agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-03-2008, 10:48   #91
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Hayırlısı olsun.Bende çilek fidesi arıyorum fazla bulursam paylaşırız...

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2008, 11:04   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
http://www.recordholders.org/en/records/vegetables.html

http://commons.wikimedia.org/wiki/Im...strawberry.JPG

http://plants.thompson-morgan.com/product/9321/1

Jumbo çilek fidesi bulabilir miyiz?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2008, 12:51   #93
sin
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Hayırlısı olsun.Bende çilek fidesi arıyorum fazla bulursam paylaşırız...
çok iyi olur teşekkür ederim biberi de kıl biber ekecektim ama bulamadım sivri biber ektim işallah oda tatlı çıkar çilekte lezzet daha önemli bence
Büyük çileklerden yemek için aldım daha önceden ama genelde lezzetsiz di tabi onunda cinsine göre degişiyorsa bilemem ama envor bey anlıyor bu işlerden herhalde bulursa iyisini bulacagına eminim bu yaz çok iyi geçecek

sin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2008, 13:21   #94
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-12-2006
Galeri: 6
Herkese merhaba... Adana' da merkeze bağlı Sarıhuğla köyünde Yaltır isimli şirket tarafından çok kaliteli çilek fideleri üretiliyor, fiyatları da çok uygun. Özellikle Sweet Charlie türünü tavsiye ederim.
Ayrıca Sayın Kudret Tezel' in önceki yazmış olduğu konularla ilgili bir sorum olacak, odamda torf içerisinde ekili, 1 adet arokarya bitkim var. Haftada 1 defa bu bitkime 1 litre suda eritilmiş kompoze ve izelement içeren gübre veriyorum. Önceki mesajlara göre benim topraksız kültür yöntemi kullanarak bu bitkinin saksısını günde 2 kez gübreli suyla beslemem mi gerekiyor?
Saygılar...

Innuendo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2008, 19:24   #95
Ağaç Dostu

envor's Avatar

[QUOTE=Innuendo;210075]Herkese merhaba... Adana' da merkeze bağlı Sarıhuğla köyünde Yaltır isimli şirket tarafından çok kaliteli çilek fideleri üretiliyor, fiyatları da çok uygun. Özellikle Sweet Charlie türünü tavsiye ederim.

Sayın Innuendo merhaba,sizde telefon numarası varmı bu şirketin arayıp alalım,artık vakti geldi...

Eski 03-03-2008, 22:18   #96
Ağaçsever

Enver Bey, en kısa zamanda numarayı temin edip foruma yazacağım...

Eski 03-03-2008, 22:23   #97
Ağaçsever

http://www.yaltir.com.tr siteyi inceleyebilirsiniz. Telefon numarası 0322 4855061-62
Saygılar...

Eski 03-03-2008, 22:29   #98
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Teşekkürler sayın Innuendo çok makbule geçti...

Eski 03-03-2008, 22:38   #99
Ağaçsever

Rica ederim, sizin verdiğiniz bilgilerin yanında lafı mı olur...

Eski 05-03-2008, 21:13   #100
naci okur

Giriş Tarihi: 03-03-2008
topraksız kültürde çilek

merhabalar kudret bey yeni bir üye olarak paylasılan bilgileri okudum.paylastıkca cok güzel bilgiler ortaya cıkmıs.tebrikederim herkesi.ben antalyada serada çilek ve biber üretimi yapmaktayım.toraksız kültürde çilek yetiştirmek istiyorum fakat bir türlü antalyada bu konuda bilgisi olan biriyle tanısamadım.basıt olarak çilek için küçük bir recete yazmıssınız.toprakta uyguladıgımız gübreleme miktarını hesapladıgımda fidan basına aşagıyukarı birbirine cok yakın degerler gösteriyor.size sormak istediğim yazdıgınız programda 100 lt su için dizayn edilmistir diyorsunuz.peki çilekleri ne sıklıkta ve bir seferde kac lt su vererek suluyorsunuz?sulama suyu olarak bu hazırladıgınız 100 lt lik tanktan belirli bir ölcek alıp dırek bitkiye mi döküyorsunuz?bu konuda beni bilgilendirirseniz cok sevinirim.Bir de agregat olarak torf ve kum yeterlimidir?
şimdiden cok tesekkürler...

naci okur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2008, 22:02   #101
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın Naci Okur, aramıza hoş geldiniz,52 numaralı mesajda verdiğim reçetenin topraktaki gübrelemeye çok yakın olduğunu söylüyorsunuz,bu hesabı biraz daha açıklarsanız farklarını beraberce inceleriz,diğer arkadaşlarımızada faydalı olur.Bu reçete toplamı 100 litre için kurulmuştur (hesaplanmıştır) Ancak bunu isterseniz 1-2 litre stok olarak hazırlar ,o stoktanda gerektiği kadar kullana bilirsiniz.Çilek küçük bir bitki olduğu için su kaybıda azdır
torf-kum karışımı bir agregatta ki benim balkonumdada aynısı var günde iki defa sulamak yetiyor.Bizim balkonumuz rüzğara açık ve üstünde gölgeliği olmayan sıcak bir balkon sera şartlarında biraz daha seyrek sulana bilir ancak mutlaka EC kontrolü yapılarak bitkininde gübresiz bırakılmaması lazım diye düşünüyorum.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2008, 22:19   #102
naci okur

kudret bey serada bir dönümde 8000 ad.çilek fidesi yetistiriyoruz.
bizim toprakta uyguladıgımız dönüm bazında
A tankı(200 lt)
18.18.18 dengeli gübre:5 kg
amon.nitr:1kg
mgn sülf.:1.5 kg
iz element:200gr
B tankı(200lt)
cal.nit:2,5 kg
demir:200 gr
C tankı(200lt)
nitr.asit
su an meyve döneminde ,fidan basına bu sekilde hesapladıgımda 11 kg gübreleme yapmıs oluyorum ve fidan basına 1,4 lt su tekabulediyor.damlama sulama yöntemiyle yaklasık 30 dk gibi bir sulama yapıyorum ve fidan basına 0,0013 gr.gübre miktarı denkgeliyor.su an 5 günde bir sulama yapıyorum, ****** yaz aylarında sulama sıklıgı ve sulama süresi de uzuyor.benim ögrenmek istediğim damlama sistemiyle uygun olan ph ve ec ile fidan dönemi ve meyve döneminde nasıl bir programlama izlemem gerekiyor?
teşekkürler.

Düzenleyen naci okur : 07-03-2008 saat 00:28
Eski 05-03-2008, 22:31   #103
naci okur

jumbo çilek fidesi

öncelikle merhabalar,
antalyada benim yetiştirdiğim çilek çeşidi camoroza adı verilen bir çeşit,uygun gubrelemde yaklasık 20-40 gr arası değişiyor sanırım istediğiniz cesit bu olsa gerek antalyada temin edebiliriz.
saygılar

mesut çelik beğendi.
Eski 11-03-2008, 06:37   #104
Ağaç Dostu

Sayın Naci Okur, Dün akşam sorunuzu cevaplamak istedim elektriklerimiz kesildi olmadı,
Sayın Okur şurayı bir aydınlatırmısınız? sizin 3 adet 200 litrelik tankınız var birinde kompoze
amonyum nitrat ve magnezyum nitrat ve iz element eritiyorsunuz, birinde kalsiyum nitrat ve demir eritiyorsunuz . Birinde de nitrik asitiniz var .şunu sormak istiyorum. 200 litrelik asit tankına ne kadar ve yüzde kaçlık nitrik asit koyuyorsunuz,artı bu tanklardan her sulamada ne kadar alıp ne kadar suya karıştırıyorsunuz sulama yapıyorsunuz. Yoksa her tanktan birer ölçekmi kullanıyorsunuz? birde fide başına hesap yapmışsınız kaç adet fideniz var. Çilekleri ektiğiniz agregat nedir .toprağamı ekili? Bu soruları cevaplarsanız teknik olarak herşeyi hesap edebiliriz.Selamlar.

Eski 12-03-2008, 11:36   #105
naci okur

syn,kudret bey,
benim üretimim toprakta,biz tanklara dönüme göre bu gübreleri döküp karıstırıyoruz.daha sonra su motoruyla beraber ec ve ph metre olcen makınamızdan geciyor daha sonra da bitkilere ulasıyor biz ölcumuzu de bitkilerin oldugu yere 1,5 litrelik pet sise koyup oraya dolan suya göre sulamamızı bitiriyoruz.bu da asagı yukarı bitki basına 1,4 lt ye tekabul ediyor 1 dönüme 8000 ad.fide dikiyoruz.ayrıca nitrik asıt olarak da 200 lt lik tanka 10 lt.%12 nitrik asit döküyoruz nitrik asiti de ph ı düzenlemede kullnıyoruz.sulama aralıgımız topragın su ihtiyacına göre belirliyoruz.benim yapmak istediğim serada topraksız katlı sistemde üretim yapmak ,malesef antalya gibi bir yerde tam olarak fidenin belirli dönemlerde istediği gübreleme programını birtürlü bulamadık.bu konuda yardımlarınızı beklıyorum.
saygılar sunarım
naci okur

Eski 14-03-2008, 10:55   #106
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Paragraf yapmamak genel bir sorun olmaya devam ediyor. Sizin yazınızın altına yazdığım için, size yazıyor gibi görünsem de, aslında herkese sesleniyorum.

Enter tuşuna iki kez basmanız bir satır boşluk oluşturur.

Konu, deneyimsiz üyelerce yeterince karışık geliyor zaten. Üstüne bir de okuma zorluğu eklememek gerek.

Yazılarınızda Türkçe karekter kullanabilirsiniz. Yine herkes için söylüyorum, imla hataları yapmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü çok fazla kimyasal adı ve malzeme oranı söz konusu... Çok bildik kelimelerde hata yapan birinin yazdığı formüllere karşı bir güvensizlik oluşabilir.

Yazı içindeki önemli kelimeleri, cümleleri kalınlaştırabilirsiniz. Nokta koyup cümleye büyük harfle başlamak, noktama işaretlerinden sonra boşluk bırakmak, cümleleri çok uzun tutmamak anlaşılırlığı arttıracaktır.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2008, 17:47   #107
Ağaç Dostu

Sayın Naci Okur, Verdiğiniz donelerle hesap edebildiklerim;
8000 kök bitkiye toplam yaklaşık11200litre su veriyorsunuz.buna göre sulama suyunuzun
besin değerleri;
Azot 160 ppm
fosfor 35 ppm
potasyum67 ppm

kaksiyum 38 ppm
Magnezyum 13 ppm
kükürt 17 ppm

Benim 54 numaralı mesajda vermiş olduğum değerlerde ise

Azot 146 ppm
fosfor 23 ppm
potasyum 120 ppm

kalsiyum 76 ppm
magnezyum 29 ppm
kükürt 39 ppm

Şimdi bu iki formülü karşılaştırırsak, siz toprakta olmasına rağmen çok fosfor veriyorsunuz.Benim düşünceme göre siz bu kadar gübrelemeye rağmen istediğinizi alamıyorsunuz zira fosfor potasyum ve kalsiyum alımını engelliyor.
ürünün raf ömrü kısa ve kendisi yumuşak olur diye düşünüyorum.düşündüklerim doğrumu acaba ?

Eski 01-04-2008, 10:53   #108
Ağaçsever

Özgür Ayata's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Selamlar arkadaşlar.
Ben uzun süredir konuyu okuyorum ve birçok bilgi edindim sayenizde. Bahçemde amatör olarak sebze yetiştiriyorum ama birçoğunuza göre daha yolun çok başındayım.
Konuyu takip ettikçe topraksız tarım konusuna hayranlık duymaya başladım ve Tartes şirketinden akıllı saksı sipariş ettim.Firma bütün eriyikleri ve formülleri göndereceğini söyledi.1-2 güne kadar elimde olacaklar ve bende ilk adımı atmış olacağım.
Sormak istediğim konu ise şudur:bende torfta çimlendirilmiş dolmalık biber, brokoli, patlıcan, çilek fideleri var. Bunları akıllı saksılara alabilirmiyim yoksa cocopeat içinde tohumdan mı çimlendirmem gerekir. Ve aynı saksıya birçok değişik ürün ekebilirmiyim?
Bu konuda biriniz beni aydınlatırsanız sevinirim.
Herkese saygılar.

Özgür Ayata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2008, 14:12   #109
Ağaçsever

Özgür Ayata's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Selamlar,
Ben daha önce sormuştum fakat yanıt alamadım, Torf içinde çimlenmiş, biber, domates, çilek, patlıcan gibi fideleri cocopeat içinde akıllı saksi sistemi ile yetiştirebilirmiyim yoksa tohumdan mı çimlendirmem gerekir? Ve birçok değişik ürünü aynı saksıya ekebilirmiyim?
Teşekkürler

Özgür Ayata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2008, 14:23   #110
Ağaç Dostu

cocopeat-perlit karışımı içinde yetiştirebilirsiniz, sırf cocopeatte yetiştirme olur mu bilmiyorum.

Türlerin ph-EC-isteği aynı ise aynı ortamda yetişir farklı türlere göre besin eriyiği ,ph vs. farklılık gösterir.

Yine kök uzantısı baskın olan tür kökü kısa olanı engelleyecektir.İdeal olanı aynı türün aynı saksıda olması.

Eski 10-04-2008, 17:50   #111
Ağaçsever

matrakmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2008
topraksiz uretim hasas bir uretim tarzi yani rakamlar olcmeler hergunluk gerektiren is.yani sudaki bitki icin gerekli olan besin.ve bu besinin kitlenmemesi icin suyun sertligi onemli yani sertlik yuksek ve alcak olursa bitki kokleri besin alimini durdur.suyun sicakligi bile sudaki besin hareketligini artirir veya azaltir yani bitki fazla beslenirse yanar.az beslenirse gelisme cok uzun surer ve meyva ve cicek kalitesi dusuk olur.

yani bu yuzden bu isi yapacaksaniz gercekten butun kurallari bilmeniz ve uygulamaniz gerekir.elimde bu konu hakkinda cok guzel bir kitap var ama ingilizce isteyenlere bir sekilde onemli bolgeleri kopyalar gonderebilirim.ama soz veremem

matrakmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 16:16   #112
Ağaçsever

matrakmurat's Avatar

izleyin arkadaslar bu topraksiz uretim hakinda bir kisa filim

http://www.youtube.com/watch?v=T81n_1t8fyU

agaclar.net adina

saygilar..

Eski 13-04-2008, 16:19   #113
Ağaçsever

matrakmurat's Avatar

ozgur gezel eger topraksiz uretimi denersen kendini ahengine kaptirir gidersin gercekten heveslenilecek bir teknik dene goruceksin farkini

basarilar.

Eski 13-04-2008, 19:21   #114
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlarım merhaba, azönce hastahaneden geldim,annemin hastalığı ile maşgulüm ,bana birazıcık müsaade edin,bu haberi burada vermek istemezdim ama, özür dilerim.

Eski 14-04-2008, 00:07   #115
Yeni Üye

3Dfx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2008
Çok geçmiş olsun.
Acil şifalar.

3Dfx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2008, 22:59   #116
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-03-2008
Acil şifalar Kudret Tezel....Geçmiş olsun...

yörükoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2008, 23:46   #117
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlarım, şifa dilekleriniz için hepinize teşekkür ederim.Sevgiler,saygılar.

Eski 16-04-2008, 00:03   #118
Ağaç Dostu

Kudret Bey geçmiş olsun, Ankara'dan yapılacak birşey varsa iletin lütfen.

Eski 16-04-2008, 12:14   #119
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Kudret Bey geçmiş olsun.

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2008, 19:36   #120
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2007
Kudret bey annenizin rahatsızlığına çok üzüldüm geçmiş olsun.Yapabileceğim birşeyler olursa lütfen çekinmeden iletin . Sevgiler.

nkoksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024