agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-01-2012, 19:55   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-07-2010
bilen yok galiba. o zaman deneme yanılma methodu uygulacağız anlaşılan

zekkayseri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2012, 17:44   #62
Ağaç Dostu

Mete Sinan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2009
Sayın cengaverme, yapraklarını dip kısımlarından kopardıkça yerine yeni yapraklar gelmeye devam eder. Kişnişleriniz çok sık. Bana kalırsa biraz da seyreltme yapmanızda fayda olabilir. Yaprakları daha büyük ve sağlıklı olur. Kalın sağlıcakla.

Mete Sinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2012, 15:07   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-07-2010
peki çok teşekkür ederim metesinan

zekkayseri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2018, 16:34   #64
Ağaç Dostu

EAkpınar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2015
Bugün arkadaşlarımla kinzi muhabbeti yaptık. Biri tazesinden hiç haz etmezken diğeri çok da matah bir şey değil olmasada olur dedi. Bense gördüğüm her yerden alıp buzluğa atıyorum. Kurusunu da kendim kavurup öğütüyorum. Gürcü yemeklerinin vazgeçilmez baharatıdır. Konulmadığı takdirde yemeğin lezzeti hiç olmaz. Hele yaşının kokusuna bayılıyorum. Fransa'dan gelirken ankara'da bulamıyorum dedim ablam 20 bağ kişniş aldı pazardan. Geçen yıl da izmir'den gönderdi sağolsun. Kinzi mükemmel bir baharat Saksı denemelerim her defasında başarısız oldu. Bu hafta yeniden ektim bakalım başarılı olacak mı

EAkpınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2018, 16:38   #65
Ağaç Dostu

EAkpınar's Avatar

2 bağ taze kinzi ile 1 bağ taze nane, 1 küçük diş sarmısak ve 1 bardak cevizi az bi su ile bulamaç kıvamında robotta çekin. Tuzunu ve pulbiberini ekleyin. İçine haşlanarak dörde bölünmüş yumurtalar koyun. Gürcüce adı zağizmari olan meze türü bir yemek. Kinzi sevenlerin beğeneceğini umarım.

Eski 10-09-2018, 16:44   #66
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EAkpınar Mesajı Göster
Bugün arkadaşlarımla kinzi muhabbeti yaptık. Biri tazesinden hiç haz etmezken diğeri çok da matah bir şey değil olmasada olur dedi. Bense gördüğüm her yerden alıp buzluğa atıyorum. Kurusunu da kendim kavurup öğütüyorum. Gürcü yemeklerinin vazgeçilmez baharatıdır. Konulmadığı takdirde yemeğin lezzeti hiç olmaz. Hele yaşının kokusuna bayılıyorum. Fransa'dan gelirken ankara'da bulamıyorum dedim ablam 20 bağ kişniş aldı pazardan. Geçen yıl da izmir'den gönderdi sağolsun. Kinzi mükemmel bir baharat Saksı denemelerim her defasında başarısız oldu. Bu hafta yeniden ektim bakalım başarılı olacak mı
Yetiştirmesi oldukça basittir aslında. Saksı yerine küçük viyolde çimlendirip sonrasında nihai yerine taşıyabilirsiniz. Bitki bakımı olarak da maydanozu andırır kısmen.

Tohumluğunuzu bol güneş alacak yere, yaşını tüketeceğinizi sabah ve akşam güneş alan yere veya gölgelik altında yetiştirebilirsiniz. Sıcaklarda çok hızlı tohuma kalkar.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2018, 15:44   #67
Ağaç Dostu

EAkpınar's Avatar

Sanırım çok sık atıyorum tohumları ondan olmuyor. Bir karış olunca tohuma kalkıyor. Bu sefer seyrek attım. Saksım da küçük olursa bir yemeklik ancak olur heralde

Eski 11-09-2018, 16:11   #68
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EAkpınar Mesajı Göster
Sanırım çok sık atıyorum tohumları ondan olmuyor. Bir karış olunca tohuma kalkıyor. Bu sefer seyrek attım. Saksım da küçük olursa bir yemeklik ancak olur heralde
Bir viyole 2 adet ekmek yeterli olur. Ekmeden önce 24 saat ılık sulda bekletirseniz çimlenme neredeyse firesiz olur. Tohuma kalkmasının sebebi direkt güneş alması. Taze tüketecekseniz gölgelik şart.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2018, 16:33   #69
Ağaç Dostu

EAkpınar's Avatar

Teşekkür ederim Sayın its_just_a_ride

Eski 21-11-2018, 17:25   #70
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bu yıl biraz kişniş tohumu atmıştım. Tabi bu başlığı ziyaret etmeyince çiçeklenme safhasında yaprak kokusu çok kötü geldiği için bana birkaç tane bırakıp diğerlerini sökmüştüm. Kalanlarda yapraklarında külleme çıkınca koparıldı. Bekleyip tohum alsaymışım iyi olacakmış. Kişnişin tohumunun çekilmişi çok güzel kokar. Yeşilinin bana göre bunun tam tersi çıkınca yanlış iş yapmış olduk.

İlginç olan aynı bölgede bir kısmı çok fazla büyüdü. Bir kısmı da o kadar büyümedi.

Patates ektiğim yere kişniş tohumları da serpmeyi düşünüyorum. Kadife, fesleğen, kekik, reyhan gibi bitkiler kokuları ile patates böceğinin sanırım koku ile patatesleri bulmasını önlüyorlar. Dağda olmama rağmen patates böceği buralara kadar gelmişti. Az olunca ilaç atmadan sürekli olarak patates böceğini kontrole tabi tuttum.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024