agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-12-2014, 21:17   #2161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2014
sayın dostça, cevabınız için çok teşekkür ederim. demir eksikliği ve diğer element ve mineraller için kimyasal maddeler dışında doğal çözümler yok mudur?

umutska Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2014, 21:20   #2162
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Demir eksikliği için bitkinizin toprağına paslı çiviler batırabilirsiniz.Diğer minareller içinse yanmış hayvan gübresi ve solucan gübresi kullanabilirsiniz

Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 15:47   #2163
Yeni Üye

bin453's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2014
Arkadaşlar kamkatım konusun da yardmcı olurmusunuz yaprakları içe doğru büzük,sararmalar var ve bir kaç yaprakta yarım yarım.Ne yapmalıyım?İşte fotoğrafları.

Eklenen Resimler

bin453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2014, 08:17   #2164
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Günaydın, bitkinizde asalak gözle görünmeyecek düzeyde zararlı var sanırım, yaprakların yenmiş olması ve yaprak üzerinde lekeli görünüm onu anımsatıyor. İlaçlamanız veya arap sabunlu su yapıp 2 cm'lik küçük bir boya fırçasıyla yapraklarını üstten ve alttan elinizin desteği ile yıkamanız, biraz ugraştırmakla birlikte sorunu çözecektir. Toprağına karıştıracağınız yanmış gübre bitkiye destek olacak kendisini toparlamasını sağlayacak.

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2014, 08:41   #2165
Yeni Üye

bin453's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2014
Deneyeceğim sağolun.

bin453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2014, 17:14   #2166
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2014
Kumkatımıza yardım !!

herkese merhaba. fotolarda göründüğü gibi kumkatımız yapraklarını döktü. geçen yıl mersin'de hiçbir sorunu yoktu. 2 ay önce düzceye getirmek zorunda kaldım. burada un biti olduğunu farkettim. sanırım mersindeyken olmuş. zeytinyağı-sarımsak-arap sabunu karışımı yapıp 2şer gün arayla 3 kez fısfısla sıktık. sonra da ıslak mendille tek tek temizledik. havalar soğuk olduğu için içeri aldım. 1 aydır içeride duruyor. içeriye aldıktan sonra tüm yapraklarını döktü neredeyse. meyveleri sararmaya devam ediyor. ne yapmalıyız? dün bitki besini verdik.

Eklenen Resimler

erkanboz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2014, 14:03   #2167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2014
Arkadaşlar kamkatim konusunda yardıma ihtiyacım var. Önce sararip yapraklarını dökmeye başladı yaprakların uclari da kuru beni asıl endişelendiren ise dalların en uclari kurumaya başladı. Altindan çıkan yeni sürgün sağlıklı görünüyor fakat genel durumu hiç iyi görünmüyor ne yapabilirim yardımcı olun lutfen. Eski ve yeni fotoğraflarını da koyacağım.

sevdam beğendi.
nur gul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2014, 14:26   #2168
Yeni Üye

İlk fotoğraf eski hali 12 aralıkta çekilmiş diğerleri şu anki durumu

Eklenen Resimler

Milla ve sevdam beğendi.
Eski 27-12-2014, 17:05   #2169
Yeni Üye

Bizdeki durum da aynı ama bizim neredeyse hiç yaprak kalmadı. Umarım bir hayırsever çıkar da bu durum hakkında bilgi verip kumkatlarımız ölmeden kurtarabiliriz !

Eski 27-12-2014, 17:21   #2170
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2009
Kumkuatlariniza tropiksera.com da mutlukutlu arkadasimizin sivi olarak sattigi bitki besin gubresini kullanin cok faydasini goreceksiniz ben kendi kumkuatimda kullandim demir eksikligi vb eksikligi giderdi kumkuatim daha uzun omurlu oldu bol meyve verdi herkeze tavsiye ederim

Düzenleyen dussokagi : 27-12-2014 saat 20:29
dussokagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2014, 10:17   #2171
Ağaç Dostu

Merhaba arkadaşlar,
Kamkatınız ağaç türü olduğu için yer değişimi durumlarında ve soğuk nedeni ile içeriye alma durumunda hava ve yer değişimi olması nedeni ile duraksamaya girecek ve bazı yapraklarını veya bütün yapraklarını dökecektir.Bence hiç üzülmeyin ve sararan yapraklarını toplayıp kurulayan dal uçlarını temiz bir makas ile kesin. İsterseniz şekillendirme budaması da yapabilirsiniz.Yaprakları olmadığı veya çok az olduğu için sulamasını azaltın gübreleme yapmayın kendi haline bırakın bir müddet sonra kendine gelecek , canlanmaya ve yaprak dal çıkarmaya başlayacak o zaman sıvı gübre takviyesi veya yanmış doğal gübre kullanabilirsiniz, kendini toparlayacak coşacak ve bolca çiçeklenme yapacaktır.

Düzenleyen dostca : 28-12-2014 saat 13:16
Eski 28-12-2014, 10:57   #2172
Yeni Üye

Talking

Yardımcı olduğumuz için teşekkür ederim bu forum çok ilgili umarım bir an önce düzelir 🙏

sevdam beğendi.
Eski 28-12-2014, 15:49   #2173
Ağaç Dostu

şimdi gübre verilmesi yanlış şubat sonu mart başı gübreleme yapmanız gerekir şuan atılan gübre bitkiye faydası olmayacaktır bitkilerin gelişme zamanlarında verilirse daha yararlı olur kumkuatlar geç çiçek veriyor vede kumkuatlarınızın yerini değiştirmeyin strese girip yaprak dökerler çok gübre vermek çok meyve verecek anlamınada gelmez bitkiyi öldürebilir

Düzenleyen dussokagi : 28-12-2014 saat 17:26
Eski 28-12-2014, 17:49   #2174
Yeni Üye

teşekkürler yardımlarınız için. Şimdilik sadece bekliyoruz o zaman.

Eski 31-12-2014, 21:58   #2175
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2014
Arkadaşlar Selamlar,

İlk önce bu güzel konuya destek olan herkese tek tek teşekkürler. Sayenizde kamkat sevdim ve büyüttüm meyvelerini yedim.

3 adet kamkatım var.
ikisi 3 yaşında biri 5 yaşında. Artık saksılarını değiştirmek istiyorum. Benim için önemli oldukları için işlem öncesi önerilerinize ihtiyacım var.

- Nasıl bir toprak karışımı hazırlamalıyım, Ankarada nereden alabilirim ?
- Hangi ay bu işi yapmam daha sağlıklı olur ?
- Toprağa destek için almam gereken ürünler nelerdir ? demir fosfat gübre vs.
- Bazı dalları budamak istiyorum, ama daha önce hiç yapmadım. Budamanın zamanı ve sonrasında bunana yerle mudahale etmem gerkir mi ? ilaç ile vs...

Kısacası bana biraz tecrübenizle güvende ettirmenizi rica ediyorum.

Ke®eM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2015, 13:43   #2176
Ağaç Dostu

Merhaba; evdeki kamkatlardan bir tanesi, üzerindeki meyvelar iyice rengini aldı gelip geçtikce hasat ediliyor.. 10 tane kadar meyvesini kaybetmiş hali..

Eklenen Resimler

Eski 01-01-2015, 13:56   #2177
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ke®eM Mesajı Göster
Arkadaşlar Selamlar,

İlk önce bu güzel konuya destek olan herkese tek tek teşekkürler. Sayenizde kamkat sevdim ve büyüttüm meyvelerini yedim.

3 adet kamkatım var.
ikisi 3 yaşında biri 5 yaşında. Artık saksılarını değiştirmek istiyorum. Benim için önemli oldukları için işlem öncesi önerilerinize ihtiyacım var.

- Nasıl bir toprak karışımı hazırlamalıyım, Ankarada nereden alabilirim ?
- Hangi ay bu işi yapmam daha sağlıklı olur ?
- Toprağa destek için almam gereken ürünler nelerdir ? demir fosfat gübre vs.
- Bazı dalları budamak istiyorum, ama daha önce hiç yapmadım. Budamanın zamanı ve sonrasında bunana yerle mudahale etmem gerkir mi ? ilaç ile vs...

Kısacası bana biraz tecrübenizle güvende ettirmenizi rica ediyorum.

merhaba size burada yardım etmek isterim kumkuatlarınızın saksılarını değiştirmek istiyorsunuz anladığım kadarı ile kumkuatlarınız iç mekandamı dış mekandamı onu önce öğrenmek istiyorum eğer iç mekanda ise değişim yapabilirsiniz size önerim yeni koyacağınız toprak 4 karışım toprak internettede mevcuttur satılıyor onun içerisinde yanmış hayvan gübreside mevcuttur tekrar almanıza gerek yoktur eğer kumkuatınız iç mekanda ise bu ayda değiştirebilirsiniz ama köklerine zarar vermeden birde eski saksınızın 1 büyüğünü almanız lazım kendi toprağını kalıp olarak çıkarıp köklerinin hava almamasına dikat ediniz çıkardıktan sonra 4 karışım toprak eklerseniz daha iyi olur eğer dış mekanda ise kumkuatınız mart ayının başı ortasına doğru dediğim gibi yapabilirsiniz 4 karışım toprağı internette satışı var daha önce forumlarda okuduysanız tropiksera.com da mutlukutlu arkadaşımızın sattığı sıvı besin maddesi var gübre olarak onu kullanırsanız çok faydasını göreceksiniz ilaçlama ise çok zor durumda kalmadığınız sürece ilaçlama yapmayı tavsiye ediyoruz kumkuatlarda yaprak biti ve kırmızı örümcek oluyor eğer yapraklarda olursa o zaman sizlere yardımcı olurum

Eski 01-01-2015, 19:06   #2178
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-07-2014
Antalya batem den aldim ancak hiç meyve vermedi.

Eklenen Resimler

bozo3726 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2015, 23:24   #2179
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dussokagi Mesajı Göster
merhaba size burada yardım etmek isterim kumkuatlarınızın saksılarını değiştirmek istiyorsunuz anladığım kadarı ile kumkuatlarınız iç mekandamı dış mekandamı onu önce öğrenmek istiyorum eğer iç mekanda ise değişim yapabilirsiniz size önerim yeni koyacağınız toprak 4 karışım toprak internettede mevcuttur satılıyor onun içerisinde yanmış hayvan gübreside mevcuttur tekrar almanıza gerek yoktur eğer kumkuatınız iç mekanda ise bu ayda değiştirebilirsiniz ama köklerine zarar vermeden birde eski saksınızın 1 büyüğünü almanız lazım kendi toprağını kalıp olarak çıkarıp köklerinin hava almamasına dikat ediniz çıkardıktan sonra 4 karışım toprak eklerseniz daha iyi olur eğer dış mekanda ise kumkuatınız mart ayının başı ortasına doğru dediğim gibi yapabilirsiniz 4 karışım toprağı internette satışı var daha önce forumlarda okuduysanız tropiksera.com da mutlukutlu arkadaşımızın sattığı sıvı besin maddesi var gübre olarak onu kullanırsanız çok faydasını göreceksiniz ilaçlama ise çok zor durumda kalmadığınız sürece ilaçlama yapmayı tavsiye ediyoruz kumkuatlarda yaprak biti ve kırmızı örümcek oluyor eğer yapraklarda olursa o zaman sizlere yardımcı olurum
Teşekkür ettim hocam,

Şimdilik salonda kapalı alandalar. Değişim için toprağı temin edeyim.

Eski 02-01-2015, 23:38   #2180
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2014
Kerem kardeş bence sen bu konuyu baştan oku çok yararlı bilgiler edinirsin

KASIM10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2015, 13:56   #2181
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2012
Kumkat ve Guava gibi soğuk toleransı düşük bitkileri tüm yıl boyunca strese sokmadan, gelişiminde duraksamalar yaşatmadan büyütmenin en doğru yolu onları dışarıda korumak, yani serada büyütmek. Sera ortamı sağlanılamıyorsa eve havalar çok soğumadan yani evle dış ortamın ısısının eşit sıcaklıklarda olduğu dönemde alınmalı. Bu en azından sıcaklık farkı stresini önler. Eve alınan bitki en iyi ihtimalle cam arkasında olacağından ışık azlığından dolayıda duraklama dönemine girecektir. Radyatörlerin yanı evin en kuru alanı olacağından ve direk ısı dalgası yaydığından yakınında bulunan nem seven kumkat ve guavanın yapraklarını dökmesine neden olacaktır, hatta dallarıda kuruyacak, büyüme döneminde gerçekleşen vejetatif büyümeyi heba ettirecektir. Daha da kötüsü olabilir, kumkatınız ya da guavanızı tamamen kaybedebilirsiniz. Sera kuracak bahçeniz yoksa size evinizin güney cephesine kurmak şartıyla balkon serası almanızı ya da yapmanızı öneririm.

Spirulina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2015, 17:05   #2182
Ağaç Dostu

evin balkonu kapalı ise güneş görüyorsa güney cephesi ise kumkuat için yeterli bizde zaten gidip sobanın yanına koyun demiyoruz dışarıda bahçede - derecenin altına düşünce soğuktanda ölebilir kumkuatlarda yer değiştirmek strese sokup gelişmesinide etkiler

Eski 04-01-2015, 10:20   #2183
Yeni Üye

Selamlar tekrar,

Ben formun tamamını çok önceleri okumuş sonrasında da zaman zaman takip edebilmiştim. ama tekrar okuyacak vaktim olmuyor. Gece gündüz çalışan birisi olarak.
Sizden ricam karma toprağın içeriğini ve oranlarını yazarsanız gidip kendim temin etmek istiyorum. Bazı sayfalarda yazıyordu ama hızlıca baktım göremedim.

Yardımcı olmak isterseniz çok sevinirim.

Eski 11-01-2015, 23:06   #2184
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
kamkat dış mekan bitkisi olduğundan soğuklaması gereken bitkidir.
1. ve 2. resim 6.1.2015. günü.(-4 derece)
alttaki resim 10.1.2015 gününe ait.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2015, 12:29   #2185
Yeni Üye

Arkadaşlar ben daha önce de yazmıştım kamkatim neden anlamadığım şekilde kuruyordu hala kurumaya devam ediyor. Sanırım problemler artık ortada ancak nedenini anlayamadım yardımcı olur musunuz lutfen? Yapraklarda yapışkan sivilar, dallar arası ağlar, yaprak altlarında kahverengi kabuk gibi şeyler var ve hala uclarindan kuruyor.

Eklenen Resimler

sevdam beğendi.
Eski 17-01-2015, 08:05   #2186
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Kurumasını bilmem ama, kabuklu bit görülüyor.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2015, 17:18   #2187
Yeni Üye

Peki çözümü var mi ne yapabilirim?

sevdam beğendi.
Eski 18-01-2015, 11:35   #2188
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2015
Uzun süredir Kumkuat almak istememe rağmen yaklaşık bir ay kadar önce istediğim büyüklükte bir tane bulup aldım. Tam olarak yaşını bilmiyorum ama aldığım ağaç bayağı büyükçe(geçmişte pek bu tür işlerde başarılı olamadığım için kendini kurtarmış bir ağaç almak istedim.) Aldığım gün kendisine uygun bir saksıya koydurup bana verdiler ve evde oturma odasına koydum. Ben ağacımı evin içerisinde gözümün önünde büyütmek istiyorum. Ama anladığım kadarıyla soğuğa dayanıklı olduğu için genelde balkonda büyütülüyor. Bir de yer değişikliklerinde ağacın olumsuz etkilendiğini söylemişsiniz. Benim ağacım da yaprak dökmeye başladı ve bundan olduğunu düşünüyorum. Yaklaşık ne kadar sürede yeni yerine alışıyor. Tam olarak ev içerisinde nerede yetiştirmeliyim. Yerini hiç değiştirmemeli miyim? bunları merak ediyorum. Birde toprak suladıkça aşağı inmeye başladı. Üzerine toprak ilavesi yapmak istiyorum. Özellikle birşeye dikkat etmeli miyim? Bilgili arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim. Herkese saygılar?

excalybor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2015, 17:04   #2189
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nur gul Mesajı Göster
Peki çözümü var mi ne yapabilirim?
Bitki tek olduğu için ilaç- yağ almaya değmez. Bir bıçak ucu ile bitkiye zarar vermeden gövde ve yapraklardaki görebildiğiniz kahverengi veya gri oluşumları kazıyın. Sert bir yerde ezince ne temizlediğinizi anlarsınız. Selamlar.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2015, 17:55   #2190
Ağaç Dostu

Merhaba,su püskürtme fısfısınızın içine bir kaşık dolusu sıvı sabun veya arap sabunu koyup saksının toprak yüzeyini naylon ile kapattıktan sonra yaprakları ve dalları elinizin yardımı ile su püskürterek yıkayınız, üzerindeki unlu bitlerden ve yapışkanlı sıvılardan arındırınız, ara ara yapmanız bitkiyi kendine getirecektir..

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024