agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni10673Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-05-2020, 16:51   #1411
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Dediğiniz gibi fena değil ama küçükler, bu sıcaklarda da bir haftaya büyümeleri lazım.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2020, 15:15   #1412
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
Bayram sonrasını bekleyeyim diye düşündüm ben de.

TCM beğendi.
alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2020, 20:52   #1413
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bu yıl için 'fideleri haziran başında dikelim' planımız, önceki hafta ağustos ayına ulaşan sıcaklık değerleri, beklediğimizden hızlı büyüyen domateslerimiz sebebiyle sekteye uğramıştı ve ayın 12 sinde domatesleri 19 unda da biberleri dikmek zorunda kaldık.

Neyse domateslerin rahatı gayet iyiydi ancak evdeki hesap çarşıya doğanın hesabı ise hiç bir yere uymuyor maalesef.

Dün ve önceki gün çok şiddetli esen rüzgar ve serin hava sonrası domates fidelerini % 10 u belinden kırılmış olarak gördük, bir o kadarının da beli kırılmış ama tam kopmamış, onları toprağın altına gömdüm, zamanla oradan köklenip kaldığı yerden devam edebilir. Bunları iki tanesinin öğleye doğru su koyverdiğini görünce koltuk budamasında yaptığım gibi üstünü budayarak bardaklara diktim, biri yaşayacak gibi. Eksik yerleri koltuk budamasında kapatmayı düşünüyorum, tabi bundan sonra sorun olmazsa.

Name:  domates.jpg
Views: 837
Size:  70.4 KB

Biberlerin bir kısmında da resimlerde de gördüğünüz şekilde; uç kısımlarda garip kurumalar olmuş, sanki rüzgar yakmış, kimi yerler dip kısımlarda görülen 'çökerten' mantar hastalığı gibi incelmiş, sanırım bunlar toparlamaz. En az % 15 hasar da biberlerde olacak gibi, belki daha fazla, dediğim gibi sebebini anlamadım kesinlikle. Fikri olan varsa...

Name:  biber.jpg
Views: 831
Size:  31.1 KB

Name:  biber 1.jpg
Views: 832
Size:  66.1 KB

Sezon sonunda geçirgen yapıda bez görünümlü naylon malç-toprak üstü örtüsü almıştım biraz. Sıra aralarını sonradan çapa makinesiyle çapalayabilmek ve biraz daha az ürün ekip-dikerek işi azaltmak için 105-110 cm. yapmıştım. Ancak biberlerin arasını 60 cm. yaptım, buraya makine giremez. Ben de bu örtüyü burada denemeye karar verdim ve deneme amaçlı bir sırayı yaptım. Önümüzdeki günlerde örtü uçmaz, kaçmaz, bozulmaz ise kalan sıraları da aynı şekilde yapmayı düşünüyorum.

Name:  biber 24.05.2020.jpg
Views: 836
Size:  58.3 KB

abk, Jezebel, attar ve 4 kişi beğendi.
Eski 25-05-2020, 09:21   #1414
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Bu yıl için 'fideleri haziran başında dikelim' planımız, önceki hafta ağustos ayına ulaşan sıcaklık değerleri, beklediğimizden hızlı büyüyen domateslerimiz sebebiyle sekteye uğramıştı ve ayın 12 sinde domatesleri 19 unda da biberleri dikmek zorunda kaldık.

Neyse domateslerin rahatı gayet iyiydi ancak evdeki hesap çarşıya doğanın hesabı ise hiç bir yere uymuyor maalesef.

Dün ve önceki gün çok şiddetli esen rüzgar ve serin hava sonrası domates fidelerini % 10 u belinden kırılmış olarak gördük, bir o kadarının da beli kırılmış ama tam kopmamış, onları toprağın altına gömdüm, zamanla oradan köklenip kaldığı yerden devam edebilir. Bunları iki tanesinin öğleye doğru su koyverdiğini görünce koltuk budamasında yaptığım gibi üstünü budayarak bardaklara diktim, biri yaşayacak gibi. Eksik yerleri koltuk budamasında kapatmayı düşünüyorum, tabi bundan sonra sorun olmazsa.
Aynı dayağı yemişiz. Kopan dalları dikip, suladım. Kurtulacak gibiler. Yapraklarını azaltarak diktim. Fidelerimde hasar olmadı. Çünkü rüzgarın işine çomak sokmuştum. Etrafta ne kadar çubuk varsa gövdeleri destekleyecek şekilde toprağa sapladım. Mısırlar dahil. Mısırda dayanamadı fırtınaya. Geçmiş olsun.

Alıntı:
Biberlerin bir kısmında da resimlerde de gördüğünüz şekilde; uç kısımlarda garip kurumalar olmuş, sanki rüzgar yakmış, kimi yerler dip kısımlarda görülen 'çökerten' mantar hastalığı gibi incelmiş, sanırım bunlar toparlamaz. En az % 15 hasar da biberlerde olacak gibi, belki daha fazla, dediğim gibi sebebini anlamadım kesinlikle. Fikri olan varsa...
Biber fidelerinde aynı yapıyı görüyorum. 20 cm boyundalar. Fasulyelerin küçük yapraklarında da var. Sıcaklarda toprağı doyuruncaya kadar sulamıştım oysa. Sıcaklardan olduğunu düşünüyorum. Yaprak kıvırcıklığı gibi görüntüsü. Fasulyelerden kısa boylu olan bir kaç tanesi öldü. Komşumun fasulyeleri daha büyüktü. Onları da kırmızı örümcek sardı. Ben sıvı kükürt attım beklemedeyim.
Alıntı:
Sezon sonunda geçirgen yapıda bez görünümlü naylon malç-toprak üstü örtüsü almıştım biraz. Sıra aralarını sonradan çapa makinesiyle çapalayabilmek ve biraz daha az ürün ekip-dikerek işi azaltmak için 105-110 cm. yapmıştım. Ancak biberlerin arasını 60 cm. yaptım, buraya makine giremez. Ben de bu örtüyü burada denemeye karar verdim ve deneme amaçlı bir sırayı yaptım. Önümüzdeki günlerde örtü uçmaz, kaçmaz, bozulmaz ise kalan sıraları da aynı şekilde yapmayı düşünüyorum.
Sizin tarla büyük. Kolaylıklar diliyorum.

TCM beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2020, 11:02   #1415
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ Portakal Rengi, sanırım sorunu anladım; muhtemelen benim biberleri soğuk vurmuş, nispeten ince olanlarda hasar var, bakalım nasıl olacaklar. Domatesler dayanıklılıkları, kuytuda ve büyük olmaları sebebiyle soğuktan yırtmışlar anlaşılan.

Eski 25-05-2020, 13:11   #1416
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Aynen rüzgar, üstüne soğuk...
Sosyal ağ gruplarını takip ediyorum da, milletin bağı-bahçesi talan olmuş Havalar bu sene toprakla uğraşanları çok üzdü, Allah herkesin yardımcısı olsun. Özellikle geçimini toprakdan sağlayanların...

obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2020, 14:03   #1417
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Alıntı:
Biberlerin bir kısmında da resimlerde de gördüğünüz şekilde; uç kısımlarda garip kurumalar olmuş, sanki rüzgar yakmış, kimi yerler dip kısımlarda görülen 'çökerten' mantar hastalığı gibi incelmiş, sanırım bunlar toparlamaz. En az % 15 hasar da biberlerde olacak gibi, belki daha fazla, dediğim gibi sebebini anlamadım kesinlikle. Fikri olan varsa.
Biber yetiştiren birinin videosunda gördüğüm bir uygulamayı ben de deneyip görmek istedim. Fideleri şaşırtma sırasında onun yaptığı gibi fidelerin uç kısımlarını tamamen kesip/koparıp attım. Hatta deneme için bir kısmını fidenin yarısına kadar kestim. Bu son yaptıklarım biraz gecikti ancak hepsi kesilmeyenlerden çok büyük ve verimli oldular. Aynı uygulama domateslerde hiç başarılı olmadı. Tabi çok uzadıklarında uç alma domatlarda da uygulanıyor.

Hatta buradan bir arkadaş büyüyen biberlerde kök budaması ile birlikte gövde budamasının ömür uzattığını yazmıştı.

Selamlarımla

attar ve TCM beğendi.
OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2020, 08:00   #1418
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Sanırım benzer bir rüzgar bizi de vurdu daha öncesinde. İrice olanları dikip biraz daha büyüsün diye sonraya bıraktığım ve dikim öncesi balkona çıkardığım fidelerin %15 kadarını şiddetli esen soğuk rüzgarda kaybettim. Aynı rüzgar, keyfi gayet yerinde olup kırağıdan yakasını kurtarmış taze fidancıklarımı da hiç gözünün yaşına bakmadan kavurdu. Hele de bazı çiçek fidelerimi tamamen kaybettim. Bu sene rüzgardan gözümüzü açamadık.

attar ve TCM beğendi.
elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2020, 14:15   #1419
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

İşin kötüsü biberleri örtecek kadar elyafım da boşta duruyordu, bir önceki hafta 40 derece sıcakları görünce aklımdan dahi geçmedi soğuk vurabileceği.. Tecrübe herşeymiş demek ki.

Eski 09-06-2020, 13:41   #1420
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Mayısın son hafta sonunda salatalık, acur tohumlarını ortadan kestiğimiz büyük pet şişelerin altına ekmiştik, dün çıkmaya başlamışlar. Önceki gün de tüm ekimleri bitirdik bakliyat, karpuz, çekirdek ve mısırlar ile birlikte.

Biberler sıcaklar ile birlikte biraz canlandı ama tek tük kayıplarımız da olacak, domatesler de güzelleşti. Bu yıl domateslere sistemik mantar ilacı başladım artan sıcaklıklar ile birlikte ve bahçeye yerleşen muhtemel phytophthora infestans a karşı yapacak başka bir şey yok gibi.

Eski 18-06-2020, 12:53   #1421
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Salatalık acurlarda sorun yok, pet altına ekilen fasulyelerde de tek tük fire var, dışarıya ekilen barbunyalardaki fire tek tükten biraz fazla.

Sınırlara tahta parçasıyla delik açıp içine sadece perlit doldurarak ektiğim mısırların tamamı çıkmış. Açığa ektiğimiz karpuzların çoğu çıkmayınca dün akşam üzeri yaylaya çıkarak mısırlara uyguladığım sistemi uyguladım, üzerine pet şişeleri de kapattım. Bakliyatlardan çıkmayanları süzgü ile sulamıştım. Öğle saatlerinde ovada şiddetli yağmur başladı, yaylada durum çok daha kötü gibi duruyor, dolu da yağdıysa pet şişe altındakiler hariç sağlam kalmamıştır. O sebeple önümdeki güzel resimleri şimdilik atmıyorum Karpuzlarda @ birnefestoprak tan gelen çekirdeği kırmızı karpuz tohumlarından maalesef hiç biri çıkmamış.

Eski 18-06-2020, 15:33   #1422
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
sayın TCM acaba yer bademi ekim zamanı geçti mi buralarda havalar daha yeni yeni ısınmaya başladı yani yeni eksem tutar mı ne zaman hasat etmeliyim birde ekerken direkt toprağa mı atalım yoksa suda bekletip ekelim teşekkürler

TCM beğendi.
tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2020, 21:02   #1423
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
sayın TCM acaba yer bademi ekim zamanı geçti mi buralarda havalar daha yeni yeni ısınmaya başladı yani yeni eksem tutar mı ne zaman hasat etmeliyim birde ekerken direkt toprağa mı atalım yoksa suda bekletip ekelim teşekkürler
@ tropikalist, bu yıl arkadaşlardan gelen yer bademinden 60 kadar ektim ve sadece üç tanesi çıktı, bu tohumlar ne istiyor anlamış değilim, meraklısı bizim kız idi ve bu yıl da arkasını aramayınca bir daha ekmeyeceğim. Geç çimleniyor, toprağa direk ekerseniz hiç çıkmaz herhalde, özel bir tercihiniz değilse uğraşmayın.

g.c. beğendi.
Eski 19-06-2020, 11:25   #1424
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

evet özel tercihim yani ben köye götürdüm söyleyeyim o zaman 10 gün suda beklesin köşeye eksinler kendileri de bakmak istiyorlar onları bilerek aldım tadımlık olsa bile bana sıkıntı olmaz ama tek sıkıntı herhangi bir şey yapmayacaklar sadece toprak perlit veya cocopeat koymayacaklar

Eski 25-07-2020, 15:35   #1425
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bu yıl da önceki yılların hatırası mantari hastalıklar kabakgiller ve domatesi ziyaret etti demiştim(P.infestans). Domateste fidelerin boylanarak hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte harekete geçecek mantar sporları için 15 gün arayla iki kez ilaçlama yaptım. İlk ilaçlamadan sonra sürekli yağan yaz yağmurları bir kaç kökte hastalık başlattı. Birini söktüm diğerlerinin hastalıklı bölümlerini kestim. İkinci ilaçlamadan 15 gün geçti, sabah koltuk ve alt yaprakları budarken baktım iki kökte hafiften kararmalar başlamış, bir tur daha ilaçlıyayım birazdan. Ne kadar az ilaç o kadar iyi de ellemesem şimdiye yarıdan fazlası gitmişti, bu ilaçlamaların bir sınırı var mı? Satıcı etkisi 15 gün sürer demişti sadece, ben de sormamışım iki-üç-beş kaç kez ilaçlamak gerekir. İlaç demişken geçen pazardayım, satıcıyla konuşuyoruz kiraz-vişnede tek tük kurt var, iki kez ilaçlamıştım deyince 'önündeki ürünleri göstererek dedi ki, 'bunları üç günde bir ilaçlıyorlarmış'...

Tohumunu ve fidesini burada paylaştığım ağırlık rekortmeni (son üç yıl 970-980 ve 1.060 gr.) kırmızı sırık Bulgar domateslerimizden bu yıl da kiloluk meyveler bekliyoruz. Böylesine iri yapılı domateslerde beklenmemesine rağmen kimi köklerde sanki çeri domatesmiş gibi boş yok, tüm çiçekler meyve tutmuş. Taşınmaz ki böyle bu meyveler, rekor da gelmez. (NOT: domatesin aşırı sıcaklarda meyve tutumu çok azalır, ideal meyve tutumu için gece sıcaklıklarının 16-18 derece civarında olması ve gündüz sıcaklığının da çok olmaması gerek)

Name:  domates döküm 20.07.2020.jpg
Views: 532
Size:  54.0 KB

Domateslerin en önünde Bayındır ın yine Bulgaristan kökenli köyünün oturak domatesi var. Altısı kırmızı, altısı mavimsi olmak üzere 12 kök var. Tohumları alalı üç yıl oldu ancak hastalıktan tohum alamadık. Elimdeki tohumlar azalınca kaybetmemek için bir kaç kişiye de dağıttım. Şu an sorun yok gibi. Altına bir çuval samanı yettiği kadar serdim, yanına geçen seneden kalan kurumuş yer bademi (tigernut) köklerini (yastık yapacaktım ya, uğraşamadım, sağlıklı ve rahat yastıklar yapılıyormuş ) ve kekiklerin kuruyan kısımları serdim. Amaç; nemi ve toprak ısısını korumak, yabani ot tutumunu engellemek vs.

Name:  domates saman 20.07.2020.jpg
Views: 540
Size:  64.8 KB

Geri kalan 90 kök ise sırık cins. Desteklemek için geçen yıllardaki sistemem devam. Biraz uğraştırıyor ama sorunsuz.

Name:  domates destekleme 20.07.2020.jpg
Views: 540
Size:  61.0 KB

Eski 25-07-2020, 15:51   #1426
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Biberleri soğuk vurmuştu ya hafiften, bir kaç kök hariç hepsi düzeldi, demek ki domates kadar olmasa da biber de kaldığı yerden devam edebiliyor.

Name:  biber.jpg
Views: 543
Size:  55.3 KB

Bu yılın kompostu... Geçen yılın ki katı büyüklüğünde ve sanırım bu gidişle bu kadar daha çıkacak.. Çim alanı arttı, köklediğimiz yabani otları, budadığımız kısımları, ev atıklarını komple atıyoruz, hanım bile artık çöpe atmıyor Bu yıl geçen yılın kompostunu ekim dikimde kullandık.

Name:  kompost 20.07.2020.jpg
Views: 523
Size:  63.9 KB

Evin dibinde roka, nane ve çıkmayan maydanoz bölümü. Bizim ikinci ekişimiz yine çıkmadı, komşu pes etmedi sanırım beşinci denemede tek tük maydanozlara ulaştı

Name:  nane-roka-çıkmayan maydanoz 20.07.2020.jpg
Views: 531
Size:  49.0 KB

Marul, taze soğanlar ve tek tük reyhan..

Name:  marul-taze soğan 20.07.2020.jpg
Views: 528
Size:  63.9 KB

Ve en uçta da mısır ve patates... Geçen yıldan dökülen tohumlardan çıkan beş kök ayçiçeğini dikim hattında sorun oluşturmadığı için ellemedim. Dahliyaların arkasına ektiklerimiz gölgede kalınca pek gelişemedi, sanırım bunlara dounmadığımız iyi olmuş.

Name:  mısır patates 20.07.2020.jpg
Views: 531
Size:  54.1 KB

Eski 25-07-2020, 17:16   #1427
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Zemin örtüsü denedik bu yıl, önce biberlerin altına, sonra salatalıklara, biraz karpuza ve kenardaki vişne-elma ağaçlarının altına. Sebzelerin altındakileri sezon sonu kaldırırız ancak bu kesimdekiler kalıcı olur işlevini yitirene kadar. Ürün güzel, hava ve su geçiriyor, naylon gibi değil. En büyük sıkıntı kenarlarındaki sarkan naylon lifleri, kesince sarkıyorlar kenardan; mumla tütsüleyip kullanınca iyi oluyor ama uğraştırıyor.

Name:  ağaç altı 20.07.2020.jpg
Views: 536
Size:  55.3 KB

Karpuzlar tek cins; @ birnefestoprak ın ABD den gönderiği şeker oranı yüksek karpuzlar. Bir kısmının altına bahsettiğim örtüden serdim, çoğunun altında marangoz arkadaştan aldığım kartonlar var...

Name:  karpuz 20.07.2020.jpg
Views: 536
Size:  47.8 KB

Bakliyatlar..

Name:  bakliyat 20.07.2020.jpg
Views: 547
Size:  55.8 KB

Ekinezyalar geçen seneden @Zekoş un ekinezyaları. Bu yıl çiçek açtı, pek güzeller...

Name:  ekinezya 20.07.2020.jpg
Views: 538
Size:  65.4 KB

Bu aleti de geçen sene almıştım, nem-ph-ışık ölçer. Nem için kullanıyorum, damlamaları üç günde bir saat açıp cihazla kontrol ediyorum. Fena değil. Ucuz, netten almıştım.

Name:  nem ölçer 20.07.2020.jpg
Views: 519
Size:  11.8 KB

Eski 25-07-2020, 17:41   #1428
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ortancaları sezon sonu hemen budarsak bir sonraki sezonda açar demişlerdi. Açmadı, arada bir kaç tanesi açtı o kadar. Bi daha budamam, çiçeksiz kaldık, veya ön tarafı bırak arka tarafı buda şeklinde, zaten beş altı yılda bir budansa yeter herhalde.

Bu önceki sene dikilenlerden, beyazı çok güzel çıktı, tam hanımın sevdiğinden..

Name:  beyaz ortanca 20.07.2020.jpg
Views: 533
Size:  46.4 KB

Dahliyalar bu sene daha güzel geçen seneye göre..

Name:  Dalya 2-20.07.2020.jpg
Views: 537
Size:  30.7 KB

İki örnek. Hepsini eklemiyeyim nasılsa yeni ekleme yok, tamamı önceki sayfalarda var. Uğraştırıyor sök-tak-sakla ama değiyor doğrusu..

Name:  Dalya 20.07.2020.jpg
Size:  50.5 KB

Lavanta... Yanında posof elması vardı, hepsinin arasında gelişemiyor, kışın söküp başka yere aktarmalı.

Name:  lavanta 20.07.2020.jpg
Size:  63.3 KB

Ve bahçemizin girişi; geçen seneye göre değişim süper. Tek sorun yeni ektiğimiz çimlerin büyük bölümü yabani otlara teslim oldu. Ben de bu yıl ellemeyeceğim, seneye bakalım artık. Hatamız; toprağı düzelttikten sonra çim tohumlarını ekmeden yabani otların bir tur çıkmasını bekleyip onları halledecektik. Öğreneceğiz...

Name:  geniş açı bahçe ön taraf 20.07.2020.jpg
Views: 530
Size:  48.2 KB

Bu arada arkadaşlar iki yıllık Anadolu Ünv. Açıköğretim Tarım Bölümünü bitirdim Seneye aşçılık okuyasım var...

Eski 25-07-2020, 17:54   #1429
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Alıntı:
Bu arada arkadaşlar iki yıllık Anadolu Ünv. Açıköğretim Tarım Bölümünü bitirdim Seneye aşçılık okuyasım var...
Tebrikler. Herkesin başarabileceği bir şey değil. Mesela ben. Şu anda hiç bir engelim olmamasına rağmen, yıllardır mazeretlerim hep hazırdır. Yürekten alkışlıyorum sizi.

Jezebel, pares, TCM ve 2 kişi beğendi.
derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2020, 08:07   #1430
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Uzun erimli hedef :
Üretmeyi okuyup, bitirdik. Ürünleri pişirmeyi de öğrenelim. Ne olacak pişenler ? Pazarlamayı da öğrensek, internetten halleder miyiz ?
Kolaylıklar.

alperfect, pares, TCM ve 1 kişi beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2020, 06:52   #1431
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Alıntı:
Çok iyi fikir. Portakal rengi ne katılıyorum. Bir sonrakinde de benim bu yıl bitirdiğim 'Fotoğrafçılık ve Kameramanlık' bölümü espirili ve akıcı yazılarınızı kitap haline getirdiğinizde satış ve pazarlama işine yarar

İşlerinizde kolaylıklar diliyorum.

Muda, TCM ve g.c. beğendi.
OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2020, 08:06   #1432
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Alıntı:

Bu arada arkadaşlar iki yıllık Anadolu Ünv. Açıköğretim Tarım Bölümünü bitirdim

Tebrik ederim hocam..

TCM ve elifaydin beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2020, 09:16   #1433
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Nedir bu doktorlardan çektiğimiz!

Zaten meslekleri sebebiyle genelde bizde minnet duyguları oluşturmaları yetmiyormuş gibi, bir de çeşit çeşit işlere burunlarını sokup, hobilerimiz, sanat, kültür ve daha pek çok konuda toplumumuzun kendilerine borçlanmasına sebep olurlardı. Yetmiyordu bir de salgın hastalık çıktı. Hala tatmin olmayıp ömür boyu öğrenme hususuna da el atıp, örnek oluyorlar.

Yeter kardeşim!

malina, TCM, g.c. ve 2 kişi beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2020, 09:39   #1434
Ağaçsever

betülduman's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2018
Alıntı:

Tebrik ederim. Ben de bu yıl aşçılığı bitirdim tarım okumayı planlıyordum Aşçılık çok keyifli bir bölümdü kesinlikle tavsiye ederim.

OSMAN45, TCM ve g.c. beğendi.
betülduman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2020, 09:48   #1435
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi betülduman Mesajı Göster
Tebrik ederim. Ben de bu yıl aşçılığı bitirdim tarım okumayı planlıyordum Aşçılık çok keyifli bir bölümdü kesinlikle tavsiye ederim.
Aşçılık, tarım, iş sağlığı ve güvenliği bu sene bitirdiğim lojistik sonrası listemde olan bölümler. Birini seçeceğiz bakalım.

OSMAN45, TCM ve g.c. beğendi.
elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2020, 19:18   #1436
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Arkadaşımızın size bir sorusu var nerede soracağını bilemediği için benim bahçemde sormuş

Güler / Bahçe

TCM ve g.c. beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2020, 12:00   #1437
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Arkadaşımızın size bir sorusu var nerede soracağını bilemediği için benim bahçemde sormuş

Güler / Bahçe
güler hanım çok affedersiniz yer şaşırınca sizin bahçeye yazmışım kusura bakmayın biraz dalgındım

TCM beğendi.
Eski 05-08-2020, 16:48   #1438
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
güler hanım çok affedersiniz yer şaşırınca sizin bahçeye yazmışım kusura bakmayın biraz dalgındım
Sanmıyorum, benimkiler de yeni meyve dökmeye başladılar, şu an en geç meyve verenler onlar.

tropikalist beğendi.
Eski 05-08-2020, 16:51   #1439
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster

Güler / Bahçe
Görmüştüm, hatırlatma için çok sağolun. Cevabını verecektim nerede olduğunu bulamadım. Hatta sizin de benim çimlerle ilgili sorulu cevabınız vardı, resimleri falan çektim ama imkanım olmadı, o konuya daha sonra dönerim, tekrar teşekkürler..

Güler beğendi.
Eski 01-09-2020, 08:14   #1440
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
Alıntı:
Tebrik ederim Sn TCM

nazlı06 ve TCM beğendi.
alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024