agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-09-2014, 21:53   #2131
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi korkmazay Mesajı Göster
Teşekkürler ibogel ... Farklı yaprakları ve dikenleri olan alttaki iki dalları keseyim mi?
Evet kes.Aşı altından gelen sürgünler onlar, ağacının gücünü zayıflatır.Zaten yabanidir, bir işe yaramaz.Dediğim gibi kışın sulamaya dikkat et.Özellikle fazla su köklerini çürütür.Toprağı kontrol et iki üç santim aşağısından tabi nemini kaybetmişse sula yoksa sulama.Mesela ben on beş gün oldu sulamayalı ve daha bugün suladım.Kamkat bakımı zor değil bilirsen ama kışın sulama dengesini iyi tutturman lazım.sağlıcakla...

ibogel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2014, 09:55   #2132
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Bendeki kamkatlar

Biri daha önce açtı meyvalar sararmaya döndü..

Eklenen Resimler

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2014, 09:21   #2133
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2011
Çekirdekten fidana devam...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi taha-b Mesajı Göster
Haydi hepimiz çekirdekten yetiştirelim... Bakalım aylar sonra neler elde edeceğiz.. Ben tamamen tohumdan kendi emeklerimle ürettiğim bir kumkatı isterse en iyi formda olup milyar eden bir fidana değişmem.. Ve bunu başarmak için elimden geleni yapacağım.. Yazılanlardan öğrendiğim kadarı ile belirsiz bir süre meyva alamayacığımı biliyorum ama olsun.. En azından inancımı deneyerek ben kırayım.. Umarım başarılı olurum..
Uzun bir ara.. Ve yazdıklarımın arkasında olduğumun kanıtı yavaş yavaş kendini gösterecek gibi.. Tohum ekiminden bugüne kadar resimler...Resimleri incelemeniz dileğiyle...
Herkese saygılarımla..

Eklenen Resimler

taha-b Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2014, 09:23   #2134
Ağaçsever

Resim devamları...

Eklenen Resimler

Eski 15-10-2014, 09:28   #2135
Ağaçsever

Resimler...devamı...
İlk resim..evde kumkat saksısının dibine gömdüğüm 3 çekirdekten çıkan filizler. 1 tanesini ufaklık söktü, 1 tanesi fazla sudan çürüdü. Son kalan şuan evde başka bir saksıya şaşırttım. Bakalım ne olacak. Çıkan yaprakları ve ana dalı yakın incelemeye aldığımda kumkattan hiç farkı yok. Yani tezim doğruluk yönünde ilerliyor. Ama hala tam net cevabı vermem mümkün değil. Yani gerçekten kumkatmı olacaklar yoksa bazı üreticilerin/ satıcıların dediği gibi turunçmu çıkacaklar göreceğim. Bu arada evdeki kumkatımı yaralamayı göze alarak iş yerimde aşısı kurumuş olan turunç fidanımada evden aldığım gözleriü aşı yaptım. İlk denemelerim olduğu için yaklaşık 7-8 aşı yaptım. Bir tanesi tuttu. Ve göz hala yeşil. Hatta oradan yeşerdi bile ama benim yüzümden yeşeren dal kırıldı. Yeni göz verir diye bekliyorum.

Aşı ve tohumdan amacım ne? Satıcıların ısrarla dediği; "Tohumdan bu yetişmez, sen aşı yapamazsın..." ifadelerini ve deyimlerini çürütmek...

Yaptıklarımı lütfen olumsuz eleştirmeyin, çünkü benim zamanım var ve bu denemeyi yapmak istiyorum. Olur olmaz eleştirilere sert yanıt veririm bunuda açıkça belirtirim!!!

Saygılarımla.

Eklenen Resimler

Eski 15-10-2014, 19:13   #2136
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Çok güzel, hem bitkileriniz hemde direnişiniz sizi kutluyorum.Kamkat tohumdan yetişir biraz uzun sürer meyve vermesi ama verir, vermez diyenlere aldırmayın. )

YeniBON beğendi.
Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2014, 08:33   #2137
Ağaç Dostu

Baharda yediğim kamkatların çekirdeklerinden 10 tane kadarını ekmiştim hala ses seda yok sanırım çıkmayacaklar..Kısmet bu seneki hasattan sonra çıkan çekirdeklerden denerim artık.. Bir tanesine havai köklendirme yapıp deneyeyim diyorum bakalım köklenecek mi, yapım aşamasını fotoğraflayıp yüklerim..

YeniBON beğendi.
Eski 17-10-2014, 09:19   #2138
Ağaçsever

Kurumaya müsaade etmeyin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dostca Mesajı Göster
Baharda yediğim kamkatların çekirdeklerinden 10 tane kadarını ekmiştim hala ses seda yok sanırım çıkmayacaklar..Kısmet bu seneki hasattan sonra çıkan çekirdeklerden denerim artık.. Bir tanesine havai köklendirme yapıp deneyeyim diyorum bakalım köklenecek mi, yapım aşamasını fotoğraflayıp yüklerim..
Çekirdekleri meyveden çıkarttığınız gün hemen dikmeniz gerek. Ben meyveden çıkanları ve meyvelerden alıp 1 hafta beklettiklerimi denememde ektim. Meyve içinden çıkıp 1 gün sonra ektiklerim çıktı. Fakat bekleyenler çıkmadı. Pamuk, nemli bez+naylon torba içinde çimlendireyim sonra dikerim dediklerimdende başarı alamadım.

Meyveyi mideye, çekirdeği saksıya uygulamasından sonuç aldım kısacası

Bilgilerinize.

YeniBON ve mkorayarc beğendi.
Eski 20-10-2014, 13:34   #2139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2014
Merhabalar,

Siteye yeni uye oldum. Gecmis sayfalari da elimden geldigince okumaya calistim. Sayenizde cok degerli bilgiler edindim. Kumkuat meyvesi ile tanismam,Subat ayi gibi isyerine arkadasimin kumkuat meyvesi getirmesi ile basladi. Tadi o kadar hosuma gitmisti ki hemen agaci icin internetten arastirmaya basladim.
Mersinden,Mart ayinda 1 adet 5 yasinda ve 2 adet 2 yasinda kumkuat agaci getirttim. Mart sogunu da yedigi icin agaclar strese girerek yapraklarini doktu, agaclarin kendini toparlamasi Mayis ayini buldu. Kumkuat cinslerini arastirirken obavata cinsinden de siparis ettim. Yalova'dan da calamondin aldim. Su an 5 adet margarita cinsi, 4 adet obavata cinsi kumkuat ve 2 adet te calomondin agacim var.
Yerlerine ve Istanbul havasina da alistilar. Yaz boyu terastaydilar.Tum agaclardan yasiyla orantili olmasa da meyve alacak durumdayim. Hatta bazilarinin dallarinda meyvesi varken tekrar ciceklendi.
Fotograflarini da paylasmaya calisacagim.
Saygilarimla.

mkorayarc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2014, 10:56   #2140
Ağaç Dostu

Sayın Mkorayarc siteye hoş geldiniz, bir ağaç sever olarak sizinde değerli bilgi ve deneyimlerinizden faydalanmak isteriz. Ben yukarıdaki mesajımda kamkat tohumlarını diktiğimi çıkan olmadığını belirtmiştim. Sn taha-b arkadaşımız da değişik işlemlere tabi tutulanların çıkmadığını belirtmiş. Bende çabuk çimlensinler diye bir müddet kurutup sonrasında nemli pamuk içerisinde bekletmiş çimlenme olmayınca toprağa ekmiştim. Bunu okuyunca çimlenmemesi için gereken her işlemi yaptığım anlaşılıyor.

YeniBON beğendi.
Eski 26-10-2014, 09:08   #2141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2013
Merhaba ,

Yaklasik 1 yildir evimin balkanunda kamkat bakiyorum (cam balkon) konuda bir kac yazimi ve fotograflarini gorebilirsiniz. Genel olarak cok saglikli. En son kabuklu bit vardi ve yazlik yag ile ilaclayip kurtuldum fakat son donemlerde dallari kurumaya basladi ve yapraklarinda ilginc lekeler oluyor. Cok az cicek acti ve bir kismi mevya tuttu ama simdi kuruyup dokuluyor. Mutlu Bey'in sattigi besin takviyesinden de kullaniyorum ama kurumasi ve yaprak dokmesi devam ediyor. Yardimlarinizi rica ederim.

Saygilarimla,

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
slough Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2014, 12:36   #2142
Ağaçsever

Kabuklu bit ve ilaçtan sonra normal...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi slough Mesajı Göster
Merhaba ,

Yaklasik 1 yildir evimin balkanunda kamkat bakiyorum (cam balkon) konuda bir kac yazimi ve fotograflarini gorebilirsiniz. Genel olarak cok saglikli. En son kabuklu bit vardi ve yazlik yag ile ilaclayip kurtuldum fakat son donemlerde dallari kurumaya basladi ve yapraklarinda ilginc lekeler oluyor. Cok az cicek acti ve bir kismi mevya tuttu ama simdi kuruyup dokuluyor. Mutlu Bey'in sattigi besin takviyesinden de kullaniyorum ama kurumasi ve yaprak dokmesi devam ediyor. Yardimlarinizi rica ederim.

Saygilarimla,
Merhaba; Kabuklu bit problemini bende yaşadım. Daha önceki evimde saksılarım apartmanın hemen önünde, dışarıda durduğu için bu problemi çok kolay atlatıyordum ama ev değişiminden ve balkona almamdan dolayı kolay olmadı. Tamda çiçeklenme döneminde ilaçlama yapmak zorunda kaldım. Dallarından eksik olmayan bambuslar (meşhur tozlayıcı arılar...) bile daha az gelir oldu. Ve bu yıl pek meyve bendede yok. Ayrıca mevsim itibarı ile yaprak dökmesi normal. Kuruyan dallar için ise kuruyanları kesin gitsin. Yapraklar kuruyor diye sakın edişe edip fazla su vermeye kalkmayın. Yaz dönemindeki sulamanızı biraz azaltın yeter. Yaprak dökümünü normal karşılayın (eğer başka bir sıkıntısı yoksa..). Ben besin takviyesi olarak demir sülfat aldım. 10 günde bir 5 tane saksıya 5 litreye 1 kapak değerinde veriyorum. Ama en güzel verimi güvercin gübresinden aldım. İş yerimde güvercin gübresi bol. Fırsat buldukça çuvala topluyorum. Her saksımın dibinde yaklaşık 2 parmak kalınlığında bir tabaka halinde güvercin gübresi var. 2 yıldır sürekli var ve şimdiye kadar zararını görmedim. Ama gübrenin biraz eski olmasına (yanık olmasına..) dikkat ediyorum. Hatta iş yerindeki bahçemde bile bunu kullanıyorum. Bu sene çeri domateslerim yaklaşık 2,5 metre boy verip evimi domatese doyurdular. Doldurun dibini gübreyle korkmayın. Doğa zaten vermiş en sağlıklı besin takviyesini, diğerlerine gerek yok. Diyeceksiniz ki; -Sende demir vermişsin? Evet verdim ama pek fayda görmedim!

Saygılarımla...

YeniBON beğendi.
Eski 27-10-2014, 20:29   #2143
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi slough Mesajı Göster
Merhaba ,

Saygilarimla,
Yaprak galeri güvesi hakkında bilgi araştırmanızı öneririm. Yaprağın yenme şekli bu zararlıyı gösteriyor. Ayrıca kuruyan dalı kesin ve kestiğiniz alana aşı macunu veya su tut sürüp koruma altına alın. Kestiğiniz dalın içinden zararlılarda çıkabilir. Gelişmeleri için ideal bir yer çünkü.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2014, 09:34   #2144
Ağaç Dostu

Kamkat'da havai köklendirme denemem

Kamkat ağacımdaki havai köklendirme denemem, havalar soğumaya başladı köklenme olacak mı bilmiyorum,

Eklenen Resimler

Eski 29-10-2014, 09:36   #2145
Ağaç Dostu

Sıvı köklendirme hormonu sürdüm,

Eklenen Resimler

Eski 13-11-2014, 14:27   #2146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2014
kamkat

bu yıl aydından aldım ve saksısını degiştirdim umarım yaşatmayı başarırım

Name:  10702112_10204629026115337_974428926941563304_n.jpg
Views: 1364
Size:  64.5 KB

ysolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2014, 12:06   #2147
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2014
Arkadaslar oncelikle merhaba yeni katildimnaraniza.
Benim kamkat agacim salonda ama meyvalari dokulmeye basladi olgunlasmadan.onceden salondaydi ama havalar soguyunca iceri aldim cunku salondada yetistirildigini netten okudum.
Aceba salon mu balkonmu bu arada Adanada yaşıyorum.

tubis-simos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2014, 22:31   #2148
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Adana'da balkonda yaşayabilir. Çok soğuk havalarda (eksi derecelerde) içeri alabilirsiniz. Benim ki şu anda (Bursa) kapalı fakat soğuk bir alanda duruyor. Meyveleri de gayet sağlıklı. Havalar soğuyunca içeriye alacağım.

MSaygin beğendi.
Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2014, 09:25   #2149
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Ben Adana'da hiç içeri almıyorum, hep balkondalar, yıllardır sorun yaşamıyorlar, tekrar yerlerine almanızı öneririm.

tubis-simos beğendi.
MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2014, 19:02   #2150
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2014
peki bakımını nasıl yapıyorsunu, ben şu an sadece suluyorum,mesela nasıl budanıyor
malesef resim ekleyemiyorum ama çok güzel oldular yanlız yaprak döküyor tek tük.

tubis-simos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2014, 13:07   #2151
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Şu dökümandaki şekil budamasını uygulayabilirsiniz, bizim forumda da gerilerde örnekler var.

Şu an değil ama ilkbaharla birlikte gübreleme yapmanız lazım. Uygun saksı harcıyla saksısını büyütmek de gerekebilir. Fotoğraf eklerseniz o zaman adım adım yardımcı oluruz.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2014, 12:50   #2152
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Brugmansiların gölgesi altında kalan kamkat bu yıl daha az meyve verdi. Yeni yeni renk değiştiriyorlar.

Eklenen Resimler

onurr94 beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2014, 14:23   #2153
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tubis-simos Mesajı Göster
Arkadaslar oncelikle merhaba yeni katildimnaraniza.
Benim kamkat agacim salonda ama meyvalari dokulmeye basladi olgunlasmadan.onceden salondaydi ama havalar soguyunca iceri aldim cunku salondada yetistirildigini netten okudum.
Aceba salon mu balkonmu bu arada Adanada yaşıyorum.
Benim Kamkatım 6 yaşında ve 5 senedir bahçede yaşıyor . Adana ; İzmir' den daha yumuşak bir Kış iklimine sahip olduğuna göre balkonda yaşaması daha uygun olur.

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2014, 19:31   #2154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2009
kumkuatınızın yerini değiştirdiğiniz zaman strese girer yapraklarını döker kumkuatlar güney cephesinde olmalıdır güneşi tam alan yerlerde birde arkadaşın teki unlu bit için yazlık yağ sürmüş kesinlikle fayda etmez ilaç kullanmanız lazım yaprak bitleri unlu bitler lavralaı kışın toprakta geçirir ilkbaharda gene bitkilere musallat olurlar ama bu aylarda yaparsanız faydası olmaz kışa girdik unlu bitler gözle görülmediği için dökülen yapraklarla yaşamını toprakta devam ettiriyor

dussokagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2014, 15:48   #2155
Ağaçsever

salvadore-tr's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2010
Kamkat son hali

Kamkat son hali

salvadore-tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2014, 06:40   #2156
Yeni Üye

bin453's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2014
Sayın dostça ne oldu sizin kumkuat köklendirme işlemi,eğer başarılı ise bende deneyeceğim.Resimlerini paylaşırsanız sevinirim.

bin453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2014, 08:35   #2157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2014
herkese merhabalar,
Son bir aydır benim kamkat ağacım yaprak dökmeye başladı, dökmeye de devam ediyor. Yapraklarının rengide biraz farklı gibi, resimlerini atıyorum. Ne yapmam gerektiği konusunda beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum.

umutska Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2014, 08:59   #2158
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2014
resmi attım

Eklenen Resimler

umutska Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2014, 11:58   #2159
Ağaç Dostu

Sayın bin453,
Kamkat havai köklendirme halen duruyor havalar soğumaya başladığı için hemen olacağını düşünmüyorum.Saydam poşetde içinde köklenme henüz gözükmüyor. Meyveları sarardı Oda içine gözümün önüne aldım biraz görseline bakalım sonrada meyvelarını toplayıp reçel yapma düşüncesindeyim fakat giden gelen koparıyor sanırım reçellik kalmadan bitecek, çekirdeklerini ekmeyi ve fidanlarını elde etmeyi düşünüyorum. Gecen sene aldığım çekirdeklerden pamuk arasına bekletip diktiklerimden sonuç çıkmadı hiçbiri çimlenmedi. Bu sene meyvalardan çıkan çekirdekleri hiçbir işleme tabi tutmadan saksıların diplerine dikeceğim.

Eski 22-12-2014, 12:27   #2160
Ağaç Dostu

Sayın Umutska kamkatınıza maşallah nazarlar deymesin, toprağında demir eksikliği mevcut yaprak araları sararmış Ankara Ulus halinnin karşısındaki aktardan demir sülfat alınız (Sacıkıbrıs da denir) Turkuarz mavisi yeşile çalar bir rengi var kilosu 2-3 tl gibi, 250 gr. alsanız yeretli 2 tatlı kaşığı tepeleme demirsülfatı yanmış gübre ile karıştırıp saksı toprağına karıştırın veya plastik bir kab içerisinde bir çay bardağı kadar su içerisinde eritip üzerine bir yemek kaşığı sirke veya nohut kadar limon tuzu katıp bir gün bekletip sulandırıp bu su ile sulayınız, mevcut yapraklar hemen düzelmez fakat yeni çıkan yapraklar koyu yeşil çıkar, bitkiniz canlanır.

Eklenen Resimler

kurdelelikedi beğendi.

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024