agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-03-2012, 13:22   #1561
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2011
Bende uzun süredir formu takip edenlerdenim ama bir türlü cesaret edip başlayamamıştım. Bu sene balkonumda durgun su kültüründe domates ekmeyi düşünüyorum. Acaba ec metreyi hemen almam gerekir mi yoksa bir süre ec metre olmadan idare edebilir miyim?

zeynelgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 17:30   #1562
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeynelgun Mesajı Göster
Bende uzun süredir formu takip edenlerdenim ama bir türlü cesaret edip başlayamamıştım. Bu sene balkonumda durgun su kültüründe domates ekmeyi düşünüyorum. Acaba ec metreyi hemen almam gerekir mi yoksa bir süre ec metre olmadan idare edebilir miyim?
Mutlak EC metre ve Ph metre alınız. PH metrelerin sesorları 6 ayda bir değiştirmek gerekiyor. Ayrıca her iki cihaz içinde kalibrasyon kitleri almalısınız. E-Tartes tavsiye ederim. Sabah ve akşam olmak üzere 2 defa kontrol ediniz.

BatuhanCan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 17:31   #1563
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BatuhanCan Mesajı Göster
NUTRICULTURE GT424 NFT SISTEM ( Nutriculture GT424 NFT Sistem - MagicPlant ) kullanmayı düşünüyorum. Pahalı olmasına karşı temiz bir sistem gibi görünüyor. Sistemin sığ olması istediğim bitkileri yetiştirmeemi kolaylaştırır diye düşünüyorum. Ancak sıvıları satın almaktan ziyade kendim yapmayı tercih edeceğim. Sitelerden tatkip ettiğim kadarı ile hidroton, kaya yünü ve spreader mat yetiştirme ortamları var. Acikcası sizin yönlendirmenizi ricaedecim yetiştirme ortamı için.
Anladığım kadarı ile kimse bu bitkiler denememiş. Sistemi toparlayınca deneme ve yanılma yolu ile yetiştirmeye çalışacağım. Buradan paylaşımlarda bulunmaya çalışacağım teşekkür ederim...

Eski 23-03-2012, 23:34   #1564
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Alıntı:
NUTRICULTURE GT424 NFT SISTEM ( Nutriculture GT424 NFT Sistem - MagicPlant ) kullanmayı düşünüyorum. Pahalı olmasına karşı temiz bir sistem gibi görünüyor. Sistemin sığ olması istediğim bitkileri yetiştirmeemi kolaylaştırır diye düşünüyorum. Ancak sıvıları satın almaktan ziyade kendim yapmayı tercih edeceğim. Sitelerden tatkip ettiğim kadarı ile hidroton, kaya yünü ve spreader mat yetiştirme ortamları var. Acikcası sizin yönlendirmenizi ricaedecim yetiştirme ortamı için.
Pahalı derken ne kadar pahalı? Örnek bir rakam verebilirseniz alternatif sunabiliriz. Ancak öngörülü olmak isteme ama bu bahsettiğiniz NFT sistemden hallice uyguna alternatif deneme yapma şansınız olduğunu düşünüyorum.

soilless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 23:37   #1565
Ağaç Dostu

Ayrıca neden NFT sistem de karar kıldınız? Satın alabileceğiniz karşılaştığınız bir sistem mi yoksa daha verimli olduğunu düşündüğünüz için mi?

Bu sorular ve muhtemel yanıtlar balkon ve bahçede daha optimum bir yetiştirme ortamı içindir.

Eski 24-03-2012, 05:28   #1566
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi soilless Mesajı Göster
Pahalı derken ne kadar pahalı? Örnek bir rakam verebilirseniz alternatif sunabiliriz. Ancak öngörülü olmak isteme ama bu bahsettiğiniz NFT sistemden hallice uyguna alternatif deneme yapma şansınız olduğunu düşünüyorum.
Daha önce forumdan ve internetten okuduklarımla iki kovayı iç içe koyarak ortam oluşturup, içerisine bir hava taşı ve akvaryum pompası koyarak bir sistem yaptım.Temel besinleri internet üzerinden satın aldım.Saksıda büyütme ortamı olarak bauhaus' dan aldığım lav taşlarını kullandım. Sistemde ilk denediğim salatalık yetiştirmekti. Düşündüğümden uzun ve sağlıklı oldu. Ürün miktarı görece fena değildi.
Youtube üzerinden yayımlanan videolarda da genelde bu bu tarzda saksıların kullanıldığını gördüm. Benim sistemimin ölçüleri çap 28 cm yükseklik 42cm.
Ancak yukarda da belirttiğim gibi hobi alanım çok küçük ve raf şeklinde dizerek hem alandan hemde yükseklikten kazanmayı hedefliyorum. NFT sistemi tercih etmemin tek nedeni yüksekliğinin şimdilik kabul edilebilir olması. 101cm x 49 cm x 21 cm. Şu anda internet fiyatı 295TL
gözüküyor.
Kovadan yaptığım sistemde sabah akşam EC ve PH kontrolü ile sıvı değişimi biraz sıkıntı verebiliyor. Özellikle bitki büyüyüp ağırlaşmaya başladığında zarar veri rmiyim acaba diye tedirgin oluyordum.

Eski 24-03-2012, 11:52   #1567
Yeni Üye

mar61's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2012
Unhappy Kendim dahil yeni başlayanlara.

Benim de bir katkım olsun yeni başlayanalara.Merhaba dostlar
Belki dostlar diye başlığı yadırgayabilirsiniz, çok yeni bir üyeyim.
üye olmadan önce de misafir olarak değerli arkadaşlarımın yazılarını takip ediyorum.
Baştan sona kadar bütün yazılarınız okudum. Gördüm ki yeni başlayanların sorunları hep aynı
Bende dahil sulu tarım veya topraksız tarım nedir nasıl başlanır solisyonu nerden alabilir gibi
Bir çok soru var sizlerin tavsiyelerinizle ve yardımlarınızla bir yerlere gelen arkadaşlarımız var
Benim gibi sizlerin yazılarınızı okuyan yaptıklarınız izleyen yeni üyelerde var sizler tekrar başa dönmek istemiyorsunuz pek tabi ki. Bende yeni bir hastalığa kapılmış bir üye olarak yeni başlayanlarla birlikte
Bir şeyler yapalım dedim. Önce kendimi bir tanıtayım dostlar 1961 İstanbul doğumluyum halen İstanbul Beylikdüzün de ikamet ediyorum bizim çocukluğumuz daki ey güzel İstanbul artık yok çocuk luğum ve gençliğim çengel köyde geçti bilirsiniz bademi ile ünlüdür. Ama sadece omu dut
İncir, ıhlamur yetişirdi orda şimdi hiç birinden eser yok her yeri ev apartman yaptılar.bazen mis gibi kokan bademleri arıyorum nerde hepsi Akdeniz mahsulü .evet can dostlar ben Çengelköy salatalığını
Yaşatmak için bu işe soyundum sulu tarımı seçtim evde yapabilmek için. Sizlerle de paylaşmak istediğim.
Küçük ama başlangıç için yeterli sulu tarım düzeneğini tasarladım mesleğim olan elektronik sayesinde
Bu küçük mütevazı düzeneği elektronik olarak destekleyeceğim ve bunları da sizlerle de paylaşacağım. Ekte bu düzeneği inceleyebilirsiniz, çok basit malzemeler var marka belirtmeden 2,5 lt
Cola şişesi dört adet orta boğumun bittiği yerden fal çata ile düzgün bir şekilde kesilir kapakları sakın atmayın onlar bize lazım, marangozdan veya varsa evde kullanabileceğimiz tahta 120cm boyunda 10cm ila 15cm genişliğinde 1,5cm kalınlığında 1 adet. 5 litrelik bulaşık deterjan bidonu, yine bu bidondan biraz daha büyük başka bir bidon. Bu malzemeler kendi imkanlarımızla bulunabilir.
Şimdi etrafımızda akvaryum malzemesi satan bir yer lazım, beş mt. Akvaryum hortumu, altı adet hortum için dirsek, altı adet yine hortum için T bağlantı, bir adet akvaryum musluğu ve en pahalı parça
Su pompası ben su pompasını otomobillerde kullanılan silecek fıskiye motoru kullanacağım elektrik kesintilerinden etkilenmemek için bunun devresi biraz karışık ama faydalı form da okuduklarımdan sonra kesin gerekli olduğuna kanaat getirdim.

Düzeneğin yapımına başlıyoruz üstat larım bizi izliyorlardır sanırım burada tarif edeceklerim onların
Bir zamanlar geçtiği yollar olduğu için şimdi bize tebessüm ediyorlar dır. Düzenek bittikten sonra
Benim imkânlarım doğrultusunda bazı ilaveler yapacağız o zaman üstatlarımda bizi can kulağı ile izleyecekler dir.
Hadi bismillah diyelim, ilk önce tahtamızı alalım kenarlardan 14cm işaretleyelim ve oraya bir nokta koyalım noktadan 26 cm daha ölçerek bir nokta daha koyalım, ve bunun iki kez daha tekrarlayalım
Taşıyıcı tezgâh ölçülendirmesi bitti şimdi delik işi noktalı yerlerden 4 cm çapında delikler delelim
Evinde matkabı olan evde yapabilir yoksa en yakın marangoza gidilir küçük bir ücret karşılığı deldirilir.
2,5 lt lik cola şişeleri nin kapaklı kısımları aşağı gelecek şekilde deliklerden geçirilir, kapakları sökülür
Akvaryum hortumu gece çek kadar delik açılır bu deliklere 10cm lik akvaryum hortumu takılır ve etrafı şeffaf silikon ile sızdırmazlığı sağlanır bana göre sol tarafta kalan ilk şişenin hortumuna dirsek takılır
İkinci şişenin hortumu ile T yardımı ile birleştirilir, en sonuncu hortum ise 4 0cm olaçak şekilde bırakılır, dıranaj için buldumuz 5 lt. Bidon ve ya bir kap üstü açılır kapanır olmasında fayda var
Geniş yüzeyi alta gelecek şekilde iken üst te kalan kısımdan fal çata yardımı ile 10x10 cm ebadında kara şekli nin üç kenarı kesilerek delik açılır bir kenarı kullanmadığımız zaman kapatmak için bırakılır.
İçine su dolduğunda alt taraftan 2 cm kadar yukarıda kalacak şekilde hortum için delik açılır ve hortum takılır. Kesmiş oldunuz kare delikten bidonun alt kısmı bulaşık süngeri ile kaplanır hortum
Deliği kapanmasın diye hortum hizasına gelen süngeri içe doğru biraz oymak gerekir, unutmayın burası dıranaj suyunun filtre edileceği yerdir, marka belirtmek istemem ama üst tarafı yeşil olan tiplerden seçmenizde fayda var bu yeşil alan sebze köklerinden gelen pisiliği tutar sünger tıkanmaz temiz su veya solisyonlu su hortuma gelir, şim di motoru bağlamaya geldi eyer akvaryum motoru
Kullanacaksanız alırken devir daim tip olmasını isteyiniz aksi taktirde dıranaj kabının içine sokmak zorunda kalırsınız bu bütün pisiliği solisyon kabına taşır,evet devam herkes sabırsızlıkla bekliyor
Motoru dıranaj kabının çıkışındaki hortuma bağlayın ve kabı silikon ile izole edin sızdırmasın,
Motorun çıkış tarafına hortumu takın ve solisyon kabını fideleri ekeceğimiz pet şişelerden 40cm kadar yukarı bir noktaya asın solisyon kabını nın üst tarafını tamamen kesik açın burada bekleyecek olan
Karışımın çıkarmış olduğu gazlar dışarı çıkabilsin diye ve aynı zamanda açık ortamdan oksijen alsın diye bu gerekli, solisyon kabının yine alt kısmından bir miktar yukarı yaklaşık 2 cm hortum deliği acın
Ve kısa bir hortum takarak izole edin, motordan gelen hortumu üsteki açık olan kısımdan solisyon kabına sabitleyin mümkün olduğunca yukarı noktaya ve kenardan uzak bir biçimde bunun sebebi
Pompadan gelen kullanılmış solisyonun kaba dökülürken oksijen alması için alttaki deliğin 2 cm yük sek olmasının sebebi ise tortuları tekrar pet şişelere taşımamak için ayarlanmış bir mesafedir.
Ayrıntıları başaka bir gün nine devam edeçeğim hoşça kalın.

Eklenen Resimler

mar61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2012, 19:13   #1568
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
hadi bakalım
sabırsızlıkla başarılarınızı bekliyorum
bu arada forumun hepsini okuyun ,biraz zaman alır ama deyer)saygılarımla idris

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2012, 23:18   #1569
Ağaç Dostu

Alıntı:
Daha önce forumdan ve internetten okuduklarımla iki kovayı iç içe koyarak ortam oluşturup, içerisine bir hava taşı ve akvaryum pompası koyarak bir sistem yaptım.Temel besinleri internet üzerinden satın aldım.Saksıda büyütme ortamı olarak bauhaus' dan aldığım lav taşlarını kullandım. Sistemde ilk denediğim salatalık yetiştirmekti. Düşündüğümden uzun ve sağlıklı oldu. Ürün miktarı görece fena değildi.
Youtube üzerinden yayımlanan videolarda da genelde bu bu tarzda saksıların kullanıldığını gördüm. Benim sistemimin ölçüleri çap 28 cm yükseklik 42cm.
Ancak yukarda da belirttiğim gibi hobi alanım çok küçük ve raf şeklinde dizerek hem alandan hemde yükseklikten kazanmayı hedefliyorum. NFT sistemi tercih etmemin tek nedeni yüksekliğinin şimdilik kabul edilebilir olması. 101cm x 49 cm x 21 cm. Şu anda internet fiyatı 295TL
gözüküyor.
Kovadan yaptığım sistemde sabah akşam EC ve PH kontrolü ile sıvı değişimi biraz sıkıntı verebiliyor. Özellikle bitki büyüyüp ağırlaşmaya başladığında zarar veri rmiyim acaba diye tedirgin oluyordum.
Sn batuhancan zevkle ve isteyerek yapıldığında bugün hayal gibi olan çok kısa bir süre sonra gerçekleşiyor. Zevkle yaptığınız tüm çalışmalarınız da başarı dileklerimle.

Her sıkıntı yeni bir kolaylık getirir. Dünya üzerinde insanlar hep bunu gerçekleştirmiş. Yukarıdaki koyulaştırdığım sıkıntınızı da Sevgili Kudret bey geçen yaz itibariyle çözdü. ve uyguladı.

Sera bekçisi otomatik EC metre (Marka tescilli)
bu başlıktaki Sera Bekçisi, EC ve PH kontrolunu otomasyon ile ve de sıvının ne kadar değiştiğini otomasyon ile tespit edip gereken arzuladığınız değerlere saniye bazında getiren Sera Bekçisini yaptı.

Bu başlık sizin sıkıntılarınızı gidereceğine eminim.

İnşallah bu yaz ben de sera bekçisini deneyeceğim. Aslında yeni bir oyuncak alınan çocuk gibi heyecanla, deneyeceğim günleri bekliyorum.

Denediğimde tüm ayrıntıları ile paylaşacağım.

Eski 25-03-2012, 13:54   #1570
Yeni Üye

Sayın Soilless Mar61;

Veridiğiniz ve paylaştığınız bilgiler için cok teşekkür ederim. Denemelerimin tümünü buradan paylaşacağım. Bahardan mıdır nedir bilmem ama bende bu sistemleri denemek için sabırsızlanıyorum..

Eski 26-03-2012, 18:04   #1571
Ağaçsever

Magna Carta's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2012
Alıntı:
Sn batuhancan zevkle ve isteyerek yapıldığında bugün hayal gibi olan çok kısa bir süre sonra gerçekleşiyor. Zevkle yaptığınız tüm çalışmalarınız da başarı dileklerimle.

Her sıkıntı yeni bir kolaylık getirir. Dünya üzerinde insanlar hep bunu gerçekleştirmiş. Yukarıdaki koyulaştırdığım sıkıntınızı da Sevgili Kudret bey geçen yaz itibariyle çözdü. ve uyguladı.

Sera bekçisi otomatik EC metre (Marka tescilli)
bu başlıktaki Sera Bekçisi, EC ve PH kontrolunu otomasyon ile ve de sıvının ne kadar değiştiğini otomasyon ile tespit edip gereken arzuladığınız değerlere saniye bazında getiren Sera Bekçisini yaptı.

Bu başlık sizin sıkıntılarınızı gidereceğine eminim.

İnşallah bu yaz ben de sera bekçisini deneyeceğim. Aslında yeni bir oyuncak alınan çocuk gibi heyecanla, deneyeceğim günleri bekliyorum.

Denediğimde tüm ayrıntıları ile paylaşacağım.
Sayın Soilless,

Farklı bir konu açmaktansa size bir soru yöneltebilir miyim?
Tam otomasyon seralarda kullanılan sistemler, Sayın Kudret Tezel'in Sera Bekçisi'nden farklı bir işleyiş içinde mi ? Okuduğum yazılarda hep modern seranın maliyetinin fazla olduğu söyleniyor.Bu maliyeti arttıran bilgisayar kontrollü sistemler midir ?

Yani Sera Bekçisi gibi bir alet bizim tüm ihtiyacımızı görür mü topraksız tarım için.

Magna Carta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2012, 21:00   #1572
Ağaç Dostu

Topraksız tarımda optimum besin temini

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cakal_tm Mesajı Göster
Sayın Soilless,

Farklı bir konu açmaktansa size bir soru yöneltebilir miyim?
Tam otomasyon seralarda kullanılan sistemler, Sayın Kudret Tezel'in Sera Bekçisi'nden farklı bir işleyiş içinde mi ? Okuduğum yazılarda hep modern seranın maliyetinin fazla olduğu söyleniyor.Bu maliyeti arttıran bilgisayar kontrollü sistemler midir ?

Yani Sera Bekçisi gibi bir alet bizim tüm ihtiyacımızı görür mü topraksız tarım için.
Sn çakal_tm,

öncelikle topraksız tarıma ve konu başlığına olan ilginiz çok güzel. Hoşgeldiniz

çok güzel bir soru.

Ben konuyu 2 farklı kısımda irdelemek istiyorum, fazla veya eksikliklerime Sn üstadlarımızın düzeltme ve katkılarını bekliyorum.

1- Modern seralar
2- Modern seralardaki Tam otomasyon besleme sistemleri

Modern seralar, bir bitkinin tüm çevresel etki faktörleri ve sera kullanım ömrü düşünülerek kurulan seralardır. Kısaca, sıcaklık, nem, rüzgar, soğuk, sıcak, sera yüksekliği, genişliği, devasa su tankları, izolasyonu, gölgesi, çalışma alanı, zemini,kontrüksüyon dayanım ve garantisi, UV IR ışınımına göre özel üretim cam pşastik örtüler, serdaki ısı ve neme göre ayarlanmış kapı pencere sistemleri vs vs.

tüm bu etkileri endüstriyel bir üretim için bitkinin bilinen optimum ihtiyac seviyesine getirebilmek için tüm ekipmanların kullanılmasını gerektirmektedir.

Böylece modern sera entegre bir bitki üretim fabrikası anlamına geliyor. Böyle bir entegre tesisin oluşturulabilmesi de ARGE çalışmasına, detay denemelere, ekiplere uzmanlara ihtiyaç gerektiriyor. Dolayısiyle bir know how oluşuyor.

Tüm bu çalışmaların maliyeti know how bedeli olarak modern sera fiyatına yansıyor.

Tam otomasyonda da bu know how var. Ve bu bedel de alınıyor. Ve de alınmakta haklıdır. Çünkü bir emek var, gayret, çaba var. Ticari amaç var.

Bir evdeki termometrenin, fiyatını bir dijital termometrenin fiyatını, bir bilgisayarın fiyatını, bir yazılımın, anti virüs programının fiyatını düşündüğümde, entegre bir anahtar teslim modern sera kurulum maliyet artışının izahını yukarda yazdıklarımla açıklayabiliyorum.

Tv fiyatlarında da göreceğimiz gibi, tüplü, hd ready, full hd, led, 3d vs, her yeni teknoloji know how bedelini yüksek fiyatla alır.

Ben paylaştığım ve bildiğim kadarıyla Sn Kudret Tezelin sera bekçisi, hem balkon, teras, bahçe hem her dönüm büyüklükte seranın tam otomasyonlu EC kontrolunu ve sulamasını yapıyor.

Ve bunu, sera bekçisi başlığı altında paylaştığı gibi geçen yaz çok rüzgarlı olan terasında denedi ve sonuçlarını tüm gelişim ve üretim döneminde paylaştı.

Yani bitkinin verimi için en önemli olmazsa olmazı besin miktarı ayarlamasını, yani optimum besin ihtiyacını saniye bazlı kontrol ile karşılıyor.

Bence en önemli noktada burda. Bunu hep şöyle yorumlamışımdır. Ne ka ekmek o ka köfte. Yani Bitkinin optimum, tam da istediği besini, istediği an ve istediği besin elementi özelliğinde ve istediği miktarda sunduğunuzda bitki, genlerindeki en optimum gelişimi gösteriyor.

Diğer çevresel faktörlere uyumlu ortamı hazırlama ise yukarıda da bahsettiğim üzere 3-5-10 milyon euro'dan başlayan büyük ticari yatırımlardaki ticari beklentilerde devreye giriyor.

Özetle belirtmek isterimki

Bu konulardaki bilgi, tecrübe ve fikirlerim genel anlamda bunlar. Eksik, fazla ve yanlışımı her zaman için yorumlayalım, ilave ve çıkarımlarla paylaşımı artıralım.

Eski 26-03-2012, 21:17   #1573
Ağaçsever

Magna Carta's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2012
Güzel yazılarınız için teşekkür ediyorum.Dediğiniz gibi modern sera dediğimiz zaman her şeyiyle tam kontrol sağlanan seralar aklımıza geliyor.

Benim demek istediğim de seranın çevre faktörleriniz karşıladığımızı varsayarsak bitki için gerekli besin değerleriyle ilgili bir otomasyonu kastetmiştim.Ama siz gene de kapsamlı bir cevap vermişsiniz,sağolun.

Bitki için optimum besin ihtiyacının karşılanması için yapılan bilgisayar destekli tam otomatik bir sistem ile Sera Bekçisi aynı kefede mi ? Sera Bekçisi'ni seramıza koyduk diyelim çevresel faktörlerimizi de tam tamamladık.Modern bir seramız olduğunu söyleyebilir miyiz ? Sayın Kudret Tezel'in hazırladığı düzenek tam anlamıyla işimizi görmüş oluyor mu?

Magna Carta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2012, 21:46   #1574
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Soilless Mar61;

Veridiğiniz ve paylaştığınız bilgiler için cok teşekkür ederim. Denemelerimin tümünü buradan paylaşacağım. Bahardan mıdır nedir bilmem ama bende bu sistemleri denemek için sabırsızlanıyorum..
Sn Batuhan,
bahardan bahardan. hem bahardan hem de topraksız bir ortamda bitki yetiştirme gibi farklı bir deneyim heyecanından.

Hep şöyle düşünmüşümdür, yetiştirdiğim canlının tam da istediğini her an alabildiği ve onun besin ve su stresine girmediği yani ona değer verdiğim ve gözüm gibi baktığım bir sistem.

Çok güçlü, çok yeşil, çok canlı, çok verimli özetle çok mutlu oluyorlar.

Eski 26-03-2012, 21:48   #1575
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cakal_tm Mesajı Göster
Güzel yazılarınız için teşekkür ediyorum.Dediğiniz gibi modern sera dediğimiz zaman her şeyiyle tam kontrol sağlanan seralar aklımıza geliyor.

Benim demek istediğim de seranın çevre faktörleriniz karşıladığımızı varsayarsak bitki için gerekli besin değerleriyle ilgili bir otomasyonu kastetmiştim.Ama siz gene de kapsamlı bir cevap vermişsiniz,sağolun.

Bitki için optimum besin ihtiyacının karşılanması için yapılan bilgisayar destekli tam otomatik bir sistem ile Sera Bekçisi aynı kefede mi ? Sera Bekçisi'ni seramıza koyduk diyelim çevresel faktörlerimizi de tam tamamladık.Modern bir seramız olduğunu söyleyebilir miyiz ? Sayın Kudret Tezel'in hazırladığı düzenek tam anlamıyla işimizi görmüş oluyor mu?
Buna yanıtım net evettir.

Eski 02-04-2012, 22:15   #1576
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2012
Sayın; grafx hocam, malum mezuniyetimiz pek yok fakat, 2. sayfa 33. mesajınızda förmül **** karışım reçetinizde ( ters h ) 1/4 ve 1/2 oranı nedir lütfen açıklarsanız çok sevinirim saygılar...

Kafalioglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 00:33   #1577
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kafalioglu Mesajı Göster
Sayın; grafx hocam, malum mezuniyetimiz pek yok fakat, 2. sayfa 33. mesajınızda förmül **** karışım reçetinizde ( ters h ) 1/4 ve 1/2 oranı nedir lütfen açıklarsanız çok sevinirim saygılar...
grafx gitmiş gelmez geri büyük ihtimal.

misalen 2.938 mM N 1/4 ü 0.7345 imiş ama bunlara gerek yok.

domater için gelişme dönemine ait receteler var ppm cinsinden veyahut genel domates recetesini hazırlarsın ec'sini düşürmek için içine fazladan su katarsın.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2012, 13:50   #1578
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2012
kit malzeme

Arkadaşlar herkese selam .Bende bu dönem topraksız tarım denemek istiyorum. Kit malzemelerini Kudret Beyden mi temin ediyoruz?İletişim bilgilerine nasıl ulaşabiliriz.

drarif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2012, 16:55   #1579
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2012
siteyi uzun zamandır takib ediyorum balkonda birşeyler yetiştirmek istiyorum ama ec metre veph ölçer bulamadım bana bukonuda yardımcı olurmusunuz

clayman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2012, 16:33   #1580
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2008
merhaba drarif

besin kitlerini Kudret Tezele özelden mesaj atarsan hızlı bir şekilde yanıt alırsın

tute82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 00:15   #1581
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-04-2012
herkese selamlar...
ben Ankara da yaşıyorum ziraat mühendisiyim fakat sebzecilik konusunda hiç deneyimim olmadı şimdiye kadar. fakat bazı gelişmeler üzerine 3 tane 312m2 lik sera kurduk. ancak topraksız sera fikrine yakın değildim ve çok yabancı olduğum bi konu olduğu için bu 3 serada normal tarıma göre hazırlık yaptım fakat şu an itibariyle fide dikmiş değilim. bir arkadaşımın kullanmadığı ve bana bıraktığı bizim seralarımıza 500 metre mesafede olan 500m2 bir serası var, orası için hazırlık yapacakken zeminin kırma taş kaplı olması ve orasının nasıl temizleneceğini ve yeniden bahçe toprağı sermek gerekmesi beni düşündürürken topraksız tarım yapsam acaba becerebilirmiyim dedim nette bu konuda oldukça görsel kaynak var açıkcası gözümü korkutacak bişeye rastlamadım( besin cözeltisinin hazırlanmasının hafif yüzümü buruşturması dışında ) ve besin çözeltisi ve topraksız tarımla ilgili yaptığım tüm aramalarda Kudret Tezel Bey e rastladım işte reçeteleri inceledim falan derken üye olma zahmetine katlanıp topraksız tarım dünyasına seradan önce net te girmiş oldum

aga06tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 00:22   #1582
Ağaçsever

kurmayı planladığım ve katlı pvc sistem elimde yeteri miktarda pvc var ve çilek yetiştirmeyi düşünüyorum. besin çözeltisi konusu uzmanlık gerektiren bi konu ki ben bu işi ticari olarak yapacağım yani hani balkonda terasda zevk amaçlı olsa deneme yanılma bi şekilde halledilebillinir .

Eski 07-04-2012, 00:22   #1583
Ağaçsever

her türlü öneri ve yardımlarınızı bekler sizlere iyi geceler dilerim

Eski 08-04-2012, 22:08   #1584
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aga06tr Mesajı Göster
her türlü öneri ve yardımlarınızı bekler sizlere iyi geceler dilerim
Sn aga06tr,

ziraat mühendisi olarak sizin bilgi ve tecrübenizle birleştireceğiniz topraksız tarım denemeniz ve sonuç yorumunuz değerli olacaktır.

deneyiminizde birlikte paylaşalım kararınca

Eski 10-04-2012, 16:29   #1585
Ağaçsever

Alıntı:
Sn aga06tr,

ziraat mühendisi olarak sizin bilgi ve tecrübenizle birleştireceğiniz topraksız tarım denemeniz ve sonuç yorumunuz değerli olacaktır.

deneyiminizde birlikte paylaşalım kararınca
inşallah, gecelerim uykusuz geçiyor bu günlerde besin eriyiğini nasıl hazırlarım nasıl ederim yerli yabancı tüm örnekleri incelemekle geçiyor.
sistemi kurmaya başladığım günden itibaren ilerlemeleri resim vs. ile paylaşmayı yorum, yardım ve öneri almayı düşünüyorum

Eski 11-04-2012, 22:43   #1586
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aga06tr Mesajı Göster
inşallah, gecelerim uykusuz geçiyor bu günlerde besin eriyiğini nasıl hazırlarım nasıl ederim yerli yabancı tüm örnekleri incelemekle geçiyor.
sistemi kurmaya başladığım günden itibaren ilerlemeleri resim vs. ile paylaşmayı yorum, yardım ve öneri almayı düşünüyorum
Besin eriyiği konusunda yardım alacağınız adres Sn Kudret Tezel.

Sistem konusunda da aynı adres. ) 3 yıllık deneyimim malum olduğundan yerli yabancı çok bir site araştırmadan önce kısa bir özel mesaj ile Sn kudret Tezel ile konuyu ve beklentinizi açıklarsanız net yanıt alırsınız.

Sadece iyi bir tavsiye

Saygılarımla

Kudret Tezel beğendi.
Eski 12-04-2012, 23:24   #1587
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2012
eminönünden aldığım domates tohumu ile bende de bu hastalık başladı.Tohumları diktikten sonra internette araştırma yaparken nano olduğunu iddaa eden bir ürünle karşılaştım. bu ürünlede iki üç tohum ektim.daha sonra sitenizi keşfettim. bir aydır su kültürü çalışmalarını vakit buldukça inceleyorum. ben de Kudret Tezel beyin vermiş olduğu domates besin eriyiğini inceledim. fakat şu an hazırlamam ve gerekli (hassas terazi ve kimyasalları )malzemeleri almam biraz zaman gerektiriyor.Sayın Kudret Tezel bey bana 15 fidelik bir paket hazırlamanız mümkün mü? saygılarımla

babahuse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2012, 23:05   #1588
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi babahuse Mesajı Göster
eminönünden aldığım domates tohumu ile bende de bu hastalık başladı.Tohumları diktikten sonra internette araştırma yaparken nano olduğunu iddaa eden bir ürünle karşılaştım. bu ürünlede iki üç tohum ektim.daha sonra sitenizi keşfettim. bir aydır su kültürü çalışmalarını vakit buldukça inceleyorum. ben de Kudret Tezel beyin vermiş olduğu domates besin eriyiğini inceledim. fakat şu an hazırlamam ve gerekli (hassas terazi ve kimyasalları )malzemeleri almam biraz zaman gerektiriyor.Sayın Kudret Tezel bey bana 15 fidelik bir paket hazırlamanız mümkün mü? saygılarımla
Sn babahuse iflah olmaz alışkanlık başlamış sizde de hoşgeldiniz.

Eski 13-04-2012, 23:10   #1589
Ağaç Dostu

Bu sene ilk defa tohumdan yetiştirerek uygulama yapmaya niyetlendim. (daha önce hep hazır fide almıştım) bazen ziraattan, bazen köy toprağından, bazan buradaki eş dost arkadaştan) Bu sene tohumdan yetiştirmenin zevkini/zorluğunu tatmak istedim.

Şu an biber ve domateslerim çok küçükler. Burada merak ettiğim ne zaman ve hangi ölçülerle a + b besin ile beslemeye başlayacağım. Üstadlarımızın yardımlarını bekliyorum.

Eski 13-04-2012, 23:11   #1590
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2012
sayın soilles öncelikle bu forumda yeni üyeyim.ayrıca konunun da yenisiyim.Çoçuklara taze domates yedirmek için almış bulunduğum tohumlarla diktiğim ilk denemem den sonra su kültüründe tarımı keşfettim. teşkilatım hazır ama besin eriği için Kudret Tezel beye ulaşmaya çalışıyorum. Eğer eriyikleri alabilirsem hemen başlayacağım

babahuse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024