agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni175Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2007, 11:44   #31
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Geçen sene aldığım fesleğenim kuruyunca kendime yeni fesleğen fideleri aldım ve saksılara diktim.Bu sene fesleğenlerimin kurumasını istemiyorum.Yukarıdaki yazıları okuyunca ;nasıl bir yerde tutmam gerektiği konusunda ,tereddüte düştüm.Güneşi mi yoksa gölgeyi mi sever.Sulama konusunda nasıl davranmalıyım?Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2007, 04:51   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2007
Galeri: 20
Bu sene 'Siam queen', 'Lemon basil', 'Cinnamon basil', 'Lime basil' tohumları alıp ektim. Ekeli daha 2 gün olduğundan sonucunu göremedim. Ama bu arada iri yapraklı fesleğenim büyümeye devam ediyor. Aranızda yukarıda yazdığım fesleğen çeşitlerini ya da başka çeşitleri yetiştiren var mı?

agartha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2007, 13:14   #33
Yeni Üye

zodiac3111's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2007
Red face fesleğen ve sivrisinek

Fesleğen kokusu sivrisinek ve tahta kurusu gibi haşaratı kaçırır. Zafiyeti ve hazımsızlığı giderir, arı sokmalarında faydalanılır.Bu yaz sıcagında denemeye değer bence...

zodiac3111 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2007, 09:04   #34
Ağaçsever

Belmas's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2007
Galeri: 2
Merhabalar, ben de bu hafta fesleğen diktim. Fesleğenim cılız bir kökten çıkan üç daldan ibaretti. Şimdi dallardan biri kurudu, diğeri pek keyifsiz duruyor, ortada uzayanın rahatı yerinde gibi. Daha canlı ve dik. Gidip gelip "ben bunu salatalarda kullanabilir miyim" diye başında dikiliyorum fesleğenciğimin. Yukarıdaki yazılarda geniş yapraklı olanların salatalarda kullanıldığı yazılmış ama top fesleğen yenmez de denmemiş. (Ben niyeti bozdum, illa fesleğen yiyeceğim ya, birinin "kör gözün parmağına" hesabı söylemesi gerek).
Bu top fesleğenden yiyen var mı arkadaşlar?

Belmas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2007, 21:12   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Belmas Mesajı Göster
Merhabalar, ben de bu hafta fesleğen diktim. Fesleğenim cılız bir kökten çıkan üç daldan ibaretti. Şimdi dallardan biri kurudu, diğeri pek keyifsiz duruyor, ortada uzayanın rahatı yerinde gibi. Daha canlı ve dik. Gidip gelip "ben bunu salatalarda kullanabilir miyim" diye başında dikiliyorum fesleğenciğimin. Yukarıdaki yazılarda geniş yapraklı olanların salatalarda kullanıldığı yazılmış ama top fesleğen yenmez de denmemiş. (Ben niyeti bozdum, illa fesleğen yiyeceğim ya, birinin "kör gözün parmağına" hesabı söylemesi gerek).
Bu top fesleğenden yiyen var mı arkadaşlar?
Evet rahatlıkla yiyebilirsiniz.Domates soslu makarnanın sosuna bir miktar fesleğen ilave ederseniz,makarnanın lezzeti nefis olur.
Fesleğenin bünyesinde eterik yağlar(astragal ve linalool) ve tanenli bileşikler vardır.
Mide rahatsızlıklarında,öksürükte(balgam söktürücü olarak) ve idrar yolları antiseptiği olarak da kullanılır.
İtalyan ve Fransız mutfağının gözde bitkilerindendir.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2007, 13:30   #36
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Galeri: 147
Öğrendim, fesleğenin bakımını öğrendim. Önceki fesleğenim kurumuştu. Geçen hafta pazardan üç kök fesleğen daha aldım. Hepsini ayrı ayrı saksılara diktim. Ama bir türlü kendine gelemiyorlar. Yaprakları susuzluktan solmuş gibiler, suladığım halde kendine gelemiyorlar. Balkonda güneş alıyorlar diye mutfağa aldım kendine gelmiyor bir türlü. Üzüntüm çok büyük anlayacağınız. Bir gün arkadaşım gördü benim fesleğeni. Sabah-akşam azar azar sula dedi. Ben sulamaya devam ediyorum. İçerde mi dışarda mı tutacağım konusunda kararsız olduğum için bir içeri bir dışarı çıkarıp duruyorum fesleğenlerimi.

O arkadaşın evine gidince bir baktım ki sağlıklı bir fesleğen, saksı elinde biz dışarı çıktık saksı da dışarı geldi. Sen neler yapıyorsun da bu kadar sağlıklı deyince; Ben sabah/akşam hiç farketmiyor azıcık azıcık sularım dedi. Saksı toprağı hep nemli kalması gerek dedi. Bir de her çiçekte olduğu gibi sevmek gerekiyormuş. İşin ilginç tarafı gelip gittikçe dokunuyor, kokuluyorum fesleğenlerimi ve azar azar günde 1-2 kez suluyorum. Yapraklarının yarısını dökmelerine rağmen hepsi de dirildiler.

Ben fesleğen yetiştirmesini öğrendim. Sadece su vermek yaşamasına yetmiyormuş. Yaşadığım ortamlara elimde taşıyorum. Aynı benim gibi sevgi dokunmaktır ilkesini doğrularcasına dokunulmaktan hoşlanıyor. Yapraklarını öpüp kokluyorum. Azıcık da su verdim mi kokusunu daha güzel yayıyor etrafa.

Sizlere de bu işin sırrını anlatayım ki benim kadar mutlu olun.

sema.okyay, Vegy ve eozen81 beğendi.
Sevelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2007, 14:23   #37
Ağaçsever

dulantes's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2006
Fesleğenimin yapraklarının rengi açıldı iyice.
Çiçek de oluşturuyor. Ölecek, tohuma kaçıyo dediler
ölecek mi acaba

dulantes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2007, 14:46   #38
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Kuruyan fesleğen

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevelim Mesajı Göster
Öğrendim, fesleğenin bakımını öğrendim. Önceki fesleğenim kurumuştu. Geçen hafta pazardan üç kök fesleğen daha aldım. Hepsini ayrı ayrı saksılara diktim. Ama bir türlü kendine gelemiyorlar. Yaprakları susuzluktan solmuş gibiler, suladığım halde kendine gelemiyorlar. Balkonda güneş alıyorlar diye mutfağa aldım kendine gelmiyor bir türlü. Üzüntüm çok büyük anlayacağınız. Bir gün arkadaşım gördü benim fesleğeni. Sabah-akşam azar azar sula dedi. Ben sulamaya devam ediyorum. İçerde mi dışarda mı tutacağım konusunda kararsız olduğum için bir içeri bir dışarı çıkarıp duruyorum fesleğenlerimi.

O arkadaşın evine gidince bir baktım ki sağlıklı bir fesleğen, saksı elinde biz dışarı çıktık saksı da dışarı geldi. Sen neler yapıyorsun da bu kadar sağlıklı deyince; Ben sabah/akşam hiç farketmiyor azıcık azıcık sularım dedi. Saksı toprağı hep nemli kalması gerek dedi. Bir de her çiçekte olduğu gibi sevmek gerekiyormuş. İşin ilginç tarafı gelip gittikçe dokunuyor, kokuluyorum fesleğenlerimi ve azar azar günde 1-2 kez suluyorum. Yapraklarının yarısını dökmelerine rağmen hepsi de dirildiler.

Ben fesleğen yetiştirmesini öğrendim. Sadece su vermek yaşamasına yetmiyormuş. Yaşadığım ortamlara elimde taşıyorum. Aynı benim gibi sevgi dokunmaktır ilkesini doğrularcasına dokunulmaktan hoşlanıyor. Yapraklarını öpüp kokluyorum. Azıcık da su verdim mi kokusunu daha güzel yayıyor etrafa.

Sizlere de bu işin sırrını anlatayım ki benim kadar mutlu olun.
Maalesef bir hafta öncesine kadar gayet sağlıklı olan fesleğenim bir gün güneşte unutulunca kurumağa başladı bir haftadır kuruma devam ediyor.Bu gidişle kurtaramıyacağım galiba.

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2007, 08:34   #39
Ağaç Dostu

Fesleğeni direk güneşten mutlaka korumanız gerekir.Bol ışıklı ortam,fakat gölge.Hergün sulamanız(çamur değil) gerekir.Benim fesleğenim üç yıllık ve gayet sağlıklı görünüyor.Üretimi çok kolay,gözünüze kestirdiğiniz çeliği koparıp suya koyun,üç gün sonra kökçükler oluşuyor ve bu süre sonunda toprağa dikiyorum.Sonra onları dostlara veriyorum.Bendeki top fesleğen değil,iri yapraklı fesleğen... Top fesleğenler de ayni ortamı istiyor.

lolla beğendi.
Eski 21-06-2007, 11:52   #40
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Benim fesleğenim de gölgede. Nemli tutuyorum toprağını sürekli. Güneşten hoşlanmadıklarına ben de şahidim.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2007, 16:44   #41
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Tohumdan yetiştirdiğim reyhanlarım (fesleğenlerim). Yanındakiler nanelerim. Kullanacağım zaman tepelerinden koparıyorum, iki gün sonra eskisinden daha güzel oluyorlar. Nane bol suyu seviyor. Fesleğeni bilmiyordum ama nanelerin yanında, gayet keyifli olduklarına göre uyum sağladı demektir
Name:  10temmuz 001.JPG
Views: 16195
Size:  66.3 KB

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 14:40   #42
Yeni Üye

Keyahnu's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2007
Ev İçinde Fesleğen

Değerli Grup Üyeleri,

Yeni yeni evimde saksılarda bitkiler yetiştirmeye başladım. Acemiyim yani. Bu nedenle sizlere birseyler danışmak isterim.

Evimde iri yapraklı fesleğen yetiştirmeye çalışıyorum. Forumdan da okuduğum kadarıyla fesleğenler gölge de kalmalı ve bol su verilmelidir denilmekte. Fesleğenleri kendi saksısında çimlendirdim. Evin içinde gölgede duruyor. Ancak çimlenme çok hızlı olmasına rağmen belli bir aşamöadan sonra yapraklarda hiçbir gelişme olmamakta. Ayrıca ufak olan yapraklarda sanki sararmaya başladı. Gölgede durması gerektiği için odanın içinde tutuyorum. Doğru dürüst Güneş almıyor, neden bu olabilir mi?

Resimlerini ekliyorum, yorum yaparsanız çok memnun olurum.

Sevgiler,

Eklenen Resimler

canannuman ve SUDEM beğendi.

Düzenleyen Keyahnu : 20-07-2007 saat 13:12
Keyahnu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 12:54   #43
Yeni Üye

Keyahnu's Avatar

Cevap!

Bu konuyo kimse ilgi göstermiyor galiba. Mesajlar arasında aylar var. Forum yöneticilerine duyrulur. Birçok kişi balkonda sebze yetiştirmek konusuna yazıyo ama ordada herşey birbirine karışıyor. Bence herkes neyle ilgili konuşmak istiyorsa o konuya yazsın. Bir düzenleme olmalı!

Eski 06-08-2007, 13:31   #44
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Keyahnu, tohumdan yetiştirdiğim iri yapraklı fesleğenlerim ve reyhanlarım dışarda saksı içindeler. Bol bol gün ışığı alıyorlar. Sizinkiler biraz ışığı az suyu fazla almış gibi görünüyor fotoğraflardan. Boyları fazlaca uzamış. Ama sorun değil biraz ışığa çıkarın bence, gölgede kalmasınlar. Benimkiler çiçeklenmeye başlamışlardı ancak ben tohum istemediğim için ve kısa boylu gür sevdiğim için tepelerini buduyorum. Her çiçeklenme oluşumu gördüğümde yapıyorum bu budama işlemini. 1 büyük 3 orta boy saksıda oldukça keyifliler. Büyük saksıda olan nanelerle beraber yaşıyor.
Name:  fesleğen 018.JPG
Views: 17691
Size:  66.9 KBName:  fesleğen 020.JPG
Views: 16576
Size:  65.5 KB
Name:  fesleğen 021.JPG
Views: 17798
Size:  66.5 KBName:  fesleğen 022.JPG
Views: 16690
Size:  63.0 KB
Bir de kabınızdakiler biraz daha büyüdülerse daha derin bir saksıya geçirin. Bir orta boy saksıya 3-4 kök yeterlidir. Derin saksıyı seviyor fesleğen.

SUDEM ve Vegy beğendi.

Düzenleyen limon : 06-08-2007 saat 14:13 Neden: fotoğraf ekleme
Eski 07-08-2007, 08:07   #45
Yeni Üye

Keyahnu's Avatar

Çok teşekkür ederim. Fesleğenleri sık diktiğimi tahmin ediyordum, şaşırtıcam ama daha çok ufaklar diye elliyemiyorum. Resimlerde sadece iki yaprakları vardı şimdi 4 oldular. Şaşırtma zamanı nasıl anlaşılır acaba?

Eski 07-08-2007, 10:16   #46
Ağaç Dostu

limon's Avatar

2-3 tanesini alıp başka bir saksıya dikin deneyin. Geçireceğiniz saksının önce toprağını iyice suya doyurun. Fidelerinizi sonra dikin. Ertesi güne kadar sulamanıza gerek yok. Evinizin en serin ama ışıklı yerine koyun saksınızı. İki günde toparlanmaları gerek. Toparlayıp büyümeye başladıktan sonra dışarıda istediğiniz yere koyabilirsiniz saksınızı. Benim fesleğenlerim öğlen 2'den akşam gün batana kadar güneşteler. Ama suyunu bir gün ihmal etsem hemen yaprakları aşağıya doğru sarkıyor. Deneyin bakalım sonuçlar nasıl olacak?

Eski 07-08-2007, 19:53   #47
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eyüp1 Mesajı Göster
Fesleğeni direk güneşten mutlaka korumanız gerekir.Bol ışıklı ortam,fakat gölge.Hergün sulamanız(çamur değil) gerekir.Benim fesleğenim üç yıllık ve gayet sağlıklı görünüyor.Üretimi çok kolay,gözünüze kestirdiğiniz çeliği koparıp suya koyun,üç gün sonra kökçükler oluşuyor ve bu süre sonunda toprağa dikiyorum.Sonra onları dostlara veriyorum.Bendeki top fesleğen değil,iri yapraklı fesleğen... Top fesleğenler de ayni ortamı istiyor.
Benim kurumağa yüz tutan fesleğenlerim tavsiyeleriniz ile kurtuldu ikinci hayatlarını yaşamağa başladılar.Şu anda gayet sağlıklı bir şekilde büyümeğe devam ediyorlar.
Tavsiyelerinize tekrar teşekkürler.

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2007, 14:42   #48
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Dostlar;
Ben işerimde bahçede bulunan fesleğenden bir miktar tohum aldım. (en azından tohum aldığımı sanıyorum) Küçük siyah tanecikler. Bu tanecikleri şimdi uygun bir kaba diksem (ev içerisinde güneş alan bir yerde, üşümeyeceklerine garanti verebilirim ) şimdi çıkarmı? yoksa uygun bir zaman değil mi? bu tohumları ekmek.

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2007, 14:53   #49
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Galeri: 255
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan KINACI Mesajı Göster
Dostlar;
Ben işerimde bahçede bulunan fesleğenden bir miktar tohum aldım. (en azından tohum aldığımı sanıyorum) Küçük siyah tanecikler. Bu tanecikleri şimdi uygun bir kaba diksem (ev içerisinde güneş alan bir yerde, üşümeyeceklerine garanti verebilirim ) şimdi çıkarmı? yoksa uygun bir zaman değil mi? bu tohumları ekmek.
Hakan bey, o siyah tenecikler fesleğeninizin tohumları. Aslında bahçede baharda ekilir ve yaza büyür gelişirler ama ev ortamında nasıl olur benim bir tecrübem yok. Yinede söylediğiniz şartlar bir sera ortamı gibi kabul edilebilir ve bence bir deneyin derim..... Neden olmasın......Hodri meydan.....
Yanlız derince bir saksıya ekin ve filizler 3-5 yapraklı olduktan sonra mutlaka saksınızın büyüklüğüne göre fazla sık olanları alarak seyreltin......

aysemelike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2007, 16:35   #50
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan KINACI Mesajı Göster
Bu tanecikleri şimdi uygun bir kaba diksem (ev içerisinde güneş alan bir yerde, üşümeyeceklerine garanti verebilirim ) şimdi çıkarmı? yoksa uygun bir zaman değil mi? bu tohumları ekmek.
Hakan Bey ben 1 hafta önce diktim fesleğen. Üzerine de streç film kapattım. Havalar burada hiç iyi gitmiyor ama ona rağmen çıktılar. Ayrıca tohum paketinin üstünde içmekanda yıl boyu ekilebileceği yazıyordu.

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2007, 23:25   #51
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Benim fesleğenler kapalı camlı balkonda şu sıralar Ankara'da gece-gündüz arasında ki sıcaklık farkları artmış olsa bile bir zarara uğramadan yaşıyorlar çok şükür.

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 12:44   #52
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Merhaba,
Eksik kalmışım fesleğen foumunda. Cık cık... Hiç beğenmedim kendimi.
Ben taaa yaz başında iri fesleğen tohumu ekmiştim 2 ay buyunca boyları 5 cm olmadı. 4 yapraklı yattılar. Sonra ben tatildeyken diğer tüm bitkilerim gibi zulmümden kurtulup büyümüşler. bir geldim 20 cm boy vermiş, bisürü yapraklanmışlardı. Ben de dayanamadım ve yemek için nane gibi dibine yakın kesip aldım. Ama nene gibi tekrar çıkmadı... İri yapraklı fesleğeni kullanmak istersen nasık kopartmamıız lazım gelir. **** kopardıktan sonra ne yapmak gerekir???

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 14:21   #53
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tubaengin Mesajı Göster
Merhaba,
Eksik kalmışım fesleğen foumunda. Cık cık... Hiç beğenmedim kendimi.
Ben taaa yaz başında iri fesleğen tohumu ekmiştim 2 ay buyunca boyları 5 cm olmadı. 4 yapraklı yattılar. Sonra ben tatildeyken diğer tüm bitkilerim gibi zulmümden kurtulup büyümüşler. bir geldim 20 cm boy vermiş, bisürü yapraklanmışlardı. Ben de dayanamadım ve yemek için nane gibi dibine yakın kesip aldım. Ama nene gibi tekrar çıkmadı... İri yapraklı fesleğeni kullanmak istersen nasık kopartmamıız lazım gelir. **** kopardıktan sonra ne yapmak gerekir???
Ne yazıkki nane **** maydanoz gibi dipten kestinizmi yeniden vermez.....
Ben iri yapraklı fesleğeni iyice yapraklandıktan sonra dipten biriki boğum kalacak şekilde kesip, yıkayıp, yapraklarını dipten koparıp bütün olarak kurutuyorum. Kavanoza koyup kışın kullanırken ufalıyorum. Böylece kokusunu korumuş oluyor.
Çok dipten kesmeyince bir süre yeniden dallanıp yapraklanıyor. Eğer tohum almak istiyorsam, üzerindeki iri yaprakları dalına yakın yerden koparıp kurutuyorum.....bitkinin kalanı tohuma gidiyor....
Anladığım kadarı ile bazıları kışın içeride sera ortamındaymış gibi de büyütüyorlar ama ben bunu hiç denemedim.
selamlar.
Melike

Eski 29-09-2007, 14:36   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2007
yardım!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eyüp1 Mesajı Göster
Benim sormak istediğim şey demişsiniz ki iri yapraklı fesleğen suda kök veriyor,acaba top fesleğende aynı şeyi yapabilir mi çünkü ölen fesleğenimi böyle kurtarmayı düşünüyorum.Şimdiden yardımınız için teşekkür ederim

sarper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2007, 15:27   #55
Ağaç Dostu

Top fesleğenin suda köklenmesini denemedim. O konuda birşey söyleyemem. İri yapraklı fesleğen çok kolay çoğaltılabiliyor. Bu sene en az on arkadaşıma ufak saksılarda iri yapraklı fesleğenden hediye ettim. Bitkiyi kışın içeride koruma altına alıyorum. Yazın da yarı gölgede tutuyorum. Bu sene saksı sayısı epey arttı. Kullanacağım zaman da bitkinin uygun yerlerindeki dalları koparıyorum.
Top fesleğenler sanırım tek yıllık.

Eski 29-09-2007, 18:48   #56
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Top fesleğini ben denedim olmuyor ne yazık ki

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 14:21   #57
Yeni Üye

ALABALIK's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2007
Fesleğen ya da reyhan.İkisi de aynıdır ama tür farkları var tabii olarak.Bu konuda kafalar karışmış gibi.Genelde küçük yapraklı ve top gibi olana fesleğen deniyor.Peki mor renkliyi ayrı mı tutacağız.Ya da iri yapraklı olup yeşil olanı?Ya da iri yapraklıdan biraz küçük olanı?Bende mor hariç diğerleri var ve tohumdan yetiştiriyorum.Tohum zamanı da herkese dağıtıyorum.Tanıdık, tanımadık, kimi bulursam hediye ediyorum.Bakımı kolay,kokusu güzel ve üstelik sinekkovucu.Daha ne olsun?İsteyene iri ve orta yapraklıdan birer çimdik tohum gönderebilirim.Şöyle 15 gün sonra filan tabii.Daha kurumadı tohumları.Hoşça kalın.

ALABALIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2007, 09:07   #58
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Aşağıda verilen linkde fesleğen ve reyhanın hem fotoğraflarını hemde açıklamalarını bulabilirsiniz.

www.humeyraozdamar.net/baharatpage.htm

Eski 08-10-2007, 10:50   #59
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Fesleğenin yapraklarına Miller marka Nutro-leaf 20.20.20 katılmış su püskürttüm(1 litreye 1 çay kaşığı).Fesleğenin yaprakları yanmış gibi karardı.
Yalovada bu marka gübreyi seralarda çok methettikleri için satın almıştım ama fesleğene bu yöntemle uygulanınca yaramıyor demekki.

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2007, 19:25   #60
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
İlk defa bu sene fesleğenim ölmedi.Her sene fidesini alırdım ancak 3 ay yaşatabilirdim fakat bu sene kocaman oldu ve hala çok güzel.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024