agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni174Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-06-2012, 14:39   #61
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2011
Karşılaşılan yeni problemler nedeniyle biraz geç oldu ama işte beklenen resimler.bu arada 1 haftadır hasata başlamış bulunuyorum.50 kg kadar topladım.
24.06.2012

Eklenen Resimler

nicea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2012, 14:45   #62
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Her ne kadar kimyasal ilaçlamadan kaçınsamda , sonuç olarak mücadele şart.külleme ilacı atmak zorunda kaldım.

Eklenen Resimler

Eski 24-06-2012, 14:52   #63
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

ve resimlerdede görüldüğü üzere bütün sulama borularımı , damlatıcalarımı vs. söküp attım.onların yerine cocopeat slablarin içinden 25lik damlama geçirdim.şimdilik iyi gibi , sulamada sıkıntı yok.üst sıralarda susuzluktan çiçek döken , yerlerde sürünen , hatta yaprakları kuruyan bitkilerimde toparlandı , kendine geldi.
gördüğünüz üzere dertler bitmiyor.tek tesellimiz kızaran domateslerimiz.

Eski 24-06-2012, 21:11   #64
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
külleme ve kırmızı örümcek saldırıya geçti
havalar çok sıcak olduğundan kırmızı örümcek zararı had safada
halil önen abimizin
GULLECI BULAMACI NASIL YAPILIR..
3 Kg Toz kukurt
1,5 Kg sonmemis kirec
10 Lt su
Kukurt,kirec ve su buyuk bir tenekeye konur(ben peynir tenekesi kullandim)ve karistirilir,bu karisimi disarda kurdugumuz ates ustune koyarak kaynatalim,ve karistiralim,(karisimin tasmamasi icin atesimize dikkat edelim) kaynadikca kopurdemeye baslayacaktir,tahminen 1 veya 1,5 saat sonra uzerinde bir film tabakasi olusunca,indirip sogumaya aliyoruz, soguma olusunca,ustte kirmizi,bordo renginde bir sivi elde ediyoruz,tortuda altta kaliyor,bu bu karisimdan yaklasik 9 litre sivi elde ediyoruz,bu siviyi plastik petlere aktariyoruz,tortuyuda plastik bir kaba koymamiz gerekiyor,( tenekeyi delebiliyor,) elde ettigimiz siviyi,yaz kis demeden agac govde ve yapraklarina atabilir,damlamadanda topraga verebiliriz.100 lt suya 1 lt elde ettigimiz siviyi katabiliriz (ben 100 lt 2 lt denedim olumlu oldu,****** tercihe kalmis)

GULLECI BULAMACI;

inteksisit'tir Yani bocek vb oldurucudur.
Akarisit'tir Yani orumcek vb oldurucudur.
Fungisit'tir yani fundal mantar oldurucudur. Bu karisim DOMATES kulleme ve bakteriyel yaniklik,yaprak kufu ve kursuni kuf,ASMADA kulleme,olu kol hastaligi,tum kabuklu bitler, pamuk zararlilari,bagda mildiyo(pronoz) ELMADA kara leke.bag uyuzu,yukarida saydiklarim benim gibi kullananlar tarafindan bu hastaliklari onledigi belirtilmistir. iste bu doga dostu sivimizin(ilac demek istemiyorum) 9 lt lik maaliyeti
3 kg kukurt 3.00 tl
1,5 kg kirec 0,75 tl
10 lt su gölden
sevgili Halil önen saygılarımla
burda Kaolin (Kaolen) Kili
ucuz ve pratik çalışmasıını tavsiye ederim

culsuz gezgin beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2012, 18:24   #65
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

hasat

Eklenen Resimler

Eski 05-07-2012, 09:56   #66
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-04-2012
maşallah

aga06tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2012, 12:26   #67
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

teşekkürler sayın aga06tr

Eski 19-07-2012, 23:14   #68
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

08.07.2012 domatesler + ben

Eklenen Resimler

Eski 19-07-2012, 23:23   #69
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

son resimlerdeki hallerinden sonra çalışamayacağım kadar yüksek olduklarından yatırmaya başladım.yatırırken hem çiçeklerde hemde daha olgunlaşmayan domateslerde biraz zaiyat oldu.aslında artık tepe alıp üstündekilerin olgunlaşmasını bekleyebilirdim ama nereye kadar gideceğini görmek için devam etmeye karar verdim.

Eski 20-07-2012, 09:48   #70
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

20.07.2012

Eklenen Resimler

Eski 20-07-2012, 09:51   #71
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

20.07.2012 , biraz domates toplama vakti gelmiş sanırım.

Eklenen Resimler

Eski 20-07-2012, 13:14   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-11-2008
Çok güzel olmuş Allah güle güle yemeyi nasip etsin.

İpek Kozası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2012, 19:06   #73
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

teşekkürler sayın İpek Kozası

Eski 23-07-2012, 14:09   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2012
merhaba çalışmalarınızı başından beri izledime . son halini bugün gördüm. tebrik ediyorum emeğinize sağlık emeklerinizin karşılığını almanıza çok sevindim. seranız çok güzel görünüyor. paylaşımlarınızı merakla bekliyoruz..

nicea beğendi.
yçelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 15:02   #75
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

teşekkürler sayın yçelik ,
topraksız olarak domates yetiştirdim mi ? yetiştirdim.hatta sattım bile ama emeklerimin karşılığını almaya yakın bile değilim.

tbt-gürkan beğendi.
Eski 24-07-2012, 19:38   #76
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Kuyu suyumun EC ve PH değerleri.
EC = 1.44
PH = 7.43

Eklenen Resimler

Eski 24-07-2012, 19:43   #77
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Deponun içinde 200 - 300 litre kadar besinli su vardı.2 tonluk depomu suyla doldurduktan sonra EC ve PH.
EC = 2.16
PH = 6.98

Eklenen Resimler

Eski 24-07-2012, 19:52   #78
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

6 litre A + 6 litre B eriyiğimden koyduktan sonraki EC ve PH.
EC = 2.74
PH = 6.89

Aslında 1800 litre suya 18 litre A + 18 litre B koymam gerekiyor.Maalesef suyumun yüksek Ec değeri yüzünden 3 te 1 i kadar anca koyabiliyorum.
Sonuç: Gübreden tasarruf ediyorum ama domateslerim yeterli beslenmiyor.Dev gibi olması gereken beef tip domatesler salkım domates büyüklüğünde kalıyor.Düşük Ec şart.

Eklenen Resimler

tbt-gürkan beğendi.

Düzenleyen nicea : 05-08-2012 saat 01:36
Eski 05-08-2012, 00:29   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2012
öncelikle çalışmalarından ötürü sayın nicea sizi tebrik ediyorum hayranlıkla bütün gönderilerinizi okudum ve takip ettim ne zamandır forumu takip ediyordum hayranlıkla baktım fotolara. ben de sera için fide istedim kış serası yapacağım sanırım sizin seranız yaz serası bir de ben şuanda topraktan üreteyi düşünüyorum ama cok tedirginim fidelerimin gelmesine 1 aylık bir süre var 1 yıldır araştırmalar yapmama rağmen hala çoğu konuda çoğu şeyi bilmediğimi farkettim insanın etrafında da negatif fikir üreten insanlar oldu mu bu iş daha da zorlaşıyor.Sayın nicea ve diğer arkadaşlara soracağım soru şu bütcem de kısıtlı olduğunan daha yeni öğrencilikten boş gezenin kalfalığına henüz terfi ettiğimden ve ziraatle baba mesleği geleneksel çiftçilikten başka birşey görmediğimden ötürü bazı korkularım var hala topralı mı topraksız mı tarım yapayım soruları var aklımda.30 yıldır bulunduğum şehirde sebze meyve alım satımı yapmamızdan ötürü biraz inançlı biraz da inatçıyım bu hususta nicea ve diğer arkadaşların tecrübelerinden faydalanmak isterim tabi arzu ederlerse ban bu konuda yönlendirici bazı fikirler verirseniz cok memnun kalır ömür boyu duacınız olurum herkes uç düşündüğümü söylüyor sizleri görünce benim fikirlerimin devede pire olduğunu görüyor hayran kalıyorum.beni 1 ay sonra kuracağım seram için biraz bilgilendiri ve yönlendiriseniz çok iyi olur acemi kardeşinizin elinden tutmanız dileğiyle sevgiyle kalın

nicea beğendi.
clays Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2012, 01:34   #80
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

istediğiniz her konuda çekinmeden sorabilirsiniz sayın clays.elimden geldiğince her konuda yardımcı olacağıma emin olabilirsiniz.

Eski 05-08-2012, 14:51   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2012
Müthiş bir emek çok derin bir sabır ve şaşmaz bir inanç örnegi göstererek mahsul aldınız ve hemen hemen her aşamadan bizleri haberdar ettiniz, Bütün bu çalışmanın hiç bir aşamasını bizlerden esirgemeden paylaştıgınız için teşekkürler.ALLAH bol kazançlar nasip etsin.nicea esenlikle kalın.

nicea beğendi.
ucgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2012, 15:22   #82
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

teşekkürler sayın ucgun

Eski 05-08-2012, 22:45   #83
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sayın nice ec deyerinizi arttırmayı düşündünüzmü !!veya denedinizmi ???sonuç ne oldu??da geri attınız **** attınızmı!! biraz düşük cümle oldu sanırım neyse anladınız herhalde)

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2012, 23:03   #84
Yeni Üye

hızlı cvp ve tutumunuz için öncelikle *** ederim sayın nicea. öncelikle bulunduğum yer ve elimdeki imkanlardan bahsetmek isterim .450 tane domates fidesi sipariş ettim 1 ay önce yaklaşık 1 ay sonra elimde olacak ama hala sera adına pek fazla birşey yapmadım kurulumu pek fazla zaman almıycak sanırım ama hala topraksız mı topraklı mı sera yapacağıma karar veremedim yarı yarıya da deneyebilirim aslında sizin fikriniz nedir ? topraksız mutlaka denemeliyim bunun için bana ne gerekli? ph ölçer ec ölçer sonra gerekli vitaminler bunları nasıl temin ederim nasıl kullanırım hala net olarak bilmiyorum cok araştırmama rağmen hala bazı korkularım var bunları doğru düzgün uygulayamamktan korkuyorum ? nasıl yapmalıyım sizce sayın nicea neleri almalıyım nasıl başlamalıyım?şimdiden cvp için ******..

Eski 06-08-2012, 02:38   #85
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
sayın nice ec deyerinizi arttırmayı düşündünüzmü !!veya denedinizmi ???sonuç ne oldu??da geri attınız **** attınızmı!! biraz düşük cümle oldu sanırım neyse anladınız herhalde)
sayın şenol ilk meyveler renklenmeye başladıktan sonra yavaş yavaş ec'yi yükselttim. 3,60-3,70 civarında 1 ay'a yakın besleme yaptım.zaten suyuma dozajında gübre verdiğimde bu değerlerin altında sulama yapamıyorum.sonuç = domatesler yeterli iriliğe ulaşmadan kızarıp toplanacak hale geliyor.Buda tonajı düşürdüğü için istemediğim bir durum.Birde denediğim tür beef cinsi , iri tip olduğu için su ihtiyacı diğer sırık çeşitlerinden daha fazla.Tahminim yüksek ec 'den dolayı bitkinin su alımı azalıyor , meyve beslenemediği içinde gelişimini tamamlamadan kızarıyor.Son 1 haftadır resimlerde de görüldüğü üzere gübre miktarını düşürdüm.istediğim kadar olmasada tanelerde biraz düzelme oldu.

şu aralar ro sistemlerini inceliyorum.birkaç yerle görüşüp fiyat aldım.sanırım bir tane almak şart oldu.

Eski 06-08-2012, 03:11   #86
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi clays Mesajı Göster
hızlı cvp ve tutumunuz için öncelikle *** ederim sayın nicea. öncelikle bulunduğum yer ve elimdeki imkanlardan bahsetmek isterim .450 tane domates fidesi sipariş ettim 1 ay önce yaklaşık 1 ay sonra elimde olacak ama hala sera adına pek fazla birşey yapmadım kurulumu pek fazla zaman almıycak sanırım ama hala topraksız mı topraklı mı sera yapacağıma karar veremedim yarı yarıya da deneyebilirim aslında sizin fikriniz nedir ? topraksız mutlaka denemeliyim bunun için bana ne gerekli? ph ölçer ec ölçer sonra gerekli vitaminler bunları nasıl temin ederim nasıl kullanırım hala net olarak bilmiyorum cok araştırmama rağmen hala bazı korkularım var bunları doğru düzgün uygulayamamktan korkuyorum ? nasıl yapmalıyım sizce sayın nicea neleri almalıyım nasıl başlamalıyım?şimdiden cvp için ******..
sayın clays sanki fideler için biraz aceleci davranmışsınız.fideleriniz 1 ay sonra gelecek ama daha ortada seranız bile yok.bence bir an evvel kuruluma başlayın.kullanmak istediğiniz katı ortamı seçin ve ona göre seranızın içini döşeyin.drenaj ve filtreleme konusuna önem verin.depolarınız ve sulama sisteminiz fideleriniz gelmeden önce hazır ve denenmiş olsun.eylülde domates dikeceğinize göre ısıtmayıda düşünüyorsunuz herhalde.o konuyuda dikimden önce halletmelisiniz yoksa fidelerin arasında zarar vermeden çalışmak çok zor.ec ve ph metre olmadan bu iş olmaz , hemen edinin.450 fide besleyecekseniz kendi stoklarınızı yapmayı öğrenmeniz lazım.gerekli gübreleri temin etmeye başlasanız iyi olur.

ben seramı yapmaya başladıktan neredeyse 1 yıl sonra dikim yapabildim.hiçbir şey hesaplara uymuyor , her zaman bir şeyler ters gidiyor ve programın gerisine düşüyorsunuz.

culsuz gezgin beğendi.
Eski 06-08-2012, 12:12   #87
Yeni Üye

evet aslında acele ettim kabul ediyorum çünkü kış şartlarını deneme amaçlı yapıyorum yani bi nevi olur mu olmaz mı hesabı sayın nicea. o yüzden son anda fide siparişi verdim , siparişi verirken çok tedirgin olmamıştım ama şimdi taşlar yerine oturmaya başlayınca farkettim.bu yüzden de siz gibi ustalardan yardım talebinde bulundum bu kış denemeseydim 1 yıl bekleyecektim 1 yıla kadar da ben çatlardım hastalık oldu artık...

Eski 06-08-2012, 15:19   #88
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

ilk defa deneyeceğinize göre cocopeat slab'lerle başlayabilirsiniz.dikim yerleri ve drenaj delikleri açılmış halde geliyor.100 tane alsanız 400 bitki dikebilirsiniz.kalan 50 fidenizide toprağa ya da saksılara dikin.hem karşılaştırmış olursunuz , hemde bozulan bitkilerinizle değiştirmek için yedek olur.drenaj olarak benim gibi trapez saç kullanabilirsiniz.biraz pahalıya geliyor ama temin etmesi ve kullanımı kolay.drenaj suyunu kullanmayacaksanız coco slablerinizin yerden yüksek olması yeterli.drenajda önemli olan fazla suyun slablerden alınması.100 coco slab+trapez saçlar 1000tl tutmuştu benim.drenaj olmazsa fiyat yarıyarıya düşer.sulama olarak pnj damlatıcalar+kazık sistemi güzel ama deponuzun yosunlanmamasına ve filtrelemenize çok dikkat etmeniz lazım.yoksa damlatıcılarınız tıkanır.basit ve ucuz olsun isterseniz oluk sistemi yapabilirsiniz.her ne kadar kullanmamış olsamda saygın plast'ın olukları bu iş için güzel ürünler.içine perlit doldurup dikim yapabilirsiniz.tek parça oluk olmasından dolayı klasik damlama sistemi yapabilirsiniz ama bu tarz sulama , su miktar ve zaman kontrolü açısından biraz ilkel.
umarım yardımcı olabiliyorumdur.bu arada usta tabiri benim için biraz iddialı olmuş.öğrenciyiz , öğrenmeye çalışıyoruz.

culsuz gezgin beğendi.
Eski 06-08-2012, 23:43   #89
Yeni Üye

Usta yakıştırması tam da sana göre üstadım. 1 yıldır bu konuda araştırma yapıyorum daha yeni ilk defa bu şekilde açık ve net şekilde adım adım bi tek sen bana söyledin.Bunun sanırım lügatta bir karşılığı yok başarılı olursam bu tamamen senin eserin olacak sayın nicea kardeş.Fazlasıyla hak ediyorsun.Benim şuanda 2000 tl lik bütçem var , perlik daha hesaplı geldi bana ama cocpeat ve senin yaptğın tarzı taklit etmek istedim birden ama başarılı olur muyum bilemiyorum bir de ben şuan siirtteyim , siirtte denemeyi düşünüyorum.Dolayısıyla heryere ve alacağım şeylere çok uzak. Kargoyla halledebilirim ***. Ama işin açıkçası perlit ve oluk sistemi daha hesaplı gibi.Oluksistemlerii için tarif ve link verebilirmisin üstadım? Kaç litre perlit almam gerekecek? bir de su tankı ayarlmam gerekiyor damlama yöntemi için bu sistem dahilinde öyle değil mi? o halde iki tane mi su tankı almam gerek ve kaç litrelik acaba bilgilendirebilir misin hocam. Çok soru sordum kendimden utandım tekrardan Allah razı olsun...

Eski 07-08-2012, 02:02   #90
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

utanmanıza gerek yok sayın clays.buraya bu başlığı açıyor , bu resimleri koyuyorsam gelen her soruyu cevaplamakla yükümlüyüm.bende bu forumda okuyarak,sorarak,araştırarak öğrendim bildiklerimi.Şu sözü çok görmüşsünüzdür buralarda ; bilgi paylaştıkça büyür.gerçektende öyle.o yüzden çekinmenize gerek yok.

Udebay ve culsuz gezgin beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024