agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni134Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-06-2013, 15:21   #931
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2013
Çiftlik ziyareti

Arpa çimlendirerek hayvanlarının bir kısım yemini oluşturan bir çiftliği ziyaret etmek istiyorum arkadaşlar. Bunun sonucunda yapılan yemleme örneklerini, sağlık durumlarını, karlılık ya da varsa zarar durumlarını bir rapor haline getirip sunmak istiyorum.

Yardımcı olabilecek çiftlik sahibi olan arkadaşlar varsa lütfen mesaj ya da mail atabilirlerse sevinirim.

canerman1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2013, 19:50   #932
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2009
5. gün

5. günde arpalar
5. gün - YouTube

isaser ve iyibirinsan beğendi.
duvartarimi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2013, 12:10   #933
Ağaçsever

6.gün son gün

6.günde arpalar
arpa çiminde 6 gün - YouTube

koyunlar arpaları yerken
koyun - YouTube

tavuklar ve ördek yavruları arpaçimini yerken
horoz - YouTube

tavuk ördek - YouTube

Eski 11-06-2013, 10:06   #934
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
arapa çimi ,buğday çimi gibi suyu sıkılıp içilebilirmi?
kimbilir belkid yeni bir girişimcilik bu yöndede başlayabilir ...AVM lerde taze arpa çim suyu

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2013, 22:46   #935
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Sayın Duvartarimi merhaba.
Çalışmalarınızda başarılar. Kaç kilogram çim aldığınızı öğrenebilirmiyim. Sanırım 2 kg. arpa koymuştunuz. Selamlar... Saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2013, 00:30   #936
Ağaçsever

arpa çim suyu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
arapa çimi ,buğday çimi gibi suyu sıkılıp içilebilirmi?
kimbilir belkid yeni bir girişimcilik bu yöndede başlayabilir ...AVM lerde taze arpa çim suyu
ben çıkartıp içtim acı biber suyu gibi oluyor fakat çok şifalı

Eski 12-06-2013, 00:32   #937
Ağaçsever

arpa çimi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Sayın Duvartarimi merhaba.
Çalışmalarınızda başarılar. Kaç kilogram çim aldığınızı öğrenebilirmiyim. Sanırım 2 kg. arpa koymuştunuz. Selamlar... Saygılar...
evet onu unuttum 8 kg geldi

Eski 27-07-2013, 01:36   #938
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2013
öncelikle selamlar
Hasılmatik adı altındaki yazılarınızı okudum
doğru **** yanlış çok fazla bilgi kirliliği olduğunu gördüm
Hasılmatik patentli bir ürün olup bu konu hakkında art niyeti olmayan arkadaşlara ve sorusu olan arkadaşlara yardım etmek isterim

n yildirim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2013, 17:23   #939
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Ben hasılmatik fiyatını tam olarak öğrenmek istiyorum.
Bende bu tür makinları Gaziantep çevremde tanıtmak istediğimde Gaziantep de yakın bir köyde hasılmatik makinası olduğunu ve kullanıcının bundan verim alamadığı için atıl bekletildiğini duydum.Üzüldüm nedenini bilmiyorum.
Siz sizteminizi kurduğunuz yerde en az bir hafta boyunca çalıştırıp verimini randımanını ilgili müşterinize göstermiyormusunuz neden bu duyum bana geldi anlamış değilim hiç bir art niyetimde olamaz çünkü ben rakip makina üreticisi değilim tanıtımcısı da değilim.Sadece çözüm yolunuz nedir işletim sistemi bilgisi eğitiminiz nedir.Birde başka firma ların makinasında 1 kg kuru arpadan 8- kg yeşil ot üretildiğini belirtmelerine rağmen siz 2 kg arpadan 8 kg yeşil ot üretimini yazmış olmanı beni şşaırttı doğrusu.

iyibirinsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2013, 22:05   #940
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2013
yeşil bitkilerin vücuttaki sindilirme oranı yüzde doksanbeşe kadar çıkıyor. Kuru yemlere göre 2 katı kadar.

kyme06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2013, 12:12   #941
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2010
Bahsi geçen ürünün Patent Koruması 2-3 yıldır Agri Makina Ltd. Şti. nin koruması altındadır, adını zikrettiğiniz firmanın ise patent değil faydalı modeli vardır ve sadece kendi, üretimini devam ettirebilir, detaylı bilgileri Türkiye Patent Enstitüsü web sistesinden bulabilirler.
Sadece bilgi vermek amacı ile yazdım, kendi işletmesi için üreten arkadaşlar için yasal bir problem yoktur allah kolaylıklar versin.
Saygılarımla,
tevfik çağlan
agri makina ltd. şti.
(Agritom)

teewfix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2013, 15:29   #942
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iyibirinsan Mesajı Göster
Ben hasılmatik fiyatını tam olarak öğrenmek istiyorum.
Bende bu tür makinları Gaziantep çevremde tanıtmak istediğimde Gaziantep de yakın bir köyde hasılmatik makinası olduğunu ve kullanıcının bundan verim alamadığı için atıl bekletildiğini duydum.Üzüldüm nedenini bilmiyorum.
Siz sizteminizi kurduğunuz yerde en az bir hafta boyunca çalıştırıp verimini randımanını ilgili müşterinize göstermiyormusunuz neden bu duyum bana geldi anlamış değilim hiç bir art niyetimde olamaz çünkü ben rakip makina üreticisi değilim tanıtımcısı da değilim.Sadece çözüm yolunuz nedir işletim sistemi bilgisi eğitiminiz nedir.Birde başka firma ların makinasında 1 kg kuru arpadan 8- kg yeşil ot üretildiğini belirtmelerine rağmen siz 2 kg arpadan 8 kg yeşil ot üretimini yazmış olmanı beni şşaırttı doğrusu.
Sayın İyibirinsan merhaba.

Gerek hasılmatik olsun gerekse diğer makinalar, kullanırken temizlik dezenkefsiyona dikkat edilmez ise mantari hastalıklar, küflenme vs. sebeplerle toksikasyona neden olabilmektedir. Gaziantep'deki üretici bunlara dikkat etmemiş olabilir. Ticari olarak bu makinaları yapan firmaların ürünleri daha kaliteli olmakla birlikte bizim yaptığımız gibi bir sistem yapabilirsiniz. Vetman996/ Topraksız Tarımda Arpa Çimlendirme- ÇİMMATİK

Selamlar... Saygılar....

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2013, 23:31   #943
Yeni Üye

Poseidon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2011
Konuyu 26. sayfaya kadar okudum , sanki bu sistemden sadece inekler faydalanıcakmış gibi yarardı yaramazdı kavgası verilmekte.

Türkiye'de bu sistemden faydalanacak
Tavşan , tavuk , kaz , ördek , at , eşek , keçi , koyun yetiştiricileri var .Şahsım adına bu olayı çok yararlı görüyorum. Aşağıda faydası olacağını düşündüğüm bazı linkler vereceğim.

Burada 8 sayfa var incelemenizde fayda var , farklı biryerde tabana onduline koyarak tahiye suyunu biryere toplamışlar o uygulana bilir .
ADRES İÇİN TIKLYIN

Buda Facebook yetiştiriciler grubu çok faydalı bilgiler edineceğinizi umuyorum.
ADRES İÇİN TIKLYIN

aşağıda arşivimden birkaç resim ekliyorum.

Eklenen Resimler

Poseidon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2013, 18:27   #944
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Bende kendi sistemimin denemesini yapacağım farklı bir modelle.

iyibirinsan beğendi.
seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2013, 21:43   #945
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Hayvan yemi çimlendirme

Farklı bir sistem olsa da paylaşmak istedim

Name:  sahibinden_03122013266.jpg
Views: 6037
Size:  22.0 KB

Name:  sahibinden_03122013268.jpg
Views: 6011
Size:  19.3 KB

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2014, 16:48   #946
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2014
Arkadaşlar kendi firmamız YEŞİL OT TARIM : YEŞİL OT TARIM ALET VE MAKİNELERİ
siteyi inceleyebilirsiniz. aklınıza takılan sorularda yardımcı olabilirim

ömer yüksel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 11:09   #947
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömer yüksel Mesajı Göster
Arkadaşlar kendi firmamız YEŞİL OT TARIM : YEŞİL OT TARIM ALET VE MAKİNELERİ
siteyi inceleyebilirsiniz. aklınıza takılan sorularda yardımcı olabilirim
Web sitenizde bedel yazmıyor. Kapasiteye göre fiyat bilgisi verebilir misiniz?

ysfaydn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2014, 15:33   #948
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2008
32 sayfanın tamamını okudum. Konuyu her yönü ile beğendim. Bir sorum olacak umarım yardım alabilirim. 20 m2 sabit oda şeklinde bir sistem yapmak istiyorum. Arsamın bir kısmı yamaç odanın kapısı yamaça gelecek şekilde toprağın altın odayı yapsam. Bana avantaj ve dezavantajı neler olabilir. İklimlendirme masraflarımın düşeceğini düşünüyorum. Havalandırma için boru ile delik bırakılabilir. Alanı 20 m2 olan yüksekliği 2,5 mt olan bir oda için (bu oda toprağın en az 1 mt altında ve yamaçtan 1 kapısı olacak) Raf, tepsi, ozon jeneratörü, klima masrafım ne kadar olur. (bu sorum şirketlere olacak bana özelden bir teklifte bulunabilirler). Önerilerinizi beliyorum.

İyi çalışmalar

mehmetduman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 10:58   #949
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2011
Hayvanları için kapalı mekanda ot üretiyor

mavivesiyah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2015, 19:32   #950
CmC
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2015
Merhaba arkadaşlar. Arpa çimlendirme hala yapan var mı devam ediyor musunuz?

CmC Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2015, 17:12   #951
CmC
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2015
Tavuklar İçin Arpa Çimlendirme

Merhaba arkadaşlar. Yeni kuracağım tavuk kümesi için arpa çimlendirme odası yapmayı düşünüyorum. Bunu deneyenler olmuş yapmış fakat benim sorum şu yönde. Tavuğun güzel yumurta vermesi için ot yemesi lazım. Fakat araziye ekilen otu hemen silip süpürüyorlar. Devamlılığı olduğunu pek sanmıyorum. Çimlendirme odasında bir çok ürün(yonca, fiğ, vs.) yetiştirip tavuklara vermeyi düşünüyordum. Ama yonca falan bu odaya koymak için çok pahalı. Sadece arpa koysam tavuklar için bi zararı olur mu? Tavuklara yeşil yedirme konusunda tıkanmaktayım. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

CmC Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2015, 16:01   #952
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2015
Konu öylece kalmış tüm sayfaları okumama rağmen sonuç hala soru işaretleriyle dolu neden bu konu bir anda ivme kaybetti başarısızmı oldu **** insanlar ticaretini düşünükleri için bilgi vermektenmi kaçar oldular.Konuyla hala ilgilenen arkadaşlar bilgilerinizi esirgemeyin bu sistemle güzel sonuçlar alınabilirmi üretim maliyetkeri uzun dönem kullanımında hayvana eksileri artıları nelerdir lütfen paylaşın...

merakliseyit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2015, 16:39   #953
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2014
Sistem başarılı olmuştur diye düşünüyorum ancak şöyle bir durum var.
Sistemde küf mantar ve benzeri sıkıntılar yaşanmakta bunların önlenmesi fazladan iş gücü ve maliyet getiriyor. Bunun yanında yapılan analiz değerlerindeki protein oranları kuru madde üzerinden hesaplanıyor. Kısaca Arpa Hasılı %19 oranında kuru madde içeriği olduğundan protein oranı çok düşük olmaktadır. Maliyetler konusu var ki tam net değil. Arpa maliyeti enerji maliyeti işçilik maliyeti ve gözden kaçan yatırım maliyeti var. Yatırım maliyeti öyle 8 10 ayda kendini amorti etmiyor. Birde bu ürüne alternatif ürün olan mısır slajını düşündüğümüzde mısır slajı çok daha ekonomik. Dışarıdan alınsa bile ekonomik durumda. Ülkemizdeki enerji ve işçilik maliyetleri yüzünden arpa hasılı ülkemiz şartlarında ekonomik değil. Arpa hasılının mısır slajına göre vitamin değerleri daha iyi deniyor. Evet doğru ama bu vitamin katkıları ile çok daha fazlası eklenebildiğinden sorun değil. Kısaca her şey ekonomidir. Bu sistemi kendiniz bile yapsanız elde edilen ürün ekonomik olmadığından emeğiniz tam karşılığını bulmamaktadır.

Stronger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2015, 03:30   #954
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Harika bir konu. Basarive yeterlilik konusunda bilgi var mi?

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2016, 03:42   #955
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2015
İlk 7 gün ışığa gerek yok çünkü 7 den sonra fotosantes yapmak istiyor o yüzden 7 günde veriyolar 7 günden sonra ışık verip dahada büyütmeye gerek yok o boy iyi

bendensin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2016, 12:00   #956
Yeni Üye

Expertek_Mhnds's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2016
Merhaba Arkadaşlar; uzun zamandır konuyu takip ediyorum. sevindiğim ve üzüldüğüm olaylar oldu. Konuya yazıları ve fikirleri ile destek verenlere teşekkür ederim.

Ben mesleğim olan Endüstriyel Soğutma Sistemleri olarak elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. Kontainer olarak cihazı bizde yapıyoruz, Ticari olmamak şartıyla elimden gelen yardımı yaparım sizlere, öncelikle dikkat etmeniz gereken konu, küf ve bakteri oluşmasını önlemek için. Kontrol etmeniz gereken şey. Çim'in altıdır Dijital mikro işlemci set değerini 18 derecede tutunuz. Cihazda ısıtma ve soğutma modunu otomatik yapıp. ısı yükselirse soğutma, ısı düşerse ısıtma çalışmalı. Bu şekilde sabit aralıklı, set değeri yapmanız lazım. Bu şekilde küf ve mantar oluşumu oluşmaz. bazı meslektaşlarımız tabi çorbalarını kaynatmak için, para kazanacaklar fakat astronomik rakam ve aldatmacalara,polemiklere gerek yok. Yapmak isteyene Çizim, proje, devre paylaşımını yapabilirim, gerekirse yedek parça.

İşiniz rast gitsin Allah'a Emanet olun

Saygılarımla
Expertek Mühendislik
Proje ve End Soğutma Sistemleri

Garga beğendi.
Expertek_Mhnds Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2016, 00:52   #957
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2013
Konuyu hortlattık ama, devam eden, sonuç alan, rasyon, masraf, kar oranı vs nedir? bunlar hakkında bilgi bulamazmıyız?

Düzenleyen Mumin OKAN : 14-07-2016 saat 09:21
Mumin OKAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2016, 18:52   #958
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2016
konuyu incelediğimizde genellikle tartışılan mevzu, besleyiciliği, besin değerlerinde artış olup olmadığı.... bu makineleri üreten veya satan firmaların sitelerinde verilen sayısal analiz verilerine dayanarak küçük bir matematik hesabı yapacak olursak;

1kg arpadan 6-9 kg hasıl---- (biz ortalama 7kg alalım)
hasıl kurumadde miktarı (KM) %15-20---- (biz ort. %18 alalım)
hasıl hamprotein oranı %15-21/KM------ (biz ort. %18alalım)
hasıl enerji değeri 2500-2800 ME/KM---- (biz ort. 2600ME/KM alalım)

olarak veriliyor... bunlara göre hesaplarımızı yapalım. bakalım 1kg arpadan elimizde ne vardı, üretim sonunda elimizde ne olacak, hepsini görmeye çalışalım.

ELİMİZDE OLANLAR

arpanın KM oranı %90
1kg arpa x 0.90=0.9 kg (900 gr) kuru madde
ham protein 0.9x0.12=0.108kg (108 gr) ham protein (arpa HP oranı %12 HP/KM)
enerji 2000ME/KM x 0.9= 1800ME (1kg arpadan KM bazında gelen enerji)

ÜRETİM SONUNDA HASILDAN ELDE EDİLEN ORTALAMA DEĞERLER
7kg x 0.18=1.26 kg Kuru madde(KM) yani 1 kilo 260 gram KM
1.26kg KM x 0.18=0.2268 kg ham protein(HP) yani yaklaşık 227 gram HP
2600 ME/KM x 1.26KM= 3276 ME enerji

SONUÇLAR: (HASIL - ARPA)

1260 gr KM - 900 gr KM= + 360 gr fazladan kuru madde
227 gr HP - 108 gr HP= + 119 gr fazladan ham protein
3276 ME - 1800 ME= + 1476 ME fazladan enerji

elde edildiği görülüyor.

yanlız başta da söylediğim gibi hesaplamada kullandığım hasıl'a ait sayısal değerler bu işi yapıp makinesini satan firmaların sitelerinden alınmış değerlerdir. her ne kadar sitelerinde "falanca ünüversite analiz sonucuna göre" ifadesi bulunsada dikkate alıp almamak size kalmıştır. en kesin yolu küçük çaplı denemesini yapmaya çalışmak olsa gerek... sonuçta adamlar satış yapmak uğruna sonuçları kendi yararına göre de yansıtabilir....

hesaplaması benden, bir karara varması sizden... umarım fikir verebilir...

(not:arpa tanesinin sayısal değerleri zaten bilinen bir şey ona kaynak göstermeme gerek yok sanırım)

baydilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2016, 20:15   #959
Yeni Üye

ayrıca tüm bu hesapların yanında aynı sitelerde 20-25 hayvanlık (50-60 kg/gün arpa) makinelerin günlük maliyetlerini 4,5 ila 5,2 KW arası elektrik tüketimi (bana az geldi ), 400-600 Litre su tüketiminden bahsediyor. veriler güvenilir gelirse günlük maliyetlerini de ona göre hesaplayabilirsiniz...

kabaca elektrik ve su hariç;

arpayı satın aldığınız fiyata göre (Buna birim fiyat diyelim),

Kuru Madde de %28,6
Ham Protein de % 52,3
enerji de (ME) %45,4

bir tasarruf sağlıyor gibi duruyor. buna elektrik ve su maliyetleri eklenecek olursa tasarruflar %2 ile %5 arasında azalır.

yine kabaca bir hesapla;

KM de % 26
HP de % 47
ME de % 41

civarında bir tasarruf sağlanabilir...

tabi bunlara emeğinizi, her gün başına gidip yaptığınız hasat zahmetini (veya varsa işçilik maliyeti) de katarsanız tasarruflar biraz daha düşecektir.

Eski 10-09-2016, 21:41   #960
Yeni Üye

son bir iyilik daha....

1 kilo yeni hasat edilen taze arpa hasılını, 1 kilo KM si %30-35 kaliteli bir mısır silajı ile karşılaştırırsak;

MISIR'dan gelen;
* KM ortalama 320 gr
* HP 28,2 gr
* ME 520 Mcal/kg dır.

HASIL'dan gelen;
* KM 180 gr
* HP 32,4
* ME 589 Mcal/kg dır.

görüldüğü üzere arpa hasılı, mısır silajına göre Kuru Maddece zayıf kalıyor. HP ve ME anlamında ise arpa hasılı daha kuvvetli... bir başka ifadeyle arpa hasılı, mısır silajına göre ortalama %12 da fazla HP ve ME içeriyor.. ancak KM si yaklaşık %44 daha az durumda.

eğer kuru maddedeki olumsuz havayı telefi edecek bir yönteminiz varsa (rasyona fazladan saman eklemek gibi) silaj maliyetinizi %12 azaltacak diyebilirsiniz. (silajın fiyatı 150tl/ton olarak alınmıştır) ancak Kuru maddeyi (KM) dengelemekte bir maliyet doğuracağından bu oran %11 civarına düşecektir.

Özetle Mısır silajına örneğin 1000 TL harcayan biri, aynı beslenme değerlerine göre arpa hasılıyla 890-900 TL öder. (silaj fiyatı 150TL/Ton)

Şimdi şunu sormak lazım, Mısır silajı almak yerine bu makineyi alıp/yapıp hasıl üretmeye değer mi?

Eğer orta veya büyük bir işletme değilseniz ve silajı 150TL/Ton fiyattan temin edebiliyorsanız, %11-12 tasarruf edecek diye makinenin maliyeti düşünüldüğünde arpa satın alıp hasıl yapmak yerine Mısır silajı almak bence daha mantıklı...Çünkü makine kendini amorti edene kadar randımandan düşebilir vs. vs.

ancak mısır silajı fiyatı değişkenlik gösteriyor 200-230TL/ton fiyat isteyenlerde olabiliyor. (uzaklık,nakliye vs.) işte o zaman hasıl makineleri daha karlı olabilir. çünkü fiyatta 50 TL lik bir artış (150 TL nin %33 ü) baştaki %11-12 lik bir tasarrufla birleşince %70 lere varan bir maliyet indirimi oluşturuyor. buda önemli bir miktar ve karlı duruyor...

özetlersek;

olumlu yanı arpa fiyatı 1 birim/kg iken, Mısır silajı fiyatı 200 birim/TON ise tasarrufunuz %70lere varabilir(!). olumsuz yanı kuru maddeyi telafi etmeniz gerekir.

tabi tekrar hatırlatıyorum bu hesaplarda hasıl a ait sayısal veriler bu makineleri yapıp satanların İnternet sitelerinin verdiği ve idda ettiği analiz sonuçlarına göre alınan değerlerdir.

mustafa1453 beğendi.

Düzenleyen baydilek : 10-09-2016 saat 21:43 Neden: görüntü ve yazılarımın iç içe girip karışması

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024