agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-11-2016, 14:00   #2431
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2016
Konu şimdi güzelleşiyor biz birde işin bu taraflarını konusalım bu sistem ticarileştirilebilirmi üretimdeki sıkıntılar neler olabilir saygılarımla

erdinc alp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2016, 14:25   #2432
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Burada defalarca yeni kurulan marul seralarini ve kucuk domates seralarinin fotograflari yayinlandi.

Son olarak Trabzon domates serasi ve \samsun-Carsamba marul serasi.

Yayinlayanlarda telefon numaralari vardir, onlarla irtibata gecip bugunlerinden bir fotograf yukleyebilirler. Bu cok basit, vakit almayacak, masrafsiz bir sey, yapilmiyorsa vardir bir nedeni ama ne ?

Kitabi bilgi ile savunmak kolay, tasin altina el koyandan dinlemek lazim.
sn kızıltan ben bursada 2 tane topraksız çilek yapan gördüm geçmişi 10 ay çarsambadaki maruluda izledim oda yaklasık 7aylık bir video benim burada yıllardır bu işe kafa yormuş kişiler 2007 2008 yılından bu yana yüzlerce kişyle tanışmışsınız ve yapılanları gözlemlemişsiniz sizden ricam bu işe gönül verip basarı hikayesi olan arkadaslar varmıdır bunlar kimlerdir paylasırsanız sevinirim 1000 metrekare gibi seralardan bahsediyorum saygılar sunuyorum

Eski 16-11-2016, 15:53   #2433
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Bahsettiginiz seralarin sahipleri 10 ay ve 7 ay sonra hala uretip para kazanabiliyorlarsa soru ve sorun yok ve ben yanilmisim demektir.

Yine yazayim, ben olsam topraksiz serada renkli dolma biber ve kapya biber yetistiririm, fiyati herzaman yuksek. Ama satabilecegim kadar yaparim, araciya mal verecek kadar degil.

Yaninda yetistirme kolayligi ve fiyati nedeniyle, toprakli serada kabak ve fiyat avantaji nedeniyle barbunya fasulye yaparim, yine dogrudan satabilecegim kadar.

Bu arada Sn Ateskaptan`in incir olayini takibe alir kendisiyle karsilikli gorusur ve basarili olursa hic olmazsa seramin 50 m2 sinde denerim, tutarsa, basarili olursa iyi para birakabilir.
Bu tarz uretim tek olacagindan rakipler cikana kadar iyi para birakir. Yinede bir sezon deneme yapmak ve basarili olamama riskini goze almak gerek.

Bunlarin hicbirisinde akansu denen siteme para yatirmam.

Marul icin karar vermek isterseniz bir sekilde Sn Todor a ulasin, Yalova`da size cok yakin ve marulun artisini eksisini ogrenin derim.

Basarilar dilerim.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2016, 18:39   #2434
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili arkadaşlar şu anda marul ve taze soğan çok revaçta. Herkes memnun. Agaclar net üyesi olan arkadaşlarımız kadar üye olmayanlarda var. Todor arkadaşımız neden bu işi bıraktı bilmiyorum ama herkes serasını büyütmek peşinde kim bunlar derseniz bana ulaşın
sizlerle görüştüreyim fikirlerini alın. Kızıltan arkadaşımız her nedense akarsu kültürüne pek sıcak bakmıyor ama marul ve soğan için tercih edilen sistem.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2016, 19:14   #2435
Ağaç Dostu

Sn Tezel sogan (!) ve marul icin basarili olan akarsu-akansu sistemlerinden birkac fotograf ve basari hikayesini size ozel mesaj atmadan aciklamaniz mukunse memnun olurum.

Yer ve kisi ismi vermeden yapmanizda sakinca yoktur herhalde.

Bu seralarin nekadar suredir urettikleri, uretim miktarlari ve surdurulebilir olduklarini anlamamiz icin yaklasik karliliklarini verebilirseniz tadindan yenmez.

Akansu sistemi boru icerisinde yurtdisinda profesyonel kullanimda mi ? Kanal seklinde olan ve gerektiginde kapagi cikarilarak kati ortamda drenaj kullanilanlar haric, delikli boru profesyoneli var mi ? Boyle bir profesyonel uygulama var mi ?

Delikli boru ile sogan bugune kadar izlemek ve okumak nasip olmadi, mumkunse biraz detay verseniz.

Trabzon ve Carsamba dan haberiniz var mi, umarim basari ile ilerliyordur.

Size ulasilirsa basarili olanlarla gorustureceginizi soylemissiniz, neden gizli sakli olacagini anlamadim ama, email ve ya ozel mesaj olarak bildirirseniz hemen kendileri ile irtibata gecerim.

Saygilarimla

Eski 16-11-2016, 20:01   #2436
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2014
Marul ve taze soğan

Merhaba arkadaşlar. Ben yaklaşık uç yıldır bu işlere merak saldim. Talihsizlik ki ilk yıl Kudret hocamla tanisamadim başka arkadaşlarla amatörce uğraştım. Sonra 150 mkare yerde deneme üretimleri yaptım her şey beklediğimizden de iyi oldu geçtiğimiz nisanda deneme uretimlerimize başlamıştık ağustos gibi de 1200 mkare sera inşaasına başladık. Su an 25 bin marul var aramızda büyüme aşamasında haftalık nöbetler halinde ekilmiş. Su bugün de taze soğan için 700 kilo arpacık aldık yarın onların da nöbetleşe dikilecek. Durgun su kültüründe üretim yapıyoruz. Gelmek görmek isteyen gelebilir. Kimse kimsenin nasibini yiyemez. Çok karlı ve bizce gelecek topraksız tarımda. Çalışma devam.

arslanereli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2016, 20:12   #2437
Ağaç Dostu

Merhaba Sn Arslanereli

Kolay gelsin, marullarin verimi ve karliligi ile sogan isinin durumu hakkikda fotograflarla birlikte detay verseniz cok iyi olacak.

Sogan isiini bugune kadar kimse basaramadi sizin neyi farkli yaptiginizi bilsek herkese faydali olur.

Marul isinde karlilik cok onemli, soylemek istedigim su, baska mal yapilsa daha karli olabilirmi, bu sistem uygun sistem mi ?

Bir konu da su, siz durgun su yapmissiniz, bu sekilde marul basaran surekli kar edebilen olmadi ya da az, fotograf yukleseniz ..

Basarilariniz daim olsun, kismetten otesi yok, nasibinizde kimsenin gozu olsa bile yemesine Yaradan izin vermez.

Eski 16-11-2016, 20:44   #2438
Ağaç Dostu

****** bir iki gün önce çektiğim resimleri atayim. Marullarla 35 gün önce tohum attım. Soğanlar iki boy büyükleri 17 günluk küçükler 11 günlük

Eski 16-11-2016, 20:47   #2439
Ağaç Dostu

Resimler pek beceremedim sanirim

Eklenen Resimler

Eski 16-11-2016, 20:53   #2440
Ağaç Dostu

...

Eklenen Resimler

Eski 16-11-2016, 21:08   #2441
Ağaç Dostu

Cok tesekkur ederim.

Dedigim gibi marul, taze yesillikler icin iyi sistem durgun su sistemi ( derinsu ), akansu sistemi hatadir.

Iki sorum olacak, sogan araliklari fazlami yoksa fotograftan mi bana oyle geldi, bir de marul icin tohum/fide, ilk gelisim. buyutme asamalari diyerek straforlarda aralari acarak mi yapiyorsunuz? Yani farkli delik sayilarina sahip asirtma yapilarak seyreklestirilen sistem mi ?

Farkli tarihlerde dikim yaptiginizi yazmistiniz, zaten derinsu sism icin bu lazim. Ornegin her 5 gunde bir fide asirtip havuza eklerken, havuzun diger basindan bir okadar marul hasati yapilacak. Umarim boyle bir proglamli ekim ve hasat vardir, boylece fiyat inince de cijinca da ayni miktar maliniz olacak.

Basaracaksiniz, bence sistem dogru. marul yaninda feslegen ve benzerleri para kazandirir mi ?

Basarilarinizin devami dilek ve dualariyla.

Eski 16-11-2016, 21:18   #2442
Ağaç Dostu

Evet aynen öyle. Her hafta 5000 tohum atıyoruz su an 30 bin oldu dört aşamada. İlk aşama viyol 2 hafta, ikinci aşama araları 10 santim uç hafta bekliyor, üçüncü aşama araları 20 santim ve son aşama araları 25*30 olacak şekilde. Bir taraftan girerken diğer taraftan hasat olacak şekilde. Marulu aktarma işçiliği çıkıyor ama 1200 mkare yerden aylık 20000 marul gibi bir rakama ulaşılıyor marulun buyume alanından çalmadan. Aktarmak iki kişi 5000 marulu bir günde aktarabiliyoruz. Marullarla beraber çeşit çok iyi olur fesleğen roka sogan salatalık biber biz ikinci çeşit olarak soğanı seçtik biraz çalışalım salatalik olacak yeni sera inşallah. Soğanın araları çok açık geldi evet yarın dikeceklerim 5*5 şaşırtmalı. İstense daha sık olabilir ama benim straforum zayıfladığı için daraltamadim. Farklı çözümler üzerinde düşünüyoruz. Daha sık olabilir alanı.

Eski 16-11-2016, 21:39   #2443
Ağaç Dostu

Sn Arslanereli siz bu sistemi iyi arastirarak ve detayli inceleyerek kurmussunuz, basarli olacaksiniz.

Havalandirma nasil ? Tum havuza hava basarak mi, yoksa su devirdaimi yaparken boru icerisinde mi ?

Koklerinde biraz hava olsun derseniz, dikdortgen seklindeki straforlarin altta kalan yuzunde cepecevre 5 cm eninde strafor yapistiridaniz ortadan da bir destek atarak belvermesini engellerseniz olusacak boslukta bir miktar hava temasi ile kok oksijenlenmesi
olacaktir.

Sogan icin delerken, okudugum temel hesap soyle, bir satranc tahtasi gibi dusunun bir dolu bir bos olacak sekilde delin. Arpacik sogan olursa sogan basina sayi olarak verim az olacak ama daha az yer tutunca verim metrekare basina ayni olacak, farki arpaciktan hasat ve temizleme daha kolay ve dolayisiyla ucuz olacak derim.

Eski 17-11-2016, 06:36   #2444
Ağaç Dostu

Evet bizde öyle yapacağız. 60*100 olcusundeki bir strafor üzerine 209 soğan yerleştirilecek daha da konulabilir ama strafor zayıflıyor endişesi ile bu kadar yeterli diyoruz.
Kök oksijenlenmesi işi zaten aktarma zamanları var ayrıca havuzdan havuza aktarmalar var dolayısıyla sorun çıkmıyor.
Havuzlarin hepsinde motor var kendi içinde 20 metrelik hortum ve üzerinde 25 delik actik hortumun ağzı kapalı sadece deliklerden çıkıyor ve karışıyor havuz. Hem besin hem de şu kendi içinde karışıyor.

Eski 17-11-2016, 06:48   #2445
Ağaç Dostu

Sayın Kızıltan
Bu işteki temel sorun işi basite almak ve açgözlü olmak. Bende yaşadım bunu. İlk başladığımız da dönüme 40.000 marul katlı sistem ile cosmustuk seranın maliyetini neredeyse bir ayda çıkaracak hesaplar yapiyorduk gerçekçi değildir. Zamanla durulduk diyebiliriz. Deneme alanımız 150 mkare alanda biz 3 kat yapalım istedik araları birer metre havadar ışık alabiliyordu. Kudret hoca ( sağolsun 3 yıldır desteğini hiç eksik etmedi bizden ) ısrarla tek kat yapın dedi biz bari iki olsun diye iki kat yaptık ( çok zeki çok açgözlü ve çok amatörce ) sonuç yine döndük dolaştık aklın yolunu bulduk şimdi tek kat birim alana düşen verimi artırmak için aktarmalar yapıyoruz. Urun ufakken alan boşa gitmesin diye biraz işçiliği kabulleniyoruz. İş güzel iş fakat biz çok açgözlü olduğumuzdan bir an önce zengin olmak istiyoruz olmayacak hesaplar yapıyoruz.

kimyager147 beğendi.
Eski 17-11-2016, 09:25   #2446
Ağaç Dostu

Insanin hata yapmasi nekadar normalse, hatadan donmenin fazilet oldugu da okadar gercek. Onemli olan nerede hata yapildiginin anlasilmasi.

Kudret Tezel`in tecrubesi de burada devreye girmis, sagolsunlar.

Katli sitemlere hep kaygiyla baktim, cok zorlama oluyor. Faydasi var, urunle ilgilenmek icin egilmeden, ayaktayken calisma imkani veriyor, bence baska faydasi yok.

Yutrdisi uygulamalara bakinca hep yatay sistem var, hatta NFT sistemler bile oyle, urun kucukken yaklastirmak buyuyunce arayi acmak seklinde yerden tasarruf etmisler.

Havalandirmada sorun olursa mikro kabarcik pompasini arastirin, hava basmak yeterli olmayabilir, ozellikle de ortam isininca suyda cozunebilen oksijen miktari azaliyor. Yani su daha az oksijen tutabiliyor. Oksijen vermek icin hava basiliyor ama unutmamak gerek ki havanin bestebiri oksijen. Cozunmeyi saglamak icin, havanin bosa gitmemesi icin, havayi mikro kucuklukte kabarcik olarak vermek mumkun. " mikro havalandirma motoru " veya " difuzor hava pompasi " diye arama yaparsaniz cok pahali olmayan pompalar var, literaturde yazilanlar faydasinin yuzde ona kadar verim artisi oldugu yonunde. Simdiden bir bakin derim, ileride gerekli olursa hazirlikli olursunuz.
Basariniz daim olsun,

Eski 17-11-2016, 09:28   #2447
Ağaç Dostu

Sn. Arslanereli, sera yuksekligi konusunda dusunceniz nedir ? Soguk zamanlarda iceriden cekilebilen ikinci bir naylon tavan ile yukseklik azaltilsa ve isitilmasi gereken hacim kuculse, isitma icin kolaylik olabilir ama bunun bir minimumu olmali, dusunceniz ve ya arastirmaniz var mi ?

Eski 17-11-2016, 10:19   #2448
Ağaç Dostu

Sn Kızıltan
Sera yuksekligimiz 4.30 oluk altı 2.20 genişlik 10 metre sıcaklık konusunda sorun yaşamadık. Suyun yüzündeki strafor su sıcaklığını 3 derece artırıyor bu sabah geldiğimde dışarda 1 derece serada 9 derece işi vardı su ısısı 11 dereceydi. Su an ( 12.17 ) sera 19 derece su sıcaklığı 14 derece. Su ısıya karşı geç tepkime verdiğinden isinmasi da soğuması da daha yavaş. İkinci bir naylonu sadece terleme için yapılabilir yoksa sıcaklık için gerek yok şimdilik. İlerde de belki uç beş gün faydası olabilir onun dışında gerek olacağını zannetmiyorum.

kiziltan beğendi.
Eski 17-11-2016, 10:28   #2449
Ağaç Dostu

Sayın Kızıltan, sizin seraniz var mı siz nasıl yapıyorsunuz. Ne ekiyorsunuz. Bu konulara meraklı ve bilgilisiniz kaç yıldır bu ortamlarda siniz?

Eski 17-11-2016, 10:37   #2450
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
todor dan haber var)
konu sıcakken todor nick li üyemiz aradım sağolsu cevap verdi yine herzamanki gibi yoğun bir koşuşturma halindeydi hepinize selamı var
bulunduğu ilçede baraj yapımı ve seranın bulunduğu yerde satış işleri olduğnu topraksız tarım serasının kaldırma işleri başka yere taşınma ile ilgili vs işlerle uğraştığnı uygun zamanda yeni sera ve topraksız tarım resimlerini yükleyceğni bildirdi
daha önce belirtiğim gibi aile sevepleri ile ilgili sorunlardan kaynaklı olduğnu bu yüzden
uzaklaştığnı bildrdi
daha öncede yazımda belirtiğim gibi kimseye bakıp aldanmayın, kendiniz araştırın
küçük deneme parsellerinde başlayın büyük paralar bağlamadan önce küçük deneme serasında başlayıp öyle kararnızı verin

arslanereli arkadaşımız sonunda doğru insanlarla doğruyu bulmuş
atasözü (ADAMINI BUL (!!!!!.....)UZAYA GİDERSİN) diyelim arayı doldurmayı.. hüda..

beşiktaşlı beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2016, 19:23   #2451
Yeni Üye

sn kudret tezele nasıl ulasabilirim arkadaslar özelden yazdım ama msj gitmiyor heralde yardımcı olursanız sevinirim

Eski 19-11-2016, 18:30   #2452
Ağaç Dostu

Sayın erdinc alp mesaj kutunuzda bir sıkıntı var herhalde bende mesaj yazdım ama cevap alamadım.

Eski 19-11-2016, 19:59   #2453
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2016
yoğun hayatın akışı iş hayatı herşeye rağmen topraksız tarıma devam etmeye çalışıyorum
biraz zorlansakta fotoğraf çekmeyi başardık
bir türlü hıyarlarım gelişmiyor
yardım görüş ve düşüncelerinizi bekliyorum
kudret hocam ve deyerli arkadaşlar sizce hata nerde

Eklenen Resimler

beşiktaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2016, 20:52   #2454
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Ben genel bilgi yazayım;

Bitkiyi birden meyveye yatırmışsınız, ilk zamanlarda bitkinin gövdeye çalışması gerekli. Güçlü bitki sağlıklı meyve demek. İlk olarak en az ilk 20 cmde olan tüm meyveleri kopartın.

Gübrelemede bir sıkıntı gözükmüyor ama güneşinde etkisiyle dallar ince kalmış. Birde hafif sarı benekler var gibi havalandırmaya çok dikkat edin, mantar oluşmasın.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2016, 08:11   #2455
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sayın beşiktaşlı topraksız tarım çalışmalarınızı herşye rağmen çalışmaya dökmeniz çok güzel)
öncelikle arkadaşların görüşlerine katılyorum fakat biraz daha farklı gözlemlerim var
1..sayın ateşkaptanın hoğland2 ile neden başladınız.oysaki ateşkaptan önce hoağland 1 sonra hoğaland 2 geçmişti
2..sisteminizi manuel olarakmı yoksa bir sistemlemi sulanıyor
3...sanki bitkiniz bağzı mineral alımı sınırlı kalmış gibi gördüm
en önceki yapraklarda potasyum u alamamış fakat daha sonra düzelmiş gibi bu arada yapraktan gübre vs uygulamalarınız oldumu
4.. bitkiniz sanki baştan oluşan yanlıştan biraz kasmış daha sonra açılmış gibi
5... günün kaç saati güneşlenme oluyor.....
hernekadar hoğland sabit bir gübre proğramı olsada her bitkide! her mevsimde !!
ve her ortamda aynı etkiyi göstermez!
bana sorarsanız daha önce azerbeycanda bir üyemizin 5 evreli hıyar yetiştirme proğramı ile hıyarlarınız hangi evrede olduğnu düşünüyorsanız o evreyi baz alıp o şekilde devam etmeniz bitkiniz için daha hayırlı kanatindeyim)
umarım kudret tezel beyde yorum yapar bende sonucu merak ediyorum

beşiktaşlı beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2016, 18:52   #2456
Ağaç Dostu

Merhabalar sevgili arkadaşlar, sayın İdris Şenol'un Kudret Tezel ne der acaba merakını gidermek için bende şunları söyleyeyim. Yaradan her şeyi programlamış bize sunmuş. Bizler bu sunumu inceleyen bilimin bulduğu yollarla birtakım uygulamalar yapıyoruz. Ancak amatör olarak her yaptığımız, daha önce yapılanları baz almak, veya bu işle uğraşan kurum ve kuruluşların araştırmalarını takip ederek geliştirdiklerini uygulamaktır. Yaptıklarımız bilimsel olarak biraz daha ileri gitmek açısından bir şey ifade edemez zira bu iş yani topraksız tarım gerçekten tam manasıyla bir bir bilim dalıdır. Bir laboratuvar işidir. Neticeyi irdeleye bilmek için bitkinin adım adım takip edilmesi tahlillerinin yapılması eksiği fazlası tespit edilip ona göre beslenmesi gerekmez mi. Yapamadığımıza göre, böyle bir imkanımız olmadığına göre yorumlara itibar edeceğiz. Örneğin İsmail Kuzucu arkadaşımız bir üretici olarak yorum yapmış. İdris Şenol arkadaşımız yorum yapmış. Benim yorumum ise azot ve potasyum fazlalığı ve yüksek EC. Bitki henüz gelişemeden meyveye boğulmuş.Bu formülle devam edilirse kökler fazla gelişemeyecek ve meyveler beslenemeyecek tir. Bunu önlemek için
sayın İsmail Kuzucu arkadaşımızın dediği gibi meyveleri kopararak kök gelişiminin sağlanması yahutta aşamalı formül kullanarak bitkinin önce kök gelişimi sonra dal yaprak ve sonrada meyve aksamının gelişeceği formülleri kullanmak lazımdır. Ancak amatörce çok aşamalı besin hazırlamak zahmetine katlanamazsanız daha düşük azot ve potasyumlu besin eriyiği hazırlayıp tedrici olarak EC yi yükselterek bitkimizi beslemektir.

kursun ve beşiktaşlı beğendi.
Eski 22-11-2016, 13:25   #2457
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-10-2016
Alıntı:
Cok tesekkur ederim.

Dedigim gibi marul, taze yesillikler icin iyi sistem durgun su sistemi ( derinsu ), akansu sistemi hatadir.

Iki sorum olacak, sogan araliklari fazlami yoksa fotograftan mi bana oyle geldi, bir de marul icin tohum/fide, ilk gelisim. buyutme asamalari diyerek straforlarda aralari acarak mi yapiyorsunuz? Yani farkli delik sayilarina sahip asirtma yapilarak seyreklestirilen sistem mi ?

Farkli tarihlerde dikim yaptiginizi yazmistiniz, zaten derinsu sism icin bu lazim. Ornegin her 5 gunde bir fide asirtip havuza eklerken, havuzun diger basindan bir okadar marul hasati yapilacak. Umarim boyle bir proglamli ekim ve hasat vardir, boylece fiyat inince de cijinca da ayni miktar maliniz olacak.

Basaracaksiniz, bence sistem dogru. marul yaninda feslegen ve benzerleri para kazandirir mi ?

Basarilarinizin devami dilek ve dualariyla.
Neden katli sisteme hatali bakiyorsunuz? Yani bu yonde gorusl;eriniz nedir? Ben forumda takip etdim cok arkadasimiz katli sistemde iyi verim almislar. Bence sorun besin eriyiginin uzun borularda devir daim etdirilmesidir. Cunku sistem uzun oldukca basdan sona giden besin eriyigi bitki tarafindan kullanildigi icin son asamalardaki bitkilere besin catmamakda. Bence guneslenme iyi olursa ve besin erioyiginin devir daim islemi duzgun yapilirsa katli sistem yatay sistemden cok daha karli olur.

Xaliq85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2016, 14:27   #2458
Ağaç Dostu

Borularin uzun tutulmasinda farkettiginiz sorun var, cok yerde yazili.

Borulari delerek kullaniyorsunuz, daha sonra farkli aralik gerektiren bitki dikecekseniz araliklari degistiremezsiniz.

Ozellikle marul icin ilk basta sik dikerek gittikce arayi acmak gerekiyor ama boru kullanilirsa bu mumkun olmayacaktir, bildigim kadariyla buyuk ticari seralarda durgunsu ( havuz ) sistemi uygulaniliyor. Boylece isitma kolaylastigi gibi iscilik oldukca dusuyor.

Benim karsi oldugum katli sistem degil, boru alip delerek yapmak, boru yerine ozel yapilmis kanallar kullanilirsa sorun olmayacaktir, ozellikle cilek icin.

Katli sistemde birim alana dikim kok sayisi artacagi gibi egilmeden, ayakta calisma sansi da olacaktir.

Saygilarimla

Eski 22-11-2016, 17:50   #2459
Ağaçsever

Alıntı:
Borularin uzun tutulmasinda farkettiginiz sorun var, cok yerde yazili.

Borulari delerek kullaniyorsunuz, daha sonra farkli aralik gerektiren bitki dikecekseniz araliklari degistiremezsiniz.

Ozellikle marul icin ilk basta sik dikerek gittikce arayi acmak gerekiyor ama boru kullanilirsa bu mumkun olmayacaktir, bildigim kadariyla buyuk ticari seralarda durgunsu ( havuz ) sistemi uygulaniliyor. Boylece isitma kolaylastigi gibi iscilik oldukca dusuyor.

Benim karsi oldugum katli sistem degil, boru alip delerek yapmak, boru yerine ozel yapilmis kanallar kullanilirsa sorun olmayacaktir, ozellikle cilek icin.

Katli sistemde birim alana dikim kok sayisi artacagi gibi egilmeden, ayakta calisma sansi da olacaktir.

Saygilarimla
Rvet belirtdiginiz sorunlar dogru. bu konuda fikrinizi ogrenmek istemisdim cox sagolun.

Eski 22-11-2016, 17:51   #2460
Ağaçsever

Degerli arkadaslar babamin saksida limon agaci var boyu 1 metreye yakin yapraklari kenarlardan sararmis durumda. Onu topraktan alip perlit **** perlit torf karisiminda besin eriyigi ile yetisdire bilirmiyim?

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024