agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-09-2012, 09:25   #1501
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Merhaba,

Severken öldürmek diye bir kavram var, bilirsiniz.
Temiz, steril bir toprakla yeniden dikim yaparak beklemek lazımdı. Biraz gölge bir yerde. İlacı kullansanız da kullanmasanız da değişen bir şey olmayacak sanırım, yapraklar dökülecek. Önemli olan yeni yapraklar çıkarken onları koruyabilmek.

İyi niyetle verdiğimiz organik hayvan gübrelerde problem yaratabilir, bilinçli olmak lazım. Zehirsiz ilaçlarla ilgili bir bilgim yok.

Ayrıca agresif kelimeler kullanmamanızı öneririm, size cevap yazan arkadaşlarımız art niyet veya kötü niyet taşımazlar. Dost kazanmak zor, kaybetmek kolaydır.

Tartışma ve kavga zemininde her iki tarafta kaybeder, kazanan olmaz.

Teşekkür ederim, saygılarımla.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi VALİ Mesajı Göster
merhabalar sayın kutlu malesef 1-2 zannedilen galeri güveleri yoğun bir şekilde bulunmakta ve toprağında küçük beyaz sineklere rastladım şimdilik organik gübre takviyesi yaptım mosplan isimli ilacı kullanmalımıyım yoksa zehirsiz doğal bir ilaçla kurtulmak mümkünmüdür saygılarımla.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2012, 14:52   #1502
Yeni Üye

mustij1903's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2012
Merhaba değerli forum üyeleri. İlk ağacımı aldım, ilk bitkimi yetiştiriyorum. Konu hakkında hiç bilgi sahibi olmadığım için Kamkuat ağacım ile ilgili sayfaları baştan sonuna kadar okudum. belki gözümden kaçmıştır. Benim sorunum ağacım ı bugün itibariyle evin içine ve güneş gören bir yere almış bulunmaktayım. Lakin bir kaç gündür yapraklarında solma meydana geldi sulamayı arttırdım ve yapraklar hemen kendine geldi. Ancak yapraklarında zayıflama ve dökülme var. Sorum Kamkuat ağacı yaprak döker mi..
Ayrıca bir hafta içerisinde saksı değiştirmeyi planlıyorum. bir yorumda satın aldığınız yerde saksı yere kök salmıştı ve siz alınca zayıflamıştır yazmaktaydı. Bu yorum çok mantıklı geldi bende pişme bir saksıya geçmeye karar verdim yakında fotoğraflarını paylaşıp daha derin bilgiler edinmek için yorumlarınızı sabırsızlıkla bekleyeceğim. Yukarıdaki küçük problemler için cevap yaza tüm dostlara şimdiden teşekkürler ederim.

mrduran beğendi.
mustij1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2012, 15:05   #1503
Yeni Üye

VALİ's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2012
Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Merhaba,

Severken öldürmek diye bir kavram var, bilirsiniz.
Temiz, steril bir toprakla yeniden dikim yaparak beklemek lazımdı. Biraz gölge bir yerde. İlacı kullansanız da kullanmasanız da değişen bir şey olmayacak sanırım, yapraklar dökülecek. Önemli olan yeni yapraklar çıkarken onları koruyabilmek.

İyi niyetle verdiğimiz organik hayvan gübrelerde problem yaratabilir, bilinçli olmak lazım. Zehirsiz ilaçlarla ilgili bir bilgim yok.

Ayrıca agresif kelimeler kullanmamanızı öneririm, size cevap yazan arkadaşlarımız art niyet veya kötü niyet taşımazlar. Dost kazanmak zor, kaybetmek kolaydır.

Tartışma ve kavga zemininde her iki tarafta kaybeder, kazanan olmaz.

Teşekkür ederim, saygılarımla.
evet söyledikleriniz herkes için geçerli bende art niyetli olmadığımı sorununa çözüm arayan herhangi bir kişi olduğumu burası sosyal paylaşım bir forum ise herkes de üzerine düşen görevi yapması gerektiğni düşünüyorum ben sorunuma çözüm ararken insanların neden benim üzerime geldiğini neden kendi yazdıklarını okumadıklarını anlayabilmiş değilim kaldıki sorun ben değilim ve bitkim için sorduklarımın karşılığını yazdıklarıma dikkat etmem konusunda uyarılıyorum eğer burası bir aile ise bende arkadaş,dost vb bir kişide olabilirim ama anlıyorumki sorun bitki değil benim... bilgi veren arkadaşlara teşekkür ederim amacımı saptırıp bireysel sorun haline getirenleride kınıyorum ben bitkimi kurtarma telaşındayım, amacım tartışma yaratmak **** kavga çıkarmak olsaydı burada olmazdım.saygılarımla

mrduran beğendi.
VALİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2012, 15:26   #1504
Ağaç Dostu.

Merhaba,

Ağacınız hayırlı olsun, inşallah uzun yıllar size bol çiçek ve meyve verir.

Saksı değiştirecekseniz seramik, toprak saksıları tavsiye etmem. Saksı altı delikleri az ve küçük olduğu için çabuk tıkanıyor ve bitki kökleri çürüyor. Alacaksanız ucuz siyah plastik saksılardan alın, altına tabak koyacaksanız delikler su ile kapanmamış olacak.

Yapraklar solgun diye sulamayı arttırmak iyi değil, aşırı sulamakta susuzluk kadar zararlıdır. Bir de besin kullanırsanız,püf noktalara dikkat ederseniz bitki beslemek çok kolay.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustij1903 Mesajı Göster
Merhaba değerli forum üyeleri. İlk ağacımı aldım, ilk bitkimi yetiştiriyorum. Konu hakkında hiç bilgi sahibi olmadığım için Kamkuat ağacım ile ilgili sayfaları baştan sonuna kadar okudum. belki gözümden kaçmıştır. Benim sorunum ağacım ı bugün itibariyle evin içine ve güneş gören bir yere almış bulunmaktayım. Lakin bir kaç gündür yapraklarında solma meydana geldi sulamayı arttırdım ve yapraklar hemen kendine geldi. Ancak yapraklarında zayıflama ve dökülme var. Sorum Kamkuat ağacı yaprak döker mi..
Ayrıca bir hafta içerisinde saksı değiştirmeyi planlıyorum. bir yorumda satın aldığınız yerde saksı yere kök salmıştı ve siz alınca zayıflamıştır yazmaktaydı. Bu yorum çok mantıklı geldi bende pişme bir saksıya geçmeye karar verdim yakında fotoğraflarını paylaşıp daha derin bilgiler edinmek için yorumlarınızı sabırsızlıkla bekleyeceğim. Yukarıdaki küçük problemler için cevap yaza tüm dostlara şimdiden teşekkürler ederim.

Eski 04-09-2012, 16:20   #1505
Ağaç Dostu

papatya73's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2011
Benim balkonda ki kamkatım pekçok çiçek açıp beni sevindirdi, ama çiçeklerin pek çoğunu döktü. Şimdi 3-4 kamkat büyüyor, neden acaba?

papatya73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2012, 16:41   #1506
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi papatya73 Mesajı Göster
Benim balkonda ki kamkatım pekçok çiçek açıp beni sevindirdi, ama çiçeklerin pek çoğunu döktü. Şimdi 3-4 kamkat büyüyor, neden acaba?
Bitkinin besleyebileceğinden fazla durumda olan çiçeklerini dökmesi normal kabul edilir.

Yine aşırı rüzgara ya da şiddetli yağışa maruz kalan bitkilerde çiçek dökülmesi görülebilir, çünkü çiçekleri narin ve hassastır.

Sulama programı veya besin uygulamalarındaki ani değişikliklerle bitkinin şoka girmesi de sebep olabilir.

merlict ve mrduran beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2012, 17:14   #1507
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayşe Derin Mesajı Göster
Benim kamkatım da 11 meyve verdi, ancak yazın en kavurucu sıcaklarına denk geldiği için sanırım duygusal davranıp çok suladım, meyvelerin 9'u birer birer düştü, eş zamanlı olarak 23 çiçek açtı ancak hiçbiri meyveye dönmedi.Bitki genel anlamda sağlıklı ve kalan 2 meyveyi büyütüyor.Merak ettiğim konu kış öncesi tekrar çiçeklenme ihtimali var mı?

Ayrıca Ocak ayında Ordu'dan kamkatla birlikte getirttiğim mayer limonum kapalı balkonda boyu 1.5 m oldu iri sağlıklı yapraklar verdi, çiçeklenmediği için burdan yardım istedim ve cevaplar doğrultusunda bol güneşli açık balkona alıp her dalı 15 er cm budadım.Yeni sürgünler çok zayıf, bitki cılızlaştı, çiçekse hiç yok.Bu aşamada mayer limonuma nasıl yaklaşmalıyım, halâ çiçek verme ihtimali var mıdır?
Teşekkür ve esenlik dileklerimle...
Merhaba,
Cevaplarımız için resimler ekleme şansınız olsaydı inanın daha net cevaplar verebilirdik. Fazla boylanma gösterip, yapraklardada gözle görülür bir iyileşme olduğuna göre bitkinizin güneşe ihtiyacı olduğu kesin. Ancak bunun yanında besin takviyesi yapmanızda gereklilikler arasında olduğunu unutmayınız. Saygılarımla...

taha-b Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2012, 17:20   #1508
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi VALİ Mesajı Göster
evet söyledikleriniz herkes için geçerli bende art niyetli olmadığımı sorununa çözüm arayan herhangi bir kişi olduğumu burası sosyal paylaşım bir forum ise herkes de üzerine düşen görevi yapması gerektiğni düşünüyorum ben sorunuma çözüm ararken insanların neden benim üzerime geldiğini neden kendi yazdıklarını okumadıklarını anlayabilmiş değilim kaldıki sorun ben değilim ve bitkim için sorduklarımın karşılığını yazdıklarıma dikkat etmem konusunda uyarılıyorum eğer burası bir aile ise bende arkadaş,dost vb bir kişide olabilirim ama anlıyorumki sorun bitki değil benim... bilgi veren arkadaşlara teşekkür ederim amacımı saptırıp bireysel sorun haline getirenleride kınıyorum ben bitkimi kurtarma telaşındayım, amacım tartışma yaratmak **** kavga çıkarmak olsaydı burada olmazdım.saygılarımla
Merhaba,
Kimyasal ilaçlar kullanmak yerine doğal ilaçlarıda kullanmanızı tavsiye ederim. Arap sabunu ile hazırlayacağınız bir mayi/ preparatlar ile bazı böcek türlerine çözüm bulabilirisiniz. Ancak unutmamakta fayda var; kimyasal olanlar kadar doğal olan ilaçlarında fazlası bitkinize zarar verebilir.

Saygılarımla.

mrduran beğendi.
Eski 04-09-2012, 19:35   #1509
Yeni Üye

mustij1903's Avatar

Alıntı:
Merhaba,

Ağacınız hayırlı olsun, inşallah uzun yıllar size bol çiçek ve meyve verir.

Saksı değiştirecekseniz seramik, toprak saksıları tavsiye etmem. Saksı altı delikleri az ve küçük olduğu için çabuk tıkanıyor ve bitki kökleri çürüyor. Alacaksanız ucuz siyah plastik saksılardan alın, altına tabak koyacaksanız delikler su ile kapanmamış olacak.

Yapraklar solgun diye sulamayı arttırmak iyi değil, aşırı sulamakta susuzluk kadar zararlıdır. Bir de besin kullanırsanız,püf noktalara dikkat ederseniz bitki beslemek çok kolay.
Cevabınız için çok teşekkür ederim syn mutlu kutlu. Eğer becerebilirsem ağacım fotolarını sırayla yükleyeceğim. Son foto akşam eve geldiğimde dökülme sorununu görmemi sağladı. Moral sıfır....

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
Eski 04-09-2012, 19:39   #1510
Yeni Üye

mustij1903's Avatar

Fotoları cep telefonumdan yolladığım için çevirmeyi unutmuşum ama yine de yorum yapılabilmesi adına yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Şimdiden tüm yorumculara teşekkür ediyorum

Eski 05-09-2012, 10:12   #1511
Ağaç Dostu.

Agacınız çok güzel bakılmış, formuda yerinde.

Koyduğunuz yer ev içi, birazda güneşten uzak gibi görülüyor. Gerekiyorsa altına sehpa koyup pencereden giren güneşe daha çok yaklaştırın. Yaprak dökmesi normal, önceki bulunduğu ortam açık hava bol güneşti mutlaka. Meyveleride yeterince, hatta bazılarını dökebilir.

Toprağı sıkışmış, daha büyük saksıya gevşek torf cinsi bir toprakla saksısı değişmeli. Saksı değişimlerinde kalıp gibi çıkan köklerin dış kesimleri hafifçe ufalanıp dikilmeli, merkez kökleri fazla tırtıklarsanız kamkat küsebilir.

Moral bozacak pek bir şey yok ortada, farzetin sonbahar geldi yaprak döküyor.
Alıntı:
Cevabınız için çok teşekkür ederim syn mutlu kutlu. Eğer becerebilirsem ağacım fotolarını sırayla yükleyeceğim. Son foto akşam eve geldiğimde dökülme sorununu görmemi sağladı. Moral sıfır....

Eski 05-09-2012, 11:05   #1512
Yeni Üye

mustij1903's Avatar

İlginiz için çok teşekkür ederim. Syn Mutlu. Sizinle fotoğraflarımı buradaki form üyelerini rahatsız etmemek için paylaşmak isterim. Gelişimleri hakkında bilginize danışmak maksadıyla tabi. Eğer sizde uygun bulursanız. Mail adresim. mustafapiri@gmail.com

Eski 05-09-2012, 18:59   #1513
Yeni Üye

mustij1903's Avatar

Arkadaşlar iki gündür forumu tek başıma işgal etmiş gibi göründüğümün farkındayım. Bitkimi balkona aldım. Bu gün aldım saksı ve toprakları sizlerden aldığım tavsiye üzerine yarın değiştireceğim. Çanakkale de yaşıyorum acaba balkonda ay itibariyle ne kadar tutmalıyım. Birde okuduğum bir yazıda Rize den en iyi verim alınan yer olarak bahsetmişler. Çanakkale ile pek bağdaştıramadım için tavsiyelerinize sonuna kadar açım. Ağacı budamam gerekir mi ne zaman ve neresinden bu işlemi yapmam lazım ya da şu pozisyonda vitamin ihtiyacı var mıdır.

Eklenen Resimler

Eski 05-09-2012, 19:15   #1514
Ağaç Dostu.

Tüm gelişmeleri, fotoğrafları buradan paylaşmanızı isteriz. Burada kimse kimseden rahatsız olmaz, ta ki ''hey orada kimse yok mu, bana da bakmak ilgilenmek zorundasınız vs.'' diye yazana kadar.

Burası binlerce üyenin olduğu, günlük yüzlerce üye olmayan insanlarında yazılanları okumak suretiyle faydalandığı bir yer. Birileri mesaja karşılık yazıyorsa mutlaka iyi niyettendir, burada yardımlar gönüllülük esasına dayalı yürür.

Eski 05-09-2012, 19:39   #1515
Ağaç Dostu.

Bitki isteklerini yerine getirdikten sonra bir çok bitki her yerde yetişebilir. Kamkat veya narenciye türleri en iyi Rize'de yetişir diyen saçmalamış, belkide ticarette öne geçmek için söylemiş olabilir. Türkiye'de tüketilen ve Türkiye'den dünyaya ihraç edilen narenciyelerin %90 akdeniz bölgesinden çıkar.

Çanakkale'de Bir müşterim 5 yaşındaki bir mayer limondan 28 tane meyve tutturmuş ve meyvelerin tamamını büyüttürmüştü bitkisine.

Budama yaparken sizce gereksiz ve kuru dalları kesin, budama mevsimi yok istediğiniz zaman budama yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken, Her keseceğiniz canlı dal meyve tutma adayı dal olabilir.

Besin vermekle bitkinizi her daim sağlıklı, hastalık ve zararlılara karşı dirençli hale getirirsiniz. Hastalık ve zararlılar iyi beslenmeyen zayıflamış ve güçsüz düşmüş insan ve bitkilere musallat olur.
Alıntı:
Arkadaşlar iki gündür forumu tek başıma işgal etmiş gibi göründüğümün farkındayım. Bitkimi balkona aldım. Bu gün aldım saksı ve toprakları sizlerden aldığım tavsiye üzerine yarın değiştireceğim. Çanakkale de yaşıyorum acaba balkonda ay itibariyle ne kadar tutmalıyım. Birde okuduğum bir yazıda Rize den en iyi verim alınan yer olarak bahsetmişler. Çanakkale ile pek bağdaştıramadım için tavsiyelerinize sonuna kadar açım. Ağacı budamam gerekir mi ne zaman ve neresinden bu işlemi yapmam lazım ya da şu pozisyonda vitamin ihtiyacı var mıdır.

mrduran beğendi.
Eski 05-09-2012, 20:09   #1516
Yeni Üye

mustij1903's Avatar

Cevap ve nezaketiniz için teşekkür ederim. İlgiyle ağacımı ve forumu takip edeceğim. Öğrenecek çok şey var.

mrduran beğendi.
Eski 05-09-2012, 20:45   #1517
Ağaçsever

Alıntı:
Bitki isteklerini yerine getirdikten sonra bir çok bitki her yerde yetişebilir. Kamkat veya narenciye türleri en iyi Rize'de yetişir diyen saçmalamış, belkide ticarette öne geçmek için söylemiş olabilir. Türkiye'de tüketilen ve Türkiye'den dünyaya ihraç edilen narenciyelerin %90 akdeniz bölgesinden çıkar.

Çanakkale'de Bir müşterim 5 yaşındaki bir mayer limondan 28 tane meyve tutturmuş ve meyvelerin tamamını büyüttürmüştü bitkisine.

Budama yaparken sizce gereksiz ve kuru dalları kesin, budama mevsimi yok istediğiniz zaman budama yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken, Her keseceğiniz canlı dal meyve tutma adayı dal olabilir.

Besin vermekle bitkinizi her daim sağlıklı, hastalık ve zararlılara karşı dirençli hale getirirsiniz. Hastalık ve zararlılar iyi beslenmeyen zayıflamış ve güçsüz düşmüş insan ve bitkilere musallat olur.
Merhaba,
Kesinlikle ticarette öne geçmek için söylenmiş bir söz diye düşünüyorum. Karadeniz bölgesi kıyı şeridi özellikle Samsum'dan sonrası yüksek bir nem oranına sahip. Bu yüksek nem oranı tohumdan fidan yetiştirimesi ve aşı ile üretimde büyük kolaylık sağlıyor. Düşününki Akdeniz bölgesinde tohumdan aşılık fidan üretmek istediğinizde hava sıcaklığı büyük sorunlar yaratabilir fakat aynı sorunu Karadeniz bölgesinde yaşama ihtimaliniz daha düşük. Bunun yanında subtropik bir bitki kumkat içinde nemli havanın ne kadar iyi geleceğini söylemek sanırım yanlış olmaz diye düşünüyorum.

Saygılarımla...

Eski 05-09-2012, 20:57   #1518
Ağaçsever

Alıntı:
Merhaba,
Ağacınızın formu gayet iyi görünüyor. Ancak dahada güzel bir form yakalamaya müsait olduğunu düşünüyorum. Sizin mesajınızda yer alan resimde zirve yapan dalı saksı değişimi ile beraber daha dik ve düzenli bir şekilde büyümeye zorlayacak şekilde bir destekle düzenlemeye başlayıp, meyvelerini tükettikten ve yeni çiçek oluşumundan önce sağ tarafta bulunan dalı komple alarak gerçekten güzel bir form oluşturulabilir.

Saygılarımla...

Eski 05-09-2012, 21:17   #1519
Ağaç Dostu.

Yanlış biliyorsunuz,

Kumkuat ve narenciyelerde aşırı nemden ziyade, günlük ve yıl içerisinde aldıkları güneş ışığı gelişim ve meyvelenme açısından etkili.

Şu anda bulunduğum yer 654 rakım ve nem sahile göre çok çok az, %25 ile 40 arası nem mevcut. Onca sene Antalya sahilde aşırı nem aşırı sıcak la uğraştım. şimdiki bulunduğum yerde az nem ve bol güneşle kamkatlarım daha canlı.

Dediğiniz gibi doğu karadenizde herşey daha iyi ve mükemmel olsaydı piyasa lideri bir bölge olurdu narenciye fidancılığı konusunda. Bazan gün oldu ucuz diye bende toptan fidan getirttim ama gördüğüm, bizim aşıladığımız en kötü fidan Rize'den gelen en iyi fidandan daha iyi. Vazgeçtim artık fidan getirtmiyorum.

Keşke karadenizli üretici arkadaşlarda formlu güzel fidan yetiştirip satsalarda İtalya gibi ülkelerden fidan alımı azalsa.

Fotoğraflar temmuz başı gibi çekildi, hala çiçeklenme ve meyve tutumu devam ediyor.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi taha-b Mesajı Göster
Merhaba,
Kesinlikle ticarette öne geçmek için söylenmiş bir söz diye düşünüyorum. Karadeniz bölgesi kıyı şeridi özellikle Samsum'dan sonrası yüksek bir nem oranına sahip. Bu yüksek nem oranı tohumdan fidan yetiştirimesi ve aşı ile üretimde büyük kolaylık sağlıyor. Düşününki Akdeniz bölgesinde tohumdan aşılık fidan üretmek istediğinizde hava sıcaklığı büyük sorunlar yaratabilir fakat aynı sorunu Karadeniz bölgesinde yaşama ihtimaliniz daha düşük. Bunun yanında subtropik bir bitki kumkat içinde nemli havanın ne kadar iyi geleceğini söylemek sanırım yanlış olmaz diye düşünüyorum.

Saygılarımla...

Eklenen Resimler

Eski 05-09-2012, 21:18   #1520
Ağaçsever

Çekirdekten yetiştirme çalışmam..

Merhaba,
İlk sayfalarda yakaladığım ve inatçı yapımla tam benlik dediğim denemeyi uygulamaya aldım. Çekirdekten kumkat yetiştirmek... Evet çekirdekten. Biliyorum illaki "aşı yapmadan olmaz" diye yazanlar çıkabilir ancak bu uzun soluklu denememin resimlerini biriktirmeye başladım. Halihazırda 8 adet çekirdeğimden 5 tanesi yeşerme aşamasında. 2 tanesi hala uyanmadı. 1 tanesi ise çürüdü. 5 adet yeşerenden 1 tanesi deneme amaçlı olarak pamuk üzerinde yeşerecek ve tamamen patladığında toprağa alınacak. Toprak ve pamukla ilk buluşma tarihleri 10 Ağustos 2012. Biliyorum belkide sonuç hüsran olabilir ancak araştırmalarım ve ümitlerim aksini hissettiriyor. Hepbirlikte göreceğiz. Resimleri sizlerle paylaşacağım.

Saygılarımla...

mrduran beğendi.
Eski 05-09-2012, 21:29   #1521
Ağaçsever

Alıntı:
Yanlış biliyorsunuz,

Kumkuat ve narenciyelerde aşırı nemden ziyade, günlük ve yıl içerisinde aldıkları güneş ışığı gelişim ve meyvelenme açısından etkili.

Şu anda bulunduğum yer 654 rakım ve nem sahile göre çok çok az, %25 ile 40 arası nem mevcut. Onca sene Antalya sahilde aşırı nem aşırı sıcak la uğraştım. şimdiki bulunduğum yerde az nem ve bol güneşle kamkatlarım daha canlı.

Dediğiniz gibi doğu karadenizde herşey daha iyi ve mükemmel olsaydı piyasa lideri bir bölge olurdu narenciye fidancılığı konusunda. Bazan gün oldu ucuz diye bende toptan fidan getirttim ama gördüğüm, bizim aşıladığımız en kötü fidan Rize'den gelen en iyi fidandan daha iyi. Vazgeçtim artık fidan getirtmiyorum.

Keşke karadenizli üretici arkadaşlarda formlu güzel fidan yetiştirip satsalarda İtalya gibi ülkelerden fidan alımı azalsa.

Fotoğraflar temmuz başı gibi çekildi, hala çiçeklenme ve meyve tutumu devam ediyor.
Size katılıyorum. Keşke daha fazla satmak yerine güzel formlu bitkiler yetiştirseler ancak maalesef ticari iştah bunun önüne geçiyor. Ancak nem konusunda bir ortak nokta bulmalıyız. Gözlemime dayanarak yazıyorum! Nemin yüksek olduğu ancak sıcaklığın daha düşük olduğu yerlerde bitki gelişimi hızlı çiçeklenme gelişimi daha yavaş oluyor.Fazla nemden kaynaklanan sıkıntılarda cabası ******... Tohum ve çelikten yetiştirmedede sisleme uygulamasını bu yüzden yapmıyormuyuz? Sislemede bir nevi ortamın nemini arttırmıyormu? Fakat her halükarda sizin yetiştiricilik ve yaşanmışlık deneyiminize saygıda kusur etmek istemediğimide dip not olarak belirtmek isterim.
Ve çiçeklenme ve meyve tutumuna devam etmeleri normal çünkü Kocaeli'dede aynı çiçeklenme ve meyve tutumu devam ediyor.
Saygılarımla...

Düzenleyen taha-b : 05-09-2012 saat 23:42 Neden: Detaylandırma
Eski 05-09-2012, 21:45   #1522
Ağaç Dostu.

Nem konusunda bildiklerinizi yeniden gözden geçirin. Tohum ve çeliklerde aşırı nem çürümelere yol açar, bitkilerde hastalık ve zararlı artışına neden olur.

Her şey gibi neminde normal olması gerek, aşırısı zarar.

mrduran beğendi.
Eski 06-09-2012, 07:22   #1523
Ağaç Dostu

papatya73's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2011
İlginize ve bilginize teşekkürler.Balkonda bol güneş alıyor, nerdeyse hiç yağmur yağmadı uzun süredir ama rüzgar ya da sulamadan olabilir tabii. Birde balonumda ince yaprak sineği var, kaynağı altın çilek bitkisi. Ne yapsam kurtaramadım ev yapımı organik ilaçlar, kimyasallar denedim sanırım onlardan da olabilir. en kısa zamanda resimleyeceğim. tekrar teşekkürler.

papatya73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2012, 11:43   #1524
Yeni Üye

mustij1903's Avatar

Kamkatımın saksısı değişti ve 10 lt karım toprakla birazcık köklerini serbest bıraktıktan sonra dikimi gerçekleşti. Öyle zannediyorum ki tüm yapraklar dökülecek. Ancak yeni gelen filizler söz konusu. Saksı değişmi ile birlikte yeni fotoğrafını yüklüyorum

mrduran beğendi.
Eski 06-09-2012, 11:57   #1525
Yeni Üye

mustij1903's Avatar

saksı değisim fotosu

Malesef fotoğrafları yükleyemiyorum. Daha sonra yeniden deneyeceğim. Saygılarımla

Eski 21-09-2012, 12:58   #1526
Ağaçsever

-serap-'s Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Merhaba Ordu'da dikili 40 adet kumkuatım var uzeri bolca meyveli olgunlaştığında meraklısına meyve temin edebilirim reçelı de harıka oluyor sağlıcakla...

-serap- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2012, 13:21   #1527
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2012
selamlar.benimde bi sorum olacak.forumdaki her msjı okudum ama birebir yanıtın uygun olacağını düşündüm.
kumkatı balkondan içeriye alınca meyvelerinı dökmeye başladı.70e yakın meyvesi varken şuan sayı çok azaldı.tuncelide hava sıcaklığı gece10un altına henüz düşmedi ama ben bile gece üşürken kumkatında üşüyeceğini düşünerek eve almam doğru muydu?
ikincisi evin içince 3 farklı yere koydum.tamamen yapraklarına güneş düşmesini bir türlü sağlayamadım.gün ışığı alıyor ama bu yeterli olur mu?
hangi sebep meyvelerinin dökülmesine sebep olmuş olabilir.
ayrıca hiç bir şekilde gübre ya da aspirin takviyesi yapmama rağmen çok sağlıklı. yapmadığım takdirde bitkimi kaybeder miyim?

ufuk1907 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2012, 13:39   #1528
Yeni Üye

cevaplarsanız çok sevinirim.

Eski 21-09-2012, 14:02   #1529
Ağaç Dostu.

Merhaba,

Gece ve gündüz ısı farkı çok olunca bitkiler şaşırıp strese girebilirler. Uzun süre güneş alamıyorsa iyi değil, gündüz dışarıda bol güneşte gece içeride olabilirdi.

Meyve dökmesi yer değişiminden kaynaklanabilir, birde aşırı sulamakta meyve dökülmesine yol açar.

Şu sıralar demek ki toprağındaki besin ve iz elemetleri yeterli, yeni çıkan yapraklar sarı olursa ve sağlığı git gide bozulmaya başlarsa o zaman problem. Şimdiden iyi ve dengeli besleseniz iyi olur.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ufuk1907 Mesajı Göster
selamlar.benimde bi sorum olacak.forumdaki her msjı okudum ama birebir yanıtın uygun olacağını düşündüm.
kumkatı balkondan içeriye alınca meyvelerinı dökmeye başladı.70e yakın meyvesi varken şuan sayı çok azaldı.tuncelide hava sıcaklığı gece10un altına henüz düşmedi ama ben bile gece üşürken kumkatında üşüyeceğini düşünerek eve almam doğru muydu?
ikincisi evin içince 3 farklı yere koydum.tamamen yapraklarına güneş düşmesini bir türlü sağlayamadım.gün ışığı alıyor ama bu yeterli olur mu?
hangi sebep meyvelerinin dökülmesine sebep olmuş olabilir.
ayrıca hiç bir şekilde gübre ya da aspirin takviyesi yapmama rağmen çok sağlıklı. yapmadığım takdirde bitkimi kaybeder miyim?

Eski 21-09-2012, 16:14   #1530
Yeni Üye

Mutlu Kutlu çok teşekkürler sorularıma yanıt verdiğin için. peki gündüz balkona gece içeriye taşıyayım derken meyvelerini dökmesine daha fazla sebep olur muyum?

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024