agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-04-2011, 16:42   #1381
Yeni Üye

melihbulk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HomeWork Mesajı Göster
İlgili firmadan alışveriş yapan varmı? Güvenilir mi?
Daha önce bilgisayar parçaları almıştım. Genelde Amerika'ya mal satan bir web sitesi. Paypal hesabınız olması ve ingilizce bilgisi gerekiyor. Ayrıca www.ebay.com da bir çok alternatif var. En kısa zamanda ayrıntılı yazıp, forumdaki uygun başlık altına koyayım ***.

Yeni başlayanlara yurtdışından alışverişi tavsiye etmiyorum: gelmesi 2-3 haftayı buluyor.

Allaha Emanet.

melihbulk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2011, 17:44   #1382
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sn :melihbulk : işinize karışmak istemem ama tavsiye olarak ec metre konusunda sn KUDRET TEZEL beyden kendi yapmış olduğu ecmetreden alabilirsiniz ,
benim elektronik ec olmasına rağmen,,, kalibrasyon istemsi sevebiyle kudret beyin ecsini ,tavsiye ederim)

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2011, 14:50   #1383
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EmreÇiçek Mesajı Göster
acaba bu kapalı alanlar için ışıklandırma florasanlarla yapılamazmı ? çünkü bitkiler için özel satılan ışıkların en ucuzu 25TL gibi bir ücret gerektiriyor
Flerosanla da gayet güzel olur. Ayrıca bitki ışığı diye satılan lambaların bir çoğu da hobicilerden para kazanmak için yapılmış fantazi fiyatlı ürünler. Bu ürünlerin üzerinde yazaılanların hiçbiri yalan değil ama o ürünü alınca bitkiniz çok güzel ışık sahibi olacak diye bir kaide de yok.

Beyaz ışık veren ledlerin hepsi bitkide o lambaların vereceği sonucu verir. Led düzeni flerosana göre ev şartlarında daha az elektrik harcaması demektir. Flerosanı kurması kolay ledleri kurması hazır bir sistem olmadıkları için biraz daha zordur. Ayrıca ilk maliyeti flerosana göre de biraz daha pahalıya gelir, sonrası için daha az elektrik harcasalar da.

Mesela 40 wat bir flerosanı balastı ile beraber 20 lira civarında mal ederbilirsiniz ama aynı sonuca 2 makara beyaz şerit led ve 2 amperlik 12V bir adaptörle ancak ulaşırsınız. Adaptör 15 lira desek, 2 makara yani 10 metre en ucuz şerit beyaz led 11lira/metre dir. yani 20 liralık flerosana denk düşen ışık 125 lira led ile. 20 liralık Flerosan 75 saate 1 lira yakar. 125 liralık led düzeni 160 saate 1 lira yakar. İkisinin de ışıkları denktir.

Bitkiye faydası ışığın yapraklara yakınlığı ile de ilgilidir.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2011, 16:43   #1384
Yeni Üye

melihbulk's Avatar

Selamlar arkadaşlar,

Hastalık bana da bulaştı sanırım. Öylesine bir girdik foruma, bir daha çıkamadık.

Deneme amaçlı olarak, güneş ışığı olmayan bir ortamda LED lamba vasıtasi ile bitki yetiştirmek istiyorum. (1-2 saksı, durgun su kültürü, basit..)

1- Bende aynı ortamda olacağım. Beni etkiler mi? (Bronzlaşma v.s.)
2- Deneyen var mı? Oluyor mu?
3- Türkiye'de satan (ekonomik) yer var mıdır?

Fiyat olarak ebay'da kargo dahil 25$-30$ civarı bulunabiliyor.
(120 adet mavi + kırmızı led'lik sistem toplam 7 watt - Yani elektrik hiç harcamıyor gibi. )

Allaha Emanet.

Düzenleyen melihbulk : 23-04-2011 saat 16:47 Neden: link eklendi
Eski 26-04-2011, 22:47   #1385
Yeni Üye

EmreÇiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2011
akinselcuk çok teşekkürler kışın odamda bu sayede domates deniye bilicem led şeritler demişsiniz ama bende az çok bu işte oldugumdan o biraz pahalıya geliyor diye düşünüyorum şerit ve üstündeki diyotlar oldugundan ve ip gibi olup uğraştırmadıgından pahalı gelebilir yani pahalı satışı yapılabilir. ama elektronik bilgisi olan çok değil ledin anot ve katot uçları bilindikten ve lehim yapmayı becerebildikten sonra bir çıta üstünede aynı sistem kurula bilir . 12000 led lehimlemiş biri olarak imkansız değil =) biraz uğraşıyla yapılabilir tabi bu tavsiye ucuza led şerit buluna bilirse (ben pahalı sormuştum) oda dediginiz üzre gerçekten güzel olur iyi çalışmalar

EmreÇiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 17:24   #1386
Yeni Üye

EmreÇiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2011
fidelerim :(

iyi günler arkadaşlar fidelerimde bir terlik farkettim sanki yapraklar kıvrılıyor gibi geldi sizce buna ne sebep olmuş olabilir ya da bu normalmi ?
Name:  EmRe083.jpg
Views: 1721
Size:  70.4 KB
NOT: Kabak fidelerimde böyle birşey yok ama salatalık ve domateslerin bir kısmı böyle

EmreÇiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 00:25   #1387
Ağaçsever

matrakmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2008
Bu sistemde hicbir yapay toprak kullanmiyorum.Destek icin sunger ve aski ipleri.

Eklenen Resimler

Düzenleyen matrakmurat : 01-05-2011 saat 01:20
matrakmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 00:38   #1388
Ağaçsever

matrakmurat's Avatar

Bu sistemle suyun icindeki besin tuzlarini daha uzun sureli fonksiyonda tutuyor boylelikle ph ayarinda sulfurik acid veya potasyum hidroksidi fazla kullanmayip besin tuzlarini oldurmuyorum.(ilk etaptaki suyun sertliginin ayari haric.)
(piston sistemi )Pompa 15 dakika on 45 dakika off .Gece 4 saate 1 15 dakkalik on.

Eklenen Resimler

Düzenleyen matrakmurat : 01-05-2011 saat 01:42
Eski 01-05-2011, 11:40   #1389
Ağaçsever

matrakmurat's Avatar

2lt lik pet siseleri yapiskanli aliminyum bantlarla kapladim nedeni soguk kis gunleri suyun sicakligini 22 ila 24 arasi tutup seranin icinde bi nevi kalorifer sistemi uyguluyorum pet siseler bi nevi radyator gorevide gormekte.

Eklenen Resimler

Eski 04-05-2011, 10:40   #1390
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Merhaba SAYIN MATRAKMURAT ;

Çalışmanızı okadar begendımkı soyleyecek kelıme bulamıyorum allah kolaylık versın daha ılerıdekı calısmalarınızı 4 gozle beklıyorum.

Sisteminizde kullanmıs oldugunuz su motorunun markası nedır.

thempest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2011, 15:14   #1391
Yeni Üye

melihbulk's Avatar

Bardakta topraksız tarım?

Selamlar Arkadaşlar,

Malzemeleri toparladık. Motor, zamanlayıcı, saksı, Kudret Bey'den eriyik derken baya vakit geçti. Yakın zamanda oda içinde marul üretme sistemini kuruyorum.

Söyle bir kupa ile masa üzerinde birşeyler yetiştirmek istiyorum, yorumlarınızı bekliyorum. Porselen bardak. İçinde perlit olabilir. Bir tane marul veya 1-2 kök maydanoz olabilir. Bardakta biraz eriyik olabilir. Her gün eriyik üstten tekrar dökülebilir veya değiştirilebilir. (Komple eriyik içinde olamıyor sanırım? Oksijen problemi?) Kupa, çin malı satan yerlerde 5 TL.

Allaha Emanet.

Eklenen Resimler

delikadir8 beğendi.
Eski 04-05-2011, 18:56   #1392
Ağaçsever

matrakmurat's Avatar

Selam thempest
Maxi jet mj500

Eklenen Resimler

Düzenleyen matrakmurat : 04-05-2011 saat 19:00 Neden: Kelime hatasi
Eski 04-05-2011, 18:59   #1393
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
sayın matrakmurat, hiç güneş ışıgı kullanmadan yetiştirdiniz sanırım. kullandıgınız lambanın türü ismi fiyatı nedir?

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2011, 19:09   #1394
Ağaçsever

matrakmurat's Avatar

Osram 150 W E40 tipli sodyum lamba kullandim.

Düzenleyen matrakmurat : 04-05-2011 saat 19:32 Neden: Eksik kelime
Eski 04-05-2011, 21:22   #1395
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi matrakmurat Mesajı Göster
teşekkürler. fasülyeleriniz çok saglıklı büyümüşler. başarılarınızın devsmını dilerim.

Eski 05-05-2011, 01:42   #1396
Yeni Üye

0LeA's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2011
Alıntı:
harika olmuş düzenek yetiştrircilik.. elinize sağlık..

0LeA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2011, 10:19   #1397
Ağaç Dostu

Alıntı:
Selam thempest
Maxi jet mj500
Çok teşekkür ederim piyasaya bakıyorum fıyatlar oldukca yuksek ama denenen bır urunu almak daha onemlıhıc denenmemıs urune para verıp bırde ısıme yaramazsa o kotu oluyor.

Eski 05-05-2011, 19:21   #1398
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2011
sn Kutret Tezel bey ben Bursadan Ali Ayas topraksısız tarım ile yeni tanışmaya calışıyorum.küçük çaplı bir çalışmam var.Bu konuda merak ettiğim bu yetiştirdimiz ürünler organık mı oluyor.henuz ürün yetiştirip almadım ama bahcemdeki ürünler şimdilik cok gzel bu ürünler oldugunda kendimiz ve akrabalarımıza gönül rahatlıyla suna bilirmiyiz_? beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim

aliayas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2011, 19:39   #1399
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Kimyasal gübre kullanıldığından organik olmaz.Ancak besin elementleri ne fazla ne eksik bitkinin istediği kadar verildiğinden hem çok lezzetlidir.Hemde pazardan aldığınız sebzelerden 10 kat daha sağlıklıdır.

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2011, 07:18   #1400
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Alıntı:
Sayın Matrakmurat;
Öncelikle çalışmalarınız için tebrik ediyor, paylaşımlarınız içinde ayrıca teşekkür ediyorum. Topraksız tarım konusunda epeyce bir yol katetmişsiniz. Başarılarınızın ve paylaşımlarınızın devamını dilerim. Birkaç soruma cevap verirseniz sevinirim.
1. Lambanızın gün içerisindeki çalışma periyotları nedir?
2. Lambanın yükseklik ayarını nasıl yaptınız? Bitkiye olan mesafesi kaça ayarladınız? Lambanızı tavana mı yoksa karşı duvara mı astınız?
3. Kabin içerisindeki fan'ın gün içerisindeki çalışma periyotu nedir?
4. Lambanızdan memnun kaldınız mı? Nereden alınabileceği ve fiyatı hakkında bilgi verirmisiniz?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

ayhan74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2011, 22:15   #1401
Ağaçsever

matrakmurat's Avatar

Selam Ayhan74.
2 tur lamba kullaniyorum.Florosan ve sodyum lamba.Florasan 3x18=54watt,enerji tassaruflu lambalarda ayni islemi gormekte.Bu lambalar yeserme ve gelisme surecinde ideal,maviye yakin olan isikta.Fideler ciktiktan sonra florasan lambami 18 saat acik 4 saat kapali tutuyorum. (2 ile 4 hafta arasi Yeserme icin yeterli) )Yesermeden ciceklenmeye gecis icin Florasani sokup/devre disi birakip sodyum lambayi 12 saat acik 12 saat kapali tutuyorum.6 ile 8 hafta arasi meyveleri topluyorsun.
Fasulyeler fideden toplanmasina kadar gecen sure.9 ve 10. hafta yani 2,5 ay

Lambanin bikilere uzakligini elinin tersi ile belli bir mesafeden 10-15 saniye tutarak ayarla elin yanmiyorsa bitkide sorun cikarmaz.Lambayi reflektorle yatay/yere paralel asmak dogru olani.Ben fasulyede dikey astim ayni islemi gordu.Sonucta bitkinin yaprak diziisine gore.

Dolabin icerisindeki fan ruzgar efekti ve sicakligin her koseye esit miktarda dagitilmasi icin.
Dolabin bacasindaki fan (bilgisayar sogutma fani) kapali seranin icindeki nemi disari atmak amacli.

Insaa ettiginiz seranin sekline ve durumuna gore bu fanlarin gorevide degismekte.Deneme ve yanilma ile bulunabilir.(isi kontrollu kit devrelerle saglanabilir.)Kolaylik acisaindan Sonucta sera icinde en az 18 en yuksek 26 derece arasinda, ideal 20 ile 24 arasi, nem 50 ile 65 arasi
150w lik hazir sistemler elektirikcilerden kolaylikla temin edilebilir.bunu etrafinizdaki elektirikcilerden ogrene bilirsiniz.
Not:Ciceklenmedeki lamba ne kadar guclu olursa daha cok meyva alirsin

Eski 06-05-2011, 23:32   #1402
Ağaçsever

matrakmurat's Avatar

Kurdugum bu duzenekteki avantajlar ve dezavantajlar.

1.Kucuk kokle buyuk bitki ve meyve elde edilmesi kokler resimdede goruldugu gibi ic ice ve SIK ve sert bir yerde toplu.
2.Saglikli kok yapisi. Koklerin kahve rengi olmasinin sebebi son 3 haftayi organik sivi gubre denemesinin sonucu.Organik sivi gubreler uzun sureli degil suyu degistirmek zorundasin ve gubre israfi .
3.Benzer sistemlerine (ebb and flow,deep water culture)nazaran daha az su gerektiren.
3.Yapay gubre gerektirmeyen.(Dengelme icin sunger haric)
4.Temizligi ve kontrolu cok kolay ve hizli.
5.Malzeme azligi ve kalite.
6.Ucuz.Az ilgi gerektiren.
7.Ph yesermede uzun sureli sabit.Ciceklenme ve meyve asamasindaki 3 haftadan sonra ph dengesi 2 haftada bi ayar gerek.
8.Tohumdan fide icin uyumlu.(sungerin arasina tohumu koyup yine ayni olcudeki kesik pet sisenin agiz tarafi olan kismini ustune kapatip suyun sicakligini 22-24 derecede tutmaya calisin)(fasulyede calisti.)kucuk thumlularda denemedim siradaki deneme biber ve domates.
Yani ayriyeten tohum-fide-transfer ile ugrasmiyorsun.(teste)@@@

Saygilar..

Eklenen Resimler

Eski 08-05-2011, 14:24   #1403
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-11-2010
balkonda yer kirazı ve domates

Arkadaşlar,

Bu da benim sistem... Yorumlarınızı merak ediyorum

Kudret bey başta olmak üzere bilgilerini bizlerle paylaşan üstatlara teşekkür ederim...

Eklenen Resimler

KRTL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2011, 14:49   #1404
Ağaç Dostu

SAYIN KRTL ;

Siz kendinizi bayagı bır asmıssınız tebrık ederım.
Kullanmıs oldugunuz 3 yollu vanaları nereden buldunuz ANKARA'DA.

AHahhh havalar toparlasada bende balkonuma bır an once yayılabılsem ruzgr ve soguktan bırsey yapamıyorum.

Eski 08-05-2011, 16:14   #1405
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KRTL Mesajı Göster
Arkadaşlar,

Bu da benim sistem... Yorumlarınızı merak ediyorum

Kudret bey başta olmak üzere bilgilerini bizlerle paylaşan üstatlara teşekkür ederim...
güzel bir çalışma olmuş tebrik ederim. planlamak ve uygulamak çok güzel bir duygu. bauhaus dan almışsınız coğunu kafa motoru mu kullandınız fıskıye motoru mu yoksa başka bir çeşit motor mu?

Eski 08-05-2011, 16:59   #1406
Ağaçsever

Sayin THEMPEST, tesekkur ederim vanalari medikal malzeme satan yerlerden alabilirsiniz. Ben balgattan almistim. Bunlar serumlarin ucuna takilan vanalar...

Eski 08-05-2011, 17:02   #1407
Ağaçsever

Sayin the mc, evet saksilar bauhaustan. Sulama hortum vs. Ruzgarli sokaktan. Motor akvaryumcudan kafa motoru...

Eski 09-05-2011, 13:29   #1408
Ağaç Dostu

Çok teşekkürler sayın KRTL bende onlardan alayımda barı hazırlıklarım tamam olsun sonrasında 1 gun ıcerısınde tabıkı pursakların ruzgarı kesılırse ıslemlerımı gerceklestırebılırım.

Eski 16-05-2011, 16:02   #1409
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2011
))) HOŞGÖRÜNÜZE SIĞINARAK.
3yıl önce alanyada yaşarken topraksız tarımı duymuş meraklı olduğum içinde kolları sıvayıp yetiştirmek üzere bilgi arayışına girmiştim maalesef aynen şimdiki gibi sorularıma doğru, düzgün cevaplar alamadığım için vazgeçmiştim. ben emeklilik dönemimi su kabağından objeler yapıp satarak değerlendiriyorum. yine int,te gezinirken topraksız tarım ile ilgili bu forum sitesine ulaştım müthiş bir heyecanla bu kez doğru bilgi verecek birilerini buldum diye ikibuçuk saattir tüm ilgili yazı ve yorumları okuyorum ama yine hayal kırıklığı içindeyim. ben ziraatçi değilim ben köydede doğup büyümedim ama meraklıyım madem amatörlerde bir şeyler algılayıp uygulamayı yapsınlar diye çaba harcıyorsunuz sizden ricam .
1- biri konuyu anlatırken bir başkası egosunu tatmin etmek için konuyu bölüp niye onu dedin, bunu dedin diye sormasın zaten teknik terim yoğunluğu ile biraz anlamaya başladığımı düşündüğüm minik bilgi kırıntısıda acaba bilgimi arttırırmı diye mecburen yazıyı okurken anladığımıda unutuyorum.
2-eminim konuya vakıf kişiler olarak gönüllü bilgi vermek için zaman ve emeğinizi harcıyorsunuz saygı duyuyorum.
yinede tekrar hoşgörünüze sığınarak çok şey konuşup hiç bir şey anlatmayan bir forum sayfası haline gelmiş bu sayfa.
benim 6 metrekarelik tamamen güneş gören camekan ile kapatılmışyani (kapalı balkon) tabir ettiğimiz. bir balkonum var burada topraksız bitki yetiştirebilirmiyim.??

lyra47 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2011, 20:40   #1410
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Sayın Lyra47,

Bir kere en doğru yeri bulmuş olduğunuzu söyleyebilirim. İnternette giripde çıkamadığım iki siteden biridir burası. Zaten diğeri de tarımla ilgili bir yer değil. Bu site kadar çok bilgiyi bir arada bulabileceğiniz ve nisbeten insanı içinde boğmadan akıcı bir iletişimin olduğu başka bir yer büyük ihtimalle yok. Üstelik bir süre sonra keşfettiğiniz yerin bir küçük ada değil aslında bir kıta olduğunu keşfedeceksiniz.

Amma.... Öyle egosunu tatmin etmesin falan demeyin. Bu başlıkta benim kasteddiklerimden yoktur belki ama bazen her söylenene itiraz eden ama hiç bir şey paylaşmayan epeyce bir egoist olduğunu görürsünüz zamanla üstelik bunların bir kısmı da basbayağı mekteblidir.

Konular bazen masumane bazen adice bölünür. Sapı samanı karıştırmamaya büyük özen gösterek bir şekilde iletişimi sürdürürsünüz. Hali hazırda başka bir yol biz bulamadık belki siz bulursunuz.

Emeklisiniz, bol güneş alan balkonunuz var. Üstelikl bir de heveslisiniz. Mükemmele yakın doğrusu. : )

Şimdi nereden başlamak istersiniz ? Ya siz sormaya başlayın ya da bizler bir yerden anlatmaya başlayalım . . .

Hoşgeldiniz.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024