agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-03-2014, 10:39   #1861
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2014
[IMG][/IMG] şimdiki hali 30 litrelik saksı aldım ne zaman değiştirsem acaba bu günler uygunmu.

fikret57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2014, 10:41   #1862
Yeni Üye

sinopta havalar iyi olduğundan devamlı dışarda şimdilik ilerde kışın çok soguklar gelince içeri alırım diye düşünüyorum .

Eski 20-03-2014, 16:17   #1863
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2009
bendede kumkuat var bahçede 2. senesi oldu temmuz ağustos ayında kumkuatlar çiçek açmaya başlıyor

dussokagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2014, 16:21   #1864
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fikret57 Mesajı Göster
[IMG][/IMG] şimdiki hali 30 litrelik saksı aldım ne zaman değiştirsem acaba bu günler uygunmu.

bende sinop/ayancıklıyım vereceğiniz 20-20-20 gübresi hariç daha iyi verim için MutluKutlu arkadaşımızın sattığı sıvı besin maddesi var onu kullanırsanız daha iyi olur istanbul şartlarlarında benim kumkuatım yaz-kış bahçede duruyor ama sinop soğuk olduğu için korumanız lazım

Eski 20-03-2014, 17:06   #1865
Yeni Üye

şu anda havalar iyi zaten adadayım kışında soguk olmuyor 8-10 senedir 1 kere don oldu kışın kapalı balkona alacam zaten .

Eski 20-03-2014, 17:15   #1866
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Konya'da balık halinin ordaki manavda üzerinde 10 adet felan meyveli 30 cm civarı fidanı 20 TL'ye satıyolardı. Mayer limon ve rize portakalı aldığım için fidan alma hakkımı son kalan sarı lop incirden yana kullandım.

YeniBON beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2014, 08:24   #1867
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fikret57 Mesajı Göster
şu anda havalar iyi zaten adadayım kışında soguk olmuyor 8-10 senedir 1 kere don oldu kışın kapalı balkona alacam zaten .

kışın kapalı balkona alın ama yazın yerini değiştirmeyin kumkuatlar yer değiştirilmesini sevmiyor tecrübememe dayanarak söylüyorum

Eski 21-03-2014, 22:35   #1868
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yağmurcan Mesajı Göster
Sayın NaciG,

Bende geçen gün internetten sipariş verip iki fidan aldım ama geldiklerinde yaprakları aynı sizinkiler gibiydi. Yani yaprakların üzerinde renk farklılığı var, sarımtırak gibi yapraklar, şimdi sizinkinde de gördüm. Acaba bu vitamin eksikliğinden mi? yoksa başka bir hastalık mı? bir de yaprakların ve meyvelerin üzerinde yapışkanlık durumu var. Bunun için ne yapabilirim. Satıcıdan öğrendiğiniz bilgileri paylaşırsanız çok sevinirim.
hangi siteden aldınız acaba
bende almak istiyorum g.g de var ama güvenemedim.
ilk defa internetten fidan alacağım.birde limon almak istiyorum.
üzerinde meyvesi olanlar çok güzel
birde acaba ne kadara aldınız.internetten alınanlarda aşılanıyormu?

mesut79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2014, 23:20   #1869
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mesut79 Mesajı Göster
hangi siteden aldınız acaba
bende almak istiyorum g.g de var ama güvenemedim.
ilk defa internetten fidan alacağım.birde limon almak istiyorum.
üzerinde meyvesi olanlar çok güzel
birde acaba ne kadara aldınız.internetten alınanlarda aşılanıyormu?
ben burda yani sinopta bir yetştiriciden aldım oda rizeden getirdiğini söyledi üstteki resimde olan kamkatı 35 dedi 25 e aldım.budaması yapılmış 100cm boyunda gayet saglıklı soguga dayanıklı karadeniz iklimine uyumlu oldugunu düşünerek aldım.

Eski 22-03-2014, 15:23   #1870
Ağaç Dostu

NaciG's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2007
Ben Antalyadan 25 TL ye almıştım. Aldığım satıcı yılda bir kere bahar gelmeden kamkat'ı -köklerinindaki toprağı silkelemeden- çıkarıp saksıdaki toprağa koyun gübresi karıştırıp tekrar dik demişti. Kaç yıldır aynı saksıda ve her geçen yıl meyvesi daha da çoğalıyor. Sık sulamıyorum. Yerini sabitledim kımıldatmıyorum.

Yağmurcan beğendi.
NaciG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2014, 10:12   #1871
Ağaç Dostu

yaprakları hafif sarımtırak ise bitkide demir eksikliği var yapraklarında yapışkan sıvı varsa yaprak biti zirai mücadele yapmanız gerekir

Yağmurcan beğendi.
Eski 24-03-2014, 13:13   #1872
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Benim kamkatlarım hala uyanmadılar dış mekanda bir sorunları olabilir mi?

YeniBON beğendi.
In God We Trust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2014, 16:14   #1873
Yeni Üye

benim kamkatımda dışarda benimkindede uyanma yok güneşli yerde zamanı var demek .

Eski 26-03-2014, 12:26   #1874
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2014
herkese keyifli fidanlar

arkadaşlar dun itibariyle 5 adet kamkat tohum aldım 4 tl ye, uzun zamandırda bu ağacı araştırıyorum Ankarada salonda yetiştirmek istiyorum ( güneşlendirmek kaydıyla).
öncelikle tohum denemek istedim, olmazsa 45 cm lik fidan almak istiyorum.

Ankarada evinde bu fidanı yetiştiren var mı ?

tohumu nasıl çimlendirmeliyim toprağın kaç cm altına, yataymı yoksa sivri kısmı üst tarafa kalacak şekilde mi dikmeliyim hangi toprak daha iyi olur ?

ankarada tohumdan çimlendiren arkadaş var mı?

ankaradan fidanı alabileceğim yer varmı ?

yardımcı olursanız çok mutlu olurum

herkese iyi çalışmalar.

shinnig Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2014, 18:42   #1875
Ağaç Dostu

tohumla çimlenmesiyle uğraşmayın internet üzerinden kumkuat fidanı alın bakımlarını yapın oda size karşılığını verecektir

Eski 05-04-2014, 21:41   #1876
Ağaçsever

Deryya's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Ben de geçen sene tohumdan diktim. Tohum çıktı ama boyu daha 1 parmak bile olmadı.Ayrıca buradaki arkadaşlar büyüse bile aşılamadan bahsediyorlar benim de hevesim kırıldı öylece pencere kenarında kendi halinde takılıp duruyor.

YeniBON beğendi.
Deryya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2014, 23:42   #1877
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Arkadaşlar aşılama türünde hangi aşılama iyi oluyor ve hangi fidan daha iyi aşılanıyor bilgisi olan var mı elimde şuan 2 adet aşısız Turunç var 2si de 2 yaşında

GUARDİYAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2014, 18:17   #1878
Yeni Üye

Tardis's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2012
Arkadaslar benim kamkatin toprakla bulustugu yerde yosun gibi yesil bisey bagladi acaba dogal bisey mi?

Tardis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2014, 19:19   #1879
Ağaç Dostu

resim koyarsanız daha net ne olduğunu söyleyebiliriz

Eski 11-04-2014, 02:10   #1880
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2014
Merhabalar, bu sene ilk kez gördüğüm ve görür görmez aşık olduğum bir fidan ağaç bitki Kumkuat 1 tanede ben edindim aldığımda üzerinde 13 olgun meyve 1 tane sarı meyvesi ve 1 tanede mis minicik yeşil bir meyvesi vardı..Antalya da Peysaj cıdan aldım ve bana şeker gübresi ayda bir sefer kullanmamı söyledi, şeker gübresi içeriğinde ne var bilmiyorum , iz elementleri nelerdir bilmiyorum bunlar hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum. Ve 1 ay kadar sonra bazı yaprakların yeşil ve sarılı oduğunu gördüm ve bazı yapraklarda da minik benekler gördüğüm yaprakları koparıp attım evde doğal yaprak ilaçları olan kırmızı biberli bi karışım denedim ama pek işe yaramadı sanıyorum, ve ayrıca güçlü bir yan dalının tam ortasındada kahverengilik vardı, Günlerdir bu ağaç ile ilgili tüm yazıları okumama rağmen kafam karışık hala.. Neyse bugün budamaya karar verdim , ve tüm dalları baya budadım, güçlü ve yarası olan o dalı kökünden budadım budamadan sonra hiç birşey sürmedim balkonda güneş gören güneydoğu kısmında duruyor. Asıl merak ettiğim budama sonra yeni sürgünler ne zaman çıkar ve bu yıl çiçek açar mı , meyve verir mi? Bilgilendirirseniz sevinirim..

YeniBON beğendi.
Ç İ Ç E K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2014, 12:49   #1881
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Selam arkadaşlar sorularıma yanıt alamadım ve buan rağmen gene merak ettiklerim var, rica ediyorum yardımcı olun bana lütfen. Dalları budadık tan sonra yeşil yapraklı bitkiler için sıvı besini (CORNUS) marka birürün aldım. Bunu budama işleminden sonra kullansam şuan nisan başındayız yararı olurmu yeni sürgünler vermesine ve de demir eksikliği vs gibi ihtiyaçlarını karşılarmı işe yarar mı? İçeriği Azot: %7.000, Nitrat Azot %1.800 , Amonyak Azotu: 1.200, Üre:%4.000, Fosfor(P205):6.000, Potasyum(K20):6.000, Demir(Fe):%1.000, Magnezyum(Mg):%0.100, Molibden(Mo):%0.005, Çinko(zn):%0.050, Mangan(Mn):%0.050Bakır(Cu):%0.050, Bor(B):%0.020 <<<<< Sanırım bu besinin içinde iz elementleri var değil mi ? Ben ilk kez bir ağaç yetiştiriyorum ve ilk kez böyle bitki sitesine üye oluyorum ve siteyi nasıl kullanacağımı bazı şeyleri nasıl takip edeceğimi pek bilemiyorum sizleri tekrar tekrar yorduğum için özür dilerim yardım lütfen

YeniBON beğendi.
Eski 11-04-2014, 13:37   #1882
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Selamlar , Şimdide Kumkuatı mın budama öncesi ve sonrası resimlerini bırakayım gözlemlerinizi ve doğrularımı yanlışlarımı belirtmeniz için bekliyorum şimdiden teşekkürler..
Eklediğim ilk 2 fotoğraf aldığım haliyle olan resimleri son3 fotoğrafta budanmış hali

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
Eski 11-04-2014, 13:45   #1883
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Buda söylediğim yanındaki en kalın dalındaki sorun ne olduğunu bilemediğim ve kökünden onuda budadım ve resmini bırakıyorum

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
Eski 11-04-2014, 21:13   #1884
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ç İ Ç E K Mesajı Göster
Merhabalar, bu sene ilk kez gördüğüm ve görür görmez aşık olduğum bir fidan ağaç bitki Kumkuat 1 tanede ben edindim aldığımda üzerinde 13 olgun meyve 1 tane sarı meyvesi ve 1 tanede mis minicik yeşil bir meyvesi vardı..Antalya da Peysaj cıdan aldım ve bana şeker gübresi ayda bir sefer kullanmamı söyledi, şeker gübresi içeriğinde ne var bilmiyorum , iz elementleri nelerdir bilmiyorum bunlar hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum. Ve 1 ay kadar sonra bazı yaprakların yeşil ve sarılı oduğunu gördüm ve bazı yapraklarda da minik benekler gördüğüm yaprakları koparıp attım evde doğal yaprak ilaçları olan kırmızı biberli bi karışım denedim ama pek işe yaramadı sanıyorum, ve ayrıca güçlü bir yan dalının tam ortasındada kahverengilik vardı, Günlerdir bu ağaç ile ilgili tüm yazıları okumama rağmen kafam karışık hala.. Neyse bugün budamaya karar verdim , ve tüm dalları baya budadım, güçlü ve yarası olan o dalı kökünden budadım budamadan sonra hiç birşey sürmedim balkonda güneş gören güneydoğu kısmında duruyor. Asıl merak ettiğim budama sonra yeni sürgünler ne zaman çıkar ve bu yıl çiçek açar mı , meyve verir mi? Bilgilendirirseniz sevinirim..
Merhabalar,

Öncelikle kamkatınız hayırlı olsun. Bahsettiğiniz sorun (yapraklarda sarılık) muhtemelen demir eksikliğinden kaynaklanıyordur. Yapraklarında yapışkanlık vb. şeyler var mı bilmiyorum ama eğer varsa ilaç kullanmanız gerekir. Merak ettiğiniz diğer konu yeni sürgünler bundan sonra çıkar meraklanmayın. Kamkatların Temmuz veya Ağustos ayında çiçeklendiğini bir yerde okumuştum. Eğer üzerinde meyvesi varsa onları tüketirseniz bu sene tekrar çiçek açar, eğer koparmazsanız üzerinde 1 yıl meyveleri muhafaza ettiğini öğrendim. Ben de 1 ay önce internetten sipariş verip aldım, benimkilerinde üzerinde meyveleri vardı, onları kopardım ve baktım ki yeni yaprak sürgünleri başlamış ve çok sevindim. Şimdi Temmuz-Ağustos ayını dört gözle bekliyorum.

YeniBON beğendi.
Yağmurcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2014, 21:57   #1885
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Yağmurcan ilginize ve açıklamalarınıza teşekkür ederim. Yapraklarda yapışkanlık yok fakat sitede okuduğum evde yapılan arap sabunlu bir tarifle bazı asalakların yok edilebileceğini öğrendim onu uyguladım. Ve sıvı besin 1 kez uyguladım ne aralıkla uygulamam gerek bilemiyorum.. Yeni buda dığım için ters bi etkimi olur iyi mi olur bilemiyorum. Ve eğer çiçek açarsa ilk kez göreceğim için bende sabırsızlıkla bekliyorum.

Yağmurcan beğendi.
Eski 11-04-2014, 22:03   #1886
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Demir eksikliğinden dolayı paslı çivi saksı nıza batırın diye okumuştum onuda yaptım ve ağacımın aldığım hali ve budan mış haliyle resimlerini yükledim ki budama işlemini doğrumu yoksa çok fazla mı yapmışım yorum bekledim ama sizden başka kimse bir şey yazmadı, Budama sonrası bakımı ile alakalı sitede herhangi bir yazı ya da sorun , yorum bulamadım bu konuda destek olacak arkadaşları yardıma bekliyorum

Düzenleyen Ç İ Ç E K : 16-04-2014 saat 11:17
Eski 11-04-2014, 22:27   #1887
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Sayın çiçek turunçgiller konusunda acemiyim sorularınıza cevabım yok ancak bitki yetiştirmek sabır ve tecrübe işidir biraz sabırlı olursanız her derdinize ilaç olacaktır

In God We Trust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 00:28   #1888
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Sayın In God We Trust haklısınız fakat bitkiler fidanlar üzerinde işlem yaparken hem öğrenmek hem uygulamak hemde işlem zamanlarını kaçırmamak istediğim için sabırsız göründüm galiba ve çok sevdiğim fidanımı kaybetmek istemediğimden dir.. Hepimize bol çiçekli meyveli kumkuatlı günler dilerim..

Yağmurcan beğendi.
Eski 12-04-2014, 12:21   #1889
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ç İ Ç E K Mesajı Göster
Yağmurcan ilginize ve açıklamalarınıza teşekkür ederim. Yapraklarda yapışkanlık yok fakat sitede okuduğum evde yapılan arap sabunlu bir tarifle bazı asalakların yok edilebileceğini öğrendim onu uyguladım. Ve sıvı besin 1 kez uyguladım ne aralıkla uygulamam gerek bilemiyorum.. Yeni buda dığım için ters bi etkimi olur iyi mi olur bilemiyorum. Ve eğer çiçek açarsa ilk kez göreceğim için bende sabırsızlıkla bekliyorum.
Zamana bırakmak en iyisi olacak sanırım, kolay gelsin diyeyim ve gelişmelerden haberdar etmenizi bekliyoruz.

Yağmurcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 12:47   #1890
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Nete geldiğimde mutlaka siteye giriş yapıyor ve yorumları takip etmeye çalışıyorum gelişmelerden haberdar ederim mutlaka teşekkürler Yağmucan hanım

Yağmurcan ve YeniBON beğendi.

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024