agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-04-2011, 08:51   #1351
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Kullanacakları besin solüsyonunu asitlendirmek için Hidroklorik asit kullanmak istiyen arkadaşlara önerim çok dikkatli olmaları...Plastik şişeye az miktarda HCl
asit koyarken şişenin içinin ıslak olması nedeniyle havaya bir miktar asit buharı yukseldi ve ben bu buharı istemedende olsa bir miktar teneffüs ettim. Bu olaydan bir kaç gün sonra bende kesik kesik bir öksürük başladı ve hala devam ediyor....Asitler çok tehlikleli arkadaşlar özellikle hidroklorik ve sülfirik asit...dikkatli olunmazsa geri dönüşü olmayan zararlara neden olabiliyorlar....

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2011, 12:49   #1352
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
adab-ı muaşeret ve saygı

Forumda hacı rumuzlu birisi mi var?

Lütfen başkalarına hoşlanmadığı ve kendisinin tanımlamadığı sıfatları layık görmeyelim. Kendisine saygısı olan başkalarına da saygı gösterir.

Yeni gelen arkadaşlar mesaj sayılarını yükseltikce tecrübeleri artacak ve formun kendi içinde oluşturduğu kültür birikimi hakkında kanaati olacaktır.

Yeni başlayan arkadaşlara tavsiyeler....

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2011, 16:57   #1353
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2011
okuduğum mesajların birinde oyle gectiği için ortamın samimiyetinden bende aynısını yazdım.
Herhangi bir sıfat veyayakıştırma yapmak istememiştim.
Yanlişlikla değerli bir üyeyi üzdü isem özür dilerim.

şafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2011, 17:22   #1354
Ağaçsever

bu arada raf boru sisteminde boru yerine tahtadan V yapsak reklam brandaları
ile sızdırmazliği ve dolasımı saglayabiliriz.(dusunduğüm sisteme yetecek atıl brandam oldugu için belki ucuza kapatırım)ucuz olurmu sizce?

Eski 12-04-2011, 17:38   #1355
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Tabii ki yapabilirsiniz. Forumu tam dolaşıp başlıkları okumadınız herhalde. Brandadan havuz da yapabilirsiniz, raflı sistemde. Şu başlıklara bir göz gezdir istersen.

Todor / Sera havuz ve

Topraksız Ortamda Çilek Uygulamalarım raflı sistem için örnek çalışmalar.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2011, 17:51   #1356
Ağaçsever

tam duzeltme yapıyordum.Havuz yapılmıs diye,
haftasonu bu sekilde insa işlemlerine baslıyorum.
Fotografları ekleyeceğim.

Eski 12-04-2011, 18:47   #1357
Yeni Üye

EmreÇiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2011
iyi günler arkadaşlar bende 1 2 haftadır forumu takip ediyorum ve dün gece kayıt oldum çok güzel çalışmalar var gerçekten insan imreniyor benim size sormak istedigim bu topraksız tarımdaki ec maddelerle ilgili Kudret beyin bu konuda yardımcı oldugunu biliyorum fakat internette bir sıvı gübreye rasladım oda A B olarak iki şişede satılıyr ancak formülünü göremedim size sorum bu gübre benim hobi olarak başlıycagım topraksız tarım çalışmamda işimi görürmü şimdiden cevap verebilicek arkadaşlara çok teşekkür ediyorum
linki veriyorum ama inşallah link vermek yasak değildir :
http://www.magicplant.net/canna-bitk...b-2-litre.html

EmreÇiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2011, 19:39   #1358
Ağaçsever

kaç litresuya besin saglıyor?

Eski 12-04-2011, 23:07   #1359
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
İki bidonun içeriği toplam 14 besin maddesini de içeriyorsa sonuç vermesi lazım. Ama humik asit falan demiş içerikte bence topraksız tarım sıvısının içinde humik asite ihtiyaç yok, humik asit toprak veya organik bileşikler söz konusuysa çalışacaktır, su içinde ne kadar faydası olur bilemiyorum. Biraz reklam için yazılmış. Bize lazım olan doğru pH derecesinde suda erimiş 14 element. Doğru EC yi de bu sıvıyı sulandırıp seyrelterek sağlayacaksınız.

100 gr gübreden 200-300 litere gübreli su yapılabiliyor. Poşet içinde toz halde geldiği için kargo masrafı da olmuyor. Haliyle avuç içi kadar poşetin fiyatı da ucuz oluyor. Oysa bu bidonların ağırlığından dolayı bir sürü de kargosu tutar. Suya kargo parası ödersiniz.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2011, 23:13   #1360
Yeni Üye

EmreÇiçek's Avatar

bilgi için teşekkürler . bende aslında ufak çaplı bi hesap yaptım benim hobi olarak ufak çaplı çalışmamda beni zorlıycak bi masraf çıkıyr . sonuçta bende öğrenciyim boş zamanlarımda bununla ilgilenicektim saolun bilgi için

Eski 14-04-2011, 21:27   #1361
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2011
eylül ayi itibariyle evde topraksiz tarimda hangi sebzeleri ya da meyveleri yetistirebilirim,degerli hocalarim...besin kitlerime 2 hafta sonra kavusacagim ama malesef araya uzun bir tatil gireceginden topraksiz tarimi erteleme karari aldim,eylül ayi itibariyle bu sistemi kullanabilyorum....yardimci olursaniz sevinirim.....

Düzenleyen arimayam : 15-04-2011 saat 14:40
arimayam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 10:56   #1362
Ağaç Dostu

Kapalı ortamlarda en büyük avantajınız ısıtma ama ışıksızlık gibide bir dezavantajınız var...

Eski 16-04-2011, 12:18   #1363
Yeni Üye

EmreÇiçek's Avatar

acaba bu kapalı alanlar için ışıklandırma florasanlarla yapılamazmı ? çünkü bitkiler için özel satılan ışıkların en ucuzu 25TL gibi bir ücret gerektiriyor

Eski 16-04-2011, 12:22   #1364
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Biliyorsunuz ki Türkiye'de enerji diğer ülkelere göre inanamayacağınız kadar pahalı diğer ülkelerdekilere söylediğinizde şaka yaptığınızı ve onunla dalga geçtiğiniz sanıyorlar. Bu yüzden Sayın Emreçiçek bu sevdanızı hobi amaçla evet ama profesyonel olarak kesinlikle desteklemiyorum.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 14:51   #1365
Yeni Üye

EmreÇiçek's Avatar

profesyonel olarak çalışacak ne yerim ne sermayem var ben sadece sormak istemiştim ben hobi olarak düşünüyordum zaten

Eski 17-04-2011, 18:16   #1366
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2011
Arkadaşlar, forumda yeniyim, topraksız tarım ilgimi çekti.
Ankara'da bu işle amatör düzeyde ilgilenenler bir araya gelsek,
birlikte fikir alışverişi ve yardımlaşma yapsak.
Nasıl olur acaba ?

yetki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2011, 09:43   #1367
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2011
Merhabalar!
5-6 metrekarelik iki balkonumu cam balkon olacak şekilde kapattırdım. Balkonlardan bir tanesinde topraksız tarım yapmak istiyorum. Şu an elimde sadece çilek (yediveren) fideleri var. Bir kaç hafta sonra domates, marul, yeşil soğan, maydanoz, tere, roka gibisebze ve yeşilliklerin de fide ve tohumlarını temin edeceğim. Sitedeki topraksız tarım ile ilgili olarak bir çok konuyu okudum ama kafam halen karışık. Bu konuda bir kaç sorum olacak:
1- Toprak olarak perlit değil de torf kullansam olur mu?
2- Sulama yapacağım besin eriğiklerini nasıl temin edeceğim? Kudret Bey hala gönderim yapıyor mu?
3- Kudret Bey gönderim yapıyorsa nasıl kendisinden temin edeceğim?

Teşekkürler.

wind11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2011, 10:32   #1368
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Merhabalar Sevgili arkadaşlarım, forumdan biraz uzak kalmak galiba yanlış düşüncelere sebep oldu. Ben herzaman buradayım, ancak 2011 sezonuna hazırlık yapmaktayım, ve inanın çok yoğunum. Kısa bir süre sonra sizlerle çok güzel şeyler paylaşmaya hazırlanıyorum. Havalarım elverişli olmayışıda süreyi ne yazık ki uzaymakta ısrarcı. Ancak nasıl olsa mayıs gözüktü.
Hekese çalışmalarında başarılar dilerim. Selamlar sevgiler.
BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜR.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2011, 12:20   #1369
Ağaç Dostu

Paylaşımlarını büyük bir merak içinde bekliyoruz...

Eski 19-04-2011, 16:53   #1370
Yeni Üye

EmreÇiçek's Avatar

merhaba arkadaşlar ben aranıza katılalı 1 2 hafta oldu olmadı ama hydroponik sistem için çalışmalarım devam ediyor bu konuda bilgisi olan arkadaşlara bir kaç sorum olucak. Ben sistemi 100 lük pvclerle yaptım ilk olarak fidelerim için hazırladıgım bardaktaki su seviyesini göstermek istiyorum bunun yeterli olup olmadıgını merak ettim .
Name:  EmRe082.jpg
Views: 2219
Size:  33.8 KB
ikinci olarak pompa ve borular sizce bu şekilde sisteme su bassam yeterli olurmu ? 33sn de 5L su basmakta. borularla ilgili olarakta mesafeler 20 cm dir marul yetiştirmeyi düşünüyorum .
Name:  EmRe078.jpg
Views: 5395
Size:  42.6 KB
Name:  EmRe079.jpg
Views: 2258
Size:  40.9 KB
Name:  EmRe080.jpg
Views: 4838
Size:  40.4 KB

şuanda çalışmalarım bu şekilde hava biraz sakinleşince seramı kapatıp boruları yukarı alıcam kudret beydende besinler gelince hemen başlıycak sistemim cocopeatlardaki marullar 5inci gününde ufacık ufacık çimleniyor ehe herkeze iyi çalışmalar

Eski 19-04-2011, 17:15   #1371
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sevgili Kaju,
Şu anda bütün dünya topraksız tarım yapıyor, topraksız tarımı tercihlerden biride daha sağlıklı daha hijyenik, daha lezzetli ürünler yetiştirmek. Ve de daha ekonomik bir maliyet.

Birde şu sorduğunuz varya (saksılardaki toprak değil mi?), toprakta olabilir önemli olan bitkiyi ayakta tutabilmektir. Küçüçük bir saksıda, içinde en verimli toprakta olsa büyük bir bitkinin beslenip büyüye bileceğini düşünmek yanlış olur. O halde bitkinin beslenmesi için gerekli besinleri dışarıdan ilave, takfiye etmemiz gerekir. Biz bitkinin istediği besinleri biliyor isek demekki taşıyıcı ikinci sırada önemli bir şey. Bunun için çok değişik materyeller kullanılıyor. Örneğin kum, çakıl, perlit, pomza, camyünü, kayayünü vs. Bunların bazılarında hiç besin değeri yok, bazılarında ise çok az ve birçok bitkide su kültürün de yetiştiriliyor, yani sadece besin eriyiği içinde.
sayın kudret tezel ben saksıda domates ve salatalık yetiştiriyorum yani fideleri daha yeni diktim ve bunları organik olarak yetiştirmek istiyorum bu bitki,lerin toprağına herhangi bir vitamin koymam gerekirmi?Saygılarımla

efgalipdo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2011, 18:00   #1372
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Sayın KUDRET Hocam Merhaba bu sene calısmalarım devam edıyor ama bende sızın gıbı balkon calısmasına hala gecemedım bırde yenı evımın balkonunda oyle bır ruzgar varkı dusman basına.

Kısın basında almıs oldugum tat tohumlarının bu sene hıc bır sekılde verımlı olmadıgını ve bellı bır boyuta geldıkten sora hepsının mefta oldugunu dıle getırmek ısterım sıze.

Gecen senede kalan tohumlarla ve bu sene ınternet uzerınde almıs oldugum tohumlar ıle calısmalarıma basladım su anda 200 fıdem var tabıkı sorun cıkmadan devamlı elıme kalılarsa ıyı olacak...

Bu sene kavun,kabak,su kabagı,salatalık,domates,fasulye,borulce,bakla bırde altın cılek sımdılık bunlar ( nede oasa bu sene yıllık ıznım yok evdeyım tum yaz oglumla bırlıkte balkonumu senlendırecegım )

Sıze daha once bılgı aktarımı yapmak ısterdım ama planlarımda ummadıgım bır sekılde karısıklıklar oldu lutfen kusuruma bakmayın.

İstanbul'a sizin yanınıza gelmeyı planlıyordum ( suprız yapacaktım ) ama dedım ya planlarımda ummadıgım sekılde degısıklıkler oldu.

thempest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2011, 22:58   #1373
Ağaç Dostu

Sayın ergalipdo, organik tarım tartışmalı bir konu. Organik tarım derken akla gelen bitkiye inorganik olarak gübre verilmemesi, bitkinin tabii gübrelerle beslenmesi. Durum böyle olunca saksılarınızda ki toprağı çiftlik gübresi veya son zamanlarda yaygınlaşan ve bulmasıda kolaylaşan solucan gübresi ile takfiye edebilirsiniz.

Eski 19-04-2011, 23:06   #1374
Ağaç Dostu

Sayın tempes, bu sene kış biraz uzun sürdü ve havalar hala ısınmadı.ben tohumları biraz erken ektiğiniz kanısındayım. Havaların henüz ısınmaması sebep olmuş olabilir. Buarada teni balkonunuz hayırlı olsun. Bol hasadlı, başarılı çalışmalar dilerim.
İstanbula yolunuz düştüğünde, tanışmaktan sevinç duyarım.

Eski 20-04-2011, 11:28   #1375
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sayın tempes, bu sene kış biraz uzun sürdü ve havalar hala ısınmadı.ben tohumları biraz erken ektiğiniz kanısındayım. Havaların henüz ısınmaması sebep olmuş olabilir. Buarada teni balkonunuz hayırlı olsun. Bol hasadlı, başarılı çalışmalar dilerim.
İstanbula yolunuz düştüğünde, tanışmaktan sevinç duyarım.
Gercekten bu sene oldukca erken dıktım sera ortamında olan fıdelerımın bır kısmını eve gotureyım dedım ama evde ıyıce kotu oldular su anda nereden bakarsak bkalım 100 uzerındekı fıdelerım hakkın rahmee kavustu.

Bu sezon buyuk ıhtımal ıle artık fıde takvıyesı yapacakarkadaslarda veya dısarıdan temın edecegım fıdelerden kullanıcagım.

Kurtarabıldıkelrımle yola devam.

thempest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 01:40   #1376
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2011
Lutfen yardım..

Merhaba,
Bugün televizyonda topraksız tarım konulu bir röportaj izledim. Normalde toprakla, çiçekle uğraşan biri değilimdir ama okullarda bile cocukların proje niteliginde evlerinde hazırladıklarını görünce özenmedim değil. Ve nette arastırmaya başladım. Topraksız tarımda birçok farklı secenegin oldugu ve bunların sıcaklık, yer, malzeme,vs... gibi faktorleri gözonune alarak bir secimde bulunulması gerektigini anlamış durumdayım Gel gelelim elde var sıfır yarın gidip malzemelerimi alıyım, yer hazırlıyım baslayım desem aklımda hiç bisey tam olarak yer etmedi hep bi eksiklik var. Ben sadece domates yetiştirmek istiyorum. 2-3 fide olsa yeter. Maksat dalından alabilmek Lutfen hobi amaclı yeni başlayanlar icin basit bir sekilde balkonda **** evin icinde neresi uygun oluyorsa , ne almam ,ve ne yapmam gerekiyorsa biri yardımcı olursa cok sevinicem. Cunku okuduklarımdan nasıl yapacağımı nasıl sulayacagımı anlayamadım. Sımdiden cok tesekkur ederim...

Not: Zamanında bir kac tohum ekip yetiştirme girişimlerim oldu ama hiç birinden bisey elde edemedim bu yuzden topraksız tarım mantıklı geldi. Ayrıca suan ilgilenebilecek vaktimde var. 5 kat fazla verim, su tasarrufu, maliyet gibi avantajlarda cezbetti

iced Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 18:52   #1377
Yeni Üye

EmreÇiçek's Avatar

ben size bu konuda birşey sölemek isterim iced 5 kat verim sanki çok gibi geldi ben eski legendelerde yeterince domates almıştım geçen sene . 2 3 fide için uğraşmanız zor olabilir ama kafaya koyup kesin yapıcam diyorsanız bazı arkadaşlar besin eriyigi ısık almayan kovalar fide ve bir adet hava pompasıyla gayet güzel sonuçlar alıyrlar .Forumun baştan bakmaya başlarsanız emin olun istediginiz tarzda birşey bulucaksınız . Şimdiden kolay gelsin.

Not: mutlaka bitkileri ışık alan bi cam kenarında tutun

Eski 21-04-2011, 20:32   #1378
Yeni Üye

melihbulk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2011
Selamlar,
Biraz zor oldu ama tüm mesajları okudum. İnşallah durgun su kültüründe marul ve soğan ile denemelere başlayayım diyorum.

Durgun su kültüründe, ne kadar süre ile ortama hava basmamız gerekiyor. 1 saatte 15 dakika mı? Yoksa 1 günde 3-4 kere 15 dakika yeter mi?

Tekrar teşekkürler. Allaha Emanet.

melihbulk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 21:08   #1379
Yeni Üye

melihbulk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2011
Satıştaki bazı aletler, bilgi amaçlı paylaşmak istedim.

Selamlar,

Mekanik zaman saati - 4,20 TL

http://www.hepsiburada.com/Liste/mek...oryId=13003425

Kafa Motoru (Su iletmek için) - 9,64 TL

http://www.hepsiburada.com/Liste/atm...oryId=24001742

Bunlarda direk çin'den alınabilecekler. Kargo ücretsiz oluyor, 3 haftada geliyor.

Hassas Terazi (100gr. +-0.01gr) - 13.99$

http://www.meritline.com/professiona...--p-52303.aspx

PH metre - 21.15$

http://www.meritline.com/digital-ph-...--p-60911.aspx

EC Metre - 18.39$

http://www.meritline.com/digital-ec-...--p-58962.aspx

EC metre???? (Tuz indeksi test aleti) - 14.69$

http://www.meritline.com/electronic-...--p-58145.aspx

Çin malı ve ucuz aletlerin kalite problemi daha önce forumda yazılmıştı. Sadece bilgi amaçlı yazdım.

Allaha Emanet.

melihbulk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2011, 07:13   #1380
Ağaç Dostu

HomeWork's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2006
İlgili firmadan alışveriş yapan varmı? Güvenilir mi?

HomeWork Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024