agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-11-2010, 09:58   #1261
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-05-2010
yapmayı düşündüğüm yeni seramda domates,salatalık ve kapya biberi yetştirmek istiyorum, perlit veya perlit torf karışımı kullanmak istiyorum. seranın olması gereken ölçüleriyle ilgili bilgi istiyorum,özellikle sayın envor ,zeminle ilgilide bilgi almak istiyorum. bu sera benim için örnek olacak, buradan alacağım sonuçlar beni daha büyük yatırıma götürebilir. şimdiden herkese hayırlı bayramlar diliyorum.

akçay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2010, 15:25   #1262
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım.Topraksız tarım çok ilgimi çekmeye başladı.Forumdaki tartışma ve bilgileri biraz daha gözden geçirmem gerekiyor sanırım.Önce amatörce başlayıp,kısmet olursa daha sonra yavaş-yavaş ilerlemeyi düşünüyorum....

bekirkurt2002 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2010, 09:58   #1263
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-10-2010
Herkese selamlar.

Sitenize üye olduktan sonra '' yeni başlayacaklar için topraksız tarım '' adlı forum sayfalarının tamamını okumaya çalıştım.Başlangıçta konu hakkında hiçbir fikrim yokken şuan azda olsa fikir sahibiyim.

Tabi bilgiyi pratiğe dokmeden tam olarak anlamak ta zor oluyor.Forumdan edindiğim bilgiler ışığında topraksız tarıma başlarken ( amatör olarak ) dikkat etmem gerek hususları aşağda listeliyorum.

1. Kullanılacak suyun Ph değerini istenieln seviyeye ayarlam ve belli periyotlarda kontrol etmem gerekiyor.
2. Hazırlacak olan çözeltinin ( Besin eriyiğinin ) EC değerinin istenilen düzeyde ayarlamam ve belli periyotarda kontrol etmem gerekiyor.
3. Drenaj sisteminin iyi çalışmasını sağlayarak bitki köklerinin havasız kalmamasını sağlamalıyım.
4. Besleme periyodlarını iyi ayarlayarak bitki köklerinin kurumasını engellemeliyim.
5. besin eriyiğinin PH ve EC sini kontrol ederek aşırı yükselme veya düşme durumlarında istenilen düzeye getirecek müdahaleyi yapmalıyım.
6. 7 - 13 günlük periyotlarda bitki koklerindeki tuzlanmayı önlemek ve ortadan kaldırmak için yıkama yapmalıyım.yıkama işlemine yıkama suyundaki EC miktari 0,7 değerine inene kadar devam etmeliyim.

sorularım ise;
1. suyun PH değerini asit kullanmadan limon suyu, sirke gibi ürünleri kullanarak düşürebilirmiyim,faydası veya zararı olurmu?
2. Çözeltide kullanılacak suyun PH değeri ayarlandıktan sonra mı EC eklemeliyim? EC eklendikten sonra hazırlanan çözeltinin PH değerinde oluşabilecek sapmalar önemlimidir? önemli ise ne yapmalıyım?
3. %45 torf, %45 kum ve %10 pomza taşından oluşan karışım ekim için sizce uygun olurmu?
4. Katı ortam derinliğinde minumum maksimum derinlik değereleri varmıdır ?
5. Forumdaki SATIŞ BÖLÜMÜNÜ bulamadım yardımcı olabilirmisiniz?

herkese saygılarımı sunuyorum.

yestore Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2010, 22:36   #1264
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2010
öncelikle herkesin Kurban Bayramını kutluyorum. forumdaki ilk mesajımı da böylece yazmış oluryorum. site gerçekten yok başarılı emeği geçenler için tebriklerimi ve teşekkürlerimi sunarım..
bir sorum olacak... daha önce verilmiş olabilir ancak bu konu çok uzun zamandır devam ediyor..
10000 m2 tarla için topraksız suda domates üretimi için sera yaklaşık ne kadara mal edilebilir? Malzeme kalitesi olarak "iyi" düşünürsek.

saygılar sunuyorum ve tekrar herkesin bayramını kutluyorum.

hserdark Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2010, 09:34   #1265
Ağaç Dostu

Volkan Kesici's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yestore Mesajı Göster
Herkese selamlar.

Sitenize üye olduktan sonra '' yeni başlayacaklar için topraksız tarım '' adlı forum sayfalarının tamamını okumaya çalıştım.Başlangıçta konu hakkında hiçbir fikrim yokken şuan azda olsa fikir sahibiyim.

Tabi bilgiyi pratiğe dokmeden tam olarak anlamak ta zor oluyor.Forumdan edindiğim bilgiler ışığında topraksız tarıma başlarken ( amatör olarak ) dikkat etmem gerek hususları aşağda listeliyorum.

1. Kullanılacak suyun Ph değerini istenieln seviyeye ayarlam ve belli periyotlarda kontrol etmem gerekiyor.
2. Hazırlacak olan çözeltinin ( Besin eriyiğinin ) EC değerinin istenilen düzeyde ayarlamam ve belli periyotarda kontrol etmem gerekiyor.
3. Drenaj sisteminin iyi çalışmasını sağlayarak bitki köklerinin havasız kalmamasını sağlamalıyım.
4. Besleme periyodlarını iyi ayarlayarak bitki köklerinin kurumasını engellemeliyim.
5. besin eriyiğinin PH ve EC sini kontrol ederek aşırı yükselme veya düşme durumlarında istenilen düzeye getirecek müdahaleyi yapmalıyım.
6. 7 - 13 günlük periyotlarda bitki koklerindeki tuzlanmayı önlemek ve ortadan kaldırmak için yıkama yapmalıyım.yıkama işlemine yıkama suyundaki EC miktari 0,7 değerine inene kadar devam etmeliyim.

sorularım ise;
1. suyun PH değerini asit kullanmadan limon suyu, sirke gibi ürünleri kullanarak düşürebilirmiyim,faydası veya zararı olurmu?
2. Çözeltide kullanılacak suyun PH değeri ayarlandıktan sonra mı EC eklemeliyim? EC eklendikten sonra hazırlanan çözeltinin PH değerinde oluşabilecek sapmalar önemlimidir? önemli ise ne yapmalıyım?
3. %45 torf, %45 kum ve %10 pomza taşından oluşan karışım ekim için sizce uygun olurmu?
4. Katı ortam derinliğinde minumum maksimum derinlik değereleri varmıdır ?
5. Forumdaki SATIŞ BÖLÜMÜNÜ bulamadım yardımcı olabilirmisiniz?

herkese saygılarımı sunuyorum.
Birkaç sorunuza cevap vermeye çalışayım.
-Suyun ph değerini limon tuzuyla düşürebilirsiniz ama aside göre hem daha maliyetli hem daha zor. Fosforik veya nitrik asit tavsiye ederim.
-Önce ph ayarlaması sonra EC. Böyle daha iyi sonuç veriyor.
-Torf böcek,kurt vs gibi sorunlara neden oluyor.
-Katı ortam derinliği konusunda bilgim yok.
-Satış için kişilere özel mesaj atarak ulaşacaksınız.
İyi çalışmalar.

Volkan Kesici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2010, 16:14   #1266
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2010
Arkadaşlar merhaba;

Jeotermal bir arazi üzerine sera kurmak istiyorum ve şuanda tasarım aşamasındayım fakat takıldığım bazı konular sera Eskişehir de oldukça düz bir ova da kurulacak bu duruma göre;

1.Serayı cam dan yapmayı düşündüm ısıyı tutması için, fakat çok maliyetli oldu, sera plastiğinden kullanmayı düşünüyorum Eskişehir in ayazını bileniniz vardır sizce maliyet için plastik (naylon) kullanmam doğrumudur. yaklaşık 100m2 düşünülen ilk aşamada.

2. Serayı kurarken iskeletini oluştururken 2 metrelik 5cm'e 4cm kalınlığında ortası boş demir i yaklaşık toprak altına 40 cm gömmeyi ve onun üzerine içine demir geçirilmiş pimaş borularla üstünü kapatmayı düşünüyorum, seranın genişliği yaklaşık 10 metre civarında olucak (tahmini) sizce bu yol doğrumu? önerilerinizi almak isterim.

3.Topraksız tarım yapmak istediğimden domates ekmeyi düşünüyorum (ekmek genelde toprak için kullanılan bir fiil ama düşündüm bulamadım ) domateslerin boyu uzun olucağı için yere yakın mı oluşturmalıyım yoksa yüksek mi? burda asıl sorun şu aslında ısıtmayı nasıl düşünmem gerektiği? demir borularla sera içerisinde dağıtmam mı doğru olur yerin altından **** tavsiye edebiliceğiniz bir şekilde, yoksa petek mi kullanmam gerekir.

Aklıma takılanlar şuanda bunlar tecrübe ve fikirlerinize ihtiyacım var
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

Grandels Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2010, 10:48   #1267
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Merhaba sevgili arkadaşlar. Dün Şansal bey ile İstanbul beylikdüzü Tüyap ta açlılan Avrasya tarım ve hayvancılık fuarına gittik. Türk tarımına hizmet veren birçok firmayı bir arada gördük. Tohumları, fidanları Toprağı işliyerek hayat verecek pırıl pırıl makinaları hayranlıkla seyrettik.
Fuar güzeldi, ancak samimi olarak söylemek istiyorumki, internet sitelerindeki habelerden,dergilerden,diğer yayın organlarından izlediğim kadarıyla topraksız tarımın ülkemizde de yaygınlaştığını bu konuda biraz yol aldığımızı zannediyordum. Ve bu kannatimi hala sürdürüyorum. Ama ne yazıkki bu koskoca avrasya tarım fuarında topraksız tarımla ilgili en küçük bir iz bulamadık. çiftçimize topraksız tarımdan haber verecek,onu teşfik edecek,bilgilendirecek enküçük bir emareye rastlıyamadık. Bu beni gerçekten üzdü hayal kırıklığına uğrattı. Oraya çok daha değişik şeyler göreceğimi, modern ve alternatif tarım hakkındaki ilerlemeleri izliyeceğimi zannederek büyük bir heyecanla gitmiştim, ama neyazık ki olmadı. Ve sevgili arkadaşlarım memleketimizin tarım sektöründe geleceğini hazırlamakta siz arkadaşlarımın nederece özverili çalıştıklarını,amatörcede olsa fikri aşılamakta, yaygınlaştırmakta bu konu hakkında gizli kapılar ardında sessiz sedasız yapılan tarımın su yüzeyine çıkartılmasında oynadığınız rolün gerçekten alkışlanması gerektiğini düşündüm. Konu hakkında daha hızlı daha yapıcı ve işin tekniğini daha detaylı incelemek,bireysel olarak yapılan topraksız tarımın yaygınlaştırılması konusunda çok çalışmamız gerektiği kanaatine vardım.
BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜR. Lütfen çalışalım paylaşalım. Geleceğemize ışık tutalım.
Faydalı olabilirsek ne mutlu bizlere.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2010, 22:34   #1268
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Katılıyorum Kudret abi, adana fuarıda aynıydı,çok umutluydum bir standa dahi rastlamadım.

"BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜR. Lütfen çalışalım paylaşalım. Geleceğemize ışık tutalım.
Faydalı olabilirsek ne mutlu bizlere." Katılıyorum , Teşekkürler , Ellerinden öperim...

Kısmet olursa Cezerye göndericem sana abi, ilk hasatımı bekliyorum...

Düzenleyen Delimus : 20-12-2010 saat 11:55
Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2010, 09:48   #1269
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Sanıyorum topraksız tarım ile sera (Ticari) çalışan firmalar konunun
yaygınlaşması hususunda rekabetten endişe ile pek de bilinmesini istemiyorlar.Çorlu da 100 dönüm kapalı sera da üretim yapıyor olduğu halde firma hakkında internette tek kelime bulamıyorsunuz.

Fotoğrafları daha önce yayınlamıştım.

Tekrar yayınlamama forum izin vermedi aşağıdaki linkten görebilirsiniz

Mete / durgun su ve akan su tecrübesi

Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2010, 14:23   #1270
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlarım inanın raharladım.Açaba yanlışmı düşünüyorum derken yorumlarınız beni rahatlattı.Ohalde yapılacak şey konunun tekniğini daha derinlemesine irdeleyip ciddi bir biçinde yaygınlaşması için uğraşmak. Birbirimize destek olarak geleceğimize katkıda bulunmak. Birgün bakarsınız birileri fark ederde daha hızlı yol almamıza yardımcı olur.Yılmak yok çalışacağız.

Eski 21-12-2010, 09:19   #1271
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2010
salon bitkileri icin gubre ile..

arkadaslar forumun bu kısmını ilgi ile inceliyorum, topraksız tarım muhtesem bisey cok ilgimi cekti, benim kafama takılan bir soru var bende okadar detaylı sıvı besinler yok sadece salon bitkilerim icin kullandıgım cicek costuran falan var, bu sıvı gubrelerle daha basit ornegin sogan gibi bitkileri yetiştirmem mumkunmu acaba? (sonucta ticari amaclı degil hobi olarak beslemek istiyorum)

jokerkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2010, 14:54   #1272
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Merhaba KUDRET Hocam ;

Bu sene tesısatımı genısletıyorum ve balkonuma 10 x 1 m pımas borularım var ve devamlı cogalıyorlar.. bu sene akan su kulturunude deneyecegım ve durgun su kulturunede devam edecegım oglumun ılk sebze yemeklerını yetıstırmeyı planlıyorum sıze daha once bahsetmıstım camın onunde fasulyelerım zamanı doldu bugun kokten ımhaya cıkıcaklar 5 kok fasulyeden duzgun ve guzel yarım kılodan fazla fasulye topladım bakalım bu sene neler toplayacagım.

thempest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2010, 17:11   #1273
Ağaç Dostu

Sevgili thempest,
bu iş insana bulaştımı kurtulmak mümkün değil, zaten kurtulmak istiyende yok sanırım. İnşalah büyür büyür seralara ticari kuruluşlara dönüşür. Ancak benim asıl söylemek istediğim 5 kökten aldığınız yarım kilo fasülye. Bu miktar çok az bence niye öyle oldu. Sizin özellikle tesbit ettiğiniz hata , yanlışlık, olumsuzluk varmı. Yoksa bütün gayretlerinize rağmen mi yarım kilo. Bu konuyu aydınlığa kavuşturmamız lazım. Bir yorum yaparmısınız. Bunun mutlaka mevsim, sistem, hatalı besleme, besin eriyiği, ışık, EC ,PH, vs vs bir sebebi olmalı. Eğer bi resim varsa belki aydınlatıcı olur.

Eski 23-12-2010, 17:26   #1274
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Takıbını yaptım sayın KUDRET BEY benım gorusum sudur aynı fasulyelerı yazın basında bahceye ektım ve guzel sonuclar aldım ozamanda 8 kok dıkmıstım ve 3,5 4 kıloya yakın fasulye almıstım bırde ben fasulyelerı kılcıksız severım o yuzden kucukken topladım buyumelerıne fazla ızın vermedım bu camın onunde dıktıklerım ıse havanın soguk olmasına ve zamanının olmamasına yonlendırmek ıstıyorum butun olculer degerler uygundu bırde camın herzaman kapalı olması dollenmeyı kalıtesını dusurdu bunları ben elımle dolledım bır ara camı actım sonra yıne cosmay abasladılar ama tadı ve goruntusu ıyı oldu.
Bır hafta ıcerısınde tekrar soktuklerımın yerıne yenısını dıkecegım bakalım bu sefer nasıl olucak evın ısısı oldukca ıyı bebek oldugu ıcın.. bırde bu seferkı fasulyelerı yazın kendı dıktıklerımden elde etmıs oldugum tohumluklardan denıyecegım.
Bırde yanında bırtane rıze'den gelen sus kabagı tohumu vardı onuda dıktım aynı sısteme ama o kabak ıcın pek uygun bır sıstem olmadı yaprakları oldukca canlı ve bol bır sekılde devamlı buyudu dollenme cıceklerı actı ama ıkı adet kabaktan baska olmadı onlarda soldular onlarında olma nedenı kayın valıdem camı acmıs bır ara ve ruzgarla dollenme olayı oldu ondan dolayıda ıkı tane fos kabagım oldu yanı basarısız sonuc.
Benım anlatmak ıstedıgım konu sudur kıs ayında ortamın ayarı olması gereklı 15-18 derece benım odanın ısısı ve sonuc okadar basarılı degıl.

bu ıs benı oldukca sardı hastası oldum artık elıme gecen herseyı kullanmayı planlıyorum bır kısıye asılamayı basardım devamı gelıcek tıcarı olarak arastırıyorum ama bayagı bır zaman alır.

Resım cekemem cunku fıdeler artık yok bırde hatırlatmak ıstedıgım bır konu dah avar ben buyuyen ve ırılesen yaprakları devamlı olarak kestım fasulyelerım ıyı yetıssın dıye bunu bırdahakı sefere yapmıyacagım ve almıs oldugum notlara bunu eklıyecegım.

thempest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2010, 17:46   #1275
Ağaç Dostu

Açıklamalarınız için teşekkürler sevgili thempest, anladığım kadarıyla benim düşündüğüm manada olumsuzluk yok, ancak şartların bazı küçük tasirleri var. Yeni sezonda başarılar dilerim . Paylaşımlarınızı bekliyoruz. Kolaygelsin.

Eski 26-12-2010, 21:00   #1276
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2010
Merhabalar bu siteden almış olduğum bilgiler doğrultusunda eski bir akvaryumum vardı onu değerlendireyim dedim,maliyetlerimi ve nasıl yaptığım hakkımda bilgi vermek istedim biz bur da yaptıklarımızı gösterirsek sanırım diğer insanlara da ışık tutarak bir güven veririz.
http://i1012.hizliresim.com/2010/12/26/6803.jpg
http://i1012.hizliresim.com/2010/12/26/6817.jpg
http://i1012.hizliresim.com/2010/12/26/6834.jpg
http://i1012.hizliresim.com/2010/12/26/6843.jpg
http://i1012.hizliresim.com/2010/12/26/6854.jpg
http://i1012.hizliresim.com/2010/12/26/6789.jpg
besini hazır aldım ama daha profesyonel bişey arıyorum

cattik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2010, 21:03   #1277
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2010
akvaryum = eski vardı elimde
hava motoru = 6 TL
hava duvarı = 5 TL
hortum 2mt = 1 TL
ısıtıcı = 11 TL
--------------------
toplam 23 TL

cattik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2010, 22:15   #1278
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. cattık,

Resim boyutlarını pixel olarak 800x600 yaparsanız resimleriniz sayfaya sığar ve daha iyi görünür. Ayrıca kocaman akvaryuma 6 adet soğan çok az olmuş. Straforunuzu da çok kalın ve iri gözenekli seçmişsiniz. Isı izolasyonunda kullanılan pembe renkli, çok ince dolgulu straforlar vardır. Onu delerken daha rahat edersiniz. Ayrıca aldığının bitki besini saksıda çiçek bakanlar içindir. Topraksız tarım için gerekli besin eriyiği için forumdan Sn. Kudret Tezel' e ulaşırsanız size yardımcı olur.

Soğan üretimi ve sistem dizaynı için Durgun Suda Yeşil Soğan başlığına bakabilirsiniz. Ama başlangıç için iyi yoldasınız. Kolay gelsin. Başarılar.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2010, 22:17   #1279
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cattik Mesajı Göster
akvaryum = eski vardı elimde
hava motoru = 6 TL
hava duvarı = 5 TL
hortum 2mt = 1 TL
ısıtıcı = 11 TL
--------------------
toplam 23 TL
o bitki besinleri topraksız tarıma uygun değil. besin formülasyonu çok düşük bide 20 lt de ne kadar düşeceğini sen düşün. bu konu forumda bahsedilmiş öncedenden. kökler ışık almaması lazım.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2010, 14:21   #1280
Ağaç Dostu

sayın Kudret hocam bende antalya tarım fuarına gittim ve fevkelade bilgiler aldım.topraksız tarım antalyada yaygın olark yapılıyor,ve ençok dikkatimi çeken şey birçok firma sadece toprak düzenleyici satıyor çünkü işlenen sera **** açık alan toprakları yanlış kullanımdan dolayı topraklar bozulmuş buda topraksız tarımın ne derece önemli olduğunu gösteriyor.bende daha önce de bahsetmiştim şu anda mini bir sera yaptım bahceye 15 m2 kadar. perlitte salata ve domates,

Eski 27-12-2010, 14:38   #1281
Ağaç Dostu

Sayın akçay, İstanbul Antalya gibi tarım bölgesi olmadığı için buradaki fuarlarda oralara benzemiyor. Eğer oralarda edindiğiniz kayda değer güzel bilgileri paylaşırsanız çok seviniriz.
Yapmış olduğunuz mini seranızı resimlerseniz kurmuş olduğunuz düzen ve sistem birçok arkadaşımıza fikir vermek adına iyi olur. Bilgi paylaşıldıkça büyür.

Eski 27-12-2010, 15:16   #1282
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2010
Merhaba Arkadaşlar,

31 yaşımdayım,endüstri mühendisiyim..uzmanlık alanım marka yaratmak.salkım domates marka yaratıp,piyasaya tanıtmak ve stratejileri belirlemek.daha sonra da iç ve dış piyasada ürünü iyi fiyata pazarlamak.
bir araştırma yaparken,sitenizi gördüm ve gerçekten çok etkilendim.yapmış olduğunuz üretimlerden,yaşamış olduğunuz teccübelerden yararlanmak en büyük amacım.

teşekkürler

domatesadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2011, 01:07   #1283
Ağaç Dostu

garlangufa's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2011
Galeri: 6
Tüm yazılanları okumadan bir yazı yazmıyacaktım ama dayanamadım. Benim çok çektiğim, ama 1-2 sene debelendikten sonra çaresini bulduğum bir konu olduğu için dayanamadım.
Açık alanda çok sıcak ortamlarda (yanılmıyorsam Fethiyeli bir arkadaş yazmıştı ve ben de Didim deki yazlığın bahcesinde yaşadım bu olayı), kapalı alanlarda bitki çok güzel büyüyor, birsürü çiçek açıyor ve bu çiçekler sapır sapır dökülüyor ... gelde kafayı yeme.... uzatmayayım, olay döllenme olayı, yani arıların olmaması da denebilir (Aşırı sıcaklarda arılar inzivaya çekilir).
Çözüm: Küçük bir fırça veya ilkokul suluboya fırcasının geniş ağızlı olanlarından alınır ve çiçeklere tek tek dokunulur. Evet arıların nezor bir işi yaptıkları anlaşılır.
NOT: Bu uygulama denenmiştir ve sapır sapır dökülen çiçeklerde artık meyveler oluşmaya başlamıştır. Ben 3 yıldır bu yöntemi kullanıyorum.

garlangufa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2011, 12:51   #1284
Ağaç Dostu

minik seramdan görüntülerName:  Resim 072.jpg
Views: 1435
Size:  43.7 KB

Name:  Resim 033.jpg
Views: 1459
Size:  60.7 KB

Name:  Resim 077.jpg
Views: 1468
Size:  69.3 KB

Name:  Resim 081.jpg
Views: 1422
Size:  24.8 KB

Name:  Resim 090.jpg
Views: 1497
Size:  73.5 KB

Eski 12-01-2011, 12:57   #1285
Ağaç Dostu

seram 15m2 kadar yaklaşık 30 kök var damates,hıyar ve kapya biber. diğital zamanlayıcıyla günde 8 defa sulanıyor.hepsine aynı besini veriyorumhavalar soğuk olduğu halde yinede büyümeye çalışıyorlar,yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum,bitkiniz yeil olsun.

Eski 12-01-2011, 13:02   #1286
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Sayın akçay,
Öncelikle kolay gelsin ellerine sağlık, domates aralıkları kanımca çok yakın olmuş ilerde sana çok sıkıntı yaratacak özellikle kanal arası 3 sıra yapmışsın ya onu mümkünse 2 sıra gibi yaparsan daha sağlıklı olur. (Bana göre inanki 2 sıra bile fazla) hevesini kırmak değil amacım sadece çok güzel verim alıp dahada heveslenmen.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2011, 15:30   #1287
Ağaç Dostu

teşekkür ederim sayın seazone, benimki sadece hazırlmış olduğum besin eriyiğini test etmek içindi.

Eski 12-01-2011, 16:33   #1288
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Kudret Hocam,
Kral FM de Tarım bakanı ve Tarım kredi koop birliğini topraksız tarım konusunda çiftçilerimizin bilgilendirmeleri için göreve çağırdığınız konuşmanızı dinledim.
Sizi ve diğer gönüllüleri tebrik ediyor başarılarınızın devamını diliyorum.

Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2011, 17:47   #1289
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Kudret hocam, Kral FM'deki konuşmanızdan haberimiz olmadı. Yoksa ben mi kaçırdım bazı başlıkları? Dinlemeyi çok isterdim.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2011, 22:43   #1290
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. akcay,

Seranız çok güzel bir uygulama olmuş. Benim tavsiyem kendinize yeni bir başlık açıp resimlerle başlangıcı kendi sayfanızda yaparsanız daha derli toplu bir kaynak olur. Bilgiler birikince toparlamanız daha zor olur. Kolay gelsin. Bol hasatlar.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024