agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-09-2013, 20:34   #1771
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Kütahya'nın soğuğunu çok iyi bilirim, ağustos ayında gündüz vakti üşütüp 3 gün yatmıştım. Isı farkı 15 - 20 derece olursa strese girer yapraklarını döker.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2013, 21:14   #1772
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Kütahya'nın soğuğunu çok iyi bilirim, ağustos ayında gündüz vakti üşütüp 3 gün yatmıştım. Isı farkı 15 - 20 derece olursa strese girer yapraklarını döker.
Evet Mutlu Bey dediğiniz gibi ısı farkı çok fazla.O yüzden kamkatımı aldım içeriye inşallah sıkıntısız bir kış geçiririz...

ibogel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2013, 22:00   #1773
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2009
kumkuatım daha önce bahçede idi içeri aldım içeri aldığım 1.günden itibaren strese girdi yapraklarını yeni çıkan sürgünleri meyveleri döktü şimdi tekrar bahçeye attım kumkuatım yolunmuş tavuk gibi idi birde gövdesinde zamkla hastalığı başladı ufak ufak sarı kahveremgimsi akıntı oluştu daha ilerlemeden kumkuatımı kurtarmak için ilaç kullansam kumkuatımı kurtarabilirmiyim kumkuatımın ölmesini istemiyorum sulama suyunuda kestim geçen biraz fazla kaçırdım sulama suyunu tabağındaki suyu döktüm ne yapmalıyım?

dussokagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2013, 22:54   #1774
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dussokagi Mesajı Göster
kumkuatım daha önce bahçede idi içeri aldım içeri aldığım 1.günden itibaren strese girdi yapraklarını yeni çıkan sürgünleri meyveleri döktü şimdi tekrar bahçeye attım kumkuatım yolunmuş tavuk gibi idi birde gövdesinde zamkla hastalığı başladı ufak ufak sarı kahveremgimsi akıntı oluştu daha ilerlemeden kumkuatımı kurtarmak için ilaç kullansam kumkuatımı kurtarabilirmiyim kumkuatımın ölmesini istemiyorum sulama suyunuda kestim geçen biraz fazla kaçırdım sulama suyunu tabağındaki suyu döktüm ne yapmalıyım?
Sayın dussokagi bence sizin de dediğiniz gibi fazla sulamadan kaynaklanıyor.Benim fazla sulamadan dolayı bir kamkatım kurudu.Yani köklerini çürütmüş oluyoruz fazla sulamakla.Özellikle kışın iç mekana aldığımız kamkatlarımızı sanki dış mekanda gibi sulamaya devam ediyoruz.İç mekana aldıktan sonra suyunu az ve seyrek vermek gerekiyor.Toprağın üstüne bakıyoruz kuru ise suluyoruz halbuki toprağın altı hala çok nemli.Bence suyunu kesin ve toprağın tamamen kurumasını bekleyin sonra da suyunu daha az verin.Tabi burda işin uzmanı arkadaşlar var onlar daha iyi bilir.Sadece ben de sizin gibi aynı hatayı yaptım.İnşallah kamkatınız kurtulur...

Eski 08-09-2013, 06:43   #1775
Ağaç Dostu.

1765 ci mesajda sizin kamkatınızla aynı durumda olan bir arkadaşın mesajını cevaplamıştım. Hastalık girdikten sonra kurtarmak zor ama bir deneyin, inşallah kurtulur.

Geçmişte kalan mesajları gözden geçirin, mutlaka kendinize faydalı hisseler bulursunuz. Forum sürekli ileri gibi düşünmeyin, geçmişe de dönebiliyorsunuz.
Alıntı:

Eski 08-09-2013, 23:47   #1776
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
benim kamkatlarıma özel bir bakım hiç yapmadım,bazen her gün suladım,çoğu zamanda yaprakları yan döndüğünde sulardım.
uzaktan anlardımki su istiyor, yapraklar tek tük dökülse de hemen toparlanıyor.
beş yıldır da tamamen doğa ile baş başa.
(Gurbik67 bahçe 322 mesajda karlar altında) görebilirsiniz.

Eklenen Resimler

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2013, 09:18   #1777
Ağaç Dostu.

Zonguldak'da deniz seviyesinde olan yerlerde bahçeye dikili limon gibi narenciyeler yetişebiliyor, üzerlerine kar yağmış halde resimlerini görmüştüm.

Bahçede toprağa dikilmiş kumkuat gibi meyve veren ağaçlara özel ilgi gerekmiyor, fazla sulasanızda suyu derinlere süzülür gider. Besin vb. şeyler vermeye de pek gerek yok, toprakda gerek olan tüm besin ve iz elementlerini bulabiliyor.

Ama saksıda meyve veren bitkiler yetiştirmek kendiliğinden olmuyor, istek ve gereklerini yerine getirmek lazım.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gurbik67 Mesajı Göster
benim kamkatlarıma özel bir bakım hiç yapmadım,bazen her gün suladım,çoğu zamanda yaprakları yan döndüğünde sulardım.
uzaktan anlardımki su istiyor, yapraklar tek tük dökülse de hemen toparlanıyor.
beş yıldır da tamamen doğa ile baş başa.
(Gurbik67 bahçe 322 mesajda karlar altında) görebilirsiniz.

Eski 09-09-2013, 17:12   #1778
Ağaç Dostu

peki ben sinop için tijli kamkat alacağım kamkatın anacı ne olmalı kar yağdığı zaman soğuğa dayanıklı olması lazım tercih ettiğiniz kamkat türü varmı?

Eski 09-09-2013, 18:53   #1779
Ağaç Dostu.

Bütün anaçlar -8 e dayanır, ama don süresi çok uzun olmamalı. 2-3 saatlik -8 sonrasında -3 veya -5 ile devam ediyorsa problem yok, ama 6 saat gibi -8 olursa bitki hücreli donar ve aşırı hasar görür.

Troyer (3 yaprak) anaç soğuklara dayanıklıdır deseler de bu biraz aldatmaca gibi, altınıza yün içlik ve kalın pantolon giymişsiniz ama üstünüzde ince bir tişort ile gecenin ayazında sabaha kadar duracaksınız ve üşümeyeceksiniz gibi birşey. Sinop'ta koyacağınız/dikeceğiniz yer civarında narenciye çeşitlerinden dışarıda yetişiyorsa problem yok, ama yetişmiyorsa kış gelmeden ufak bir narenciye türü dikin bahçeye. Kışı ölmeden çıkarırsa bahar da veya yazın istediğiniz bir türü rahatlıkla dikersiniz.
Alıntı:
peki ben sinop için tijli kamkat alacağım kamkatın anacı ne olmalı kar yağdığı zaman soğuğa dayanıklı olması lazım tercih ettiğiniz kamkat türü varmı?

ilksenozturk beğendi.
Eski 09-09-2013, 20:01   #1780
Ağaç Dostu

narenciye olarak mandalina yetişiyor oda rüzgar almayan yeri seviyor bende 1 tane mandalina vardı 2 metre boyunda o sene 1 metre köyde kar yağdı kardan kırdı aşı yerinin üstünden sürgünü duruyordu bu sene 3-4 tane mandalina vermiş kamkat içinde naylon yapsam yapraklarına değdirmeden yaşama şansını arttırabilirmiyiz?

Düzenleyen dussokagi : 10-09-2013 saat 16:12
Eski 10-09-2013, 01:05   #1781
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
kamkatlarım ile (5 adet) aynı ortamda o yıl -9 olmuştu,avakado,mayer limon ve yediveren limon dahil hepsi donmuştu. nedense kamkatlara en küçük bir zarar gelmedi.

ilksenozturk beğendi.
gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2013, 14:40   #1782
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2013
merhaba arkadaşlar bir sorum olacak. deneyimli arkadaşlar cevaplayabilir mi? limon ya da portakal fidelerim var. tohumdan yetişiyorlar. daha 3-4 aylıklar. biraz daha büyüyünce birkaçına kamkat aşılamak istiyorum. mümkün müdür acaba. bu konuda hiçbir deneyimim yok kendim yapabilir miyim. bir de sizce kaç yaşında yapabilirim bunu?. teşekkürler.

M..T Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2013, 16:28   #1783
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2013
Merhaba
Benim kamkatımda resimde görüldüğü gibi yapraklarında hastalık var. Yeşilimsi bir canlı geziyor. Çok küçük bir canlı. Ayrıca yapraklarıda ıslak bir yapışkan var. Yardımcı olursanız sevinirim.

ilsimsek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2013, 16:34   #1784
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2013
Kamkat

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilsimsek Mesajı Göster
Merhaba
Benim kamkatımda resimde görüldüğü gibi yapraklarında hastalık var. Yeşilimsi bir canlı geziyor. Çok küçük bir canlı. Ayrıca yapraklarıda ıslak bir yapışkan var. Yardımcı olursanız sevinirim.
Fotoğraf eklemeyi unutmuşum

Eklenen Resimler

ilsimsek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2013, 17:34   #1785
Ağaç Dostu

yeşil yaprak biti olabilir

Eski 14-09-2013, 08:35   #1786
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2013
Merhaba bir süredir takip ettiğim siteye dayanamayıp en sonunda üye olmaya karar verdim O kadar güzel bilgi , paylaşımlarınız var ki bu siteye uğrayan herkes sorularına ve aradığı bilgilere muhakkak ulaşabilir, yeni şeyler öğrenebilir... Kendi adıma herkese çok teşekkür ederim.
Bu sayede Domateslerime bile bakım yaptım, meğer ne çok sürgünüm olmuş. Hemen sayenizde öğrendiğim koltuk alma yöntemini uyguladım

Ve şimdi de benim bir sorum olacak, yazın başına doğruydu sanırım 2-3 adet bulduğum kumkuatlarımı afiyetle yedikten sonra bir ihtimal diye düşünerek çekirdeklerini saksıya dikiverdim. Ne mutlu ki 4 adet 7-10 cm arasında değişen mini fidelerimi elde ettim ama bilmediğim nedenden dolayı kurudu. Artık tamamen öldü saksımı yeni bitkilere hazırlayayım derken ki resmini atabilirsem aşağıda görüleceği gibi toprağın altından filiz mi diyeyim tomurcuk mu diyeyim bir parçası çıktı. Toprak altında olduğu için başını dışarı vereyim mi yoksa tamamen gömeyim mi bilemedim.
Ne yapmam, nasıl bir işlem uygulamam lazım ? zaman geçirmeden müdahale etmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

Farklı açılardan çekmeye çalıştım umarım net ve anlaşılır çıkmıştır.

Eklenen Resimler

Bahar07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2013, 10:41   #1787
Ağaç Dostu.

Sürgün ucu belli belirsiz toprak yüzeyine yakın olacak şekilde saksılara dikin, ama çok hevesli ve ümitli olmayın. Bu şekilde kamkat fidanı üretilmez, üretilse bile çok zahmetli.

Eski 15-09-2013, 01:48   #1788
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2013
Cevabınız için çok teşekkür ederim Mutlu bey, tamamen kuruduğunu düşündüğüm bir anda karşılaştığım için bir ümit doğdu ama çok zor olacağını bilsemde denemek istedim, belki kurtarabilirim diye. Cevabı beklerken söylediğiniz şekilde dikmiştim inşallah sonucu güzel olur , tekrar teşekkür ederim.

Bahar07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2013, 09:41   #1789
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Cool Yeni alınan Kamkat

Merhaba arkadaşlar, gecen hafta internet üzerinden oldukca uygun fiyatlı ve 2 adet kamkat fidanı aldım 3 yaşında üzerlerinde fındık boyutlarında 20' şer adet meyvesi mevcut resimlerden görüleceği üzere oldukça sağlıklılar gelir gelmez kargoda zaten stres geçirmiştir bir daha stres yaşamasın düşüncesi ile saksılarını değiştirdim.
Öğrenmek istediğim ikisininde aşı yeri üzerilerinde yeni çıkan dallar mevcut bunlara havai köklendirme yapıp köklendirmeyi düşünüyorum dallar yeni olduğu için
henüz dış kabuk yapmış değiller 1 sene daha bekleyip kabuk oluşmasını bekleyip dış kabuğunu 1 cm alıp köklendirme yapsam mı yoksa şimdiden dal üzerini kazıyıp dal üzerinde toprak veya torf bağlasam mı? Havai köklendirme deneyen oldu mu başarı düzeyi nasıl eğer ki olursa yeni dal esas bitki özelliklerini taşır mı. Havai köklendirme yapmanın yıl içinde belirli bir zamanı var mı?

Eklenen Resimler

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2013, 17:59   #1790
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Name:  IMG_3091.jpg
Views: 1790
Size:  61.2 KB

Name:  IMG_3092.jpg
Views: 1824
Size:  36.4 KB

Name:  IMG_3093.jpg
Views: 1812
Size:  38.2 KB

Ağustos sonunda Mersin Erdemli İlçe Tarım Müdürlüğü serasından 10 TL'ye almış olduğum kumkat ve meyveleri. Meraklısına Erdemli Alata Tarım Çiftliğinde de kumkatlar 10 TL karşılığı satılmakta.

Alata çiftliği Erdemli çıkışında Mersin yönüne doğru sağ tarafta. İlçe tarım müdürlüğü ise eski Erdemli Devlet Hastanesinin deniz yönünde biraz ilerisinde yer alıyor.

Bitki alındıktan sonra iki gün Tömük'te abimin yazlığında kaldı ve sonra Mersin'de ablamın evine geldi. Ablamın evine geldikten sonraki bir hafta içerisinde üzerinde bulunan 40'ı aşkın meyvenin 30'dan fazlası sararıp döküldü. Büyük meyveler dışında küçük meyvelerde döküldüğü ve bu forumdaki bilgilerden edindiğim kadarı ile bitkim büyük bir strese girdi sanırım.

İki hafta kadar ablamın evde kaldıktan sonra otobüsle Bursa'ya getirdim. İlk fotoğrafta göründüğü üzere panjurlu pimapen arkasında pencere kenarına koydum. Öğleden sonra saat 14,00'dan gün batımına kadar güneş alıyor. Bursa'ya gelişi sonrasında bir stres durumu yok. Şu anda üzerinde 13 tane meyve var. Bitkiyi yeni bir strese sokmamak için henüz poşetinden (tüplü) çıkartarak saksıya almadım. Toprak üst seviyesinden itibaren yaklaşık 40 cm boyunda.

İlk fotoğrafta sağ tarafta görünen yaprak uçları kesik bitki ise, anaçtan aldığım küçük bir çelik. Köklenme denemesi yapmak üzere hemen bitkinin yanında toprağa soktum. Sol taraftaki yeşil bitki ise ablamdan aldığım reyhan çeliği.

bin453 ve onderakyuz beğendi.
skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2013, 18:19   #1791
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Calamondin(?)

Name:  IMG_3094.jpg
Views: 1807
Size:  62.6 KB

Yaklaşık iki yıl önce Mersin'de bir seyyar satıcıdan 15 TL'ye aldığım Calamondinden geriye kalan. İlk yıl aldığımda üzerinde olan meyveleri büyüttükten sonra Bursa'da bir kış geçirdi. Kış sonrasında ise tüm yaprakları ve gövde muhtemelen koşnil kaynaklı yapış yapış bir sıvı ile kaplandı. Bu sıvıdan kurtulmak için dallarını ve sonuçta gövdeyi aşı üst yerinden budamak zorunda kaldım. Aşı üst kısmından birkaç kez sürgün verdiyse de sanırım dışarıda olduğu için büyümedi ve kurudu sürgünler.

Name:  IMG_3095.jpg
Views: 2071
Size:  29.4 KB

Bu ise calamondinin aşılandığı anaç üç yaprak sürgünü. Üst sürgünler gelişmeyince bu kez dipten toprak iç kısmından iki adet sürgün verdi. Bende üst kısım kuruyacak olursa belki aşı yaparım diye çıkan sürgünlere bu kez dokunmadım.

Name:  IMG_3099.jpg
Views: 2051
Size:  37.9 KB

Bu fotoğrafa bakınca sanki anaç üzerine iki aşı yapılmış gibi görünüyor. İlk anaç olan üç yaprak üzerine yapıldığını düşündüğüm ilk aşıdan yeni bir sürgün çıkmış durumda. Bu sürgüne de ne olduğunu görebilmek amacıyla dokunmadım.

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2013, 14:18   #1792
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2011
İşte bu da benim kamkatım. Meyveye durduktan sonra tekrar çiçek açtı.

Name:  k.jpg
Views: 1893
Size:  56.9 KB

fkopar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2013, 17:16   #1793
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2013
Bilgi

Arkadaşlar. Kusura bakmayın Sorumu nereye yazacağımı bilemedim. Eşimle birlikte kamkat ve calamondin aldık. balkonda yetiştirmek istiyoruz. Bunun için nasıl oprak almalıyım ve istanbulda bu toprağı nasıl elde edebilirim?

Bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim

barış_bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2013, 18:07   #1794
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi barış_bey Mesajı Göster
Arkadaşlar. Kusura bakmayın Sorumu nereye yazacağımı bilemedim. Eşimle birlikte kamkat ve calamondin aldık. balkonda yetiştirmek istiyoruz. Bunun için nasıl oprak almalıyım ve istanbulda bu toprağı nasıl elde edebilirim?

Bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim
barış_bey konuya bir göz atın bu konuda uzman arkadaşların tavsiyelerini okuyarak yapın.Toprak çok önemli çünkü...

Eski 04-10-2013, 22:59   #1795
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi M..T Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar bir sorum olacak. deneyimli arkadaşlar cevaplayabilir mi? limon ya da portakal fidelerim var. tohumdan yetişiyorlar. daha 3-4 aylıklar. biraz daha büyüyünce birkaçına kamkat aşılamak istiyorum. mümkün müdür acaba. bu konuda hiçbir deneyimim yok kendim yapabilir miyim. bir de sizce kaç yaşında yapabilirim bunu?. teşekkürler.
sizin portakal ve limon sandığınız şeyi tohumdan elde ettiyseniz muhtemelen onlar turunç olacaktır. eğer bahçeniz varsa turunç üstüne de kamkat aşılayabilirsiniz ancak tavsiyem üçyapraklıya aşılamanızdır..

organik adam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2013, 13:41   #1796
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-04-2012
Galeri: 1
Balkonda meyve yetiştirme hakkında TRT Haber de canlı yayınlanan ve faydalı bilgilerin aktarıldığı programı linki tıklayarak izleyebilirsiniz

Oğuzhan beğendi.
Sanalbahcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2013, 21:18   #1797
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2013
Merhaba ,

Oncelikle forumda bilgi paylasan herkeze cok tesekkur ederim...

Ben de bugun ilk kamkatimi aldim... Her ne kadar cok istesem de sanirim bilgi ve tecrube eksikliginden bitkilerim pek uzun omurlu olmuyor. sonunda forumunuzu kesvettim ve kamkatimi almadan once her sayfayi okudum bu sayede yapraklarina bakarak saglikli bir fide aldigimi dusunuyorum... Sziden bir ricam var, forumda bir cok degerli bilgi mevcut fakat ihtiyac oldugunda sayfalar arasinda bulmak klay olmuyor. Bu neden ile ilk sayfaya kamkat icin uygun toprak yapisi, sulama sikligi, gubre ve besin takviyesi ve en onemlisi ture ozel hastaliklar ve tedavisi gibi bilgileri koyabilirseniz ihtiyac oldukca orada hemen bulabiliriz.

Ilginiz icin simdiden tesekkurler...

Saygilarimla,

slough Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2013, 08:01   #1798
Ağaçsever

botanik83's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2013
Barış bey ve diğer tüm arkadaşlar balkonda saksı içinde yetiştireceğiniz ürünlere yeterli ihtiyacı karşılamanız gerekir.
bunu ayrı ayrı yapacağınıza emek sıvı organik gübreden alıp yılda 4 defa 10 ltre suya 1 kapak dökün ve gerekli ihtiyacı karşılayın.

Bunun yanında Nemazal t/s organik ilacı alın ve yine yılda 4-6 defa uygulayın ve sağlıklı bir ağaca kavuşun...

Toprak konusuna gelince hiçbirzaman sadece torf kullanılmamalıdır. %60 tarla toprağı ya da ormandan ağaçdiplerinden alacağınız toprak+ %30 hazır toprak ve ponza+ %10 yanmış gübre bunu harmanlayın ve sulayın 1-2 gün sonra da bitkilerinizi dikin hatta bu karışımı yaparken emek sıvı organik gübreyide içine katıp öyle karıştırın...

Sağlıklı ve mutlu bitkiler yetiştirmeniz dileğiyle....

flaneuse beğendi.
botanik83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2013, 17:06   #1799
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2013
Merhaba,

Nihayet ben de bir kamkat sahibi oldum. Akcay'dan aldigim fide gayet saglikli gorunuyor ve ustunde bolca meyvesi mevcut. Umarim saglikli yetistirebilirim (bu konuda sicilim biraz kotu ) Bitki yetistirmede acemi biri olarak birkac sorum olacak ve yardimci olursaniz cok sevinirim.

satin aldigim kisi saksisini degistirmem gerektigini soyledi . Sizce mevsim bunun icin uygun mudur?

Yapraklarinda herhangi bir zararli gormedim fakat iceri dogru kivrilmis (foto 2). Forumda bunun besin eksikliginden oldugunu okumustum ama o mesaji tekrardan bulamadim. Topraginin uzerinde keci (ya da koyun) gubresi mevcut bunun disinda benim herhangi bir besin takviyesi vermem gerekir mi?

Ve son olarak da getirirken arabada bir dali kirilmis ve ben makasla kesip aldim sizce acik olan yaraya (foto 3) koruma amacli herhangi bir sey surmem gerekir mi? (kirilan parcayi da saksisina ektim umarim kok verir)

Sonuc olarak kamkatimi uzun omurlu kilmak ama severken de oldurmemek istiyorum. Bu neden ile yardimiza ihtiyacim var...

Saygilarimla,

Eklenen Resimler

bin453 beğendi.
slough Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2013, 14:40   #1800
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2011
Kumkatta Yapışkanlık

Arkadaşlar merhaba.

Geçen yıl Mutlu Kutlu arkadaşımızdan bir yuvarlak kumkat fidanı aldım.

birkaç kez bol miktarda çiçek açmasına karşın meyvelerini büyütemeden fotoğraftaki gibi olunca döktü. yine meyveler aynı büyüklüğe geldi ve büyümeleri durdu.
ayrıca resimlerde gördüğünüz gibi yapraklarda yapışkan bir sıvı oluşuyor.
forumda önceki yazılanları da okudum ancak net bir sonuca varamadım.

genel olarak:

yapışkan sıvı için ne yapabilirim?
meyvelerin büyümesi için ne yapabilirim (Mutlu Kutludan aldığım sıvı bitki besinini veriyorum)
saksı büyüklüğü sizce nasıl, saksı ve toprağını değiştirmem gerekir mi(bahçe toprağı var)

bu arada Ankarada yaşıyorum ve kumkatım öğleden sonra güneş alıyor.

şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

stozar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024