agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni134Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-09-2016, 14:23   #961
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi baydilek Mesajı Göster
son bir iyilik daha....

1 kilo yeni hasat edilen taze arpa hasılını, 1 kilo KM si %30-35 kaliteli bir mısır silajı ile karşılaştırırsak;

MISIR'dan gelen;
* KM ortalama 320 gr
* HP 28,2 gr
* ME 520 Mcal/kg dır.

HASIL'dan gelen;
* KM 180 gr
* HP 32,4
* ME 589 Mcal/kg dır.

görüldüğü üzere arpa hasılı, mısır silajına göre Kuru Maddece zayıf kalıyor. HP ve ME anlamında ise arpa hasılı daha kuvvetli... bir başka ifadeyle arpa hasılı, mısır silajına göre ortalama %12 da fazla HP ve ME içeriyor.. ancak KM si yaklaşık %44 daha az durumda.

eğer kuru maddedeki olumsuz havayı telefi edecek bir yönteminiz varsa (rasyona fazladan saman eklemek gibi) silaj maliyetinizi %12 azaltacak diyebilirsiniz. (silajın fiyatı 150tl/ton olarak alınmıştır) ancak Kuru maddeyi (KM) dengelemekte bir maliyet doğuracağından bu oran %11 civarına düşecektir.

Özetle Mısır silajına örneğin 1000 TL harcayan biri, aynı beslenme değerlerine göre arpa hasılıyla 890-900 TL öder. (silaj fiyatı 150TL/Ton)

Şimdi şunu sormak lazım, Mısır silajı almak yerine bu makineyi alıp/yapıp hasıl üretmeye değer mi?

Eğer orta veya büyük bir işletme değilseniz ve silajı 150TL/Ton fiyattan temin edebiliyorsanız, %11-12 tasarruf edecek diye makinenin maliyeti düşünüldüğünde arpa satın alıp hasıl yapmak yerine Mısır silajı almak bence daha mantıklı...Çünkü makine kendini amorti edene kadar randımandan düşebilir vs. vs.

ancak mısır silajı fiyatı değişkenlik gösteriyor 200-230TL/ton fiyat isteyenlerde olabiliyor. (uzaklık,nakliye vs.) işte o zaman hasıl makineleri daha karlı olabilir. çünkü fiyatta 50 TL lik bir artış (150 TL nin %33 ü) baştaki %11-12 lik bir tasarrufla birleşince %70 lere varan bir maliyet indirimi oluşturuyor. buda önemli bir miktar ve karlı duruyor...

özetlersek;

olumlu yanı arpa fiyatı 1 birim/kg iken, Mısır silajı fiyatı 200 birim/TON ise tasarrufunuz %70lere varabilir(!). olumsuz yanı kuru maddeyi telafi etmeniz gerekir.

tabi tekrar hatırlatıyorum bu hesaplarda hasıl a ait sayısal veriler bu makineleri yapıp satanların İnternet sitelerinin verdiği ve idda ettiği analiz sonuçlarına göre alınan değerlerdir.
Sayın baydilek, mesaj için teşekkürler.

Arpa çimlendirme bana göre zaten mısır silajının yerini tutacak bir ürün değildir. Çimlenmiş arpa, buğday ve hatta mısır kesif yemini bunların danelerini kullanarak yapanlar için dane yerine çimlendirilmiş formlarını kullanarak süt veriminde artış, kesif yemden tasarruf demektir.

Kendi kesif yemini yapan bir işletme ele alalım, 1000 kg kesif yem içeriğinde 180 kg arpa, 150 kg buğday ve 180 kg mısır kullanılmış olsun. Biz bunları dane olarak vermek yerine eğer çimlendirirsek, fotosentez gereği içerdiği glikoz da artacaktır, yani sadece su alarak şişmiş bir bitkimiz olmaz. Eğer su içerisine 15-15-15 NPK kullanırsak, gerekli elementlerin bir kısmını da vermiş oluruz. Bu şekilde de dane olarak vereceğimiz bu tahıllardan çimlendirilmiş halde daha fazla verim alınır. Mısır silajı da kullanılmaya devam eder, ama muhtemelen daha az mısır silajı verilecektir. Peki bunun bize ne gibi yararı var;

1) Çok büyük bir ihtimal kesif yem miktarında azalma olacaktır, kesif yem ne kadar az olursa o kadar az masraf. Aynı zamanda lümen, ayak problemi demektir.

2) Taze ot süt üretimini arttırıcı bir etken, taze ot verilen hayvanlarda süt üretiminde artış olduğunu birçok araştırmada görürüz. %10 bile artış bizim için oldukça iyidir.

Sonuç olarak, yem giderinde %10-12 azalma, süt veriminde %10-12 artış bizim için %20-25 arasında sütün birim litre fiyatının azalması demektir. Hem çiftlikler hem de ülke ekonomisine kazanç demektir bu da

kamil35 beğendi.
DeHLiZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2016, 22:27   #962
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2014
Bu sistemi kuran arkadaşlar resim ve tecrübelerini paylaşır mısınız.

Stronger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2017, 12:24   #963
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2013
En baştan okursan hepsi burada mevcut

İbo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2017, 21:44   #964
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2016
Fevkalade güzel bir başlık ve içerik. Bilgilerini ve çalışmalarını paylaşan herkese teşekkürler.

makber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2017, 16:14   #965
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-10-2017
Sayın Delimus yaptığın düzenekle ilgili son bilgileri verirsen sevinirim...ışık taktıktan sonra filizler yeşil renke dönüştümü

arista Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2017, 00:10   #966
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Bu sistemin fiyati inanilmaz pahali malasef

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2017, 23:33   #967
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
sonuc olarak 7 yıl olmasına ragmen ciddi anlamda bu ürün kullanılmalımı kullanılmamalıkısmı hala net degil. baska yerlerdede arastırmama ragmen bu konuda net bilgiye ulasamadım.

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2017, 09:53   #968
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Kullanilan tohumlarin kuru madde hesabi ile elde edilen cimlenmis urunun kuru madde hesabi yapildiginda herhangi bir artis olmuyior. Yani tohum uzerine birsey koymuyor, cimlenme icin icerisinde bulunan nisasta kullaniliyor okadar. By nedenle hayvana bir katkisi yok, tek katkisi durdugu yerde hizla tohumlari ( daneleri ) yiyecegine, yere sacilmis yesillik yemenin psikolojik etkisi oluyor, yemin hazmedilmesi biraz kolaylasiyor.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2019, 16:25   #969
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2019
Tohum tedariği

Arkadaşlar forumunuzda bu konuya ulaştım. Test amaçlı bir çalışma yapmak istiyorum. Tahil tohumunu nereden alabilirim bilgi verir misiniz ? Birde kimisi sadece arpa degil , bir kaç çeşit tohum karıştırıp yapıyor. Youtube de rizeli hocayı izledim ama bana biraz hayvanları zayıf geldi. Kendisi ise daha çok verim aldığını iddia ediyor. ben haycanları zayıf görünce pek içime sinmedi. Acaba bu yemden midir ? cevaplar için şimdiden çok sagolun...

netqolik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2019, 05:31   #970
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aliosmankuresir Mesajı Göster
sayın akınselçuk ; dediğiniz ülkelerde bu sistem sesktör olabilir fakat bizim ülkemizde arpa dahil bütün hepsi pahalı. en pahalı akaryakıtla üretimden yola çıkın. o yüzden sorum size bu sistem ile dane arpa da yetişirmi diye. yeşil ot verildiğinde hayvan suya daha fazla yüklenir ve daha fazla su içer bununla oranla süt artar fakat yağ oranı kuru madde oranı süt içinde bariz düşer bunu da mandıracılar asla istemez ya da süt fiyatında ciddi değşiklikler olur. ülkemiz hayvancılığının tek eksiği ucuz hammadde yokluğudur. devlet ha bire ithal düve getirmeye insanları borçla bu sektörde tutup tekerleği döndürme çabasına girmekte. bize çuvalı 35 tl değil de 10 tl den süt yemi besi yemii getirsinler ithal bizde seve seve 25 krş"a süt satalım **** etin kilosu 10 tl olsun.

birde ben az önce zaten saman vs rasyonuma eklemiştim, birde 10 kg çim + 7-8 kg saman +süt yeminin bir ineği doyurabileceği kesinlikle yanlış çünkü ben aynı rasyonu slajla yapıyorum ki slajı kendim yaparım mısır dane oranı oldukça yüksek, hayvanlar yemlikleri yalıyor. denk geliyor yani. siz dışarıdan bakanların **** amatör uğraşı sahilerinin göremediği çok şey var mesela protein fazlası ineklerde tırnak uzaması kısırlık topallama gibi çok olumsuz etkilere sebep olmakta enerji fazlası da aynı şekilde metabolik faliyetlerinde aksamalar yaratmakta yani demem o ki uç değerler hayvanların dengesini bozuyor. ben elimden gelse slaj bile vermem ineklerime ama maliyetler sebebiyle vermek zorunda kalıyorum.
benim şu an işletme süt ortalamam 32 ki bu kadar süt için minimum tüketim miktarlarım şunlar.

yem karma makinasında hazırlanmış
saman 4 kg
yulaf 3 kg
mısır sılajı 20-25 kg
21 protein 2800cal süt yemi 10 kg

gördüğünüz üzere 35-40 kg yem yemesi gerekiyor dediğiniz gibi 10 kg ot 8 kg saman bu işin üretim kısmın da hiçbir işe yaramaz pratikte tamam sütünüz artar vs ama süt yağ oranları düşer. hayvanlarınızda bir sürü problem çıkar. bakınız ben bütün bunları yazıyorum diye yanlış anlamayın yaptınız emeğe saygı duyuyorum fakat bu sistemin ucuca gelmesi için arpa ucuz olması gerek. benim günde 70 kg arpa ota ayırmaya hiç mantıklı bakasım yok 70 kg arpa demek iki çuval kuru pancar küspesi demek o da 700 kg yaş pancar küspesi demek

70 kg arpa= en az 40 tl
40 tl demek bir çuval en kaliteli süt yemi demek
40 tl demek 400 kg mısır sılajı demek
40 tl demek çok para demek. bunlara gerek yok demek

yurdışında bunun bir sektör olması hammaddenin ucuz olmasından tarla traktör vs uğraşmak yerine adamlar bir kabinde bütün işlerini hallediyorlar.
bana göre insanların bu sistemde yoğunlaşması gereken sistem şu arpayıda aynı sistemle üretin gerçekten bu bir hayvancılık devrimi olsun heycanlanalım.
(çan ilçesinde oturuyorum)
Arkadaşım niye inatla 70 kg Arpa diyorsun? 200 yeşil ot için 12,5 kg arpaya ihtiyacın var, 70 kg arpadan 560 kg üstü ot alıyorsun! Hayvanlar isal olmuşsa demekki protein miktarı iyimiş otun!

Maillevent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2019, 11:06   #971
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2019
Yaptım oldu ama ...

Tavuklar için eski bir çelik tereği ters çevirerek içine 2 gün suda beklettiğim arpayı koydum. 3-4 gün 3-5 saat arayla hafif suladım. Sonra da terekten çıkarıp götürdüm bahçede toprak bi yere koydum. Tavuklar bir iki yokladılar biraz yediler ama artık yemiyorlar. Ben hala arada sırada suluyorum. Dün kaldırmaya çalıştım toprağa kök atmış kalkmiyor. Tavuklar da yemiyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen yelmurat : 18-08-2019 saat 11:18 Neden: Resim yüklenmedi
yelmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2019, 12:42   #972
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yelmurat Mesajı Göster
Tavuklar için eski bir çelik tereği ters çevirerek içine 2 gün suda beklettiğim arpayı koydum. 3-4 gün 3-5 saat arayla hafif suladım. Sonra da terekten çıkarıp götürdüm bahçede toprak bi yere koydum. Tavuklar bir iki yokladılar biraz yediler ama artık yemiyorlar. Ben hala arada sırada suluyorum. Dün kaldırmaya çalıştım toprağa kök atmış kalkmiyor. Tavuklar da yemiyor.
Muhtemelen alternatifleri çoktur. Benim tavuklara kestane ağacı budadım, onun yapraklarını bile yiyip bitirdiler. Ne kadar önlerinde devamlı yem olsa da alternatif yeme hayır demiyorlar.

yasinercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2019, 11:51   #973
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Yem fiyatlari surekli artarken tum alternatifleri denemek lazim

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2020, 04:00   #974
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Geçen gün gördüğüm bir firma Hayvan yeminde maliyeti azaltmak için bir unite yapmış.Reklam olmaması için vermiyorum fakat istenirse iletirim.
Makine bu arkadaşlar
Eklenti 85552
Arpa tohumlarını tepsilere sermişler.
Eklenti 85553

6 gün sonra 20 cm boyuna erişiyormuş
Eklenti 85555
Eklenti 85554
Eklenti 85556

Makine belirli aralıklarla yağmurlama sulama yapıyor her rafa.
Hiç katkısız sadece su ile
6 gün sonunda 1 kg arpa tohumundan 7-9 kg arası organik arpa çimi elde ediliyormuş.

Makine çok basit bir sistem olduğundan kendim yapmaya karar verdim haziran sonunda başlıyacam.
Çimlenme = su , sıcaklık , nem , oksijen
Sizden tavsiye istiyorum arkadaşlar .

Çimlenme için en uygun sıcaklık nedir ? ( 20 C uygun mu ve çok önemlimi sonuçta 15-25 C arasında hatta yazın daha fazlası arpa tohumu için sorun teşkil edermi ) Yani biz NEmi dengeleyecek sıcaklığı sağlamamız yeterlimi.
Çimlendikten sonra ışık gerekir mi ( ben çimlenme evresi durana kadar gereksiz diye biliyorum )
Işık Gerekiyorsa çimlenmenin hangi aşamasında kaç lux ve hangi cins lamba kullanmalıyım.
Verilecek su oranı fazlalığı verimi etkiler mi ? ( tohum kg başına %50 %60 oranı düşünüyorum ben 6 gün toplamında )

Birde Ek gübre veya besin verilerek 6 günlük verim artıralabilir mi ?
Tabii hayvanlar için zararsız olmalı.

Tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar.
bende bu makinayi yapmaayi dusunuyorum fakat bi konteynır bulamadim şöyle 4 metrex2 metrex2.5 metre lik bi konteynır bulsam kendimiz yapmak mantikli aslinda isterseniz icinin elektronik ve yazilmsal olarak otomasyonunu hazir set halinde yapip yollayabilirim size

fikirpara.com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2021, 22:34   #975
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2021
Hasılmatik olarak genelleyeceğim bu makinelerin artık sırrı kalmadı gibi geliyor bana. Başarılı örnekler ve verilen detaylı bilgiler ışığında kendim de denedim. Makine ya da tesis olmadan da çimlendirme yapmak mümkün. yeterki yönergeleri iyi takip edelim. Ben denedim ama olmadı diyen varsa tekrar anlatmaktan mutluluk duyarım.

Çanakkaleli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024