agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni174Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-09-2012, 18:01   #121
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thinkup Mesajı Göster
sayin nicea kok basina 4 kg gibi bir urun almissiniz sanirim.Ben orduluyum amacam yillardir kucuk capli seracilik yapar toprakta ve 130 kokluk serasinda normal satrlarda yani herhangi bi isi nem dollenme sorunlari olmazsa nisanda fidelendirip eylul sonlarina kadar kok basina 10 kg alir.f1 dikiyor ****** ama topraksiz tarimda daha fazla olmamalimiydi?Suyunuzun ec`si hayli yuksek.ama herseye ragmen bence okuyanlara cesaret verici bir girisim.Kolay gelsin.
evet benim beklentimde kök başına 10 kg kadar bir verim almaktı.ilk 5 salkım çok umut vericiydi.meyve tutumu ve iriliği oldukça iyiydi.daha sonrasında bir sürü problem yaşadım.yüksek sıcaklığa birde sulanmama eklenince tutum oldukça düştü.bitki korumada da başarısız oldum.organik bir ürün kullanıyordum , yetersiz kaldı.pazarlamada da sıkıntılar çektiğim için mücadeleyi erken bıraktım.dediğiniz gibi kullandığım suda çok tuzlu.bununda olumsuz etkisini gördüm.zaten yetersiz beslenen bitki bütün hastalıklara açık hale geliyor.
bu sene böyle geçti , artık önümüzdeki maçlara bakıcaz.

nicea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2012, 03:53   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2012
Azminiz yeter.Daha iyisi olucagini dusunuyorum.Suyunuza bi cozum bulmaniz cok sey degistirebilir.Takip etmeye calisicam ileriki projelerinizi.Pratik teoriden cok daha iyi bir ogretmen kanimca.Kolay gelsin.Saygilarimla.Bitki koruma icin neemazal diye bir ilacmi kullandiniz.Degilse bu sitede tartisilmis organik bir urun.Neem agacinin yagsindan yapilan.

Düzenleyen thinkup : 23-09-2012 saat 03:55 Neden: Eksik
thinkup Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2012, 13:10   #123
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thinkup Mesajı Göster
Azminiz yeter.Daha iyisi olucagini dusunuyorum.Suyunuza bi cozum bulmaniz cok sey degistirebilir.Takip etmeye calisicam ileriki projelerinizi.Pratik teoriden cok daha iyi bir ogretmen kanimca.Kolay gelsin.Saygilarimla.Bitki koruma icin neemazal diye bir ilacmi kullandiniz.Degilse bu sitede tartisilmis organik bir urun.Neem agacinin yagsindan yapilan.
marka vererek hiçbir ürünü kötülemek istemem.bulunduğum bahçede farklı bir sürü çeşit var ve hepsi birbirine zararlı haşerelerin konukçusu.tek bir ürünle mücadele edebileceğimi düşünmek benim saflığım zaten.

Eski 24-03-2013, 23:13   #124
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Sayın Nicea konunuzdaki tüm mesajları okudum. Uzun bir süredir burada bir şey paylaşmamışsınız. Sera işinden vaz mı geçtiniz? Burada yaptığınız paylaşımlar çok önemli, sizin ettiğiniz parasal zarar ve paylaştığınız bilgiler konuyla ilgilenenler için bedava tecrübe demek. Sonuçta ülke ekonomisine ve genel bilgi birikimine katkınız oluyor.

Umarım edindiğiniz tecrübe kaybettiğiniz paraları gelecekte fazlasıyla geri kazanmanıza yardımcı olur. İsminize bakarak İznikte olduğunuzu düşündüm, benim izniğin dağ köylerinde (Mecidiye) yerlerim var. Önümüzdeki günlerde İzniğe geleceğim. Uygun görürseniz gelmişken sizinle tanışmaktan zevk duyarım.

badembaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 02:15   #125
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

sera duruyor.kışın marul yaptım.yazında yazlık sebzemi üretmeyi düşünüyorum.aynı şeyler defalarca paylaşıldığı için resim koyma gereği görmedim.
sera işinden vazgeçmedim ama askıya aldım diyebiliriz.sebebi pazarlamada yaşanan sorunlar.son birkaç yıldır tarımsal üretim yapan herkesin genel sorunu zaten.bana özelden mesaj atarsanız ulaşabilirsiniz.

Eski 25-03-2013, 21:03   #126
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Evet ne yazık ki (forumdaki) herkes pazarlama noktasında sıkıntı yaşıyor. İznik'e geleceğim zaman inşallah mesaj atarım.

badembaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 16:12   #127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2013
10 numara

Nicea çok titiz bir iş yapmışsınız, sonucu belki istediğiniz gibi gitmemiş ama inşallah bundan sonraki çalışmalarınızda Allah hayırlısıyla, gönlünüze göre verir. Paylaşımlarınızla bizim gönlümüzü ve duamızı aldınız, bunu da bu işten kazandıklarınızın hanesine yazın isterim.

nicea beğendi.
ibo36 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 00:15   #128
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Sayım ibo36 , iyi dilekleriniz ve güzel sözleriniz için teşekkürler.

Eski 10-08-2013, 14:27   #129
Ağaçsever

Magna Carta's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2012
Sayın nicea...

Topraksız tarımın ilk kuruluş maliyeti ekipmanlar felan topraksıza göre maliyetli.

Sayın Ekrem Uslu topraksız tarımın topraklıya göre %500 maliyetli olduğunu belirtmiş.Bu maliyet ilk kurulum ekipmanlar felan herşey dahil edildiğinde mi bu kadar fark çıkmaktadır.

Peki sistem hazır diyelim.Bitkinin ihtiyacı olan besin eriyiklerinin bir üretim dönemi boyunca bize maliyeti ne kadar olur ?

1 dönüm salatalık seramız var diyelim burda da 3000 kök salatalık fidesi varsa ne kadar bir besin eriyiği stoklamamız lazım.

Şu besin eriyiklerinin maliyetini bir türlü kafamda şekillendiremedim.

Topraksız tarımın dezavantajı kurulumda mı çıkıyor yoksa bitkinin ihtiyacı olan elementlerin bize maliyetinde mi çıkıyor ?

Magna Carta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2013, 00:19   #130
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Sayın magna carta , gübre maliyetiniz kullandığınız su miktarına bağlı olacaktır.
üretim dönemi boyunca tüketeceğiniz su miktarını tahmin edebilirseniz hangi gübreden ne kadar kullanılacağı belli olur.bu sayede kabaca bir fiyat çıkarabilirsiniz.
topraksız tarımda gübre maliyeti ilk kurulum maliyetlerinin yanında devede kulak kalır.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024