agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-09-2012, 16:27   #1531
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Çok zor bir soru, uygulama: sizin vereceğiniz kararlar ve yapacaklarınız.

Ağacınız 100 adet meyve tutmuşsa 100 tanesi de dökülmeden olgunlaşacak diye bir kaide yok, bakarsınız 99 tanesi dökülmüş 1 tanesi kalmış.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ufuk1907 Mesajı Göster
Mutlu Kutlu çok teşekkürler sorularıma yanıt verdiğin için. peki gündüz balkona gece içeriye taşıyayım derken meyvelerini dökmesine daha fazla sebep olur muyum?

merlict ve mrduran beğendi.
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2012, 16:38   #1532
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2012
teşekkürler,anladım.o halde oluruna bırakıcam.zaten havalar soğuyor.eve alışacakken tekrar balkona çıkarıp bi stres daha yaşatmayayım kumkata. çünkü ilk meyve verişi.

merlict beğendi.
ufuk1907 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2012, 16:45   #1533
Ağaçsever

-serap-'s Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Sayın Mutlu Kutlu;
Size kumkuat hakkında bir kaç soru sormak istiyorum 40 adet dikili kumkuat fidanım var üzerleri bol meyveli geçen yılda meyve vardı ama kısın soğukdan yandılar bu yıl meyveleri dondan korumak için ne yapmalıyım poşet geçirmeyi duşunuyorum başalarına soğuk gecelerde fakat evim bahceden uzak başka bır yolu olurmu? Keske meyveler yazın olgunlaşşa değilmi? Birde bu aldığım meyvleri nasıl değerlendirebilirim pazarı varmıdır?Şimdiden teşekkürler...

mrduran beğendi.
-serap- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2012, 09:23   #1534
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2012
Ben de Ordu'da yaşıyorum. Kamkat -5 dereceye kadar dayanıklı bildiğin gibi. Özellikle soğuk geceler içeri alıp gündüzler dışarı bırakıyorum. Çünkü bitkinin günışığına ihtiyacı çok fazla.
Ben hoby olarak yetiştiriyorum ama fidanlığımı geliştirince meyvelerini satacağım.

violecityman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2012, 19:51   #1535
Yeni Üye

mustij1903's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2012
Bu siteye ilk üye olduğumda Syn Mutlu Kutlu bata olmak üzere birkaç arkadaş kamkat ım hakkında yorumlarda bulunmuşlardı. bende yaprak ve meyve dökmesinden şikayetçi olmuştum. konunun üzerinden bir ay geçti. ve kamkat ım çok sağlıklı bir şekilde yeniden yaprak açmaya başladı. sanırım herkesin en çok ihtiyaç duyduğu şey sabır. meyvelerim gayet sağlıklı ama ufuk 1907 nin poşetlemek üzerine söylediği bana da mantıklı geldi. Çanakkale eksi değerleri çok gören bir memleket değil lakin rüzgarı da bir o kadar sert özellikle kış aylarında eve almak yerine balkonda bulunabilecek çözümlerden biri ağacı poşetle kapamak olabilir mi bende merak ettim. Herkese bol meyveli ve sağlıklı günler.

mustij1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2012, 20:11   #1536
Ağaç Dostu.

Mesajı göndereli epey olmuş, ben yeni farkettim.

Bitkinin üzerine poşet geçirmek çözüm olmaz, don etkisini arttırmış olursunuz. Poşet dallara ve yapraklara yakın olacağı için içeride biriken nem buz tutacak,

Bunun yerine kızılderili çadırı yapmak daha mantıklı, yerine göre naylona değmeyecek şekilde 25 veya 40 watt lık bir ampul yakılabilir çok soğuk don gecelerinde.

Meyveleri marmelat veya reçel yapabilirsiniz, bar ve restaurantlar alıcı olabilirler. Benim bildiğim, şuraya satabilirsiniz diyeceğim bir yer yok.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi -serap- Mesajı Göster
Sayın Mutlu Kutlu;
Size kumkuat hakkında bir kaç soru sormak istiyorum 40 adet dikili kumkuat fidanım var üzerleri bol meyveli geçen yılda meyve vardı ama kısın soğukdan yandılar bu yıl meyveleri dondan korumak için ne yapmalıyım poşet geçirmeyi duşunuyorum başalarına soğuk gecelerde fakat evim bahceden uzak başka bır yolu olurmu? Keske meyveler yazın olgunlaşşa değilmi? Birde bu aldığım meyvleri nasıl değerlendirebilirim pazarı varmıdır?Şimdiden teşekkürler...

mrduran beğendi.
Eski 05-10-2012, 20:06   #1537
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2012
asdaf

ağacımın üstü kışın ortasında çiçek doldu sonra tüm çiçekler döküldü.çiçeklerle beraber dallarda kurumaya başladı bende kurudukca kestim en son aşı yerine kadar indim.sonrada ufak bi filiz çıkarıp büyümeye başladı tam ucundan.sonrasında yeni filiz çıkarıyor bir kaç hafta bu filizler büyüyor sonra uçları siyahlaşıp dökülüyor.sonra bir kaç hafta hiç bi faaliyet yok yeniden filizler çıkıp az büyüyüp dökülüyor.kıştan bu zamana kadar fotograftakiler kadar oldular.soldaki hiç büyümedi sağdaki biraz daha büyük.bu uç kuruması için ne yapmam gerek anlamadım hiç.

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
achil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2012, 20:28   #1538
Ağaç Dostu.

Resimlerde sağlıklı görünüyor, meyvesiz.

anlattığınız olay hastalıktan ziyade köklerde oluşan bir problem gibi görülüyor. Suyu fazla veriyorsanız azaltın, saksı altındaki deliklerden hava alabilmesini sağlayın. En önemlisi güneşi fazlaca alsın, alışık değilse alıştırın.

Meyve tutabilmesi bu aylarda olağan değil, seneye haziran gibi yeniden meyve tutma aşamasına girer. Meyve tutma aşamasında ve öncesinde bol güneş görmesinin yanında besin takviyeside ister.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi achil Mesajı Göster
ağacımın üstü kışın ortasında çiçek doldu sonra tüm çiçekler döküldü.çiçeklerle beraber dallarda kurumaya başladı bende kurudukca kestim en son aşı yerine kadar indim.sonrada ufak bi filiz çıkarıp büyümeye başladı tam ucundan.sonrasında yeni filiz çıkarıyor bir kaç hafta bu filizler büyüyor sonra uçları siyahlaşıp dökülüyor.sonra bir kaç hafta hiç bi faaliyet yok yeniden filizler çıkıp az büyüyüp dökülüyor.kıştan bu zamana kadar fotograftakiler kadar oldular.soldaki hiç büyümedi sağdaki biraz daha büyük.bu uç kuruması için ne yapmam gerek anlamadım hiç.

mrduran beğendi.
Eski 10-10-2012, 16:23   #1539
Ağaçsever

-serap-'s Avatar

Sayın violecitymen;
Kumkuat soğuğa dona dayanıklı aslında soğukdan yapraklar dallar zarar görüyor ama baharda kendını toparlıyor fakat meyveleri hiç dayanıklı değil ve meyveler kışdan once olgunlaşmıyor bunlar benım gözlemlerım ama kumkuat hem göze hem damağa hitap eden bir bitki her zman yemyeşil olması harika siz Ordu merkezdemisiniz? Ben Ünye'de yaşıyorum ama ben pazar ağı bulamadım henüz siz buldunuzmu? :S Kaç adet fidanınız var?

Eski 10-10-2012, 16:27   #1540
Ağaçsever

-serap-'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Mesajı göndereli epey olmuş, ben yeni farkettim.

Bitkinin üzerine poşet geçirmek çözüm olmaz, don etkisini arttırmış olursunuz. Poşet dallara ve yapraklara yakın olacağı için içeride biriken nem buz tutacak,

Bunun yerine kızılderili çadırı yapmak daha mantıklı, yerine göre naylona değmeyecek şekilde 25 veya 40 watt lık bir ampul yakılabilir çok soğuk don gecelerinde.

Meyveleri marmelat veya reçel yapabilirsiniz, bar ve restaurantlar alıcı olabilirler. Benim bildiğim, şuraya satabilirsiniz diyeceğim bir yer yok.
İlginize teşekkürler Mutlu Kutlu

Eski 13-10-2012, 09:23   #1541
Yeni Üye

mustij1903's Avatar

böceklenme

Kurdanla temizlediğim bazı böcekler. Özellikle hemen meyvenin dibinde bulunuyorlar.
Bu böcek **** benzeri böcekler için hangi ilacı nereden alabilirim. Cevap veren her arkadaşa teşekkürler.

Eklenen Resimler

Eski 13-10-2012, 09:38   #1542
Ağaç Dostu.

Bu böcekler ile elle mücadele edebiliyorsanız devam, zor oluyorsa mosplan isimli ilaç öldürür bu tür zararlı böcekleri.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustij1903 Mesajı Göster
Kurdanla temizlediğim bazı böcekler. Özellikle hemen meyvenin dibinde bulunuyorlar.
Bu böcek **** benzeri böcekler için hangi ilacı nereden alabilirim. Cevap veren her arkadaşa teşekkürler.

mrduran beğendi.
Eski 22-10-2012, 23:32   #1543
Yeni Üye

mustij1903's Avatar

Syn Mutlu Kutlu Bu ilacı nereden temin edebilirim acaba ??
Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Eski 23-10-2012, 07:46   #1544
Ağaç Dostu.

http://www.agaclar.net/forum/fide-fi...atis/26072.htm bu linkte satış sayfası var, oradan sipariş verebilirsiniz.

Bende teşekkür ederim,
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustij1903 Mesajı Göster
Syn Mutlu Kutlu Bu ilacı nereden temin edebilirim acaba ??
Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

mrduran beğendi.
Eski 28-10-2012, 00:46   #1545
Yeni Üye

Sim u Zer's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2012
Merhaba

Ben arefe gunu cekmekoy agaoglu eltes deki migros dan kamkat fidani aldim.
Saksi haric boyu 35-40 cm kadar ve uzerinde 18 tane meyvesi var. Fiyati 29.90 di. Saglikli gorunuyor. Satin almak isteyen olursa diye paylasmak istedim. Ben aldigimda 10 tane kadar daha vardi.

Topragin uzerinde beyaz tuz gibi bir madde var elde ufalaniyor bu acaba forumda bahsi gecen besin gibi bir sey mi? Resim eklemeye calisacagim.

Selamlar

Sim u Zer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2012, 17:26   #1546
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Meyveler irileşti ve yavaş yavaş da renklenmeye başladı.

Name:  Kumquat.jpg
Views: 2624
Size:  47.9 KB

cemal.S, merlict ve mrduran beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2012, 00:34   #1547
Yeni Üye

Sim u Zer's Avatar

Name:  IMG_0396.jpg
Views: 2618
Size:  35.0 KB

mrduran beğendi.
Eski 29-10-2012, 01:46   #1548
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sim u Zer Mesajı Göster

Topragin uzerinde beyaz tuz gibi bir madde var elde ufalaniyor bu acaba forumda bahsi gecen besin gibi bir sey mi? Resim eklemeye calisacagim.
Fotoğrafa bakarak bunun perlit olduğunu sanıyorum. Toprağın nemini tutma ve koruma kapasitesini yükseltmek için, yine toprağın sıkışıp kalmaması, havalı olması amacıyla eklerler.

merlict ve mrduran beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2012, 18:12   #1549
Yeni Üye

Sim u Zer's Avatar

Cok tesekkur ederim.

Eski 30-10-2012, 08:12   #1550
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sim u Zer Mesajı Göster
Kesinlikle "PERLİT". Özellikle saksılara dikilen bitkilerde bulunması son derece yararlıdır. Hatta sadece besin eriyikleri kullanarak perlitle üretim dahi yapılmaktadır.

taha-b Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2012, 15:22   #1551
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2012
Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Yanlış biliyorsunuz,

Kumkuat ve narenciyelerde aşırı nemden ziyade, günlük ve yıl içerisinde aldıkları güneş ışığı gelişim ve meyvelenme açısından etkili.

Şu anda bulunduğum yer 654 rakım ve nem sahile göre çok çok az, %25 ile 40 arası nem mevcut. Onca sene Antalya sahilde aşırı nem aşırı sıcak la uğraştım. şimdiki bulunduğum yerde az nem ve bol güneşle kamkatlarım daha canlı.

Dediğiniz gibi doğu karadenizde herşey daha iyi ve mükemmel olsaydı piyasa lideri bir bölge olurdu narenciye fidancılığı konusunda. Bazan gün oldu ucuz diye bende toptan fidan getirttim ama gördüğüm, bizim aşıladığımız en kötü fidan Rize'den gelen en iyi fidandan daha iyi. Vazgeçtim artık fidan getirtmiyorum.

Keşke karadenizli üretici arkadaşlarda formlu güzel fidan yetiştirip satsalarda İtalya gibi ülkelerden fidan alımı azalsa.

Fotoğraflar temmuz başı gibi çekildi, hala çiçeklenme ve meyve tutumu devam ediyor.
Sevgili Mutlu kutlu agaçlarınız maşallahı var merakım yaprakların üzerindeki beyazlıklar besin mi **** besin veriyosanız ne besini veriyorsunuz.
bir sorum daha var Ankara şartlarında agacamı içeri almam için uygun zamanı biliyormusunuz teşekkürler.

asya04 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 17:27   #1552
Yeni Üye

Sim u Zer's Avatar

Gubre hk.

Merhaba,

Asagida linkini verdigim sayfada akilli gubre diye bir urun var bir de sivi bir besin.
Bunlar sizce kamkat icin uygun olur mu akilli gubrenin icerigini pek anlayamadim ben ama belki kullananlariniz vardir. Bu urunu diger bitkilerimde de kullanabilirim gibi geldi (ficus v.b.g.).
Sizler ne dersiniz acaba?

Tesekkurler.

Topraklar gübreler aletler,toprak, gübre, alet, toprağı, gübresi, aleti,zengarden cicek sebze meyve tohumu fidesi fidani online satisi

Eski 06-11-2012, 12:29   #1553
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Galeri: 2
Kamkatımı alırken fidanlık bana bu gübreyi tavsiye etmişti. İçeriği konusunda çok bilgili değilim ama kapsüllerin içindeki gübre sulandıkça toprağa karışıyor, bu nedenle uzun bir zamanda yavaş yavaş dengeli bir besin desteği akışı oluyor.

Phin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2012, 17:04   #1554
Ağaç Dostu.

Teşekkür ederim sn. asya04,

Yapraklar üzerindeki beyazlıklar sularken sıçrayan suların bıraktığı kireç tabakası, kendi ürettiğimiz besini kullanıyoruz.

Ankara ve diğer şehirlerde kamkatları içeri alma zamanı: gece ve gündüz sıcaklık farkı fazla olduğunda içeri alınmalı. Ör: gece +10 derece, gündüz +25 derece ve üzeri. aradaki fark 15 derece ise epeyce fark açılmıştır, içeri almak lazım.

İçeri aldığımızda mutlaka aydınlık ve güneş gören bir yere konulmalı, gölge ve az aydınlık yerler bitki sağlığını bozar. Bitki sağlığına olumsuz etki eden kalorifer, klima, soba vb. yerlere yakın bırakılmamasını söylemek gerekmez herhalde.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asya04 Mesajı Göster
Sevgili Mutlu kutlu agaçlarınız maşallahı var merakım yaprakların üzerindeki beyazlıklar besin mi **** besin veriyosanız ne besini veriyorsunuz.
bir sorum daha var Ankara şartlarında agacamı içeri almam için uygun zamanı biliyormusunuz teşekkürler.

fkopar, mrduran ve asya04 beğendi.
Eski 06-11-2012, 20:20   #1555
Yeni Üye

Sim u Zer's Avatar

Tesekkurler Phin

Eski 07-11-2012, 11:39   #1556
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2012
Teşekkür ederim Mutlu Kutlu
Bişey daha sormak istiyorum benim ağacımın yaprakları çok açık renkli neden olabilir acaba

asya04 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2012, 12:08   #1557
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2008
Galeri: 112
Sayın Mutlu Kutlu'dan 3 sene önce aldığım Kumkuat her sene meyve verdi. Bu sene geçen seneye göre daha az meyve tutmakla birlikte meyveleri geçen seneden çok daha iri.

Name:  DSC01262.jpg
Views: 2819
Size:  64.6 KB

Name:  DSC01435.jpg
Views: 2728
Size:  60.3 KB

Name:  DSC01438.jpg
Views: 2916
Size:  39.2 KB

Name:  DSC01256.jpg
Views: 2946
Size:  56.4 KB

tturt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2012, 14:13   #1558
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2011
Yaprakların açık renkli olması mı iyidir, yoksa koyu renkli olması mı?
Benim kamkatımın da yaprakları koyu renkli ve geniş. Sanırım bu yeterince güneş almadığının bir belirtisi

fkopar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2012, 19:57   #1559
Ağaç Dostu.

Merhaba Taner bey,

Sizin kumkuat fortunella obovata, bu kumkuatın çiçeği ve meyvesi yıl boyu eksik olmaz ki.

Eğer az çiçek ve meyve yapıyorsa bu besinsizlikten kaynaklanıyordur, yapraklarına bakınca toprağınızda sağlıklı büyümesi için gerekenlerin olduğu görülüyor. Bitkiniz son derece sağlıklı, ama besin yinede gerek.

Az meyve tuttuğunda bitkinin tüm gücü bu az meyvelere gidiyor, tabi ki meyvelerde daha iri oluyor.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tturt Mesajı Göster
Sayın Mutlu Kutlu'dan 3 sene önce aldığım Kumkuat her sene meyve verdi. Bu sene geçen seneye göre daha az meyve tutmakla birlikte meyveleri geçen seneden çok daha iri.

Eklenti 344337

Eklenti 344338

Eklenti 344339

Eklenti 344340

Yaprakların mutlaka koyu yeşil olması gerek, yeni çıkan yapraklar ilk etapta açık yeşil olabilir sonradan koyu yeşile dönüşebilir.

Ama yapraklar geliştikçe açık yeşillik veya sarı yaprak oluşumu devam ediyorsa iz elemetleri açısından eksiklik vardır mutlaka. Yapraklardaki damarlar yeşil kenarlar sarı isede yine aynı durum var demektir.

Az güneş alan yerlerde bitkiler yapraklarını normalden daha geniş hale getirerek daha fazla güneş ışığı toplamaya çalışırlar. Çok iyi değildir böylesi durumlarda.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asya04 Mesajı Göster
Teşekkür ederim Mutlu Kutlu
Bişey daha sormak istiyorum benim ağacımın yaprakları çok açık renkli neden olabilir acaba

tturt, fkopar ve mrduran beğendi.
Eski 08-11-2012, 14:51   #1560
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2008
Galeri: 112
[QUOTE=Mutlu Kutlu;1044297]Merhaba Taner bey,

Sizin kumkuat fortunella obovata, bu kumkuatın çiçeği ve meyvesi yıl boyu eksik olmaz ki.

Eğer az çiçek ve meyve yapıyorsa bu besinsizlikten kaynaklanıyordur, yapraklarına bakınca toprağınızda sağlıklı büyümesi için gerekenlerin olduğu görülüyor. Bitkiniz son derece sağlıklı, ama besin yinede gerek.

Az meyve tuttuğunda bitkinin tüm gücü bu az meyvelere gidiyor, tabi ki meyvelerde daha iri oluyor.

Bu sene Mayıs başında çiçeklenmişti bu dönemde şiddetli rüzgar ve yağmurlara maruz kalınca meyve tutumu gerçekleşmemişti. Bu ikinci çiçeklenme zamanında da yoğun çiçeklendi, meyve tutumuda yoğun oldu fakat sonradan bu meyvelerin bazıları döküldü. Kalanlarında meyvesi büyük oldu.

Bir yıl boyunca neler verdiğimi yazayım, koyun gübresi, ema iki kere, kendi yaptığım iki farklı enzimden 5-6 kere, uzun salınımlı (9 aylık) gübre, organik sıvı gübre, vermikulit verdim. Başka bir şey verdim mi hatırlamıyorum.

Bunların dışında vermem gereken bir besin tavsiye ederseniz vermeye çalışayım.

tturt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024