıl bir kaç tık ileri gidebilmek. Benim bahçenin ilk resimlerine bakarsanız değişimi, acemiliğimi görürsünüz. Biz kalfalığa geçmek üzereyiz, forumda çok usta var, takip edin mutlaka.

Eski 17-08-2021, 21:14   #1500
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tcm Mesajı Göster
ekim dikim zamanlarımı her yıl paylaşıyorum, çünkü kendim de unutup bakıyorum mümkün olduğunca da sadece resim değil de bilgi - deneyim paylaşmak istiyorum. Bunu yaparken de en sevdiğim; bahçeme ziyarete gelenlerin önerilerini okumak. Bazen aynı şeyleri pek çok kez paylaştığım da oluyor ve bu sebeple her şeyin resmini de aktarmak istemiyorum.

Kaolini ilk kez kullandım ve şu ana kadar daha önce olan sorunları da görmedim. Ancak bu yıl sabah çiyi de az, belki esas faktör budur. özellikle domatesler pek güzel gidiyor. Mantara kaolinin olumlu etkisi olmaz diye düşünüyorum. Benim de merak ettiğim sorular var, bir kaç yerde sordum cevabını bulamadım, araştırırken bulduklarım; fide dikiminde değil de biraz büyüyünce kaolin uygulanır, ilk atış için % 5 sonrakiler % 2,5 ağırlık oranıyla atılmalı. Misal 10 lt. Suya yarım kilo kil hesabıyla. Kaolin kili çoğu ilaç gübre ile karışıyormuş, hümik asit ile de karışır herhalde ama ben her ürüne kil uygulamadığım için karıştırmadım. Gülleci ile karışmasa iyi olur diye düşünüyorum, önce hümik asiti uygulayıp sonra kil attım. Rüzgar vb. Etki ile ayrıca yeni çıkan dal - yaprak - ürün için ara ara kil % 2,5 oranıyla tekrarlanırmış. Ben geçen attığımda oranı yanlışlıkla düşük tuttuğum için önümüzdeki hafta % 2,5 ile tekrar uygulasam iyi olacak herhalde. Mümkün olduğunca ilaç atmıyorum. Dediğim gibi sadece biber ve patlıcana az bölgeye decis uyguladım. Yeri gelmişken çiçeklerdeki mantar için de bir kaç kökte görülen hastalık için topas kullandım, tek kullanımda tamamen düzeltti, mükemmel ilaç çiçekler için. Domateslere de bir kez sistemik ilaç attım mantardan koruma amaçlı. Bahçede hastalık belirtisi görülünce duruma göre sistemik olan ve/veya olmayan ilaçlar bir kez, önceden görülmesine bağlı iki üç kez kullanılabilir. Geçen sene domateslerdeki mantarı aynı ilaçla üç uygulama ile önlemiştim. Ancak çiftçiler gibi hastalık görülmeden tüm ilaçlardan ne varsa karıştırıp kullanalım mantığı bizim gibi hobiciler için geçerli olmamalı. Sonuçta doğaya başvurduğumuz için insan eliyle üretilen şeyleri ne kadar az kullanırsak o kadar iyi olacaktır. Fenni gübre kullanmıyorum hiç. Toprak yapısı bozuk değilse bence kimse de kullanmamalı.

Domatesler için kaolin kilini mutlaka kullanın derim, bir de geçen iki senedeki benim domateslere bakın bi, ilaç ismini de yazmıştım.

Sonuç: Amacımız her yıl bir kaç tık ileri gidebilmek. Benim bahçenin ilk resimlerine bakarsanız değişimi, acemiliğimi görürsünüz. Biz kalfalığa geçmek üzereyiz, forumda çok usta var, takip edin mutlaka.
Sayın TCM, içeriğinize zarar vermek istemem ama kendimi durduramıyorum.

Benim demek istediğim bu konularla ilgili ayrı başlık açılması.
Ana bölüm: TARIM TAKVİMİ
Alt Bölümler:
1-Domates
2-Biber
...vb şeklinde yeni bir yapının oluşturulması ve her bir bitki ile ilgili alttaki fotoda olduğu gibi takvim oluşturulması. Siz her ne kadar kendinize kalfa deseniz de biz sizin bilgi ve tecrübelerinizden çok faydalanıyoruz ama sadece sizin sayfanız 50 sayfa ve bu mesajla beraber 1500 mesajdan oluşuyor. Buna sitenin diğer üstadlarını da eklerseniz inanılmaz bir yekun tutuyor. Elimizden geldiğince okuyoruz ama Binlerce sayfayı on binlerce mesajı ayıklayıp bilgiye ulaşmak çok zor. "Amaç zoru başarmak." diyebilirsiniz ama ben site ve forumların amacının bilgiye ulaşımı kolaylaştırmak olduğunu düşünüyorum. Bu kadar laf kalabalığı yapmamın amacı bu.
Name:  Clipboard01.jpg
Views: 297
Size:  48.8 KB

Bu forumda tarımla ilgili neredeyse her şeye bir cevap var. Bu bilgilerin sistematik hale getirilmesiyle herkes çok şey kazanır. Böyle bir takvim oluşturulması için bana düşeni de yapmaya hazırım, tamamen bedavacı değilim.

halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024