agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-01-2015, 19:09   #2191
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2009
lütfen insanlara bilip bilmeden yanlış bilgi vermeyelim kabuklu bit unlu bit yaprak bitleri arap sabunu ile ölmez bu saydıklarım lavralarını (yumurtalarını) kışın toprakta kalıyor ve ilkbaharda havaların ısınması ile bitkide yaşamını sürdürüyor siz ne yaparsanız yapın ilaç kullanmanız lazım o kahverengi kurumada dallarda mantari hastalık **** kök çürüklüğünden olabilir

KIRMIZI VE SARI KABUKLU BİTLER
Turunçgillerin meyve, yaprak, sürgün, dal ve gövdelerinde emgi yaparak beslenen kahverengimsi, kırmızı veya sarımsı kahverengi renkte, toplu iğne başı büyüklüğünde olan ve sabit halde yaşayan böceklerdir. Bu böcekler iklim koşullarına bağlı olarak yılda 3-4 kez döl verirler. İlk hareketli larvalar Akdeniz ve Ege bölgesinde mayıs, Karadeniz bölgesinde Haziran ayından itibaren görülmeye başlar ve bu dönemden sonra kabuklu bitler bahçede oldukça yoğun olarak bulunurlar. Bu kabuklu bitler turunçgillerin meyve, yaprak, sürgün, dal ve gövdelerinde bitki özsuyunu emerler. Bu nedenle meyveler küçük kalır, yapraklarda bulunduğu yerlerde klorofil oluşamaz, gözenekleri kapattığı için özümlemeye engel olur ve çok ileri zararlanma durumunda dalları hatta ağacı tamamen kurutabilirler. Tavsiye dışı ilaç uygulamalarının yoğun olarak yapıldığı bahçelerde söz konusu zararlıların arttığı görülür. Gerekli kültürel önlemlerin alınması ve bu zararlılarla mücadelede başarıyı arttırır. Zararlının varlığı ve yoğunluğu kışın yapraklarda, ilkbaharda fındık büyüklüğüne ulaşan meyvelerde, sürgün veya yapraklarda, daha ileri dönemlerde ise iri meyvelerde yapılan kontrollerle belirlenerek, mücadele zamanına karar verilir. Kabuklu bit mücadelesinde aralık şubat ayları arasında ağaçlar meyvesizken yazlık beyaz yağlarla yapılacak bir kış ilaçlaması yazın oluşacak zararlıların azaltılması açısından çok önemlidir. Birinci ve ikinci dönemlerinin çoğunlukta olduğu mayıs sonu, haziran başında yine yazlık beyaz yağlarla bir ilaçlama yapılmalıdır. Kontrollere devam edilerek gerekirse 25-30 gün sonra ilaçlama tekrarlanmalıdır. Yazlık beyaz yağ uygulamasından hemen önce veya sonra bahçe sulanmalı ve gölgede 32 derecenin üzerindeki sıcaklarda ilaçlamaya ara verilmelidir.

UNLU BİT
Unlu bitler uzunca, oval biçimde olup, bazen tek başına, çoğunlukla da koloni halinde; çanak yaprakların altında, bitişik meyve ve yaprak aralarında, göbekli portakallarda göbek kısımlarında bulunurlar. Zararlı kışı, çoğunlukla gövde çatlakları arasında geçirir. Mayıs ayı başlarından itibaren meyve çanak yaprağı arasına giren zararlı, boğaz kısmından meyveye giden besini emerek meyvenin zayıf kalmasına ve dökülmesine neden olur. Çıkardıkları tatlı maddeler üzerinde fumajin mantarları gelişerek ağaçlar isli bir görünüm alır. Turunçgil bahçelerinde unlu bitle beslenen çok sayıda doğal düşman bulunur. Bunlar geniş etkili böcek öldürücü ilaçların kullanılmadığı ve kültürel önlemlerin yerine getirildiği bahçelerde önemli bir baskı unsuru olabilir. Zararlının mücadelesi için bahçe Mayıs ayından itibaren her ayın ilk ve son yarılarında kontrol edilir. Mayıs ayının son yarısında yüzde 5, Haziran ayının son yarısında yüzde 8, Temmuz ayının son yarısında yüzde 20 oranında ağaç ve meyve bu zararlıyla bulaşıksa mevcut doğal düşmanlar unlu biti kontrol etmeye yeterli değil demektir. Bu durumda böcek üretme merkezlerinde üretilen parazit ve preditör böceklerin salınması gerekir. Parazit ve preditörlerin bahçede başarılı olabilmesi için bunların faaliyetine engel olabilen karıncalarla iyi bir mücadele yapılması da büyük yarar sağlar.

sevilgzm beğendi.
dussokagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2015, 12:59   #2192
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2014
Teşekkür ederim yardimlariniz için şimdi o bitleri mekanik yolla temizleyip ardından yazlik beyaz yag ilaclamasi yapmayı düşünüyorum doğru bir yaklasim mi olur? Kurumanın mantardan olduğunu düşündünüz bunun için antiparazitiği diğer ilaclamadan en az kaç gün sonra yapmalıyım? Şu an bitkimde meyve yok zaten bu sene vermese de sorun etmeyeceğim bitki kendine gelsin yeterli benim için. Ayrıca toprakta larva kalıyorsa saksı değişimi uygun olur mu?

sevdam beğendi.
nur gul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2015, 13:16   #2193
Yeni Üye

Şu anda baktım fakat yazlik yagin düşük volumluleri var mi acaba? Internette gordugum kadarıyla litrelerce satiliyor.

Eski 19-01-2015, 19:37   #2194
Ağaç Dostu

mekanik yolla temizlemeyemezsiniz çok zor yaprak biti ilacı alıp kullanmanı lazım 1 gün ara ile ilaçlama yapabilirsiniz toprakta lavra için yaprak biti ilacını biraz toprağa püskürtürsünüz saksı değişimine gerek kalmaz

Eski 19-01-2015, 22:38   #2195
Yeni Üye

Bugün mekanik olarak temizledim 2 saat kadar ancak dediğiniz gibi tam anlamıyla temizlenmiş olsa dahi toprakta larvasi da vardır. Ancak nerede bulabilirim ilacı onu bilemedim internette gördüklerim 17 lt ilaç çok fazla küçük formları satiliyor mu ya da ankaradayim cicekcilerden vs temin edebilir miyim? İlgilendiğiniz için çok çok teşekkür ederim.🙏

Eski 21-01-2015, 17:14   #2196
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi excalybor Mesajı Göster
Uzun süredir Kumkuat almak istememe rağmen yaklaşık bir ay kadar önce istediğim büyüklükte bir tane bulup aldım. Tam olarak yaşını bilmiyorum ama aldığım ağaç bayağı büyükçe(geçmişte pek bu tür işlerde başarılı olamadığım için kendini kurtarmış bir ağaç almak istedim.) Aldığım gün kendisine uygun bir saksıya koydurup bana verdiler ve evde oturma odasına koydum. Ben ağacımı evin içerisinde gözümün önünde büyütmek istiyorum. Ama anladığım kadarıyla soğuğa dayanıklı olduğu için genelde balkonda büyütülüyor. Bir de yer değişikliklerinde ağacın olumsuz etkilendiğini söylemişsiniz. Benim ağacım da yaprak dökmeye başladı ve bundan olduğunu düşünüyorum. Yaklaşık ne kadar sürede yeni yerine alışıyor. Tam olarak ev içerisinde nerede yetiştirmeliyim. Yerini hiç değiştirmemeli miyim? bunları merak ediyorum. Birde toprak suladıkça aşağı inmeye başladı. Üzerine toprak ilavesi yapmak istiyorum. Özellikle birşeye dikkat etmeli miyim? Bilgili arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim. Herkese saygılar
Arkadaşlar ağacım sürekli yaprak döküyor. Yardımcı olabilecek kimse var mı?

excalybor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2015, 20:47   #2197
Yeni Üye

Arkadaşlar yazdıklarıma hiç cevap alamadım. Şimdide ağacımın 3 dalı kurumaya başladı ucundan bu dallara ne yapmalıyım da diğer kısımlara bulaşmasa?

Eski 24-01-2015, 22:39   #2198
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Ağacı aldığınızda belki yeni sökümdü de sonradan böyle bir gerileme başladı belki. veya saksıya dikerken yanlış materyaller ve aşırı gübre kullanımı olabilir. Veya siz altına tabak koydunuz ve sürekli sulayıp boğdunuz.

Kısaca kumkuatı aldığınız yere sorsaydınız konuya vakıf oldukları için işiniz daha kolay olurdu.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi excalybor Mesajı Göster
Arkadaşlar yazdıklarıma hiç cevap alamadım. Şimdide ağacımın 3 dalı kurumaya başladı ucundan bu dallara ne yapmalıyım da diğer kısımlara bulaşmasa?

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 01:42   #2199
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Ağacı aldığınızda belki yeni sökümdü de sonradan böyle bir gerileme başladı belki. veya saksıya dikerken yanlış materyaller ve aşırı gübre kullanımı olabilir. Veya siz altına tabak koydunuz ve sürekli sulayıp boğdunuz.

Kısaca kumkuatı aldığınız yere sorsaydınız konuya vakıf oldukları için işiniz daha kolay olurdu.
Öncelikle cevapladığınız için teşekkür ederim. Dikim yaparken kendi topraklarından kullandılar ne kadar gübreli olduğunu bilmiyorum. Ağacı da içeride tuttum ve haftada bir suladım. Bu dal kurumasına karşı kuruyan dalları kopartmalımıyım bırakmalımıyım. Ağacımın üzerinde hala 20-30 civarı meyvesi var. Alırken sordum bazı şeyler ama net bir bilgi de alamadım bakımı hakkında...

Eski 25-01-2015, 10:01   #2200
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Şu anda iyi bakmaktan başka bir şey yapmayın, kuruyan dalları kesmek çok önemli değil. Kuruyan dalları kesseniz bile kuruma ve geri çekilme devam ediyorsa problemi engellemiş olmazsınız. Bırakın kendi haline, kuruma durunca kesersiniz, rahatsız ediyorsa şimdiden kesmenizde mahsur yok.

Bakımı konusunda bu başlıktaki geçmiş mesajları göz atarsanız size yardımcı olacak yorumlara rastlarsınız.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 11:09   #2201
Yeni Üye

Şimdilik gündüzleri balkona çıkartıp akşamları içeri alarak bir süreç izlemeyi düşünüyorum. Sulamayı da azaltacağım. Toprağı kurumadan su vermeyeceğim. Gübre konusunda yeni toprak gübreli olabilir. Ondan dolayı ilave birşeyler daha ekleyerek bitkiyi zorlamayayım. Hem saksıya dikildi, hem de ortam değiştirdi bundan dolayı strese girdi herhalde. Bekleyelim bakalım.

Eski 26-01-2015, 16:56   #2202
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2012
arkadaşlar bende sizler gibi bir kamkat sever olarak aranıza katıldım.yorumlarınızdan oldukça güzel bilgiler aldım. fidanlarım 2-3 yaşında.e-kamtak.comdan aldım. sahibide ilgili bir arkadaş.bugun bahçe toprağı, torf ve perlit ile karışım yapıp yeni saksılarına alacağım.benim sıkıntım Ankarada olmam ve evimin çok az güneş alması.gerçi zonguldakta bir arkadaş kar altında bakmış o bana cesaret veriyor ama fidanları aldığım Hasan bey dondan korumam gerektiğini söyledi. şu an havalar iyi gitsede cam balkonda bile don yapabilir diye petekleri kapalı salonuma camın önüne koydum. 8-9 derece sıcaklık ölçtüm orda.umarım ilkbahara kadar sorunsuz bakabilirm.havalar ısınınca zaten cam balkona alıcam.2 yaşındakinin üzerinde epey bir meyve var.meyveden dalları bükülmüş, çıta ile destekleyip, son fotoları siz dostlarla paylaşırım.ayrıca ben evde bakacağım için bodur ağaç istiyorum.bu konuda tecrübeli arkadaşların tavsiyelerini rica ediyorum.Saygılar.
vv

sihirbaz21 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2015, 12:25   #2203
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Bende 2 adet kamkat var. Ankaradayım, hava soğukluğu -3 ler den daha aşağı düşmediği sürece dışarıda bırakabilirsiniz, daha düşecek zamanlarda da cam balkona alarak ısıyı daha yüksek tutma imkanınız olur. Salon iyi olmakla beraber ışık konusunda sıkıntı yaratacaktır. Bunlar ağaç kökenli olduğu için bazı ağaçların meyve tutumu yapabilmesi için belli oranda ve sürede soğuk ortamda bulunması gerekmekte olduğunu okumuştum.

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2015, 01:11   #2204
Yeni Üye

erdemreyyan's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2014
arkadaşlar merhaba bende güzel bi calamondil var aşı dan ayırcam havayi köklendirme düşünü yorum turunç zor tutarmış hiç denemedim deneyen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

erdemreyyan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2015, 19:21   #2205
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2014
acil yardım

arkadaşlar merhaba yaklaşık 3 ay önce istanbulda çiçek fuarından almış olduğum kamkatım ölüyor fotolar aşağıda yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen pazuzu : 06-02-2015 saat 19:30 Neden: fotolar çıkmıyor
pazuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2015, 10:34   #2206
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Meyveli iken saksı değişimi mi yaptınız. Eğer öyle işe kökler hasar görmüş veya yeni toprak uyumunu bozmuş. Yaprakları temizleyip suyu kesin gölge bir yere koyup dinlenmeye alın çok az sulayın zamanla kendine gelip yeniden yeşerecektir..

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2015, 10:16   #2207
Ağaç Dostu

bence hiç uğraşmayın yenisini alın

Eski 10-02-2015, 15:43   #2208
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
Bu da ablamın kamkatı .Meyvelerini dökmeye başlayınca , bir yapı marketteki reyon görevlisine danışmış , gübre vermesini tavsiye etmişler . Gübrenin yakıcılığını azaltmak için biraz fazla su verdiğini söyledi .Fotoğrafta görüldüğü gibi dallarda kurumalar başlamış .Meyveli durumdayken gübre verilmeli mi ,ölçüsü ve zamanı konusunda yardımcı olabilir misiniz . teşekkür ederim .

Eklenen Resimler

aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2015, 22:50   #2209
Yeni Üye

Arkadaşlar bu kurumaların uç kurutan hastalığı olma ihtimali var mı?

Eski 10-02-2015, 23:01   #2210
Yeni Üye

http://pho.to/8omvw

Bu linkten fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

aleydi beğendi.
Eski 11-02-2015, 03:02   #2211
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
kamkatlarıma her yıl, saksı üzerinden bir miktar toprağı kökleri incitmeden alıp tekrar bahçe toprağı ilave ediyorum.
nisan gibi 2 çay kaşığı azotlu gübre az miktarda da hayvansal gübre veriyorum.
sulamadan sulamaya yapraklarda oluşabilecek parazitlere karşı basınçlı su püskürtüyorum.(çiçek oluşumundan sonra püskürmüyorum.) ve 10 yıldır da 4 saksı, 4 mevsim dış ortamda.

Eklenen Resimler

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2015, 18:53   #2212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nur gul Mesajı Göster
Bugün mekanik olarak temizledim 2 saat kadar ancak dediğiniz gibi tam anlamıyla temizlenmiş olsa dahi toprakta larvasi da vardır. Ancak nerede bulabilirim ilacı onu bilemedim internette gördüklerim 17 lt ilaç çok fazla küçük formları satiliyor mu ya da ankaradayim cicekcilerden vs temin edebilir miyim? İlgilendiğiniz için çok çok teşekkür ederim.🙏
Aynı sorundan muzdaribim. Acil yazlık yağ bulmam gerek ama ne çiçekçiler de var ne de ufak bir ölçü.
Yardımcı olursanız severim

sevilgzm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2015, 15:44   #2213
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2015
şekillendirme...

Fotoğrafta soldaki benim sağdakiyse internette bulduğum bir kumkuat fotoğrafı şimdi istediğim şey benim kumkuatımı da sağdaki gibi bir forma sokmak bunu nasıl yapabilirim yani şekli oyle olsun istiyorum ama hiç benzemiyor yardımcı olursanız sevinirim

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
cagri84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2015, 16:43   #2214
Yeni Üye

Arkadaşlar kumkuatımı havalar çok soğuyunca balkondan tekrar içeri aldım. Geri dışarı çıkartmayı düşünüyorum. Sizce bu kurumaların uç kurutan hastalığı olma ihtimali var mı?
Ağacımın komple kurumasından endişe ediyorum.

Milla beğendi.
Eski 15-02-2015, 03:28   #2215
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
kuruyan dalları kanserli bir organ gibi kabul edin, ve o dalları hemen kesin.
yaprak ve gövdeyi arada bir su ile fısfısla. torf koyma.mutlaka bahçe toprağı olsun.
soğuklamasından çekinme,kapalı ortama alma .benim 4 adet kamkat,ortalama 10 yıl aşırı sıcaklar hariç,yağmur, kar,don tamamen dış ortamda

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2015, 20:43   #2216
Yeni Üye

Dediğini yaptım arkadaşım. İnşallah kurumaların önüne geçmişimdir.

Eski 23-02-2015, 16:01   #2217
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2015
merhaba arkadaşlar 2ay once 25cm boylarında kumkuat fidanı aldım geldiğinde meyveleri üzerindeydi yedik bakmaya başladık nispeten sıcak ve güneş alan pencere onune koydum ama zamanla yaprakları kuruyup dökülüyor ve şuan dallarıda kurumaya başladı fidanımı kaybetmek istemiyorum ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz.yukarıda excalybor isimli arkadaşın gondrdıgı resımdekı olayın aynısı diyebilirim dışarı çıkarın demişsiniz ben ankarada yaşıyorum şu aralar çok soğuk hava sorun olurmu..

karakartal0684 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2015, 15:30   #2218
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karakartal0684 Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar 2ay once 25cm boylarında kumkuat fidanı aldım geldiğinde meyveleri üzerindeydi yedik bakmaya başladık nispeten sıcak ve güneş alan pencere onune koydum ama zamanla yaprakları kuruyup dökülüyor ve şuan dallarıda kurumaya başladı fidanımı kaybetmek istemiyorum ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz.yukarıda excalybor isimli arkadaşın gondrdıgı resımdekı olayın aynısı diyebilirim dışarı çıkarın demişsiniz ben ankarada yaşıyorum şu aralar çok soğuk hava sorun olurmu..
Arkadaşım yaklaşık 2 hafta önce o kuruyan dalları kestim. Bu dallardan bir kısmını kurumanın başladığı yerin neredeyse 20 25 cm aşağısından kestim. Neredeyse ana gövde üzerinde 3-5 cm bıraktım. Bir tanesinde ise dal çok büyük olması sebebiyle kuruyan 5-6 dalı kuruyan yerin biraz aşağısından kestim.
Ben bu dal kurumasının sebebi uçkurutan hastalığı diye düşündüm ama muhtemelen değil. Uç kurutan hastalığında internette kuruyan yerin 20cm aşağısından kesip aşı macunu ile kestiğiniz yeri kapatın yazıyordu. Bense aşı macunu bulamadığım için pamukla kapatıp normal bantla sardım. Bu uç kurutan hastalığı ağaca yaralı yerlerinden bulaşıyormuş.
Havalar düzelince de balkona koydum kumkuatı. Şimdilik bir sorun yok gibi görünüyor. Pek gündüz inceleyemiyorum çalıştığım için ama. Ağaç kurtulacak herhalde. Bir de anladığım kadarıyla çok sulamamak lazım.

Eski 27-02-2015, 17:14   #2219
Ağaçsever

salvadore-tr's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2010
Arkadaşlar uzun yıllardır kumkat bitkim var bailarda bende yaşatamıyordum ama sonra işin püf noktasını öğrendim kendi yöntemim bu şekilde,
1-Kumkatı bahar ayında alın ve varsa kapalı balkonunuzun ışık alan bir yerine koyun. kapalı balkon yoksa güney cepheli bir balkon olabilir. en son koyabileceğiniz yer ise cam kenarı kaloriferden uzak bir oda tabi bu son tercihiniz olsun
2-Kumkat bitkisinin yerini sık değiştirmeyin ve toprak nemini kaybetmeden su vermeyein. hafifi rüzgarlara ihtiyaç duyar rüzgar almasını sağlayın.
3- Kumkat bitkisini 3-4 ayda bir, yazlık yağ denilen bir ürünle yapraklarının her tarafına gelecek şekilde pulverizasyon yapın. ( akşam üstü yapılması önerilir)
4- ilkbaharda azotlu, yaz başı fosforlu ve sonbahar sonu potasyumlu bitki besini ve demir, bor etkili mineraller verilmeli.
5-İki yılda bir saksısını değiştirip, bilen birisi varsa kök budamasını yapılmalı.

Bu bilgiler kendi gözlem ve araştırmalarım sonucu elde edildi, umarım işinize yarar.

muratt45 beğendi.
salvadore-tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2015, 15:02   #2220
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2012
Kamkat'ın yeni mahsulleri tamam.

Meyveleri topladım, budama işlemi yapacağım.

H.SAHIN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024