agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-02-2014, 16:55   #1831
ATC
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2013
Benimde kamkatim var ve Rizedeyim.fakat sorunlarim var.
Ilk basta meyvesi olan agacimdan daha meyve alamiyorum.agacim yaklasik 4 5 senelik.ilk zamaninda meyve aldim daha da alamadim.acaba ne yapmam gerekir?

ATC Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2014, 19:22   #1832
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Fidanınız çok sağlıklı görünüyor tebrikler.Çiçek açıyor mu?Tozlaşma problemi olabilir bir de fidancılar genellikle bir kaç hileye başvuruyorlar herkes aldığında üzerinde olan meyve sayısını yakalayamaz.

In God We Trust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2014, 18:45   #1833
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Aşı yerinin altından çıkan sürgünleri dibinden kes, Dalları da seyreltirsen hem forma girer hem de ışıklanması düzgün olur. Selamlar.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2014, 19:25   #1834
Ağaç Dostu

Bahçemde 7 kamkat oldu ben bu ağacı çok sevdim yarı bodur ağaçlarımın arasına dikiyorum her hafta 2-3 adet bakalım onlar da yeniden çiçek açıp beni sevindirecekler mi?

Eski 26-02-2014, 14:24   #1835
ATC
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi In God We Trust Mesajı Göster
Fidanınız çok sağlıklı görünüyor tebrikler.Çiçek açıyor mu?Tozlaşma problemi olabilir bir de fidancılar genellikle bir kaç hileye başvuruyorlar herkes aldığında üzerinde olan meyve sayısını yakalayamaz.
Malesef cicek acmiyor.

Eski 27-02-2014, 21:55   #1836
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Bitkilerde aynı insanlar gibi, iyi ve dengeli beslerseniz bol meyve alırsınız. Satıcı hileleri derken: bol meyve çiçek için hormon kullanırlar, bir müddet sonra bitki aniden çöker. Çünkü hormon muptelası olmuştur, dopink maddesi gibi bir şey. Böyle bitkiler çiçekli ve meyveli ithal edilen bitkilerdir çoğunlukla.

Bitkilerini iyi ve dengeli besleyen üreticilerin bitkileri uzun süreli sağlıklarını devam ettirirler, alıcı (müşteri) sağlıklı kalması için dengeli besinler kullanmazsa bitki depolarını ve kaynaklarını bitirdikten sonra gerilemeye başlar.

Tavsiyem bütün fidancılar diye bir genelleme yapmayın, bir çok müşterim var benden daha güzel bakıyorlar bitkilerine. Saksı içerisinde 40 civarında limon meyvesi alan bile var.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi In God We Trust Mesajı Göster

YeniBON beğendi.
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2014, 23:50   #1837
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Bitkilerde aynı insanlar gibi, iyi ve dengeli beslerseniz bol meyve alırsınız. Satıcı hileleri derken: bol meyve çiçek için hormon kullanırlar, bir müddet sonra bitki aniden çöker. Çünkü hormon muptelası olmuştur, dopink maddesi gibi bir şey. Böyle bitkiler çiçekli ve meyveli ithal edilen bitkilerdir çoğunlukla.

Bitkilerini iyi ve dengeli besleyen üreticilerin bitkileri uzun süreli sağlıklarını devam ettirirler, alıcı (müşteri) sağlıklı kalması için dengeli besinler kullanmazsa bitki depolarını ve kaynaklarını bitirdikten sonra gerilemeye başlar.

Tavsiyem bütün fidancılar diye bir genelleme yapmayın, bir çok müşterim var benden daha güzel bakıyorlar bitkilerine. Saksı içerisinde 40 civarında limon meyvesi alan bile var.
Yanlış anlaşıldıysam çok özür dilerim gerçekten kimseyi zan altında bırakmak gibi bir niyetim yok sadece mesela sayın romantikten aldığım bir limon fidanı var benim bahçeme diktim aldığımda 1 meyvesi vardı şuan üzerinde 20 civarı çiçek var yolda gördüğüm bir fidancıdan aldığım limon ise hemen yanında aldığımda 10 ufak meyvesi olmasına rağmen hala çiçek dahi açamıyor ikisi de aynı cins ikisi de üç yaprak üzerine dipten aşılı diplerine aynı marka torf doldurdum ikisine de aynı miktar su verdim ikisine de voodoo juice harici bir ekstra kullanmadım ancak durumu da çözemedim?

Eski 03-03-2014, 20:09   #1838
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Arkadaşlar az önce İnternet'ten Bereket Tv ''Bahçıvanın Elinden'' adlı programı izledim.Konusu Kamkat üzerineydi.Çekirdekten satışına olan süreci anlattı satıcı firma, çok yararlandım. Bütün kamkat severler izlemeli bence.

onurr94 beğendi.
Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2014, 12:54   #1839
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2009
programı seyrettim ama kafama takılan birşey oldu kumkuatların anaçları çekirdekten üretiyorlar bu çekirdekten ürettikleri anaçlar soğuğa dayanıklımı bazı sitelerde araştırdığıma göre bazı kumkuat anaçları - derecelere dayanıklı olanları var acaba çekirdekten yetiştirdikleri iç mekan için mi?

dussokagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2014, 15:42   #1840
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Çekirdekler carrizo denilen bir narenciye anacı, düşük sıcaklıklara dayanıklı ve erken meyve veren bir tür.

Düzenleyen Turunçgil : 09-03-2014 saat 15:43 Neden: Noktalama İşaretleri
Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2014, 12:54   #1841
ATC
Yeni Üye

benim ağacım sanırım kısır **** aşılamasız aşısı tutmamış.inek gübresinden tut takviye besine kadar denemediğim kalmadı...ağaç canlı ama meyve ve çiçek hiç yok..onun için sanırım ağacı kesip baştan mı aşılamam gerekir ?

Eski 13-03-2014, 20:43   #1842
Ağaç Dostu

biraz acele ediyorsunuz gibi geliyor kumkuatlar temmuz ağustos ayında çiçek açmaya başlar eğer aşı yeri varsa resimleri çekip paylaşırsanız ben ve arkadaşlarım size yardımcı olmaya çalışırız

YeniBON beğendi.
Eski 13-03-2014, 21:24   #1843
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Aşı anacının - kaça dayandığı aslında çok önemli değil, önemli olan aşı yapılan kumkuat veya narenciye eksi kaça dayanabiliyor.

Şöyle basitce düşünün: Ayağınıza yünlü çizmeler, kalın ve kat kat pantalon içlik giymişsiniz -20 de sıcacık tutacak. Lakin üst tarafınıza tişört giymişsiniz ve -20 de sabaha kadar sokakta geziyorsunuz. Ve altınız sağlam olduğu için üst tarafınızda üşümeyecek öylemi?

Aşı anacı dayanıklılığını üzerindeki aşıya aktarmaz, onun görevi topraktan daha iyi besin alabilsin ve üzerindeki aşıyı iyi beslesin.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dussokagi Mesajı Göster
programı seyrettim ama kafama takılan birşey oldu kumkuatların anaçları çekirdekten üretiyorlar bu çekirdekten ürettikleri anaçlar soğuğa dayanıklımı bazı sitelerde araştırdığıma göre bazı kumkuat anaçları - derecelere dayanıklı olanları var acaba çekirdekten yetiştirdikleri iç mekan için mi?

YeniBON beğendi.
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2014, 09:57   #1844
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
Ilk kez Sapsari kamkat meyvesi olan kamkat aldım cepden resim gonderemiyorum daha dogrusu gondermeyi bilmiyorum sari kamkati olan resim bilgi rica ediyorum
Daha onceki turuncu kamkatlarim 4tane idi biri ne olduysa kökten kuruyup öldü

YeniBON beğendi.
dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2014, 22:13   #1845
ATC
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dussokagi Mesajı Göster
biraz acele ediyorsunuz gibi geliyor kumkuatlar temmuz ağustos ayında çiçek açmaya başlar eğer aşı yeri varsa resimleri çekip paylaşırsanız ben ve arkadaşlarım size yardımcı olmaya çalışırız

ağacım ergenliği geçti..ben toprağa dikeli 5 sene oldu.aldığımda da en az 2 yaşında vardı..ama hala hiç bir meyve oluşumu göstermedi.fakat bunun yanında büyümesinde herhangi bir sorun oluşmadı.

Eski 16-03-2014, 14:48   #1846
Ağaç Dostu

peki aldığınızda üstünde meyvesi varmıydı bana kalırsa yabana benzemiyor gibi tam resimden seçilmiyor ama alttan çıkan sürgünleri kesmeniz lazım

Eski 17-03-2014, 15:30   #1847
ATC
Yeni Üye

aldığımda üzerinde meyve yoktu.ufak bir fidandı.ya komple budayacam **** kesip yeniden aşılayacam..acaba hangisi sağlıklı olur?

Eski 17-03-2014, 17:59   #1848
Ağaç Dostu

madem öyle istiyorsunuz yeniden kesip aşı yapın ama aldığınız kalemler sağlıklı olsun ama narenciyelerde aşı olarak göz aşısı (yaprak aşısı) kullanılıyor bunu yapmadan önce videolarını seyredip püf noktalarını öğrenebilirsiniz **** iyi aşı yapabilen usta birisine yaptırabilirsiniz **** hiç uğraşmayın sertifikalı aşılı kumkuat alıp onun yerine yenisini dikebilirsiniz

YeniBON beğendi.
Eski 17-03-2014, 19:10   #1849
Ağaçsever

Deryya's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
haziran ayında ektiğim kumkuat çekirdeği bol güneşli pencere kenarıda ancak bukadar büyüyebildi. Çok nazlı. Büyüklüğü anlaşılsın diye yanına 1 lira koydum. Ancak arkadaşlar aşıdan bahsetmişler. Kafam karıştı. Yoksa boşuna mı sabırla yetiştiriyorum.

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
Deryya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2014, 22:44   #1850
Ağaç Dostu

tohumdan çıkan çöğür (yaban) olur onu aşı yapmanız lazım

Eski 18-03-2014, 15:47   #1851
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2014
Merhaba dün kamkat ağacı aldım yüksek oranda verim almak için ne yapmam gerekiyor ne tür gübre vermem gerekiyor incelikLeri neLerdir biLgiLendirirseniz çok sevinirim.

Northstar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2014, 21:04   #1852
Ağaç Dostu

NaciG's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2007
Benim de Antalya'dan aldığım bir kamkat'ım var. Kışı dışarıda geçiriyor. Bol verim almak için satıcının söylediklerini yapıyorum. Her yıl kışın köklerini zedelemeden saksıdan çıkarıyorum. Koyun gübresi karıştırılmış toprağa dikiyorum.
Yaz kış meyve veriyor ve üzerindekiler toplanmadan çiçek açıyor. Geçen yaz kabuklu bit gördüm yapraklarında. Kolonyalı bez ile temizledim.

Eklenen Resimler

YeniBON ve onurr94 beğendi.
NaciG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 16:59   #1853
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2014
çok çok güzel tecrübelerinden faydalanırız inşallah.

fikret57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 17:33   #1854
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2008
Sayın NaciG,

Bende geçen gün internetten sipariş verip iki fidan aldım ama geldiklerinde yaprakları aynı sizinkiler gibiydi. Yani yaprakların üzerinde renk farklılığı var, sarımtırak gibi yapraklar, şimdi sizinkinde de gördüm. Acaba bu vitamin eksikliğinden mi? yoksa başka bir hastalık mı? bir de yaprakların ve meyvelerin üzerinde yapışkanlık durumu var. Bunun için ne yapabilirim. Satıcıdan öğrendiğiniz bilgileri paylaşırsanız çok sevinirim.

YeniBON beğendi.
Yağmurcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 19:06   #1855
Ağaç Dostu

kumkuatın yapraklarını silerek veya arap sabunu gibi mücadeler fayda etmez bende çok denedim ama olmadı ilaç kullanmanıda fayda var

Yağmurcan beğendi.
Eski 19-03-2014, 19:09   #1856
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Northstar Mesajı Göster
Merhaba dün kamkat ağacı aldım yüksek oranda verim almak için ne yapmam gerekiyor ne tür gübre vermem gerekiyor incelikLeri neLerdir biLgiLendirirseniz çok sevinirim.

size tavsiyem verim için MutluKutlu arkadaşımızın sattığı sıvı besin elementi var onu kullanın fazla sulama yapmayın güney cepesinde olsun (bol güneş gören) yer olsun

Düzenleyen dussokagi : 19-03-2014 saat 19:53
Eski 19-03-2014, 20:10   #1857
Ağaç Dostu

NaciG's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2007
Tabi ki ben ziraatçi değilim. Ancak şu an bitkinin üzerinde ne yeşil bit var, ne kabuklu bit... Yapraklarınız muhtemelen besin eksikliğinden öyle görünebilir. Ayda bir kere bir kova suya çiçek besini şişesinin çeyreğini boca ediyorum. Bütün çiçeklerimi bununla suluyorum. Neredeyse benimle top oynayacaklar Arada bir de alıyorum banyoya, yapraklarını tek tek acele etmeden yıkıyorum. Nispeten yapraklar temizleniyor.

( Gece Çekimidir)

Eklenen Resimler

Düzenleyen NaciG : 19-03-2014 saat 20:20 Neden: Resim Ekledim.
NaciG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 20:55   #1858
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2014
1.5 ay önce aldıgım kamkat güneye bakan balkonumda duruyor devamlı maaşallah aldığım gibi süper .daha sonra resim ekliyecem üzerinde 10 tane meyve vardı yiye yiye 1 tane kaldı.aldığım adam 20-20 kompozit gübreden 20 günde bir 1 çay kaşıgı gübreyi 1 litre suda eritip öyle sula dedi .topragıda kurumaya döndükce sula dedi.bu tavsiyeler dogrumu.

fikret57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2014, 07:54   #1859
Ağaç Dostu

üst toprağı kurur ama alt toprağı elinle bak nemli olsun çok su vermen kök çürüklüğü yapar buda kumkuatın ölmesine sebep olur

YeniBON beğendi.
Eski 20-03-2014, 09:13   #1860
Ağaç Dostu

İstanbulda dış mekanda kamkatların hala çiçeklenmemesi normal mi?

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024